Civilizácia

Diskusia bola vytvorená z komentárov oddelených z: Pekné správy.

Komentáre

  • Túžba a úsilie ľudí o podmanenie prírody idú "ruka v ruke" s poznaním a zvyšujúcou sa vzdelanosťou civilizácie. Krutý veľrybársky biznis 19. storočia, ktorý sa pričinil takmer o vyhynutie jedného z najdominantnejších živočíšnych druhov na planéte, len dokresľuje vyššie napísane. Náš hlad nie je len dočasným prejavom poblúznenia, ale prejavom skutočnej vnútornej potreby, potreby rásť, expandovať, budovať. Ktokoľvek sa snaží o opak motá sa v bludnom kruhu deštrukcie, rozvratu, strachu o stratu. Vegetácia /rastlinná ríša/ je základným stavebným kameňom /koreňom/ prostredia, v ktorom uplatňujeme svoju potrebu sebarealizácie /záhrada - záhradník/, odhliadnuc od čisto našich výmyslov - nezmyslov, je to hmatateľný dôkaz usporiadania hierarchických štruktúr. Naša snaha budovaním niečoho nového/výnimočného, jedinečného/, i keď vzišlého z prírodných zdrojov, je v konečnom dôsledku "antagonická" voči prírode, ako ucelenému živému organizmu. Príkladom sú civilizácie, ktoré tu boli pred nami a zanechali nám dôkaz existencie v koexistencii s prírodou /rôzne starobylé stavby, postavené síce "neznámou technológiou", zato však používajúc prírodne materiály, minimálne snaha o napodobeninu - polygonálne stavby/.

    Rastlina, ako taká, je živým organizmom žijúcim v dvoch rozdielnych prostrediach /pod tlakom, v temnom prostredí zeme, pôdy - koreň a v ľahkom, vzdušnom, presvetlenom prostredí - kmeň, koruna/. V ľudskom tele je tma, naše vedomie a myseľ pracuje pod vplyvom svetla. Z pohľadu rastliny sme nástroj, ktorým je možné, buď rastlinu zasadiť alebo vytrhnúť - vyrezať. V dnešnej "atómovej dobe" je problém voľba, nie potreba. Všetko dobré.

  • Milo
    upravené 20 Apr 20:20 #3->

    tennet povedal/-a: Túžba a úsilie ľudí o podmanenie prírody idú "ruka v ruke" s poznaním a zvyšujúcou sa vzdelanosťou civilizácie.

    Nuž, ak by to tak bolo, je načase odobrať slovám civilizácia a vzdelanosť akúkoľvek pozitívnu konotáciu. Toto Tvoje(?) tvrdenie pochádza a má svoju platnosť v tórickej/biblickej koncepcii spoločnosti. "Sebarealizácia" na úkor iných je jedným z jej základov.

    Dnes je ťažké si to uvedomiť, keďže práve túto časť spomínanej Koncepcie - "bezalternatívneho" pokroku v Tebou uvedenom zmysle slova sa podarilo rozšíriť do najširších vrstiev spoločnosti. Veľmi užitočne sa tu dajú použiť metódy (priority) kontroly spoločnosti podľa KSB: Náboženstvo (Tóra, Starý zákon) + zodpovedajúca filozofia (od Platóna po Chomského) na tretej úrovni doplnené o pozmenenie chronológie (zamlčanie a zámerne falošný výklad archeologických nálezov[1)] na druhej priorite vedú k svetonázoru, ktorý možno zmeniť len ich uvedením na správnu mieru a vytvorením novej Osnovy-Koncepcie.

    tennet povedal/-a: Náš hlad nie je len dočasným prejavom poblúznenia, ale prejavom skutočnej vnútornej potreby, potreby rásť, expandovať, budovať. Ktokoľvek sa snaží o opak motá sa v bludnom kruhu deštrukcie, rozvratu, strachu o stratu.

    Kto je myslený pod "náš"? "Hlad malej časti ľudstva" by tomuto výroku okamžite dodalo správnosť, no inak je toto uvedené tvrdenie skôr skutočnou príčinou "deštrukcie, rozvratu, strachu o stratu" u väčšiny ľudstva. Toto platí pre takmer každú nasledujúcu vetu Tvojho príspevku. Prečo hovoriť o "nás" a ľudstve ako celku? "Rásť, a expandovať" sú mimochodom základné prikázania a princípy kapitalistického systému. Príde niekomu tento systém ako človeku prirodzený, evolučný, bezpodmienečný?

    Všetko najlepšie.

    --

    Civilizácia:

    V minulosti sa pojem "civilizácia" používal jednoducho na označenie väčších a "vyspelejších" kultúr, aby sa odlíšili od menších, údajne "primitívnejších" kultúr, ako sú spoločnosti lovcov a zberačov.

    Všeobecne platnými charakteristikami civilizácií sú vytvorenie štátov vrátane vlád, sociálne vrstvenie, špecializácia/funkčná diferenciácia a deľba práce, urbanizácia a symbolické komunikačné systémy (napr. písmo). Okrem toho sa civilizácie často vyznačujú expanzionizmom, daňami, monumentálnou architektúrou a celkovou sociálnou závislosťou od poľnohospodárstva. Takmer všetky civilizácie majú aj ideológiu, ktorá zahŕňa vieru v pokrok a presvedčenie, že určité sociálne skupiny sú nadradené ostatným. Vo všeobecnosti možno povedať, že civilizácia centralizuje moc v rukách niekoľkých ľudí a rozširuje tak ich kontrolu nad ostatnými ľuďmi a nad prírodou.

    https://de.wikipedia.org/wiki/Zivilisation

    --

    [1] V tejto súvislosti odporúčam knihu Počiatok všetkého. Nová história ľudstva od antropológa Davida Graebera a historika Davida Wengrowa - trpezlivý a podrobný prehľad doteraz známych faktov o vývoji hierarchických/"civilizovaných" spoločností v dejinách ľudstva.


  • Milo povedal/-a: Nuž, ak by to tak bolo, je načase odobrať slovám civilizácia a vzdelanosť akúkoľvek pozitívnu konotáciu. Toto Tvoje(?) tvrdenie pochádza a má svoju platnosť v tórickej/biblickej koncepcii spoločnosti. "Sebarealizácia" na úkor iných je jedným z jej základov.

    Ak sa jedna iba o konotáciu slov civilizácia alebo vzdelanie , tak s Vami súhlasím, vnímam ju pozitívne. Ak sa však bavíme o skutočnom efekte civilizácie a vzdelania na reálny život, tak môj názor je, že stojíme nad priepasťou. Tam sme to dopracovali. Moja úvaha bola myslená kriticky. Taktiež zvyšná časť príspevku bola myslená presne v tomto kontexte, v žiadnom prípade opierajúc sa o akúkoľvek ideológiu/ to ste dosadil sám/.


    Milo povedal/-a: Kto je myslený pod "náš"? "Hlad malej časti ľudstva" by tomuto výroku okamžite dodalo správnosť, no inak je toto uvedené tvrdenie skôr skutočnou príčinou "deštrukcie, rozvratu, strachu o stratu" u väčšiny ľudstva. Toto platí pre takmer každú nasledujúcu vetu Tvojho príspevku. Prečo hovoriť o "nás" a ľudstve ako celku? "Rásť, a expandovať" sú mimochodom základné prikázania a princípy kapitalistického systému. Príde niekomu tento systém ako človeku prirodzený, evolučný, bezpodmienečný?

    "Náš" myslené ako ľudstvo celok. Som človek, ktorý sa snaží žiť skromne počas života/väčšiu časť mam za sebou/, avšak som si plne vedomý, že sa spolupodieľam na "konzumnom spôsobe života", tak ako my všetci, možno s výnimkou domorodých kmeňov niekde v pralese. Spoznal som aj ľudí, ktorí sa odhodlali žiť mimo systém a pokiaľ išlo iba o dvoch dospelých jedincov, tak to viac menej šlo. Keď sa rodina rozrástla, tak zažívali hlavne od systému, strach o stratu, rozvrat, deštrukciu. O ľudstve má zmysel hovoriť ako o celku z pragmatických príčin, hlavne čo sa týka budúcnosti ľudstva, koniec koncov žijeme v globálnom svete. Rast/expanzia/ je jedným zo základných javov sveta v ktorom žijeme/galaxia, slnečná sústava, planéta, živé organizmy/. Inak, ďakujem za doporučenú literatúru. A samozrejme, vždy je zmysluplnejšia zbierka na strom ako na náboj. Všetko dobré.

  • Skoro som zabudol, ospravedlňte prosím niekedy moju prehnanú lyriku v príspevkoch. Uvedomujem si, že je mätúca.

  • Myseľ. Odkiaľ pochádza? Ako funguje? Kde sa nachádza? Som myseľ ja? A čo produkt mysle - myslenie? Z čoho myseľ pozostáva a čoho je súčasťou? Je myslenie mojim produktom? Alebo je moje myslenie produktom mysle a som len jej opakovač (retranslátor, transpoder)? Aké sú základné zložky mysle? Čo ovplyvňuje naše myslenie ako jednu zo všetkých možností funkcionalít mysle? Nikto z Vás čo toto čítate nevie odpovedať na všetky otázky. To, čo manipuluje s Vašimi mysľami vie odpovedať na všetky tieto otázky a aj na tie, ktoré som tu nepoložil. A v tom je zúfalstvo súčasníka. Všetci v tejto diskusii máte pravdu. Ale len vo svojom vektore alebo niektoré sú len skalárne (dynamika v myslení má trochu navrch pred statikou). Pokiaľ jedna generácia nenaučí a neodovzdá svoju múdrosť a skúsenosť tých predchádzajúcich nasledujúcej generácii tak dôjde ku kolapsu. A to sa deje. Aj "milo!" aj "tennet" majú svoj vektor múdrosti a ich príspevky ako aj mnohých iných na tomto fóre majú svoju opodstatnenosť. Ale vektory názorov sa rozbiehavajú (divergujú) na všetky vesmírne strany. Takže sa tešíme na ďaľšiu diskusiu typu: Ja som to tak nemyslel alebo Ja som to myslel tak alebo Vy ste ma celkom nepochopili alebo sa to preklopí do nejakých animozít a invektív.

  • Áno, na všetko sa dá pozrieť z rôznych úrovní, aj z úrovne Stvoriteľa, ako to urobil @marin. A aké márne je potom zúfalstvo smrteľnêho súčasníka, keď debatuje na témy ako vojna alebo mier, vládnuci proti ovládaným, prežitie alebo záhuba? Z pohľadu večnosti všetko ničotný prach, neorganizovane poletujúci v smere vektorov.

    --

    marin povedal/-a: Ja som to tak nemyslel alebo Ja som to myslel tak alebo Vy ste ma celkom nepochopili


  • Každý má akúsi túžbu, každý chce skrz túžbu/chcenie/ pocítiť skúsenosť /k náboženstvu, sexuálnu, k moci, k peniazom, k pomoci iným, k láske, k spolupatričnosti... Vždy nekončiaca túžba po nových skúsenostiach. Vo všeobecnosti, medzi mysliacimi bytosťami, by malo platiť zlaté pravidlo - čo nechceš, aby ti činili iní , nečiň ty im - tak ako chceš, aby iní jednali s tebou, tak jednaj ty s nimi.  


  • Milo povedal/-a: Áno, na všetko sa dá pozrieť z rôznych úrovní, aj z úrovne Stvoriteľa, ako to urobil @marin.

    Možno sa môj príspevok javí arogantne alebo povýšenecky keď som napísal: "Nikto z Vás, čo toto, čítate nevie odpovedať na všetky otázky." Na základe toho, čo som napísal, mi taktne môžete pripísať aj akýsi božský komplex. To, čo som napísal určite nie je pohľad z úrovne Stvoriteľa a úprimne sa ospravedlňujem milovi aj tennetovi, pokiaľ sa ich môj príspevok akokoľvek dotkol, lebo v ňom nie je nič osobné. Vo svojom príspevku som rozvinul problém Mysle ako dôležitú tému, pre pochopenie behu udalostí. Nevyužívam témy na nejaké názorové ataky. A prečo to, čo som napísal, nie je pohľad z úrovne Stvoriteľa? Myseľ je entita, do ktorej vstupujeme a využívame na myslenie. Takže nehovorím o nejakej mysli jednotlivca alebo skupiny. Ale o Mysli, ktorá zjednodušene povedané, existuje objektívne a je súčasťou Stvorenia. Ešte pred niekoľko tisíc rokmi sa o Mysli učilo. Áno, deti učili ich predkovia od malička poznávať a používať Myseľ aby prežili a niektorí sa učili o Mysli aby rozvíjali svoje Poznanie a Múdrosť. Učenie o Mysli malo svoju systematiku, metodiku, symboliku, pojmy. Bolo súčasťou väčšiny predkresťanských sociokultúrnych systémov. Bolo súčasťou aj učenia raných kresťanov. Inštitucionalizované kresťanstvo učenie o Mysli zavrhlo. Takže minimálne 1 700 rokov (asi tak od Nicejského koncilu) sa o tom ako funguje Myseľ už neučíme. Veľmi zložitým spôsobom je učenie o Mysli obsiahnuté v Kabale. Keď som vo svojom príspevku o Mysli napísal: "Nikto z Vás, čo toto čítate, nevie odpovedať na všetky otázky.", nebol to arogantný, povýšenecký postoj človeka s božským komplexom. Je to čisto racionálny postoj, vychádzajúci z historickej skúsenosti a reality. Nikto predsa nemôže vedieť niečo, čo ho/sa nenaučí, nemá s tým bezprostrednú skúsenosť a pretrhne sa niť prenosu informácií z generácie na generáciu. V súčasnosti úspešne nahrádza Myseľ AI.


  • marin povedal/-a: ...a úprimne sa ospravedlňujem milovi aj tennetovi, pokiaľ sa ich môj príspevok akokoľvek dotkol... Mňa sa Váš príspevok dotkol v pozitívnom zmysle. Myslím si, že vzájomná komunikácia neznamená len porozumieť písanému textu/slovu/, ale aj ľudsky sa stretnúť na približne rovnakej "hladine"/úrovni/, i keď naše vedomosti a poznania sú častokrát podobné či rozdielne. Niekedy je dobré vypnúť "filter" vlastných vedomosti, ak sa máme pochopiť.


    marin povedal/-a: Pokiaľ jedna generácia nenaučí a neodovzdá svoju múdrosť a skúsenosť tých predchádzajúcich nasledujúcej generácii tak dôjde ku kolapsu. S tým plne súhlasím. Pribúdajú ľudia /hlavne mladá generácia v mestách/odtrhnutí od generačnej väzby, ktorým nebolo v detstve umožnené vytvoriť si spomienky/pamäť/ zviazanú s prostredím ich predkov/korene/. Ľudská myseľ, domnievam sa , že jej logickým dôsledkom je vedomie, uvedomenie si ja/ego/. Myseľ pracuje dvojsmerne: nutne ide "von k svetu", aby sa zároveň vracala "dnu" k ja - poznanie.