Zprávy z Latinské Ameriky

Komentáre

 • Volby v Brazilii vyhral Lula
  Lula vyhral s 50,9% (5), Bolsonaro se 49,10% (5).
  V zemi probihaji protesty tech, kteri jsou za Bolsonara.
  Bolsonaro se zatim k vysledku nevyjadril, jeho mlceni vyvolava starosti, ze by mohl jednat jako Trump a vitezstvi Luly neuznat, cimz by musela brazilska demokracie podstoupit silnou zatezkavaci zkousku. zde

 • @Yori povedal/-a:
  Volby v Brazilii vyhral Lula
  Lula vyhral s 50,9% (5), Bolsonaro se 49,10% (5).
  V zemi probihaji protesty tech, kteri jsou za Bolsonara.
  Bolsonaro se zatim k vysledku nevyjadril, jeho mlceni vyvolava starosti, ze by mohl jednat jako Trump a vitezstvi Luly neuznat, cimz by musela brazilska demokracie podstoupit silnou zatezkavaci zkousku. zde

  K tomu nedojde. Dnes mu gratulaci ke zvolení poslal Putin.

 • Rusofil povedal/-a: K tomu nedojde.

  To neni tak jiste, N. Vavilov to vidi jinak. Je treba vyckat.

 • Lulovi gratulovalo uz 90 statu
  Bolsonaro dlouho mlcel, ale pak prohlasil, ze se bude nadale drzet ustavy. Sam porazku nepriznal. Lulovi nepogratuloval k vitezstvi. Podekoval svym 58 mil. priznivcu, jejichz hlasy obdrzel. Jeho sef tymu Ciro Nogueira potom rekl, ze president "autorizoval" predani uradu vitezi voleb a ministr komunikaci prohlasil, ze Bolzonaro volby nebude zpochybnovat.
  V Brazilii probihaji demonstrace Bolzonarovych zklamanych priznivcu. Blokuji silnice po cele zemi. zde

 • Ľavicoví agitátori koordinujú v Brazílii útoky autami na pokojných demonštrantov podporujúcich Bolsonara, pričom jeden z týchto útokov je zachytený na videu.

  Je Vysoká šanca, že zavraždia/pokúsia sa zavraždiť Bolsonara

  https://t.me/casusbellichat/480991

 • Patrně to byl asi sebevrah, když zastavil a neujel...

  Kdo byl v Brazílii u moci, když se ušáci snažili ve Venezuele instalovat guida?

 • Keď je výhra tesná, prenechaj ju súperovi. Takto iba nahnevajú Bolsonarových priaznivcov a tí sa utvrdia v správnosti svojho postoja.

 • Protestujuci v Brazilii donutili Silvu ujst, obsadili parlament, najvyssi sud i Silvovu rezidenciu. Ukazali ako sa zbavit hadov.

  https://t.me/tupireport/11190

 • Kancelar povedal/-a: Protestujuci v Brazilii donutili Silvu ujst, obsadili parlament, najvyssi sud i Silvovu rezidenciu. Ukazali ako sa zbavit hadov.

  Taká malá VOSR. Kto to mal pod palcom?

 • Včera zomrel Dinamite, 29 rokov /2+9/ hráč aj prezident futbalového klubu Vasco da Gama.

  Smutné správy z Brazílie: Zomrel historicky najlepší strelec tamojšej futbalovej ligy!
  Smutné správy z Brazílie. Vo veku 68 rokov zomrel bývalý brazílsky futbalový reprezentant Roberto Dinamite. Carlos Roberto de Oliveira, so 190 gólmi najlepší strelec v histórii brazílskej ligy, podľahol rakovine.
  https://ereport.sk/smutne-spravy-z-brazilie/


  https://sk.wikipedia.org/wiki/Vasco_da_Gama


 • Bolsonaro bol v USA hospitalizovany kvoli velkej bolesti v brusnej oblasti.

 • The Washington Post: "Západ dúfal, že Lula bude partnerom, no on má svoje vlastné plány"

  Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva sa v prvých mesiacoch vo funkcii odmietol pripojiť k prezidentovi Bidenovi v odsúdení ruskej invázie na Ukrajinu, dovolil iránskym vojnovým lodiam zakotviť v Rio de Janeiro a vyslal vysokého poradcu na stretnutie s venezuelským silákom Nicolásom. Maduro.

  V piatok Lula zamieri do Pekingu, finále trojdňovej cesty do Číny. Viac ako 200 brazílskych obchodných lídrov zamierilo do Číny pred Lulovým príchodom, aby uhasili záplavu obchodov, ktoré priblížia Brazíliu jej najväčšiemu obchodnému partnerovi v čase, keď sú vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom čoraz napätejšie.

  Lulov plán bude zahŕňať zastávku v šanghajskom zariadení Huawei, telekomunikačného giganta, na ktorý sa vzťahujú americké sankcie.

  Lulovo minuloročné volebné víťazstvo nad Jairom Bolsonarom, bývalým vojenským dôstojníkom obdivujúcim diktatúru, ktorý sa pripojil k prezidentovi Donaldovi Trumpovi a globálnej pravici, podporilo západný optimizmus, že najľudnatejší národ Latinskej Ameriky by mohol byť partnerom pri presadzovaní demokratických noriem na západnej pologuli. mimo .
  Namiesto toho Lula pripomína svetu svoj prístup k zahraničnej politike – ktorý, v súlade s jeho prvým pôsobením v úrade, uprednostňuje pragmatizmus a dialóg a neprejavuje žiadne obavy z toho, či si znepriatelí Washington alebo Západ.
  https://t.me/BellumActaNews/94035

 • Zora
  upravené 15 Apr 07:17 ->#14

  7.4.23
  Brazílsky prezident navrhol Ukrajine, aby sa vzdala Krymu, odmietla to
  Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva vo štvrtok navrhol Ukrajine, aby sa vzdala Krymského polostrova v prospech Ruska a začala tak mierové rokovania. Kyjev tento návrh v piatok odmietol.
  Lula tak predstavil svoj návrh na ukončenie rusko-ukrajinského konfliktu, o ktorom má budúci týždeň diskutovať počas návštevy Číny. Peking nedávno taktiež predložil svoj mierový plán.
  Brazílsky prezident zároveň navrhuje vytvorenie skupiny krajín, ktoré by boli sprostredkovateľmi vo vojne na Ukrajine. Podľa jeho slov by takáto skupina mohla vzniknúť po tom, ako absolvuje návštevu Číny.
  https://www.teraz.sk/zahranicie/brazilsky-prezident-navrhol-ukrajine-a/706413-clanok.html

  13.4.23
  Lula da Silva pricestoval do Číny, rokovať má o Ukrajine
  "Chystáme sa upevniť naše vzťahy s Čínou," povedal Lula da Silva v pondelok večer.
  https://teraz.sk/zahranicie/lula-da-silva-pricestoval-do-ciny-rok/707325-clanok.html

  Brazílsky prezident Lula rokoval v Šanghaji s čínskymi firmami. So Si Ťin-pchingom bude riešiť Ukrajinu
  /.../
  Pri nástupe brazílskej exprezidentky Dilmy Rousseffovej do čela Novej rozvojovej banky skupiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a JAR vyzdvihol Lula dôležitosť tejto banky, ktorá má podľa neho potenciál oslobodiť sa od "podriadenosti" veľkým medzinárodným finančným inštitúciám.
  V Číne, ktorá je brazílskym najväčším obchodným partnerom, ľavicového prezidenta najväčšej latinskoamerickej krajiny sprevádza početná delegácia podnikateľov, guvernérov, poslancov a ministrov. Očakáva sa, že Brazília s Čínou podpíše asi dvadsiatku dohôd.
  Dnes v Šanghaji sa Lula zúčastnil na ceremoniáli, pri ktorom sa šéfkou Novej rozvojovej banky skupiny BRICS stala brazílska ľavicová exprezidentka Dilma Rousseffová. Táto banka, ktorá má sídlo práve v Šanghaji, bola vytvorená v roku 2014 ako alternatíva veľkých finančných inštitúcií, v ktorých dominujú Spojené štáty a EÚ, napísal El País.
  Banka má pomáhať financovať projekty v infraštruktúre členských krajín a teraz by sa podľa agentúry Agencia Brasil mala sústrediť na ekologické projekty a prekonanie vplyvu západných sankcií voči Rusku. Lula dnes tiež vyhlásil, že banka sa môže stať "veľkou bankou svetového Juhu" a môže pomôcť rozvíjajúcim sa krajinám znížiť ich závislosť od dolára.
  V Šanghaji dnes Lula tiež podľa agentúry Reuters navštívil výskumné stredisko čínskeho telekomunikačného gigantu firmy Huawei a stretol sa so zástupcami čínskej spoločnosti BYD Co Ltd., ktorá by mala v Brazílii začať vyrábať elektrické autá. Podľa denníka El País je symbolické, že BYD bude autá vyrábať vo fabrike, ktorú pred dvoma rokmi opustila americká automobilka Ford. Podľa Reuters by rovnako brazílsky výrobca lietadiel Embraer SA mohol podpísať kontrakt na 20 lietadiel pre čínske aerolínie.
  /.../
  https://hnonline.sk/finweb/zahranicna-ekonomika/96077492-brazilsky-prezident-lula-rokoval-v-sanghaji-s-cinskymi-firmami-so-si-tin-pchingom-bude-riesit-ukrajinu

  https://sk.wikipedia.org/wiki/Dilma_Rousseffová

 • 26.5.23

  Polícia v Peru zhabala kokaín v balíkoch s nacistickou vlajkou

  Peruánska protidrogová jednotka zhabala 58 kilových balíkov kokaínu, na obale ktorých bola nacistická vlajka a reliéfny nápis "Hitler". TASR správu prevzala v piatok z agentúry AP.

  Polícia kontraband objavila vo štvrtok v prístave v meste Paita na severe Peru blízko hraníc s Ekvádorom. Balíčky sa nachádzali na palube nákladnej lode prevážajúcej náklad špargle.

  Loď sa plavila pod libérijskou vlajkou a pred príchodom do Paity sa zastavila aj v Ekvádore. V policajnej správe sa tiež uvádza, že náklad smeroval do Belgicka.

  Peruánske úrady už v minulosti informovali, že našli kokaín zabalený v balíčkoch tvarom pripomínajúcich tehly, ktoré mali na obale zvláštne symboly. Nikdy však nešlo o vlajku nacistického Nemecka.

  Agentúra AP pripomína, že podľa odhadov peruánskych úradov sa v tejto juhoamerickej krajine ročne vyprodukuje asi 100 ton drog. Väčšina z tohto množstva odvezú loďami do Európy, no omamné látky sa z Peru prevážajú napríklad aj do Bolívie na palube malých lietadiel.

  Peru je druhým najväčším pestovateľom rastliny koka na svete a tiež druhým najväčším výrobcom kokaínu, uvádzajú Organizácia Spojených národov (OSN) a americký Úrad pre kontrolu obchodu s drogami (DEA).

  https://www.teraz.sk/zahranicie/peru-policia-zhabala-58-kg-kokainu-v/717018-clanok.html

 • 27.5.23

  Brazílsky prezident Lula odmietol účasť na ekonomickom fóre v Rusku

  Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v piatok počas telefonického rozhovoru so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom odmietol pozvanie na cestu do Petrohradu.

  Odmietnutie prišlo len niekoľko dní po roztržke medzi Lulom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na samite skupiny G7 v Japonsku, kde plánované stretnutie dvojice stroskotalo.

  "Poďakoval som sa (Putinovi) za pozvanie na Medzinárodné ekonomické fórum v Petrohrade (SPIEF) a odpovedal som, že v tomto čase nemôžem ísť do Ruska," napísal Lula na Twitteri v súvislosti s týmto podujatím, ktoré je naplánované na 14.-17. júna.

  "Zopakoval som však, že Brazília je spoločne s Indiou, Indonéziou a Čínou pripravená rokovať s oboma stranami (rusko-ukrajinského) konfliktu s cieľom dosiahnuť mier," dodal Lula. • 10.5.23

  Polícia v Čile počas razie našla pištoľ zosnulého diktátora Pinocheta

  --

  10.6.23

  Nikaragua skonfiškovala majetok 222 zástupcov opozície

  Pozn. Nikaraguu často spomínam v cirkevných správach.

 • Zora
  upravené 19 Jun 12:56 ->#19

  Správa z Mexika /nechce sa mi zakladať zvlášť tému, ospravedlňujem sa za geografickú nepresnosť, ide o Sev. Ameriku/ https://sk.wikipedia.org/wiki/Stredn%C3%A1_Amerika

  --

  19.6.23

  Zomrel vnuk Leva Trockého, ktorý obhajoval jeho odkaz

  Vo veku 97 rokov zomrel Esteban Volkov, vnuk boľševického revolucionára Leva Trockého, ktorý s ním žil v Mexiku v čase, keď ho zavraždil v roku 1940 agent NKVD. Oznámilo to v sobotu múzeum, ktoré založil, uviedla agentúra AFP.

  Múzeum sa nachádza v dome v Coyoacáne, jednej zo štvrtí hlavného mesta Mexika, kde Trockij žil v exile až do 21. augusta 1940, keď ho zavraždil tajný agent NKVD Ramón Mercader. Vo vyhlásení múzeum ocenilo, že po zavraždení Trockého urobil Volkov z "obrany myšlienok a kariéry svojho starého otca" najdôležitejšiu úlohu svojho života.

  Volkov sa narodil na Ukrajine v roku 1926. Podľa novín La Jornada prišiel do Mexika vo veku 13 rokov vďaka pomoci samotného Trockého.

  Jeho matka Zinaida — Trockého dcéra — spáchala samovraždu v Paríži, kde bola na úteku pred režimom Josifa Stalina. Jeho otca poslali v 30. rokoch do gulagu.

  Volkov bol v Mexiku považovaný za "posledného žijúceho svedka atentátu" na Trockého.

  Po atentáte Volkov naďalej žil v Mexiku, kde študoval chémiu. V roku 1990 založil múzeum na počesť svojho starého otca. • 20.7.23

  Pri havárii lietadla v Kolumbii zahynulo päť politikov

  Pri havárii malého lietadla, ku ktorej došlo v stredu v strednej časti Kolumbie, zahynulo päť kolumbijských politikov a pilot. Podľa agentúry AFP o tom informovali miestne úrady.

  Piati politici boli členmi pravicového Demokratického centra bývalého prezidenta Álvara Uribeho.

  Nehodu, pri ktorej lietadlo Cessna T210N spadlo pri meste San Luis de Gaceno v departemente Boyacá, vyšetruje úrad pre civilné letectvo.

  Podľa miestnych médií lietadlo letelo z mesta Villavicencio do Bogoty na stranícke zhromaždenie.

  Pravicová strana Demokratické centrum na sociálnej sieti Twitter vyjadrila ľútosť nad leteckou tragédiou, ktorá si vyžiadala životy niekoľkých jej členov vrátane bývalej senátorky Nohory Tovarovej a jej manžela Guillerma Péreza.

  Zahynul aj poslanec departmentu Boyacá Dimas Barrero, kandidát na guvernéra mesta Meta Felipe Carreo a člen mestskej rady vo Villavicenciu Óscar Rodríguez.

  O život prišiel aj pilot lietadla Eliodoro Álvarez, doplnila AFP.

  --

  na pomedzí Južnej a Strednej Ameriky:

  18.7.23

  Panamský exprezident dostal 11 rokov väzenia za pranie peňazí

  Bývalý panamský prezident Ricardo Martinelli, ktorý sa chcel v roku 2024 opäť uchádzať o úrad hlavy štátu, bol podľa rozhodnutia súdu zverejneného v utorok odsúdený na takmer 11 rokov väzenia za pranie špinavých peňazí.