Globálne správy

135

Komentáre

  • Jejich návrh na řešení situace, je kopií Čínského návrhu. Snaží se sedět ne na dvou, ale na třech židlích. Západní, Čínské a Ruské.

  • @Rusofil

    Rusofil povedal/-a: Jejich návrh na řešení situace, je kopií Čínského návrhu. Snaží se sedět ne na dvou, ale na třech židlích. Západní, Čínské a Ruské.

    Však jim objektivní vývoj brzo napoví, na které židli by měli zůstat. No a pak záleží, co si zvolí

  • https://sputnikglobe.com/20230622/existing-global-financial-system-exhausted-not-up-to-new-challenges---french-president-1111396344.html

    Existujúci globálny finančný systém je vyčerpaný a nezvláda nové výzvy - francúzsky prezident

    PARÍŽ (Sputnik) - Existujúci globálny finančný systém je vyčerpaný a nezodpovedá novým výzvam, pričom je potrebné prijať nový systém a zosúladiť ho s cieľmi sveta, uviedol vo štvrtok francúzsky prezident Emmanuel Macron.

    "Náš svet prechádza stále väčšími otrasmi... Máme finančný systém, ktorý je výsledkom predchádzajúceho konsenzu, ktorý preukázal svoju účinnosť a zachránil nás v minulých desaťročiach, ale pravdepodobne sa nevyvíja dostatočne rýchlo. Už nie je prispôsobený a treba ho znovu zosúladiť s našimi cieľmi," povedal Macron na otvorení samitu Nový globálny finančný pakt v Paríži, ktorý bol prenášaný na oficiálnej webovej stránke podujatia.

    Macron poznamenal, že žiadna krajina si nemusí vyberať, či bude bojovať proti chudobe alebo chrániť planétu, a každá krajina by mala mať možnosť slobodne si vybrať svoju vlastnú cestu, preto nový finančný pakt musí oveľa viac rešpektovať suverenitu krajín Juhu.

    "Urobíme významný krok, pretože začneme vytvorením nového konsenzu. Boj proti chudobe, dekarbonizácia nášho hospodárstva s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 a ochrana biodiverzity sú úzko prepojené. Preto sa musíme spoločne dohodnúť na najlepších prostriedkoch na riešenie týchto výziev v chudobných a rozvíjajúcich sa krajinách rozvojového sveta, pokiaľ ide o výšku investícií, na komplexnej reforme infraštruktúry, ako sú Svetová banka, MMF a verejné a súkromné fondy, a na tom, ako spustiť nový proces," povedal Macron.

    Macron tiež uviedol, že súkromný sektor zohráva veľkú úlohu, ale musí dostať dôveryhodné záruky.

    Prezident dodal, že výsledkom samitu by mali byť konkrétne riešenia, ktoré by zmenili život krajín bojujúcich s klimatickými výzvami, a navrhol vytvorenie následného mechanizmu.

    Cieľom samitu v Paríži, ktorý sa koná 22. - 23. júna, je uzavrieť nové dohody medzi krajinami globálneho Severu a globálneho Juhu a bojovať proti zmene klímy a globálnej kríze.

  • Valentin Katasonov

    Sivý kardinál Attali sa opäť "blysol" Rothschildova hlásna trúba globalizmu opäť predviedla svoju rusofóbi.

    Vo svete existuje skupina politikov, ktorí sa nazývajú siví kardináli. Nezastávajú posty prezidentov, kancelárov ani premiérov, ale napriek tomu ovplyvňujú vnútornú a zahraničnú politiku štátov, ako aj všeobecnú medzinárodnú politiku. Spravidla pôsobia ako spojovací článok medzi finančnou oligarchiou (ktorú možno nazvať čiernymi kardinálmi) a oficiálnymi orgánmi. 

    Takýmito šedými kardinálmi svetového kalibru sú dnes Henry Kissinger (najstarší šedý kardinál, ktorý nedávno dovsšil 100 rokov), Klaus Schwab (prezident Svetového ekonomického fóra), George Soros, Jacques Attali.

    Upozorním na posledného z nich. Wikipedia ho uvádza ako známeho ekonóma a finančníka. Poradca francúzskeho prezidenta v rokoch 1981 - 1991, prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj v rokoch 1991 - 1993. Tiež plodný spisovateľ, od roku 1969 do roku 2023, teda za 54 rokov, Attali vydal 86 kníh.…,

    Vtipálkom sa 6. júla podarilo urobiť rozhovor s Jacquesom Attalim, údajne v mene bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Rozhovor sa uskutočnil v angličtine.

    Ako tvrdia niektorí komentátori, sivý kardinál Attali "osvetlil" skutočnú situáciu v tábore krajín "kolektívneho Západu". Vyzdvihnem desať hlavných bodov "odhalení" Jacquesa Attaliho.

    1. Pre dnešnú Ukrajinu podľa neho "neexistuje iné riešenie ako úplné víťazstvo a zbavenie sa Putina. Musíme podstúpiť všetky možné riziká." …

    2. Rusko by mohlo byť rozkúskované. Attali hovorí o "dlhom rozhovore spred mesiaca s Henrym Kissingerom", ďalším známym šedým kardinálom, o budúcnosti Ruska "rozdeleného na tri časti: …

    3. Attali vyjadril vážne obavy, že USA, ktoré vedú "kolektívny Západ", by mohli prestať podporovať Ukrajinu v jej konfrontácii s Ruskom…

    4. Treba zdramatizovať situáciu…

    5. Attali si uvedomuje slabosť európskeho priemyslu, ktorý vynakladá všetky sily na podporu Ukrajiny: "Rusi robia všetko pre to, aby oslabili západnú Európu, a pravdou je, že sme slabí, náš vojenský priemysel nevyrába dosť. Nemáme vojnovú ekonomiku."  …

    6. Attaliho hnevá najmä postoj Maďarska, ktoré opakovane odmietlo dodať zbrane Ukrajine. Attali vyzýva "zabudnúť" na Maďarsko: "Maďarsko je problém, nestrácajte na nich čas"….

    7. Attali naznačuje, že sabotáž plynovodu Nord Stream uskutočnil Washington, pretože zvýhodňuje americký biznis….

    8. Attali kritizuje hospodársku politiku USA a predpovedá hospodársku krízu vo veľmi blízkej budúcnosti. Sústavné zvyšovanie kľúčovej úrokovej sadzby zo strany amerického Federálneho rezervného systému označuje za chybu. To zvyšuje riziko recesie, a to nielen v USA, pretože sa okamžite rozšíri do Európy a ďalších častí sveta…

    9. Attali pochválil popredné západné médiá:…

    10. sivý kardinál vynadal svojmu "sponzorovi" - francúzskemu prezidentovi Macronovi. Attali opäť pripomenul, že má veľmi blízko k prezidentovi Macronovi, ktorý bol kedysi jeho poradcom. "Radím mu, ako sa len dá, pretože som proti jeho politike. Myslím si, že robí veľa chýb. Je mimoriadne nepopulárny a to nie je dobré."

    Na záver by som chcel zopakovať, že každý šedý kardinál má svojich nadriadených a patrónov v podobe jedného alebo viacerých "čiernych kardinálov". V prípade Jacquesa Attaliho sú jeho "čiernymi kardinálmi" Rothschildovci.

    Raz som v jednej zo svojich publikácií povedal: "Čo má Rothschild na mysli, to má Jacques Attali na jazyku." Preto budeme naďalej sledovať prejavy tohto finančníka a ekonóma. A tiež jeho nové knihy, ktoré obsahujú množstvo "odhalení", ktoré pomáhajú pochopiť zákulisné plány sveta proti ľudstvu.

    Valentin Katasonov

    https://www.fondsk.ru/news/2023/07/15/seryy-kardinal-attali-opyat-zasvetilsya.html

  • To nám toho Attali moc nového neřekl

  • Pre mňa je dôležitý bod 8, dané informácie sú určené hlavne pre nimi vybrané jelity

  • 21.7.23

    USA a Austrália začali rozsiahle manévre s účasťou ďalších 11 štátov

    Austrália a USA spolu s 11 ďalšími štátmi spustili v piatok dvojtýždňové vojenské cvičenia s účasťou viac než 30.000 vojakov. Ich cieľom je ukázať silu a jednotu voči asertivite Číny v indicko-tichomorskej oblasti.

    Tieto manévre s názvom Talisman Sabre sa po prvý raz konali v roku 2005 a odvtedy sa uskutočňujú každé dva roky. Tohtoročné budú zatiaľ najväčšie, píše Reuters. Potrvajú do 4. augusta.

    Austrálsky minister obrany Richard Marles povedal, že manévre potvrdzujú odhodlanie jeho krajiny na spoluprácu s medzinárodnými partnermi s cieľom udržať bezpečnosť a stabilitu v regióne.

    Cvičenia sa konajú na viacerých miestach v Austrálii a ich súčasťou sú operácie na pevnine, vo vzduchu i obojživelné operácie. Tento rok sa na nich po prvý raz zúčastní aj Nemecko.


  • Národné olympijské výbory Ruska a Bieloruska 26. júla nedostanú pozvánky na letné olympijské hry v Paríži. Počas stretnutia s predstaviteľmi olympijského hnutia v hlavnom meste Francúzska to uviedol šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach.

    MOV však ponechal ruským a bieloruským športovcom otvorené dvere, aby mohli na letných olympijských hrách 2024 súťažiť ako neutrálni účastníci bez toho, aby súťažil ich tímy.



  • Milo povedal/-a: Národné olympijské výbory Ruska a Bieloruska 26. júla nedostanú pozvánky na letné olympijské hry v Paríži. Počas stretnutia s predstaviteľmi olympijského hnutia v hlavnom meste Francúzska to uviedol šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach.

    Ocakavam, ze ak to urobia este aj na dalsej olympiade, pride im oznam od 50-60 krajin, ze so solidarity sa nezucastnia ani oni. Uvidime no.

  • Mimozemšťané existují. Tyto zprávy se budou množit. Cílem je oznámit kontakt a zjevené se nového mesiáše. Planeta Nibiru je prý již na dohled. Podle Japonských animé by ke kontaktu mělo dojít 11.11.2024. Podle Ruských žreců nesmíme uvěřit jejich "dobrým úmyslům".

    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-mimozemstane-existuji-a-vlada-ma-dukazy-jaky-byl-cil-slyseni-o-ufo-234722


  • Rusofil povedal/-a: Podle Ruských žreců nesmíme uvěřit jejich "dobrým úmyslům"

    V rámci letného tréningu odolnosti voči MZ (mimozemšťanomm) odporúčam seriál Votrelci. Je tam pekne ukázaná práca/manipulácia (MZ-)elít s davom pre dosiahnutie vlastného prospechu.

  • Príhovor Vladimíra Putina na summite Rusko-Afrika 2023 v Petrohrade

    Kľúčové body:

    ▪️Podľa výsledkov minulého roka dosiahol obchodný obrat medzi Ruskom a africkými krajinami 18 miliárd dolárov. Objem dovozných a vývozných operácií vzrástol o tretinu.

    Viac ako polovicu ruských dodávok do Afriky tvoria stroje, zariadenia, chemikálie a potraviny.

    ▪️Západné krajiny zasahujú do dodávok ruského obilia a hnojív do Afriky. V priebehu roka v rámci dohody o obilí išlo viac ako 70% tovaru do rozvinutých krajín, kým rozvojové krajiny dostali len 3%.

    Menej ako 1 milión ton nákladu smerovalo do najchudobnejších afrických krajín v rámci dohody o obilí.

    ▪️Potenciál ekonomického rastu Afriky (4 - 4,4%) je vyšší ako kdekoľvek inde na svete.

    ▪️Rusko v najbližších mesiacoch bezplatne dodá africkým krajinám 25-50 tisíc ton obilia, pričom zabezpečí bezplatné doručenie.

    ▪️Plánuje sa otvorenie pobočiek ruských univerzít v Afrike, ako aj zvýšenie počtu afrických študentov na ruských univerzitách.

    ▪️Usilujeme sa o otvorenie logistického centra v jednej z krajín afrického kontinentu. Okrem toho Rusko realizuje energetické projekty v 30 afrických krajinách.

    ▪️Rusko je pripravené platiť v národných menách s africkými krajinami.

    ▪️Prebiehajú práce na otvorení ruských médií v Afrike.

    🔻Šéf Africkej únie Assali Azumani zase povedal, že Afrika je pripravená spolupracovať vo všetkých oblastiach s Ruskom, ktoré je pre kontinent špeciálnym partnerom.

    🔻Jeden z delegátov na podujatí požadoval okamžité prepustenie prezidenta Nigeru, ktorý bol odstavený od moci v dôsledku vojenského prevratu.

    https://t.me/EurasianChoice/28564

  • Čína a Rusko uskutočnia ďalšiu spoločnú námornú hliadku v západnom a severnom Pacifiku.

    Pôjde o tretiu spoločnú námornú hliadkovú operáciu medzi oboma krajinami, poznamenáva Global Times.

    Oznámilo to Ministerstvo obrany ČĽR po úspešnom ukončení spoločných cvičení „Sever. Interakcia-2023“ v Japonskom mori.

    Očakáva sa, že po týchto manévroch budú nasledovať spoločné námorné a letecké hliadky.

  • Rusko podpísalo s viac ako 40 africkými štátmi dohodu o vojenskej spolupráci. Na summite Rusko-Afrika v Petrohrade to oznámil šéf Kremľa Vladimir Putin.

    "S cieľom posilniť obranné kapacity krajín (afrického) kontinentu rozvíjame vojenskú a vojensko-technickú spoluprácu s viac ako 40 krajinami Afriky," - povedal Putin v záverečný deň summitu dvojdňového summitu.

    Dodal, že africké štáty v rámci tejto dohody dostanú nové zbrane a technológie, niektoré z nich zadarmo. Podľa Putina to má posilniť bezpečnosť a zvrchovanosť jednotlivých krajín Afriky.

    Zdroj: https://gazettengr.com/russia-signs-military-deals-with-40-african-countries/

  • Svou budoucí ekonomickou zónu (a vlastně zónu globalizace na ruský způsob) je potřeba umět si ochránit.

  • https://t.me/diplomatia/8503                                                                                         Európski lídri sa neplánujú zúčastniť na čínskom fóre "Jeden pás, jedna cesta" 

    Informuje o tom denník Wall Street Journal. Podľa ich údajov sa na fóre neplánujú zúčastniť hlavy štátov Nemecka, Francúzska, Českej republiky, Grécka a Talianska a pravdepodobne nebude ani Švajčiarsko. A to napriek tomu, že Grécko a Taliansko sú účastníkmi čínskej iniciatívy a na fórach boli v predchádzajúcich rokoch aj zástupcovia mnohých iných európskych krajín.

    Tieto tendencie ukazujú na jasný sklz v čínskom projekte. USA si po roku 2022 upevnili svoju kontrolu nad Európou, čo znamená, že Európania si teraz môžu dovoliť menej. Demonštratívna účasť na čínskych obchodných iniciatívach je teraz mimo zoznamu výhod.

    Európa si však príde na svoje - euroázijská obchodná cesta a súvisiace investície sú veľmi výnosné a diverzifikujú závislosť Európy od USA. Európania nájdu spôsob, ako s Čínou v tejto otázke rokovať. A Čína má na tom najväčší záujem - pre "dielňu sveta" je zväčšenie zahraničných trhov rozhodujúcim faktorom prežitia.

    Na fóre sa, samozrejme, zúčastní aj Vladimir Putin.

  • "Kam mierite, ak nenavrhujete svetu cestu k mieru, tvorivé spôsoby na zastavenie vojny na Ukrajine a mnohých konfliktov, ktoré zafarbujú svet krvou?" opýtal sa 86-ročný pápež …

    František odsúdil neexistenciu smelého mierového plánu a vyhlásil, že do zbraní sa investuje viac než do budúcnosti detí.

    https://www.cas.sk/clanok/2827331/papez-si-tentokrat-nedal-servitku-pred-usta-ten-europe-poriadne-nalozil/


  • Ukrajina nebyla pozvána na G20 v Indii. Není to priorita, říká indická diplomacie 

    17.8.2023  

    Zářijový summit G20 se má podle indických pořadatelů zaměřit na otázky rozvoje, globální Jih a integraci Africké unie.

    Indie nepozvala Ukrajinu na summit skupiny G20, který se bude konat na začátku září a Indie je pořadatelskou zemí summitu dvaceti největších ekonomik světa. Ukrajina chybí na seznamu zemí-účastníků a hostů na internetových stránkách akce. Předpokládá se, že se summitu zúčastní vedoucí představitelé zemí, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Kreml nicméně Putinovu účast ještě nepotvrdil.

    Pozvánku od Indie dále dostaly Bangladéš, Egypt, Mauricius, Nigérie, Mauricius, Nizozemsko, Španělsko, Spojené arabské emiráty, Omán a Singapur. Tyto země nejsou členskými zeměmi seskupení.

    Zvláštní tajemník indického předsednictví G20 Mikteš Pardeši už dříve novinářům řekl, že Ukrajina nebude na seznamu zemí pozvaných na summit G20. Na dotaz jednoho z novinářů, zda se Indie bude snažit vytvořit protiruskou koalici zemí globálního Jihu, odpověděl, že „G20 je ekonomické fórum“. Rozhodnutí Indie není překvapením. Už v prosinci minulého roku sdělil ministr zahraničních věcí Indie Subramanjan Džajšankar, že Ukrajina na fórum nebude pozvána.

    Podle hongkongského listu South China Morning Post Indie odmítla, aby se na program jednání summitu dostala otázka dalších sankcí proti Rusku a naopak chce, aby se summit věnoval otázkám rozvoje a zaměřil se na globální Jih. Podle listu nemůže ale indická snaha izolovat jednání skupiny G20 a ukrajinskou válku fungovat. Dillí bude muset balancovat a usilovat o dosažení konsensu. Indie dala najevo, že se chce zvláště zaměřit na spolupráci s Africkou unií, která by se měla stát dalším členem seskupení (EU je 20. členem), a že válka na Ukrajině pro ni není prioritou.

    Ukrajinský prezident se účastnil jako host summitu G20 v uplynulém roce, kdy ho organizovala Indonésie.

    https://casopisargument.cz/?p=52011

  • 25.8.23

    Putin sa osobne nezúčastní ani na summite G20 v Indii

    Ruský prezident Vladimir Putin nevycestuje v septembri na summit skupiny G20 do Indie, oznámil v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Putin podľa neho nemá v pláne cestovať na summit, pretože sa sústreďuje na tzv. špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, informuje agentúra DPA.

    Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal v marci na Putina medzinárodný zatykač pre vojnové zločiny páchané na Ukrajine, konkrétne za nezákonné deportácie ukrajinských detí.

    Šéfovi Kremľa preto teoreticky hrozí, že bude zadržaný, ak vycestuje do krajiny, ktorá sa musí týmto zatykačom riadiť. Peskov vo svojom piatkovom vyjadrení túto skutočnosť nespomenul.

    Putin tento týždeň osobne neprišiel ani na summit skupiny BRICS do Juhoafrickej republiky (JAR), na ktorom sa zúčastnil len prostredníctvom videospojenia. DPA v tejto súvislosti pripomína, že JAR je signatárom zakladajúcej zmluvy ICC a mala by sa preto riadiť jeho rozhodnutiami vrátane vydaných zatykačov.

    Podľa Peskova sa zatiaľ stále rieši to, akou formou sa Putin zapojí do septembrového summitu G20 v Indii. Šéf Kremľa osobne neprišiel ani na vlaňajší summit tejto skupiny v Indonézii, kde ho - rovnako ako na tohtotýždňovom rokovaní lídrov BRICS - zastúpil minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

    ---

    https://zvedavec.news/vezkratce/19738/

    USA navýšily nákup uranu z Ruska na rekordní úroveň

    24.8.23

    USA:

    Podle údajů agentury RIA Novosti založených na datech americké statistické správy nakoupily USA v prvním pololetí z Ruska 416 tun uranu, což je 2,2krát více než ve stejném období loňského roku a nejvíce od roku 2005.

    Rusko dodává Spojeným státům pouze palivo obohacené uranem 235, které je hlavní položkou "radioaktivních" nákupů Washingtonu. Analýza zohledňuje také údaje o dovozu přírodního a ochuzeného uranu, který USA nakupují od jiných zemí.

    USA zaplatily za dodaný ruský uran 696,5 milionu dolarů, což je nejvíce od roku 2002 - dřívější statistiky podle jednotlivých měsíců nejsou k dispozici.

    Zdroj: https://rusvesna.su/news/1692859178

  • K
    upravené Mon 28 Aug 2023 #82->

    Bylo by na čase, aby se i za ten uran platilo Rublem

  • 31.8.23

    Reuters: Si Ťin-pching sa asi nezúčastní na summite G20 v Indii

    Čínsky prezident Si Ťin-pching sa pravdepodobne nezúčastní na budúcotýždňovom summite skupiny G20 v Indii. Napísala o tom agentúra Reuters s odvolaním na nemenované zdroje oboznámené so záležitosťou, informuje TASR.

    Indický predstaviteľ, ktorý si želal ostať v anonymite, povedal, že Peking by mal na summite v Naí Dillí (9. - 10. septembra) namiesto čínskeho prezidenta zastupovať premiér Li Čchiang. O neúčasti čínskeho prezidenta na summite v Indii hovorili aj dvaja nemenovaní zahraniční diplomati pôsobiaci v Číne a predstaviteľ jednej z členských krajín zoskupenia G20.

    Čínsky premiér sa asi zúčastní aj na summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktorý sa bude konať 5. až 7. septembra v indonézskej metropole Jakarta, uviedla japonská tlačová agentúra Kjódó.

    Summit G20 v Indii bol vnímaný ako podujatie, na ktorom sa mohol čínsky prezident stretnúť so svojím americkým kolegom Joeom Bidenom. Šéf Bieleho domu svoju účasť potvrdil. Obaja lídri sa naposledy stretli vlani v novembri na summite G20 v Indonézii, pripomenula agentúra Reuters.

    Na summite v Naí Dillí sa nezúčastní ani ruský prezident Vladimir Putin, oznámil minulý týždeň Kremeľ. Na schôdzke ho zastúpi ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.


    -------------------------------------

    1.9.23

    Veľvyslancov Ruska a Bieloruska pozvali na slávnostný banket

    Veľvyslanci Ruska a Bieloruska sa tento rok budú môcť opäť zúčastniť na slávnostnom bankete spojenom s odovzdávaním Nobelových cien v Štokholme, oznámila vo štvrtok Nobelova nadácia. Vlani veľvyslancov týchto krajín na banket nepozvala, pričom dôvodom bola ruská invázia na Ukrajinu aj jej podpora zo strany Minsku, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

    Nobelova nadácia informovala, že na decembrové slávnostné odovzdávanie cien budú pozvaní veľvyslanci všetkých krajín, ktoré majú vo Švédsku a v Nórsku svoje diplomatické zastúpenie. Dodala, že sa tak do podujatia snaží zapojiť dokonca aj tie krajiny, ktoré nezdieľajú hodnoty Nobelových cien.

    "Svet je čoraz viac rozdelený na sféry, pričom dialóg medzi ľuďmi s odlišnými názormi je obmedzený," uviedol výkonný riaditeľ Nobelovej nadácie Vidar Helgesen. Dodal, že práve preto, aby bolo možné "čeliť takejto tendencii" sa Nobelova nadácia rozhodla rozšíriť okruh pozvaných na oslavy udeľovania Nobelových cien s cieľom dospieť tak k pochopeniu, a to jednak tohto ocenenia, ako aj dôležitosti "slobodnej vedy, kultúry a mierovej spoločnosti".

    Nobelova nadácia tento rok prvýkrát na banket pozvala aj lídra švédskej krajne pravicovej a protiimigračnej strany Švédski demokrati (SD) Jimmieho Akessona. V minulosti Akessona, ktorého SD skončila v parlamentných voľbách v roku 2022 ako druhá, na banket nepozývala s odôvodnením, že fungovanie jeho strany sa nezhoduje s jej princípmi.

    Akesson bezprostredne po pozvaní na Facebooku informoval, že na banket nepríde, keďže bude "v ten deň zaneprázdnený".

    Tohtoroční laureáti Nobelových cien budú vyhlásení začiatkom októbra, pričom slávnostné odovzdávanie cien sa v Štokholme uskutoční 10. decembra, v deň výročia úmrtia Alfreda Nobela. Vo švédskej metropole sa každoročne udeľuje päť z dovedna šiestich Nobelových cien. Tá šiesta, Nobelova cena za mier, sa odovzdáva v nórskom hlavnom meste Oslo, kde ju sprevádza samostatná ceremónia.


  • Globálna energetická vojna sa začína, keď BRICS/OPEC si vynúti ropu smerom k 100 USD/barel

    Ropa sa stáva zbraňou, keďže BRICS a OPEC Flex dominujú nad globálnymi dodávkami energie – očakávajte, že inflácia opäť porastie

    V prekvapivom obrate udalostí nová aliancia tvorená BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) a OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) pretvára globálnu energetickú scénu.

    Táto aliancia, ktorej cieľom je spochybniť dominanciu západných ekonomík, vyzbrojila ropu ako prostriedok na presadenie svojej kontroly nad globálnymi zdrojmi dodávok energie.

    V dôsledku toho je svet svedkom prudkého nárastu cien ropy, čo vyvoláva obavy o západné ekonomiky a ich inflačné tlaky.

    https://telegra.ph/Glob%C3%A1lna-energetick%C3%A1-vojna-sa-za%C4%8D%C3%ADna-ke%C4%8F-BRICSOPEC-si-vyn%C3%BAti-ropu-smerom-k-100-USDbarel-09-07

  • K
    upravené Fri 8 Sep 2023 #86->

    Holt účel světí prostředky.

    Jeden dobyl svět skrze dolar a Bretton-Woodský systém a druhý ho přinutí ustoupit skrze ropu a omezení těžby.

    A tak stále dokola.

  • Nebenzja v Bezpečnostnej rade OSN - o "mogilizácii" na Ukrajine

    Väčšina Ukrajincov veľmi dobre chápe, že hrozba pre nich nepochádza z konania Ruska, ale zo zločineckej politiky Zelenského režimu. Teraz je to najmä rozsiahla mobilizácia, ktorá sa na Ukrajine už dlho nazýva "mogilizácia". Faktom je, že NATO, ako vieme, vedie na Ukrajine hybridnú vojnu s Ruskom do posledného Ukrajinca. A Ukrajincom po neúspešnej protiofenzíve začínajú dochádzať sily a nechcú sa dostať do mlynčeka na mäso. Preto sa vojenskí komisári snažia chytiť každého na ulici. Objavili sa informácie, že Európska únia je pripravená vydať Kyjevu mužov v brannom veku, čím opäť ignoruje svoje zásady a hodnoty. Ukrajinskí muži si to rýchlo uvedomili a na sociálnych sieťach naberá na obrátkach kampaň za presun utečencov do Ruska, kde už našlo útočisko niekoľko miliónov Ukrajincov.

    https://t.me/velvyslanectvoruska/7513. . .

    Vydávanie utečencov späť do vojnovej krajiny je popretím všetkých princípov práv utečencov. Západ tak opäť dokázal, že svoje hodnoty využíva len na presadenie svojich záujmov, pričom sám sa nimi vôbec neriadi.

    Je dôležité, aby celý svet videl, aký prehnitý Západ je a celá hra na demokraciu nie je nič viac ako divadlo pre naivných. To len urýchli jeho nutný odchod na smetisko dejín.

    Na druhej strane, vydávanie utečencov vytvorí precedens, ktorý bude možné oficiálne použiť aj na migrantov pri ich deportácii domov, do krajín, kde žiadna vojna ani neprebieha.

  • Zora
    upravené Sun 17 Sep 2023 #88->

    16.9.23

    Skupina G20 oznámila plán na zavedení digitálních měn a průkazů totožnosti po celém světě


    Představitelé skupiny 20 zemí se dohodli na plánu, jak nakonec zavést digitální měny a digitální průkazy totožnosti pro své obyvatele, a to navzdory obavám, že je vlády budou využívat ke sledování výdajů svých občanů a potlačování nesouhlasu.


    Indický premiér Naréndra Módí vítá lídry během zahajovacího zasedání summitu lídrů G20 v Dillí, 9. září 2023. (Dan Kitwood/Getty Images)

    Skupina G20, které v současné době předsedá Indie, přijala o víkendu v Dillí závěrečné prohlášení na toto téma.

    Na setkání, kterého se zúčastnily přední světové ekonomiky, bylo minulý týden oznámeno, že se dohodly na vybudování nezbytné infrastruktury pro zavedení digitálních měn a průkazů totožnosti.

    Skupina uvedla, že již probíhají diskuse o vytvoření mezinárodních předpisů pro kryptoměny, ale prohlásila, že na summitu „se nemluvilo o zákazu kryptoměn“.

    Mnozí kritici se obávají, že vlády a centrální banky nakonec budou kryptoměny regulovat a poté je okamžitě nahradí digitálními měnami centrálních bank (CBDC), které postrádají podobné soukromí a bezpečnost.

    Indická ministryně financí Nirmala Sitharamanová uvedla, že probíhají diskuse o vytvoření globálního rámce pro regulaci kryptoaktiv, neboť se domnívá, že kryptoměny nelze účinně regulovat bez úplné mezinárodní spolupráce.

    Indické předsednictví [G20] položilo na stůl klíčové otázky týkající se regulace nebo pochopení, že by měl existovat rámec pro řešení otázek souvisejících s kryptoaktivy,“ uvedla Sitharamanová před zasedáním G20.

    Mezi hlavní body projednávané na summitu v Dillí patřilo „budování digitální veřejné infrastruktury, digitální ekonomika, kryptoaktiva, [digitální měny centrálních bank]“.

    Gita Gopinathová, první náměstkyně výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu, ve videu zveřejněném na X uvedla, že G20 „pomohla utvořit globální pohled na to, jak by se tvůrci politik měli zabývat kryptoaktivy“.

    Zároveň ujistila Business Today, že v diskusích „se nemluvilo o zákazu kryptoměn, což naznačuje globální konsensus proti takovým opatřením“.

    Některé z návrhů však vyzývají k dodatečnému dohledu nad kryptoměnami, které jsou decentralizované a nefungují pod kontrolou centrálních bank.

    Podle kritiků by tyto návrhy mohly umožnit vládním orgánům zavést systém sociálního kreditního hodnocení a rozhodovat o tom, jak mohou jejich občané utrácet své peníze.

    Šéf Evropské komise znovu zdůraznil potřebu digitálních průkazů totožnosti

    Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na summitu vyzvala k vytvoření mezinárodního regulačního orgánu pro umělou inteligenci, digitálních identifikačních systémů podobných pasům proti koronavirům a vyslovila se pro globální spolupráci při řešení výzev, které umělá inteligence představuje.

    Vyzvala k tomu, aby se na regulaci UI podílela Organizace spojených národů, a digitální certifikát Evropské unie COVID-19 označila za dokonalý model pro digitální veřejné infrastruktury (DPI), jejichž součástí by byly i digitální průkazy totožnosti.

    Mnozí z vás digitální certifikát COVID-19 znají. EU jej vyvinula sama pro sebe. Tento model byl natolik funkční a důvěryhodný, že jej zdarma přijalo 51 zemí na čtyřech kontinentech,“ uvedla prezidentka von der Leyenová.

    Dnes jej WHO používá jako celosvětový standard, který usnadňuje mobilitu v době ohrožení zdraví. Chci ještě jednou poděkovat doktoru Tedrosovi za vynikající spolupráci,“ dodala s odkazem na generálního ředitele WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse.

    Evropská unie se v současné době snaží zavést v rámci celého bloku aplikaci „digitální identity“, která by konsolidovala různé osobní údaje, včetně pasů, řidičských průkazů a zdravotní historie.

    Budoucnost je digitální. Skupině G20 jsem předal dvě zprávy. Měli bychom vytvořit rámec pro bezpečnou a zodpovědnou umělou inteligenci s podobným orgánem, jako je IPCC pro klima. Digitální veřejné infrastruktury jsou urychlovačem růstu. Musí být důvěryhodné, interoperabilní & otevřené pro všechny,“ uvedla prezidentka von der Leyenová v příspěvku na sociálních sítích. IPCC je Mezivládní panel pro změnu klimatu.

    Chybí podpora veřejnosti

    Podle květnového národního průzkumu Cato Institute 2023 CBDC podporuje přijetí CBDC pouze 16 % Američanů. Nejméně 68 procent respondentů uvedlo, že by byli proti CBDC, pokud by vláda začala monitorovat jejich nákupy.

    Většina demokratů a republikánů uvedla obavy, že by vláda mohla kontrolovat, za co lidé utrácejí své peníze, a případně jim vypnout přístup k bankovním účtům.

    Vlády připravují cestu pro CBDC

    Výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová prostřednictvím X (dříve Twitter) pochválila své indické kolegy za to, že vedou v „přípravě cestovní mapy pro regulaci kryptoměn“.

    Uvedla, že MMF rovněž „přispívá k návrhům na komplexní politický rámec“.

    V samostatném tiskovém prohlášení Georgievová uvedla, že „další práce je před námi, a to i v oblasti digitálních peněz a kryptoaktiv“.

    Za tímto účelem skupina G20 pověřila příslušné instituce, aby zlepšily regulaci a dohled nad kryptoaktivy – MMF přispívá k návrhům na komplexní politický rámec – a pokročily v diskusi o tom, jak by digitální měny centrálních bank mohly ovlivnit globální ekonomiku a finanční systém,“ dodala.

    Šéfka MMF navrhla, aby vlády namísto uznání kryptoměnových aktiv jako zákonného platidla raději vytvořily licenční a registrační procesy pro emitenty kryptoměnových aktiv a zaměřily se na podobné zacházení s jejich aktivitami.

    Několik velkých ekonomik, včetně Japonska a Ruska, letos zavede své pilotní CBDC.

    Nigérie spustila eNaira, první emitovaný CBDC na světě, který se však ukázal jako nepopulární.

    Méně než 0,5 % občanů uvedlo, že tuto digitální měnu použilo, a snahy vlády podpořit její používání selhaly.

    Indie na správé straně

    Mezitím Světová banka ve zprávě vypracované pro summit G20 rovněž ocenila, že Indie využívá digitální veřejnou infrastrukturu k „posílení finanční inkluze“ a poskytování veřejných statků a služeb.

    Jako příklad byl ve zprávě uveden národní systém DPI India Stack, který zahrnuje digitální průkaz totožnosti Aadhaar a interoperabilní platformu pro digitální platby UPI.

    Skupina G20 se domnívá, že DPI mohou sloužit lidem nejen ve finančním sektoru, ale také v oblastech zdravotnictví, vzdělávání a sociální péče.

    „India Stack“ je příkladem tohoto přístupu a kombinuje digitální identifikaci, interoperabilní platby, digitální pověřovací knihu a agregaci účtů. Za pouhých šest let dosáhla pozoruhodné 80procentní míry finančního začlenění – což by bez přístupu DPI trvalo téměř pět desetiletí,“ uvedla nizozemská královna Maxima, která ke zprávě napsala předmluvu.

    Královna je zvláštním zmocněncem generálního tajemníka OSN pro inkluzivní financování rozvoje (UNSGSA) a v loňském roce byla jedním z řečníků na výročním zasedání Světové banky MMF ve Washingtonu.

    Pokud budou CBDC správně navrženy, mohou být velkým příslibem podpory digitálního finančního systému, který bude fungovat pro všechny. Ale to je důležité 'pokud',“ řekla královna Maxima a dodala: „Pokud budou CBDC navrženy a zavedeny s ohledem na inkluzi, mohly by nabídnout mnoho možností, jak rozšířit přístup k nebankovním službám a sloužit zranitelným a chudým.“

    Její vyjádření na podporu tohoto plánu se však stalo terčem kritiky některých účastníků debaty o digitalizaci v Nizozemsku za porušení normy týkající se role nizozemské monarchie v politice.

    Maxima otevřeně obhajuje programovatelné peníze; moc v centrálních bankách bez parlamentní odpovědnosti,“ uvedl nizozemský finanční novinář Arno Wellens prostřednictvím X. Královnu označil za „nevoleného úředníka, který je podle [nizozemského] ústavního práva mimo politiku“, a její výroky označil za „vážný útok na demokracii“.


  • Antonio Guterres na Valnom zhromaždení: je potrebné reformovať medzinárodné inštitúcie

    19. septembra 2023 - OSN

    Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval na reformu multilaterálnych inštitúcií vrátane Bezpečnostnej rady, ako aj medzinárodného finančného systému, pričom varoval, že inak by globálna komunita čelila „zlomeniu“. 

    V úvode všeobecnej politickej rozpravy 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN Guterres povedal, že nerovnosť, nespravodlivosť a neschopnosť čeliť problémom zaplavili našu planétu, rovnako ako pred pár dňami zaplavili silné dažde spôsobené hurikánom Daniel. Líbya, ktorá krajine prináša skazu a smrť.

    „Náš svet sa stáva nekontrolovateľným. Geopolitické napätie rastie. Globálne problémy narastajú. A zdá sa, že sa nedokážeme spojiť, aby sme ich vyriešili,“ povedal generálny tajomník. 

    Multipolárny svet

    Šéf OSN poznamenal, že počas studenej vojny sa na medzinárodné vzťahy pozeralo najmä cez prizmu dvoch superveľmocí. Potom podľa neho prišlo krátke obdobie unipolarity a „teraz rýchlo smerujeme k multipolárnemu svetu“.

    Multipolárny svet potrebuje silné a efektívne multilaterálne inštitúcie

    "V mnohých ohľadoch je to pozitívne. To otvára nové možnosti pre spravodlivosť a rovnováhu v medzinárodných vzťahoch. Ale samotná multipolarita nemôže zaručiť mier,“ povedal Guterres. 

    "Multipolárny svet potrebuje silné a efektívne multilaterálne inštitúcie," vysvetlil.

    Medzinárodné inštitúcie

    Zdôraznil, že mnohé medzinárodné inštitúcie, ako napríklad Bezpečnostná rada OSN a Bretton Woods systém, sú zastarané a odrážajú realitu koloniálneho sveta.

    “Svet sa zmenil. Naše inštitúcie to neurobili,“ povedal šéf OSN.

    Podľa generálneho tajomníka, ak nedôjde k reforme multilaterálnych inštitúcií, medzinárodné spoločenstvo bude čeliť „zrúteniu“. Nebude schopná efektívne riešiť globálne problémy a nezhody na svetovej scéne – medzi Západom a Východom, medzi Juhom a Severom – sa budú len prehlbovať.

    „Nastal čas obnoviť multilaterálne inštitúcie založené na ekonomickej a politickej realite 21. storočia, založené na princípoch rovnosti, solidarity a univerzálnosti, založené na princípoch Charty Organizácie Spojených národov a medzinárodného práva,“ Guterres povedal.

    Globálny kompromis a odhodlanie

    Zoči-voči mnohým problémom sa kompromis stal špinavým slovom. Svet však potrebuje globálny kompromis, povedal generálny tajomník.

    „Politika je kompromis. Diplomacia je kompromis. Efektívne vedenie je o kompromisoch. Lídri majú osobitnú zodpovednosť za dosiahnutie kompromisu s cieľom vybudovať spoločnú budúcnosť mieru a prosperity,“ povedal Guterres. 

    Politika je kompromis. Diplomacia je kompromis. Efektívne vedenie je kompromisom

    Zdôraznil, že za posledný rok medzinárodné spoločenstvo preukázalo prísľub multilaterálnych opatrení. Dosiahli sa dôležité globálne dohody, najmä pokiaľ ide o zachovanie biodiverzity a právo na čisté a zdravé životné prostredie.

    „Máme všetky nástroje a zdroje na vyriešenie našich spoločných problémov,“ poznamenal generálny tajomník. "To, čo potrebujeme, je odhodlanie." 

    Pripomenul, že odhodlanie sa spomína v prvej vete Charty OSN: „Sme národy Organizácie Spojených národov, odhodlané zachrániť nasledujúce generácie pred metlou vojny, ktorá dvakrát za náš život priniesla ľudstvu nevýslovný smútok, a znovu potvrdiť vieru v základné ľudské práva, v dôstojnosť a hodnotu ľudských jednotlivcov, rovnaké práva mužov a žien a rovnaké práva veľkých a malých národov... sa rozhodli spojiť sily na dosiahnutie týchto cieľov.“

    Ruská invázia na Ukrajinu

    „Vojna, v rozpore s Chartou Organizácie Spojených národov a medzinárodným právom, priniesla mnoho hrôz: zničené životy; sú porušované ľudské práva; rodiny sa oddeľujú; deti majú traumatické zážitky; nádeje a sny sú zničené,“ povedal generálny tajomník.

    Pripomenul jadrovú hrozbu a zdôraznil, že „ignorovanie globálnych zmlúv“ poškodzuje našu spoločnú bezpečnosť. 

    „Nesmieme oslabovať naše úsilie v boji za mier – spravodlivý mier v súlade s Chartou OSN a medzinárodným právom. A aj keď sa bojuje, musíme využiť každú príležitosť na zmiernenie utrpenia civilného obyvateľstva na Ukrajine a mimo nej,“ povedal generálny tajomník.

    Šéf OSN zdôraznil, že jednou z týchto príležitostí je Čiernomorská obilná iniciatíva a neopustí snahy zabezpečiť prístup ukrajinských potravín a ruských potravín a hnojív na svetové trhy. 

    Vojna na Ukrajine bola jednou z hlavných tém prejavu v prvý deň všeobecných politických diskusií. Predseda Valného zhromaždenia OSN Dennis Francis vo svojom prejave podporil pozíciu generálneho tajomníka v tejto otázke a poznamenal, že vojna „spochybnila všetko, čo táto organizácia a Charta OSN predstavujú“. 

    "Všetci chceme, aby sa táto vojna skončila," povedal Francis. 

    "Potrebujeme spravodlivý a stabilný mier na Ukrajine a v iných častiach sveta v súlade s medzinárodným právom a Chartou OSN," dodal.

    Globálny humanitárny systém je na pokraji kolapsu

    Guterres pripomenul početné krízové ​​situácie na planéte – v Sudáne, Afganistane, Mjanmarsku a na Blízkom východe. Zdôraznil, že globálny humanitárny systém je na pokraji kolapsu.

    „Potreby rastú. Financovanie vysychá. Naše humanitárne operácie sú nútené robiť rozsiahle škrty,“ uviedol generálny tajomník.

    „Ale ak nenakŕmime hladných, podnecujeme konflikt. "Vyzývam všetky krajiny, aby zintenzívnili a plne financovali Globálnu humanitárnu výzvu," dodal.

    Zmena klímy

    Guterres tiež pripomenul medzinárodnému spoločenstvu potrebu riešiť najbezprostrednejšiu hrozbu pre budúcnosť: globálne otepľovanie. 

    „Klimatické zmeny nie sú len zmenou počasia. Klimatické zmeny menia život na našej planéte. Ovplyvňuje každý aspekt našej práce. Zabíja ľudí a ničí komunity,“ povedal generálny tajomník.

    Klimatické zmeny nie sú len zmenou počasia. Klimatické zmeny menia život na našej planéte 

    Pripomenul, že ľudstvo práve zažilo najhorúcejšie mesiace a najhorúcejšie leto v histórii. A to je podľa šéfa OSN len začiatok. 

    „Stále je čas udržať nárast teploty v rámci limitu 1,5 stupňa, ktorý predpokladá Parížska klimatická dohoda. Teraz si to však vyžaduje rozhodné opatrenia: 

    Guterres zopakoval svoju výzvu na zníženie emisií skleníkových plynov a zabezpečenie klimatickej spravodlivosti pre najmenej rozvinuté krajiny, ktoré spôsobili klimatickú krízu najmenej, no jej následky trpia najviac.

    Ľudské práva a rodová rovnosť

    Šéf OSN tiež zdôraznil, že svetové spoločenstvo musí byť odhodlané dodržiavať záväzky zakotvené v Charte OSN na zabezpečenie základných ľudských práv.

    „Iba štyri ženy podpísali náš zakladajúci dokument. Jeden pohľad na túto miestnosť ukazuje, že sa toho veľa nezmenilo. „My ľudia“ neznamená „my ľudia“. Ženy stále čakajú na rovnaké príležitosti a rovnakú mzdu; rovnosť pred zákonom; Očakávajú, že ich práca bude ocenená a ich názory budú brané do úvahy,“ povedal Guterres.

    Poznamenal, že zatiaľ čo práva žien vrátane sexuálnych a reprodukčných práv boli po celom svete potláčané a sloboda obmedzovaná, vďaka úsiliu generácií aktivistiek za práva žien sa situácia mení. 

    „V športových súťažiach, vo vzdelávacích inštitúciách a na verejných námestiach dievčatá a ženy spochybňujú patriarchát a víťazia. Podporujem ich,“ povedal generálny tajomník.

    V športových súťažiach, vo vzdelávacích inštitúciách a na verejných námestiach dievčatá a ženy napádajú patriarchát a víťazia. podporujem ich

    Šéf OSN pripomenul, že tento rok uplynie 75 rokov od prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Poznamenal, že medzinárodné spoločenstvo urobilo obrovský pokrok v ochrane ľudských práv v mnohých oblastiach, no ani tie najzákladnejšie práva stále nie sú úplne zabezpečené: 1,2 miliardy ľudí na planéte trpí hladom a chudobou.

    Zdôraznil, že rasová a etnická diskriminácia je v mnohých krajinách stále legálna. Utečenci, migranti a menšiny sú prenasledovaní po celom svete. V niektorých krajinách môže konkrétna rodová identita alebo sexuálna orientácia viesť k uväzneniu alebo dokonca k poprave. 

    „Ľudské práva – politické, občianske, ekonomické, sociálne a kultúrne – sú kľúčom k riešeniu mnohých vzájomne prepojených problémov sveta,“ povedal generálny tajomník. 

    Vyzval všetky vlády, aby plnili svoje záväzky vyplývajúce zo Všeobecnej deklarácie ľudských práv.

    --

    --

    Zaujímavé na jeho prejave je, že ku klasickým zaklínadlám ako rodová rodnosť a klimatická zmena sa najnovšie pridala multipolárnosť.

  • UNHCR: Počet utečencov vo svete dosiahol rekordných 114 miliónov

    Ženeva 25. októbra (TASR) - Počet utečencov vo svete dosiahol rekordných 114 miliónov. Dôvodom sú konflikty na troch kontinentoch i počasie. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). TASR správu prevzala z agentúry DPA.

    UNHCR uvádza, že na konci septembra bolo pravdepodobne celosvetovo viac než 114 miliónov osôb vysídlených z dôvodu vojen, prenasledovania, násilia a porušovania ľudských práv. Tento počet nezahŕňa osoby vysídlené v dôsledku konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas, pripomína DPA.

    Hlavnými príčinami vysídlenia v prvej polovici roka 2023 boli vojna na Ukrajine a konflikty v Sudáne, Konžskej demokratickej republike (KDR) a Mjanmarsku, kombinácia sucha, záplav a neistoty v Somálsku a pokračujúca humanitárna kríza v Afganistane.

    "Svet sa v súčasnosti, oprávnene, sústredí na humanitárnu katastrofu v pásme Gazy," uviedol vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi. Pripomenul však, že vo svete sa rozrastá alebo stupňuje mnoho konfliktov, ktoré otriasajú životmi ľudí a spôsobujú vysídlenie.

    "Neschopnosť medzinárodného spoločenstva vyriešiť konflikty alebo zabrániť novým vedie k vysídleniu a utrpeniu," dodal Grandi. Medzinárodné spoločenstvo musí podľa jeho slov spolupracovať s cieľom ukončiť konflikty a umožniť utečencom a ďalším vysídleným osobám vrátiť sa domov či začať život nanovo.

    V prvej polovici tohto roka sa podľa UNHCR vrátilo domov niečo vyše 404.000 utečencov, čo je viac než dvojnásobok návratov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022. Do svojich domovov sa vrátilo aj takmer 2,7 milióna vnútorne vysídlených ľudí, čo je tiež viac než dvojnásobný nárast v porovnaní s vlaňajškom.

    --

    2019

    70,8 milióna ľudí

    https://www.unhcr.org/sk/2962-pocet-vysidlenych-osob-na-svete-prekrocil-70-milionov-vysoky-komisar-osn-pre-utecencov-naliehavo-vyzyva-k-vacsej-solidarite-s-nimi.html

  • Stoltenberg: Vyjadrenia Erdogana o Hamase nie sú problémom NATO

    Berlín 10. novembra (TASR) - Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg v piatok uviedol, že vyjadrenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorými podporil palestínske militantné hnutie Hamas, nepovažuje za problém Aliancie.

    "S rozdielnymi názormi v Aliancii to nikdy nie je ľahké," uviedol Stoltenberg v rozhovore pre DPA. Dodal však, že NATO tentokrát neovplyvňujú, pretože Aliancia "v tomto konflikte nezohráva žiadnu úlohu".

    Erdogan nazval Hamas po útoku na Izrael 7. októbra "oslobodzovacou skupinou". Tento útok si vtedy vyžiadal viac než 1400 obetí, ďalších vyše 240 ľudí militanti zavliekli ako rukojemníkov do Pásma Gazy. Spojené štáty a Európska únia klasifikujú Hamas ako teroristickú organizáciu.

    Turecký prezident nazval Izrael "teroristickým štátom". Krajinu kritizoval za viac než 10.500 obetí, ktoré si podľa ministerstva zdravotníctva Hamasu vyžiadali odvetné útoky Izraela na Pásmo Gazy. Prerušil tiež kontakt s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a vyhlásil, že už pre Turecko "nie je partnerom".

    Predstavitelia NATO sa k postoju Erdogana takmer nevyjadrili. Stoltenberg však odmietol špekulácie, že dôvodom je čakanie na ratifikáciu vstupu Švédska do Aliancie zo strany Turecka. "Sú to dve úplne odlišné záležitosti," uviedol Stoltenberg.