Vzdělávací systém

Několikrát mě v poslední době napadlo, na kterou prioritu řízení patří vzdělávání. Myslím, že na první, protože v sobě zahrnuje historii, ideologii i ekonomiku. Na druhou stranu by to pak znamenalo, že ti kdo vytvářejí osnovy pro školy mají velkou moc, protože tím formují světonázor všech lidí, kteří vzdělávacím systémem procházejí a jen menšina z nich si jej pak dokáže pozdějším studiem změnit.

«1

Komentáre

  • Samotné vzdelávanie v konkrétnych odboroch patrí asi na 3. prioritu. Ale tvorba systému vzdelávania na prvú prioritu.

  • Zora
    upravené Fri 3 Jun 2022 #6->

    Budúcnosť školstva na Slovensku ...

    Smutné, koľko učiteľov nám pravdepodobne bude chýbať do roku 2025
    V roku 2022 by malo v regionálnom školstve chýbať oproti roku 2021 približne 1300 učiteľov. V ďalšom roku 3500 učiteľov a do roku 2025 narastie tento počet na takmer 8600 učiteľov.
    https://tvnoviny.sk/domace/clanok/180070-smutne-kolko-ucitelov-nam-pravdepodobne-bude-chybat-do-roku-2025

    Ten nedostatok však nespôsobí len neatraktivita kvôli platu, ale aj odchody do dôchodku /sú takí, ktorí nadsluhujú aj 10 rokov a sú - tam, kde sú - potrební - najmä kvôli špecializácii/ a nedostatok náhradníkov za nich, predovšetkým bude problém s učiteľmi matematiky, fyziky /to je dlhodobý problém/, ale aj s inými špecializáciami a niečo, s čím sa verejne nepočíta - nežiadúce účinky vakcín.

    Momentálne sa tvorí nový ŠVP, ktorý sa ešte len bude pripomienkovať, hoci to nevyzerá na zásadné zmeny, skôr len na vykázanie nejakej činnosti súčasného kaderníckeho ministerstva.

  • k
    upravené Fri 3 Jun 2022 #7->

    Smutné je, koľko ľudí vidím u nás na škole na súpiske k účasti na proteste 15.6. Pritom vedenie školy protest aj účasť na ňom podporuje, ešte zabezpečí aj autobus, ak by nás bolo dosť.

    To sú všetci tí frfľoši, ktorí nadávajú v kabinete alebo na obede, ale na protest nejdú. Mnoho ich nejde preto, že toto isté zažilli aj dlhé roky predtým. Na porade každý veľký politológ a macher, ale na protest išli nakoniec traja. Výsledok demotivácie vidíme dnes.

    Takže otázka - pôjdeš pracovať do kolektívu, o ktorom vidíš, aký je nesúdržný? Kto sa chce vedome stať členom takejto skupiny, ktorá sa nevie za seba postaviť?

    P.S. onedlho bude výročie smrti učiteľa Budza, ktorého zabili vo Vrútkach. Som zvedavý, koľko mojich kolegov si to pripomenie.

  • @kulich povedal/-a:
    Dnes som mal poučný rozhovor s kolegyňou, ktorá sa pozastavovala nad tým, že idem na protest. Nakoniec z nej vypadlo, že ona nič robiť nebude, bude sa starať len o seba a svoju rodinu a v podstate chce odtiaľto aj tak odísť preč, pretože sa nič nezmení. Tak som ju opáčil, že pre koho chcieť robiť zmenu, ak nie pre naše deti? Načo mi odpovedala, že pre deti určite nie, pretože tu žiť nebude.

    Tzv. kobylková stratégia, tu sme to už dokašlali, tak sa presunieme ďalej. Pýtam sa jej, kam chce ísť, keď je zem guľatá. Na to dala riadne naštvaný nezrozumiteľný monológ a na konci trepla dverami. Mohol som jej reakciu predpovedať podľa predošlých reakcií, moja chyba.

    Jak sa vraví - po nás potopa. Takýchto asi vylieči len veľké súženie. Paradoxné je, že ona už súženie má. Najprv chorý muž a teraz choré dieťa.

    Hovorí sa: "Pred sebou neújdeš". Snáď si to uvedomí včas.

  • k
    upravené Tue 14 Jun 2022 #11->

    Kolegovia, máte nápad na zmysluplný transparent/heslo na zajtrajší učiteľský protest? Pár tipov mám, ale chcem počuť aj vaše.
    Ďakujem

  • Bombulko
    upravené Tue 14 Jun 2022 #12->

    Hovorí sa: "Pred sebou neújdeš". Snáď si to uvedomí včas.

    Neuvedomí. Ľudia si nie sú schopní uvedomiť nič pokiaľ im to niekto nevmietne do očí napriamo. Určite bude proti a mať negatívne reakcie, ale pokiaľ nie je úplne lopatou uderený po hlave tak to v tom človeku niečo pohne a časom nad tým začne dumať. Ale ak bude stále vo svojej bubline bez negatívnych reakcií tak nemá prečo si čosi uvedomovať. Ja som vždy za absolútnu aj keď bolestnú priamosť.
    Ale človek sa najlepšie učí na chybách...a to predstavuje väčšinou nejaký druh bolesti...
    Na jutub som narazil na češku, ktorá rozoberá neuveriteľné filozofické témy a v jednom videu zmieňuje že má postihnutého syna. Tak sa ospravedlňovala tým 20 divákom že nemôže prispievať tak často lebo sa o neho stará 24/7. Starosť o syna by nemala byť ospravedlnenka ale radosť...bez ohľadu na to, aké to dieťa je. Akosi si neuvedomila, že to dieťa je upozornenie...lenže ak niekto úplne odmieta duchovno tak to je ako rozkopávať dvere, ktoré tam vôbec nie sú. Enormné ego vyplývajúce z vysokého vzdelania niekedy zabráni...

  • @kulich povedal/-a:
    Kolegovia, máte nápad na zmysluplný transparent/heslo na zajtrajší učiteľský protest? Pár tipov mám, ale chcem počuť aj vaše.
    Ďakujem

    Rozmýšľam nad tým celý deň, ale akosi nič podnetné ma nenapadá. Podľa mňa treba vrátiť učiteľom dôstojnosť ich postavenia a ich profesii. Ako to pretaviť do hesla? Dôstojnosť učiteľom? Dúfam, že bude hojná účasť. Držte sa!

  • Ďakujem za reakcie, nakoniec som sa rozhodol pre Nevzdelanosť (napr. u politikov) nás výjde draho.

  • o
    upravené Wed 15 Jun 2022 #18->

    @kulich povedal/-a:
    Ďakujem za reakcie, nakoniec som sa rozhodol pre Nevzdelanosť (napr. u politikov) nás výjde draho.

    Len taký pocit: prečo ten nápis nevystavať radšej z pozitívne žiariacich slov? Teda použiťslová, ktoré vyjadrujú cieľ nášho vektora...

  • Dlho som váhal, čo tam dať. Žiadať viac peňazí je úplne od veci a uberie podporu. Apelovať vzletnými slovami a frázami (nech sú akokoľvek pravdivé) mi prišlo ako hádzať hrach na stenu. Chcel som sa vyhnúť aj slovám typu národ a pod., keďže majú kvôli kotlebovcom a im podobným pozmenený význam.

    Otázka je, kto je príjemca daných transparentov? Politici alebo verejnosť?
    Politici isto nie, taký naivný zas nie som. Čomu rozumie bežný človek najlepšie? Drahote.

    A aký je cieľ? Získať na svoju stranu podporu širokej verejnosti alebo vzdelávať? Pekné by bolo splniť oba ciele, ale to sa nie vždy dá a už vôbec nie pod týmito odbormi. Preto som sa zameral len na jednoduché a najmä pochopiteľné posolstvo. Dlhé heslá sa minú účinku, rovnako ako na billboard nemôžete dať dlhý text.

    Konečná verzia teda je Nevzdelanosť(politikov, ale aj tá naša) nás vyjde draho. Je tam náročky použitý budúci čas, takže sa táto myšlienka neprejaví v noosfére, ktorá pozná len čas prítomný.

    P.S.
    Vonkoncom som nepochopil, prečo si organizátori zvolili žlté stužky. Používali ich protestujúci v Hong Kongu a boli tiež symbolom boja proti detskej rakovine. Našiel som, že bola aj symbolom pre prevenciu samovrážd. V Nemecku, Dánsku a Švédsku symbolizuje spolupatričnosť s armádou. V USA program reintegrácie vojnových veteránov. Pôvodná farba stužky boja proti AIDS bola žltá, až neskôr sa zmenila na červenú.

  • @kulich povedal/-a:
    Prvé postrehy z protestu:

    Tak super, vyzeralo to celkom mohutnú akciu, či to niečo pomôže alebo nie, uvidíme. Aj z našej školy (kam chodia moje deti) išli učitelia, čo ma celkom milo prekvapilo. Potom otvorím večer FB a tu skladková víla:

    https://ereport.sk/caputova-z-prezidentskeho-palaca-roky-hovorime-o-potrebe-investovat-do-vzdelania/?fbclid=IwAR1wp-f7UwIaibKtvypcloAS3AfyHI38goCxuBCiZWurbU6GBwQdj3eqc0g

    ROky hovoríme???? no ja som ju o školstve nepočula povedať dlho nič, keď beriem že roky (teda 2) už vonkovom nie, kto sú oni???

  • Lidé už něco dělají - svobodná škola.

  • @Počtář povedal/-a:
    A konečně sám pojem “vzdělanost” je poněkud dvojznačný: liberálové ho velmi rádi používají jako zástěrku pro vymývání mozků (viz řeči typu “tu a tu stranu volili pouze méně vzdělaní starší lidé z venkova”).

    Nejen "poněkud". Vzdělávat se lze také v účinnějším parazitování. Elity jsou vzdělané více než hostitelé.

  • R
    upravené Fri 17 Jun 2022 #25->

    @Počtář povedal/-a:

    @kulich povedal/-a:
    Konečná verzia teda je Nevzdelanosť(politikov, ale aj tá naša) nás vyjde draho. Je tam náročky použitý budúci čas, takže sa táto myšlienka neprejaví v noosfére, ktorá pozná len čas prítomný.

    Po bitvě je každý generálem, ale zase lépe pozdě než nikdy.
    Hesla jsou ošemetná věc, ale je pravda, že bez komprimování informace se občas nelze obejít.
    Počítám s tím, že do informačního pole se zapisuje všechno, tedy myšlenky uskutečněné i neuskutečněné. To je zdrojem potíží při pokusech o “čtení” z infopole, protože je nutné rozlišovat: ne vše načtené se nutně muselo stát, něco mohlo zůstat ve stádiu - byť silného - záměru.

    A konečně sám pojem “vzdělanost” je poněkud dvojznačný: liberálové ho velmi rádi používají jako zástěrku pro vymývání mozků (viz řeči typu “tu a tu stranu volili pouze méně vzdělaní starší lidé z venkova”).

    Problém je v tom, že i formálně vysoce vzdělaný člověk s tituly před i za jménem, může být analfabetem. Klasickým příkladem je bývalý kandidát na prezidenta Drahoš. Musí to být neskutečný výkon, živit se celý život jako vědec výzkumník a přitom nic nevyzkoumat. No a co se týče všeobecných znalostí, tak tam je úplně vymeteno.

    Je několik definicí vzdělání, ale v ne lidské koncepci, ve které teď žijeme, je i definice vzdělání poplatná této ne lidské koncepci tj. vzdělání je jedním z pilířů udržení současného systému. Proto by nebylo od věci zaměnit slovo vzdělání slovem vědění (= vidění, tvorba obrazů). Tady je vidět jak zapomnění slova "obrazovanie" v našem jazyku mělo za následek zapomenutí, co vlastně slovo vzdělání ve skutečnosti znamená.

  • @Rusofil povedal/-a:
    Tady je vidět jak zapomnění slova "obrazovanie" v našem jazyku mělo za následek zapomenutí, co vlastně slovo vzdělání ve skutečnosti znamená.

    Já myslím, že to slovo není zapomenuté. Dokonce je používané. Akorát v češtině je to "obrazotvornost".

  • Nepovažujem to za negatívne programovanie. Len konštatovanie zjavného - nevzdelanosť nás vyjde draho. Videl som tie tváre na proteste, ako sa tvárili pri čítaní hesla. Myslím, že to zarezonovalo.

  • @kulich povedal/-a:
    Nepovažujem to za negatívne programovanie. Len konštatovanie zjavného - nevzdelanosť nás vyjde draho.

    To heslo považuji za velmi dobré především z toho důvodu, že je explicitním varováním před důsledky jednání, proti kterému protest směřuje. Má-li být varování účinné, je třeba hrozící újmu pojmenovat přímo a snaha o přeformulování problému do "pozitivní" podoby by byla spíše kontraproduktivní.

  • @Ladič povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:
    Tady je vidět jak zapomnění slova "obrazovanie" v našem jazyku mělo za následek zapomenutí, co vlastně slovo vzdělání ve skutečnosti znamená.

    Já myslím, že to slovo není zapomenuté. Dokonce je používané. Akorát v češtině je to "obrazotvornost".

    Tam je ale podstatný významový rozdíl v tom, že "obrazotvornost" (imaginace, představivost, rusky patrně "voobraženije") představuje pouze vlastní tvorbu obrazů, tj. nezahrnuje ten zásadní kultivační prvek. Naproti tomu "obrazovanije", pro které dnes nemáme jiný výraz, než "vzdělání", evokuje představu nabývání vědění či vhledu prostřednictvím obrazů.

  • @Michaela1 povedal/-a:

    @Ladič povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:
    Tady je vidět jak zapomnění slova "obrazovanie" v našem jazyku mělo za následek zapomenutí, co vlastně slovo vzdělání ve skutečnosti znamená.

    Já myslím, že to slovo není zapomenuté. Dokonce je používané. Akorát v češtině je to "obrazotvornost".

    Tam je ale podstatný významový rozdíl v tom, že "obrazotvornost" (imaginace, představivost, rusky patrně "voobraženije") představuje pouze vlastní tvorbu obrazů, tj. nezahrnuje ten zásadní kultivační prvek. Naproti tomu "obrazovanije", pro které dnes nemáme jiný výraz, než "vzdělání", evokuje představu nabývání vědění či vhledu prostřednictvím obrazů.

    Aha. Takže vlastně "obrazovanije" je technika učitele jak předávat informace a "obrazotvornost" je technika žáka jak informace přijímat? Pak obojí je potřeba aby to fungovalo. A nebo to "obrazovanije" je oboje dohromady?

  • @Michaela1 povedal/-a:
    To heslo považuji za velmi dobré především z toho důvodu, že je explicitním varováním před důsledky jednání, proti kterému protest směřuje. Má-li být varování účinné, je třeba hrozící újmu pojmenovat přímo a snaha o přeformulování problému do "pozitivní" podoby by byla spíše kontraproduktivní.

    V mém komentáři jsem propočítal vícero variant, nejen tu “pozitivní”, viz

    ...něco jako varování: “Aby nás/nechť nás nevzdělanost (politiků, ale i naše) nevyšla/nevyjde draho.”

    Varování musí obsahovat něco jako podmiňovací způsob. Výsledná varianta

    Nevzdelanosť(politikov, ale aj tá naša) nás vyjde draho.

    je prosté konstatování jedné konkrétní varianty (uskutečněné) budoucnosti, která je obecně vždy mnohovariantní.
    Rozumím tomu, co bylo úmyslem Kulicha a z hlediska “běžného” chápaní nemám proti heslu žádné výhrady.
    Avšak z hlediska “jemnohmotného” je můj názor vyjádřen v mém původním komentáři zde
    https://ksbforum.info/discussion/comment/1519/#Comment_1519
    Připomínám, že diskutovaná akce byla v tomto vlákně několikrát odkazovaná jako “protest”. Demonstrovat “proti” je vždy slabší, než demonstrovat “za” resp. “pro” (něco jiného, než je aktuální tendence, která se nám nelíbí).