Správy z Ruska

13031323335

Komentáre

  • Rusko i navzdory sankcím nakupuje součástky pro letouny z 22 zemí

    4. 5. 24

    Rusko i navzdory sankcím nadále kupuje téměř dva tisíce různých součástek zahraniční výroby do svých stíhaček a bombardérů. Vyplývá to ze zprávy ukrajinské rozvědky. Tyto součástky vyrábí více než 200 společností z 22 různých zemí. Rusko je pak nakupuje přes prostředníky.

    Podle průzkumu Nezávislé protikorupční komise (NAKO) je stále většina součástek ruských letounů MiG-31I, Su-27SM3, Su-30SM, Su-34, Su-35S a Su-57 původem ze západních zemí, informuje server Ukrajinska pravda. K tomuto závěru NAKO došla analýzou téměř dvou tisíc různých součástek.

    Analyzované součástky vyrábí 244 společností z 22 různých zemí. 64 % dovážených součástek je pak původem z USA, přičemž další význačné producentské země zahrnují Japonsko, Švýcarsko, Německo, Francii, Velkou Británii, Tchaj-wan a Nizozemsko. Paradoxně málo dílů pak Rusko nakoupilo od Číny, a to pouhých třináct z téměř dvou tisíc.

    Co se konkrétních podniků týče, vyrábí nejvíce Rusy používaných součástek společnosti Texas Instruments, Murata Manufacturing, Analogue Devices, Kemet, Micron, Maxim, IDT, AVX, Holt Integrated Circuits, Linear Technology, CIC a ON Semiconductor.

    Rusko loni od těchto firem nakoupilo součástky v hodnotě 926,6 milionu dolarů (22,4 miliardy korun), což je sice oproti roku 2022 propad o 19,7 %, ale oproti roku 2021 je to nárůst o 69,69 %. Navíc v roce 2023 Rusko oproti předchozímu roku koupilo méně součástek jen u dvou firem, u Micronu a IDT, přičemž jejich podíl převážně nahradila japonská firma Murata, která tvrdí, že na svůj export dohlíží.

    Zahraniční součástky Rusko nakupuje přes síť prostředníků. Ta zahrnuje firmy v Maďarsku, na Kypru, v Turecku a v Číně. Patří do ní i Rusové nezasažení sankcemi. Přes tuto síť nakupuje nejen ruská armáda, ale podle průzkumu Schemy, investigativního projektu Rádia Svobodná Evropa, i alespoň 58 z největších ruských společností.

    Letecký expert Bohdan Dolintse projektu Schemy sdělil, že ačkoliv Rusko využívá tuto síť prostředníků, již v tomto roce by mohlo začít čelit nedostatkům západních součástek. Pravděpodobně tedy bude nuceno hledat nové cesty, jak je získat, protože dle pravidel konstrukce letounů stávající modely s použitím čínských nebo ruských součástek sestrojit nelze.


  • Inaugurace Putina jako prezidenta RF živě

    https://www.youtube.com/watch?v=-cAuzEV95iU

  • https://rusvesna.su/news/1715076510

    Ruská vláda odstúpila

    Po inaugurácii ruského prezidenta podala ruská vláda demisiu v súlade s pravidlami stanovenými ruskou ústavou.

    Premiér Michail Mišustin podpísal nariadenie o demisii kabinetu ministrov.

    Vytvorenie nového kabinetu ministrov sa uskutoční podľa nových pravidiel stanovených zmenami ústavy prijatými v roku 2020.

    Predsedu vlády vymenuje prezident po schválení kandidáta Štátnou dumou.

    Do dvoch týždňov musí nový šéf kabinetu navrhnúť prezidentovi a Štátnej dume kandidátov na podpredsedov vlády a ministrov - okrem šéfov bezpečnostného bloku a ministerstva zahraničných vecí.

    Šéfov ministerstva obrany, FSB, ministerstva vnútra, ministerstva spravodlivosti, ministerstva pre mimoriadne situácie a ministerstva zahraničných vecí vymenúva prezident po konzultáciách s Radou federácie.


  • Kaktus povedal/-a: Inaugurace Putina jako prezidenta RF živě

    Jen pár postřehů.

    Je to nádherná podívaná, protože kremelské prostory jsou prostě velkolepé. Jsou hodné tak veliké a mocné země a já obdivuju, jak to všechno uchránili a dodnes udržují. Těžko bychom tam viděli "chlastačku", kdy pofiderní "osobnosti" vyřvávají z oken. Těžko bychom tam také viděli, že se po historicky hodnotných podlahách sálů někdo projíždí na koloběžce.

    Také jsem se zamyslela, jak cesta do inauguračního prostoru je prověrkou zdraví prezidenta sama o sobě. Z chodníku ke dveřím prvního sálu je to 66 schodů. A pak ještě zbývá překonat vzdálenost ode dveří - z jednoho sálu do druhého. Nevím, nevím, jak by toto zvládl třeba Biden a ještě k tomu důstojně. Putin je ročník 1952, takže mu bude letos v říjnu 72 let. A to už není žádné mládí. On to ale prošel bez viditelných problémů, takže ty občasné spekulace západních médií jsou nepodložené a spíš v módu zbožného přání.

    Závěr požehnání v chrámu byl nejen neobvyklý, ale také "nejlidštější" z celého ceremoniálu. Patriarcha mluvil bez papíru a Putin byl viditelně dojatý.

  • Z príhovoru prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina na slávnostnej prísahe 7. mája 2024

    V týchto slávnostných a zodpovedných minútach by som rád vyjadril úprimnú vďaku za dôveru a podporu ruských občanov vo všetkých regiónoch našej krajiny. Ďakujem obyvateľom našich historických území, ktorí si ubránili právo byť s vlasťou. Pozdravujem našich hrdinov, účastníkov špeciálnej vojenskej operácie a všetkých, ktorí bojujú za vlasť.

    Je to veľká česť, zodpovednosť a svätá povinnosť. Práve to určuje zmysel a náplň mojej práce v posledných rokoch. Uisťujem vás, že aj naďalej budem uprednostňovať záujmy a bezpečnosť ruského ľudu. Len my a nikto iný rozhodneme o osude Ruska v prospech súčasných a budúcich generácií.

    Rovnako ako doteraz budeme otvorení rozvoju dobrých vzťahov so všetkými krajinami, ktoré považujú Rusko za spoľahlivého a čestného partnera. A to je skutočne globálna väčšina. Neodmietame dialóg so západnými krajinami. Majú na výber, či sa chcú naďalej snažiť brzdiť rozvoj Ruska, pokračovať v politike agresie a roky nekonečného tlaku na našu krajinu, alebo či chcú hľadať cestu spolupráce a mieru.

    Sme jednotný a skvelý národ a spoločne prekonáme všetky prekážky a dosiahneme všetko, čo sme si predsavzali. Spolu vyhráme!

    --

    Z TG kanálu ruského veľyslanectva v Berlíne, preklad Telegram

    https://t.me/RusBotschaft/10180

  • Lin
    Lin
    upravené 7 May 17:57 ->

    Mám ještě pár zajímavostí ohledně dnešní inaugurace. Souvisí to také s diplomacií - hlavně s EU.

    Kreml pozval podle svých dobrých zvyků šéfy diplomatických misí v Moskvě. A právě kvůli tomu se v EU pohádali. ? Borrell se vyjádřil, že se zemím EU naprosto nedoporučuje účastnit se. Prý - představitel za diplomacii EU taky nikam nepůjde. Jenže k tomu se ozvalo hned několik zemí, že je to velká chyba a že jejich představitelé půjdou. Samozřejmě - Slovensko a Maďarsko se s tím netajily, přidala se i Francie (překvapivě - vysvětlím na konci). Pak jde o další čtyři země EU, které ale nebyly uvedeny.

    https://rusvesna.su/news/1715070514

    Ještě dlužím vysvětlení ohledně Francie. V záložce "Konflikt na UA" jsme psali o údajně již přítomných francouzských legionářích na UA (údajně ve Slavjansku). Mělo jít o stovku mužů a zprávu pro média vydal překvapivě Pentagon. Což vedlo k podezření, že jde o nějaký nepovedený žert, protože - co by tam ta stovka mužů byla platná a co má co Pentagon do činění s francouzskou cizineckou legií.

    Stalo se ale, že si ruská diplomacie pozvala francouzského velvyslance na kobereček, aby situaci vysvětlil. O čem mluvili a co do Francie vzkázali - to není známé. Ale - včera večer Makrón vystoupil s prohlášením, že na UA žádní Francouzi nejsou, Francie a Rusko si přece válku nevyhlásily a Francie si přeje s Ruskem dobré a přátelské vztahy. A na to konto francouzský velvyslanec jde na Putinovu inauguraci... ?

    Odkazy k tomu nemám, ale je to pochytané z včerejších zpráv.

  • No vzhledem k seznamu hledaných, kteří toho hodně ví a za bezpečí svého kožichu jsou ochotni podělit se o všemožné informace, jsou prakticky všichni v nebezpečí, protože jedni rádi prásknou druhé a Putinovi v současné situaci polezou doslova do ložnice, aby mu udělali zajimavou nabídku, případně aby přinesli ,,dar'' jenž by zaujal. Bude to doslova dražba....ten dá to a ten zas tohohle..

  • Bola podpísaná vyhláška o národných rozvojových cieľoch Ruskej federácie na obdobie do roku 2030 a do budúcnosti do roku 2036

    Dokument definuje tieto národné rozvojové ciele Ruskej federácie:

    ▪️zachovanie populácie, posilnenie zdravia a zlepšenie blahobytu ľudí, podpora rodín;

    ▪️realizácia potenciálu každého človeka, rozvoj jeho talentu, výchova vlasteneckej a spoločensky zodpovednej osobnosti;

    ▪️pohodlné a bezpečné životné prostredie;

    ▪️ekologická pohoda;

    ▪️stabilná a dynamická ekonomika;

    ▪️technologické vedenie;

    ▪️digitálna transformácia štátnej správy a samosprávy, ekonomiky a sociálnej sféry.

    https://t.me/MIrvMomente/33814

  • Výstup na vrchol pomenovaný po Vladimírovi Putinovi, vysoký viac ako 4 tisíc metrov, vykonali v Kirgizsku dobrovoľníci Nesmrteľného pluku.

    Kampaň sa začala 5. mája a trvala dva dni a bola načasovaná na inauguráciu prezidenta Ruskej federácie a Deň víťazstva. Na vrchole nainštalovali Prápor víťazstva odovzdaný veteránmi.

    Je to doteraz najvyšším bodom, na ktorom sa kedy konalo zhromaždenie „Nesmrteľného pluku“.

    Vrchol je vysoký 4 446 metrov a nachádza sa v pohorí Tien Sha.

    https://yamal-media.ru/news/tass-kirgizskie-volontery-podnjalis-na-pik-putina-vysotoj-bolee-4-tysjach-metrov

  • Putin schválil Základy štátnej politiky v oblasti dejepisného vzdelávania

    „Rusko je veľká krajina s dlhou históriou, štátna civilizácia, ktorá zjednotila Rusov a mnoho ďalších národov v euroázijskom priestore do jedinej kultúrnej a historickej komunity a výrazne prispela ku globálnemu rozvoju.

    Základ sebauvedomenia ruskej spoločnosti spočíva v tradičných duchovných, morálnych a kultúrnych princípoch, ktoré sa formovali a rozvíjali počas celej histórie Ruska.

    historické hodnoty, ktorých zachovanie a ochrana sú predpokladom harmonického rozvoja krajiny a

    ee mnohonárodný ľud, neoddeliteľná súčasť suverenity Ruskej federácie“

    https://t.me/youlistenedmayak/31758

  • Kaktus
    upravené 12 May 20:44 ->

    Rada federace zveřejnila (https://t.me/sovfedofficial/6081)

    Putinovy návrhy kandidátů na federální ministry a šéfy služeb.

     Šéf ministerstva vnitra - Vladimir Kolokolcev.

     Šéfem ministerstva pro mimořádné situace - Alexander Kurenkov.

     Šéfem ministerstva obrany - Andrej Bělousov.

     Ministr spravedlnosti - Konstantin Čujčenko.

     Ministr zahraničních věcí - Sergej Lavrov.

     Ředitel Služby zahraniční rozvědky - Sergej Naryškin.

     Ředitel Federální bezpečnostní služby - Alexandr Bortnikov.

     Ředitel Federální služby vojsk Národní gardy - Viktor Zolotov.

     Ředitel Federální služby ochrany - Dmitrij Kočněv.

    Senátoři budou prezidentovy kandidáty konzultovat na schůzích výborů 13. května a na zasedání Rady federace 14. května.

    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

    https://t.me/zvezdanews/143124

    Putin jmenoval Šojgua tajemníkem ruské bezpečnostní rady.

    Nikolaj Patrušev byl této funkce zbaven. Patruševova nová funkce bude známa během několika dní, uvedl Dmitrij Peskov.

    Takže Šojgu končí jako ministr obrany, rozumím tomu dobře?

  • Kaktus povedal/-a: Šojgu končí jako ministr obrany, rozumím tomu dobře?

    Prezident navrhol na post ministra obrany civilného ekonóma. Putinova voľba padla na kandidatúru Andreja Belousova

    Vladimir Putin navrhol vymenovať za ministra obrany krajiny Andreja Belousova, ktorý predtým pôsobil ako prvý podpredseda ruskej vlády.

    Podľa agentúry TASS Sergej Šojgu nahradí Nikolaja Patruševa vo funkcii tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.

    Pre zvyšných šéfov silových zložiek prezident Ruskej federácie navrhol ich preradenie. Naryškin ako riaditeľ zahraničnej rozviedky, Bortnikov ako šéf FSB, Zolotov ako šéf ROSGVARDIJA, Kočnev ako riaditeľ Federálnej bezpečnostnej ochrany. Za šéfa účtovnej komory bol navrhnutý Boris Kovaľčuk.

    Pripomeňme, že Andrej Belousov doteraz robil výlučne civilnú kariéru, je vysokokvalifikovaným ekonómom.

    Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentári k vymenovaniu Andreja Belousova do funkcie ministra obrany poznamenal: „Je veľmi dôležité začleniť ekonomiku silových zložiek do ekonomiky krajiny, prispôsobiť sa jej. tak, aby to zodpovedalo dynamike aktuálneho momentu A druhá vec, ktorú je dôležité poznamenať, je, že dnes na bojisku vyhráva ten, kto je otvorenejší inováciám, najrýchlejšej implementácii, a teda, prirodzene, v súčasnej fáze prezident rozhodol, že ministerstvo obrany by mal viesť civilista - a toto nie je len civilista, ale človek, ktorý veľmi úspešne viedol ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruska a dlho bol asistentom. prezidenta k ekonomickým otázkam“.

    Kremeľ oznámi ďalšiu prácu Nikolaja Patruševa neskôr.

    --

    https://www.nakanune.ru/news/2024/5/13/22769835/

  • Západné médiá o zmenách v silových zložkách:

    Politico: navrhovaný minister obrany Belousov je ekonóm bez zjavných "vojenských skúseností", jeho vymenovanie by sa mohlo interpretovať ako znak toho, že ruské vedenie sa po viac ako dvoch rokoch od začiatku ZSSR snaží "preradiť";

    Independent: Šojgu, vymenovaný za tajomníka Bezpečnostnej rady, "si dokáže zachovať tvár a kontinuitu v situácii, keď jeho nová funkcia môže byť vnímaná vyššia ako funkcia ministra";

    New York Times: zmeny sú "ojedinelé" a nie je jasné, koľko právomocí nad vojnovým úsilím si Šojgu ponechá;

    Financial Times: Putinove návrhy znamenajú "najväčší otras medzi jeho bezpečnostným personálom za posledné desaťročie a pol".

    https://t.me/rian_ru/245207

  • Kaktus
    upravené 13 May 13:58 ->

    Ministr je především úředník s podpisovým právem a politik. Vedení bojových operací mají na starost generálové .

    Belousov by se měl ujistit, že jeho náměstci nemají děti ,,vlastenecky'' nastrkané na školách v Anglii, nebo jinde na západě, tak jak to měl náměstek Šojgua, kterého zatkli (toho náměstka) za přijetí úplatku. Jednoduše už byl zřejmě toxický.

    Může být, že staří úředníci na nových pozicích budou mít volnější ruce, jelikož na ně ještě na těchto nových pozicích nebyly zpracovány kompromitující složky.

  • Zaujímavá epizóda k novému ministrovi obrany. V októbri roku 2023, na konferencii "Made in Russia" , ako podpredseda vlády Belousov pripomenul typy podnikania v 90. rokoch:

    --

    Podnikanie v Rusku možno rozdeliť na tri typy - "krysenie", " chrochtanie" a "kopytovanie". Tento názor vyslovil podpredseda vlády Andrej Belousov na plenárnom zasadnutí exportného fóra "Made in Russia", informuje korešpondent RBC.

    Zasadnutie bolo venované téme "Jednorožci na trhoch budúcnosti". Belousov vysvetlil, že "krysenie" znamená "pribehnúť, zožrať a utiecť na ďalšiu hromadu". "Chrochtanie" je, "keď je koryto, všetci sa naň vrhnú a navzájom sa odháňajú", a "kopytovať" je, "keď jeleň vyrazí spod ľadu kúsok jarabiny, a potom dlho hrabe kopytami". Dodal, že túto klasifikáciu biznisu vymyslel začiatkom 90. rokov jeho známy.

    Belousov tiež vyjadril názor, že do tohto kontextu sa nehodí slovo "jednorožiť". "Príbeh o jednorožcovi nie je o tom, ako sa technologická Popoluška vydala za princa. Je o tom, ako sa technologická Popoluška stala kráľovou svokrou," vysvetlil.

    "Jednorožcami" sa bežne označujú startupy s trhovou hodnotou jednej miliardy dolárov alebo viac. Tento termín sa používa od polovice roku 2010.

    --

    https://lenta.ru/news/2023/10/20/biznes-v-rossii-opisali-slovami-krysit-hryuchit-i-kopytit/

  • Lin
    Lin
    upravené 14 May 20:18 ->

    Andrej Bělousov je na svůj post jmenovaný právě z ekonomických důvodů. Není to náhoda ni žádný pomatený Putinův výběr.

    V armádě Ruska vládne korupce asi jako v jiných zemích světa. V dnešních časech bojové operace tam mizí miliardy rublů jak v bermudském trojúhelníku. Takže to bylo potřeba zastavit - a kdo jiný finančním tokům perfektně rozumí? Bělousov. To on zajistil, aby se Rusko sankcemi nepotopilo.

    Všimněte si, že krom zatčení dvou zkorumpovaných důstojníků (jména nepamatuju) nyní podávají demise i všelijací náměstkové v rezortu obrany. To je důsledek změn. "Hamty hamty" opouštějí loď v naději, že se vyhnou vyšetřování.

    A Šojgu dostal dost významný post, nemůže si tedy stěžovat na "ponížení" Post důležitý, ovšem peníze přes jeho ruce nepotečou...

  • Zatkli Timura Ivanova, námestníka ministra obrany Šojgua. Námestník znamená, druhý najvyšší úradník na ministerstve. Ak robil ten kšefty, sotva ich robil bez vedomia Šojgua. Toho možno nezatkli len preto, lebo ŠVO, lebo sa to nepatrí, lebo má omnoho väčšie páky, kontakty, vplyv....

    Timur je príznačné meno. Všetci si pamätáme knihu Timur a jeho družina. Určite aj v tomto prípade bola nejaká rozsiahla družina.

  • Kaktus
    upravené 15 May 10:56 ->

    Na ministerstvu obrany probíhá zřejmě jarní úklid a deratizace...

    V domě hlavního personalisty ruského ministerstva obrany bylo nalezeno více než 100 milionů rublů

    V domě hlavního personalisty ruského ministerstva obrany Kuzněcova bylo nalezeno 100 milionů rublů

    Při prohlídkách našli strážci zákona v domě šéfa Hlavního personálního ředitelství ruského ministerstva obrany Jurije Kuzněcova více než 100 milionů rublů. Lenta.ru to oznámila oficiální zástupkyně Vyšetřovacího výboru (IC) Ruska Svetlana Petrenko.

    V místě skutečného bydliště a registrace Kuzněcova byly také nalezeny zlaté mince, sběratelské hodinky a luxusní předměty.

    O jeho zatčení se vědělo ráno 14. května. Kuzněcov je obviněn podle části 6 článku 290 („Přijímání úplatku ve zvláště velkém rozsahu“) trestního zákoníku Ruské federace. Podle tohoto článku mu hrozí až 15 let vězení. Podle vyšetřovatelů zadržený v letech 2021 až 2023 dostával úplatek od komerčních struktur za to, že v jejich prospěch provedl určité úkony.

    Kuzněcov nastoupil do funkce vedoucího hlavního personálního ředitelství ruského ministerstva obrany v roce 2023. Předtím 13 let vedl 8. ředitelství generálního štábu ruských ozbrojených sil, odpovědné za ochranu státního tajemství. ....no ale alespoň probíhá deratizace

  • Kaktus
    upravené 15 May 10:52 ->

    Belousova na ministerstvu obrany je potřeba vnímat z pohledu zájmových skupin přisátých na cecek ministerstva obrany. Nepochybně byl jmenován s konkrétním úkolem, jenž na ministerstvu obrany provést - vzhledem k tomu, že je to ekonom, jeho úkolem bude zefektivnit chod ministerstva obrany - aby prostředky na armádu šli kam mají a ne do kapes klanových pijavic. Čili aby to co nejméně fungovalo jako na ukrajině.

    Znamená to, že ekonomika zatím zůstává v rukou liberálům, přednost dostalo ministerstvo klíčové pro úspěšné ukončení SVO.

    Ještě k Timurovi - jeho syn studuje v Anglii...což vyvolává minimálně údiv, uvážíme-li, že náměstek ministerstva obrany RF poskytne svého syna jako aktivum jednomu z nejstarších nepřátel RF...ikdyž pro někoho nepřítel, pro někoho partner...to, že o tom Šojgu nemohl nevědět taky vykresluje určitý obrázek a dává představu o příslušných klanech, kterými přišel Belousov zamíchat.

  • Putin je na návštěvě Číny. Jako v minulosti návštěva proběhla v přátelském ovzduší a je to vidět i na tvářích obou státníků.

    Nemám obsažný materiál o čem se jednalo. Jen střípky. Shodli se na pokračování spolupráce mezi oběma zeměmi, Spolupracovat budou i v oblastech vědy a techniky. Společně pak vyhlásili, že budou odolávat americkému tlaku a budou upevňovat vojenskou spolupráci.

    Toto je políčkem USA, protože ještě před pár týdny Blinken žádal Čínu, aby se s Ruskem rozešla a přestala ho podporovat.

    Putin na setkání s novináři pak otevřeně odpovídal na mnoho otázek - dokonce i osobních. Zde je kratičký výtažek, kde odpovídá na dotaz o sankcích na čínská auta. "Protože se stala lepšími, než mají oni."

    (...a já podotýkám, že i daleko levnějšími....)


    A ještě douška k nedávné evropské cestě pana Si. Maďarsko uspělo a stalo se - díky Orbánově politice - nejdůležitějším čínským partnerem v regionu. Zato Francie naprosto pohořela - ač se u nás psalo něco jiného. Malomakrón totiž pozváním Uršuly utvrdil Si v tom, že Francie je slabá, nestojí na svých nohách a je tedy zbytečné s ní cokoliv dojednávat.

  • "Protože se stala lepšími, než mají oni."

    Čínske elektroauto je lepšie ako elektrický Mercedes, BMW, či VW ? Lin, tomu hádam neveríš.

    "Elektromobily vyrobené v Číne, akými sú kompaktné crossovery Dolphin od BYD a MG 4 od MG Motor spadajúcej pod SAIC, sa totiž v Európe predávajú za zhruba dvojnásobok toho, čo doma. Za rozdiel v cene môžu nízke náklady na pracovnú silu a štedré čínske dotácie, ako aj náklady, ktoré musia spoločnosti znášať pri odosielaní áut za hranice vrátane ciel a dopravy.

    Dolphin sa dá v Číne kúpiť už za 111-tisíc jüanov (14-tisíc eur). Kupujúci v Nemecku zaň ale zaplatia 35 990 eur, čo je stále výrazne menej než by dali za Volkswagen ID.3."

    Treba si odrátať províziu nemeckému predajcovi čínskeho elektroauta, ale aj tak je riadny kšeft. Aj keby sa v EU nedotovali nákupy elektroáut, aj tak by sa to Číňanom oplatilo. To je kapitalizmus ! Dotácia na dotácii.

    Čo mal Putin povedať ? Že sankcie uvaľujú preto, lebo čínsky robotníci robia za smiešnu mzdu v porovnaní s nemeckými, alebo aj v porovnaní českými či slovenskými, tak preto sa predávajú ako teplé rožky ? Mal porovnať dĺžku pracovného týždňa v Číne a v Nemecku, Česku a na Slovensku ? Čo napísal Stalin v roku 1952 ? Že treba úplne zmeniť chápanie práce ako takej a aby sa každý člen spoločnosti mohol rozvíjať a dosiahnuť potrebnú kultúrnu úroveň, treba pracovný čas skrátiť najskôr na 6 a neskôr na 5 hodín ! O toto sa čínsky súdruhovia neusilujú ani náhodou.

    Keď niečo dokážeme vyrobiť doma (teraz mám na mysli Európu), a vieme to vyrobiť v špičkovej kvalite, tak načo to vláčiť po mori, po cestách kamiónmi, či železnici cez pol sveta ? Toto je tá alternatíva ?

    Ak by som si mal kúpiť auto v cenovej relácii pre obyčajného človeka, tak asi Škodu. Už to nie je síce české auto, ale dá sa kúpiť aj čisto spaľovací motor. A ak by som si mohol dovoliť auto bez ohliadania na cenu, tak nemecké, alebo britské, možno talianske. Nikdy nie čínske. Slovenské auto neexistuje. Mohol by som si kúpiť ruskú Ladu, ale dnes už sotva, hoci pár ich vídavam (Lada Vesta). Prečo ? No lebo Rusko je ešte stále náš "ideologický nepriateľ", preto sa už asi nedá ruské auto kúpiť a so servisom tých starších to asi bude tiež ťažké.

    Kúpiš si čínske tričko za 4 - 5 euro ? Ja si zásadne kupujem slovenské zo Slovenky, hoci za dvojnásobok. Kupujem si maslo z Hriňovej, nie Rajo, lebo to zo Slovenskom nemá nič spoločné. Základnú surovinu hej, ale aj pri tej rakúska firma určite dobre zderie prvovýrobcu. Snažím sa vychytať akciu, ale keď akcia nie je, na cenu nepozerám.

  • Kaktus
    upravené 19 May 11:24 ->

    Ze dobu mé pracovní praxe mi již rukama prošlo více než pár čínských výrobků ucházejících se o jistou certifikaci a žádný nebyl úspěšný. Ony všechny vypadají krásně na pohled, ale pod povrchem to je hrůza a děs. Pro Čínu stále platí kvantita nad kvalitou. Já bych na čínské auto, s čínskou lithiovou baterkou odvahu neměl - a ještě si ho zaparkovat do garáže v domě...

    Auta nebudou vyjimka. Kdyby evropské auta a jejich motory nemusely splňovat naprosto úchylné normy, byly by možná i levnější (než jsou teď) a měly delší životnost (ale to by se zas nedala omezovat mobilita...).

    Kouzlo čínské ceny je mizivá cena pracovní síly a dotovaná ekonomika. A Putin byl prostě jen zdvořilý


  • graul povedal/-a: tak nemecké, alebo britské, možno talianske.

    Ja nie. Určite radšej japonca.

  • Najlepsie auto ake som kedy vlastnil je Lexus, ktory ma uz 12 rokov a este som s nim nemal vobec ziadny problem. Mam s nim najazdenych

    175 000 km. Najhorsim autom bol VW a to som mal GM, Chrysler , Nissan , Honda, Ford, Toyota.

  • Zora
    upravené 19 May 19:11 ->

    Většina zahraničních firem stále podniká v Rusku. Stáhlo se jen 9,5 % podniků

    19.5.24

    Rusko:

    Navzdory sankcím a silnému politickému tlaku pokračuje většina zahraničních společností ve svém podnikání v Rusku.

    Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu se z Ruska zcela stáhlo jen 9,5 procenta zahraničních podniků. Zhruba třetina zahraničních firem své aktivity v Rusku omezila.

    Vyplývá to podle agentury APA ze studie Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická srovnání (WIIW).

    Zdroj: https://echo24.cz/a/HsaVi/zpravy-ekonomika-vetsina-zahranicnich-firem-stale-podnika-v-rusku-stahlo-se-pouze-podniky


  • Arbitrážny súd zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk

    Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

    Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass. Firma si voči Deutsche Bank uplatňuje pohľadávky v celkovej výške 238,61 milióna eur.

    Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch. Ide teda len o časť jej ruských aktív.

    --

    Vyzerá to, že vyrovnávanie pohľadávok sa nazýva čoraz častejšie "zmrazovanie aktív". Nie je to prakticky to isté? Dobre, trocha komplikovanejšie to formálne bude, ale hlavná vec: peniaze sa presunú a sankcie sú dodržané.

  • Lin
    Lin
    upravené 20 May 06:51 ->


    graul povedal/-a: Čínske elektroauto je lepšie ako elektrický Mercedes, BMW, či VW ? Lin, tomu hádam neveríš.

    Věřím - protože o autech mohu říct jen "líbí x nelíbí". O elektrických obzvláště - přijdou mi všechna nanic. ?

    Ale vím, že auta se dneska vyrábějí jako skládačka dílů, vyráběných v naprosté většině kdesi v Asii. I ten Mercedes. A možná i ty baterie. Na mnohém dnešním zboží je sice "made in" mimo Čínu, ale stejně to z Číny pochází.

  • Ruští protiváleční emigranti se vracejí do Ruska

    6.5.2024  

    Odhaduje se že mezi 40-45 % z asi milionů lidí se už vrátilo do Ruska. Mnozí se vrátili s pocitem nelibosti a pocitem, že je svět nenávidí. 

    Během ruské invaze na Ukrajinu opustilo Rusko přibližně milion Rusů. Nyní se tisíce z nich vracejí domů, což je považováno za propagandistické vítězství prezidenta Vladimira Putina a pomáhá to podpořit válečnou ekonomiku, napsala agentura Bloomberg. Mnoho Rusů se v zahraničí potýká s problémy, jako jsou potíže s obnovením povolení k pobytu, převody peněz a omezené možnosti pro místa pobytu, která by jejich přítomnost uvítala. To tisíce z nich přimělo k rozhodnutí ukončit svůj samovolný exil. Masový odchod z Ruska po invazi byl největší od rozpadu Sovětského svazu, mnozí odjížděli, aby vyjádřili svůj nesouhlas a vyhnuli se mobilizaci. Odliv se zpomalil a přibližně 40-45 % těch, kteří odešli v roce 2022, se do Ruska vrátilo.

    Do Ruska se vrací stále více obchodníků, podnikatelů a vysoce kvalifikovaných odborníků, což pode agentury prezident Vladimir Putin považuje za pozitivní signál podpory své politiky. Tyto příběhy jsou využívány v propagandě, aby podpořily narativ „rusofobie“ na Západě. Návrat těchto emigrantů také pomohl Rusku kompenzovat válečné sankce a podpořit jeho hospodářský růst. Počet navrátivších se pracovníků je však ve srovnání s celkovým nedostatkem na trhu práce stále malý, což ale zase zdůrazňuje jejich významný dopad na hospodářskou aktivitu.

    Rusko láká zpět kvalifikované pracovníky lepšími příležitostmi. Například prezident Kurčatovova institutu Michail Kolvalčuk vyjádřil radost, když se CERN, evropská organizace pro jaderný výzkum, rozhodla letos nespolupracovat s ruskými vědci. Podle Kovalčuka to znamená, že se tito vědci vrátí k práci v Rusku.

    Rusko v roce 2022 zaznamenalo výrazný úbytek pracovní síly. Podle odhadů odešlo 1,5 %, tedy asi 1,1 milionu lidí. Zatímco někteří odešly do Evropy, mnozí zvolili destinace jako jsou Spojené arabské emiráty, Thajsko a Indonésie. Tyto země neuvalily na Rusko sankce jako USA a jejich spojenci. Ruští občané se nicméně potýkali s problémy při obnovování povolení k pobytu, což mnohé vedlo k návratu domů. Dokonce i ve spřátelených zemích jako je Arménie a Kyrgyzstán čelili Rusové zvýšené kontrole. Řada evropských zemí a Turecko rovněž ztížily Rusům získání nebo obnovení povolení k pobytu, což je nutilo rozhodnout se mezi návratem do Ruska a vyhledáním jiné země.

    Podle článku tyto problémy, kterým ruští emigranti musí čelit, povedou k tomu, že proces repatriace bude pokračovat. Zjistili, že „svět se proti nim doslova spojil“, řekla k tomu socioložka Anna Kulešovová ze Social Foresight Group, která vede rozhovory s ruskými přistěhovalci. „Vrátili se s pocitem nelibosti a pocitem, že Putin se přece jen tak moc nemýlil‘. Oni nás opravdu nenávidí’.“

    Navrátilci se ale setkávají s různými problémy také v Rusku. K nim patří názorové neshody, jak tvrdí článek.

    Původní článek v angličtině ZDE.