Pokles výroby a tržieb v Európe

Maďarská priemyselná výroba v apríli medziročne klesla o 8,3 %

Budapešť 7. júna (TASR) - Produkcia maďarského priemyselného sektora v apríli medziročne klesla o 8,3 % po 4,1-percentnom oslabení v predchádzajúcom mesiaci. Po očistení o počet pracovných dní sa aprílová produkcia znížila o 5,8 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI, ktorá sa odvolala na údaje maďarského štatistického úradu.

Medzimesačne sa produkcia maďarského priemyslu po zohľadnení sezónnych a kalendárových vplyvov v apríli znížila o 2,5 %. Zatiaľ čo produkcia dočasne klesá v dôsledku vojny na Ukrajine a súvisiacich sankcií voči Rusku, prioritné odvetvia, ako výroba vozidiel a elektrických zariadení, osobitne batérií, rastie, uviedol štátny tajomník ministerstva pre hospodársky rozvoj Gergely Fábián. Možno podľa neho očakávať, že tieto odvetvia budú pre Maďarsko určujúce, keďže elektromobilita naberá celosvetovo na sile.

Vláda sa medzitým snaží chrániť pracovné miesta a zabrániť recesii aj prostredníctvom rozvojových programov, ktoré dodali podnikom likviditu v celkovej výške 3,1 bilióna forintov (8,41 miliardy eur), dodal Fábián.

--

Priemyselná produkcia vo Francúzsku aj v Španielsku v auguste klesla

Paríž/Madrid 5. októbra (TASR) - Priemyselná produkcia vo Francúzsku v auguste klesla. Dôvodom bolo výrazné zníženie produkcie v kľúčových sektoroch. Znížil sa aj výkon priemyslu v Španielsku.

Podľa údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil francúzsky štatistický úrad INSEE, sa výkon priemyslu v druhej najväčšej ekonomike eurozóny v auguste 2023 znížil medzimesačne o 0,3 % po náraste o 0,5 % v júli. Ekonómovia však očakávali ešte o niečo väčší pokles, a to o 0,4 %.

Štatistiky ukázali, že v auguste došlo k výraznému zníženiu produkcie v stavebníctve, o 1,4 % v porovnaní s nárastom o 0,5 % v júli, a klesla aj produkcia vo výrobnom sektore, o 0,4 %. Zároveň sa spomalil rast produkcie v ťažobnom a banskom sektore a v energetike, zásobovaní vodou a odpadovom hospodárstve (na 0,8 % z 1 %).

V medziročnom porovnaní sa priemyselná produkcia vo Francúzsku v auguste 2023 znížila o 0,5 %, čím sa zvrátil jej júlový nárast o 2,5 %.

Aj priemyselná produkcia v Španielsku, ktoré je štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny, v auguste 2023 klesla, už piaty mesiac po sebe, medziročne o 3,4 %, uviedol štatistický úrad INE. Augustový výsledok je horší ako odhady analytikov, ktorí predpovedali Španielsku zníženie produkcie o 2,1 %.

V medzimesačnom porovnaní španielska priemyselná produkcia v auguste klesla o 0,8 %.

--

Nemecká priemyselná produkcia klesla v septembri štvrtý mesiac po sebe

Berlín 9. októbra (TASR) - Nemecká priemyselná produkcia v auguste klesla už štvrtý mesiac po sebe. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa znížila o 0,2 %. Na celkový výkon odvetvia negatívne vplývalo najmä stavebníctvo a energetika.

Údaje za júl štatistický úrad revidoval na medzimesačný pokles produkcie o 0,6 %, pričom v predbežnom odhade uvádzal jej zníženie o 0,8 %.

V auguste produkcia v nemeckom stavebníctve klesla oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,4 %, výroba energií sa znížila o 6,6 % a výroba strojov a zariadení o 2,3 %. Pozitívny vplyv mal naopak rast produkcie v automobilovom priemysle, ktorý v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zaznamenal expanziu o 7,6 %.

Priemyselné objednávky v auguste vzrástli o 3,9 % vďaka nárastu výroby počítačových, elektronických a optických výrobkov. Nemecké výrobné odvetvie, ktoré tvorí približne 20 % výkonu najväčšej európskej ekonomiky, naďalej čelí útlmu. Index nákupných manažérov (PMI) v sektore podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti S&P Global dosiahol v auguste hodnotu 39,6 %, čo je hlboko pod úrovňou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity v odvetví od jej rastu.

--

Výroba v Německu a České republice nadále padá!

10.10.23

Česká republika:

Rusové nahoře, Němci úplně dole. A ještě pod ním Česko. Tak vypadá graf tzv. výrobního PMI, tedy indexu, který ukazuje, jak se průmyslový trh rozšiřuje, nebo smrskává.

Rusko je jednou z mála zemí, kde výroba od srpna vzrostla, a to o hodně.

Naopak smutné výsledky, nejhorší, jaké banka J.P.Morgan zaznamenala, pocházejí z Německa a z Rakouska. A hned po nich je Česko. Dá se říct, že výroba je „v háji“. ______

Poznámka editora: Ale že jsme to tím zlým Rusům nandali! Ideologický jsme zůstali nezlomeni, to je důležité. Nevadí, že nebudeme mít čím topit a na čím jezdit, hlavně aby Rusák trpěl. A on také trpí. Záchvaty smíchu.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/V-haji-Vyroba-v-CR-a-Nemecku-Takove-vysledky-jeste-nebyly-744178

https://zvedavec.news/vezkratce/19888/

--

Nestlé hlási pokles tržieb za prvých deväť mesiacov 2023

Zürich 19. októbra (TASR) - Švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé zaznamenal za prvých deväť mesiacov roka pokles objemu predaja, keďže zvýšil ceny v dôsledku inflácie. Ale potvrdil svoju prognózu na tento rok.

Spoločnosť, ktorá vlastní širokú škálu značiek od výrobcu kávy Nespresso po krmivo pre domáce zvieratá Purina, uviedla, že objem predaja v období od januára do septembra 2023 klesol o 0,6 %. A tržby sa znížili o 0,4 % na 68,8 miliardy švajčiarskych frankov (72,48 miliardy eur) v dôsledku sily švajčiarskej meny.

Ale organický rast tržieb, ktorý nezahŕňa kurzové výkyvy a akvizície, vzrástol o 7,8 %, keďže Nestlé zvýšil ceny.

"Rast bol poháňaný cenami," uviedol generálny riaditeľ Nestlé Mark Schneider vo vyhlásení o zisku, pričom poukázal na rekordné miery inflácie na väčšine trhov v tomto roku a vyššie vstupné náklady, ktoré sa začali pandémiou ochorenia COVID-19 a ktoré ešte zhoršila ruská invázia na Ukrajinu. Všetko od slnečnicového oleja po nákladnú dopravu zdraželo, čo si vyžiadalo svoju daň.

Spoločnosť potvrdila svoj výhľad na rok 2023 a počíta s organickým rastom tržieb medzi 7 % a 8 %.


Komentáre

 • No jo, ceny jsou takové, že si buď koupím čokošku a nebo chleba...volba celkem jasná, řekl bych :D

 • Český průmysl se propadá

  15.11.2023

  Graf týdne: Průmyslová výroba v České republice hlásí za září a v meziročním srovnání další propad.

  Průmyslová produkce v září meziročně reálně klesla o 5,0 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,8 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 %, uvedl Český statistický úřad.

  Průmyslová produkce v září 2023 byla reálně meziměsíčně nižší o 1,8 %. Meziročně klesla o 5,0 %. „K pětiprocentnímu meziročnímu poklesu produkce nejvíce přispěla výroba elektřiny a plynu, výroba strojů a zařízení a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků. S poklesem produkce se ale potýká průmysl napříč všemi odvětvími,“ uvedl k tomu Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Výsledek v energetice ovlivnily plánované odstávky v elektrárnách a také mimořádně teplé počasí. Snížená poptávka ze stavebnictví nadále ovlivňovala produkci stavebních hmot nebo plastových výrobků pro stavebnictví. Meziročně se produkce zvýšila pouze ve farmaceutickém průmyslu, v nápojovém a oděvním průmyslu a velmi mírně v ostatním zpracovatelském průmyslu.

  Hodnota nových zakázek v běžných cenách v září 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 5,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 1,5 %, tuzemské nové zakázky klesly o 12,2 %. „V září opět klesla hodnota nových průmyslových zakázek a podobně jako u produkce se pokles týkal většiny sledovaných odvětví. Nejvyšší pokles zaznamenala odvětví výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů, výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství a také výroba strojů a zařízení,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Nové zakázky přibyly pouze ve farmaceutickém a oděvním průmyslu, velmi mírný růst zaznamenala výroba motorových vozidel. Meziměsíčně se hodnota nových zakázek zvýšila o 3,4 %.

  Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v září 2023 meziročně snížil o 2,2 % a jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 7,2 %.

  Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v srpnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 4,4 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 27,3 %) a Slovinsko (o 12,3 %). Český průmysl klesl o 1,7 %, výkon německého průmyslu se snížil o 2,3 %. Naopak nejvíce vzrostl slovenský průmysl (o 4,7 %) a dánský průmysl (o 3,5 %).


  Zdroj: ČSÚ (2023)