Správy z Afriky

13

Komentáre

  • Milo
    upravené Wed 30 Aug 2023 ->

    Vojenský prevrat v Gabone

    Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell uviedol, že  Brusel zatiaľ nedostal potvrdenie správ o vojenskom prevrate v  Gabone . Píše o tom agentúra Reuters .

    Ak sa tieto informácie potvrdia, o tejto otázke sa bude podľa Borrella diskutovať na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí  v Tolede 31. augusta.

    „Ak sa všetko potvrdí, ide o ďalší vojenský prevrat, ktorý zvyšuje nestabilitu v celom regióne,“ povedal Borrell.

    Ráno 30. augusta vystúpila skupina vysokých dôstojníkov v Gabone na hlavnom televíznom kanáli krajiny Gabon 24 s vyhlásením o zrušení výsledkov prezidentských volieb a rozpustení vládnych inštitúcií. Dôstojníci uviedli, že preberajú moc do vlastných rúk a zastupujú ministerstvo obrany a ozbrojené sily krajiny. Na tomto pozadí sa objavili správy o prestrelke v hlavnom meste Libreville.

    Armáda pripísala prevrat nedostatku dôvery vo všeobecných voľbách 26. augusta.

    Oznámenie prišlo po tom, čo tamojšia ústredná volebná komisia oznámila znovuzvolenie úradujúceho gabonského prezidenta Aliho ben Bonga Ondimbu na tretie funkčné obdobie so 64 % hlasov. Rodina súčasného prezidenta Gabonu je v krajine pri moci už 56 rokov. Otec úradujúceho prezidenta El Hadj Omaar Bongo Ondimba bol hlavou štátu v rokoch 1967 až 2009.

    Opozícia neuznala výsledky volieb a oznámila ich falšovanie. 27. augusta gabonské úrady v dôsledku nepokojov vypli internet a vysielanie množstva francúzskych internetových médií v krajine.

    Predtým boli prezident Nigeru Mohammed Bazum a jeho manželka zadržaní vlastnými strážcami.

  • Prigožinův duch řádí v Africe dál a způsobuje kolektivnímu kolonizátoru komplikace :D

  • Victoria Nulandová, šokovaná prevratom v Nigeri, vyzerala počas turné po Afrike „zúfalo“.

    The Grayzone,ANYA PARAMPIL·29. AUGUSTA 2023

    Skúsený juhoafrický úradník popísal schôdzku s nepripravenou a „zúfalou“ úradujúcou námestníčkou ministra zahraničia Victoriou Nulandovou, ktorá prosila o miestnu pomoc pri odvrátení populárneho prevratu v Nigeri. Nedávna konferencia BRICS môže Nulandovú ešte viac znepokojiť.

    Keď úradujúca námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová 29. júla cestovala do Južnej Afriky, predčila ju jej povesť priameho nástroja hegemónnych záujmov Washingtonu.

    Podľa skúseného juhoafrického predstaviteľa, ktorý sa zúčastnil stretnutí s vysokou americkou diplomatkou v Pretórii, však Nulandová a jej tím preukázateľne neboli pripravení popasovať sa s nedávnym vývojom na africkom kontinente – najmä s vojenským prevratom, ktorý odstránil prozápadnú vládu Nigeru len niekoľko hodín pred spustením jej viaczastávkového turné po regióne.

    "Za viac ako 20 rokov práce s Američanmi som ich nikdy nevidel takých zúfalých," povedal predstaviteľ pre The Grayzone pod podmienkou anonymity.

    Pretória si bola dobre vedomá jastrabej povesti Nulandovej, ale keď prišla do Pretórie, úradník ju opísal ako „úplne zaskočenú“ vetrom zmien, ktoré zachvátili región. Júlový puč, pri ktorom sa v Nigeri dostala k moci populárna vojenská junta, nasledoval po vojenských prevratoch v Mali a Burkine Faso, ktoré boli podobne inšpirované masovými antikoloniálnymi náladami.

    Hoci Washington doteraz odmietal charakterizovať vývoj v nigérijskom hlavnom meste Niamey ako prevrat, juhoafrický zdroj potvrdil, že Nulandová požiadala Juhoafrickú republiku o pomoc pri reakcii na regionálne konflikty, a to aj v Nigeri, kde zdôraznila, že Washington má nielen značné finančné investície, ale udržuje aj 1 000 vlastných vojakov. Pre Nulandovú bolo zistenie, že vyjednávala z pozície slabosti, pravdepodobne hrubým prebudením.

    Celý článok na:

    zapredanec/ka

  • 31.8.23

    Požiar v Johannesburgu si vyžiadal už 73 obetí

    Na 73 stúpol počet obetí štvrtkového požiaru päťpodlažnej budovy v juhoafrickom meste Johannesburg. Ďalších 53 ľudí utrpelo ľahké zranenia v dôsledku nadýchania sa dymu. S odvolaním na hovorcu tamojších záchranných zložiek Roberta Mulaudziho o tom informuje agentúra AFP.

    Požiar sa podľa zasahujúcich zložiek podarilo úplne uhasiť, záchranári teraz vynášajú telá obetí z budovy.

    Medzi mŕtvymi je najmenej sedem detí, najmladšie nemalo ani dva roky.

    "Je to naozaj smutný deň pre mesto Johannesburg... za 20 rokov v službe som sa s niečím takým ešte nestretol," povedal Mulaudzi. Podľa neho nebolo bezprostredne známe, čo zapríčinilo vypuknutie požiaru.

    Budova sa nachádza v zanedbanej oblasti, ktorá bola kedysi obchodnou štvrťou Johannesburgu. V zasiahnutej budove sa zdržiavali ľudia bez trvalého bydliska, podľa svedkov ich tam mohlo žiť až 200.

    Nelegálne obsadzovanie nepoužívaných budov v centre Johannesburgu je podľa AFP rozšírené. Mnohé sú údajne pod kontrolou zločineckých syndikátov, ktoré vyberajú od obyvateľov nájomné.

    Mgcini Tshwaku, člen mestského výboru, ktorý má na starosti verejnú bezpečnosť, uviedol, že budova mala bezpečnostný východ, ktorý však bol zatvorený, takže ľudia sa nemohli dostať von. "Veľa zhorených tiel sa našlo pri tomto východe," povedal Tshwaku.

    https://www.markiza.sk/relacie/televizne-noviny/bonus/72172-poziar-v-johannesburgu

  • 3.9.23

    Nezávislé vyšetřování podle JAR nenašlo důkazy o dodávkách zbraní do Ruska

    Nezávislé vyšetřování nenašlo žádné důkazy o tom, že by ruská loď koncem loňského roku vyzvedla v Jihoafrické republice zbraně určené pro Rusko. V neděli to podle agentury Reuters uvedl prezident JAR Cyril Ramaphosa.

    Velvyslanec Spojených států v JAR Reuben Brigety v květnu novinářům řekl, že ruská nákladní loď Lady R měla loni v prosinci naložit zbraně, když kotvila na námořní základně poblíž Kapského Města.

    Tvrzení vyvolalo diplomatickou roztržku a otázky ohledně postoje JAR, která deklarovala neutrální stanovisko k ruské invazi na Ukrajinu a odmítla výzvy Západu, aby odsoudila kroky Moskvy.

    „Vyšetřovací komise zjistila, že neexistuje žádný důkaz, který by podporoval tvrzení, že loď převážela zbraně z Jihoafrické republiky určené pro Rusko,“ řekl Ramaphosa. „Nebylo vydáno žádné povolení k vývozu zbraní a žádné zbraně nebyly vyvezeny,“ dodal.

    Ramaphosa uvedl, že loď zakotvila na základně, protože přivezla vybavení, které pro národní obranné síly v roce 2018 objednala společnost Armscor, která se zabývá nákupem zbraní.

    Podrobnosti o vyloženém vybavení neposkytl, protože by to podle něj mohlo ohrozit důležité vojenské operace a životy jihoafrických vojáků.

    „Žádná z osob, které tato obvinění vznesly, nemohla předložit žádné důkazy na podporu tvrzení, která byla vznesena proti naší zemi,“ dodal Ramaphosa.

    Když byla obvinění vznesena, představitelé JAR je rychle odmítli. Ramaphosa zahájil nezávislé vyšetřování vedené soudcem v penzi.

    ------

    4.9.23

    Kenský prezident William Ruto otvoril Africký klimatický summit

    Kenský prezident William Ruto (vľavo) a zástupca viceprezidenta Rigathi Gachagua prichádzajú na summit o africkej klíme v Nairobi v Keni v pondelok 4. septembra 2023 Foto: TASR/AP

    --

    Kenský prezident William Ruto v pondelok v Nairobi otvoril Africký klimatický summit. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

    "Ústrednou témou je jedinečná príležitosť, ktorú konanie v oblasti klímy predstavuje pre Afriku," povedal. Zaistenie prosperity pre rastúcu populáciu je podľa jeho slov reálna a vedecky potvrdená možnosť. "Zelený rast musíme vnímať nie len ako nevyhnutnú klimatickú požiadavku, ale aj ako prúd hospodárskych príležitostí v hodnote mnohých miliárd dolárov, ktoré sú Afrika a svet pripravené využiť," povedal.

    Afrika má podľa jeho slov potenciál byť energeticky úplne sebestačná prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energie a Keňa samotná má za cieľ vyrábať do roku 2030 všetku energiu z takýchto zdrojov. Medzinárodné spoločenstvo však musí pomôcť uvoľniť pre kontinent financie a zmierniť dlhové zaťaženie v mnohých afrických krajinách.

    Predstavitelia vlád 54 krajín Afriky majú na trojdňovom summite (4. - 6. septembra) rokovať o spôsoboch, ako znížiť emisie skleníkových plynov a zároveň sa prispôsobiť narastajúcim dôsledkom klimatickej krízy. Na summit sa podľa úradov registrovalo 30.000 účastníkov a v Nairobi boli posilnené bezpečnostné opatrenia. V okolí konania sa očakávajú protesty organizácií, ktoré kritizujú program summitu a jeho zameranie sa na záujmy bohatých krajín.


  • Putin obratným trikem převedením Wagnerovců pod ministra Šojgu de facto rozmístil ruskou armádu v Africe – geniální tah! Prigožin sice byl v Africe populární, ale Putin je tam ve srovnáním s ním považován takřka za Boha. Západ, který celá desetiletí africké bohatství jen drancoval má zaděláno na další problém se surovinami.

    5-žumpa nakupuje zastaralé zbraně, které nám budou k ničemu.

    Rusové už zlikvidovali 80 amerických obrněných vozidel Bradley, která se navíc ukázala jako úplně zastaralá, nepoužitelná v moderním boji, a neuvěřitelně poruchová. Vzhledem k tomu, že obrněné vozidlo Bradley je páteří obrněných sil aliance NATO, a švédské obrněné vozidlo CV-90, které nakupuje Černochová, dopadlo při souboji s Rusy přesně tak blbě, jak předpokládala švédské vojenská analýza, nemá NATO, co slavit! https://cz24.news/rusky-novy-zbranovy-komplex-zasadne-meni-pravidla-valky-putin-rozmistuje-vojska-v-africe-tazeni-sileneho-dervise-fialy-na-chartum/

  • Kaktus
    upravené Wed 6 Sep 2023 ->

    @Franta

    Putin obratným trikem převedením Wagnerovců pod ministra Šojgu de facto rozmístil ruskou armádu v Africe .

    Právně by to tak sice nefungovalo, ale jako studený hadr na hlavu ECOWAS a jeho západních loutkovodičů je to víc než dobré. Že už se vlastně jedná o pravidelnou ruskou armádu. Jen by to chtělo nějaké oficiální pozvání, aby taky nepatřili k okupačním armádám, stejně jako západ.

  • Kaktus
    upravené Wed 6 Sep 2023 ->

    Niger vyhostil francouzského velvyslance

    Ministerstvo zahraničních věcí zbavilo francouzského velvyslance jeho agreeman. Byl vyzván, aby do 48 hodin opustil zemi.

    https://t.me/zvezdanews/128083


    Nigerské úřady požádaly německého velvyslance, aby do 48 hodin opustil zemi - AFP


    Nigerská junta "požádala" nového velvyslance USA, aby do 48 hodin opustil zemi.

    https://t.me/infantmilitario/105850


    Kolektivní západ dostal kolektivní vyhazov :D

  • V Taliansku bol vytiahnutý zo skrine ďalší fancúzsky kostlivec...

    https://sputnikglobe.com/20230902/ex-italian-pm-france-likely-downed-passenger-plane-trying-to-kill-libyas-gaddafi-1113080409.html

    Bývalý taliansky premiér: Pravdepodobne Francúzsko zostrelilo osobné lietadlo pri pokuse o zabitie líbyjského prezidenta KaddáfíhoRÍM (Sputnik) - Bývalý taliansky premiér Giuliano Amato tvrdí, že Francúzsko a jeho spojenci z USA sú pravdepodobne zodpovední za záhadnú haváriu osobného lietadla pri Sicílii v júni 1980 a že incident bol výsledkom sprisahania s cieľom zavraždiť zosnulého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

    "Najdôveryhodnejšia verzia hovorí o zodpovednosti francúzskeho letectva za spoluúčasti Američanov a tých, ktorí sa 27. júna večer zúčastnili na leteckej vojne nad naším nebom," povedal Amato v sobotňajšom rozhovore pre talianske noviny la Repubblica, keď spomínal na haváriu lietadla spoločnosti Itavia, let 870, z 27. júna 1980, pri ktorej zahynulo všetkých 81 cestujúcich a členov posádky na palube.


    "Bol spustený plán na zasiahnutie lietadla, v ktorom letel Kaddáfí," povedal Amato s odkazom na správy o súboji medzi francúzskymi a líbyjskými stíhačkami, ktorý sa odohral v oblasti v deň pádu talianskeho dopravného lietadla, a na fámy, že Kaddáfí bol na palube jedného zo stíhačiek MiG líbyjského letectva.

    Plán spočíval v "simulácii cvičení NATO s mnohými lietadlami", počas ktorých mala byť na lietadlo s Kaddáfím vystrelená raketa - vydávaná za nehodu, uviedol Amato. Kaddáfí však dostal varovanie od vtedajšieho talianskeho premiéra Bettina Craxiho, Amatovho bývalého rivala, a do lietadla nikdy nenastúpil, pričom francúzska raketa údajne určená pre neho nakoniec zasiahla lietadlo Itavia.

    Osobné lietadlo Itavia McDonnell Douglas DC-9 sa zrútilo do Tyrhénskeho mora pri západotalianskom pobreží medzi ostrovmi Ponza a Ustica na trase z Bologne do Palerma.

    Odvolací súd v Palerme v roku 2015 rozhodol, že haváriu spôsobila raketa, ktorá zasiahla lietadlo DC-9, a že raketu vystrelilo iné lietadlo, ktoré križovalo trasu osobného lietadla. Súd vylúčil predtým tvrdené verzie o bombe nastraženej na palube civilného lietadla.

    Amato v sobotňajšom rozhovore povedal, že Elyzejské paláca by mala priznať svoju zodpovednosť, aby mohla "zmyť hanbu, ktorá ťaží Paríž".


    "Po štyridsiatich rokoch sa nevinným obetiam [havárie] nedostalo spravodlivosti. Prečo naďalej skrývať pravdu? Nastal čas objasniť toto strašné štátne tajomstvo. Mohol by to urobiť [francúzsky prezident Emmanuel] Macron. A mohlo by to urobiť aj NATO," povedal.

    Francúzsko a jeho spojenci z USA dlhodobo popierajú akúkoľvek účasť na havárii letu Itavia 870.


    Talianska premiérka Giorgia Meloniová v komentári k Amatovým obvineniam vyzvala politika, aby zverejnil všetky materiály, ktoré by mohli súvisieť s týmto incidentom.

    "Vzhľadom na to, že materiály týkajúce sa tragédie lietadla DC-9 nie sú utajované a že justičné orgány a parlamentné komisie vykonali za desaťročia množstvo práce, žiadam Amata, aby pochopil, či okrem svojich záverov disponuje aj ďalšími prvkami, ktoré mu umožňujú preskúmať rozhodnutia justičných orgánov a parlamentu a prípadne ich sprístupniť, aby vláda mohla prijať všetky možné a dôsledné opatrenia," citovala Meloniovú vo vyhlásení, ktoré zverejnil jej úrad.

  • Zora
    upravené Sun 10 Sep 2023 ->

    7.9.23

    Občanská válka v Súdánu vyhnala z domovů 5 milionů lidí, přispěla k migrační vlně mířící do Evropy

    Ke stoupajícímu počtu migrantů mířících do Evropy přispívají konflikty, které se letos rozhořely na černém kontinentu. Občanská válka v Súdánu vyhnala z domovů pět milionů lidí, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Lidé utíkají i z Burkiny Faso a Sýrie. Do Evropy přišlo v srpnu nejvíce migrantů od ledna 2016, přes 33 tisíc.

    V Súdánu od dubna bojuje o moc armáda s milicí Sil rychlé podpory. Podle IOM jsou v Súdánu čtyři miliony vnitřních uprchlíků. Dalšího 1,1 milionu lidí uteklo do sousedních zemí, 750 tisíc z nich do Egypta a Čadu. To na tyto země vytváří tlak a vede to k dominovému efektu, kdy lidé prchají z těchto zemí dál - mimo jiné i do Evropy.

    Téměř polovina obyvatel Súdánu, což činí 24,7 milionu lidí, potřebuje humanitární pomoc a ochranu, uvedl list The Guardian.

    Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v úterý požádal o pomoc ve výši jedné miliardy dolarů (zhruba 22,7 miliardy korun) na poskytnutí základní pomoci pěti zemím sousedícím se Súdánem, protože tam podle odhadů do konce roku dorazí 1,8 milionu uprchlíků.

    „Krize spustila naléhavou potřebu humanitární pomoci, když ti, co přicházejí do odlehlých pohraničních oblastí, jsou v zoufalé situaci kvůli neadekvátním službám a chatrné infrastruktuře,“ řekl Mamadou Dian Balde, který má v UNHCR na starosti východní Afriku, Africký roh a oblast velkých afrických jezer.

    Zmínil, že mezi přicházejícími do Středoafrické republiky, Čadu, Egypta, Etiopie a Jižního Súdánu je patrná podvýživa a propukají mezi nimi epidemie včetně cholery.

    Konflikt v Súdánu se nedaří urovnat, přes víkend bylo v hlavním městě Chartúmu zabito 25 lidí. V sobotu nálet zabil na jihu metropole 20 lidí, v neděli pak padající bomby dalších pět. Konflikt má už 5000 obětí, uvedl projekt Armed Conflict Location & Event Data.

    Potíže dalších afrických zemí

    V Etiopii, kam uprchlíci míří, přitom také už několik let zuří etnicky motivovaná občanská válka. Pravidelné střety propukají i ve Středoafrické republice.

    Situaci ještě zhoršuje násilí v Burkině Faso, kde si v pondělí boje s islámskými radikály vyžádaly v provincii Yatenga 53 obětí. Je mezi nimi 17 vojáků a 36 dobrovolníků pomáhajících armádě v boji s radikály.

    Země zažila v minulém roce dva puče, což vedlo k migrační krizi. Po druhém loni v říjnu nová vláda nařídila francouzským vojákům, kteří v zemi pomáhali, aby odešli. I při letošním puči v Nigeru hrála roli nechuť k Francouzům, kteří zemi pomáhali potýkat se s islámskými radikály.

    V Súdánu, v Nigeru, ve Středoafrické republice a také v Libyi a Mali působí žoldáci z ruské Wagnerovy skupiny. V Súdánu mají údajně hlídat zlaté doly ovládané Silami rychlé pomoci. Do Mali byli pozváni už dříve a v Nigeru si junta přeje jejich příchod. I prozatímní prezident Burkiny Faso Ibrahim Traoré jednal minulý týden s ruskou delegací o vojenské pomoci.

    Migrační vlna narůstá

    IOM uvedla 4. září, že v srpnu dorazilo do Evropy 33 848 migrantů, což je nejvíce od ledna 2016, kdy opadala rekordní migrační vlna z půlky dekády. V červenci to bylo 29 998 osob.

    Letos podle IOM zatím přišlo do Evropy 168 406 migrantů, z toho 153 282 po moři. Nejvíce, 12 544, jich bylo z Guineje, dalších 12 275 z Pobřeží slonoviny, 10 931 byli Syřané, tedy obyvatelé země, kde zuří občanská válka už dvanáct let. Z Egypta jich přišlo 8153, z Burkiny Faso pak 5599.


  • 17.9.23

    Mali, Niger a Burkina Faso vytvorili obranné spojenectvo

    Západoafrické štáty Mali, Niger a Burkina Faso vytvorili obranné spojenectvo. Uviedol to v sobotu dočasný malijský prezident Assimi Goita, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

    Tieto tri štáty majú vojenské vlády po prevratoch, ktoré vyvolali obavy o budúcnosť demokracie v regióne.

    Malijský líder oznámil podpísanie dokumentu o vytvorení tzv. Aliancie štátov Sahelu (AES). Cieľom je podľa neho vytvoriť architektúru kolektívnej obrany a vzájomnej podpory signatárov.

    Trojica krajín prisľúbila bojovať proti terorizmu a organizovanému zločinu, uviedol Goita. "Akékoľvek narušenie zvrchovanosti a územnej celistvosti jednej alebo viacerých zmluvných strán bude považované za útok na ďalšie zmluvné strany a bude zaväzovať všetky zmluvné strany, aby poskytli pomoc a nápravu... vrátane použitia ozbrojených síl."

    Na podpísaní dokumentu sa podľa zverejnených fotografií zúčastnil aj dočasný prezident Burkiny Faso Ibrahim Traoré a de facto líder Nigeru Abdourahmane Tchiani.

    Mali, Burkina Faso a Niger dlho bojujú s islamistickými teroristickými skupinami, ktoré uskutočňujú krvavé útoky na civilistov a rozširujú územia pod svojou kontrolou.

    V Nigeri sa armáda chopila moci v júli. V Burkine Faso nastal prevrat vlani a posledný prevrat v Mali sa odohral v roku 2021.

    Mali a Burkina Faso podporili nových lídrov Nigeru po tom, ako Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) pohrozilo vojenským zásahom na obnovenie ústavného poriadku.

    Tieto tri štáty sa tiež odkláňajú od bývalej koloniálnej mocnosti Francúzska, ktoré im poskytovalo vojenskú pomoc a podporu v boji proti terorizmu.

    Mali v čoraz väčšej miere spolupracuje so žoldniermi ruskej Vagnerovej skupiny. Z krajiny sa do konca roka stiahne stabilizačná misia OSN (MINUSMA) a hrozí tam aj opätovný konflikt so separatistickou skupinou Tuaregov.


  • 25.9.23

    Francúzsky veľvyslanec opustil Niger, ako to avizoval Macron

    Francúzsky veľvyslanec v Nigeri Sylvain Itté v stredu ráno odcestoval z tejto západoafrickej krajiny, v ktorej v júli prevzala moc vojenská junta. S odvolaním sa na vlastné zdroje o tom informovali agentúry AFP a Reuters.

    Nigerská junta požadovala odchod francúzskeho ambasádora už koncom augusta, čo Paríž vtedy odmietol. Francúzsky prezident Emmanuel Macron však pred niekoľkými dňami oznámil, že veľvyslanca z Nigeru napokon stiahne, rovnako ako aj tam pôsobiacich francúzskych vojakov, čo tiež požadovala nigerská junta.

    "Veľvyslanec spolu so šiestimi kolegami odišli z (nigerskej metropoly) Niamey okolo 04.00 h," povedal pre AFP zdroj z francúzskej ambasády.

    Túto informáciu potvrdil aj nemenovaný zdroj z nigerského ministerstva vnútra, podľa ktorého lietadlo s francúzskym veľvyslancom odletelo smerom do susedného Čadu. Veľvyslancov odchod potvrdili dva bezpečnostné zdroje aj pre agentúru Reuters.

    Emmanuel Macron nedávno kritizoval nigerských pučistov, že veľvyslanca a zamestnancov francúzskej ambasády držia ako "rukojemníkov". Nigerské úrady dokonca odobrali veľvyslancovi Ittému diplomatickú imunitu a víza.

    Západoafrický Niger so svojimi 25 miliónmi obyvateľov bol v poslednom období dôležitým partnerom Francúzska v boji proti terorizmu v oblasti Sahelu. Francúzsko má v Nigeri a susednom Čade rozmiestnených približne 2500 vojakov.

    Pri prevrate z konca júla nigerská prezidentská garda zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V dôsledku toho sa prudko zhoršili vzťahy Nigeru s Francúzskom aj ďalšími západnými krajinami, ktoré požadujú návrat zvrhnutého prezidenta. Pučisti v Nigeri minulý víkend dokonca uzavreli vzdušný priestor krajiny pre francúzske lietadlá.

  • Zora
    upravené Fri 29 Sep 2023 ->


    Puč za pučem, Afrika v háji. „Všichni řeší Ukrajinu. A mezitím…“

    23. septembra, 2023

    Odborníci varují, že politická situace na africkém kontinentu je stále více nestabilní a velká část zemí se vzdaluje demokratickému zřízení. Za poslední tři roky proběhly vojenské převraty v devíti zemích a v mnoha dalších se k nim schyluje. Podle expertů jsou totiž lidé nespokojení s vládnoucími elitami a stále méně věří v prospěšnost demokracie. „Korupce, porušování lidských práv, neutěšená ekonomická situace. To, co vidíme, je produktem nefunkčních institucí a skutečnosti, že demokracie nesplnila očekávání místních obyvatel,“ říká ghanský analytik Jonathan Asante-Otchere. (parlamentnilisty.cz)

    Od roku 2020 došlo v západní a střední Africe a v oblasti Sahelu k devíti vojenským převratům, které měly širokou podporu veřejnosti. Jako první odstartoval převrat v Mali, kde armáda podnikla puč pod vedením plukovníka Assimi Goita. O čtyři měsíce později došlo v Guineji k vojenskému převratu proti prezidentu Alfovi Condemu. V dubnu 2021 se čadská armáda chopila moci poté, co byl prezident Idriss Deby zabit na bojišti při návštěvě vojáků bojujících proti povstalcům na severu země. V říjnu téhož roku byla svržena súdánská přechodná civilně-vojenská vláda.

    K tomuto vzorci hroutících se vlád se přidala i Burkina Faso, kde v roce 2022 došlo ke dvěma vojenským převratům. Poté 26. července 2023 prezidentská garda v Nigeru bohatém na uran svrhla demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma a nyní došlo převratu v Gabonu, kde skupina gabonských vojenských důstojníků sesadila prezidenta Aliho Bonga, jehož rodina vládla zemi téměř šest desetiletí.

    Neúspěšné pokusy o puč navíc proběhly v Gambii nebo Guinei-Bissau. Všechny tyto převraty navíc mají velkou lidovou podporu. Podle odborníků je za tím selhání demokratických procesů v afrických zemích, což vede k prohlubování nerovnosti, zkorumpované správě a horšícím se ekonomickým podmínkám. Tato kombinace hospodářských, politických a sociálních problémů činí region obzvláště zranitelným vůči převratům.

    Podle průzkumu organizace Afrobarometer ve 34 zkoumaných afrických zemích klesla v posledních letech důvěra v demokratické volby až o 20 procent a lidé by podle šetření stále více upřednostnili vojenskou vládu. „Lidé jednoduše nespatřují na demokracii žádné výhody. Proto se pučisté těší takové podpoře,“ uvedl politický analytik Jonathan Asante-Otchere z ghanské University of Cape Coast.

    „To, co vidíme, je produktem nefunkčních institucí a skutečnosti, že demokracie nesplnila očekávání místních obyvatel,“ řekl pro Al-Džazíru ředitel Západoafrického centra pro boj proti extremismu Mutaru Mumuni Muqthar. Jádrem nespokojenosti jsou kromě korupce a špatného vedení země zejména ekonomické faktory.

    „Je to z velké části způsobeno ekonomickou situací v regionu. Důvodem jsou vysoké životní náklady a nezaměstnanost, přičemž lidé zároveň vidí, že jejich politická elita si žije nadstandardně dobře,“ dodává Muqthar.

    Problém je také v tom, že celá oblast střední, západní Afriky a Sahelu je od svržení Libyjského vůdce Muammara Kadáfího výrazně nestabilní, v regionu se formují ozbrojené povstalecké skupiny a šíří se ozbrojené střety. „Pokud bychom se chtěli vrátit v čase, je zřejmé, že pád Kaddáfího režimu v Libyi začal zhoršovat nejistotu v Mali a v celém Sahelu,“ uvedl Dave Peterson, vrchní ředitel afrického programu pro demokracii NED s tím, že chaos a mocenské vakuum v Libyi vedly k šíření zbraní a ozbrojených bojovníků po celém sahelském regionu.

    Situace v Africe se podle odborníků v příštích letech jen tak neuklidní. „V mnoha zemích proběhly sporné volby nebo se u moci drží prezidenti, kteří jsou u moci již třetí volební období, nebo je zde vysoká míra nejistoty či stagnující ekonomika. Nevíme, kde by mohly být spiknutími k převratu zasaženy příště, ale místa jako Kamerun, Togo, Senegal, Benin se potýkají s mnoha problémy,“ říká Mutaru Mumuni Muqthar. „Pro extremistické skupiny v regionu je nyní den otevřených dveří,“ dodává s tím, že demokracie v Africe je zatím touhou, která není smysluplně naplněna.

    Západní svět navíc aktuálně neutěšená situace v Africe nezajímá, jak prohlásila vedoucí Centra pro mezinárodní spolupráci na Newyorské univerzitě Sarah Cliffová. „Ukrajinská krize na sebe vztahuje všechnu pozornost na mezinárodním poli. Některým zapomenutým krizím se podobné pozornosti nedostává,“ uvedla Cliffová pro server Politico.com.


  • Zora
    upravené Tue 3 Oct 2023 ->


    2.10.23

    Odborníci WHO odporúčajú očkovanie detí druhou vakcínou proti malárii

    Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok oznámila, že jej odborníci odporučili očkovanie detí druhou vakcínou proti malárii vyvinutou britskou Oxfordskou univerzitou.

    "Ako výskumník malárie som kedysi sníval o dni, keď budeme mať bezpečnú a účinnú vakcínu proti malárii. Teraz máme dve," uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

    Očkovaciu látka s názvom R21/Matrix-M vyrába Indický sérový inštitút a už bola schválená na použitie v Burkine Faso, Ghane a Nigérii.

    V roku 2021 WHO odobrila vakcínu s označením RTS,S, vyrobenú britskou farmaceutickou spoločnosťou GlaxoSmithKline (GSK), na rozsiahlu aplikáciu u detí v oblastiach so stredným až vysokým rizikom šírenia malárie. Išlo o dovtedy jedinú schválenú očkovaciu látku proti malárii.

    Regionálna riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová povedala, že nová vakcína má pre kontinent veľký potenciál tým, že pomáha odstrániť obrovský rozdiel medzi dopytom a ponukou.

    "Tieto dve vakcíny... môžu pomôcť posilniť snahy o prevenciu a šírenie malárie a zachrániť státisíce mladých životov v Afrike pred touto smrteľnou chorobou," dodala.


  • Senegal zakročil proti európskym utečeneckým lodiam: Budú ho nasledovať ďalší?

    Od Al Jazeera

    Námorníctvo západoafrického národa rekordne zastavuje utečenecké lode. Komu to však pomôže – okrem Európy?

    V príspevkoch aktualizovaných takmer denne na sociálnych sieťach senegalské námorníctvo podrobne opisuje, ako jeho hliadková loď Walo presmeruje plavidlá preplnené utečencami, ktorí sa snažia dostať do Európy. Fotografie ukazujú ľudí vystupujúcich z člnov s rozmazanými tvárami: ženy vo splývavých šifónových šatách, bosé deti, muž v košeli „Mbour Sport Academie“.

    Minulý rok zadržali senegalské úrady len jednu známu loď smerujúcu do Európy. Len v priebehu týždňa tohto septembra však námorníctvo krajiny vrátilo späť viac ako 600 potenciálnych utečencov , práve keď ich člny začali plávať cez búrlivý Atlantik na nebezpečnej, ale obľúbenej ceste.

    Prudký nárast migrantov prichádzajúcich do EÚ

    Úsilie Senegalu, ktoré je súčasťou nového akčného plánu o emigrácii, prichádza v čase, keď sa Taliansko ohýba pod ťarchou náporu prichádzajúcich na jeho pobrežia. V septembri tamojšie úrady vyhlásili výnimočný stav po tom, ako na malý ostrov Lampedusa za jeden deň dorazilo viac ako 5000 ľudí .

    Flavio Di Giacomo, hovorca Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), uviedol, že väčšinu pristátí tvoria migranti zo subsaharskej Afriky, ktorí utekajú z Tuniska po náraste rasistických útokov. Ich cesty sú podľa neho obzvlášť nebezpečné, pretože čelia diskriminácii zo strany pašerákov.

    Skrátené:

    https://www.aljazeera.com/features/2023/10/5/senegal-cracks-down-on-europe-refugee-boats-will-others-follow

  • 19.10.23

    Prvý francúzsky konvoj sťahujúci sa z Nigeru dorazil do Čadu

    Prvý francúzsky cestný konvoj s vojakmi, ktorí sa sťahujú z Nigeru po zvrhnutí tamojšieho prezidenta, dorazil do susedného Čadu, uviedla vo štvrtok francúzska armáda.

    Konvoj "po deviatich dňoch cesty dorazil bez akýchkoľvek mimoriadnych problémov" do čadského hlavného mesta N'Djamena, uviedol hovorca francúzskeho generálneho štábu Pierre Gaudilliere. Vojaci sa odtiaľ letecky presunú späť do Francúzska. Presun z Nigeru sa uskutočnil v koordinácii s nigerskými silami.

    Francúzsko začalo minulý týždeň sťahovanie sa z Nigeru po júlovom zvrhnutí prezidenta Mohameda Bazouma, kľúčového spojenca Paríža v regióne Sahel.

    Francúzsku armádu čaká repatriácia jej vybavenia prevažne po súši cez Čad a potom Kamerun. Ide o vzdialenosť viac ako 3000 kilometrov, pričom niektoré oblasti na trase sú známe ako útočiská džihádistických skupín.

    Približne 1400 vojakov bolo nasadených v hlavnom meste Niamey a na západe Nigeru, kde bojovali proti ozbrojencom napojeným na extrémistickú skupinu Islamský štát a teroristickú sieť al-Káida, pričom mali k dispozícii stíhacie lietadlá, vrtuľníky, drony, obrnené vozidlá a ďalšie vybavenie.

    Prvý konvoj dorazil do Čadu v obrnených vozidlách s nigérijským sprievodom po absolvovaní vyše 1600 kilometrov dlhej cesty. N'Djamena je sídlom francúzskeho vojenského veliteľstva pre celú oblasť Sahelu, a je tam nasadených zhruba 1000 vojakov.

    Za uplynulých 18 mesiacov je to už tretíkrát, čo nejaká bývalá africká kolónia poslala preč francúzske jednotky. Podľa AFP to znamená vážny úder pre vplyv Francúzska na tomto kontinente, ako aj pre jeho prestíž na medzinárodnej scéne.

    Francúzsky prezident Emmanuel Macron prijal v stredu v Elyzejskom paláci čadského prezidenta Mahamata Débyho. Rokovali o regionálnych otázkach a "návrate našich vojenských prostriedkov do Francúzska", uviedol Paríž.

    --

    20.10.23

    Francúzski vojaci sa stiahnu z Nigeru do konca roka, potvrdila armáda

    Francúzska armáda v piatok potvrdila, že jej príslušníci opustia západoafrický štát Niger do konca tohto roka.

    Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom septembra oznámil, že 1400 francúzskych vojakov sa z Nigeru stiahne do konca roka. "Cieľ z prezidentského vyhlásenia o odchode k 31. decembru bude naplnený," povedal v piatok generál Eric Ozanne na tlačovej konferencii v nigerskom hlavnom meste Niamey.

    Francúzsko začalo svojich vojakov z Nigeru sťahovať minulý týždeň. Reaguje tým na po júlové zvrhnutie prezidenta Mohameda Bazouma, kľúčového spojenca Francúzska a Západu v regióne Sahel. Armáda vo štvrtok oznámila, že prvý cestný konvoj s vojakmi z Nigeru dorazil do susedného Čadu.

    Francúzska armáda v Nigeri pomáhala v rámci širšieho boja proti džihádistom v africkom región Sahel.

    --

    18.10.23

    Maďarská vláda predložila návrh na spustenie vojenskej misie v Čade

    Maďarské ministerstvo obrany v mene vlády predložilo parlamentu návrh na spustenie vojenskej misie v Čade. Podľa servera ATV.hu to v stredu oznámil rezort obrany, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

    Maďarskí vojaci budú v krajine na pozvanie čadského prezidenta s cieľom posilniť stabilitu regiónu a tým aj bezpečnosť Európy a Maďarska, ako aj obmedziť nové migračné vlny hroziace z Afriky.

    Prítomnosť maďarských vojakov posilňuje boj proti terorizmu a pomáha hladkému priebehu humanitárnej pomoci a miestnemu rozvoju v programe Hungary Helps (Maďarsko pomáha), píše sa vo vyhlásení ministerstva.

    Minulý piatok (13.10.) minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky oznámil, že Maďarsko plánuje vyslať na jar 2024 do Čadu 200-člennú vojenskú misiu s cieľom obmedziť migračnú krízu v africkom regióne Sahel. Sahelský región a Čad zohrávajú podľa ministra kľúčovú úlohu proti migrácii z Afriky.

    "Ak sa aj Čad stane nestabilným, potom môžeme byť svedkami prelomenia migračnej bariéry, ktorá by mohla poslať ďalšie stovky miliónov na cestu do Európy," podčiarkol Szalay-Bobrovniczky.

    Podľa jeho slov táto stredoafrická krajina dostane prostredníctvom programu Hungary Helps aj humanitárnu a poľnohospodársku rozvojovú pomoc.

    Minister zdôraznil, že ide o misiu zabezpečujúcu nezávislú vojenskú prítomnosť, ktorá bude spolupracovať s francúzskymi a americkými jednotkami v krajine.

  • Keňa zavedie bezvízový styk pre návštevníkov z afrických krajín

    Nairobi 30. októbra (TASR) - Keňa do konca roka zruší vízovú povinnosť pre všetkých návštevníkov zo štátov Afriky, oznámil tamojší prezident William Ruto. "Je načase, aby sme si uvedomili, že vízové obmedzenia medzi nami hrajú proti nám," povedal Ruto na medzinárodnej konferencii.

    Bezvízový styk v rámci kontinentu je cieľom Africkej únie (AÚ) už desať rokov. Hoci existujú regionálne dohody a bilaterálne dohovory, pokrok smerom k zrušeniu obmedzení je pomalý, uviedla v nedeľu stanica BBC News.

    Podľa správy z roku 2022, ktorú podporila AÚ, ponúkajú vstup všetkým africkým občanom bez víz iba Seychely, Gambia a Benin.

    Podľa Indexu vízovej otvorenosti Afriky (AVOI), ktorý meria, do akej miery sú jednotlivé africké krajiny prístupné návštevníkom z iných afrických štátov, však väčšina z nich napreduje smerom k zjednodušeniu vstupných procesov a zrušeniu obmedzení pre niektoré iné krajiny.

    Keňa sa v roku 2022 v rámci tohto indexu umiestnila z 54 štátov na 31. mieste. Podľa Ruta je to zlé pre obchod.

    "Keď ľudia nemôžu cestovať, nemôžu cestovať ani podnikatelia a všetci sme v strate. Do konca tohto roka nebude musieť mať žiaden Afričan víza, aby mohol prísť do Kene," vyhlásil Ruto na summite v Konžskej republike, zameranom na ochranu najväčších dažďových pralesov na svete.

    AÚ vydala svoj "africký pas" v roku 2016. Cieľom je, aby všetci občania Afriky mohli cestovať po celom kontinente bez víz. Pas však stále nie je široko dostupný. Dôvodom sú sčasti obavy o bezpečnosť, pašovanie a vplyv na miestne trhy práce.

    Ak je zrušenie všetkých vízových obmedzení v súčasnosti príliš veľkým krokom, správa AVOI odporúča niekoľko ďalších opatrení. Patrí medzi ne zníženie poplatkov, zavedenie štandardných víz pri príchode pre návštevníkov z Afriky a zavedenie bezpečného systému elektronických víz.

    --

    OSN: V KDR je rekordných 6,9 milióna vnútorne vysídlených osôb

    Ženeva 30. októbra (TASR) - Počet vnútorne vysídlených osôb v Konžskej demokratickej republike (KDR) dosiahol následkom stupňujúceho sa násilia rekordných 6,9 milióna, oznámila v pondelok Organizácia Spojených národov (OSN).

    Konflikt medzi povstalcami z Hnutia 23. marca (M23) a milíciami lojálnymi vláde sa od začiatku októbra zintenzívnil vo východnej provincii Severné Kivu, najmä severne od tamojšieho hlavného mesta Goma.

    Medzinárodná organizácia OSN pre migráciu (IOM) uviedla, že mnohí ľudia, ktorí utiekli zo svojich domovov, ale zostali na území KDR, zúfalo potrebujú pomoc na uspokojenie svojich základných potrieb.

    "IOM zintenzívňuje svoje úsilie o riešenie zložitej a pretrvávajúcej krízy v KDR, keďže počet vnútorne vysídlených osôb sa v celej krajine vyšplhal na 6,9 milióna, čo je zatiaľ najvyšší zaznamenaný počet," uvádza IOM vo vyhlásení.

    "Vzhľadom na pretrvávajúci konflikt a stupňujúce sa násilie čelí KDR jednému z najväčších vnútorných vysídlení a jednej z najväčších humanitárnych kríz na svete," tvrdí IOM.

    M23, ktoré od roku 2021 obsadilo rozsiahle územia na východe KDR, je jednou z niekoľkých milícií, ktoré ovládajú veľkú časť regiónu - aj napriek prítomnosti medzinárodných mierových síl.

    IOM uviedla, že v októbri 2023 žilo vo východných provinciách Severné Kivu, Južné Kivu, Ituri a Tanganika približne 5,6 milióna vnútorne vysídlených osôb. Ako hlavný dôvod vysídlenia IOM uvádza pretrvávajúci konflikt.

    "Obyvatelia KDR už desaťročia zažívajú krízu. Najnovšia eskalácia vyhnala z domovov za kratší čas viac ľudí ako kedykoľvek predtým. Ľudia naliehavo potrebujú pomoc," vyhlásil vedúci misie IOM v KDR Fabien Sambussy.

  • Karol III. s manželkou Kamilou pricestovali na návštevu Kene

    Nairobi 31. októbra (TASR) — Britský kráľ Karol III. s manželkou kráľovnou Kamilou v pondelok večer pricestovali na štvordňovú návštevu Kene.

    "Návšteva sa koná v čase, keď sa Keňa pripravuje na oslavy 60. výročia nezávislosti, a poukáže na silné a dynamické partnerstvo medzi Spojeným kráľovstvom a Keňou," uviedla vo vyhlásení britská diplomatická misia v Nairobi.

    Návšteva sa oficiálne začne v utorok, keď kráľovský pár privíta kenský prezident William Ruto, a potrvá do 3. novembra. Karol III. sa počas dvoch dní stretne v hlavnom meste Nairobi s podnikateľmi, mladými Keňanmi a zúčastní sa na štátnom bankete.

    Kráľovský pár následne odcestuje do prístavného mesta Mombasa, kde navštívi prírodnú rezerváciu a stretne sa s predstaviteľmi rôznych náboženstiev.

    Buckinghamský palác predtým na sociálnej sieti X (predtým Twitter) napísal, že návšteva sa zrejme zameria aj na "bolestivejšie aspekty" historického vzťahu Británie a Kene.

    Kenská komisia pre ľudské práva v nedeľu vyzvala britského kráľa, aby sa "jednoznačne verejne ospravedlnil" a zaplatil odškodné za neľudské zaobchádzanie s kenskými občanmi zo strany britskej koloniálnej správy.

    Týka sa to aj obdobia nazývaného Povstanie Mau Mau z rokov 1952 – 1960, počas ktorého bolo zabitých približne 10.000 ľudí, najmä z kmeňa Kikujov, bojujúceho proti európskym osadníkom.

    Návšteva Kene je prvou návštevou Karola III. v niektorej z krajín britského Spoločenstva národov od nástupu na trón v septembri minulého roka.


  • Zora
    upravené Sat 4 Nov 2023 ->

    Steinmeier požiadal v Tanzánii o odpustenie za koloniálnu minulosť

    Songea 1. novembra (TASR) - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v Tanzánii ospravedlnil potomkom obetí nemeckého koloniálneho násilia. .

    "Ako spolkový prezident Nemecka chcem požiadať o odpustenie (za to), čo Nemci urobili vašim predkom," povedal v stredu v tanzánijskom meste Songea.

    Prezident ubezpečil, že Nemecko je pripravené na zúčtovanie so svojou minulosťou; tento komentár poslucháči ocenili potleskom.

    Steinmeier sa v Tanzánii stretol aj s rodinou náčelníka Songea Mbana bez prítomnosti novinárov. Nemecká správa kolónie náčelníka v roku 1906 nechala popraviť spolu so 66 ďalšími vodcami povstania. Dnes je považovaný za národného hrdinu.

    Podľa oficiálnych odhadov zahynulo počas povstania Maji Maji v rokoch 1905 až 1907 až 300.000 ľudí. Nemecká koloniálna história sa skončila v roku 1918 po porážke v prvej svetovej vojne.


  • Vláda Juhoafrickej republiky stiahne všetkých diplomatov z Izraela

    Johannesburg 6. novembra (TASR) - Vláda Juhoafrickej republiky (JAR) v pondelok uviedla, že stiahne všetkých svojich diplomatov z Izraela pre obavy súvisiace so situáciou v Gaze.

    "Juhoafrická vláda sa rozhodla stiahnuť všetkých svojich diplomatov z Tel Avivu na konzultácie," potvrdila na tlačovom brífingu predstaviteľka vlády JAR Khumbudzo Ntshavheniová.

    "Sme extrémne znepokojení pokračujúcim zabíjaním detí a nevinných civilistov na palestínskych územiach a domnievame sa, že povaha reakcie Izraela sa stala kolektívnym trestom," uviedla na tlačovej konferencii juhoafrická ministerka zahraničných vecí Naledi Pandorová.

    Boje v pásme Gazy zúria už približne mesiac po tom, čo militanti z palestínskeho hnutia Hamas zaútočili 7. októbra na Izrael. Zahynulo pritom najmenej 1400 ľudí, väčšinou civilistov. Hamas si okrem toho vzal viac než 240 rukojemníkov, ktorých zavliekol do pásma Gazy.

    Izrael v reakcii na to spustil masívne bombardovanie Gazy, kam vyslal aj pozemné jednotky. Palestínske ministerstvo zdravotníctva uvádza, že zahynulo už 9700 ľudí - taktiež väčšinou civilistov. Izraelská armáda v tejto súvislosti upozorňuje, že Hamas zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov a využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty.

    Pretória je dlhodobo podporovateľom tzv. palestínskej otázky, ktorú tamojšia vládnuca strana Africký národný kongres často spája so svojím vlastným bojom proti bývalému juhoafrickému režimu apartheidu, píše AFP.


  • Záplavy v Somálsku z domovov vyhnali 300.000 ľudí

    Mogadišo 8. novembra (TASR) – Prívalové povodne na juhozápade Somálska si vyžiadali takmer tri desiatky obetí a z domovov vyhnali státisíce ľudí.

    V Somálsku, Keni a Etiópii od začiatku mesiaca prudko prší. Prívalové zrážky zapríčiňujú zosuvy pôdy a zatápajú budovy. Niektoré postihnuté regióny predtým zažívali najhoršie sucho za 40 rokov.

    "Na zrážky sme upozorňovali a predpovedali sme, že táto situácia môže nastať," uviedol v utorok neskoro večer predseda somálskeho úradu na boj proti katastrofám. Prezident William Ruto však tieto predpovede spochybňoval a tvrdil, že k ničivým záplavám nedôjde.

    Záplavy si vyžiadali najmenej 29 obetí a z domovov vyhnali vyše 300.000 ľudí, celkovo zasiahli približne 850.000 ľudí.

    Úrad Organizácie Spojených národov pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) v stredu uviedol, že záchranné práce komplikujú prerušené cestné komunikácie.

    Prívalové povodne si v susednej Keni vyžiadali najmenej 15 obetí, v Etiópii najmenej 20 ľudí a viac než 12.000 voda vyhnala z domovov.

    Ničivé povodne spôsobené klimatickou zmenou postihli túto časť východnej Afriky už v minulosti. Od októbra 1997 do januára 1998 si v piatich krajinách tzv. Afrického rohu vyžiadali viac než 6000 životov, z toho najmenej 1800 v Somálsku, kde sa vyliala rieka Juba. Ďalšie obete si vyžiadala epidémii malárie, ktorá prišla po záplavách, prípadne ich usmrtili krokodíly.

  • Ministri obrany Ruska a Burkiny Faso rokovali o vojenskej spolupráci

    Moskva 7. novembra (TASR) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa v utorok stretol s rezortným kolegom z Burkiny Faso Kassoumom Coulibalym, aby sa dohodli na posilnení obranných väzieb medzi svojimi krajinami, uviedla Moskva.

    Vojenskí vládcovia Burkiny Faso prehĺbili spoluprácu s Moskvou po minuloročnom prevrate a snažia sa diverzifikovať svojich medzinárodných spojencov.

    Rusko, ktoré sa po februári 2022 pre inváziu na Ukrajine dostalo do medzinárodnej izolácie, v uplynulých mesiacoch rokovalo s Burkinou Faso o širšej vojenskej spolupráci.

    Moskva tiež prisľúbila bezplatné dodávky obilia do tejto africkej krajiny, ktorá patrí medzi najchudobnejšie na svete.

    "Rusko-burkinské vzťahy sú založené výlučne na princípoch vzájomného rešpektu a zohľadňovania záujmov druhej strany, pričom v uplynulých rokoch nadobudli pozitívnu dynamiku," uviedol Šojgu podľa vyhlásenia ministerstva. "Dnešné stretnutie považujem za ďalší krok v rozvoji našich priateľských vzťahov," dodal.

    V Burkine Faso sa minulý rok odohrali dva vojenské prevraty a oba boli čiastočne vyvolané neúspechmi pri potláčaní džihádistického povstania.

    Tamojšia vojenská chunta sa od nástupu k moci v septembri 2022 vzdialila Francúzsku ako historickému partnerovi a bývalej koloniálnej mocnosti a väčšmi spolupracuje s Ruskom.

    Burkina Faso v októbri podpísala s Ruskom dohodu o výstavbe jadrovej elektrárne v snahe získať zdroj elektriny v sahelskej krajine, kde k nej má dnes prístup menej ako štvrtina obyvateľstva.


  • Lin
    Lin
    upravené Sat 11 Nov 2023 ->

    ad "záplavy v Somálsku" (i jinde v Africe): video od cca 1.40 min do 2.50 min:

    https://www.youtube.com/watch?v=Rb3gE-Wyp7A

  • Ruské ministerstvo obrany začne vojensko-technickú spoluprácu s ďalšími šiestimi africkými krajinami

    V tomto prípade bude mať Rusko dohody s viac ako polovicou štátov na africkom kontinente – 36 z 54. Povedal to v rozhovore námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin.

    "Spravidla sa uzatvárajú dohody v oblasti vojenskej spolupráce a táto dohoda nie je osamotená. Paralelne s ňou existuje množstvo ďalších zmlúv na štátnej alebo medzirezortnej úrovni. V Afrike je 54 krajín. K dnešnému dňu máme dohody s 30 štátmi a ďalších šesť sa pripravuje... Celkovo ich bude 36. To prakticky pokrýva väčšinu afrického kontinentu, “ povedal Fomin.

    https://t.me/EurasianChoice/31528

  • Krize v Burkině Faso: Při masakru v Zaongu umírali civilisté

    15.11.2023  

    Evropská unie vyzvala k vyšetřování údajného zabití mnoha desítek lidí v Burkině Faso na začátku listopadu.

    Místní vláda Burkiny Faso v sobotu oznámila, že při útoku na vesnici na severu Burkiny Faso ozbrojení útočníci zabíjeli, zapalovali domy a mnoho obyvatel zranili při jednom z nejsmrtelnějších útoků, které tato západoafrická země za poslední roky zažila. Útočníci zaútočili v sobotu brzy ráno nejprve na zlatý důl u vesnice Sobha nedaleko hranic s Nigerem a poté se vrhli na civilisty včetně žen a dětí. Zaútočili také na vesnický trh, jak uvedla vláda ve svém prohlášení. “Při masakru bylo pravděpodobně zabito přibližně 100 civilistů, včetně žen a dětí,” uvedl v prohlášení šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell. Jiné údaje hovoří o 70 obětech. Není jasné, kdo za útokem ve vesnici Zaongo 6. listopadu stál. Josep Borrell vyzval vojenskou juntu Burkiny Faso, aby objasnila okolnosti úmrtí. Ta dosud neodpověděla.

    Burkina Faso se snaží potlačit džihádistické povstání, které se rozšířilo ze sousedního Mali. Vojenská vláda nutí civilisty, aby se zapojili do boje proti islamistickým skupinám, které údajně ovládají asi 40 % území země. Podle humanitárních agentur byla kvůli povstání nucena zavřít asi čtvrtina škol v Burkině Faso. Jeden z obyvatel řekl tisku, že Zaongo je jednou z mála vesnic v oblasti, kterou “teroristé nevyprázdnili”. “Někteří obyvatelé byli podezříváni, že s nimi spolupracují,” řekl obyvatel. Armáda se loni chopila moci v zemi s příslibem, že zastaví útoky džihádistů. Podle západních médií se ale počet mrtvých naopak ještě zvýšil. Americký projekt Armed Conflict Location & Event Data Project (Acled) tvrdí, že pro Burkinu Faso byl loňský rok s více než 1 400 mrtvými civilisty nejsmrtelnějším v historii země. Podle Acledu bylo letos v důsledku násilností v zemi zabito téměř 8 000 lidí.


  • Povodne v Somálsku zabili 31 ľudí, viac než 1,2 milióna vysídlili

    Mogadišo 13. novembra (TASR) - Prívalové dažde v Somálsku si vyžiadali najmenej 31 životov a viac než 1,2 milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy, informovali v nedeľu somálske úrady. Organizácia Spojených národov (OSN) varovala pred povodňami, aké sa vyskytujú len raz za 100 rokov.

    Povodne taktiež spôsobili rozsiahle škody na civilnej infraštruktúre africkej krajiny, najmä v regióne Gedo na juhu.

    Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) počas uplynulého týždňa Somálsko varoval pred "povodňami takého rozsahu, aké sa podľa štatistík vyskytnú len raz za 100 rokov". Takéto povodne sa podľa neho "dajú len zmierniť" a krajine odporučil "včasné varovanie a opatrenia (na záchranu životov), keďže je pravdepodobné, že dôjde k rozsiahlemu vysídleniu, ničeniu majetku a zvýšenej potrebe humanitárnej pomoci".

    Podľa OCHA môžu povodne do decembra narušiť životy približne 1,6 milióna ľudí v Somálsku. Zároveň môže voda zničiť 1,5 milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy.

    V Somálsku, Keni a Etiópii od začiatku mesiaca prudko prší. Prívalové zrážky zapríčiňujú zosuvy pôdy a zatápajú budovy. Niektoré postihnuté regióny predtým zažívali najhoršie sucho za 40 rokov. Prívalové povodne si v Keni doposiaľ vyžiadali najmenej 15 obetí, v Etiópii zahynulo najmenej 20 ľudí a viac než 12.000 voda vyhnala z domovov.


  • Nigéria prepustila vyše štyri tisíc väzňov, lebo sú preplnené väznice

    Lagos 19. novembra (TASR) - Nigérijský minister vnútra Olubunmi Tunji-Ojo oznámil, že v snahe riešiť preplnenosť väzníc v krajine prepustia vyše štyri tisíc väzňov.

    "Včera sme oznámili prepustenie 4 068 z 80.804 väzňov v našich 253 nápravných zariadeniach na celoštátnej úrovni, ktorí boli vo väzbe pre ich neschopnosť zaplatiť pokuty," napísal Olubunmi Tunji-Ojo v sobotu na platforme X (predtým Twitter). Vyhlásil to po návšteve záchytného centra Kuje neďaleko hlavného mesta Abuja.

    Hovorca ministerstva vnútra pre agentúru AFP povedal, že prepustení boli "len väzni, ktorých pokuty nepresahujú jeden milión nairov (asi 1.100 eur)." Zároveň boli odpustené pokuty v celkovej výške 585 miliónov nairov (639.000 eur).

    Ide o súčasť snahy nigérijského prezidenta Bola Ahmeda Tinubu na odľahčenie preplnených nigérijských väzníc. Do funkcie bol zvolený začiatkom tohto roka,

    Tinubu sa po nástupe k moci zameriava na zavedenie nových postupov do väzenského systému. Podľa Organizácie Spojených národov dosahuje preplnenosť nigérijských väzníc 147 percent, pričom ľudia vo väzbe môžu často čakať roky, kým budú súdení.

  • Afrika: podpořte výzvu k reformě mezinárodní finanční architektury 

    22.11.2023 

    Šéf Africké unie na konferenci, na níž se sešly země G20 a africké státy, vyzval k odstranění globálních nedostatků ve finančním systému.

    Iniciativu G20 Compact with Africa (Pakt s Afrikou) hostí Německo s cílem podpořit africké země v jejich hospodářském rozvoji. Dvoudenní konference v Berlíně se účastní vedoucí představitelé z více než desítky afrických zemí. Iniciativa sdružuje reformně smýšlející africké země, mezinárodní organizace a bilaterální partnery ze skupiny G20 i mimo ni s cílem koordinovat reformní programy jednotlivých zemí, podporovat příslušná politická opatření a propagovat investiční příležitosti pro soukromé investory. Je otevřena všem africkým zemím a hlavním cílem je zvýšit přitažlivost soukromých investic prostřednictvím podstatného zlepšení makroekonomického, obchodního a finančního rámce. Členskými zeměmi G20 Compact jsou Maroko, Tunisko, Egypt, Senegal, Guinea, Pobřeží slonoviny, Ghana, Togo, Benin, Burkina Faso, Rwanda, Demokratická republika Kongo a Etiopie. Předseda Africké Unie Azali Assoumani ve svém projevu v Berlíně poslal skupině G20 naléhavý vzkaz. Assoumani požádal partnery Africké unie ze skupiny, aby podpořili výzvu Afriky k reformě mezinárodní finanční architektury a ke spravedlivějšímu a inkluzivnějšímu globálnímu řízení ekonomiky.

    “Je třeba říci, že současné nedostatky finančního systému jsou hlavní překážkou mobilizace mezinárodního soukromého kapitálu a financování rozvoje našich afrických ekonomik. Chtěl bych proto požádat naše partnery ze skupiny G20, aby podpořili výzvu Afriky k reformě…” Assoumani rovněž vyzval k rozšíření iniciativy na všechny africké země, “aby bylo vytvořeno silnější a inkluzivnější partnerství ve prospěch celého kontinentu a našeho kontinentu zkříženého s Evropou a dalšími kontinenty”. Potenciál iniciativy Pakt s Afrikou však podle něj může být plně využit pouze tehdy, pokud bude splněna řada úkolů. I když totiž investiční toky ze zemí G20 do přiléhajících afrických zemí překročí předpodzimní úroveň, jako tomu bylo v roce 2019, stále zdaleka nedosahují rekordní částky téměř 53 miliard dolarů dosažené ve fiskálním roce 2017/2018. Vnitřní investiční potřeby zemí zůstávají podle Assoumaniho nadále „kolosální.”