Európska únia

24567

Komentáre

  • @Zoja povedal/-a:

    A u nás ani slovo... samozřejmě.
    Tohle je docela pecka informace, ale obávám se, že tak jednoduchý vývoj to u nás nebude mít, leda by už na to vše byl Babiš připraven...

  • MaP není moc dobrý zdroj počkejme si na další ověření

  • X
    upravené Thu 25 Aug 2022 #34->

    Belgický premiér Alexander De Croo by možná rozsypal fazole o trvání evropské energetické krize. V pondělí novinářům řekl, že "příštích 5 až 10 zim bude těžkých."

    "Vývoj situace je v celé Evropě velmi obtížný ," řekl De Croo belgickému vysílání VRT.

    "V řadě odvětví je opravdu těžké se s takovými vysokými cenami energií vypořádat . Pozorně to sledujeme, ale musíme být transparentní: nadcházející měsíce budou těžké , nadcházející zimy budou těžké ," řekl. 
    

    Komentáře premiéra naznačují, že nahrazení dovozu ruského zemního plynu by mohlo trvat roky a způsobit další ekonomickou zkázu na ekonomiku regionu v podobě energetické hyperinflace.

    Evropa čelí historické energetické krizi, kterou zhoršila ruská válka na Ukrajině (a západní sankce, které selhaly). Kontinent silně závisí na energetických potřebách Ruska, které dováží asi 40 % NatGas. Při pouhých 20% kapacitě s rizikem, že příští měsíc klesnou na nulu , ruské dodávky přes Gazprom Nord Stream 1 poslaly tento týden ceny NatGasu a elektřiny na rekordní maxima.

    Evropské ceny plynu NatGas v pondělí vylétly na rekordních 277 eur za megawatthodinu, což je asi 15násobek průměrné letní ceny. Leon Izbicki, komoditní analytik společnosti Energy Aspects Ltd., řekl Bloombergu, pokud se toky NS1 v září zastaví, ceny by mohly vzrůst na 400 eur za megawatthodinu.

    MAPA EVROPY : Denní ceny elektřiny v Evropě jsou lákavé a mnoho zemí dnes nastavuje rekordy. Pozoruhodné je, že severské země se blíží 400 EUR za MWh a Německo 600 EUR. Před rokem 2020 bylo vše nad 75–100 EUR považováno za drahé| #Energetická krize

  • 5 rokov zimy nevydrzia ani ludia, ani priemysel ani euro ako mena

  • @Mrakoplas povedal/-a:
    @Xyht Nevěřím tomu, že to bude trvat tak dlouho. Lidé možná dají jednu zimu a po ní nebo během dní nastane úklid. Ono se to začne lámat brzy.

    Já jsem ten článek přidal k té mapce ,která mi přišla informačně podnětná.Plynu bude dost.Bude to slzný plyn v ulicích.

  • @Xyht povedal/-a:

    @Mrakoplas povedal/-a:
    @Xyht Nevěřím tomu, že to bude trvat tak dlouho. Lidé možná dají jednu zimu a po ní nebo během dní nastane úklid. Ono se to začne lámat brzy.

    Já jsem ten článek přidal k té mapce ,která mi přišla informačně podnětná.Plynu bude dost.Bude to slzný plyn v ulicích.

    Jak jsem psal už ve vlákně o ČR. Protesty a demonstrace nepomohou. A teď 3.9. je to ještě zbytečné, ještě jsou lidi v teple.
    Až budou rodiny i s dětmi o hladu a choulit se k sobě ve 2 svetrech, zatímco "venku" bude kolabovat celá ekonomika, tak pak to přijde a bude to rychlé, tvrdé a jasné.
    Jako tsunami nebo řez skalpelem a je jedno kolik policajtů nebo i vojáků povolají a co nasadí...

  • Hrají si na velké frajery a kopou do Ruska a pak se diví, že jim Rusko nedodává plyn a ten zdražuje ...
    Autor: Marie Divišová | Publikováno: 18.8.2022 | Rubrika: Evropa
    Vlajka - Finsko

    Lotyšský Sejm odhlasoval zákon, kterým prohlásil Rusko za stát, podporující terorismus. Rusko na oplátku otočilo kohoutkem na plynovodu do Lotyšska a přerušilo dodávky. Trochu problémek pro celé Pobaltí a také pro Finsko. Čtyři státy - Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko - se totiž domluvily, na ostentativním gestu. Všechny prohlásily, že nebudou platit v rublech za ruský plyn a halasně to vyhlásily.

    pokračování zde:

    https://www.islamizace.cz/Articles/379-hraji-si-na-velke-frajery-a-kopou-do-ruska-a-pak-se-divi-ze-jim-rusko-nedodava-plyn-a-ten-zdrazuje-.aspx

  • M
    upravené Fri 26 Aug 2022 #41->

    Podle mě se jen čeká na nějaký ten "bod zlomu". Je možné, že ta včerejší zpráva z Bulharska takovým bodem bude. Když se podíváte, všechny vlády se vlastně chovají stejně, jak přes kopírák. Přijde mi, že se vše velmi zviditelňuje. Lidé si víc všímají, jak jsou jejich vlády řízeny. Čekají, jde jen o to na co. Na nepokoje, díky kterým pak nastolí úplnou diktaturu?
    Přiznám se, že já nejsem příznivcem bojů, občanská válka nám tu neprospěje. Chce to klidnou sílu, klidný nátlak. Nemohu se zbavit dojmu, že nás tu někdo do něčeho tlačí - do bojů - film Žiška už je připraven....

    Možná, že nám ten náš Signalista vlastně říká pravdu. Čekají na signál...

  • Nejdříve o tom, že Bulharsko má již své zdroje energií od Gazpromu. Tj. - zpráva výše od Zoji se potvrdila. Bulharsko už má dodávky energií nasmlouvané a za "tradiční" ceny.
    A co dál? Maďarsko schválilo výstavbu své vlastní atomové elektrárny. A kdo bude stavět? No přeci Rosatom. :smile:
    https://rusvesna.su/news/1661502456
    Takže je jasně vidět, že když se chce a je k tomu vůle - jde úplně všechno. Nejsou žádné "objektivní potíže", které by fialové vládě bránily udělat totéž. Prostě nejsou a to navzdory tomu, co fialovci tvrdí.

    Nyní se potřebuji poradit nad tvrzením nějakého pana Gavora v tomto článku:
    https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Posledni-zachrana-pryc-Nove-info-o-CEZu-Expert-vylozil-karty-712224
    tento expert totiž tvrdí, že jako nelze nějak měnit ceny u EE (elektřina), protože ČEZ už prodal celou svou letošní produkci a má prodanou skoro i tu na příští rok.
    Můj názor je, že pán "expert" velmi účelově lže. A vycházím z toho že dosud nevyrobená komodita je zaplacená jen částečně a to zálohou. A zálohu může přeci ČEZ kdykoliv vrátit, protože samotná transakce (= předání zboží) ještě neproběhla. A pokud je nějaká cena daná smluvně, u jejího snížení žádný problém není (ten je u zvýšení - tam se musí jednat znovu). Mýlím se?
    Pán totiž mluví o "krádeži již prodané energie" - a to je dle mého fakt manipulace.
    Předpokládám, že pro ČR je odkoupena jen minimální část produkce, zbytek půjde "do světa". Takže by vratka zálohy nemusela být pro ČEZ ani tak bolestivá, protože snížení ceny na únosnou míru by se týkalo jen ČR a energie, spotřebované v ČR.
    Moc by mě zajímal váš názor, protože sama svým uvažováním jsem si článek vyhodnotila jako další v řadě přesvědčovacích "proč to nejde".

  • @Lin povedal/-a:
    Nejdříve o tom, že Bulharsko má již své zdroje energií od Gazpromu. Tj. - zpráva výše od Zoji se potvrdila. Bulharsko už má dodávky energií nasmlouvané a za "tradiční" ceny.

    Kde to máš potvrzené ?

  • @Quilgen
    Odpověděla jsem pod "Zprávy z Německa" - nějak jsem ty odpovědi pomotala.
    A krom toho, co jsem napsala, tak náš "odboj" (tím myslím odborníky, kteří mají jiný názor než vláda) o tom mluví jako o realitě a jisté věci.

  • @Quilgen povedal/-a:

    @Lin povedal/-a:
    Nejdříve o tom, že Bulharsko má již své zdroje energií od Gazpromu. Tj. - zpráva výše od Zoji se potvrdila. Bulharsko už má dodávky energií nasmlouvané a za "tradiční" ceny.

    Kde to máš potvrzené ?

    Já jsem někde četl ,že nový bulharský ministr energetiky zrušil všechny nesmyslné plány např výstavbu plynovodu LNG z Řecka z amerických lodí do Bulharska atd. řekl ,že musí dojít k dohodě o odběru ruského plynu a ruská velvyslankyně v Bulharsku konstatovala ,že to nebude problém.

  • 26.08.2022 13:17 (aktualizováno: 26.08.2022 15:36)
    27249
    Bulharsko zaslalo Gazpromu oznámení o jednání o dodávkách plynu
    Bulharsko zaslalo Gazpromu oznámení o připravenosti obnovit jednání o plynu.

    pokračování zde:

    https://ria.ru/20220826/gaz-1812291517.html

  • @Xyht
    JO, už jsem to taky zaznamenala - a pod "Německem" se omluvila za dezinformaci. Smlouvy prostě ještě nebyly podepsané. Onlouvám se i zde - z těch dosud dostupných zpráv to nevyplývalo.

  • Tak přece jen se "něco" kolem energií děje a dneska měl proslov ministr spravedlnosti (ODS) Blažek. A souvisí to s energiemi. Pokud vláda situaci nezlepší, dlouho si tu nepobyde.
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ministr-pavel-blazek-energie-krize-jednani-snemovna.A220826_124319_domaci_lisv
    Zprávu dám i do sekce ČR, zde ji dávám, protože si myslím, že to souvisí s rozhodnutím Bulharska a snad i Maďarska.

  • https://www.rt.com/business/561607-bulgaria-eu-russian-gas/

    Už o tom píšou i na RT. Takže u nás to nebude nejpozději po víkendu... to se nebude líbit...

  • @Xyht povedal/-a:
    Ze země kde má vláda ještě hlavu v pořádku.

    Maďarsko dalo povolení k výstavbě dvou energetických bloků jaderné elektrárny Paks-2
    10:07 26.08.2022 (aktualizováno: 14:58 26.08.2022)
    18948
    Maďarsko dalo povolení k výstavbě dvou energetických bloků jaderné elektrárny Paks-2

    Maďarsko dalo povolení k výstavbě pátého a šestého energetického bloku jaderné elektrárny Paks-2
    pokračování zde:
    https://ria.ru/20220826/aes-1812232627.html

    Bylo třeba to samé napsat 3x ? :D

  • Podle listu Financial Times už největší světové hedgeové fondy spekulativního kapitálu vsadily jenom v měsíci srpnu 39 miliard dolarů do spekulace, že Itálie vyhlásí bankrot a přestane splácet své dluhy.
    https://rmx.news/italy/italian-debt-default-could-be-biggest-ever-shock-to-eurozone-hedge-funds-bet-e39-billion-against-italy-in-august-alone/

  • X
    upravené Sat 27 Aug 2022 #53->

    @Quilgen povedal/-a:

    @Xyht povedal/-a:
    Ze země kde má vláda ještě hlavu v pořádku.

    Maďarsko dalo povolení k výstavbě dvou energetických bloků jaderné elektrárny Paks-2
    10:07 26.08.2022 (aktualizováno: 14:58 26.08.2022)
    18948
    Maďarsko dalo povolení k výstavbě dvou energetických bloků jaderné elektrárny Paks-2

    Maďarsko dalo povolení k výstavbě pátého a šestého energetického bloku jaderné elektrárny Paks-2
    pokračování zde:
    https://ria.ru/20220826/aes-1812232627.html

    Bylo třeba to samé napsat 3x ? :D

    Asi to tak mělo být ,já to nepočítal,omlouvám se ale od teď už to počítat začnu ,děkuji za upozornění.
    V tom článku dle Tebe triplicitním byly údaje o financování a jiné podrobnosti,které jsem považoval za zajímavé proto jsem článek o JE Pask sem umístil.Článek jsem odstranil ,byl tady pro vás ,já už jej četl. .

  • X
    upravené Sat 27 Aug 2022 #54->

    Úsměvný nadpis článku

    „Jsme v energetické válce s Ruskem“: Mimořádné zasedání má předsednictví EU ****

    Český premiér, jehož země předsedá Evropské unii, v pátek řekl, že jeho země svolá mimořádné jednání k řešení energetické krize spojené s invazí Ruska na Ukrajinu.
    Psaní 26-08-22, 16:14 Zdroj: AFP

    pokračování zde:

    https://www.7sur7.be/monde/nous-sommes-dans-une-guerre-energetique-avec-la-russie-la-presidence-de-l-ue-organise-une-reunion-d-urgence~a1845af2/

  • @Ogar Valach povedal/-a:

    @Quilgen povedal/-a:
    Bylo třeba to samé napsat 3x ? :D

    @Xyht povedal/-a:
    Asi to tak mělo být ,já to nepočítal,omlouvám se ale od teď už to počítat začnu ,děkuji za upozornění.
    V tom článku dle Tebe triplicitním byly údaje o financování a jiné podrobnosti,které jsem považoval za zajímavé proto jsem článek o JE Pask sem umístil.Článek jsem odstranil ,byl tady pro vás ,já už jej četl. .

    @Xyht, upozornenie na článok bolo v poriadku. Aspoň ja som sa niečo nové dozvedel, za čo ti ďakujem. V komentári si trikrát uviedol prakticky tú istú vetu a Quilgen ťa kvôli tomu kamarátsky podpichol, o čom svedčí smajlík na konci. A aj keby tam smajlík nebol, naozaj je dobré mať určitú kultúru prejavu a skopírovaný text aspoň nahrubo očistiť. Je to taká vizitka a ostatným to pomáha v prehľadnosti.

    Je zbytočné sa urážať a mazať komentáre. Po prvé to nebolo myslené zle. A po druhé, hádam ťa takáto drobná kritika neodradí o prispievania. Na mňa sa tu organizoval lov a ustál som to. Lovci stiahli chvosty. Takéto drobné podpichnutie predsa nemôže byť problém. Myslím to v dobrom. ;)

    Já se necítím uražený ani dotčený ,nejsem novinář natož šmok,článek jsem smázl ,děkuji Ti za Tvůj úhel pohledu ,který si projevil písemně.
    Všechno je jinak.

  • @Xyht povedal/-a:

    @Quilgen povedal/-a:

    @Xyht povedal/-a:
    Ze země kde má vláda ještě hlavu v pořádku.

    Maďarsko dalo povolení k výstavbě dvou energetických bloků jaderné elektrárny Paks-2
    10:07 26.08.2022 (aktualizováno: 14:58 26.08.2022)
    18948
    Maďarsko dalo povolení k výstavbě dvou energetických bloků jaderné elektrárny Paks-2

    Maďarsko dalo povolení k výstavbě pátého a šestého energetického bloku jaderné elektrárny Paks-2
    pokračování zde:
    https://ria.ru/20220826/aes-1812232627.html

    Bylo třeba to samé napsat 3x ? :D

    Asi to tak mělo být ,já to nepočítal,omlouvám se ale od teď už to počítat začnu ,děkuji za upozornění.
    V tom článku dle Tebe triplicitním byly údaje o financování a jiné podrobnosti,které jsem považoval za zajímavé proto jsem článek o JE Pask sem umístil.Článek jsem odstranil ,byl tady pro vás ,já už jej četl. .

    Myslel jsem ten nadpis, ne odkaz nebo celý příspěvek XD

  • @Quilgen povedal

    Myslel jsem ten nadpis, ne odkaz nebo celý příspěvek XD

    Quilgen nelam si s tím hlavu vždyť o nic nejde )).

  • s tym CEZ to podla mna minimalne ciastocne pravda je. Vsetci tam defacto nikdy neobchodovali napriamo (alebo len minimum), vsetko sa obchoduje cez derivatove pozicie.....teda dnes sa zaviazem, ze nakupim za cenu x eur plyn/elektrinu ktoru odoberiem o 4 roky. Preto teoreticky moze sa podarit (ak sa podari), ze SPP (nas statny plynovy producent) nakupi plyn teraz za 50 eur/1000m3 s dodavkou o 4 roky. A ten, kto ten derivat emitoval ako prvy sklada zalohu, ktora ma pokryt pripadne zlyhanie dodavky. Samozrejme s tymto cennym papierom sa stale obchoduje a tak ako povedzme teraz cas ide a cena na spote stupa, stupaju aj ceny blizkych dodavok. V akej miere ma CEZ vsetko predane je otazka, ale urcite tam nejake paky su, pretoze u nas by sa to malo podarit. A ano, u nas su okrem statu jen dvaja akcionari, ale stat ma u nas len 34%. Ono je otazka na stat, ci chce financovat svoje obyvatelstvo (aj keby odkupoval tie derivaty) alebo bude potrebovat prefinancovat vypadok mensich a strednych podnikov+socialnu burku, ktoru to cele vyvola

  • Vídeň podpořila Prahu: Zastavme cenové šílenství na úrovni EU

    https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-viden-podporila-prahu-zastavme-cenove-silenstvi-na-urovni-eu-40407056#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=uart3Cuu1D7-202208282101&dop_id=40407056&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

    Jo to by jste hoši museli dělat kroky, které dělat nechcete a nemáte na ně ani koule... takže jen další politické tlachání, ze kterého nic nebude. Ale zajímavé je to spojení Praha+Vídeň...

  • Jestli na tom není i náš ČEZ stejně !!!
    Chybí 1,8 miliardy: Viden-Energie insolventní
    Po energetickém summitu, který se včera narychlo svolal kancléř, by skutečně neměla být žádná tisková prohlášení. Ale na vrcholu měla vybuchnout bomba. Několik novin uvedlo, že Wien Energie je insolventní a požádala o státní podporu.
    https://www.wochenblick.at/allgemein/paukenschlag-nach-energiegipfel-wien-energie-zahlungsunfaehig/