Úvahy o Bohu a Vesmíre

2456713

Komentáre

  • @dum povedal/-a:
    A myslím že práve aj kvantová fyzika sa zaoberá hmotou ako vlnením.

    Kvantova fyzika sa zaobera vsetkymi javmi spojenymi s casticami (elektrony, protony, fotony, neutrony atd.) Najprv bolo dokazane, ze foton sa sprava aj ako castica aj ako vlnenie. Ale v poslednej dobe vedci zistili, ze sa takto moze spravat akakolvek castica.

    @dum povedal/-a:
    Čo tak zobrať to z opačného hľadiska?Čo keď myseľ je najvyššia večná kvalita stvorenia okolo ktorej sa všetko točí?

    Nie zle, ale potom by bolo dobre zadefinovat, co to vlastne mysel je, resp. z coho sa sklada, pretoze aj mysel je sucastou vesmiru. Vsetko co dokaze clovek vnimat okolo seba a aj vo vesmire je v konecnom dosledku zlozene z castic, ktore aj ked nevidime, tak tam su. Moja uvaha: Co ked mysel je prave to spravanie sa castic ako vlnenie...

  • d
    dum
    upravené Tue 7 Jun 2022 #33->

    @Neo povedal/-a:

    @dum povedal/-a:
    A myslím že práve aj kvantová fyzika sa zaoberá hmotou ako vlnením.

    Kvantova fyzika sa zaobera vsetkymi javmi spojenymi s casticami (elektrony, protony, fotony, neutrony atd.) Najprv bolo dokazane, ze foton sa sprava aj ako castica aj ako vlnenie. Ale v poslednej dobe vedci zistili, ze sa takto moze spravat akakolvek castica.

    @dum povedal/-a:
    Čo tak zobrať to z opačného hľadiska?Čo keď myseľ je najvyššia večná kvalita stvorenia okolo ktorej sa všetko točí?

    Nie zle, ale potom by bolo dobre zadefinovat, co to vlastne mysel je, resp. z coho sa sklada, pretoze aj mysel je sucastou vesmiru. Vsetko co dokaze clovek vnimat okolo seba a aj vo vesmire je v konecnom dosledku zlozene z castic, ktore aj ked nevidime, tak tam su. Moja uvaha: Co ked mysel je prave to spravanie sa castic ako vlnenie...

    Štruktúru ľudskej mysle som načrtol na starej vode.Takže len jednoducho:Človek obsahuje pravú myseľ.Neobsahuje nič negatívne,je večná a je stvorená HNR.Ďalej obsahuje ale aj pseudomyseľ,falošnú myseľ(egomyseľ).Je v opozícii pravej mysli,je dočasná a vyfabrikovaná nie HNR.Pravá myseľ je vedomie,sebauvedomenie,život.Prvá myšlienka stvorenej mysle je "ja som,ja existujem.Pravá myseľ je pozit.duch,egomyseľ je neg.duch.Z akých prvkov sa skladá duch,myseľ,myšlienka-toto zatiaľ neviem.No myslím si,keďže Boh je Duch,Absolútna myseľ,a to isté si môže pomyslieť vo všetkých stavoch,procesoch,časoch,paračasoch,priestoroch,dimenziách aj odlišných štruktúr a zákonov-že duch,myseľ,myšlienka buď nemá žiadne zloženie alebo je naviazaná na energiu ktorá je všade rovnaká,to jest na vlastnú energiu napr.Života.Neo svoj názor prejavil,vďaka.

  • jardob
    upravené Fri 3 Jun 2022 #34->

    @dum povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:

    @dum povedal/-a:
    No v stave v ktorom tvorí HNR je niečas a niepriestor

    Odkiaľ čerpáš tieto informácie? Tieto pojmy sú pre mňa neuchopiteľné a znejú mi až tak paradoxne ako pojem "mokré sucho". Ale samozrejme, môžu u Boha existovať veci, ktoré náš rozum nepozná a zatiaľ nevie pochopiť. Podobne ako s dimenziami. Žijeme v 3D, ale obraz vidíme 2D (3D efekt vzniká stereoskopiou pri vnímaní pohybu obrazu. Pri statickom obraze sa 3D efekt stráca). 3D myseľ si nevie predstaviť 4D a multiD. Dá sa to vnímať len matematicky, na základe chápania určitých zákonitostí. Ale predstava je problematická.

    Štúdium,štúdium a ešte raz štúdium,hľadanie vnútorného zmyslu tzv.svätých kníh,starých náboženstiev(napr.čo sa týka panteónov božstiev je priam očividné že majú príbuzné znaky a charakteristiky s padlými anjelmi,božími synmi,Anunnaki,Dänikenovými mimozemšťanmi
    či Atlanťanmi,GP resp.bytosťami nad GP a sú aktivátori Pádu,vyhnaní z raja,aktivátori hinduistických degradačných júg,odklonu od HNR a tvorcovia sumersko-akkadského človeka" z hliny".Duchovná mozaika,logika,analýza,syntéza,intuícia.A verím že aspoň pre niekoho sú uchopiteľné,anna8 a ešte min.jeden nemenovaný diskutér reagovali celkom"uchopiteľne."

    S tým postrehom o panteone si ma milo prekvapil. Áno, tiež som si to všimol. Možno by bolo zaujímavé aj o tom viac pohovoriť.

    K samotnej otázke. Lenže kde si prišiel k pojmu "niečas" a "niepriestor"? K tomuto sa zrejme nedá logicky dopracovať, takže len z kníh. Preto som sa pýtal na zdroj.

  • @Ladič povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:
    3D myseľ si nevie predstaviť 4D

    Jistěže umí. Zejména konceptuál to musí umět. 4D vnímání světa je vnímání světa jako procesů.

    No, áno. Ak považuješ štvrtú dimenziu za čas... :smile: Ale asi chápeš, čo som mal na mysli.

  • jardob
    upravené Fri 3 Jun 2022 #36->

    @Neo povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:

    Problém je, že každá jedna inteligentná bytosť potrebuje čas na myslenie, rozprávanie, a tvorenie. Bez času nie je možné myslieť a bez času nie je možné nič stvoriť. Moment, keď sa zastaví čas, sa podobá momentu, keď stratíš vedomie. V takom stave sa nedá robiť nič. T.j. aj Boh potrebuje tok času, aby mohol plánovať a vôbec niečo stvoriť. Háčik je len v tom, že náš materiálny čas, a čas v Božej mysli sú dva odlišné časy, ktoré sa navzájom nijako neovlyvňujú. Čas v Božej mysli vyzerá byť objektívnym. A náš čas v materiálnom svete je umelo stvorený čas. Človek čas vníma tak, že je schopný vôbec vnímať zmeny okolo seba a v sebe (že je schopný si vôbec uvedomovať svoju existenciu).

    A co keby si sa skusil na to pozriet z takehoto pohladu. Suhlasim, kazda inteligentna bytost potrebuje cas, aby mohla fungovat. Ale to je na urovni klasickej fyziky, ci uz pozemskej alebo alfacentaurskej klasickej fyziky a pod. Ale ked sa na to pozrieme z hladiska kvantovej fyziky (myslim univerzalnej kvantovej fyziky, ktora by mala platit pre cely vesmir), tak tam uz ten cas nie je potrebny. A ak je HNR sucast tejto urovne alebo podobnej, alebo ta uroven je sam HNR, tak nepotrebuje cas na to, aby nieco vytvoril alebo vymyslel. On uz ked si to pomysli, tak je to vytvorene.

    Neviem, asi mám nejaké medzery. Viem, že v kvantovom stave panuje akási neurčitosť, a týka sa aj času.
    Aké javy konkrétne si mal na mysli ty, že by sa mohli diať bez času? Veď aj kvantový skok elektronu z jednej orbity na druhú, hoci sa deje okamžite, je prejavom času: elektron je na 4. orbite a potom zrazu na 5. orbite - bez času by to nešlo, aj keď šlo o okamžitú zmenu. Dôležitá bola tá zmena, nie to, ako dlho trval skok.
    Procesor v PC vykonáva zástup inštrukcií. Pre dokázanie potreby času je úplne jedno, či jeden takt trvá mikrosekundu, alebo nanosekundu, podstatné je, že sa menia inštrukcie, ktoré sú naskladané za sebou v rade, a procesor ich spracováva.
    Dynamika sa dá do statiky "preniesť" napríklad tak, že dej natočím na flešku. A potom celý dej staticky existuje na fleške, a môžem si ho prehrávať dozadu aj dopredu. Natočený čas zamrzol, a môj čas, ako pozorovateľa, beží. Ale to je len symbolický obraz pohľadu na ťažko predstaviteľné veci...

  • Ladič
    upravené Sat 4 Jun 2022 #37->

    @jardob povedal/-a:
    No, áno. Ak považuješ štvrtú dimenziu za čas... :smile: Ale asi chápeš, čo som mal na mysli.

    Ne čas. Čtvrtá dimenze je prostor v čase. To je to co bylo, je i bude. Jistěže chápu jak to myslíš. Naše 3D smysly vnímají jen přítomnost. Minulost je již jen v paměti a budoucnost je zatím jen představa s nějakým potenciálem pravděpodobnosti. Nemůžeme v 3D těle být fyzicky přítomni v minulosti, přítomnosti a budoucnosti. V průběhu času. To by se vše muselo smrsknout do přítomnosti. A to fyzicky (materie) nelze. To bychom byli v singularitě. Černé díře. Vše v nulovém bodu. Bez času.
    A přesto je nám právě toto známo že. Tam "Nahoře". Protože "Tam" není čas. "Tam" je vše jen potenciál nekonečna možností. A já, nebo Ty, jako pozorovatel propojený se svým fyzickým bytím. Proto nám i "Tam" připadá, že když můžeme pozorovat, že "Tam" plyne čas. Dokonce co chceme, hned je a proto nám připadá, že i "Tam" plyne čas. Že se něco stalo. Protože si ve svém "já jsem" myslíme, že jsme to udělali sami. Ale ono nám jen bylo hned ukázáno co jsme chtěli. My "Tam" nemůžeme něco dělat protože tam nejsme. Jen naše vlnová část - informace (vědomí?, duch?) tam je. Částicová část - materie (fyzické tělo) zůstává zde ve 3D. Nic "Tam" neovlivňujeme. Jen pozorovat a přát si můžeme. Jakmile se ozve ego a zachce se nám "Tam" něco vymýšlet či dělat, tak je "To" pryč a jsme vcukuletu zpět v těle. Ale sem tam si můžeme leccos pamatovat.

  • @dum

    Prvá myšlienka stvorenej mysle je "ja som,ja existujem

    Ak tým myslíš to, čo aj ja. Tak potom ide o opis fenoménu, ktorý sa naozaj ťažko vysvetľuje, pretože na to neexistuje výraz, všetky podobné výrazy, ktoré by sa dali použiť, sú použité na iné veci, a majú zmiešané pojmové hranice s inými vecami.

    Keďže bábo, ktoré príde na svet nevie rozprávať, nepozná jediné slovo, tak by som skôr povedal, že jeho prvá myšlienka je vnemová. Prvou informáciou bábätka ešte v maternici je vnem.
    "vnímam, teda žijem!" (miesto "myslím, teda som", pretože existencia nie je o intelekte)

    Nejaký fanúšik IT a umelej inteligencie by mohol povedať, že aj robot dokáže myslieť a vnímať okolitý svet cez senzory a myslieť cez elektroniku. Lenže tu je práve ten zásadný rozdiel... Život, to nie sú algoritmy... Život je schopnosť vnímať a na to netreba oči, uši, kožu... vnímať dokáže aj biopole, cez svoje senzory, ale to je stále hmota. Jemná, ale hmota... Vnímanie nepotrebuje vôbec žiadnu rozmeranú hmotu. Vnímanie je to, čo hmotu stvorilo. V spolupráci s intelektom a vôľou. Lenže na oveľa vyššej, než ľudskej úrovni. Na úrovni HNR.

    Práve pri pohľade na kybernetický svet sa dá uvedomiť, že všetko sa dá "stvoriť" a naprogramovať. Aj ľudská psychika. Dá sa vytvoriť replika ľudskej psychiky, možno nie tak dokonalej ako originál, lebo ľudská psychika je pripojená na mnoho kanálov (na Boha, egregory, atď...). Ale tá podstata sa tam zobrazuje. Psychika nie je život. Sú to len algoritmy, postupnosť logických krokov. To, čo je naozaj živé, a čo nemá žiadny robot, je schopnosť vnímať. Našich 5 zmyslov je len malá hrstka z celej škály možných zmyslov, teoreticky. Osobne verím, že túto najvyššiu schopnosť, schopnosť vnímania, máme požičanú od Boha, a že je to On sám, kto cez nás vníma... Len človek má izolovanú pamäť od pamäte celku (Boha), preto si myslí, že je pozemšťan XY.
    T.j. verím, že Boh sa pozerá na svet, okrem iného, zmyslami človeka. Len má oblečenú košeľu algoritmiky ľudskej osobnosti (psychiku konkrétneho človeka), a na tom ešte oblečený kabát fyzického tela.
    Vnímanie je pozorovateľ, v kabínke tmavej vnútorného sveta, v ktorej je jedna obrazovka vnútorného sveta, a druhá obrazovka (oči) do vonkajšieho sveta. V nej sleduje film, v ktorom hrá hlavnú úlohu pozemšťan s konkrétnym menom a rozvíjajúcim sa od detstva konkrétnym charakterom.

    Mnoho ľudí považuje seba za túto kabínku s filmom. No v skutočnosti, jeho pravým ja je (podľa mňa) pozorovateľ v kabínke. A tým pozorovateľom je Boh, presnejšie Božia iskra, "úlomok" z Boha, ktorý sa z nejakého dôvodu rozhodol nechať zavrieť do tejto skrinky, kde sa dočasne vzdal pamäte na to kým bol a kým je, a nechal sa vtiahnuť do deja, ktorý v kabínke sleduje.

    Neviem, či tohto pozorovateľa, to jest skutočné vedomie (vnímanie) majú aj iné živočíchy. Ja sa k nim správam, ako keby toho Boha v sebe mali. Ale som si istý, že robot je len prázdna temná skrinka bez pozorovateľa, kde sa premieta film, ale v skrinke ho nikto nepozerá.

  • @jardob povedal/-a:

    @dum povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:

    @dum povedal/-a:
    No v stave v ktorom tvorí HNR je niečas a niepriestor

    Odkiaľ čerpáš tieto informácie? Tieto pojmy sú pre mňa neuchopiteľné a znejú mi až tak paradoxne ako pojem "mokré sucho". Ale samozrejme, môžu u Boha existovať veci, ktoré náš rozum nepozná a zatiaľ nevie pochopiť. Podobne ako s dimenziami. Žijeme v 3D, ale obraz vidíme 2D (3D efekt vzniká stereoskopiou pri vnímaní pohybu obrazu. Pri statickom obraze sa 3D efekt stráca). 3D myseľ si nevie predstaviť 4D a multiD. Dá sa to vnímať len matematicky, na základe chápania určitých zákonitostí. Ale predstava je problematická.

    Štúdium,štúdium a ešte raz štúdium,hľadanie vnútorného zmyslu tzv.svätých kníh,starých náboženstiev(napr.čo sa týka panteónov božstiev je priam očividné že majú príbuzné znaky a charakteristiky s padlými anjelmi,božími synmi,Anunnaki,Dänikenovými mimozemšťanmi
    či Atlanťanmi,GP resp.bytosťami nad GP a sú aktivátori Pádu,vyhnaní z raja,aktivátori hinduistických degradačných júg,odklonu od HNR a tvorcovia sumersko-akkadského človeka" z hliny".Duchovná mozaika,logika,analýza,syntéza,intuícia.A verím že aspoň pre niekoho sú uchopiteľné,anna8 a ešte min.jeden nemenovaný diskutér reagovali celkom"uchopiteľne."

    S tým postrehom o panteone si ma milo prekvapil. Áno, tiež som si to všimol. Možno by bolo zaujímavé aj o tom viac pohovoriť.

    K samotnej otázke. Lenže kde si prišiel k pojmu "niečas" a "niepriestor"? K tomuto sa zrejme nedá logicky dopracovať, takže len z kníh. Preto som sa pýtal na zdroj.

    Väčšinou sa v duchovnej literatúre uvádza že Tvorí v bezčasovosti,bezpriestorovosti alebo mimo čas,mimo priestor či netvorí v čase a priestore.Pojmy niečas a niepriestor som v knihách zachytil a intuitívne sa mi zdajú najbližšie skutočnosti tak ich používam.

  • d
    dum
    upravené Sat 4 Jun 2022 #41->

    @jardob povedal/-a:
    @dum

    Prvá myšlienka stvorenej mysle je "ja som,ja existujem

    Ak tým myslíš to, čo aj ja. Tak potom ide o opis fenoménu, ktorý sa naozaj ťažko vysvetľuje, pretože na to neexistuje výraz, všetky podobné výrazy, ktoré by sa dali použiť, sú použité na iné veci, a majú zmiešané pojmové hranice s inými vecami.

    Keďže bábo, ktoré príde na svet nevie rozprávať, nepozná jediné slovo, tak by som skôr povedal, že jeho prvá myšlienka je vnemová. Prvou informáciou bábätka ešte v maternici je vnem.
    "vnímam, teda žijem!" (miesto "myslím, teda som", pretože existencia nie je o intelekte)

    Nejaký fanúšik IT a umelej inteligencie by mohol povedať, že aj robot dokáže myslieť a vnímať okolitý svet cez senzory a myslieť cez elektroniku. Lenže tu je práve ten zásadný rozdiel... Život, to nie sú algoritmy... Život je schopnosť vnímať a na to netreba oči, uši, kožu... vnímať dokáže aj biopole, cez svoje senzory, ale to je stále hmota. Jemná, ale hmota... Vnímanie nepotrebuje vôbec žiadnu rozmeranú hmotu. Vnímanie je to, čo hmotu stvorilo. V spolupráci s intelektom a vôľou. Lenže na oveľa vyššej, než ľudskej úrovni. Na úrovni HNR.

    Práve pri pohľade na kybernetický svet sa dá uvedomiť, že všetko sa dá "stvoriť" a naprogramovať. Aj ľudská psychika. Dá sa vytvoriť replika ľudskej psychiky, možno nie tak dokonalej ako originál, lebo ľudská psychika je pripojená na mnoho kanálov (na Boha, egregory, atď...). Ale tá podstata sa tam zobrazuje. Psychika nie je život. Sú to len algoritmy, postupnosť logických krokov. To, čo je naozaj živé, a čo nemá žiadny robot, je schopnosť vnímať. Našich 5 zmyslov je len malá hrstka z celej škály možných zmyslov, teoreticky. Osobne verím, že túto najvyššiu schopnosť, schopnosť vnímania, máme požičanú od Boha, a že je to On sám, kto cez nás vníma... Len človek má izolovanú pamäť od pamäte celku (Boha), preto si myslí, že je pozemšťan XY.
    T.j. verím, že Boh sa pozerá na svet, okrem iného, zmyslami človeka. Len má oblečenú košeľu algoritmiky ľudskej osobnosti (psychiku konkrétneho človeka), a na tom ešte oblečený kabát fyzického tela.
    Vnímanie je pozorovateľ, v kabínke tmavej vnútorného sveta, v ktorej je jedna obrazovka vnútorného sveta, a druhá obrazovka (oči) do vonkajšieho sveta. V nej sleduje film, v ktorom hrá hlavnú úlohu pozemšťan s konkrétnym menom a rozvíjajúcim sa od detstva konkrétnym charakterom.

    Mnoho ľudí považuje seba za túto kabínku s filmom. No v skutočnosti, jeho pravým ja je (podľa mňa) pozorovateľ v kabínke. A tým pozorovateľom je Boh, presnejšie Božia iskra, "úlomok" z Boha, ktorý sa z nejakého dôvodu rozhodol nechať zavrieť do tejto skrinky, kde sa dočasne vzdal pamäte na to kým bol a kým je, a nechal sa vtiahnuť do deja, ktorý v kabínke sleduje.

    Neviem, či tohto pozorovateľa, to jest skutočné vedomie (vnímanie) majú aj iné živočíchy. Ja sa k nim správam, ako keby toho Boha v sebe mali. Ale som si istý, že robot je len prázdna temná skrinka bez pozorovateľa, kde sa premieta film, ale v skrinke ho nikto nepozerá.

    Je potrebné to rozlíšiť.Malé bábo na zemi nie je práve stvorená myseľ,duch, ale myseľ inkarnovaná,vtelená,dočasne zbavená pamäte,s egom veľmi ohraničenou pravou mysľou,a s rolou a úlohou ilustrovať túto formu života.Mal som na mysli "novostvoreného"ducha Bohom v pozitívnom stave a neskôr procese bytia.Bábo na tejto planéte začína a učí sa ako keby od začiatku...Áno,HNR vie a zažíva všetko čo prežívame my cez nás-emócie,zážitky,skúsenosti...A čo sa týka zvierat,aj ja sa k nim snažím správať ako keby Boha v sebe mali.No aj tak sú to len zvieratá so svojimi kódmi a inštinktmi,no aj určitými emóciami.Keď si ale uvedomím že na rozdiel od vedomej sebauvedomelej mysle tento život je ich jediný,prvý a posledný a nemajú žiadnu šancu pokračovať ďalej-tak súcitim s nimi.No na mäsku niektorých si rád pochutnám,je to ich údel a účel.

  • Co se týká času, tak podle Osha existuje čas ve dvou dimenzích. Tzv. horizontální dimenze, což je čas, který my známe, ve kterém je všechno dočasné, má to svůj začátek i konec. Potom je rozměr vertikální, což je rozměr věčnosti. Vertikální úroveň, to je ta, po které touží naše srdce, po tom co nikdy nekončí, po tom co trvá navždy. Je to rozměr meditace, rozměr Boha. Protože to neodpovídá tomu, co my známe, můžeme to označit jako rozměr ne-času, ale tak to úplně není. Podle Osha Bůh rovná se Život, tedy existence. Pak je tu ale také něco jako neexistence (to by možná mohlo být bezčasí) a pro nalezení dokonalého pochopení je potřeba projít oběma stavy.

    V jiném zdroji se zase uvádí, že existuje čas Chronologický, který platí pouze pro projevy hmoty. Je to čas od vzniku až k rozpadu. A potom je tzv. Kvantový čas, kde existuje minulost, přítomnost i budoucnost současně. Dokonce je toto vše stále živé a může se měnit. Oba tyto časy se protínají v přítomném okamžiku, kdy máme přístup i do kvantového času.

  • @anna8 povedala: Oba tyto časy se protínají v přítomném okamžiku, kdy máme přístup i do kvantového času.

    Já myslím, že u Boha čas není, jinak by nemohl být věčný. My žijeme pouze v přítomném okamžiku a minulost a budoucnost jsou pouze v naší hlavě.

  • d
    dum
    upravené Sun 5 Jun 2022 #44->

    Čo sa týka stvorenia aj"nekonečného"vesmíru-čo keď je usporiadané a
    tvarované v kruhoch,kružniciach. Preto môže byť priestor, čas, stav, položenie či
    čokoľvek zvinuté, opätovne rozvinuté a
    nanovo usporiadané takým spôsobom, že akýkoľvek bod, pozícia, umiestnenie,
    stav,atď., zaberá presne ten istý bod, pozíciu, umiestnenie, stav,
    atď., ako akékoľvek iné. Inými slovami, môže sa jednoducho
    povedať, že každý taký bod, pozícia, umiestnenie, stav, kondícia, čas, atď.,
    je, takpovediac, na dosah ruky. Keď však vo svojom
    subjektívnom spôsobe vnímania reality rozviniete túto kružnicu do roviny, náhle
    máte z jedného konca na druhý pred sebou ohromujúcu rozsiahlosť, nezmernosť a
    nepochopiteľnosť priestoru a času, ktoré si nemožno predstaviť alebo preklenúť
    ľudskou mysľou. A to tu hovoríme iba o fyzickom
    vesmíre . O čo nepochopiteľnejšia by bola pre subjektívny spôsob
    vnímania reality ľudskej mysle povaha a štruktúra
    duchovných vesmírov alebo pseudo-vesmírov.
    Avšak, dokonca aj z hľadiska astronómov veci nie sú až tak
    jednoduché. Ohľadom tejto záležitosti jestvuje medzi nimi veľa polemík. Existuje názor: „Možnože predstava nekonečného vesmíru
    naplneného stovkami miliárd rôznych galaxií, hviezd, slnečných sústav a planét je ilúzia. Vesmír by namiesto toho mohol byť
    konštruovaný ako obrovská zrkadlová sieň. Medzi najvzdialenejšími galaxiami
    vidia ľudia možno zahrnuté prízračné odrazy svojej vlastnej galaxie. To, čo vyzerá
    ako vzdialená galaxia, by vlastne mohlo byť svetlo z veľmi mladej verzie Mliečnej
    dráhy, ktoré prebehlo 13-miliárdročný kompletný kruh okolo konečného vesmíru.
    Namiesto toho, aby obsahoval miliardy a miliardy rôznych galaxií, vesmír by
    mohol obsahovať väčšinou fatamorgány, opakované odrazy ďaleko menšieho
    počtu galaxií. Tie odrazy by boli dôsledkom svetla pohybujúceho sa po rôznych
    dráhach vesmírom v rozličných bodoch histórie galaxie. Preto možno niekde tam
    vonku jestvujú dvojníci Mliečnej dráhy, ak však existujú, možno ležia za
    horizontom toho, čo budú ľudia vôbec kedy schopní pozorovať.“

  • @anna8 povedal/-a:
    Co se týká času, tak podle Osha existuje čas ve dvou dimenzích. Tzv. horizontální dimenze, což je čas, který my známe, ve kterém je všechno dočasné, má to svůj začátek i konec. Potom je rozměr vertikální, což je rozměr věčnosti. Vertikální úroveň, to je ta, po které touží naše srdce, po tom co nikdy nekončí, po tom co trvá navždy. Je to rozměr meditace, rozměr Boha. Protože to neodpovídá tomu, co my známe, můžeme to označit jako rozměr ne-času, ale tak to úplně není. Podle Osha Bůh rovná se Život, tedy existence. Pak je tu ale také něco jako neexistence (to by možná mohlo být bezčasí) a pro nalezení dokonalého pochopení je potřeba projít oběma stavy.

    V jiném zdroji se zase uvádí, že existuje čas Chronologický, který platí pouze pro projevy hmoty. Je to čas od vzniku až k rozpadu. A potom je tzv. Kvantový čas, kde existuje minulost, přítomnost i budoucnost současně. Dokonce je toto vše stále živé a může se měnit. Oba tyto časy se protínají v přítomném okamžiku, kdy máme přístup i do kvantového času.

    Keď si predstavíš hustú špirálu smerom nahor, tak táto špirála má aj horizontálny rozmer (jednotlivých závitov) aj vertikálny (smer napredovania). To mi tak napadlo v tejto chvíli.

  • @Miky72 povedal/-a:

    @anna8 povedala: Oba tyto časy se protínají v přítomném okamžiku, kdy máme přístup i do kvantového času.

    Já myslím, že u Boha čas není, jinak by nemohl být věčný. My žijeme pouze v přítomném okamžiku a minulost a budoucnost jsou pouze v naší hlavě.

    V našom vesmíre existuje symbol večnosti, a to je kruh. Je to vlastne cyklická (opakujúca sa večnosť). Z matematického hľadiska je zaujímavé, že kruh predstavuje opakujúci sa cyklus (s neurčitým bodom začiatku), ale konštanta Pí je transcendentálne číslo, čo znamení, že za desatinnou čiarkou má postupnosť čísel, ktorá je unikátna, a presnejšie, neobsahuje žiadne opakujúce sa sekvencie čísel, t.j. neobsahuje cykly.

    Myslím, že indické védy takto aj vysvetľujú Božiu večnosť, keď ju delia na opakujúce sa cykly. Niečo na spôsob toho, že raz za extrémne dlhú dobu začína Boh tvoriť svet od začiatku. Materiálny čas začína znova od nuly. Starý svet zmizne a nový sa začne rodiť. Pritom Boh a Božie iskry (duše - jeho mnohopočetné "JA") sú večné.

  • @anna8 povedal/-a:
    V jiném zdroji se zase uvádí, že existuje čas Chronologický, který platí pouze pro projevy hmoty. Je to čas od vzniku až k rozpadu. A potom je tzv. Kvantový čas, kde existuje minulost, přítomnost i budoucnost současně. Dokonce je toto vše stále živé a může se měnit. Oba tyto časy se protínají v přítomném okamžiku, kdy máme přístup i do kvantového času.

    Toto je moje zkušenost kterou jsem výše zde popsal. Osobní. Nic z knížek.

  • anna8
    upravené Sun 5 Jun 2022 #48->

    @Miky72 povedal/-a:
    Já myslím, že u Boha čas není, jinak by nemohl být věčný.

    Můžeš to vysvětlit?

    @Miky72 povedal/-a:

    My žijeme pouze v přítomném okamžiku a minulost a budoucnost jsou pouze v naší hlavě.

    To je možné. Rozhodně ale potřebujeme si to takhle rozdělovat, abysme mohli fungovat v tomhle světě. Jinak co je vlastně opravdu skutečné, je to hmota, nebo energie, nebo nakonec jen informace.? O to asi jde, abysme tohle postupně začali zkoumat.

  • d
    dum
    upravené Sun 5 Jun 2022 #49->

    @Ladič povedal/-a:

    @anna8 povedal/-a:
    V jiném zdroji se zase uvádí, že existuje čas Chronologický, který platí pouze pro projevy hmoty. Je to čas od vzniku až k rozpadu. A potom je tzv. Kvantový čas, kde existuje minulost, přítomnost i budoucnost současně. Dokonce je toto vše stále živé a může se měnit. Oba tyto časy se protínají v přítomném okamžiku, kdy máme přístup i do kvantového času.

    Toto je moje zkušenost kterou jsem výše zde popsal. Osobní. Nic z knížek.

    Vidím Ladič že máš osobné skúsenosti a taktiež že ti to v určitých smeroch páli.Mám taktiež osobné skúsenosti,zážitky rôzneho charakteru,no veru som aj pár kníh prečítal.Za tie roky stovky.To vravím len o náboženskej,duchovnej,mystickej,filozovickej aj magicko-okultnej či ezo problematike.Zo všetkého som si poskladal mozaiku ktorej dieliky celkom zapadli.Takže ešte raz teba prosím osvetliť ten panentheismus s ktorým si vyrukoval.Či to myslíš ako"všetko je v Bohu,"takže aj zlo a lži alebo nejako ináč.Boh je Absolútny,je úplne všade,no zlo a lži nie sú jeho súčasťou a nijakým spôsobom sa na nich nepodieľa.Príklad:Je aj v zločincovi ako Sloboda Voľby,Život,Sebauvedomenie,Vedomie atd.v pravej mysli.No na jeho myslení z ega a jeho skutkoch sa nijako nepodieľa.

  • @dum , už jsi něco o panentheismu postudoval?

  • @Ladič povedal/-a:

    @anna8 povedal/-a:
    V jiném zdroji se zase uvádí, že existuje čas Chronologický, který platí pouze pro projevy hmoty. Je to čas od vzniku až k rozpadu. A potom je tzv. Kvantový čas, kde existuje minulost, přítomnost i budoucnost současně. Dokonce je toto vše stále živé a může se měnit. Oba tyto časy se protínají v přítomném okamžiku, kdy máme přístup i do kvantového času.

    Toto je moje zkušenost kterou jsem výše zde popsal. Osobní. Nic z knížek.

    Můžeš popsat, jak se ta osobní zkušenost projevovala? Možná jsem ji také zažil a mně to nedošlo.

  • d
    dum
    upravené Sun 5 Jun 2022 #52->

    @Ladič povedal/-a:
    @dum , už jsi něco o panentheismu postudoval?

    Už niečo áno.Chcel som to od teba.Všetko je Jedno-nestotožňujem sa.Ak sú v Bohu okrem iného aj aktívne zlá a lži,egá,pekelné dimenzie a ich obyvatelia,pseudovesmíry atď.tak je to v antagonizme s tézou že Boh je všade no na zle a lžiach keďže nie sú súčasťou Jeho Prirodzenosti sa nijako nepodieľa,no bolo Dovolené sa im prejaviť a ilustrovať proces vzďaľovania sa od HNR.

  • @Rusofil Vždyť jsem ji sem napsal. https://ksbforum.info/discussion/comment/822/#Comment_822 To je právě popis té zkušenosti s detaily jak to funguje za použití některých známých pojmů z kvantové fyziky pro přiblížení obrazu, představu, i ostatním. Ono to možná zapadlo, soudím podle reakcí, protože než jsem to napsal, objevily se zde další dlouhé příspěvky.

  • Zopár predpokladov:
    1. Ak niekedy existoval nejaký počiatok, tak môžeme predpokladať, že existoval iba Boh, a okrem neho neexistovalo nič.
    2. Potom Boh začal tvoriť, a všetko čo existuje, stvoril Boh, alebo bytosti stvorené Bohom.
    3. Ako tvorca všetkého, dokonca tých najzložitejších a nejjemnejších prírodných zákonov, môžeme predpokladať, že dokonale pozná svoj výtvor, takže v rozsahu svojho tvorenia je vševedúci. Veď aj spisovateľ je vševedúca bytosť vo vzťahu k svetu a bytostiam, ktoré vo svojich knihách tvorí. Nech by sa knižná postava spýtala na čokoľvek, tak spisovateľ pozná o svojom stvorenom svete a všetkých jeho bytostiach všetko.
    4. Hovorí sa, že ústa hovoria z plnosti srdca. A podobne aj tvorca tvorí iba z plnosti svojej mysle a intelektu. Tvorí iba to, čo sa nachádza v hlbinách jeho mysle, pamäte. Rozhodne sa nedá vytvoriť niečo, čo nie je v okruhu mojich pojmov, niečo čoho obraz som nikdy nevidel a nemám pre to ani termín.
    5. To je dôvod, prečo Boh musel a musí poznať aj zlo, inak by sa nemohlo v Ním stvorenom svete objaviť.
    6. Ale poznanie zla ešte nerobí žiadnu bytosť zlou. Bytosť robí zlou myseľ, ktorá necháva zlo v sebe rásť, ktorá je ku zlu tolerantná. Ježiš bol asi jeden z najlepších ľudí, akí sa kedy narodili. A rozhodne poznal zlo. Zlo existovalo v jeho pamäti. Lenže jeho postoj ku zlu bol vyhranený a preto ho zlo nijako nikdy nepoškvrnilo. Aj všetci svätí ľudia, ktorí sa narodili na Zemi poznali zlo, no poznanie zla ich nerobilo zlými.
    7. Podobne aj Boh pozná zlo, ale to ho nerobí zlým. Ak by zlo nepoznal, tak nikdy by sa v jeho stvorenom vesmíre neobjavilo. Otázka je len v tom, prečo necháva poznávať ľudí dobro a zlo? Ak bytosť dočasne zažíva bolesť zla na vlastnej koži, tak práve tá dočasnosť tohto zážitku umožňuje človeku odpustiť tento zážitok (ak by náhodou inkarnácia nebola dobrovoľná). Bolo by to ako prežiť nepríjemný sen, ktorý sa po zobudení rozplynie, lebo človek si uvedomí, že to bol iba sen, a táto realita je krajšia a trvá oveľa dlhšie. A ak sú inkarnácie dobrovoľné a duša vie do čoho ide, potom nie je čo riešiť. Je to jej rozhodnutie.
    8. Vševedúci Boh skrátka musí poznať nielen dobro, ale aj zlo, a to, čo myseľ pozná, to je aj súčasťou mysle. Preto nemožno zlo od Boha oddeľovať, lebo v takom prípade by zlo nemohol poznať, a nebol by ani vševediacim. A nebol by ani jediným stvoriteľom všetkého. Lebo Tvoriť (aj ako potenciál, zárodok) môže len to, čo sa nachádza v JEHO mysli. A ak by zlo nepoznal, potom by musel existovať ešte jeden Boh, ktorý by poznal a tvoril zlo.
    9. V tomto je človek na obraz Boha. Má dosiahnuť stav, keď bude zlo poznať, ale nijako ho toto zlo nebude poškvrňovať, lebo jeho myseľ bude oddaná dobru.

  • "8. Vševedúci Boh skrátka musí poznať nielen dobro, ale aj zlo, a to, čo myseľ pozná, to je aj súčasťou mysle. Preto nemožno zlo od Boha oddeľovať, lebo v takom prípade by zlo nemohol poznať, a nebol by ani vševediacim. A nebol by ani jediným stvoriteľom všetkého. Lebo Tvoriť (aj ako potenciál, zárodok) môže len to, čo sa nachádza v JEHO mysli. A ak by zlo nepoznal, potom by musel existovať ešte jeden Boh, ktorý by poznal a tvoril zlo.
    9. V tomto je človek na obraz Boha. Má dosiahnuť stav, keď bude zlo poznať, ale nijako ho toto zlo nebude poškvrňovať, lebo jeho myseľ bude oddaná dobru.". ........Už som o tom písal.Samozrejme že poznal zlo už v predstvorení! Bolo celé v jeho Mysli ale len ako možnosť! Slobodnej Voľby v neaktívnom stave.No aktivácia zla a lží,proces odvrátenia sa od Neho Samého by ho nikdy ani nenapadla a nikdy by to nezrealizoval lebo všetko vie,pozná a vie aj následky a dôsledky aktivácie.A keďže sa nachádza v každom tak prejavy a pravú tvár aktivovanej negativity zažíva taktiež.V procese.

  • Ladič
    upravené Mon 6 Jun 2022 #56->

    @dum povedal/-a:

    @Ladič povedal/-a:
    @dum , už jsi něco o panentheismu postudoval?

    Už niečo áno.Chcel som to od teba.Všetko je Jedno-nestotožňujem sa.Ak sú v Bohu okrem iného aj aktívne zlá a lži,egá,pekelné dimenzie a ich obyvatelia,pseudovesmíry atď.tak je to v antagonizme s tézou že Boh je všade no na zle a lžiach keďže nie sú súčasťou Jeho Prirodzenosti sa nijako nepodieľa,no bolo Dovolené sa im prejaviť a ilustrovať proces vzďaľovania sa od HNR.

    No a kdo to dovolil projevit se a ilustrovat? Mickey Mouse? Pánbíček je jedině hodný, sluníčkový? A nebo je právě on garantem rovnováhy? Promiň mi tu kousavou poznámku. Já nevím jak bych Ti měl odpovídat když si sám protiřečíš a chceš diskutovat o něčem, co předem odmítáš. viz:

    @dum povedal/-a:
    Ešte sa vrátim k tomu panenteizmu.Takýchto bludov ktoré zmiešavajú zlo s dobrom v Bohu je dosť veľa.

    Bylo by z toho jen poměřování "údů".

    @dum povedal/-a:
    Samozrejme že poznal zlo už v predstvorení! Bolo celé v jeho Mysli ale len ako možnosť! Slobodnej Voľby v neaktívnom stave.No aktivácia zla a lží,proces odvrátenia sa od Neho Samého by ho nikdy ani nenapadla a nikdy by to nezrealizoval lebo všetko vie,pozná a vie aj následky a dôsledky aktivácie.A keďže sa nachádza v každom tak prejavy a pravú tvár aktivovanej negativity zažíva taktiež.V procese.

    Zde máš odpověď. Sám sis odpověděl. Svoboda volby. Já ji považuji za nejvyšší projev Boží lásky. I špagát na krk si mohu uvázat a skočit a On do mé svobody nezasáhne. Protože On není otrokář, který nechce aby mu utíkaly ovce z ohrady.
    Jen dodám tentokrát sarkasticky biblickým obrazem, metaforou, která je ovšem pravdivá...
    "Ten strom v Edenu nestál pro srandu králíkům. A kdopak ho stvořil a ještě na to "zakázané ovoce" Adama s Evčou upozornil? On nevěděl, že "zakázané ovoce nejlépe chutná?

    @dum Každý máme jiný pohled na věc a to je správné.

    ps: Ještě dodám něco z KSB když jsme zde. "GP pracuje v rámci Božího dopuštění".
    A co to znamená? Že GP si je dobře vědom rovnováhy stvořeného světa kterou nesmí narušovat za jistou mez. A také ví proč to Bůh dopouští. Protože Bůh má jiné "gebíry". Na úrovni na kterou GP nedosáhne. Celé je to umožněno z lásky Boží aby lidé měli možnost růst. Stagnace, byť ve "světle", není dobro.

    pps: Ještě upřesnění k panentheismu a pak již končím... "Vše stvořené je v Bohu".
    Protože co není stvořené, prostě není. Je to jen možnost. A protože co je stvořené, má od Stvořitele svobodu volby, může také začít rozdělovat cokoli na dobré či zlé.
    Možná tomu budeš takto rozumět lépe.

  • d
    dum
    upravené Mon 6 Jun 2022 #57->

    @Ladič.....Ilustrovať odklon od Neho kvôli poznaniu a poučeniam celého aj nasledujúceho stvorenia to relatívnej mysli aj kvôli porovnaniu obidvoch volieb bolo dočasne Ním Dovolené.Strom poznania dobra a zla je tá neaktivovaná možnosť voľby v stave.Odtrhnutie plodu a pokušenie je už aktivácia procesu.Panenteizmus zmiešava zlo a lži s Dobrom a Pravdou v aktívnom procese a dáva ich na roveň,nerozlišuje večnosť a približovanie sa k Bohu-Dobre,Pravde,Láske,Múdrosti,ani dočasnosť a vzďaľovanie sa od HNR ziel,lží,nelásky a hlúposti.V Bohu v predstvorení bola negativita "stále"v neaktívnom stave ako možnosť Voľby.Aktívny proces a neaktívny stav je rozdiel a preto si nemôžem odporovať.Panenteizmus-"Všetko je v Bohu".Píšeš"Všetko stvorené je v Bohu". Pseudostvorený démon relatívnou mysľou a nie HNR ,relatívny už k relatívnemu a nie relatívny k Absolútnemu-v Bohu nie je.Boh je Absolútne Pozitívny.Jeho pseudozmýšľanie a činy v Bohu nie sú a ani sa na nich nepodieľa.Napriek tomu Boh v ňom Je v Slobode Voľby a Zmeny,v energii Života,Sebauvedomení atď.A to že sa zúčastňujeme života na planéte kde je aj zlo a lži,ako správne uviedol Jardob-je naša predinkarnačná voľba."Celé je to umožněno z lásky Boží aby lidé měli možnost růst."Áno,no aj preto aby stvorenie malo aj do budúcnosti možnosť voľby a porovnania aj na"vlastnej koži".

  • @Miky72 povedal/-a:
    Já myslím, že u Boha čas není, jinak by nemohl být věčný.
    @anna8 povedal/-a:
    Můžeš to vysvětlit?

    Ta věčnost, nekonečno je mimo naše chápání. My chápeme všechno v prostoru a čase. Já si pomáhám technicky: Čas má nějakou frekvenci (f), převrácená hodnota frekvence je doba kmitu (T). Pokud je frekvence 0, doba kmitu je 1/f = nekonečno. Pokud přijmu to, že Bůh je věčný, tak u Boha žádný čas nemůže být. Pokud by se ve věčnosti pohnul jeden jediný atom, už to není věčnost. Ve věčnosti pojem času ztrácí smysl.

    @Miky72 povedal/-a:
    My žijeme pouze v přítomném okamžiku a minulost a budoucnost jsou pouze v naší hlavě.
    @anna8 povedal/-a:
    Jinak co je vlastně opravdu skutečné, je to hmota, nebo energie, nebo nakonec jen informace.? O to asi jde, abysme tohle postupně začali zkoumat.

    V té věčnosti nejsou žádné informace, protože každá informace musí být hmotné povahy a musí být v čase a prostoru. Věčnost (Bůh) skrze lidi poznává tento svět, své vlastní Stvoření. Bůh sám toho není schopen.

  • @Ladič....Ináč kvitujem že vcelku chápeš o čom hovorím.Táto dišputa je v podstate o dvoch základných tézach-Či je prirodzenosť a povaha Boha Absolútne Pozitívna alebo nie je.Ja tvrdím že je.

  • @Rusofil povedal/-a:

    @Ladič povedal/-a:

    @anna8 povedal/-a:
    V jiném zdroji se zase uvádí, že existuje čas Chronologický, který platí pouze pro projevy hmoty. Je to čas od vzniku až k rozpadu. A potom je tzv. Kvantový čas, kde existuje minulost, přítomnost i budoucnost současně. Dokonce je toto vše stále živé a může se měnit. Oba tyto časy se protínají v přítomném okamžiku, kdy máme přístup i do kvantového času.

    Toto je moje zkušenost kterou jsem výše zde popsal. Osobní. Nic z knížek.

    Můžeš popsat, jak se ta osobní zkušenost projevovala? Možná jsem ji také zažil a mně to nedošlo.

    Není to náhodoou něco podobného, co popisoval Ivo Wiesner v knize Alchymie a theurgie svatého ohně?
    Nazval to připojení do Univerza. Je to nějaké asi myšlenkové pole, kde existuje minulost, přítomnost a budoucnout, člověk zná okamžitě odpověd na svou otázku.
    On tvrdil, že tohoto stavu se dá dosahnout mimo jiných výrobou kamene mudrců, při níž se uvolňuje nějaká energie, která působí na vědomí. Proces výroby kamene mudrců je dle něj spojen s takovými rébusy, aby odfilroval osoby s nedostatečnou mravností.
    To bylo velice zajímavé tvrzení.

  • @dum povedal/-a:
    @Ladič....Ináč kvitujem že vcelku chápeš o čom hovorím.Táto dišputa je v podstate o dvoch základných tézach-Či je prirodzenosť a povaha Boha Absolútne Pozitívna alebo nie je.Ja tvrdím že je.

    A já tvrdím, že Bůh není absolutně pozitivní. To je jen tvé přání. Bůh není hodný taťulda, který to s tebou myslí dobře. Pořád se motáš v tom "křesťanském pojetí" Boha. Kde by se to zlo vzalo, když Bůh tvořil ze sebe?

    Na toto fórum jsem to ještě nedával:
    https://www.agenturabyti.cz/krestanske-pojeti-boha-versus-buh-jako-jednota-nerozlisenych-protikladu/

Táto diskusia bola uzavrená.