Zdravé oči a práca s PC

S
upravené Tue 12 Jul 2022 v Zdravie #1#1
Diskusia bola vytvorená z komentárov oddelených z: Správy zo Slovenska.

Komentáre

  • k
    upravené Tue 12 Jul 2022 #4->

    Flux som používal, teraz mám na Mac appku menom Displays, ktorý má aj ďalšie užotočné funkcie. Obmedzenie modrého svetla majú aj moderné mobily, farba ide potom do žlta. Problém je, ak robíš s grafikou, že toto nemôžeš mať zapnuté, lebo to skresľuje farby. Ak robíš grafiku pre tlač, tak si nepomôžeš, len okuliarmi.

  • Ogar Valach
    upravené Tue 12 Jul 2022 #5->

    @Ferry povedal/-a

    Trávim denne dosť veľa času za PC. Zo začiatku som mal s tým probém, teraz už nie. Najväčší problém dnešných PC je, že tie LED panely vyžarujú neskutočne veľa svetla. Používam už dlhé roky program flux https://justgetflux.com ktorý uberie z obrazu modrú farbu. Obraz je síce viac dočervena, ale to obetujem, za to aby som mal zrak vporiadku. Ten obraz je oveľa viac bližšie k reálnemu svetlu. Ono predajcovia sa predbiehajú, ktorý LED monitor má lepší obraz, ktorý vyššiu svietivosť, ale v reále ta vyššia svietivosť doslova vypaľuje sietnicu. Jeden kolega si tak pokazil zrak. Keby sa vtedy našiel človek, čo by mu poradil flux, tak mohol mať teraz zrak vporiadku. Teraz už ani nesadne za PC, ktorý nemá flux nainštalovaný. Ďalšia vec je vzdialenosť medzi očami a obrazovkou. Si to treba veľmi dôkladne strážiť. V práci mám náročky hlboký stôl aby som mal stále dostatočný priestor medzi okom a obrazovkou. Je potrebné nastaviť vzdialenosť tak aby bolo oko pri práci v uvoľnenom stave, tjs aby sa obraz premietnutý cez šošovku oka vytváral na sietnici bez toho aby museli tvar šošovky upravovať svaly oka. Ak je monitor ďalej alebo bližšie ako má byť, tak obraz sa vytvára za alebo pred sietnicou, očné svaly musia korigovať ostrosť premietnutého obrazu tým, že menia zakrivenie šošovky. Ak je takýto stav trvalý - človek civí na monitor, ktorý nemá v optimálnej vzdialenosti, tak svaly oka sú vkuse napnuté, hodinu dva, 8. Po pracovnom dni človek vidí figu borovú, lebo potom trvá tak 2 hodiny kým sa svaly oka dostanú do prirodzeného, nenapnutého stavu. Samozrejme sú aj softvéry ako https://github.com/peterbitfly/pause.me ktoré vám pripomenú po 20 minútach, že sa máte pozerať do vzdialenosti 20 metrov na 20 sekúnd - presne preto aby sa svaly oka uvoľnili. Príklad - pri upratovaní som si v práci nechtiac posunul monitor o 5 cm dozadu. Do týždňa ma začali bolieť oči, hlava a po práci som videl neostro. Dĺho som hľadal kde je problém, až nakoniec som si posunul monito späť o 5 cm a problémy prestali.

    Windows 10 má funkciu nočné svetlo, ktoré mám neustále zapnuté. Je možné nastaviť si aj intenzitu (čím viac do oranžova, tým lepšie). Tu je návod v slovenčine [YouTube]. Niektoré mobily majú tiež túto funkciu, alebo sú aplikácie na ohrev farieb. Odporúčam.

    Prečo nemám tmavú tému na fóre? Tmavá téma vo Windowse výrazne znižuje únavu očí.

  • Prečo nemám tmavú tému na fóre? Tmavá téma vo Windowse výrazne znižuje únavu očí.

    Tmavú tému som používal dosť dlho ... až kým som potom nevidel písmenká po stenách - zrejme kontrast bielej ma čiernom pozadí je pre moje oko horší ako čierna na bielom pozadí.

  • Milo
    upravené Tue 12 Jul 2022 #7->

    @Ogar Valach povedal/-a:
    Prečo nemám tmavú tému na fóre? Tmavá téma vo Windowse výrazne znižuje únavu očí.

    Addon pre Firefox, Chrome, Safari, Edge:
    https://darkreader.org/
    Je tam voliteľný i celkový kontrast.

    Prepínateľnú tému priamo pre fórum mám síce na zozname, ale na začiatok zoznamu sa stále pretláčajú rôzne iné veci, ktoré treba riešiť aktuálne :)

    Takto vyzerá fórum po inštalácii addonu "darkreader" a stiahnutí kontrastu.

  • Ogar Valach
    upravené Tue 12 Jul 2022 #8->

    @Ferry povedal/-a:

    Prečo nemám tmavú tému na fóre? Tmavá téma vo Windowse výrazne znižuje únavu očí.

    Tmavú tému som používal dosť dlho ... až kým som potom nevidel písmenká po stenách - zrejme kontrast bielej ma čiernom pozadí je pre moje oko horší ako čierna na bielom pozadí.

    Záleží na výbere farieb a na už spomínanom kontraste. Ak ti žiadna nevyhovuje, pretože nie každému musí vyhovovať, môžeš si vybrať svetlú. A o tom to je.

    Mne tmavá téma vyhovuje, aj keď niektoré neznesiem (sú weby, ktoré nedokážem čítať). Možno si mal smolu na výber farieb. Skúšal si si ich v počítači upraviť?

  • Ogar Valach
    upravené Tue 12 Jul 2022 #10->

    @Ferry povedal/-a:

    Skúšal si si ich v počítači upraviť?

    Tak som to mal približne, pestrofarebné a na čienom pozadí. A mi to robilo problémy. Možno v tmavších priestoroch je tmavá téma dobrá, ale cez deň a v osvetlenej miestosti nejako tmavé pozadie nemusím. Sa mi zdá, že musím viac napínať zrak v spomenutom prípade : tmavé téma - svetlé okolie (deň).

    A nebol problém tie klikiháky? :smiley: Mne to príde stále ako veľký kontrast. Používaj čo ti vyhovuje. Každý sme iný.

  • Dávam do pozornosť toto, tuto prednášku, už som na menej raz bola, ale teraz by som sa už naozaj chcela zbaviť okuliarov.

    Pani je fakt dobrá.

    https://akomyslietpozitivne.sk/kalendar/


  • Ak niekto chce, tak tu le link na knihu od Bates v anglictine:
    https://www.iblindness.org/ebooks/perfect-sight-without-glasses/