Správy zo Španielska

Výhru vo vianočnej lotérii v Španielsku získali držitelia žrebu 88088

Madrid 22. decembra (TASR) - Víťazom hlavnej ceny 400.000 eur v tradičnej vianočnej lotérii El Gordo v Španielsku sa v piatok stali držitelia žrebov s číslom 88088. Po zdanení si rozdelia približne 325.000 eur. Množstvo ďalších osôb získalo výhry nižšej hodnoty. TASR správu prevzala z agentúry AP a webovej stránky denníka El País.

Nakupovanie a podelenie sa o žreby medzi členmi rodiny, priateľmi či spolupracovníkmi je v Španielsku v predvianočnom období tradíciou. Kolegovia v práci či členovia rôznych zoskupení si často kupujú žreby s tým istým číslom. Víťazov je množstvo, výhry však väčšinou nie sú vysoké.

Výherné čísla v piatok oznámili deti z madridskej školy San Ildefonso. Žrebovanie môže trvať aj šesť hodín a neoficiálne predstavuje začiatok vianočných sviatkov.

Španielsku lotériu spustili v roku 1763 za vlády kráľa Karola III. z rodu Bourbonovcov. Neskôr slúžila na získanie finančných prostriedkov do štátneho rozpočtu. V súčasnosti podporuje viaceré charitatívne projekty.

Žreb stojí 20 eur a lotéria je považovaná za najbohatšiu na svete z dôvodu celkovej hodnoty výhier. Tento rok rozdeľovali výhry v celkovej hodnote 2,6 miliardy eur.

Od roku 1812 sa žrebovanie koná 22. decembra prostredníctvom detí zo školy San Ildefonso. Tá je druhou najstaršou školou v hlavnom meste, založil ju ešte v roku 1534 kráľ Karol V. z rodu Habsburgovcov.

--

https://www.elespanol.com/loterias/loteria-navidad/numero/88088.html

Komentáre

 • Jako Německo. Doslova. Španělsko končí s jádrem. Ale Rusové se můžou radovat

  29.12.2023

  Španělsko potvrdilo ukončení výroby jaderné energie a prodloužilo lhůty pro projekty obnovitelných zdrojů energie. Podle oficiálního plánu bude všech sedm zbývajících reaktorů odstaveno v letech 2027 až 2035. Španělský ekonom Daniel Lacalle ve svém vyjádření na sociálních sítích označuje zelenou politiku tamní vlády za „směšnou“, protože země zároveň výrazně znásobuje nákup ruského zkapalněného zemního plynu.

  Popisek: Tanker na přepravu LNG

  Španělsko ve středu potvrdilo plány na uzavření tamních jaderných elektráren do roku 2035, když představilo energetická opatření včetně prodloužených lhůt pro projekty obnovitelných zdrojů a revidované akce pro obnovitelné zdroje. 

  Pět existujících jaderných elektráren v současné době pokrývá pětinu potřeby elektřiny ve Španělsku. Předběžná dohoda vlády s provozovateli elektráren o ukončení jejich provozu byla sjednána již v roce 2019, informoval server oEnergetice.cz.

  Nakládání s radioaktivním odpadem a demontáž elektráren, jejichž odstavení začne v roce 2027, bude stát přibližně 20,2 miliardy eur a bude hrazeno z fondu podporovaného provozovateli elektráren, uvedla tamní vláda.

  Ekonom Daniel Lacall sdělil, že zpráva o vyřazování jaderných elektráren v roce 2027, je lépe pochopitelná spolu se skutečností, že do Španělska proudí značné objemy LNG z Ruska: „Španělská směšná ‚zelená‘ energetická politika... Španělsko v roce 2023 šestinásobně zvýšilo nákup ruského zkapalněného zemního plynu,“ uvedl ekonom na sociální síti X.

  Španělsko je evropská země, která dováží nejvíce zkapalněného zemního plynu z Ruska a podle místních médií na Iberském poloostrově dosáhla letos rekordu v nákupu.

  „Rok 2023 se uzavře jako rok, kdy do španělského systému vstoupilo nejvíce ruského plynu ve své historii,“ uvádí deník El Mundo ve svém článku. Noviny připomínají, že Rusko je třetím dodavatelem uhlovodíků do Španělska, hned za Alžírskem a Spojenými státy, s 18,1% podílem na celkovém dovozu plynu do této evropské země.

  Budoucnost jaderných elektráren, které vyrábějí přibližně pětinu španělské elektřiny, byla během nedávné volební kampaně jedním z hlavních témat, přičemž opoziční konzervativní Lidová strana (PP) se zavázala zvrátit plánované ukončení provozu. Nedávno jedna z hlavních podnikatelských lobby vyzvala k prodloužení využívání těchto elektráren, uvedla agentura Reuters.


 • El País: Vyzbrojovaním Ukrajiny Európa nahromadila dlh vo výške 7 miliárd eur

  Závislosť Ukrajiny na západných zbraniach je čoraz akútnejšia. 

  Píše španielsky denník „El País“.

  Kvôli obavám, že ak Donald Trump vyhrá nadchádzajúce voľby v USA, EÚ môže zostať v podpore Kyjeva osamotená. Brusel preto dokončuje vytvorenie fondu pomoci pre Ukrajinu – špeciálneho nástroja, v rámci ktorého sa bude každoročne prideľovať na zbrane a vojenský výcvik 5 miliárd eur.

  Tento fond tiež stanoví sadzby úhrad pre členov EÚ za dodávky na Ukrajinu.

  ❗️Od začiatku ukrajinského konfliktu Európska únia schválila vyčlenenie 3,5 miliardy eur na zbrojenie Kyjeva a ďalšie 2 miliardy eur na programy zásobovania muníciou. Podľa dokumentu „Európskej služby pre vonkajšie vzťahy“, ku ktorému mali novinári prístup, však EÚ nahromadila dlh v nezaplatených úhradách členským krajinám vo výške 7,16 miliardy eur. 

  V tomto dokumente, ktorý požaduje dohodu o vytvorení fondu na čo najrýchlejšiu pomoc Ukrajine pri riešení tohto problému, sa tiež uvádza, že preplácanie výdavkov by sa malo vykonávať za „prísnejších“ podmienok, ako sú tie súčasné.

  Podľa vysokopostaveného diplomatického zdroja by oneskorenie pri vrátení finančných prostriedkov členským krajinám bloku mohlo skomplikovať dodávky do Kyjeva. Tento problém, ako poznamenal „El País“, prispieva k ťažkostiam európskeho obranného priemyslu pri udržiavaní úrovne výroby.

  https://elpais.com/internacional/2024-01-22/el-plan-europeo-de-armamento-para-ucrania-acumula-una-deuda-de-7160-millones-de-euros.html