Správy z Afriky

Kancelar
upravené 2 Jul 10:47 v Zahraničná politika #1

Ibi dava obcas celkom zaujimave spravy z Mali a Afriky a kedze z Afriky toho mame minimum, verim, ze si to zasluzi vlastnu temu.Zapad je v sachu. Afrika si zvolila Rusko. Najvacsia krajina (Rusko) spolupracuje s regionom s najvacsim mnozstvom prirodnych zdrojov (Afrika) a so svetovou tovarnou (Cina), ktore sa stanu najvacsim trhom na svete. Rusko-Africke obranne dohody. Viac ako 20 africkych krajin podpisalo obrannu spolupracu s Ruskom, Ruske MO uvadza tieto krajiny:

Krajiny kde je spolupraca dlhodoba: Mali, Burkina Faso, Guinea, Nigeria, Cad, Etiopia, Kongo, Sudan, Rwanda, Mozambik, Zimbabwe.

Potom je tu zoznam krajin, ktore podpisali spolupracu po prvykrat: Guinea-Bisau, Niger, Cetralna Africka Republika, Sierra Leone, Malawi, Tanzania, Burundi, Zambia, Madagaskar, Botswana, Svazijsko, Kamerun.

Pochod na podporu Ruska v Kongu

Komentáre

 • Kancelar
  upravené 27 Jun 05:54 #5

  Matricna sprava z Juznej Afriky a mesta East London https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/631784-v-nocnom-klube-v-jar-nasli-17-mrtvych Podujme sa niekto na rozbor?

 • Podivné veci sa udiali v posledných dňoch na severe, juhu, západe, /východe ?/ :

  juh
  "z Juznej Afriky a mesta East London" /brať "east" ako východ, alebo sa niečo udialo aj niekde v Ázii?/
  JAR - 21 mŕtvych

  sever
  Udialo sa aj:
  Pri streľbe v Osle zahynuli dvaja ľudia, polícia incident vyšetruje ako terorizmus
  streľba pred gay klubom London Pub
  21 zranených
  https://svet.sme.sk/c/22946724/pred-nocnym-gay-klubom-v-osle-sa-strielalo-o-zivot-prisli-dvaja-ludia.html

  a

  západ
  Mladú speváčku (†21) zastrelil v reštaurácii vlastný manžel!
  Vo veku 21 rokov zomrela rukou vlastného manžela vychádzajúca hviezda Yrma Lydya, ktorú 79-ročný partner zastrelil pred očami svedkov v prestížnej mexickej reštaurácii.
  Jesús Hernández Alcocer - meno manžela
  https://hitky.sk/tragedia-mladu-spevacku-†21-zastrelil-v-restauracii-vlastny-manzel/
  https://www.reporteindigo.com/piensa/esta-fue-la-ultima-cancion-que-interpreto-yrma-lydya-antes-de-ser-asesinada-en-la-del-valle/ /čo spievala posledné dni/

 • Zora
  upravené 18 Jul 21:20 #10

  Streľba v dvoch baroch v JAR: Zomrelo najmenej 18 ľudí
  TASR
  10.7.2022, 12:00

  Osemnásť ľudí zahynulo pri dvoch prípadoch streľby, ku ktorým došlo v baroch v Juhoafrickej republike. Informovali o tom v nedeľu agentúry AFP a AP s odvolaním sa na miestnu políciu. 

  /1./
  Dejiskom prvej streľby bol v sobotu večer bar v meste Pietermaritzburg, metropole provincie KwaZulu-Natal. Zahynuli pri nej štyri osoby a osem ďalších bolo zranených, uviedol hovorca miestnej polície Nqobile Gwala. Motív tohto činu nebol bezprostredne známy. 

  /2./
  Elias Mawela, šéf polície v provincii Geuteng uviedol, že hlásenie o streľbe v Sowete, predmestí najväčšieho juhoafrického mesta Johannesburg, dostali v nedeľu krátko po polnoci. Po príchode na miesto činu policajti našli 12 mŕtvych. Ďalších 11 osôb previezli so zraneniami do nemocnice, kde dve z nich neskôr zomreli. Stav troch zranených je vážny. 
  Dejiskom streľby bol bar v štvrti Orlando. Svedkovia podľa polície uviedli, že skupina mužov prišla k baru v sobotu neskoro večer v taxíku a spustila paľbu na niektorých návštevníkov. Motív ich činu zatiaľ nie je známy. Páchatelia strieľali náhodne. Všetky obete sa z baru snažili uniknúť. 

  K streľbe v Sowete došlo dva týždne po tom, čo v bare v meste East London ležiacom v provincii Východné Kapsko našli telá 21 tínedžerov. Príčinu týchto úmrtí úrady zatiaľ neoznámili, vylúčili však streľbu aj tlačenicu.

  https://tvnoviny.sk/zahranicne/clanok/209526-strelba-v-dvoch-baroch-v-jar-zomrelo-najmenej-18-ludi


  Takto mi spresnil vyhľadávač polohu jedného z miest:

  Miesto: Orlando West, Soweto, JAR /2./


  /1./
  "Ďalšia streľba sa v sobotu v noci odohrala v Sweetwaters v Pietermaritzburgu."
  https://spravy.pozri.sk/clanok/johannesburgom-otriasla-strelba-v-bare-vyziadala-si-niekolko-mrtvych-a-zranenych-foto/1551432


  Sweetwater lake sa nachádza v Colorade a Indiane v USA,
  ešte mestá Sweetwater v Texase, Sweetwater na Floride a Sweetwater v Tennessee.

  V USA na Floride je Orlando.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Sweetwater_Lake_State_Park
  https://en.wikipedia.org/wiki/Cordry_Sweetwater_Lakes,_Indiana
  https://en.wikipedia.org/wiki/Sweetwater,_Texas
  https://en.wikipedia.org/wiki/Sweetwater,_Miami-Dade_County,_Florida
  https://en.wikipedia.org/wiki/Sweetwater,_Tennessee

  a ešte viac
  https://en.wikipedia.org/wiki/Sweetwater
  Sweetwater je aj v Londýne.

 • Afrika vracia Rusku dlhy sovietskej éry
  "V roku 1917 prišli k moci v Rusku nové sily – boľševici. Neviem, čo si o nich myslíte... ale vážime si ich." Takýmito slovami zástupcovia vedenia afrických krajín vysvetľujú kategorické odmietnutie podporiť protiruské sankcie. Prečo afrika stále spomína na ZSSR s vďačnosťou – a ako pomáha Rusku práve teraz?

  Západné krajiny pokračujú vo svojich pokusoch organizovať globálnu izoláciu Ruska. Spojené štáty a Európa rezignovali na skutočnosť, že najväčšia demokracia na svete , India - nebude podporovať túto izoláciu, považovali za potrebné doplniť rady izolátorov na úkor tretieho sveta. Brusel a Washington už pre tieto štáty píšu príručky o tom, ako by ich vedúci predstavitelia mali komunikovať s ruskými zástupcami. Kamkoľvek pán Lavrov ide, je dôležité mať na pamäti, že je zástupcom režimu,
  ktorý začal nezákonnú agresiu proti susednej krajine.
  Pán Lavrov je všeobecne známy tým, že sa zaoberá dezinformáciou ...
  Rusko by malo byť odsúdené za svoje činy, ... za zhoršujúcu sa globálnu potravinovú krízu. Rusko si už očividne uvedomuje, že jeho vlastné kroky viedli k tomu, že sa stalo vyvrheľom," hovorí hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

  Dokonca sa to dostalo do bodu, keď sa Washington snaží zakázať miestnym vodcom fotografovať. "Americkí diplomati utekajú z domu do domu v rôznych krajinách a prosia
  (teraz, aby ste sa nahlas nesmiali), aby sa nefotografovali s Lavrovom,
  aby Rusko tieto fotografie nepoužilo ako dôkaz absencie izolácie," uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.
  Nie ich izolácia
  Zdalo by sa, že Afrika sa mala skloniť pred západnými požiadavkami. Niekedy možno nájsť špekulácie, že Afričania sú leniví a nevďační ľudia, ktorí sa podriaďujú len sile a ktorí necítia žiadnu vďačnosť Rusku. Ani za pomoc počas sovietskeho obdobia, ani za niekoľkomiliardové odpísané dlhy,
  ani za humánny prístup. . .
  https://vz.ru/world/2022/7/29/1170023.html

 • dasa
  upravené 5 Aug 10:49 #12

  Do Středoafrické republiky odjede tři tisíce ruských instruktorů
  https://www.pokec24.cz/politika/do-stredoafricke-republiky-odjede-tri-tisice-ruskych-instruktoru/

 • "chces mier, priprav vojnu" - takto to vyznívá ve prospěch politiky agresora.
  Správně je to "chceš mír, připravuj se na válku" - takto to je o politice podporující státnost ve světě kde vládne koncepce nastolená agresorem. (parazitismus je také forma agrese)

 • @Ladič ja by som za tým hľadala len to, že Ibrahim Maiga ako Afričan z Mali nevie dokonale po slovensky.

 • @Zora , Budiž. To ale nic nemění na pravdivosti mého textu. A navíc známe přece termín "projev matrice". Nic se neděje náhodou a ďábel se skrývá v detailech.

 • Zora
  upravené 6 Aug 16:25 #17

  @Ladič áno, dá sa to aj takto poňať. Keď dám bokom, že Ibi je zabávač, spevák, herec a ľúbivo píše na FB, VK a Danny Kollár ho nedávno na VK oslovil Ibinko, vieme, kým vlastne je?
  "Jeho otec bol dvakrát guvernérom, neskôr štátnym tajomníkom na ministerstve, ministrom aj veľvyslancom."
  https://sk.wikipedia.org/wiki/Ibrahim_Maiga

 • Z väzenia v Kongu ušlo 800 väzňov, sú medzi nimi aj islámisti
  https://ereport.sk/z-vazenia-v-kongu-uslo-800-vaznov-su-medzi-nimi-aj-islamisti/

 • @Zora povedal/-a:
  Z väzenia v Kongu ušlo 800 väzňov, sú medzi nimi aj islámisti
  https://ereport.sk/z-vazenia-v-kongu-uslo-800-vaznov-su-medzi-nimi-aj-islamisti/

  Rekrutace pro ISIS ?

 • Skála to zmiňoval na své simultálce... Budoucnost rozvoje je v rozvoji Afriky a kdo dostane ty zakázky, ten bude pán. Je už teď docela jasné, že to bude Rusko a po něm Čína. My utřeme hubu...

 • 📍🇧🇫V Burkině Faso vypálili ambasádu Francie - nové úřady chtějí spolupráci s Ruskem
  v boji proti terorismu
  V Burkině Faso po včerejším státním převratu vypukly nepokoje. Místní obyvatelé vypálili francouzskou ambasádu. Incident již odsoudili V Paříži. Pučisté však už nechtějí mít s evropskou zemí nic společného, protože se domnívají, že v oblasti boje proti terorismu je třeba spolupracovat s dalšími zeměmi,
  zejména s Ruskem.

 • Francuzsko a Eu to dobre pokaslali na zapadnej Afrike,

  Dnes bude Ibi Majga rozprávať na Infovojne, zrejme k téme