Pokles výroby a tržieb v Európe

Maďarská priemyselná výroba v apríli medziročne klesla o 8,3 %

Budapešť 7. júna (TASR) - Produkcia maďarského priemyselného sektora v apríli medziročne klesla o 8,3 % po 4,1-percentnom oslabení v predchádzajúcom mesiaci. Po očistení o počet pracovných dní sa aprílová produkcia znížila o 5,8 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI, ktorá sa odvolala na údaje maďarského štatistického úradu.

Medzimesačne sa produkcia maďarského priemyslu po zohľadnení sezónnych a kalendárových vplyvov v apríli znížila o 2,5 %. Zatiaľ čo produkcia dočasne klesá v dôsledku vojny na Ukrajine a súvisiacich sankcií voči Rusku, prioritné odvetvia, ako výroba vozidiel a elektrických zariadení, osobitne batérií, rastie, uviedol štátny tajomník ministerstva pre hospodársky rozvoj Gergely Fábián. Možno podľa neho očakávať, že tieto odvetvia budú pre Maďarsko určujúce, keďže elektromobilita naberá celosvetovo na sile.

Vláda sa medzitým snaží chrániť pracovné miesta a zabrániť recesii aj prostredníctvom rozvojových programov, ktoré dodali podnikom likviditu v celkovej výške 3,1 bilióna forintov (8,41 miliardy eur), dodal Fábián.

--

Priemyselná produkcia vo Francúzsku aj v Španielsku v auguste klesla

Paríž/Madrid 5. októbra (TASR) - Priemyselná produkcia vo Francúzsku v auguste klesla. Dôvodom bolo výrazné zníženie produkcie v kľúčových sektoroch. Znížil sa aj výkon priemyslu v Španielsku.

Podľa údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil francúzsky štatistický úrad INSEE, sa výkon priemyslu v druhej najväčšej ekonomike eurozóny v auguste 2023 znížil medzimesačne o 0,3 % po náraste o 0,5 % v júli. Ekonómovia však očakávali ešte o niečo väčší pokles, a to o 0,4 %.

Štatistiky ukázali, že v auguste došlo k výraznému zníženiu produkcie v stavebníctve, o 1,4 % v porovnaní s nárastom o 0,5 % v júli, a klesla aj produkcia vo výrobnom sektore, o 0,4 %. Zároveň sa spomalil rast produkcie v ťažobnom a banskom sektore a v energetike, zásobovaní vodou a odpadovom hospodárstve (na 0,8 % z 1 %).

V medziročnom porovnaní sa priemyselná produkcia vo Francúzsku v auguste 2023 znížila o 0,5 %, čím sa zvrátil jej júlový nárast o 2,5 %.

Aj priemyselná produkcia v Španielsku, ktoré je štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny, v auguste 2023 klesla, už piaty mesiac po sebe, medziročne o 3,4 %, uviedol štatistický úrad INE. Augustový výsledok je horší ako odhady analytikov, ktorí predpovedali Španielsku zníženie produkcie o 2,1 %.

V medzimesačnom porovnaní španielska priemyselná produkcia v auguste klesla o 0,8 %.

--

Nemecká priemyselná produkcia klesla v septembri štvrtý mesiac po sebe

Berlín 9. októbra (TASR) - Nemecká priemyselná produkcia v auguste klesla už štvrtý mesiac po sebe. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa znížila o 0,2 %. Na celkový výkon odvetvia negatívne vplývalo najmä stavebníctvo a energetika.

Údaje za júl štatistický úrad revidoval na medzimesačný pokles produkcie o 0,6 %, pričom v predbežnom odhade uvádzal jej zníženie o 0,8 %.

V auguste produkcia v nemeckom stavebníctve klesla oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,4 %, výroba energií sa znížila o 6,6 % a výroba strojov a zariadení o 2,3 %. Pozitívny vplyv mal naopak rast produkcie v automobilovom priemysle, ktorý v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zaznamenal expanziu o 7,6 %.

Priemyselné objednávky v auguste vzrástli o 3,9 % vďaka nárastu výroby počítačových, elektronických a optických výrobkov. Nemecké výrobné odvetvie, ktoré tvorí približne 20 % výkonu najväčšej európskej ekonomiky, naďalej čelí útlmu. Index nákupných manažérov (PMI) v sektore podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti S&P Global dosiahol v auguste hodnotu 39,6 %, čo je hlboko pod úrovňou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity v odvetví od jej rastu.

--

Výroba v Německu a České republice nadále padá!

10.10.23

Česká republika:

Rusové nahoře, Němci úplně dole. A ještě pod ním Česko. Tak vypadá graf tzv. výrobního PMI, tedy indexu, který ukazuje, jak se průmyslový trh rozšiřuje, nebo smrskává.

Rusko je jednou z mála zemí, kde výroba od srpna vzrostla, a to o hodně.

Naopak smutné výsledky, nejhorší, jaké banka J.P.Morgan zaznamenala, pocházejí z Německa a z Rakouska. A hned po nich je Česko. Dá se říct, že výroba je „v háji“. ______

Poznámka editora: Ale že jsme to tím zlým Rusům nandali! Ideologický jsme zůstali nezlomeni, to je důležité. Nevadí, že nebudeme mít čím topit a na čím jezdit, hlavně aby Rusák trpěl. A on také trpí. Záchvaty smíchu.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/V-haji-Vyroba-v-CR-a-Nemecku-Takove-vysledky-jeste-nebyly-744178

https://zvedavec.news/vezkratce/19888/

--

Nestlé hlási pokles tržieb za prvých deväť mesiacov 2023

Zürich 19. októbra (TASR) - Švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé zaznamenal za prvých deväť mesiacov roka pokles objemu predaja, keďže zvýšil ceny v dôsledku inflácie. Ale potvrdil svoju prognózu na tento rok.

Spoločnosť, ktorá vlastní širokú škálu značiek od výrobcu kávy Nespresso po krmivo pre domáce zvieratá Purina, uviedla, že objem predaja v období od januára do septembra 2023 klesol o 0,6 %. A tržby sa znížili o 0,4 % na 68,8 miliardy švajčiarskych frankov (72,48 miliardy eur) v dôsledku sily švajčiarskej meny.

Ale organický rast tržieb, ktorý nezahŕňa kurzové výkyvy a akvizície, vzrástol o 7,8 %, keďže Nestlé zvýšil ceny.

"Rast bol poháňaný cenami," uviedol generálny riaditeľ Nestlé Mark Schneider vo vyhlásení o zisku, pričom poukázal na rekordné miery inflácie na väčšine trhov v tomto roku a vyššie vstupné náklady, ktoré sa začali pandémiou ochorenia COVID-19 a ktoré ešte zhoršila ruská invázia na Ukrajinu. Všetko od slnečnicového oleja po nákladnú dopravu zdraželo, čo si vyžiadalo svoju daň.

Spoločnosť potvrdila svoj výhľad na rok 2023 a počíta s organickým rastom tržieb medzi 7 % a 8 %.


Komentáre

  • No jo, ceny jsou takové, že si buď koupím čokošku a nebo chleba...volba celkem jasná, řekl bych :D

  • Český průmysl se propadá

    15.11.2023

    Graf týdne: Průmyslová výroba v České republice hlásí za září a v meziročním srovnání další propad.

    Průmyslová produkce v září meziročně reálně klesla o 5,0 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,8 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 %, uvedl Český statistický úřad.

    Průmyslová produkce v září 2023 byla reálně meziměsíčně nižší o 1,8 %. Meziročně klesla o 5,0 %. „K pětiprocentnímu meziročnímu poklesu produkce nejvíce přispěla výroba elektřiny a plynu, výroba strojů a zařízení a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků. S poklesem produkce se ale potýká průmysl napříč všemi odvětvími,“ uvedl k tomu Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Výsledek v energetice ovlivnily plánované odstávky v elektrárnách a také mimořádně teplé počasí. Snížená poptávka ze stavebnictví nadále ovlivňovala produkci stavebních hmot nebo plastových výrobků pro stavebnictví. Meziročně se produkce zvýšila pouze ve farmaceutickém průmyslu, v nápojovém a oděvním průmyslu a velmi mírně v ostatním zpracovatelském průmyslu.

    Hodnota nových zakázek v běžných cenách v září 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 5,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 1,5 %, tuzemské nové zakázky klesly o 12,2 %. „V září opět klesla hodnota nových průmyslových zakázek a podobně jako u produkce se pokles týkal většiny sledovaných odvětví. Nejvyšší pokles zaznamenala odvětví výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů, výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství a také výroba strojů a zařízení,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Nové zakázky přibyly pouze ve farmaceutickém a oděvním průmyslu, velmi mírný růst zaznamenala výroba motorových vozidel. Meziměsíčně se hodnota nových zakázek zvýšila o 3,4 %.

    Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v září 2023 meziročně snížil o 2,2 % a jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 7,2 %.

    Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v srpnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 4,4 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 27,3 %) a Slovinsko (o 12,3 %). Český průmysl klesl o 1,7 %, výkon německého průmyslu se snížil o 2,3 %. Naopak nejvíce vzrostl slovenský průmysl (o 4,7 %) a dánský průmysl (o 3,5 %).


    Zdroj: ČSÚ (2023)



  • O úpadku Európy veľmi otvorene na TA3 (analytik J&T Stanislav Pánis)


  • Zora
    upravené 4 Jan 20:52 ->


    Zavírání fabrik a úpadek Evropy. Ivan Hoffman to vidí

    30.12.2023

    POHLED IVANA HOFFMANA Zatímco v deindustrializované Evropě opouštějí univerzity zástupy filozofů, v industrializované Číně jsou to inženýři, matematici a absolventi přírodovědných oborů, povšiml si Ivan Hoffman. Kontinent, který byl tahounem pokroku, se rozhodl svůj průmysl zavřít a zavírání fabrik nevyhnutelně navazuje úpadek v dalších navázaných oborech.

    Byly doby, kdy pokrok souvisel s industrializací. Dým z továrenských komínů nevadil, a bylo samozřejmé, že se čoudící fabriky nachází ve městě. Právě kolem továren se města rozrostla, když se do nich stěhovali za prací lidé z venkova. Industrializaci vděčila Evropa za bohatství a moc, protože na průmysl se váže obchod, budování infrastruktury, a jelikož průmyslový rozvoj předpokládá inovace a vynálezy, industrializaci provází poptávka po technicích, inženýrech a vědcích, což stimuluje rozvoj vzdělanosti.

    V dnešní Evropě probíhá proces deindustrializace. Dýmající komín se bere jako zdroj znečištění. Továrny ve městech se bourají a na jejich místech rostou obchodně zábavní centra anebo rezidenční čtvrtě. Z dělníků jsou úředníci anebo zaměstnanci služeb. Dnešní město už neprodukuje nic hmotného, potřebného. Deindustrializace v Evropě zlepšuje životní prostředí a zhoršuje životní úroveň. Význam Evropy ve světě upadá, protože nemá moc co nabídnout a sama se stává závislá na dovozech. Deindustrializaci pak logicky provází úpadek vzdělanosti, protože technici a inženýři jsou Evropě k ničemu.

    Deindustrializaci Evropy výrazně urychluje energetická krize, respektive „energetická tranzice“, čili přechod na „novou energetiku“ prosazovanou unijní klimatickou a zelenou politikou. Z Německa kvůli této tranzici přesouvá výrobu pryč z Evropy třetina průmyslových podniků. U nás průmyslové podniky, často s dlouhou tradicí, postupně krachují. Politici a ekonomové v tom nevidí problém, protože přemýšlejí globálně. Co se u nás nevyrobí, to se přeci jednoduše doveze ze zemí, které se rychlým tempem industrializují.

    Řeč je o Číně (ale dnes už také o Indii či Vietnamu). Důsledkem deindustrializace Evropy je obchodní deficit s Čínou, od které kupujeme to, co jsme kdysi vyráběli a vyváželi, a která to, co vyvážíme, nepotřebuje. Industrializace Číny má pak stejné důsledky, jaké měla kdysi industrializace Evropy. Mohutnému rozvoji průmyslu vděčí Čína za bohatství a rostoucí vliv ve světě. Infrastrukturu buduje tempem, které je u nás nepředstavitelné. Čínské univerzity patří mezi nejprestižnější na světě, protože industrializace na čínský způsob znamená implementaci špičkových technologií a vědeckých poznatků. Zatímco v deindustrializované Evropě opouštějí univerzity zástupy filozofů, v industrializované Číně jsou to inženýři, matematici a absolventi přírodovědných oborů. Že nebude snadné držet s Číňany krok je dáno i tím, že zatímco každý čínský student mluví anglicky, na Západě nemluví čínsky prakticky nikdo…

    Deindustrializovat Evropu asi nebyl dobrý nápad. Pokud byl veden představou, že místo zboží budeme vyvážet do světa hodnoty, čili naše představy, jak by měl fungovat svět, pak se nám snadno může stát, že o tyto naše hodnoty a dobré rady nebude zájem, a hlavně nám za ně nikdo nezaplatí. Politikům zřejmě nedošlo, že deindustrializovaná Evropa bude slabá. A kdo je slabý, logicky nemůže druhým své hodnoty a dobré rady, natožpak svá pravidla vnutit.


  • Zisk najväčšieho producenta cukru v Európe Südzucker klesol o polovicu

    Hamburg 11. júla (TASR) - Spoločnosť Südzucker, najväčší producent cukru v Európe, oznámila za 1. štvrťrok súčasného obchodného roka pokles zisku o takmer polovicu. Ako dôvod uviedla rast nákladov a pokles cien cukru.

    Firma vo štvrtok uviedla, že za 1. kvartál obchodného roka 2024/2025, čo predstavuje obdobie od marca do konca mája, dosiahla prevádzkový zisk 155 miliónov eur. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho obchodného roka to predstavuje pokles o 45 %. Dodala, že pokles zisku zaznamenala ako divízia cukru, tak aj ďalšie divízie, medzi nimi divízia CropEnergies produkujúca biopalivá.

    Naplnili sa tak predpovede spoločnosti, ktorá už v apríli upozornila, že zvýšené náklady na energie, vstupné suroviny či logistiku spolu s nízkymi cenami cukru na svetových trhoch povedú v 1. štvrťroku k zníženiu zisku. Navyše, tento týždeň nepriaznivé prognózy rozšírila aj na 2. kvartál.

    Tržby sa však zvýšili napriek poklesu cien cukru. Prispel k tomu podstatne vyšší vývoz cukru z Európskej únie na svetové trhy.

    Čo sa týka odhadu vývoja zisku za celý obchodný rok, ktorý sa skončí vo februári 2025, spoločnosť potvrdila pôvodnú prognózu. To znamená pokles prevádzkového zisku na 500 miliónov až 600 miliónov eur. V predchádzajúcom obchodnom roku 2023/2024 vykázala firma Südzucker prevádzkový zisk na úrovni 947 miliónov eur.

    V prípade divízie cukru počíta spoločnosť s poklesom zisku na úroveň medzi 200 miliónmi až 300 miliónmi eur. Za predchádzajúci obchodný rok dosiahla spoločnosť v tejto divízii prevádzkový zisk na úrovni 558 miliónov eur.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/zisk-najvacsieho-producenta-cukru-v-e/808174-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die