Vojna a civilisti - utiecť či zotrvať

Diskusia bola vytvorená z komentárov oddelených z: Konflikt Rusko - USA - NATO - Ukrajina.

Komentáre

  • z FB:
    Ukrajinské ozbrojené síly údajně zastřelily v Chersonu 39 proruských aktivistů, dalších 74 lidí bylo odvezeno neznámým směrem. sdělil mluvčí pohotovostních služeb.

    „Jejich těla nebyla vydána příbuzným a je plánováno, že budou použita v inscenacích, které mají údajně svědčit o ruských válečných zločinech,“ uvedl zdroj. Zástupce pohotovostních služeb také dodal, že nacionalisté zastrašují odjíždějící občany.
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=5676725719074082&set=a.1673865542693473

    poznamka: co myslite, jak budou ted obyvatele teto oblasti se divat na rusko? uveri jim jeste nekdy?

  • a jak se budou dívat na kyjev? mohli odejít

  • Ogar Valach
    upravené Fri 18 Nov 2022 #4->

    constanze povedal/-a: co myslite, jak budou ted obyvatele teto oblasti se divat na rusko? uveri jim jeste nekdy?

    Ruské velenie malo na výber medzi zlým a ešte horším rozhodnutím. Zlé rozhodnutie znamenalo menej úmrtí (zo strany civilistov), ale poškodilo dôveru ukrajinského obyvateľstva k Ruskej federácií. Horšie rozhodnutie by znamenalo viac úmrtí (hlavne zo strany ruských vojakov) a poškodilo by dôveru ruského obyvateľstva k vláde.

  • constanze
    upravené Fri 18 Nov 2022 #5->

    @jajajaja clovek se upne k tem, kterym veri a ocekava od nich podporu. treba to bere jako posledni sanci. vsimla jsem si, ze hodne lidi ve videich rikalo, ze nechce odejit, ze oni jsou tam doma.
    bez toho, abych ted spekulovala nebo rozvijela teorie, divam se na to ciste z lidskeho hlediska. vime, ceho jsou ukr schopni:-( jenze je to jako s tou raketou, kdyz se zjistilo, ze neni ruska, tak nase vlada mlci, kdyz budou umirat a ztracet se lide, co chteli byt soucasti ruska, nikdo nebude nic namitat.
    tohle je na me prilis.

  • constanze povedal/-a: clovek se upne k tem, kterym veri

    když jim tak moc věří měli jít s nima

  • @jajajaja pripomina mi to jednu kamaradku, zijici mimo evropu. pristi rok chce prijet po nekolika letech na kontinent ,ale vcera mi rikala, ze ani nevi, jestli to ma smysl kupovat letenku a zacala mi vyjmenovavat jeji pocity, vize a predtuchy, ze evropa skonci v popelu a ona musi dostat jeji pribuzenstvo k sobe. rikala jsem ji, ze kazdy nemuze utect na jiny kontinent, ze to muze mit mnoho duvodu.

  • constanze povedal/-a: ze hodne lidi ve videich rikalo, ze nechce odejit, ze oni jsou tam doma

    Za blbost se platí...
    Toto budiž důkazem.

  • constanze povedal/-a: kazdy nemuze utect na jiny kontinent

    Může, sežene peníze a dostane se. I kdyby pěšky měla odkráčet.
    Za totáče... to byly pokusy utéct na Západ. Tata vyprávěl... "domácí tank", rogalo, ...
    Dneska stačí letenka nebo sednout do auta a jet.

    Že nemáte peníze a nevíte co tam budete dělat ?
    No pokud to vypadá, že tady budete leda tak umírat a peníze do hrobu si stejně nevemete...

    To je jako říci, že židi nemohli utéct ve 38. z ČSR.
    Jasně emigrace tehdy byla o dost těžší než dnes, ale i tak lepší někde na cestě na moři a zkoušet to někde na lodi nebo co, než čekat na "poslední sprchu".

  • @Quilgen zil jsi nekdy v zahranici? mas s timto zkusenost?

  • Lin povedal/-a: Constanze má pravdu = každý utéci nemůže. A někdo ani nechce a má to taky své hluboké etické důvody. Ty tu na jednu stranu nadáváš na migranty - a na druhou snivě koukáš za "slavnými útěky" za totáče.

    Může, není tu přikovaný. Je to otázka vůle.
    Migranti jdou z pravidla za dávkami, aby je někdo živil a nechtějí se přizpůsobit.
    "Naši" utíkali, protože chtěli lepší život. Chtěli svobodu dělat něco, co tady nemohli a "tam" se přizpůsobili a pracovali.

    Lin povedal/-a: Přišlo ti někdy na mysl, že skutečně mohou existovat (a existují) důvody, pro které lidi ze své rodné země neutíkají?

    .. atd....

    Je nevím, jestli jste úplně padlí na hlavu nebo jen hloupí...
    Pokud už rodiče ani "nemohou utíkat", tak to mají za pár...
    Pokud jsou přátelé tak hloupí, že hodlají prostě umřít, tak je to jejich problém.
    To "zůstat doma" je to samé, co "nastoupit do dobytčáků" směr Osvětim.

    Vždy když jsem tam byl, tak jsem si říkal, proč ti lidi prostě nezdrhli z Německa nebo "něco"...
    Proč jak ovce počkali, až si pro ně přišlo Gestapo ? Proč jak ovce nastoupili do těch dobytčáků ?

    Tak tady je to vidět, hromada výmluv a falešný pocit, že "přece nemůžu", že radši.... umřu, hlavně že ne sám.

    Pokud už rodiče nemůžou, tak nemůžou. Pokud přátelé nechtějí, tak nechtějí.
    Já žít chci a rozhodně nebudu jak vůl na jatkách čekat na porážku.
    Buď budu bojovat, nebo se vypakuju, ale určitě nebudu jen tak sedět a čekat, "až si pro mě přijdou..."

    constanze povedal/-a: zil jsi nekdy v zahranici? mas s timto zkusenost?

    Ne, ale kdyby mi šlo o život, tak živořit jinde je lepší než umřít doma.

    Lavazza povedal/-a: Tak som je povedala, že neverím že by moja 76rocna mama chcela niekde ist. Mám deti, s ich otcom nežijeme spolu. Ty si myslíš, že by som sa mohla len tak zbaliť? Bez deti? Alebo tu nechať moju mamu? Ešte mame zvieratá? Čo s nimi? To du všetko živé bytosti. Sa ľahšie rozhoduje, keď je clovek sám. Tolko k tomu.

    Mama ta má smůlu. Děti sbalíš a valíš. Zvířata daruješ, hodíš do útulku, vypustíš do přírody nebo utratíš.
    Chlapa sis měla najít lepšího nebo nebýt otřesná manželka...

    Ano, jsem se vším hned hotový....

    Mimochodem, tady všichni zapomínáte, že se bavíme o EVAKUACI ! Rusové by je odvezli do tábora nebo na ubytovnu pár set kilometrů třeba na rok. Tady je v plánu se vrátit.

  • doplnuji svuj posledni prispevek:
    jen si dovolim sdilet toto, co jsem dnes videla ve skupine zachranaru
    tak dopadaji zvirata, ktera jsou vyhozena, opustena a ponechana svemu osudu

  • Súlad
    upravené Mon 21 Nov 2022 #22->

    Vo filme Dinosaurus sa zvieratá rozdelili na dve skupiny, aby prežili nadchádzajúcu katastrofu. Na prvú, v ktorej boli mladí a silní. A na druhú, v ktorej zostali starí a slabí. Film nastolil morálnu dilemu, že ktorý prístup je lepší a správny.

  • Lavazza
    upravené Mon 21 Nov 2022 #23->

    @constanze povedal/-a:
    doplnuji svuj posledni prispevek:
    jen si dovolim sdilet toto, co jsem dnes videla ve skupine zachranaru
    tak dopadaji zvirata, ktera jsou vyhozena, opustena a ponechana svemu osudu

    Boze môj. Strasné.
    Keď bola moja mama v nemocnici, nás pes, ktorého mame 13 rokov a je na ňu naviazaný, tu 4 dni smutne chodil, 2 dni nejedol. On by v útulku umrel od žiaľu.

    @Quilgen k tomu otcovi - tu nejde o to, aká som ja manželka alebo aký je on chlap. Keď jeden chce ist a druhý nie, proste zobrať deti, odísť neumožniť s nimi stretnutie, je kvalifikovane ako únos so vsetkymi trestnoprávnych dôsledkov. Keď jeden chce ist a druhý nie a nedohodnú sa, je to problem. Toto je čo som Ti vravela, že keď je clovek sám sa ľahko rozhodne.

  • Je tragické, jak člověk dokáže lpět na svém nepochopení...
    První výstřel této "diskuze" vyšel od @constanze nadhozeným dotazem (poznámkou): co myslite, jak budou ted obyvatele teto oblasti se divat na rusko? uveri jim jeste nekdy?
    @Quilgen reagoval svým stylem tak, že uváděl způsoby, jak by každý mohl utéct. Navíc probíhala přece oficiální evakuace obyvatel.
    @constanze, @Lavazza a @Lin uvedly důvody, proč někteří "nemohli" odejít a zůstali.
    Ostatní apelovali na lidskost v konání.
    Shrnutí: Jasně mi vychází, že i když se mohli všichni ti mladí lidé evakuovat, zvítězila v nich lidskost a zůstali s těmi, co opravdu nemohli.
    Odpoděď na nadhozenou otázku (poznámku) @constanze tedy zní: Ano, uvěří!

  • Tiež si myslím, že @Quilgen-ov mozog je trochu zelenší ako ten náš. Z čisto vojenského hľadiska má pravdu - pri nutnosti rýchleho ústupu/presunu sa zranení a nevládni museli obetovať a nechať na mieste, aby sa ostatní mohli zachrániť. Často to bolo na vlastnú žiadosť tých nemohúcnych, čo zmývalo vinu z ostatných.