Správy zo severu a Pobaltia

Určené pre správy z týchto štátov:
Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva

Komentáre

 • Zora
  upravené Thu 1 Sep 2022 ->#2

  Zaujali ma 2 správy zo Švédska:

  Vo Švédsku zaznamenali prvý prípad nákazy vtáčou chrípkou: Neuveríte, kto sa nakazil
  ŠTOKHOLM - Sviňucha, ktorá v júni uviazla na pláži na západe Švédska, uhynula na vtáčiu chrípku. Ide pritom o vôbec prvý známy prípad nákazy vírusom vtáčej chrípky u tohto morského cicavca podobného delfínom, oznámil v stredu švédsky veterinárny úrad. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
  "Pokiaľ vieme, ide o prvý potvrdený prípad vtáčej chrípky u sviňuchy na svete," uviedla vo vyhlásení veterinárka Elina Thorssonová. "Je možné, že sviňucha nejakým spôsobom prišla do kontaktu s nakazeným vtákom," pokračovala Thorssonová.
  Tohto mladého samca sviňuchy našli koncom júna uviaznutého na pláži na západe Švédska. V čase nájdenia ešte žil, avšak bol vyčerpaný a aj napriek snahám verejnosti, ktorá sa ho snažila prinútiť, aby vplával do hlbších vôd, jedinec napokon ešte v ten istý deň zahynul. Vírus vtáčej chrípky H5N1 bol neskôr objavený vo viacerých orgánoch tohto uhynutého cicavca.
  "Na rozdiel od tuleňov, u ktorých bola nákaza vtáčou chrípkou zaznamenaná viackrát, existuje len veľmi málo takýchto prípadov u veľrybotvarých cicavcov," uviedla Thorssonová. Nákaza vírusom vtáčej chrípky bola už zaznamená aj u iných cicavcov, napríklad u líšok, vydier, rysov či skunkov, uvádza švédsky veterinárny úrad. Nákaza vtáčou chrípkou v súčasnosti prepukla u vtáctva žijúceho voľne v európskej a severoamerickej prírode, približuje AFP.
  https://www.topky.sk/cl/11/2372293/Vo-Svedsku-zaznamenali-prvy-pripad-nakazy-vtacou-chripkou--Neuverite-kto-sa-nakazil


  Hasiči uhasili oheň na trajektu u Švédska. Na palubě bylo 300 cestujících 29.8.22
  U švédského pobřeží v Baltském moři hořel trajekt Stena Scandica. Podle švédské námořní správy bylo na palubě 300 lidí. Hasiči zlikvidovali požár zlikvidovali. Nikdo nebyl zraněn a nutná nakonec nebyla ani evakuace.
  „Upozornili jsme všechny dostupné jednotky, pilotní čluny, vrtulníky a další plavidla v okolí, abychom zachránili lidi,“ řekla listu Aftonbladet Lisa Mjörningová, mluvčí norské námořní správy. Helikoptéry vyslala i švédská námořní správa.
  Na místo zamířily tři vrtulníky a sedm lodí. Nikdo nebyl evakuován, ale jeden z lidí na trajektu podle AP řekl, že pasažéři se shromáždili na horní palubě.
  Švédský provozovatel trajektů Stena Line uvedl, že na palubě bylo 241 pasažérů a 58 členů posádky. Hořet podle společnosti začalo v chladírenském voze. Plavidlo bude i s pasažéry odtaženo do Nynäshamnu, uvedla Mjörningová.
  Trajekt jezdí mezi švédským Nynäshamnem a lotyšským městem Ventspils v Lotyšsku. Má kapacitu 970 cestujících.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/svedsko-baltske-more-trajekt-pozar.A220829_134132_zahranicni_jhr

  pred uhasením:
  "Požiar vypukol na palube s autami," uviedol hovorca švédskej námornej správy Jonas Franzén.
  Trajekt menom Stena Scandica sa v čase vypuknutia požiaru nachádzal pri ostrove Gotska Sandön juhovýchodne od Švédska.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/pri-pobrezi-svedska-hori-trajekt-n/657038-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=c

  Mnt.skSvet29. augusta 2022 21:26
  Pasažierov z trajektu Stena Scandica, ktorý horel pri švédskom pobreží, začali evakuovať. Na palube je 300 ľudí, požiar nikoho nezranil. Loď však nie je schopná prevádzky, unáša ju smerom k ostrovu Gotland a hrozí, že uviazne na plytčine. (reuters)
  /https://dennikn.sk/minuta/2988826

 • Litva

  Do Litvy dorazili prví nemeckí vojaci, posilnili východné krídlo NATO
  Do Litvy pricestoval v nedeľu prvý kontingent nemeckých vojakov, ktorí tam budú pôsobiť ako súčasť brigády NATO. Ich príchod je súčasťou snáh o posilnenie východného krídla Severoatlantickej aliancie v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, informuje agentúra DPA.
  Približne stovka príslušníkov nemeckej mechanizovanej pechoty a takmer 40 vojenských vozidiel sa priplavilo loďou do litovského prístavu Klaipeda. Odtiaľ pokračovali v ceste na vojenskú základňu Rukla nachádzajúcu sa v strednej časti tejto pobaltskej republiky.
  Nemecko má v Litve viesť bojovú brigádu NATO s 3000 – 5000 vojakmi, ktorej súčasťou bude veliaci štáb aj zásoby zbraní a munície. Väčšina príslušníkov brigády však zostane v Nemecku a bude pripravená na prípadné nasadenie v Litve.
  Nemecký brigádny generál Christian Nawrat uviedol, že príchod nemeckého kontingentu je jasným vyjadrením solidarity voči Litve, ktorá je členskou krajinou NATO od roku 2004, rovnako ako ďalšie dve pobaltské republiky – Lotyšsko a Estónsko.
  Agentúra DPA pripomína, že Litva hraničí s ruskou pobaltskou Kaliningradskou exklávou a súčasne s Bieloruskom, ktoré je spojencom Moskvy. Na území Litvy už od roku 2017 operuje Nemeckom vedený prápor NATO s približne 1 600 príslušníkmi.
  https://standard.sk/243768/do-litvy-dorazili-prvi-nemecki-vojaci-posilnili-vychodne-kridlo-nato/

 • Zora
  upravené Tue 6 Sep 2022 ->#4

  Záhadná havária súkromného lietadla a rola stíhačiek NATO
  Agentúra Reuters zverejňuje podrobnosti o záhadnej havárii súkromného lietadla Cessna v Baltskom mori, na ktorého zachytenie vzlietli lietadlá NATO
  Lietadlo registrované v Rakúsku vzlietlo z Jerezu v južnom Španielsku bez udania cieľa, dvakrát sa otočilo okolo Paríža a Kolína nad Rýnom a potom preletelo ponad Baltské more okolo švédskeho ostrova Gotland. Kde začalo strácať výšku.
  “Dozvedeli sme sa, že lietadlo sa zrútilo severozápadne od mesta Ventspils v Lotyšsku,” uviedol hovorca švédskej záchrannej služby.
  Nemecké a dánske vojenské lietadlá išli skontrolovať lietadlo, ktoré prelietalo vzdušným priestorom týchto krajín, ale nepodarilo sa im nadviazať kontakt, uviedol Johan Wahlström zo švédskej námornej správy.
  “V kokpite nikoho nevideli,” povedal.
  Nemecký denník Bild medzitým informoval, že na palube lietadla bol pilot, muž, žena a žena, ktorú táto označila za svoju dcéru.
  Lotyšsko uviedlo, že na miesto nehody vyslalo lode. Na mieste je aj švédsky pátrací a záchranný vrtuľník a lietadlo.
  Hovorca litovských vzdušných síl predtým uviedol, že ich stíhačky tiež vzlietli, aby prenasledovali lietadlo, ale neuviedol žiadne podrobnosti.
  https://www.hlavnespravy.sk/zahadna-havaria-sukromneho-lietadla-a-rola-stihaciek-nato/2917548

  V Baltskom mori sa našli len trosky zrúteného lietadla, telá posádky nie
  *Súkromné lietadlo sa v nedeľu večer zrútilo nad Baltským morom
  *V mori našli trosky lietadla, nie však pozostatky posádky
  *Pilot krátko po štarte informoval, že v kabíne je problém s tlakom
  V nedeľu večer sa z doposiaľ nevyjasnených okolností zrútilo súkromné lietadlo Cessna 551, ktoré zo španielskeho mesta Jerez smerovalo do Nemecka, konkrétne do mesta Kolín nad Rýnom. Na palube sa údajne viezli štyria pasažieri. Ako uvádza portál Solnarea, lietadlo spadlo do Baltského mora pri neďalekom Lotyšskom pobreží.
  TASR uvádza, že patrilo nemeckému podnikateľovi Karlovi Petrovi Griesemannovi. „Môžem potvrdiť, že to bolo súkromné lietadlo nášho majiteľa Karla-Petra Griesemanna,“ uviedol hovorca spoločnosti Quick Air.
  Ten taktiež dodal aj to, že na palube lietadla sa v čase nehody nachádzal Griesemann a ďalšie tri osoby. Podľa informácií tam boli členovia jeho rodiny, jeho manželka, ich dcéra a jej priateľ.
  Tlačová agentúry SR uvádza, že Griesemann bol v Kolíne nad Rýnom známou osobnosťou, každoročne sa podieľal na organizácii kolínskeho karnevalového festivalu.
  Príčina nehody nie je známa, avšak pilot lietadla krátko po vzlete zo Španielska ohlásil problém s tlakom v kabíne. Následne potom prestal komunikovať.
  Radar lietadiel zachytil lietadlo Cessna 551 krúžiť nad Parížom a Kolínom nad Rýnom. Do vzduchu vyštartovali aj pohotovostné stíhačky, ale ich pilotom sa s lietadlom, ktoré vyšlo mimo kurz, nepodarilo spojiť.
  Cessna 551 neskôr zamieril k Baltskému moru, dostal sa do vývrtky a zrútil sa do mora. Šéf záchranného tímu Larse Antossona tvrdí, že lietadlu s najväčšou pravdepodobnosťou došlo po niekoľkých hodinách letu palivo. Na miesto sa dostavili záchranné zložky z Lotyšska, Litvy a Švédska.
  Zaujímavosťou pritom ostáva, že na mieste zrúteného stroja záchranári nenašli žiadne ľudské pozostatky a ako dodáva Larse Antosson: „Na mieste nehody sa našli trosky lietadla, avšak nie členovia posádky, nemáme na to vôbec žiadne vysvetlenie. Môžeme len špekulovať o tom, čo sa tam vlastne stalo.“
  Posádka mohla stratiť vedomie
  Ako uvádza Sonarea, lietadlo sa mohlo zrútiť práve pre pokles tlaku v kabíne, ktorý pilot hlásil chvíľu po vzlete. Tlak vzduchu, takže sila nad Zemou ležiaceho vzduchového obalu na plochu, predstavuje v priemere 1,013 bar.
  V lietadlách pri diaľkových letoch, takže vo výške 10 000 metrov, prevláda tlak, ktorý zodpovedá tlaku vo výške 2 000 až 2 500 metrov. Ak lietadlo vychádza z tlaku, ktorý je náležitý tlaku vo výške 2 000 metrov, tlak v lietadle je okolo 0,6 baru.
  Práve pre beztak znížený tlak v lietadlách sa telu dostáva pri vdýchnutí menej kyslíka ako na zemskom povrchu. Pri ešte väčšom poklese tlaku vzduchu to privedie telo do bezvedomia.
  Práve to sú dohady, prečo mohlo lietadlo bez akéhokoľvek iného ľudského zavinenia či technického zlyhania zmeniť kurz, dostať sa do vzduchovej vývrtky nad morom a spadnúť.
  https://www.startitup.sk/v-baltskom-mori-sa-nasli-len-trosky-zruteneho-lietadla-tela-posadky-nie/

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Jerez_de_la_Frontera
  https://en.wikipedia.org/wiki/Jerez_de_la_Frontera

  Griesemann = nem. grécky muž


  Česko, Polsko a Pobaltí heroizují nacismus a šíří nenávist, tvrdí Rusko
  31.8.22
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-cesko-polsko-pobalti-nacismus-neonacismus-rasismus-valka-ukrajina.A220831_161607_zahranicni_jhr

  Denacifikace Pobaltí není daleko
  30.8.22
  https://cz24.news/denacifikace-pobalti-neni-daleko/
  https://www.pokec24.cz/politika/denacifikace-pobalti-neni-daleko/


  Gotland
  https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/599/nato/1#post-53219

 • 9.5.23
  Obyvatelia estónskej Narvy sledujú slávnosti Dňa víťazstva spoza hranice
  byvatelia estónskeho mesta Narva, ktoré sa nachádza neďaleko hraníc s Ruskom, sledujú oslavu Dňa víťazstva, ktoré sa konajú v Ivangorode.
  „Popoludní sa v Narve zhromaždilo niekoľko desiatok ľudí, ktorí sledovali, čo sa deje na ruskej strane. Zo strany [ruského] Ivangorodu sú jasne viditeľné prípravy na večerný koncert,“ informuje portál URA.ru.
  Väčšinu divákov na estónskej strane hranice tvoria dôchodcovia a rodiny s deťmi. Sťažujú sa, že sa nemôžu k slávnosti pripojiť.
  Ale počúvajú hudbu, keďže aparatúra je nainštalovaná priamo na moste priateľstva na rieke Narva, ktorý spája Rusko a Estónsko.
  Pripomeňme, že v Estónsku zaviedli za oslavu Dňa víťazstva pokutu 1200 eur.
  https://sk.news-front.info/2023/05/09/obyvatelia-estonskej-narvy-sleduju-slavnosti-dna-vitazstva-spoza-hranice/

 • 30.6.23

  Fínsky minister hospodárstva odstúpil pre nacistické vyjadrenia

  Fínsky minister hospodárstva Vilhelm Junnila v piatok odstúpil pre nacistické vyjadrenia. Vo funkcii bol 10 dní.

  "Na to, aby vláda mohla pokračovať, a pre renomé Fínska chápem, že pre mňa nie je možné ďalej pôsobiť ako minister uspokojivým spôsobom," uviedol člen krajne pravicovej Strany Fínov (PS) vo vyhlásení. PS je súčasťou pravicovej vládnej koalície, ktorá sa vládnutia ujala v júni. Parlamentné voľby sa konali začiatkom apríla.

  Junnila 28. júna ustál hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente, ktoré iniciovala opozícia a obviňovala ho z opakovaných vyjadrení spojených s nacistami.

  Počas predvolebnej kampane verejnoprávna rozhlasová a televízna spoločnosť Yle zverejnila informáciu, že Junnila gratuloval inému členovi PS k číslu 88 na kandidátke. Táto číslovka je odkazom na nacistický pozdrav.

  Junnila sa za svoj výber slov ospravedlnil a označil zo za nechutný vtip.


 • 17.8.23

  Ruské lietadlá dostali pre búrku povolenie vstúpiť do priestoru EÚ

  Tri ruské dopravné lietadlá dostali špeciálne povolenie nakrátko vstúpiť do vzdušného priestoru Fínska a Estónska, aby sa vyhli búrke. Vo štvrtok o tom informovali úrady týchto krajín, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.

  Európska únia uzavrela svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá v rámci sankcií uvalených na Rusko za napadnutie Ukrajiny vlani vo februári.

  Ruský úrad pre leteckú dopravu Rosaviacija sa vo vyhlásení poďakoval svojim susedom z EÚ za pomoc.

  Tri lietadlá ruských spoločností Rossiya, Ural Airlines a Nordwind smerovali v stredu do alebo z ruskej enklávy Kaliningrad.

  Ruskí piloti musia obvykle stroje odkloniť nad Baltské more, a nemôžu letieť cez vzdušný priestor EÚ.

  Fínsky dopravný úrad Fintraffic potvrdil, že pre zlé počasie boli udelené výnimky.


 • 13.9.23

  Baltské krajiny zakázali vjazd vozidiel s ruskými poznávacími značkami

  Estónsko, Litva a Lotyšsko zakázali na svoje územie vjazd vozidlám s ruskými poznávacími značkami. Ich spoločný krok je v súlade so sankciami Európskej únie voči Rusku. TASR správu prevzala z agentúry AP.

  Estónsko zákaz zaviedlo v stredu ráno, Litva a Lotyšsko v predchádzajúcich dňoch. Estónske ministerstvo vnútra uviedlo, že ide o súčasť sankcií proti Ruskej federácii, ktoré Európska komisia zverejnila 8. septembra. Na základe nich motorové vozidlá registrované v Rusku nesmú vstúpiť na územie 27 členských krajín EÚ.

  "Cieľom sankcií voči Rusku je donútiť krajinu-agresora stiahnuť sa k svojim hraniciam," uviedol vo vyhlásení estónsky minister vnútra Lauri Läänemets. "V konzultáciách s lotyšskými a litovskými úradmi sme uznali za vhodné, že obmedzenia sú najúčinnejšie, keď sú sankcie zavedené spoločne," dodal.

  "Nemôžeme občanom štátu-agresora umožniť využívať výhody ponúkané slobodou a demokraciou, zatiaľ čo Rusko pokračuje vo svojej genocíde na Ukrajine," uviedol estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna. Estónska vláda má podľa jeho slov vo štvrtok rokovať o tom, ako naložiť s ruskými vozidlami, ktoré sa už na území krajiny nachádzajú. Litovské colné úrady uviedli, že za posledných 48 hodín odmietli povoliť vstup 36 vozidlám s ruskými poznávacími značkami.

  Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v utorok kroky Európskej komisie označil za rasistické. Moskva podľa jeho slov môže prijať odvetné opatrenia, prerušiť diplomatické väzby s EÚ a povolať z Bruselu svojich diplomatov.

  Člen hornej komory ruského parlamentu Andrej Klišas v reakcii na rozhodnutie Estónska v stredu uviedol, že Rusko by malo reagovať primerane.


 • 15.9.23

  Finsko zakázalo vjezd automobilů s ruskou poznávací značkou

  Finsko v noci na pátek uzavřelo svoje hranice pro osobní automobily s ruskou poznávací značkou. Na tiskové konferenci to oznámila finská ministryně zahraničních věcí Elina Valtonenová. Finsko tak navázalo na pobaltské státy, které k zákazu přistoupily tento týden.

  „Zavedení zákazu znamená, že auta s ruskými poznávacími značkami budou mít zákaz vjezdu do země,“ uvedla na konferenci Valtonenová, na kterou odkazuje anglická odnož finského listu Yle.

  Valtonenová navíc oznámila, že ta auta s ruskou poznávací značkou, která se ještě nachází na finském území, musí do půl roku, tedy do 16. března 2024, opustit Finsko. „Tuto záležitost jsme koordinovali s našimi partnerskými zeměmi,“ uvedla finská ministryně na tiskové konferenci v pátek odpoledne.

  Jak dále uvedl finský list v další zprávě, nový zákaz se ovšem nebude vztahovat na auto s ruskou poznávací značkou, jehož vlastníkem je občan Evropské unie s trvalým pobytem v Rusku, jeho rodinný příslušník nebo diplomat.

  Finsko následuje pobaltské státy

  Tento krok finských úřadů navazuje na rozhodnutí Estonska, Lotyšska a Litvy, které začátkem tohoto týdne zakázaly vjezd všem vozidlům registrovaným v Rusku.

  K tomu přitom došlo poté, co Evropská unie vydala směrnici, v níž členské státy vyzvala, aby zakázaly Rusům vjíždět do EU se svými automobily nebo s jinými „osobními věcmi“.

  Cílem tohoto rozhodnutí je zabránit ruským občanům v obcházení sankcí uvalených na Moskvu kvůli plnohodnotné a nevyprovokované invazi na Ukrajinu.

  Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna ve středu uvedl, že omezení budou mít tím větší dopad, čím více zemí se k nim připojí, protože se zvýší cena, kterou Rusko za válku zaplatí.


  S týmto súvisí:

  Pro ruské turisty přestává být v EU bezpečno. Mohou přijít o auto i voňavku

  Evropská unie potvrdila, že Rusové cestující do jejích členských zemí mohou přijít nejen o své auto, ale i další předměty osobní potřeby. Podle vysvětlení evropských orgánů přitom není rozhodující, že nejde o zboží dovážené pro komerční účely. O případu informují ruská média.