Zemský kríž Českého kráľovstva na výstave v Drážďanoch

Korunovační kříž, označovaný též Zlatý ostatkový kříž, dříve také jako Zemský kříž Českého království.

----

Svatovítský poklad je vystaven v Drážďanech, expozici zahájil prezident Petr Pavel

25. 3. 2024

Pražská arcidiecéze historicky poprvé vystavuje v zahraničí svatovítský chrámový poklad. Uměleckou výstavu s názvem “Fragmenty paměti” v drážďanské síni v Lipsiusbau zahájil prezident Petr Pavel za účasti duchovních představitelů z Německa i z České republiky, kterou reprezentovali mimo jiné kardinál Dominik Duka, litoměřický biskup Stanislav Přibyl a pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer.

Vystavovaný svatovítský poklad zahrnuje bezmála 120 předmětů včetně relikvie Kristova roucha nebo korunovační kříž ze 14. století. Originální sbírka na Pražském hradě však čítá až 400 předmětů a je jednou z největších svého druhu v Evropě. Zájemci z celého světa si nyní budou moci vystavovanou část prohlédnout až do 8. září 2024.

Historické artefakty jsou prezentovány originálním způsobem v dialogu s moderním uměním. Na stejné výstavě lze spatřit například fotografie Josefa Koudelky, keramiku z dílny Edmunda de Waala nebo film mnichovského filmaře Juliana Rosefeldta. 

----

Značnou část celého pokladu představují předměty převezené z Prahy do Drážďan, mezi něž patří například lebky čtyř českých světců v jejich bustách. A svatého Václava, jehož stříbrná tvář je zčásti zlacená a posázená ametysty, umístil Jiří Fajt tak, aby si prohlížel své vlastní relikvie.

„Uprostřed je vedle jeho meče vidět Václavova přilba. Toto je součást korunovačních klenotů. Protože po korunovaci býval král pasován na rytíře s tímto mečem.“

Hned vedle Václavova meče je řetízková košile, kterou světec nejspíš sám nosil, jak zdůrazňuje Fajt. Musel kurátor hodně přesvědčovat představitele církve, aby si mohl zapůjčit poklad z katedrály sv. Víta? "Vlastně ne ," říká Fajt v rozhovoru pro Radio Prague International.


  • Laufzeit 16.03.2024—08.09.2024
  • Öffnungszeiten täglich 10—18 Uhr, Montag geschlossen

----

Vystavovanie kríža v ČR

Naposledy byl kříž užit při velkopátečním obřadu roku 2020 v katedrále sv. Víta, kde sloužil kardinál Dominik Duka. Stalo se tak z důvodu koronavirové krize – věřící měl na Velký pátek za úkol povzbudit.[7] Do té doby byl užit pouze při korunovační mši rakouského císaře Ferdinanda I. Habsburského českým králem v roce 1836.[7]


Kříž je dnes slavnostně vystavován pouze příležitostně spolu s dalšími korunovačními klenoty. Veřejnost však má možnost ho i během roku zhlédnout ve stálé expozici Svatovítského pokladu v kapli sv. Kříže na Pražském hradě.

https://hostyn.cz/obraz/20_04/zlaty_relikviarovy_kriz.pdf


Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/ostatni/korunovacni-klenoty-10202


Od 17. do 24. ledna 2023 budou ve svatovítské katedrále na Pražském hradě vystaveny České korunovační klenoty. Pražané i návštěvníci metropole je měli možnost spatřit naposledy před pěti lety, kdy bylo jejich vystavení ve Vladislavském sále součástí oslav 100. výročí vzniku Československa. V katedrále sv. Víta budou navíc vystaveny poprvé od roku 1955, což činí zážitek z jejich zhlédnutí ještě unikátnějším.

https://www.prague.eu/cs/blog/ceske-korunovacni-klenoty-19323


Originál exponátů je ale vystavován pouze jednou za cca 5 let a návštěvníci musí čekat často i více než 8 hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik.

Příběh korunovačního kompletu je navždy spojený s dějinami české státu. Začal se psát společně s panovníkem Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty, které dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj historický i symbolický význam.

http://putovnivystavy.cz/ceske-korunovacni-klenoty/


"zlatého ostatkového kříže, který je součástí českých korunovačních klenotů. „Málokdo to ví, ale je cennější než svatováclavská koruna. Po stránce relikvií, které jsou v něm ukryty, je to pravděpodobně nejvýznamnější předmět svého druhu v Evropě.“ Ve schránce, která je jakousi výkladní skříní, se nachází nástroje Kristova umučení: dřevo a hřeb z kříže, houba, kterou byl omyt a provaz, kterým byl ke kříži připoután. Z druhé strany jsou další komůrky, ve které se nachází, kromě dalších vzácností, např. článek prstu sv. Jana Křtitele. „Když si uvědomíme, jak významná je tato památka nejen pro křesťanský svět, je s podivem, že poslední odborný článek o tomto uměleckém díle napsal biskup Antonín Podlaha v r.1903,“ poznamenal restaurátor"

https://dvojka.rozhlas.cz/malokdo-vi-ze-z-korunovacnich-klenotu-je-nejvzacnejsi-ostatkovy-kriz-rika-andrej-7474883


----

Čím je nemecký občan lepší, že si výstavu môže obzerať pol roka denne okrem pondelka a pritom Čech sa ku krížu takmer nedostane?

Komentáre

  • Zora
    upravené 29 Mar 17:45 ->

    Nejcennější část korunovačních klenotů v Německu! »Zaprodali naši zemi,« kritizuje Národní proud

    26.3.24

    Česká republika:

    Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) ve spolupráci s prezidentem Petrem Pavlem nechala odvézt do sousedního Německa zlatý korunovační kříž Karla IV., a to v souvislosti s výročím okupace Československa nacistickými vojsky.

    Uvedl to v nejnovějším vysílání iniciativy Národní proud, která usiluje o zrušení systému politických stran, její hlavní představitel, publicista Václav Hrabák.

    Video ještě ZDE

    Zdroj: https://www.iportal24.cz/featured/nejcennejsi-cast-korunovacnich-klenotu-v-nemecku-zaprodali-nasi-zemi-kritizuje-narodni-proud/

    Zprávu vložil/a Mika

    --

    Komentáre:

    Krásná dezinformace (6Xc | 26.03.24 20:11)

    Klenoty tam nebyly "odvezeny", ale zapůjčeny na výstavu a majitelem klenotů a organizátorem zapůjčení není stát, ale církev.

    Jedno slovo nic nemění na faktu... (Mika | 26.03.24 21:26)

    ...že zlatý korunovační kříž Karla IV se momentálně nachází v Německu, kde z principu nemá co dělat a navíc u příležitosti tragického výročí okupace naší země fašistickým Německem.

    Srovnání - Francie zapůjčí na půl roku své královské klenoty do Německa u příležitosti téže samé okupace. To je naprostý absurd a ne dezinfo, jak vy píšete.

    --

    doplnené komentáre:

    Neomluvitelná drzost vlády Petra Fialy dostoupila vrcholu (Olafson | 26.03.24 22:12)

    Tento zlatý korunovační kříž by tak jako královská koruna neměli vůbec opouštět Pražský hrad, natož Českou republiku.

    ---

    Jde skutečně o vlastizradu mimořádného dopadu na celou zemi., z hlediska duchovního odkazu Karla IV. Hlavním záměrem organizátorů akce je oslabit spiirtuální proud a energiii, která je spojena s tímto národním pokladem.Nechci raději konkretizovat, co vše lze s takovým artefaktem provádět za černomagické operace, protože tomuto tématu nerozumí většina čtenářů zdejšího webu. Tímto počinem ohlašuji počátek konce vlády Petra Fialy! Nebude jim projeveno žádné milosrdenství a ničím tento zločin nelze omluvit. Datum zahájení výstavy je jednoznačným ukazatelem cíle organizované satanistické akce, v souvislosti s nedávnými událostmi v Moskvě.

    A neexistuje nějaká klatba? Ten kdo si takto hraje se symbolem Čech, skončí spětně (F&T | 27.03.24 07:58)

    Heydrich si také hrál s korunovačníma klenotama a dopadl velice špatně. https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/korunovacni-klenoty-2023-zajimavosti-svatovaclavska-koruna-karel-iv_2301101859_ako

    Cituji: "Svatováclavskou korunu podle legendy obestírá temná kletba. Ten, kdo si ji nasadí na hlavu neoprávněně, do roka zemře." - do Německa na oslavu protektorátu a okupace to tahat mohou.

  • ad český korunovační kříž (jinak také ostatkový)

    Mám prosbu, jelikož jsem v českých médiích nenašla o této "akci" ani zmínku.

    Chci se zeptat, zda někdo nemá trochu víc informací - zda někde byly. Zdá se mi to jako velmi dobře utajená akce - a vzhledem k okolnostem akce s okultním přesahem. S cílem převzít kontrolu nad českou kotlinou.

    Ten kříž totiž není nějaký lecjaký a není to jen tím, že je korunovační - nevyčíslitelné hodnoty. Je totiž úplně jediný v celé Evropě a vypadá to, že na celém světě. Jeho cennost pro českou zemi spočívá také v ochranné duchovní funkci - tak, jak to zamýšlel císař Karel IV a proto nechal přesně takto kříž vyrobit. V kříži jsou vložené čtyři vzácné relikvie z Kristova života (tuším, že 4, opravte mne, kdyby ne). Takže duchovní význam se pro Čechy vyrovná třeba síle Kopí osudu. Je to nejvzácnější a nejsilnější relikvie z korunovačních klenotů - ani Koruna takový nemá.

    Relikvie takovéhoto významu a hodnoty nikdy neměla opustit českou zemi. A já se marně ptám, kdo k tomu svolil. Přece to neleží na jednom člověku a nějaký bezvýznamný PePa nebo fialové neštěstí si to nemohli rozhodnout sami. Protože - klíče od úschovy mají:

    prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy.

    Takže museli být u odemčení trezoru a nemohou se tedy vymlouvat, že o ničem nevěděli!

    A to, že je okolo této "akce" ticho jak v hrobě, jde o velmi důležitý počin na oslabení naší země.

    Prosím - co o tom kdo víte víc?

  • Kaktus
    upravené 3 Apr 06:14 ->

    No vystavit to v Praze, tak by nám to mohlo připomenout, že máme vlastní sakrálnost (ve vlastí moci u sebe doma), na které se dá stavět a kterou se tak strašně mopslové v čele s bruselistánem snaží rozbít.

    Vzhledem k tomu jak vzácná církevní relikvie to je, museli o tom vědět i vrchní církevní hodnostáři, takže z církevního pohledu asi dobrý. Opozice se vůči tomu taky nejspíš moc nevymezí, protože si nebudou chtít pocuchat německé kontakty...odmítat zapůjčit klenot a ještě se rýpat v symbolice a připomínat okupaci asi nebude úplně kosher....jediná okupace, která se má připomínat, je ta ruská, ta je povolená

  • Děkuji za informace - hlavně za souhrn od @Zora.

    Jen jsem nikde nenašla, proč se tají, čí to byl nápad (viz rozhovor od @Kaktus ) a kdo to vlastně schválil.

    Pán v tom rozhovoru s Havlem říká, že PePa a hradní kancelář v tom prsty nemají. Takže - církev? Moc by mě to zajímalo.

    Půjčený byl originál a ten se jen tak ani nevystavuje. Mám v paměti zlatý poklad z Krymu (tzv. skýtské zlato) kdysi půjčené z krymského muzea někam do Francie. Také poklad nedozírné hodnoty. A vrátil se do Kyjeva. Kdo ho kdy dohledá? A ten náš kříž má ještě navíc i specifickou hodnotu duchovní. Prostě - přijde mi to jako nějaké nekalé čárymáry nad naší zemí...

  • Za veľa hovorí otázka a odpoveď z nemeckého článku v mojom súhrne:

    Musel kurátor hodně přesvědčovat představitele církve, aby si mohl zapůjčit poklad z katedrály sv. Víta? "Vlastně ne ," říká Fajt v rozhovoru pro Radio Prague International.

  • @Zora

    Kdo je tím kurátorem?

  • Ostatkový korunovační kříž nevyčíslitelné hodnoty, byl z úschovy vyndán na veřejnost pouze jednou a to v době koronaviru kardinálem Dukou, kdy probíhaly modlitby za zklidnění situace, což se opravdu stalo.

    Tento originál a duchovní symbol Čechů je vystavován v Drážďanech ve zcela běžné výstavní síňi, tedy za zcela běžných bezpečnostních podmínek, vstup na výstavu je pouhých 8 euro! Je vystavován se současným moderním uměním.

    Lipsiusbau: Fragmente der Erinnerung

    Die Staatlichen Kunstsammlungen Dresden zählen zu den bedeutendsten Museen der Welt - 15 Museen bieten eine thematische Vielfalt, die in ihrer Art einzigartig ist.

    lipsiusbau.skd.museum

    Porovnejte, prosím, za jak rozdílných podmínek jsou pro Čechy vystavovány korunovační klenoty.



    Svatovítský poklad je vystaven v Drážďanech, expozici zahájil prezident Petr Pavel - Církev.cz | Zprávy

    Pražská arcidiecéze historicky poprvé vystavuje v zahraničí svatovítský chrámový poklad. Uměleckou výstavu s názvem “Fragmenty paměti” v drážďanské

    www.cirkev.cz


    Osobně by mi zajímalo, kdo je za vyvezení kříže zodpovědný a jak se k situaci vyjadřují držitelé klíčů, kteří museli zajistit přístup k této relikvii.

    Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=_qTf4RJ3tTo



  • Lin
    Lin
    upravené 4 Apr 14:51 ->


    Zora povedal/-a: Vyzerá to tak, že tento:

    Ten kurátor je nejspíš pěkný ptáček. A - samozřejmě - do sedla své "moci" se dostal díky současnému rozvědčíkovi na Hradě.

    Pro zajímavost jsem si na túbku našla rozhovor s ním, kde se mj. vymezuje vůči Zemanovi (jako současná klika) a povídá o tom, jak chce Hrad "očistit a dovést zpět kulturu a intelektuálno". Jednak nechápu, od čeho "očistit" - jednak tou kulturní očistou zamýšlí třeba trvalou výstavu bratrů Formanových - Imaginárium:

    Ano, jde také o umění - i když současné. Ale stejně mi to neodpovídá na otázku, proč výstava korunovačních klenotů - včetně ostatkového kříže - nemohla proběhnout na Hradě, notabene cca 100 km od Drážďan. Jednak byl sv. Vít (prý) Čech - a i když si císaře Karla IV Němci přisvojují, byl v Praze rozený, zpočátku v Čechách vychovávaný a i po korunovaci na císaře římského (nikoliv německého) pobýval nejraději v Čechách. A jeho největší dědictví v podobě stavebních skvostů zůstalo přece jen v Čechách - i přesto, že nechal stavět i jinde po Evropě.

    Ještě doplňuji:

    Trochu jsem se rozhlížela a našla, že letos by bylo u nás co slavit! Totiž - roku 1344 vymohl mladý Karel IV, aby bylo pražské biskupství povýšené na arcibiskupství. A byl také položený základní kámen pro chrám sv. Víta.

    https://www.tyrkys.cz/stranka/30-dubna-1344-historicky-okamzik-povyseni-prazskeho-biskupstvi-na-arcibiskupstvi.html

  • Zora
    upravené 4 Apr 21:17 ->

    V MSM:

    Vyhľadávala som "Petr Pavel Drážďany" - našla som toho dosť a uvádzam len niektoré, ale všade sa píše o "svatovítském pokladě" s rôznymi obmenami formy.

    Akurát blek.cz nepriamo spomína kríž ako relikviár.

    Čipy a polovodiče sú skvelým doplnením programu.

    A ten vraj náhodne zvolený dátum návštevy ...

    --

    Petr Pavel vyrazil do Drážďan: Oběd s premiérem, zahájení výstavy a bílý skafandr

    15.3.24

    Na nešťastné 85. výročí od vpádu nacistů do Československa, se prezident Petr Pavel vydal do německého Saska. A nepřijel s prázdnou! Slavnostně totiž otevřel českou výstavu o svatovítských pokladech. Po jednání poobědval se zemským premiérem Michaelem Kretschmerem a úplně na závěr si oblékl bílý skafandr, aby se mohl v doprovodu německých vědců vydat do laboratoře na polovodiče.

    /.../

    Výstava pokladů

    Poté oba odjeli do Umělecké síně v Lipsiusbau, kde otevřeli zmíněnou výstavu. Ta se vůbec poprvé dostala za české hranice. Státníky doprovázeli šéfka Státních uměleckých sbírek Drážďany (SKD) Marion Ackermannová anebo kurátor výstavy Jiří Fajt. 

    „Jedním z největších přispěvatelů do sbírky byl král a císař Karel IV. Jsem rád, že se tu podařilo udělat velmi unikátní výstavu s takto výraznou českou stopou,“ zmínil Pavel v projevu. Jeden z vystavených artefaktů je např. nevyčíslitelně cenný relikviář s údajným dřívkem z Ježíšova kříže, který měl ve své sbírce právě Karel IV.

    Mezi přísedícími u slavnostního otevření byl třeba emeritní kardinál Dominik Duka nebo fotograf Josef Koudelka, který přispěl do výstavy svými snímky z Izraele a Západního břehu Jordánu. Při zahájení zahrálo také jazzové trio, což si prezident očividně užíval – usmíval se a poklepávat nohou do rytmu.

    --

    Svatovítský poklad poprvé v zahraničí. Petr Pavel zahájil výstavu v Drážďanech

    15.3.24

    "Svatovítský chrámový poklad je v zahraničí vůbec poprvé. A poprvé ho v takové sestavě mohou vidět i čeští návštěvníci," řekl na vernisáži Petr Pavel. Poklad je vystaven v dialogu s tvorbou současných umělců - Angličana Edmunda de Waala, českého fotografa Josefa Koudelky a Němce Juliana Rosefeldta.

    Právě na spojení historického katedrálního pokladu se současnými díly upozorňuje kurátor Jiří Fajt. "Výstava spojuje výrazné paměťové skoky naší civilizace," konstatuje bývalý ředitel pražské Národní galerie. Zatímco katedrální poklad podle Fajta vychází z křesťanské víry a dějin spásy, práce de Waala, Koudelky a Rosefeldta přinášejí současný pohled.

    Od Koudelky, kterého proslavily snímky invaze vojsk Varšavské smlouvy do Prahy, jsou tu zastoupeny velkoformátové fotografie rozděleného Jeruzaléma. Rosefeldt zase svým filmem ukazuje zničující vliv lidského chování. Monumentální skříňové objekty od de Waala pak dle pořadatelů tvoří protiklad chrámového pokladu.

    Svatovítský poklad pravidelně rozšiřovala už dynastie Přemyslovců, díky úsilí císaře a českého krále Karla IV. se více než zdvojnásobil.

    V Drážďanech jsou k vidění různé typy relikviářů, ale také významná díla zlatnického umění či obrazy a sochy. Příkladem budiž relikviářová busta svatého Vojtěcha darovaná Vladislavem Jagellonským, takzvaný nostický plenář, který je znám i jako relikviář svatého Kříže.

    --

    Agresorovi nelze ustupovat, shodli se v Drážďanech Pavel s Kretschmerem

    15.3.24

    Za důkaz důvěry v česko-německých vztazích označil saský premiér Michael Kretschmer dnešní návštěvu českého prezidenta Petra Pavla v Drážďanech. Ta se uskutečnila v den 85. výročí okupace zbytku Československa nacistickým Německem. Pavel a Kretschmer se shodli, že Západ musí Ukrajinu nadále podporovat v její obraně před ruskou invazí a že agresorovi nelze ustupovat. Kretschmer v podpoře Ukrajiny ocenil českou roli, především pak českou snahu na získání munice. Odpoledne Pavel s Kretschmerem otevřeli v Drážďanech výstavu svatovítského pokladu.

    "Je to ukázka velké důvěry," řekl Kretschmer o tom, že Pavel přijel do saské metropole v den výročí okupace. To, že návštěva se v tento den mohla uskutečnit, není podle Kretschmera samozřejmostí. "Všeho jsme dosáhli společnou prací," poznamenal o nynějších česko-saských vztazích.

    "Tomuto datu neupírám symboliku, kterou má, je však důležité zúročit historické zkušenosti. Vzhledem k času už toto datum nemá tak emotivní náboj a jsme rádi, že jsme se přes to dokázali přenést a společně pracovat pro lepší budoucnost," řekl Pavel. O minulosti řekl, že mezi Němci a Čechy byla období světlejší a období temnější. "Dnes můžeme s klidem říct, že jsme přátelé a že si rozumíme," dodal Pavel.

    --

    Na výročí okupace do Saska. Pavel jednal s „rusofilním premiérem“

    15.3.24

    Prezident Petr Pavel v pátek zamířil na návštěvu Saska. Kromě utužování sousedských vztahů ho čekal i rozhovor se zemským premiérem, který je známý vstřícností k putinovskému Rusku. Sasko čekají i napínavé volby do zemského sněmu.

    /.../

    A v pátek vyrazil prezident Petr Pavel na cestu do Drážďan, která má potvrdit blízkost Česka a Svobodného státu Sasko.

    Podle Pražského hradu to symbolizuje kvalitu česko-německých vztahů a boří zažité mýty. I když zrovna datum 15. března, tedy den 85. výročí vpádu hitlerovských vojsk na české území, je podle informací Seznam Zpráv náhoda – prostě to tak časově vyšlo.

    /.../

    Český prezident je na návštěvě Saska po dlouhých 12 letech. Naposledy tam byl rok před koncem svého mandátu Václav Klaus.

    /odporúčam pozrieť si celý text/

    --

    Prezident Pavel se zapojil do boje o čipové investice z Tchaj-wanu a Drážďan. Zájem je, otázkou je byrokracie

    19.3.24

    --

    Pracovní návštěva prezidenta republiky Petra Pavla v Sasku  

    15.3.24

    https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/prezident-republiky-pojede-na-pracovni-cestu-do-saska-17667

    ----

    Petícia:

    Petice za návrat korunovačního kříže – našeho největšího národního artefaktu z Německa

    --

    Za povšimnutie stoja aj udalosti z 8.9.:

    https://sk.wikipedia.org/wiki/8._september

    https://cs.wikipedia.org/wiki/8._z%C3%A1%C5%99%C3%AD

  • Agresorovi nelze ustupovat, shodli se v Drážďanech Pavel s Kretschmerem

    Tá veta je čarovná. Dá sa ešte viac ustúpiť, ako "zapožičať" to najsvätejšie české agresorovi ?

    Agresorom nebola len Deutsche Reich, ale aj Franská ríša.

  • Dovolím si sem zkopírovat příspěvek od Pippi (která vznesla dotaz na prezidentskou kancelář) z diskusního fóra ksb-csr.net. Je tam i příspěk s vyjádřením kardinála Duky:

    Zaujala ma táto kauza a rovnako sa mi veĺa faktorov zdá zvláštnych. Oslovila som preto kancléra prezidenta s dotazom prostredníctvom e-mailu:

    "Vážený pane inženýre,

    prezident republiky Petr Pavel uskutečnil v pátek dne 15. března 2024 pracovní návštěvu spolkové země Svobodný stát Sasko, kde v Drážďanech zahájil výstavu „Fragmenty vzpomínek o svatovítském pokladu“. Jak jsem se dočetla, vystaveny jsou některé české korunovační klenoty a také relikviářový poklad katedrály Svatého Víta, Svatovítský poklad. Znepokojuje mne fakt, že jsem se z médií nedověděla, za jakých podmínek a bezpečnostních opatření byly tyto klenoty nesmírné hodnoty a ještě většího symbolického významu pro český stát a národ vyvezeny, jaké jsou vůbec záruky, že se v pořádku vrátí zpět kam patří. Informace z médií, kde se kurátor výstavy pan Jiří Fajt vyjádřil, že vlastně ani nemusel moc přesvědčovat představitele církve k zapůjčení pokladu z katedrály Svatého Víta, mne z obav nevyvedly, naopak.

    Ráda bych se Vás proto dotázala, jakým způsobem bylo řešeno zapůjčení klenotů, jakým způsobem jsou klenoty na výstavě v prostorách Lipsiusbau zajištěny, jaké jsou záruky proti nebezpečí odcizení, poškození, dále jak je zajištěna kompletní návratnost a bezpečnost v termínu ukončení výstavy.

    Jistě si také vzpomínáte, jak bohatě nás nedávno média informovala o mimořádných bezpečnostních podmínkách, za kterých byla na výstavu do Národního muzea převezena a instalována Věstonická Venuše. O vystavení českého národního pokladu a klenotů jsme se kromě informace o zahájení výstavy v Německu nedověděli prakticky nic, možná i kvůli dost nevhodně načasovanému termínu výstavy, médii proběhly jen základní informace. Také v německých médiích jsou na informace poměrně skoupí. Domnívám se, že tato výstava nepatří mezi běžné výstavy, na které se vybírá vstupné v hodnotě 8€, jak tomu momentálně je, jedná se o unikátní výstavu už jen faktem, cituji: "Klenoty opouštějí místo svého uložení pouze při významných příležitostech a jejich výstavy se vždy těší obrovskému zájmu veřejnosti v němž lze mimo jiné spatřit připomínku národních manifestací z roku 1867, kdy se insignie českých králů naposledy vrátily z Vídně a od té doby se nepřetržitě nacházejí na českém (československém) území".

    Ráda bych Vás tedy poprosila o informace".

    Dostala jsem následující odpověď:

    "Dobrý den vážená paní xyz,

    děkuji za váš email a dovolím si vám odpovědět za Odbor komunikace, i když vámi oslovený je vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Milan Vašina. Majitelem vystavených předmětů v Drážďanech je Metropolitní kapitula u sv. Víta a záleží pouze na jejím rozhodnutí, jak nakládá se svým majetkem. Žádný z předmětů vystavený v Drážďanech není součástí českých korunovačních klenotů. Český stát si zákonem vyhradil právo dohledu nad zacházení s kulturními památkami (včetně jejich eventuálního krátkodobého vyvezení do zahraničí za výstavními účely) a v tomto případě krátkodobý vývoz předmětů ze Svatovítského pokladu na výstavu v Drážďanech povolil (pochopitelně po splnění náročných podmínek a záruk obou stran – půjčitele a vypůjčitele). Konkrétní podmínky a bezpečnostní záruky pro převoz a vystavení jsou tzv. utajovanou skutečností. S přátelským pozdravem xyz"

    Odpověděla jsem ještě na e-mail:

    "Dobrý den Vám přeji, paní xyz,

    děkuji Vám za odpověď na můj dotaz.

    Jak uvádíte v e-mailu, převoz a instalace Svatovítského pokladu na výstavě byl důkladně připravený a zajištěný vůči možnému poškození nebo zcizení, i když nebyl medializován, snad je tomu tak. Věřím také, že Svatovítský poklad je ve výstavních prostorách v Lipsiusbau zajistěný tak, aby se vrátil v září v pořádku Do České republiky na místo svého uložení.

    Nechci se přít, je pro mne ale s podivem, vyvézt poprvé v den 85. výročí okupace Československa nacistickým Německem český národní poklad právě do Německa, vystavit jej tam za symbolickou cenu spolu s expozicemi týkající se společensko-politického dění, které s pokladem nijak nesouvisejí. Nejedná se o běžnou výstavu uměleckých předmětů.

    Nechci se přít, zda je nebo není momentálně relikviářový kříž součástí korunovačních klenotů. V minulosti tomu tak bylo. Zlatý relikviářový kříž Karla IV se stal brzy po zhotovení integrální součástí korunovačních klenotů, je to patrně nejvýznamnější předmět svého druhu v Evropě, nejcennější i v rámci korunovačních klenotů.

    Vzhledem k obrovské historické a umělecké hodnotě má tento poklad především symbolickou hodnotu, symbolizuje stát, národní identitu, měl by být proto vystavován především na území Čech a jen v dny významné z pohledu české státnosti. Domnívám se, že nejen já mám obavy o národní symbol, který se dostal mimo své území v nejisté době, jaká je dnes.

    Věřím tedy, že Český stát, pokud si zákonem vyhradil právo dohledu nad zacházením s kulturními památkami, zajistí i bezpečný pobyt a návrat cenných historických artefaktů na místo svého uložení. Přeji Vám příjemný den".

  • Další info - kdo to povolil.

    V podstatě pán neřekl žádná jména. Jen to, jak se vytáčejí a kroutí jak hadi. Arcibiskupství prý do dvou minut odpovědělo na pánův mail - že "oni nic". Samozřejmě - lež jako věž, když do Německa s Křížem i jeli. To samé vládní úředníci - viz dotaz od Pipi.

    Jediné, co pán vyzradil je, že původcem je "dotyčný, co se kolem církve motá, ale vysvěcený není". Já to tipuju na obdivovatele sudeťáků - Hermanna. Ten má na triku už víc takových podrazů.


  • Korunovační kříž - Buď je na výstavě kopie, nebo je to krajně nezodpovědné! Kdo to platí?

    1.5.24

    Česká republika:

    Po návštěvě výstavy v Drážďanech v minulém týdnu jsem doslova jak opařený. Korunovační kříž, také zvaný ostatkový Kříž Karla IV nebo zemský, patří k nejvýznamnějším památkám našeho státu. Karel IV jej nechal zhotovit roku 1357 pro uchování vzácných relikvií, které se mu podařilo získat z více míst Evropy. Proto tento Kříž považoval za nejcennější klenot svého království. Jak je tedy možné, že je tento artefakt nevyčíslitelné hodnoty tak špatně zabezpečen? Je to opravdu originál? Nebo někdo chce, aby byl zcizen?


    Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=yI2xCghtQbE

    Z komentárov:

    @JitkaReisigova Nechci dělat chytrou,ale mám dojem, že sám Karel čtvrtý vyhlásil, že veškeré poklady, ať korunovační,nebo ostatkové nesmí! nikdy opustit území České země. Dobrovolným odvezením na území cizího státu, navíc státu,s kterým dodnes nemáme vyrovnané reparace a ještě k tomu v den výročí nástupu okupace ..to je jednoznačně jasný akt vlastizrady!

    @paralelne_cz Ano vytvořil na to speciální Bullu.

  • Lin
    Lin
    upravené 3 May 15:20 ->

    K tomu čím dál víc scházejí slova....

    Začínám si myslet, že se relikvie nikdy nevrátí zpět. A těch, komu to vadí, bude čím dál méně. Už jsem slyšela i názory, že jsou to přece církevní relikvie - tak o co jde, že? Jenže.... Jsou to sice církevní relikvie, ale těsně spjaté s českou státností a slavnými dějinami. A tak, jak byla tehdy těsně spjatá moc světská s mocí církevní, jsou i tyto relikvie posvátnými symboly státnosti - poplatně době, ve které vznikaly.

    Od Němců jsme si za tisícileté dějiny zažili až dost. A mj. - byli to oni, co nejvíce prosazovali, že "to české hovado není schopné si samo vládnout, protože ruka jeho nepevná a řád nijaký". Dokonce se už roky snaží prezentovat Karla IV jako Němce. A mnoho dalších a dalších velikánů, kteří nějak změnili svět a přispěli k jeho rozvoji. Prý - mluvil německy, tak je to přece Němec, ne? Jo... jenže česky mluvil taky. A taky latinsky nebo francouzsky.

    A čím dál častěji - dokonce i z oficiálních míst - je pokládané za pravdu a fakt, že české pohraničí bylo vždy osídleno Němci a je to dokazované jakoby německými místopisnými názvy. Bože...

    Tak mám ze všeho, co se děje, neodbytný dojem, že chtějí český stát prostě zlikvidovat a naše území si rozdělit.

  • Zaujímavý komentár ako doplnenie k môjmu príspevku.

    Ohrožení bezpečnosti státu je reálné (Olafson | 01.05.24 21:55)

    Aby laik poznal originál od kopie je nesmysl. Ovšem, nebezpečí zde hrozí v mnoha věcech. První je , jak jsem zmínil nedavno, manipulace černou kabalistickou skupinou v pozadí. Oficiální plakát s hebrejskými znaky má konkrétní význam v kabalistickém výkladu, a ten není jiný, než oheň proti kříži(písmeno šin) konkrétně. Tři autoři mají sionistické pozadí prací vystavených ve spojitosti, Odnětí duchovní ochrany z Čech je plán opět-sionistů a spol. Že bude vrácena kopie je reálné a originál stanisticky znesvěcen za jásavé obhajoby samotných biskupů a kardinálů, kteří jak slepci vidí pouze ideologii falešného ekumenismu.

    https://zvedavec.news/vezkratce/20479/

    --

    Logo výstavy: