Tandemovy princip v situacii rozdielneho svetonazoru ucastnikov

V
upravené Sun 21 Aug 2022 v Svetonázor #1#1

Zdravie prajem vsetkym,
cital som prave o tandemovom principe fungovania jednak v spolocnosti, jednak i vo vztahu muz-zena. Rozumiem principu, ze ak je vola u oboch partnerov nacuvat druhemu a jeho nazoru, tak dochadza k budovanie spolocneho vysledku, ktore je blizko k objektivnej pravde a zaroven ku "kovacskemu obrabaniu" subjektivnych vnimani a chapani sveta partnerov. Co v pripade, ak su partneri rodicia, tema je ockovanie (aj deti), alebo ina i svetonazorova tema vychove (lgbti agenda napr). A vychodzie postoje partnerov opacne. Rozumiem, ze spolocny vnimavy rozhovor pomoze obom partnerom, ale neviem si predstavit kompromisne riesenie napr pri ockovani alebo lgbti. Asi som niecomu neporozumel pri studiu a mam chybu v osobnosti, ale citim rozpor medzi svetonazorom a budovanim tandemu v tychto otazkach. Dakujem za kazdy vhlad.

«1

Komentáre

  • k
    upravené Mon 22 Aug 2022 #2->

    Ak sa dvaja navzájom rešpektujú, tak môžu mať rôzny názor a napriek tomu pri niečom ustúpi jeden, inokedy zas druhý.

    Pri tandeme ale nevzniká kompromis, ale konsenzus. Kompromis je, že obe strany ustúpia a všetci prehrali. Konsenzus je debata do vyčerpania argumentov, kde jedna zo strán na konci uzná, že nemá viac argumentov. Ide totiž o to použiť najvhodnejšie riešenie v jeho plnosti a overené porovnaním s iným riešením, nie polovičaté riešenie okresané kompromisom.

    Nie je to prehra, pretože boli vyčerpané všetky možnosti dialógu a vypočuté obe strany aj všetky argumenty. Inokedy môže práve táto strana dialógu mať posledné slovo. Ide o to brať dialóg nie ako konflikt či súperenie. Ak sa obe strany navzájom rešpektujú, tak aj v živšom dialógu stále vedia, že sú prijímaní a rešpektovaní.

  • Ogar Valach
    upravené Sun 21 Aug 2022 #3->
    1. Partneri by mali mať rovnaký svetonázor.
    2. Partneri by mali byť na podobnej duchovnej úrovni.
    3. Partneri by mali spoločne rásť a rozširovať a prehlbovať svoje chápanie sveta.
    4. Partneri by si mali vopred ujasniť a/alebo postupne ujasňovať postoj k zásadným otázkam ako je vzťah k očkovaniu, homosexuálna propaganda...
    5. Žena má nasledovať muža, pretože muž je lepšie uspôsobený na život v hmotnom svete. Žena má zabezpečovať energetickú ochranu rodiny (muža, detí, vnúčeniec...), pretože je duchovne na vyššej úrovni.

    Ak dôjde k rozdielu v zásadných otázkach, zlyhali na niektorom z uvedených bodov. O rizikách očkovania sa písalo najmenej desať rokov vopred. Homosexuálna propaganda je tu desaťročia. Nie je to v zásade nič nové. Na všetko sa dalo postupne pripraviť.

    Každý má oblasti, ktoré sú pre neho kľúčové a srdcové. V takom prípade by mal ustúpiť ten, pre ktorého tieto oblasti nie sú kľúčové a srdcové. Ak majú takéto oblasti obidvaja rovnaké a rozchádzajú sa v nich, asi spolu dostatočne nekomunikovali pred začatím vážneho vzťahu.

    Ak sa ľudia rozchádzajú na prvej, svetonázorovej priorite, je zbytočné hľadať styčné body na vyšších prioritách a je lepšie sa rozísť. Ukázalo sa to aj na prípade KSB dogmatikov a našich rozdielnych svetonázoroch. K zhode nemohlo dôjsť, pretože každý to svoje považuje za podstatné.

  • Partneri by mali mať rovnaký svetonázor.

    Neexistuju na planete dvaja ludia co maju rovnaky svetonazor.

    Partneri by mali byť na podobnej duchovnej úrovni.

    To vobec nie je pravda, moze byt jeden z parnerov ochotny davat viac lasky ako je ten druhy a v tomto pripade doslova taha parner vyssej urovni toho z nizsej urovne. Otazka je len v tom, ci ten partner z nizsej urovne sa tahat da a ci toho z vysej urovne neunavi neustale tahanie.

    Partneri by mali spoločne rásť a rozširovať a prehlbovať svoje chápanie sveta.

    Tento bod je v priamom konflikte s bodom jedna, ake chapanie maju spolu prehlbovat, ked ich svetonazor je rovnaky? Ked je svetonazor rovnaky, tak nie je co studovat, nie je co patrat ....

    Žena má nasledovať muža,

    A toto si sa kde docitalo? V talmude? Ci azda v biblii? Malo by si prestat verit koranu... Toto je sprostost jak kon. Poznam pary kde je hlavou rodiny zena a poznam pary kde je hlavou rodiny muz a v oboch pripadoch im to klape.

  • @Cmutvak povedal/-a:

    Partneri by mali byť na podobnej duchovnej úrovni.

    To vobec nie je pravda, moze byt jeden z parnerov ochotny davat viac lasky ako je ten druhy a v tomto pripade doslova taha parner vyssej urovni toho z nizsej urovne. Otazka je len v tom, ci ten partner z nizsej urovne sa tahat da a ci toho z vysej urovne neunavi neustale tahanie.

    plus tvoj tretí bod vôbec nie sú v rozpore. Jednota na duševnej úrovni je jedna vec, ale každý z nich môže napríklad pochádzať z iného prostredia. Jeden môže byť mešťan a druhý z vidieka. Aj takýto detail vie spôsobovať dostatočné rozdiely vo vnímaní sveta, napriek tomu, že svetonázorovo sú v podstate v jednote. My s manželkou máme rozličné rodinné pozadie a k podobnému svetonázoru prichádzame rozličnými spôsobmi. Už samotná rozdielna cesta k záverom je niekedy predmetom nezhody alebo nepochopenia. Ďalšia vec je, že na vzťahu treba pracovať, sám sa nespraví.

    Nesúhlasím s tým, že žena má nasledovať muža. A už vôbec nie pre jeho údajnú schopnosť žiť v materiálnom svete. Keď už, tak muž má zameranie na dlhodobé ciele a žena na tie krátkodobé. Aj keď muž môže určovať z dlhodobého pohľadu ciele a cestu, je to aj žena, ktorá ich koriguje, dopĺňa a vylepšuje. Preto nemožno povedať, že žena má nasledovať muža. Muž a žena sú jeden človek ak spolupracujú. Povedať, že žena má nasledovať muža je zotrvávanie v konflikte duality. Teda v starom známom rozdeľuj a panuj.

  • Náš jazyk je velice moudrý, a dává nám vědět, co je správné a od Boha.

    koncovka ...ova...neviem ci nieco podobne je v inych jazykoch.

  • @rony povedal/-a:

    Náš jazyk je velice moudrý, a dává nám vědět, co je správné a od Boha.

    koncovka ...ova...neviem ci nieco podobne je v inych jazykoch.

    Toto je jenom ve Slovanských jazycích.

  • k
    upravené Mon 22 Aug 2022 #10->

    Povedať len že žena nasleduje muža bez ostatného je ako držať sa legendy o tom, že Eva bola stvorená z rebra Adama. Áno, muž ženu chráni, ale len spoločne idú tou cestou. A muž ju môže chrániť len preto, lebo má aj z jej strany podporu a zázemie.

    Neťahajte sem bláznivú emancipáciu, pretože toto je jej opačný protipól.

  • @kulich povedal/-a:
    Povedať len že žena nasleduje muža bez ostatného je ako držať sa legendy o tom, že Eva bola stvorená z rebra Adama. Áno, muž ženu chráni, ale len spoločne idú tou cestou. A muž mu môže chrániť len preto, lebo má aj z jej strany podporu a zázemie.

    Neťahajte sem bláznivú emancipáciu, pretože toto je jej opačný protipól.

    Když ještě žil Zaznobin, dával takový příklad studentům na nějakém letním táboru, kterého se účastnil s nimi. Mluvilo se tam právě o rodině, tandemu. Ten přiklad zněl asi tak:
    Představte si kluky jako kapitány loděk, a dívky jako cestující na těch lodích. Každý z těch kapitánů má cíl, kam na té lodi chce doplout. No a dívky ze břehu sledují ty jednotlivé loďky a kapitány a rozhodují se, do které loďky nastoupí. Tím, že do této lodě nastoupí, je si vědoma, kam pluje. Pokud najednou zjistí, že se ji cíl nelíbí, může vystoupit. Problém nastává, když se bude snažit kormidlo vzít do rukou sama a kormidlovat. Zaznobin dal pak otázku, do jakého cíle doplují?

    Tandem neznamená, že se mění cíl, tandem znamená, že k cíli mohou dojít různými cestami. Ale cíl je jenom jeden, a to ten, který stanovil muž.

  • Nemyslím, že je to dobrý príklad, pretože žena nie je vo vzťahu len cestujúca (teda pokiaľ nie je zlatokopka...). Loď pláva vďaka súbornému snaženiu oboch. Stavať jedno nad druhé alebo jedného nad druhého je dualitný konflikt.

  • Najprv píšeš, že dievka je cestujúca a teraz že je bocman. Ujasnime si najprv slovnik.

    Zabudol si na ďalšie scenáre, kde muž nemusí mať úplne jasný cieľ a žena mu ho môže pomôcť upresniť. Preto tvrdím, že nie je všetko na mužovi.

  • @kulich povedal/-a:
    Najprv píšeš, že dievka je cestujúca a teraz že je bocman. Ujasnime si najprv slovnik.

    Zabudol si na ďalšie scenáre, kde muž nemusí mať úplne jasný cieľ a žena mu ho môže pomôcť upresniť. Preto tvrdím, že nie je všetko na mužovi.

    Vidím, že je to nekonečné, tak si představ bicykl tandem, i u něj jsou jenom jedna řídítka, a druhý jen šlape. Jednodušeji to již nejde vysvětlit.

  • @rony povedal/-a:

    Náš jazyk je velice moudrý, a dává nám vědět, co je správné a od Boha.

    koncovka ...ova...neviem ci nieco podobne je v inych jazykoch.

    Napr v maďarčine nie je koncovka ová. Ale napríklad manželka Viktora Orbána by bola, je to trochu komplikovanejšie pretože v maďarčine sa uvádza najskôr priezvisko, takze Viki je Orbán Viktor.

    Jeho zena je Orbánné. Takze trochu iná koncovka. Má to viac variácií.

  • Lavaza dobre pises a mna to nenapadlo pritom madarcinu ovladam. (som slovak po oboch predkoch) Len doplnim ze v madarcine to davnejsie bolo tak, ze zena nestracala len priezvisko ale aj krsne meno, tak ze by bola Orban Viktorné, Nieco podobne ako ova, ze jemu patri.

  • Rusofil
    resp p. Zaznobin absolutne sa stotoznujem s tym co si napisal. Je muzska rola a zenska rola a v tom prirovnani je to dobre znazornene. Snad by som doplnil ze zenu co sa tam pcha ku kormidlu tak jej treba umoznit nech si kormidluje svoju lodku vylozit ju. Sak zisti sama o com to je.
    Lin s kompromismi opatrne. Ked niekto ustupi a ide scenar toho druheho tak to musi byt bezpodmienecne a ne obchod ze na buduce bude po mojom, To znamena ze stotoznil som sa s navrhom partnera a je to moj ciel ako keby som to navrhol ja. Skratka robim to co chcem ja aj ked je to navrh druheho. Inak cesta do pekla.

  • R
    upravené Mon 22 Aug 2022 #20->

    @rony povedal/-a:
    Rusofil
    resp p. Zaznobin absolutne sa stotoznujem s tym co si napisal. Je muzska rola a zenska rola a v tom prirovnani je to dobre znazornene. Snad by som doplnil ze zenu co sa tam pcha ku kormidlu tak jej treba umoznit nech si kormidluje svoju lodku vylozit ju. Sak zisti sama o com to je.
    Lin s kompromismi opatrne. Ked niekto ustupi a ide scenar toho druheho tak to musi byt bezpodmienecne a ne obchod ze na buduce bude po mojom, To znamena ze stotoznil som sa s navrhom partnera a je to moj ciel ako keby som to navrhol ja. Skratka robim to co chcem ja aj ked je to navrh druheho. Inak cesta do pekla.

    V dnešní době je ohromnou chybou, že děti jsou v mnoha případech vychovávány jen matkou, které i syny vychovávají po "žensky". Tedy, jak si představují, jak by se měl chovat ideální muž. Ale takový "po žensky" ideální muž, není ideálním mužem z pohledu mužské psychologie. Ztrácí to, co muže dělá mužem. Muži jsou po psychické stránce úplně jiný druh, než ženy. No a taková vychovatelka matka, neřekne svému synovi, že by měl mít svůj životní cíl, a jaký by měl být, protože u žen ty cíle nejsou stanovovány na dlouhou dobu, ale jsou průběžně korigovány. Zatím co u mužů je cíl striktně stanoven a není ochoten jej změnit.
    Z toho pramení i názor Lin, která napsala "Protože je samozřejmé, že během plavby se zákonitě vyskytnou potíže a nutnost stanovení si dalších cílů. Muž by ale vždy měl ženu s těmito novými cíli seznámit. A ano - souhlasím, že on by měl mít poslední slovo, zda cíl přijmout nebo ne."

    Potíže v "plavbě" neznamenají stanovení dalších cílů, ale jenom těžkosti při dosahování původního cíle! Prostě, pokud loď směřovala do Paříže, tak ten chlap bude mít cíl Paříž, i kdyby tam měl dojet přes Severní pól.

  • @Marián povedal/-a:

    @rony povedal/-a:
    Nieco podobne ako ova, ze jemu patri.

    Dovolím si poznamenať, že prechýlenie priezviska žien v slovanských jazykoch určuje príslušnosť ženy k rodine (prirodzene) v ženskom "jazykovom" rode, a nie vlastnícky vzťah muža (manžela) k žene (manželke). Aj samotný (častý) dĺžen v prechýlení "-ová" to dokazuje. Keby bola niekoho (patrila niekomu), bola by -ova, napr. Ficova (tlačovka) a nie Ficová (pani).

    Souhlas, i když jsem se u mnoha žen setkal s názorem, že jsou rády, že někomu patří. To jen na okraj.
    Já to beru tak, že pokud mi něco patří, tak se o to náležitě starám, jelikož je to moje. Vždyť se také říká, je to můj muž, nebo moje žena.

  • M
    upravené Mon 22 Aug 2022 #24->

    @Rusofil povedal/-a:
    Vždyť se také říká, je to můj muž, nebo moje žena.

    Áno, hovorí sa to tak, ale znamená to to isté ako, toto je môj partner - ten, s ktorým spolu budujem rodinu. Je to prejav súnáležitosti (dúfam, že som sa správne a zrozumiteľne vyjadril) a nie "majetníctva" (aj keď niekde je to naopak, ale to je skôr smutné.). Keď povieš, toto je môj priateľ (kamarát), tiež tým nemyslíš, že ho vlastníš - je tvoj. :smile:

    PS. Aspoň ja to tak vnímam.

  • @Marián povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:
    Vždyť se také říká, je to můj muž, nebo moje žena.

    Áno, hovorí sa to tak, ale znamená to to isté ako, toto je môj partner - ten, s ktorým spolu budujem rodinu. Je to prejav súnáležitosti (dúfam, že som sa správne a zrozumiteľne vyjadril) a nie "majetníctva" (aj keď niekde je to naopak, ale to je skôr smutné.). Keď povieš, toto je môj priateľ (kamarát), tiež tým nemyslíš, že ho vlastníš - je tvoj. :smile:

    PS. Aspoň ja to tak vnímam.

    Ano souhlas. S majetkem to nemá nic společného. Jiného člověka nelze vlastnit. Je mnohem lepší, když někdo s tebou chce být, než když musí.

  • @Rusofil
    Tvůj příklad se ségrou chápu a taky chápu, proč si myslela, že svého muže časem nějak "udolá", přemluví ke koupi domku.
    Co ale nechápu - to je ten mužský "neměnitelný" cíl. Opravdu nevím a ani si ho neumím představit. Můžeš to nějak přiblížit? pro mou představu, co to může být.
    Já napsala, že cíle se mohou vyskytnout nové, protože třeba ve svých dvaceti bych si neuměla představit nějakou šikanu covidem a že se v rodinách bude "řešit".

  • Marian
    ...k nemu patri... dakujem je to tak ako pises. Mne ked jedna priatelka madarka vyvetlovala to né na konci (Viktorné) tak mi to vysvetlovala ze zena stratila aj svoje krsne meno, t.z. komplet identitu a ze patri muzovi. Tak som napisal ze nieco podobne ako ova. Snad Lavaza k tomu nieco da aky hlbsi vyznam to né na konci v madarcine ma o co tam ide. Mne to bolo takto podane.

  • R
    upravené Mon 22 Aug 2022 #28->

    @Lin povedal/-a:
    @Rusofil
    Tvůj příklad se ségrou chápu a taky chápu, proč si myslela, že svého muže časem nějak "udolá", přemluví ke koupi domku.
    Co ale nechápu - to je ten mužský "neměnitelný" cíl. Opravdu nevím a ani si ho neumím představit. Můžeš to nějak přiblížit? pro mou představu, co to může být.
    Já napsala, že cíle se mohou vyskytnout nové, protože třeba ve svých dvaceti bych si neuměla představit nějakou šikanu covidem a že se v rodinách bude "řešit".

    Příběh o domku byl takovým příkladem. Totiž při hledání partnera bychom kromě jiného měli brát na vědomí také jeho vztah k náboženství, nebo co je také důležité, vztah k pořádku ale nejvíc na způsob života.
    Tedy člověk, který je závislý na kavárnách, nebo divadlech, asi bude stěží spokojen se životem v nějaké zastrčené vesnici. Člověk, který nechce bydlet v domě, určitě nebude mrhat silami, aby dům postavil.

    Jak pracovat s cíli, bylo pěkně ukázáno ve filmu o Básnicích. Tam měl jeden hrdina životní cíl dokonce rozepsán na grafu na pětiletky. Ten člověk přesně věděl co chce a co je jeho životním cílem, i když to působilo směšně. Jeho žena ale přesně věděla, kam jeho loď míří a jestli tam chce s ním. Hodně mužů to tak má, akorát to nemají na papíru.

    A pak tady byl Štěpánek, kterého vychovávala jenom máma, který takový životní cíl neměl a podle toho vypadal i jeho život. Potácení se od jedné holky k druhé, nevymezen v profesním životě. Až ke konci jeho ságy se trochu "proplesknutý životem" začal zamýšlet nad tím, co od života chce, jak v profesním, tak i v soukromém. Máma jej to nenaučila.

    Ke covidu. Covid přece není nový cíl. Cílem jsou zdravé děti, ať s covidem, nebo bez něj. Když chci aby byly děti zdravé, nebudu hlava nehlava do nich cpát vakcínu, o které nevím, jaké důsledky bude mít. Pokud by na očkování trval, byl by to důvod k rozvodu,

  • @Rusofil
    Dalo by se to tedy shrnout do věty "co chci od života"? Čeho dosáhnout a jak?
    Ptám se, protože takové "plány" mají i holky. Představu o svém životě - jak a kdy a co.
    Tak teď nevím.... asi to není výsadou mužů. Pak by ale platilo, že musí nastat co největší shoda v plánech obou, aby se jejich společná plavba dobře dařila.
    A rýpnu si. Co když si muž stanoví cíl, který je nad jeho síly? Narážím na situace, které znám ze života. Pánům se nedaří "jejich cíle" - a viní celý svět, že mu háže klacky pod nohy. Pak může začít chlastat nebo jinak "foukat bolístky" - a ve společné plavbě je vymalováno.

  • Vladimíre, prajem príjemný deň,
    ak chcete zistiť ČO to vôbec je ten TANDEMOVÝ PRINCÍP v akejkolvek postupnosti a naslednosti krokov (v Šumiaci tomu hovoríme PROCES :D ), starostlivo a zodpovedne si preštudujte toto video .
    V tomto krátkom videu je v obrazoch ukazané ABSOLÚTNE VŠETKO čo potrebujte k danej téme vedieť, a ktoré Vám dá aj odpoveď na Vami položenú otazku, problematiku :)
    Maličká nápoveda:
    A. TELO ručnej dreziny=INFORMAČNÉ POLE účastnikov tandemovej SPOLUPRÁCE .
    B. SMER POHYBU ručnej dreziny=MRAVNOSŤ účastnikov tandemovej SPOLUPRÁCE