Správy z Ruska
Komentáre
-
Lavrov nemal na výber, musel zrušiť cestu: Neuveriteľné, ako si voči nemu trúfli okolité krajiny!
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov zrušil svoju pondelkovú návštevu Srbska po tom, ako okolité krajiny uzavreli svoj vzdušný priestor pre lietadlo, ktorým mal priletieť do Belehradu.
Informoval o tom v noci na pondelok denník The Guardian s odvolaním sa na správy ruských a srbských médií.
Agentúra Interfax v tejto súvislosti citovala nemenovaného popredného predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí v Moskve, podľa ktorého Bulharsko, Severné Macedónsko a Čierna Hora, teda krajiny susediace so Srbskom, avizovali, že Lavrovovo lietadlo nevpustia do svojho vzdušného priestoru.
"Naša diplomacia ešte nedokáže zabezpečiť teleportáciu," komentoval celý incident citovaný zdroj z ruského ministerstva. K zrušeniu Lavrovej návštevy v Belehrade by sa mal v pondelok večer v prejave k národu vyjadriť srbský prezident Aleksandar Vučič, avizovali miestne médiá.
https://www.cas.sk/clanok/2686009/lavrov-nemal-na-vyber-musel-zrusit-cestu-neuveritelne-ako-si-voci-nemu-trufli-okolite-krajiny/7 -
Rozhodnutie viacerých krajín NATO nevpustiť jeho lietadlo do Srbska označil Lavrov za bezprecedentné
"Teraz tento princíp [slobody výberu partnerov], ktorý Západ kládol do popredia,
pošliapal samotný Západ. Srbsko by z pohľadu Západu nemalo mať na výber, žiadnu slobodu
výberu partnerov,“ povedal Lavrov, keď komentoval odmietnutie viacerých krajín NATO
zmeškať jeho lietadlo do Srbska. Šéf ruského ministerstva zahraničia zdôraznil,
že takýto postoj je „cynický“, no už neprekvapuje.
https://n.tass.ru/politika/148324777 -
Všechny ruské vzdělávací organizace byly vyloučeny z boloňského procesu, uvedl v pondělí na rozšířeném zasedání Výboru Rady federace pro vědu, vzdělávání a kulturu "Otázky rozvoje systému vysokého školství v Ruské federaci v moderních podmínkách" náměstek ministra pro vědu a vysoké školství Dmitrij Afanasjev.
11. dubna boloňská skupina oznámila své rozhodnutí ukončit zastoupení Ruska a Běloruska ve všech strukturách boloňského procesu, připomněl Afanasjev. "Vezmeme-li v úvahu, že naši rektoři, šéfové vzdělávacích organizací, podepsali výzvu Ruské unie rektorů k podpoře prezidenta v souvislosti se speciální operací, pak prakticky všechny vzdělávací organizace země jsou tak vyloučeny z boloňského procesu," řekl.Ministr vědy a vysokého školství Valerij Falkov 24. května označil boloňský systém vzdělávání za "minulou etapu" a prohlásil, že Rusko bude mít vlastní systém. Ministerstvo poznamenalo, že nepůjde o radikální změnu; počítá se s přechodným obdobím od boloňského systému k národnímu systému.
https://tass.ru/obschestvo/1483436517 -
Mŕtvych vplyvných Rusov pribúda. Pri zvláštnej nehode zomreli šéfovia „ruského Facebooku“
Záhadných úmrtí vplyvných Rusov je v posledných mesiacoch viac než dosť
Hoci väčšina sa podľa správ „zabila sama“, ich počet a načasovanie je prinajmenšom podozrivé
Z Ruska je hlásená ďalšia podivná smrť vplyvného človeka, rovno dvoch naraz. Tentokrát ide o prvého námestníka generálneho riaditeľa ruskej sociálnej siete Vkontakte Vladimira Gabrieljana a riaditeľa obstarávania tejto siete Sergeja Merzľakova.
Osudným sa im podľa ruských správ, ktoré potvrdila aj spoločnosť, stala výprava do arktickej oblasti.
„Miestne pohotovostné služby informovali, že dve terénne vozidlá sa prevrátili pri prechode cez rieku neďaleko pobrežia Bieleho mora,“ píše o ich smrti The Moscow Times.
Prípad vyvoláva špekulácie a podozrenia, keďže od začiatku konfliktu na Ukrajine vôbec nejde o prvý, ale ani druhý či tretí prípad, kedy za podivných okolností zomreli nejakí vplyvní ľudia z Ruska.
https://www.startitup.sk/mrtvych-vplyvnych-rusov-pribuda/
8 -
Rusko pozastavilo dohodu s Japonskem o mořském rybolovu
„Vzájemné působení na základě Dohody mezi vládou Ruské federace a vládou Japonska o některých otázkách spolupráce v oblasti těžby živých mořských zdrojů z roku 1998
jsme vždy považovali za jednu z důležitých oblastí rusko-japonských vztahů v roce 1998.
Tato dohoda, postavená na základě zohlednění rovnováhy zájmů obou zemí,
umožnila japonským rybářům lovit v rámci kvóty
přidělené ruskou stranou poblíž jižních Kurilských ostrovů Ruské federace.
Tokio bohužel zvolilo linii „zmrazení“ plateb splatných podle dohody, čímž oddálilo podpis ročního výkonného dokumentu o poskytování bezplatné technické pomoci regionu Sachalin,
který je nedílnou součástí zajištění fungování této mezivládní dohody.
V současné situaci jsme nuceni učinit rozhodnutí pozastavit provádění dohody z roku 1998,
dokud japonská strana nesplní všechny své finanční závazky.“
https://politikus.info/v-rossii/144345-rossiya-priostanovila-soglashenie-s-yaponiey-o-morskom-promysle.html9 -
Bez šance! Putin vyhrává současnou proxy válku s Amerikou
Spojené státy se nás již několik desetiletí soustavně snaží zničit pomocí „soft power“,
tedy pomocí svých agentů uvnitř Ruska a uvnitř republik FSU. Za Jelcina nám například **„přítel Bill“ **zorganizoval dvě války v Čečensku. To, mimochodem, na otázku „proč je Rusko tak agresivní“.
No, za Jelcina jsme nebyli "agresivní", seděli jsme tiše, drželi armádu napůl hladovějící a plnili všechny rozkazy Spojených států. Jako poděkování nám Američané zinscenovali dvě války v Čečensku,
a kdyby Jelcina nahradil nový přítel Spojených států, Tatarstán by byl na řadě a tak dále,
dokud by Rusko nebylo zredukováno na stát Libye. a Iráku.
Vrátime se k 90rokům kdy Putin uzavřel válku v Čečne ,
kdy je Rusko schopné zabezpečit zaujmy lidí z Krymu . . .
https://www.youtube.com/watch?v=NkyYrtJHMYo8 -
Podruhé od začátku roku zaznamenali v Rusku deflaci
Rosstat letos podruhé zaznamenal týdenní deflaci ve výši 0,01 % - od začátku roku do 3. června byl nárůst cen 11,8 %. Předtím byla deflace na úrovni 0,02 % zafixována v týdnu od 14. do 20. května.
Za týden zlevnily ovocné a zeleninové výrobky (3 %), slepičí vejce (1,9 %), krupicový cukr (1 %), kuřecí maso (0,6 %), vepřové maso (0,4 %), mléko a pohanka (po 0,3 %). Z výrobků z ovoce a zeleniny nejvíce klesly ceny okurek (25,1 %), zelí (17,8 %) a rajčat (14,1 %).
Stouply ceny margarínů (1,3 %), rýže (0,8 %), sušené mléčné výživy a masových konzerv pro dětskou výživu (0,6 %). Zdražily také čokoláda, chléb, sušenky, cateringová jídla, jehněčí, hovězí a pšeničná mouka.
Ceny benzínu a nafty se nezměnily.
Mezi službami nejvíce zdražily lety v ekonomické třídě (7,7 %), poukazy do letovisek a penzionů (4,8 %) a do sanatorií (3,5 %).
V dubnové prognóze Centrální banky Ruska byla míra inflace pro rok očekávána na úrovni 18-23%.
V květnu regulátor oznámil, že meziroční inflace zpomaluje rychleji, než se očekávalo
a Ministerstvo hospodářství míru inflace na konci roku 2022 očekává na úrovni 17,5 %.
https://www.kommersant.ru/doc/53947598 -
Nebuďiť spícího... Medveděva!
Co se to děje, dobří lidé… Nemohl jsem onehdy uvěřit svým očím, když tajemník ruské bezpečnostní rady Dmitrij Anatoljevič Medveděv, mírumilovný a jemný „liberál“, vyhodil do vzduchu na Telegramu
(a poté i světová média) záznam o nepřátelích naší země:"Nesnáším je. Jsou [cenzurovány] a [cenzurovány].** Chtějí smrt pro nás, Rusko**. A dokud budu naživu, udělám vše pro to, aby zmizeli.“ . ..
záver :
- Dmitrij Medveděv si podle žánrových zákonitostí brzy začne dovolovat nejen zlostné útoky na zahraničněpolitickou agendu, ale překvapí vás i na domácích frontách. Začne napravovat image západního liberála měkkého těla, dostane se i do mediálního prostoru s některými politickými silami, které vítězně vysály jeho pověst. Je možné, že nahradí Vladimira Žirinovského. Stane se barometrem nálady lidí, štafetou „signálů“ pro společensko-politickou diskusi, kterou si Garant osobně nezaslouží rozpoutat...
- celý článek zde - https://zen.yandex.ru/media/id/5ef8896c0d13dd78e21972de/ne-budite-spiascego-medvedeva-62a13d814bd7e72e14244376?utm_campaign=dbr
4 -
Vybírám z projevu Putina na setkání s mladými podnikateli, inženýry a vědci:
"......Co říct na začátku? Žijeme v době změn, to je každému jasné, každý to chápe. Dochází ke geopolitickým, ale i vědeckým a technologickým změnám. Svět se mění, a to velmi rychle. Aby bylo možné si nárokovat nějaké prvenství - nemluvím o globálním prvenství, ale o vedení alespoň v jedné oblasti - musí si všechny země, všechny národy, všechny etnické skupiny zajistit svou suverenitu. Protože neexistuje žádný mezistupeň, žádný mezistát:- buď je země suverénní, nebo je kolonií, ať už kolonii nazýváte jakkoli.
Nebudu teď uvádět příklady, abych nikoho neurazil, ale pokud země nebo skupina zemí není schopna činit suverénní rozhodnutí, je již do jisté míry kolonií. Kolonie nemá historickou perspektivu, nemá šanci přežít v tak tvrdém geopolitickém boji. Ten tu byl vždy - chci to jen upřesnit - není to tak, že jsme se dívali na to, co se děje kolem nás a s námi, a říkali: Ach. To snad ne!
Tak tomu bylo vždycky a Rusko pobývalo vždycky na špičce dění.Ano, v historii naší země byly doby, kdy jsme museli ustoupit, ale jen proto, abychom sebrali síly, šli dál, soustředili se a šli kupředu.
A suverenita v moderním slova smyslu - v zásadě tu byla vždy, ale dnes je to obzvlášť patrné - se skládá z několika složek.
Jedná se o politicko-vojenskou suverenitu, a zde je samozřejmě důležité, aby bylo možné přijímat suverénní rozhodnutí v oblasti vnitřní a zahraniční politiky, aby byla zajištěna bezpečnost.
Druhou je ekonomická suverenita: rozvíjet se tak, abychom v základních oblastech rozvoje nebyli na nikom závislí v kritických technologiích, v tom, co zajišťuje životaschopnost společnosti a státu.
V dnešním světě je nesmírně důležitá technologická a samozřejmě i sociální suverenita. Co tím myslím? Je to schopnost společnosti konsolidovat se pro řešení národních problémů, je to úcta k její historii, kultuře, jazyku, k lidem, kteří žijí na jednom území. Tato konsolidace společnosti je jednou z klíčových a základních podmínek rozvoje. Bez této konsolidace se vše rozpadne.
.....
Nikdy bychom neměli hypersonické zbraně, kdyby nebylo schopností naší vědy a průmyslu. Nikdy! A víte, teprve když se s tím setkáte, pochopíte to. Když jsme měli hypersonické zbraně, požádal jsem o seznam vývojářů, které odměnit - mluvil jsem o tom veřejně, řeknu vám to znovu - a oni mi přinesli tlustou složku. Začal jsem v něm listovat a nebyla tam žádná příjmení, ale názvy podniků, projekčních kanceláří a výzkumných ústavů. Upřímně řečeno, i mě to překvapilo. Ptám se, co jsi přinesl? Řekl, že pokud bychom přeškrtli byť jen jednu pozici, výrobek by se neobjevil. Pracovaly tisíce lidí, rozumíte? Tisíce! Tehdy jsem si uvědomil hloubku a potenciál našeho obranného průmyslu.
...
Víte, jednou jsem mluvil s patriarchou, bavili jsme se o vzdělání a on mi najednou řekl: vzdělání je velmi důležité, klíčová věc, ale bez výchovy se nedá dělat vůbec nic, protože člověka můžete něco naučit, ale jak bude plody svých znalostí používat - to je otázka. To jsou nesmírně důležité věci: věda, vzdělání, výchova, zdravotnictví, protože bez toho nelze řešit demografické problémy atd. A kultura? Pokud se nebudeme opírat o základní hodnoty národních kultur národů Ruska, nedojde ke konsolidaci společnosti. Nedojde ke konsolidaci - vše se rozpadne. A to, že se musíme bránit, jakoby bojovat za to - to jsou samozřejmé věci.Právě jsme byli na výstavě k 350. výročí Petra Velikého. Téměř nic se nezměnilo. Je to úžasné! Nějakým způsobem dojdete k tomuto uvědomění, k tomuto pochopení.
Petr Veliký vedl Severní válku 21 let. Člověk by si myslel, že je ve válce se Švédskem, že mu něco sebral... Nic nebral, ale vracel! Tak to je. Celou Ladožskou oblast, kde byl založen Petrohrad. Když založil nové hlavní město, ani jedna evropská země neuznala toto území jako ruské. Všechny ho uznaly jako švédské. A tam spolu s ugrofinskými národy žili po staletí Slované a toto území bylo pod kontrolou ruského státu. Stejné je to i západním směrem, týká se to Narvy, jeho prvních tažení. Proč tam šel? Vracel a posiloval - to je to, co dělal.
Podle všeho i na nás připadlo navracet a posilovat. A pokud budeme vycházet z předpokladu, že tyto základní hodnoty tvoří základ naší existence, nepochybně se nám podaří vyřešit úkoly, kterým čelíme."
....
http://kremlin.ru/events/president/news/6860615 -
Rusko rozhodlo, že odchádza spod jurisdikcie štrasburského súdu
Ruskí zákonodarcovia schválili legislatívu finalizujúcu odchod Moskvy spod jurisdikcie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, ktorý je orgánom Rady Európy. Ruský parlament k hlasovaniu o tejto legislatíve pristúpil po tom, čo bolo Rusko v marci vylúčené z RE pre vojenskú operáciu na Ukrajine.
„Európsky súd pre ľudské práva sa stal nástrojom politického boja proti našej krajine, ktorý držia v rukách západní politici,“ uviedol predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin po hlasovaní.
„Niektoré z jeho rozhodnutí boli v priamom rozpore s ruskou ústavou, našimi hodnotami a tradíciami,“ dodal Volodin vo vyhlásení. V rámci novej legislatívy Rusko nenaplní súdne rozhodnutia ESĽP vydané po 15. marci, teda po dni, keď Rusko oznámilo, že vystupuje z Rady Európy.
Volodin zároveň oznámil, že Rusko vyplatí všetky finančné záväzky, ktoré mu vyplývajú z nariadení ESĽP vydaných pred 15. marcom, a to v rubľoch a iba na ruské bankové účty. Na základe schválenej legislatívy budú tiež ruské súdy môcť zrušiť rozhodnutia ESĽP. Rusko spadalo pod jurisdikciu ESĽP vyše 20 rokov.
https://www.napalete.sk/rusko-rozhodlo-ze-odchadza-spod-jurisdikcie-strasburskeho-sudu/11 -
@Zora povedal/-a:
Rusko rozhodlo, že odchádza spod jurisdikcie štrasburského súdu
Ruskí zákonodarcovia schválili legislatívu finalizujúcu odchod Moskvy spod jurisdikcie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, ktorý je orgánom Rady Európy. Ruský parlament k hlasovaniu o tejto legislatíve pristúpil po tom, čo bolo Rusko v marci vylúčené z RE pre vojenskú operáciu na Ukrajine.
„Európsky súd pre ľudské práva sa stal nástrojom politického boja proti našej krajine, ktorý držia v rukách západní politici,“ uviedol predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin po hlasovaní.
„Niektoré z jeho rozhodnutí boli v priamom rozpore s ruskou ústavou, našimi hodnotami a tradíciami,“ dodal Volodin vo vyhlásení. V rámci novej legislatívy Rusko nenaplní súdne rozhodnutia ESĽP vydané po 15. marci, teda po dni, keď Rusko oznámilo, že vystupuje z Rady Európy.
Volodin zároveň oznámil, že Rusko vyplatí všetky finančné záväzky, ktoré mu vyplývajú z nariadení ESĽP vydaných pred 15. marcom, a to v rubľoch a iba na ruské bankové účty. Na základe schválenej legislatívy budú tiež ruské súdy môcť zrušiť rozhodnutia ESĽP. Rusko spadalo pod jurisdikciu ESĽP vyše 20 rokov.
https://www.napalete.sk/rusko-rozhodlo-ze-odchadza-spod-jurisdikcie-strasburskeho-sudu/na TG u Mira Del som zachytil info, ze ESLP odmietlo vysetrovat a sudit podania na Ukrajinu.
5 -
@Yori povedal/-a:
Lavrov nemal na výber, musel zrušiť cestu ....Tahle veta, je podle me, bomba. Je otazkou casu, kdy teleportaci budou umet zabezpecit.
V podstate už toto cez videokonferenciu nie je problém. Rusko a Srbsko sa vedia dohodnúť aj telefónom. Skôr šlo o ozvučenie úsilia nie priateľských štátov a bumerang v podobe, že Ukrajina si môže vyberať partnerov a Srbsko nie.
7 -
Na Petrohradskom mezinárodnom ekonomickom fórume bola ukázaná , zdôraznená schéma administratívno-územného členenia Ukrajiny
Informácie sa nepotvrdili. Mainstreamové médiá zatiaľ túto novinku ignorujú,
my však upriamime vašu pozornosť. V rámci príprav na jubilejné XXV.
Medzinárodné ekonomické fórum v Petrohrade, ktoré sa začína 15. júna, sa údajne po dokončení NWO ukázala schéma administratívno-územného členenia Ukrajiny na prechodné obdobie 3-5 rokov. . .
https://politikus.info/v-rossii/144502-na-pmef-zasvetili-shemu-administrativno-territorialnogo-deleniya-ukrainy.html4 -
Kdo bude další po Ukrajine ?
Otázne je len to, kto a s kým. A budeme musieť bojovať s kýmkoľvek iným. Mnohé správy o zvýšených vojenských výdavkoch sa zatiaľ nemusia brať vážne. Koniec koncov, niektorí sa teraz vyzbrojujú nie tak preto, aby niečo ukradli susedovi, ale preto, aby to neodtiahol.
Neboli sme však jediní s Ukrajinou, ktorí mali neprekonateľné rozdiely. Stačí pripomenúť konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom o Náhorný Karabach. Okrem toho tento konflikt existoval za ZSSR, ale zatiaľ čo obe republiky boli súčasťou Únie, konflikt bol zmrazený.
Hovorím, že svetový hegemón slabne. Konkrétne, Spojené štáty svojou bývalou mocou, vplyvom a autoritou podporovali starý svetový poriadok. A ako Spojené štáty slabnú, mnohé rozpory medzi krajinami zo zmrazenej fázy môžu ľahko eskalovať do horúcich.
Najmä ak tomu vnucujete rastúcu populáciu s vyčerpaním ľahko dostupných a lacných zdrojov.
Nielen ropa a plyn, ale aj banálna sladká voda. To pridáva k historickým nezhodám aj zdroje,
čo je ešte dôležitejšie, pretože teraz je energetická kríza a rekordné ceny,
ktoré si nemôže dovoliť každý.A aby sme tu odstránili zbytočné možnosti, je potrebné okamžite brať ako axiómu, že hlavné jadrové mocnosti pravdepodobne nebudú medzi sebou bojovať - pretože to jednoducho nedáva zmysel. Samozrejme, máme veľa rozporov – medzi Ruskom a Spojenými štátmi, medzi Spojenými štátmi
a Čínou a inými jadrovými mocnosťami.Ale aký má zmysel zistiť tento vzťah v horúcej vojne, ak neexistujú víťazi?
To je dôvod, prečo hlavné jadrové mocnosti už dlho vedú zástupné hybridné vojny medzi sebou. Ukrajina je len príkladom takejto vojny, keď sú Spojené štáty vo vojne s rukami Ukrajincov s Ruskom a zároveň neriskujú nič bez prekročenia červených čiar.
Preto je potrebné zvážiť možné konflikty medzi krajinami, ktoré buď nemajú jadrové zbrane vôbec, alebo ich má len jedna zo strán. A v tejto súvislosti sa zdá, že možný konflikt
medzi Gréckom a Tureckom je pravdepodobný, najmä ak Turecko vystúpi z NATO,
čo je vzhľadom na jeho rozdiely s Fínskom a Švédskom možné.Turecko však v tomto prípade nebude zbytočné podporovať Rusko, takže je možné, že sa pripojí k akémukoľvek spojenectvu s nami, alebo dokonca do globálnej štruktúry – Eurázijskej únie, ktorá sa postupne vytvára medzi Ruskom, Čínou, Indiou, Iránom a Pakistanom.
A našou úlohou je obnoviť poriadok na našich západných hraniciach, aby sme sa možno neobmedzovali len na Ukrajinu. Nebolo by zbytočné obnovovať poriadok v pobaltských štátoch, ako aj vidieť, ako sa príbeh skončí pozvaním nášho susedného Fínska do NATO.
Ale najviac odhaľujúcou vecou v celej tejto situácii je, že iné krajiny samy nie sú o nič menej ochotné vyriešiť svoje rozdiely a obviňujú nás z nejakého dôvodu nejakej agresie. Ukázalo sa však, že oni sami len čakali, kto je najodvážnejší a bude prvý, kto zmení svetový poriadok. Rusko bolo odvážnejšie
ako ostatní, neposlúchlo hegemóna a teraz sa všetci ostatní miešajú.Dokonca aj Británia, najbližší spojenec Spojených štátov, cítiac slabosť hegemóna, sa opäť chcela stať Veľkou Britániou a začala presadzovať svoju politiku oslabovania Európskej únie v snahe stať sa hlavnou v Európe a získať vlastnú sféru vplyvu. Nakoniec je ťažké povedať, ktorá z týchto krajín bude mať šťastie, ale je pýchou, že sme sa nebáli najprv postaviť proti americkému svetovému poriadku a už sme dosiahli veľa.
Čoskoro sa v oslobodených regiónoch Ukrajiny môžu konať referendá o pripojení k Rusku. Krajina bude rásť na území, vplyve a príležitostiach. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa Západ snaží, nebudú nám schopní zabrániť v tom, aby sme robili historickú spravodlivosť a posilňovali vplyv Ruska.Putin nedávno povedal to isté: "Peter Veľký sa vrátil a posilnil územia. Bolo na nás, aby sme sa vrátili a posilnili." Hovorí sa, že prezident Fínska sa mu po týchto slovách niečo triaslo v hrudi.
https://zen.yandex.ru/media/id/62509ccb9246b345a999e9a8/kto-sleduiuscii-posle-ukrainy-mnogie-strany-v-etom-godu-rezko-uvelichili-svoi-voennye-rashody-62a78766607c093511f12a4b3 -
Nezostalo iba pri slovách, Rusko sa obracia na východ. S Čínou ho spája prvý cestný most
Rusko a Čína v piatok oficiálne otvorili prvý cestný most medzi oboma krajinami. Vedie ponad rieku Amur a spája ruský Blagoveščensk so severočínskym mestom Chej-che. Informujú o tom agentúry AFP a DPA.
Výstavbu a kolaudáciu mosta dokončili už pred dvoma rokmi, jeho otvorenie sa však pre pandémiu koronavírusu odkladalo. Most má dĺžku jeden kilometer, dva jazdné pruhy a jeho výstavba podľa oficiálnych údajov stála približne 19 miliárd rubľov, čo je v prepočte zhruba 310 miliónov eur.
"Každý deň hovoríme o tom, ako sa Rusko obracia smerom na východ. Tak nech to nezostane len pri slovách," uviedol počas slávnostného aktu otvorenia mostu v Blagoveščensku ruský vicepremiér Jurij Trutnev, ktorý predniesol príhovor prostredníctvom videospojenia z Moskvy.
Ceremónia s ohňostrojom
Zdôraznil pritom potrebu ďalšej výstavby dopravnej infraštruktúry - mostov aj železničných tratí - medzi Ruskom a Čínou, ktoré majú približne 4200 kilometrov dlhú spoločnú hranicu. Obchod medzi oboma krajinami však komplikujú chýbajúce dopravné spojenia.
Most v piatok otvorili len pre nákladnú dopravu vzhľadom na epidemiologické obmedzenia, ktoré stále platia na území Číny. Prejazd prvých kamiónov sprevádzal slávnostný ohňostroj. Po uvedení mosta do plnej prevádzky by po ňom mohlo prejsť okolo 630 kamiónov denne.
Moskva a Peking v uplynulých rokoch výrazne posilnili vzájomnú spoluprácu v politickej i ekonomickej rovine. Podľa agentúry AFP ich spája snaha o vyváženie údajnej svetovej dominancie Spojených štátov.
https://www.ta3.com/clanok/238302/nezostalo-iba-pri-slovach-rusko-sa-obracia-na-vychod-s-cinou-ho-spaja-prvy-cestny-most7 -
Podchytenie Afriky. Rusko vytlačuje kolonizátory z kontinentu
o zničení koloniálneho systému bývalé francúzske kolónie, podobne ako väčšina bývalých kolónií
iných európskych krajín, zahrnuté do neokoloniálneho modelu.
Čo umožnilo, bez vynaloženia zvláštnych nákladov na údržbu systému,
s dobrou intenzitou okrádanie nových údajne nezávislých krajín.
Vojenské sily európskych metropol, spoliehajúc sa na skorumpované režimy
a ponechané pod rúškom „mierotvorcov“, naďalej odčerpávajú všetku šťavu z afrických krajín. . .
https://www.youtube.com/watch?v=drelu4_WM-86 -
Na Petrohradském fóru diskutovali o tom, jak zacházet s naší ekonomikou:
"Po tisíc let se Rusko vyrovnalo, tentokrát se s tím vyrovnáme!"
Časy se mění, ale diskuse na fórech ne .- Určitě se s tím vyrovnáme. Tisíciletá historie Ruska dokazuje, že se s tím pokaždé vyrovnáváme. Musíte věřit v sebe, - prezidentský poradce prozradil tajemství úspěchu.
Zůstalo tajemstvím, co přesně úředníci chápou pod pojmem "svoboda" a jaký základ dají pro "sebedůvěru", ale z nějakého důvodu nešlo o snížení daní, odmítnutí inspekcí a dalších opatření ke zmírnění administrativní zátěže. A slogany a slova na rozloučenou, jak víte, nemohou být zahrnuty do podnikatelského plánu.
https://www.kp.ru/daily/27406/4603393/3 -
@dasa povedal/-a:
Na Petrohradském fóru diskutovali o tom, jak zacházet s naší ekonomikou:
Snad se nebudeš zlobit, když článek trochu víc přiblížím, protože se mi to zdá jako důležité.
Hned na úvod bych změnila překlad a slovo "zacházet" nahradím slovem "léčit".
V článku je psané как лечить нашу экономику a dále z něj vyplývá, že se čtveřice ruských ekonomů sama nazvala "lékařským konziliem". Jde o čtveřici Nabiullina, Oreškin, Siluanov, Rešetnikov.
Každý z "lékařů" měl jiný návod, jak "léčit" problémy v ruské ekonomice, vyvolané sankcemi.
Tady odbočím a napíšu, že sankce sice nepoložily ruskou ekonomiku, ale podepisují se na ní. Na každé ekonomice by se podepsaly, bylo by naivní předstírat, že ne. Rusko sice nechudne - a zvlášť ne způsobem, jakým "západ" předpokládal - ale velmi mu schází přístup k technologiím. Také se potýká s "dobou postkovidovou" a s výraznou změnou uspořádání a podmínek, které se dotkly ekonomik celého světa.
Nabiulilina vidí východisko v přerozdělování vytvářeného bohatství mezi všechny obyvatele. Rovnoměrně, aby nevznikaly propastné rozdíly mezi bohatstvím a chudobou. Nevidí žádný význam ve lpění na nepřetržitém nominálním růstu ekonomiky.
Ministr financí Siluanov obhajoval "ekonomický půst" v podobě vyrovnaného rozpočtu. Není třeba lít nesmyslně státní peníze do ekonomiky, protože se tím jen zvýší inflace. Je třeba žít podle momentálních možností.
Úplně opačný názor má Rešetnikov. Ten by zas naopak do ekonomiky lil peníze proudem. V "době kovidové" byly rozpočtové výdaje přísně ohraničené a hlídané - a nyní je čas je uvolnit a ekonomiku tím nastartovat.
Oreškin zas za zákonodárce slíbil menší administrativu a více svobody soukromým iniciativám.5 -
Nikaragua schválila umiestnenie ruských vojakov v krajine
Nikaragujský parlament schválil zákon umožňujúci, aby v stredoamerickej krajine pôsobilo vyše 200 ruských vojakov. Rozhodnutie Nikaraguy už skôr kritizovali Spojené štáty, zatiaľ čo Rusko ho označilo za rutinnú záležitosť.
Nikaragujský parlament dvakrát do roka hlasuje o zákone, ktorý dovoľuje rozmiestnenie zahraničných vojakov v krajine. V utorok schválený zákon umožňuje umiestnenie v krajine až 230 ruských vojakov, a to od júla do konca roka. Spoločne s nikaragujskou armádou by sa mali podieľať na hliadkovaní v Tichom oceáne.
Zámer stredoamerickej krajiny vzhľadom na ruskú agresiu proti Ukrajine kritizoval Washington. „Zo strany nikaragujského režimu to považujeme za provokáciu,“ uviedol predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí Brian Nichols.
Moskva už predtým označila povolenie za rutinnú záležitosť. Zároveň uviedla, že desiatky nikaragujských vojakov by mali pôsobiť na ruskom území. Parlament schválil vstup do krajiny aj vojakom zo Spojených štátov, Mexika, Kuby, Venezuely a iných stredoamerických štátov. Vstup majú povolený na humanitárne účely realizované spolu s miestnou armádou.
Autoritársky prezident Daniel Ortega podporil ruského prezidenta Vladimíra Putina v ťažení proti Ukrajine. Moskva už skôr zverejnila úvahy, že by mohla rozmiestniť niektoré svoje jednotky vo Venezuele či na Kube.
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/630425-nikaragua-schvalila-umiestnenie-ruskych-vojakov-v-krajine/10 -
@Lin povedal/-a:
@dasa povedal/-a:
Na Petrohradském fóru diskutovali o tom, jak zacházet s naší ekonomikou:
Snad se nebudeš zlobit, když článek trochu víc přiblížím, protože se mi to zdá jako důležité.
Hned na úvod bych změnila překlad a slovo "zacházet" nahradím slovem "léčit".
V článku je psané как лечить нашу экономику a dále z něj vyplývá, že se čtveřice ruských ekonomů sama nazvala "lékařským konziliem". Jde o čtveřici Nabiullina, Oreškin, Siluanov, Rešetnikov.
Každý z "lékařů" měl jiný návod, jak "léčit" problémy v ruské ekonomice, vyvolané sankcemi.
Tady odbočím a napíšu, že sankce sice nepoložily ruskou ekonomiku, ale podepisují se na ní. Na každé ekonomice by se podepsaly, bylo by naivní předstírat, že ne. Rusko sice nechudne - a zvlášť ne způsobem, jakým "západ" předpokládal - ale velmi mu schází přístup k technologiím. Také se potýká s "dobou postkovidovou" a s výraznou změnou uspořádání a podmínek, které se dotkly ekonomik celého světa.
Nabiulilina vidí východisko v přerozdělování vytvářeného bohatství mezi všechny obyvatele. Rovnoměrně, aby nevznikaly propastné rozdíly mezi bohatstvím a chudobou. Nevidí žádný význam ve lpění na nepřetržitém nominálním růstu ekonomiky.
Ministr financí Siluanov obhajoval "ekonomický půst" v podobě vyrovnaného rozpočtu. Není třeba lít nesmyslně státní peníze do ekonomiky, protože se tím jen zvýší inflace. Je třeba žít podle momentálních možností.
Úplně opačný názor má Rešetnikov. Ten by zas naopak do ekonomiky lil peníze proudem. V "době kovidové" byly rozpočtové výdaje přísně ohraničené a hlídané - a nyní je čas je uvolnit a ekonomiku tím nastartovat.
Oreškin zas za zákonodárce slíbil menší administrativu a více svobody soukromým iniciativám.Jen ten Oreškin má rozumný nápad, zbytek to jsou takoví doktoři Mengele...
Nabulina a Siluanov jsou jasní... a ten 3 má další "geniální" nápad.1 -
Projev Putina na ekonomické fóru v Petrohradu, v bodech:
Éra unipolárního světového řádu skončila, navzdory všem pokusům o jeho zachování.
? Spojené státy se prohlásily za Boží posly na Zemi, kteří nemají žádné závazky, pouze zájmy.
? Současné změny v ekonomice a mezinárodní politice jsou tektonické a revoluční. Už to nebude jako dřív.
? Je mylné se domnívat, že dobu bouřlivých změn je možné odsedět a vyčkat, že vše bude jako dřív. Nebude.
? Kolegové na Západě se snaží oponovat běhu dějin, uvažují v termínech minulého století, žijí v iluzích a nechtějí si všímat změn.
? Země „zlaté miliardy“ stále považují všechny ostatní za své kolonie, za země druhé kategorie.
? Všechna ta zaklínadla o „dolaru za 200“ a kolapsu ruské ekonomiky jsou nástrojem informační války.
? Ekonomický blitzkrieg proti Rusku neměl šanci na úspěch.
? Samotná konstrukce západních sankcí je založena na falešném předpokladu, že ruská ekonomika je zranitelná. Sami věřili tomuto mýtu. Ignorovali, jak se Rusko v posledních letech změnilo.
? Ztráty Evropské unie ze sankční horečky mohou přesáhnout 400 miliard dolarů.
? Putin předpovídá, že v Evropě se bude dále prohlubovat nerovnost a v důsledku toho i rozkol ve společnosti kvůli chybám v ekonomice: současná situace povede k nárůstu radikalismu a v budoucnu ke změně elit.
? Evropská unie s konečnou platností ztratila svou politickou suverenitu.
? Všichni slyšíme o tzv. „inflaci Putina“ – pro koho je tento nesmysl určen? Pro lidi, kteří neumí číst a psát.
? Problémy s inflací, potravinami a energií jsou spojeny s chybující ekonomickou politikou Západu.
? Speciální operace Ruské federace se stala pro Západ „záchranným lanem“, aby všechny problémy svalil na Rusko.
? Západ jako vysavač vysál zboží, zdroje z nejchudších zemí a nechal jim jen drobky.
? Peněžní zásoba v USA vzrostla za 2 roky o 38 %, v EU o 20 %. Role Ameriky se změnila dramaticky – z vývozce potravin se změnili na dovozce.
? Zhruba řečeno, tisknou peníze a přetahují na sebe toky komodit a zboží.
? Nabízí se rozumná otázka: proč směňovat zboží za dolary a eura?
? Ekonomika imaginárních entit je nahrazována ekonomikou reálných aktiv. V příštích letech svět nastartuje proces přeměny zlatých rezerv z měn, které ztrácejí svou hodnotu, na reálné hodnoty.
? USA mohou ukrást cizí peníze kdykoli, když se jim něco nelíbí, to je objektivní analýza.
? Rusko se na růstu cen energií v Evropě nepodílí, začalo to dávno před speciální operací.
? Nedostatek hnojiv by mohl ještě více tlačit na růst cen potravin. Od poloviny roku 2021 do února 2022 se celosvětové ceny hnojiv zvýšily o 70 % a neexistují žádné předpoklady pro jejich pokles.
? Neúspěšná energetická politika EU přispěla k růstu cen v Evropě.
? Problémy v ekonomice nevznikly kvůli Rusku. Rádi bychom slyšeli, že jsme „všemocní“, ale není to pravda. Situace dozrála v průběhu let, podnícená krátkozrakou politikou Západu.
? Případný hladomor v nejchudších zemích budou mít zcela na svědomí Spojené státy a evropská byrokracie.
?Rusko zvýší dodávky potravin do Afriky a na Blízký východ, aby zabránilo hladomoru.
? Rusko nezasahuje do vývozu potravin z Ukrajiny. My jsme přístavy nezaminovali. Existuje 5-6 možností pro vývoz ukrajinského obilí, ať se kyjevské úřady rozhodnou, jak to udělat samy, aniž by se zaměřovaly na své pány zpoza oceánu.
? Existuje jiné nebezpečí, že ukrajinské obilí bude použito na zaplacení zbraní a to bude velmi smutné.
? Putin přirovnal politiku Západu k dravému kolonialismu, ale mnohem rafinovanějšímu a sofistikovanějšímu.
? Budoucností Ruska je rodina se dvěma, třemi a více dětmi.
? Rusko vstupuje do éry suverénní země, využijeme kolosálních příležitostí, které nám doba dává a staneme se silnějšími!
PUTIN: PRAVIDLA NOVÉHO SVĚTOVÉHO ŘÁDU BUDOU STANOVENA SILNÝMI, SAMOSTATNÝMI STÁTY, KTERÉ NEJDOU PO NĚKÝM NAVRŽENÉ TRAJEKTORII.Přeložila Janinna na https://www.pokec24.cz/pol.../projev-putina-na-spief-hlavni/
Celý projev zde http://kremlin.ru/events/president/news/6866913 -
Vladimir Rogov v hlavních bodech o Putinově vystoupení na PMEF
10 citací z Putinova projevu na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru:
Epocha unipolárního světa skončila.
Spojené státy se prohlásily za zástupce Boha na Zemi.
Současné změny v ekonomice a mezinárodní politice jsou tektonické a revoluční. Jako dřív už to nebude.
Kolegové na Západě se snaží bránit běhu dějin, uvažují v kategoriích minulého století, žijí iluzemi a zavírají oči před probíhajícími změnami.
Země „zlaté miliardy“ stále považují všechny ostatní za své kolonie, za státy druhé kategorie.
Všechna ta tvrzení o „dolaru za 200“ (rublů) a kolapsu ekonomiky jsou jen nástrojem informační války.
Ekonomický blitzkrieg proti Rusku neměl šanci na úspěch.
Ztráty Evropské unie ze sankční horečky mohou přesáhnout 400 miliard dolarů.
Evropa a Spojené státy vedou nesprávnou hospodářskou politiku, speciální operace je záchranným kruhem pro západní elity.
Evropská unie přišla o svou politickou suverenit
https://kob-forum.eu/2022/06/18/vladimir-rogov-v-hlavnich-bodech-o-putinove-vystoupeni-na-pmef/
https://www.youtube.com/watch?v=7Nfjw3BeeHs&t=1s4 -
Nemohu si pomoct, ale musím zde odcitovat Ireninu - počítám zásadní/konceptuální - poznámku (zvýraznění je moje):
Co se týče mého dojmu z vystoupení ruského prezidenta, tak je vidět, nakolik je ve svém jednání omezen, či přímo na rukou spoután tou „elitou“, která ho stále obklopuje. Je na lidech v Ruské federaci (a nejen tam), aby vytvářeli takové informační prostředí, které by mu ty ruce uvolňovalo. Dobrým náznakem bylo například jeho vyjádření o základní úrokové sazbě, kterou bylo „nutno“ zvednout na 20%, a která se nyní již postupně snižuje. V přímém vyjádření by to mělo znít asi tak, že současné „řídící“ kádry ji svévolně zvedly s pochybným odůvodněním, ale vnější informační tlak je nutí tu sazbu již snižovat, protože jejich „odůvodnění“ stojí na písku, lidé to vidí, a přímo se k tomu vyjadřují, což jim bere půdu po nohama. Je to jasná ukázka toho, co zmůžou lidé z hlediska Koncepce, z hlediska vytváření informačního pole, protože řízení je proces informační! Nezapomínejte proto na to, nepropadejte beznaději a nenechte si zavřít pusu! Vedení každé země je dosazeno k tomu, aby ji řídilo ku prospěchu svých občanů a pokud tak nečiní, je to velmi brzy vidět. Potom se lidé musí začít zamýšlet, kdo vlastně jejich vedení ovládá, zda oni a jejich potřeby, nebo někdo jiný, ať už strukturně či bezstrukturně a s jakým cílem… A o tom je právě Koncepce sociální bezpečnosti.
Co mi to jen u nás připomíná?
Rusnokův “boj ČNB” s inflací, výrobou vnitřní inflace v ČR zvyšováním sazeb ČNB. Jak jinak vysvětlit, že aktuálně je v ČR 4. nejvyšší inflace v EU. Před námi jsou už jen 3 pobaltské země.
Více viz zde https://ksbforum.info/discussion/comment/185/#Comment_185
a potom následných asi 12 komentářů.9 -
Ach, došel vám plyn: Putin zahájil sezení represivní psychiatrie
Situace se sankční šarádou ukázala, že v myslích západní politické veřejnosti chybí něco užitečného, varován v březnu 2022 americkými experty publikace Bloomberg, která vyryla obrovský článek
o uzavření Nord Stream 2.
Přijďte k rozumu, dodávky přes Ukrajinu mohou být přerušeny,
zařízení prvního "proudu" je opotřebované, v roce 2023 je naplánována generální oprava
celé plynové kompresorové stanice.
Nedávejte vejce do jednoho košíku, doufat v LNG je nebezpečná iluze.
https://www.youtube.com/watch?v=d5C7zIng120&t=143s5 -
VIDEO: ## Ruský ministr zahraničí v ostrém rozhovoru pro BBC
zrcadlícím hlubokou propast mezi Ruskem a Západem.
Rusy je dovoleno zabíjet,
Rusům je možné zakazovat mluvit jejich rodným jazykem,
Rusové se nesmí bránit nacistům na Ukrajině, Rusové nesmí kritizovat puč v roce 2014 v Kyjevě!
https://informacnavojna.tk/article/video-rusky-ministr-zahranici-v-ostrem-rozhovoru-pro-bbc-zrcadlicim-hlubokou-propast-mezi-ruskem-a-zapadem-rusy-je-dovoleno-zabijet-rusm-je-mozne-zakazovat-mluvit-jejich-rodnym-jazykem-rusove-se-nesmi-branit-nacistm-na-ukrajine-rusove-nesmi-kritizova
https://rumble.com/v191381-exkluzivn-peklad-rozhovoru-sergeje-lavrova-s-redaktorem-bbc-na-konferenci-s.html7 -
Rubl posiluje. Dolar se nakupuje za 55 RUB. Nejlepší kurz za posledních 7 let.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ruska-mena-vystoupila-vuci-dolaru-k-55-rublum-coz-je-maximum-za-sedm-let/2221990?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu9 -
Vystoupeni A. Belousova na Petrohradskem foru v rustine
https://www.youtube.com/watch?v=SK3g-Fiug4k
Vedle nej sedi predstavitel Republiky Srbske M. Dodik ..... zajimavy moment.3 -
@Yori povedal/-a:
Vystoupeni A. Belousova na Petrohradskem foru v rustine
https://www.youtube.com/watch?v=SK3g-Fiug4k
Vedle nej sedi predstavitel Republiky Srbske M. Dodik ..... zajimavy moment.Nějaké shrnutí pro nás Rusky nemluvící ?
Děkuji.1
Kategórie
- Všetky kategórie
- 1 Možnosti, riešenia, východiská, ciele
- 215 Politika a udalosti
- 81 Udalosti a politika na Slovensku
- 24 Udalosti a politika v ČR
- 63 Zahraničná politika a udalosti
- 50 Globálna politika a udalosti
- 26 Analýzy
- 4 Domáci analytici
- 19 Zahraniční analytici
- 5 Metódy vládnutia
- 25 Svetonázor
- 49 Ideológia - filozofia, náboženstvo, technológia
- 238 KSB
- 2 Osbeživa
- 24 Dejiny a chronológia
- 34 Biologické zbrane
- 18 Ekonomika a financie
- 10 Násilie, zbrane, vojna
- 46 Egregoriálno-matričné riadenie
- 12 Jazyk životných okolností
- 17 Kultúra
- 8 Filmy, videá
- 4 Literatúra
- 4 Hudba
- 35 Zdravie
- 19 Podnety k fóru
- 5 Pomôcky a návody k fóru
- 118 Mimo kategórií