Výroky známych aj neznámych

Miesto pre citáty, ktoré síce nenašli cestu do zbierok múdrostí, ale doplňujú obraz spoločnosti okolo nás.

Komentáre

 • Milo
  upravené Thu 5 Oct 2023 #2->

  Regionálne rozdiely na Slovensku sú tak obrovské, že na ploche 49 035 km2 žijú dva úplne rozličné a, obávam sa, že nezlučiteľné svety. Jeden svet patrí do modernej, demokratickej Európy a do západného sveta, ten druhý pod ruskú guberniu.

  Obávam sa, že v krátkodobom horizonte pôjde o to, že jeden svet vytlačí zo spoločného územia ten druhý. V dlhodobom horizonte mám nádej, že ten druhý svet bude jedného dňa nasledovať osud dinosaurov.

  Lucia Ďuriš Nicholsonová

  --

  Domnelá zástupkyňa Slovákov v EP vyjadrila takto svoju nádej, že asi 90 percent obyvateľov Slovenska bude vytlačených z územia Slovenska a vymrie.

  --

  Lucia Ďuriš Nicholsonová rodená Kubovičová (nar. 28. novembra 1976 v Bratislave) je bývalá slovenská novinárka a v súčasnosti politička (predtým SaS, dnes nestranícka). V rokoch 2010 až 2012 bola štátnou tajomníčkou Ministerstva práce SR v Radičovej kabinete, v rokoch 2016 až 2019 poslankyňou Národnej rady SR a podpredsedníčkou parlamentu. Od volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019 je poslankyňou Európskeho parlamentu v rámci skupiny Renew Europe (ECR do roku 2021) a okrem iného predsedá Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci.

  --

  Zdroje:

  https://m.facebook.com/luciadnicholsonova


 • d
  dum
  upravené Thu 5 Oct 2023 #3->

  Jednoznačný Arpád

  ,Vladimír Mečiar, Robert Fico ani Igor Matovič, jediní ľudia, ktorí kedy vyhrali slovenské voľby, nie sú chorobou Slovenska, sú iba jej negustióznym symptómom. Chorobou je tých zhruba 75 percent slovenského elektorátu, ktorý opäť volil rôzne odtiene hnedej, plus ten ťažko odhadnuteľný podiel voličov liberálnej demokracie, ktorí sú ochotní jej hodnoty do nejakej miery tolerovať výmenou za západný blahobyt, ale inak im skôr prekážajú. Nevidím dôvod, prečo by som mal takých ľudí presviedčať o svojich hodnotách a, úprimne, nevidím ani spôsob, ktorým by som ich mohol presvedčiť. Žijú a rozmýšľajú v súlade s kultúrnymi vzorcami, ktoré sa vyvíjali po stáročia. Hádať sa s národom je prosto nezmysel, či už s jeho nenávistnou väčšinou, alebo s toxicky optimistickou menšinou, ktorá odmieta prijať realitu, aby z nej nemusela vyvodiť bolestné a nepohodlné závery," 

  Viac na:

  https://ereport.sk/tak-jednoducho-a-tak-jednoznacne/ https://www1.pluska.sk/soubiznis/domaci-soubiznis/foto-byvaly-jojkarsky-novinar-arpad-soltesz-volbach-definitivne-odstahoval-slovenska

 • g
  upravené Thu 5 Oct 2023 #4->

  Ten Šoltésov čin vyzerá, ako keby nerátal s možnosťou vlády PS - HLAS - SaS - KDH, ani neberie do úvahy, že Fico x-krát opakoval "nie sme proruská strana, nechceme z EU, NATO je naša bezpečnosť..." a Fico tak aj koná.

  Naprie tomu sa konečne odsťahoval (keďže jeho názory a postoje sú pevné a nemieni ich meniť), takže je asi namieste optimizmus ohľadom ďalšieho vývoja.

 • Mesto ako bitúnok. Nikdy neskapínajú tí, ktorí takéto vojny organizujú. Vždy sú to chudáci, ktorých rozkladajúcimi sa mŕtvolami sa kŕmia vrany.

  Patrik Baab, nemecký novinár po vzhliadnutí Mariupolu


 • "kedykoľvek nám kroky politických činiteľov pripadajú nelogické, znamená to, že jednoducho nedisponujeme všetkými informáciami, ktorými sa pri svojom rozhodovaní riadili oni."

  N.V. Starikov: Kto prinútil Hitlera napadnúť Stalina. Fatálna chyba Hitlera, Torden 2020, s. 356

 • @Zora

  ešte dôležitejšie je disponovať mozaikou, ktorá nám dovolí poznať "cieľové vektory" týchto politikov a na základe toho si urobiť o nich obraz - či pracujú pre človeka, alebo proti človeku.

 • G.B. Shaw povedal:

  Propaganda nerobí z ľudí idiotov. Propaganda je cielená na idiotov.

  Veľmi zaujímavý výrok. A dôležitá téma - keďže proti (podľa autora výroku neexistujúcej) idiotizácii je myslené aj toto fórum. Kto nemá rád smer "proti", vyjadriť by sa to dalo aj ako "pomoc pri odstraňovaní následkov spôsobených propagandou".

  Má autor pravdu? Sú všetci tí, ktorí podľahnú stáročiam overeným, dnes takmer do dokonalosti privedeným útokom na psychiku naozaj idioti? Koľko z nás si môže povedat, nikdy som nenaletel propagande? Alebo sa práve nenachádzam pod jej vplyvom? A možno aj pán Shaw niekomu naletel, keď formuloval tento výrok.

  Alebo je táto vlastnosť vrodená, dedičná? Nezmeniteľná? To by mohlo byť vysvetlením, ako to G.B. myslel.

  Oveľa reálnejšia bude odpoveď, že vnímavosť na nevedomé preberanie vonkajších vplyvov je individuálna a závislá od množstva faktorov. Genetických i kultúrnych. Ale bezpochyby je množstvo "zasiahnutých", u ktorých propagačné posolstvo "trafí" a zanechá dočasné alebo trvalé následky v ich mysli, úmerné jej vyslanému množstvu a kvalite.

  --

  Vychádzam z anglického významu slova propaganda, keďže G.B. Shaw ho použil v tomto jazyku. V slovenčine má podľa Slovníka slovenského jazyka význam: "rozširovanie myšlienok s cieľom získať prívržencov: politická, zahraničná p."., napriek tomu, že sa používa skôr v zmysle "anglickom", teda

  "... ako systematická forma cieleného presviedčania, ktorá sa snaží ovplyvniť (influence) emócie, postoje, názory a konanie určených cieľových skupín na ideologické, politické alebo komerčné účely prostredníctvom riadeného šírenia jednostranných správ (ktoré môžu, ale nemusia byť pravdivé) prostredníctvom masových a priamych mediálnych kanálov. "

  Na odovzdávanie propagandistických posolstiev sa používa široká škála materiálov a médií, ktoré sa menili s vynájdením nových technológií, napríklad obrazov, karikatúr, plagátov, letákov, filmov, hudby (pozri aj "K Šamanovi"), rozhlasových relácií, televíznych programov a webových stránok.

  --

  Pre istotu dodám, že mám k propagande akéhokoľvek druhu negatívny vzťah :)

 • Je tu výrok Marie Zacharovové:

  "Pokud vás obtěžují památky, pokud vám vadí jazyk, pokud vám vadí svátky, pokud vás obtěžují názvy měst a ulic, pak to znamená, že budujete svůj stát na území někoho jiného."

  Asi není třeba psát, ke komu to pronesla. A mě napadlo, co vlastně znamená u nás ta "válka s pomníky". Území je zcela určitě historicky naše - jen ho ti zarputilí "bojovníci" pro někoho cizího připravují. Asi aby se tu pak cítil jako doma.... 😐️

 • „Štáty bez spravodlivosti nie sú nič iné než rozsiahle bandy.“ — Seneca

 • Nešťastnou je krajina, ktorá potrebuje hrdinov.

  Bertolt Brecht

 • Hovoriť striebro, mlčať zlato.

  Dvakrát meraj a raz rež.

  Menej je niekedy viac.

  Ráno múdrejšie večera.

 • Ľudské bytosti zažívajú agónie a ich smutné osudy sa stávajú legendami; básnici o nich píšu verše a dramatici skladajú drámy a spomienka na minulý smútok sa stáva zdrojom súčasného potešenia. Aká zvláštna je alchýmia ducha.

  Upton Sinclair v Dragon's Teeth (1942)

 • Ovca  sa celý život bojí vlka  a nakoniec ju zožerie pastier. 


 • Když přišli nacisté…

  "Nejdřív přišli pro komunisty,

  a já jsem se neozval, protože jsem nebyl komunista.

  Pak přišli pro Židy,

  a já jsem se neozval, protože jsem nebyl Žid.

  Pak přišli pro odboráře,

  a já jsem se neozval, protože jsem nebyl odborář.

  Pak přišli pro katolíky,

  a já jsem se neozval, protože jsem byl protestant.

  Pak přišli pro mě

  a tehdy už nezbýval nikdo, kdo by se mohl ozvat."

  Martin Niemöller