Austrália, Nový Zéland

Niečo málo je tu:

Dejú sa však veci /nielen/ v súvislosti s USA a treba nám novú tému.

Komentáre

  • Austrália a Nový Zéland investujú do skladov humanitárnej pomoci

    Canberra 9. augusta (TASR) - Austrália a Nový Zéland poskytnú viac než 28 miliónov amerických dolárov na humanitárnu pomoc a jej skladovanie na odľahlých tichomorských ostrovoch. Urobia tak pre zhoršujúce sa dopady klimatickej krízy a s ňou spojené živelné pohromy, ktoré postihujú región.

    Tichomorské ostrovy postihujú zhoršujúce sa cyklóny, suchá a prívalové povodne. Väčšina z ostrovov sa taktiež nachádza v oblasti tzv. "Ohnivého kruhu", ktorá sa vyznačuje zvýšenou seizmickou aktivitou sprevádzanou sopečnými erupciami, zemetraseniami a následnými vlnami cunami. V roku 2022 erupcia sopky Hunga Tonga–Hunga Haapai na ostrove Tonga a následná vlna cunami pripravila o život sedem ľudí a spôsobila významné škody.

    Mnohé z ostrovov taktiež ležia v odľahlých a izolovaných lokalitách v oceáne. Pri rôznych katastrofách sa preto musia spoliehať na pomoc zo zahraničia, najmä z Austrálie, Nového Zélandu, USA a Číny.

    Vlády Austrálie a Nového Zélandu sa preto snažia vytvoriť skladiská s humanitárnou pomocou v 14 tichomorských ostrovných štátoch. V prípade potreby môžu miestne zložky tieto skladiská využiť a distribuovať humanitárnu pomoc už počas prvých 48 od vypuknutia katastrofy a nebudú sa musieť spoliehať na dodávky zo zahraničia počas prvých hodín. https://www.teraz.sk/zahranicie/australia-a-novy-zeland-investuju-do/814510-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    Americká armáda vyberá lokality pre stavbu základní v Austrálii

    Sydney 5. augusta (TASR) - Odľahlý austrálsky ostrov v Indickom oceáne neďaleko dopravného uzla Pekingu je na zozname možných lokalít pre stavbu vojenskej základne Spojených štátov, ktorá má odstrašiť Čínu.

    Austrálske Kokosové ostrovy sú spolu s Filipínami, Východným Timorom a Papuou-Novou Guineou na súpise predpokladaných stavebných projektov. Ide o iniciatívu USA na posilnenie infraštruktúry Spojených štátov v regióne a vytvorenie protiváh k Číne.

    Obranné sily Austrálie považujú Kokosové ostrovy za kľúčové miesto pre operácie námorného dozoru v Indickom oceáne, kde Peking zintenzívňuje aktivitu. Na dvoch obývaných ostrovoch súostrovia žije približne 600 obyvateľov; nachádzajú sa približne 3000 kilometrov západne od austrálskej pevniny.

    Spojené štáty zverejnili v júni tender na výstavbu svojich základní v západnom Tichomorí, čo naznačuje, že krajina sa snaží získať prístup k Indickému oceánu. Podľa hovorcu námorného veliteľstva NAVFAC tieto projekty môžu a nemusia podporiť vojenské jednotky Marine Rotational Force - Darwin.

    K Melackému prielivu, cez ktorý prechádza polovica čínskych dodávok ropy, sú Kokosové ostrovy bližšie ako základňa amerického námorníctva Diego Garcia. Diego Garcia v minulosti slúžil ako štartovacia plocha pre americké bombardéry v konfliktoch v Iraku a Afganistane.

    Riaditeľka oddelenia bezpečnosti a geopolitiky Austrálsko-indického inštitútu minulý rok povedala, že Kokosové ostrovy by boli pre USA "kritickým geografickým priestorom" na vyvíjanie nátlaku na Čínu s cieľom zabrániť útoku na Taiwan.

    Austrália uviedla, že tento rok začne na súostroví s výstavbou letiska pre ťažké vojenské lietadlá vrátane protiponorkového P-8A Poseidon. "Austrália a Spojené štáty spolu úzko spolupracujú na posilnení rozloženia síl na rôznych miestach v Austrálii," uviedol hovorca ozbrojených síl vo vyhlásení.

    Americká armáda už buduje pristávacie dráhy pre bombardéry a svoje zariadenia aj na dvoch kľúčových leteckých základniach na severe Austrálie.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/americka-armada-vybera-lokality-pre-s/813487-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

  • Zora
    upravené 18 Aug 07:45 ->

    Kanada a Austrálie posilují vojenskou spolupráci

    13.8.2024 

    Hlavním důvodem je podle ministrů obrany oboz zemí znepokojení čínskými nároky v Jihočínském moři.

    Kanada a Austrálie vyjádřily znepokojení nad čínskými nároky v Jihočínském moři a dohodly se na posílení spolupráce v oblasti vojenství a obranného průmyslu, informovala agentura Reuters o plánech obou zemí.

    Kanadský ministr obrany Bill Blair zdůraznil bezpečnostní výzvy v indo-pacifickém regionu a obvinil Peking ze snahy přetvořit mezinárodní systém ve svůj prospěch. Na jednání, které se uskutečnilo v uplynulém týdnu, s australským protějškem Richardem Marlesem ve Vancouveru zdůraznil potřebu užší spolupráce za účelem udržení pořádku v regionu prostřednictvím interoperability a operační spolupráce. Obě země jednaly o nadměrných nárocích Pekingu v Jihočínském moři a vojenských aktivitách v blízkosti Tchaj-wanu. Kromě toho se zúčastnili společných námořních cvičení. Austrálie se rovněž dohodla na společné výrobě řízených zbraní se Spojenými státy v příštím roce.

    Jak jsme nedávno informovali, Čína vyzvala nedávnu Kanadu k posílení strategické spolupráce obou zemí. Na konci červenci se jednalo také další jednání skupiny Quad (Čtyřstranný bezpečnostní dialog), ve které je členem Austrálie  a které znovu kritizovalo čínské aktivity v Jihočínském moři.

    https://casopisargument.cz/58821

  • Rast populácie Nového Zélandu sa zastavil. Obyvatelia opúšťajú krajinu

    Wellington 19. augusta (TASR) - Rast populácie Nového Zélandu sa takmer zastavil, ukázali v pondelok oficiálne štatistiky, keďže desaťtisíce ľudí opúšťajú upadajúcu ekonomiku a hľadajú nové možnosti v zahraničí.

    Štatistický úrad Nového Zélandu (Stats NZ) oznámil, že rast počtu obyvateľov v druhom štvrťroku predstavoval skromných 0,1 percenta, pričom počet obyvateľov - 5,3 milióna - sa zvýšil len o 7000 jednotlivcov.

    Hoci sa Nový Zéland umiestňuje na popredných priečkach v rebríčkoch najžiadanejších krajín na svete pre život a prácu, v uplynulých rokoch sa rekordný počet príchodov vyrovnal počtu odchodov. Za rok do júna odišlo z krajiny viac ako 130.000 ľudí, z toho približne 45.000 iba do susednej Austrálie.

    Analytici to kladú za vinu pomalému hospodárskemu rastu, vysokým životným nákladom a bytovej kríze, ktorá mladým Novozélanďanom sťažuje prístup k nehnuteľnostiam. Najväčší nárast odchodov bol zaznamenaný medzi ľuďmi vo veku 25-44 rokov.

    Pred štyrmi desaťročiami vtedajší novozélandský premiér Robert Muldoon zažartoval, že Novozélanďania, ktorí odišli do Austrálie, zvýšili IQ oboch národov.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/rast-populacie-noveho-zelandu-sa-zast/816517-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die