USA sa dištancujú od Maďarska – a Nemecko tam stavia továrne na muníciu
Autor: Philip Fritz, korešpondent pre Die Welt am Sonntag vo Varšave
Foto: V Maďarsku sa vyrába aj obrnený transportér Lynx od Rheinmetall, Zdroj: REUTERS
Maďarsko blokuje rozširovanie NATO a odmieta posielať zbrane do Kyjeva cez svoje územie. USA preto odložili veľký obchod so zbraňami s Budapešťou. Nemecko ide opačným smerom.
Toto je signál od Američanov, že im dochádza trpezlivosť s maďarskou vládou: ešte v júni americký Senát zablokoval predaj 24 viacnásobných raketometov Himars v hodnote 735 miliónov dolárov Maďarsku. Senátor James E. Risch z Idaha vysvetlil svoje veto pre Washington Post tým, že Budapešť už mesiace blokuje vstup Švédska do NATO.
Pozorovatelia teraz predpokladajú, že premiér Viktor Orbán nakoniec upustí od odmietavého postoja. Maďarský parlament však stále nenaplánoval hlasovanie o tejto záležitosti.
Nie sú to len výstrely Maďarska proti rozširovaniu NATO na sever, čo hnevá Washington a ostatných spojencov. Orbánova vláda mešká s finančnou pomocou EÚ pre Ukrajinu, nepovoľuje priame dodávky zbraní do Kyjeva cez maďarské územie, požaduje výnimky zo sankcií EÚ voči Rusku a po vypuknutí vojny dokonca podpísala s Moskvou nové surovinové kontrakty.
Odborníci tiež varujú, že Maďarsko sa stalo akýmsi uzlom ruských spravodajských služieb v Európe. V apríli USA uvalili sankcie na Ruskú medzinárodnú investičnú banku (IIB) so sídlom v Budapešti, ktorá je údajne napojená na ruské služby.
Maďarsko, privilegovaný zbrojný partner Nemecka
Péter Györkös, maďarský veľvyslanec v Nemecku, v rozhovore pre WELT AM SONNTAG vysvetľuje: „Pokiaľ ide o reči o priemyselnej špionáži, chcem povedať, že dôverujem našim službám a že by sa najprv muselo dokázať, že existuje nebezpečenstvo."
V tejto situácii sa Maďarsko stalo privilegovaným partnerom nemeckej politiky v oblasti zbrojenia. V prvom štvrťroku tohto roka nemecká federálna vláda neschválila vývoz zbraní do žiadnej krajiny s vyššou hodnotou: do Maďarska smeroval tovar za 765 miliónov eur.
Foto: Péter Györkös, veľvyslanec Maďarska v Nemecku, Zdroj: Philip Fritz
Ešte dôležitejšie je, že zbrojárska skupina Rheinmetall so sídlom v Düsseldorfe zriadila v Maďarsku továreň, kde vyrába svoje moderné bojové vozidlo pechoty Lynx – Maďarsko nakupuje 218 týchto vozidiel. Rheinmetall tiež zakladá výrobu munície ako spoločný podnik so štátnym maďarským holdingom N7 vo Várpalote. Od roku 2024 sa tam má okrem iného vyrábať delostrelecká munícia. V krajine už pôsobí výrobca tankov Leopard KMW a Airbus.
Andreas Bock, expert na Maďarsko z think-tanku Európska rada pre zahraničné vzťahy, to vidí kriticky. Poukazuje na to, že Budapešť nie je spoľahlivým partnerom v EÚ a NATO najneskôr od februára 2022 a že „Nemecko vstupuje do ťažkej závislosti“. Problematické sú podľa Bocka najmä vzťahy Maďarska s Ruskom, "hoci krajina poskytuje humanitárnu a lekársku pomoc a prijíma ukrajinských utečencov".
Z ekonomického hľadiska krajina veľmi profitovala z účasti Rheinmetall. „Modelom sú investície nemeckého automobilového priemyslu v Maďarsku,“ vysvetľuje odborník. Na otázku Rheinmetall vysvetlil, že maďarský štát sa rozhodol zaobstarať množstvo produktov Rheinmetall.
Podobne ako vo väčšine krajín NATO a EÚ to súviselo s túžbou lokalizovať výrobné podiely. „S cieľom čeliť prekážkam, ktoré existujú v celej Európe pri výrobe mnohých vojenských produktov, Rheinmetall presadzuje stratégiu budovania zodpovedajúcich kapacít v rámci EÚ,“ uviedol hovorca.
Úloha Maďarska je nejednoznačná
Výstavba továrne na výrobu nádrží, ktorá bola otvorená v marci 2022, neprebehla zo dňa na deň. „Investície Rheinmetallu sú v súlade s dlhodobou nemecko-maďarskou stratégiou, ktorá siaha až k rozhodnutiam Orbána s kancelárkou Angelou Merkelovou,“ hovorí Györkös. Veľvyslanec týmto pripomína Orbánov letný prejavu z roku 2016. Maďarský šéf vlády už vtedy hovoril o potrebe vytvorenia európskej armády a o tom, že Európa potrebuje vlastný silný zbrojársky priemysel.
Otázkou zostáva: môže sa munícia vyrobená v závode Rheinmetall v Maďarsku dostať na Ukrajinu, ak maďarská vláda nepovolí dodávky zbraní? „Rheinmetall nemôže robiť žiadne vyhlásenia o budúcich nákupcoch munície. V zásade sa Rheinmetall pri svojom exporte riadi regulačnými požiadavkami Spolkovej republiky Nemecko a príslušnej hostiteľskej krajiny,“ hovorí hovorca výrobcu.
Úloha Maďarska je nejednoznačná. Vláda v Budapešti rozlišuje medzi pomocou pre Ukrajinu a obranou aliancie. Maďarsko to berie vážne. Krajina pravdepodobne splní dvojpercentný cieľ aliancie v roku 2023 – Nemecko nie.
„Maďarsko je príkladným členom NATO,“ hovorí veľvyslanec Györkös. Naozaj, Maďarsko je dôležitým prispievateľom jednotiek do aliancie. Krajina sa podieľa na bezpečnosti vzdušného priestoru v pobaltských štátoch; odkedy Slovensko odovzdalo svoje lietadlá MiG-29 Ukrajine, vzdušný priestor Slovenska chránia aj maďarské lietadlá. Pochybnosti zostávajú u partnerov – nie však u nemeckého priemyslu.
Zdroj: https://www.welt.de/politik/ausland/article246398084/Ungarn-Die-USA-blockieren-Waffenexporte-und-Deutschland-baut-Munitionsfabriken.html