Globálne správy

124

Komentáre

  • Stretnutie Biden-Si má aj širší ekonomický rozmer

    ▪️Obe krajiny sú teraz ako dvaja boxeri na dopingu – sú v stave rozsiahleho kreditného pumpovania ekonomiky. Kde sa to najskôr zastaví – odtiaľ budú bežať investori ku konkurentovi. Čím ďalej, tým je to horšie – na každý nový krok potrebujete ešte viac infúzií. Ak Spojené štáty padnú, Čína zostane jedinou veľkou ekonomikou, do ktorej sa budú hrnúť investori.

    ▪️Spojené štáty v skutočnosti vedú nevyslovenú investičnú vojnu proti Číne – poslední veľkí investori ako Black Rock zatvárajú svoje zastúpenia v Číne – Čína zažíva najväčší odliv investícií od roku 1998. Biden plní svoj sľub, ktorý dal Si Ťin-pchingovi - "Americkí investori odídu z Číny."

    Vrchol obmedzovania investícií môže prísť s operáciou v Taiwanskom prielive.

    ▪️Spojené štáty americké zavádzajú ďalšie obmedzenia dodávok mikročipov a zavádzajú masívne sankcie voči čínskym spoločnostiam. Čína na to odpovedá zákazom vývozu gália a germánia (niekto povedal, že to odstránia, no odstránili to?) a teraz grafitu. Zavádza sa štatistický systém evidencie exportu všetkých vzácnych zemín – ide o prípravu na radikálnejší krok.

    ▪️Spojené štáty hrozia rozšírením vojny na Blízkom východe a „ropou na 300“ pre Čínu. Takáto ropa tvrdo zasiahne aj Európu, ktorá nakupuje čínsky tovar.

    ▪️Čína aktívne predáva americké štátne dlhopisy, čo značne znehodnocuje ich vplyv na globálnom trhu. Ide o reakciu na klesajúce investície.

    ▪️Čína je dosť pomalá, ale sebavedomo devalvuje jüan - za posledný rok a pol to je 5-6%. V zahraničnom obchode nám to umožňuje kompenzovať sumu 200 miliárd dolárov – porovnateľnú s rusko-čínskym obchodom.

    ▪️Čína prekročila červené čiary a v skutočnosti rýchlo internacionalizuje platby v jüanoch: samozrejme, tieto platby nahrádzajú platby v dolároch.

    ▪️Spojené štáty zasahujú tie vlády, kde sa aktívne využívajú čínske úverové linky – Pakistan, Srí Lanka atď.

    ▪️Spojené štáty skutočne nasmerovali veľa úsilia na narušenie Fóra pásu a cesty – predovšetkým pri účasti štátov Blízkeho východu.

    ▪️USA nezrušili Trumpove obchodné clá.

    Neexistujú žiadne známky spomalenia tempa ekonomickej eskalácie medzi Čínou a Spojenými štátmi: na vytvorenie viac priateľskej atmosféry v rokovaniach Čína znížila intenzitu v médiách, kúpila sójové bôby a zablahoželala americkým veteránom – ale trend k eskalácii a súťaž o svetové prvenstvo zostala.

    https://t.me/shuohuaxia/12881

  • Zora
    upravené Thu 16 Nov 2023 #94->

    Nad evropskými lídry v oblasti zdravotnictví se vznáší strašidlo systému ve stylu USA

    4.11.2023  

    Krize pracovních sil ve zdravotnictví vede k přechodu na soukromý sektor a hrozí, že podkope solidární systémy.

    Pokud se evropským zdravotnickým systémům nepodaří vyřešit krizi pracovních sil, hrozí jim existenční nebezpečí – skončí jako USA, varují vedoucí představitelé zdravotnictví, napsala Helen Collisová pro Politico.

    Řada ničivých otřesů – od pandemie covid-19 přes válku na Ukrajině, prudce rostoucí inflaci až po energetickou krizi – přivedla zdravotníky na pokraj jejich sil. Statisíce lékařů a zdravotních sester stávkují, zatímco další přecházejí na částečný úvazek, aby zvládli zátěž své kariéry.

    Ti, kteří to již nemohou vydržet, opouštějí systém veřejného zdravotnictví úplně. Někteří odcházejí do předčasného důchodu, jiní se rozhodují pro úplnou změnu kariéry.

    Velká část z nich však odchází z veřejné služby do soukromého sektoru – tento trend znepokojuje nejvyšší evropské představitele v oblasti zdravotní politiky. „Tento velký odchod do soukromého sektoru … přináší nerovnost,“ varovala Sandra Gallinaová, generální ředitelka pro zdraví a bezpečnost potravin.

    Nedostatek personálu se rok od roku prohlubuje

    Krize zdravotnických pracovníků v Evropě není nová. Současné otřesy však přišly po letech utahování opasků ve zdravotnictví a nedostatku investic do pracovní síly.

    V současné době je v Evropě přibližně 1,8 milionu volných míst pro zdravotnické pracovníky.

    Evropské země, které se při financování zdravotní péče spoléhají na kombinaci systémů veřejného zdravotnictví a sociálního pojištění, se navíc potýkají s výrazně omezenými rozpočty.

    Když k tomu připočteme systémy sociálního zabezpečení, které nedokážou řádně pomoci chudým, nedostatečné služby v oblasti duševního zdraví, selhávající systémy sociální péče blokující nemocniční lůžka a pandemii, je jasné, proč jsou pracovníci vyhořelí.

    Zdravotnické systémy musí urychleně řešit udržení zaměstnanců tím, že učiní veřejný sektor přitažlivějším, odměňujícím a příjemnějším.

    Celý článek je zde v angličtině.


  • Menej plastov - spoločnosti skupiny Schwarz si nastavili vyššie ciele

    Bratislava 15. novembra (OTS) - Kaufland a Lidl dosiahli v rámci svojej stratégie REset Plastic ďalší významný míľnik. Z toho dôvodu si stanovili nový cieľ a chcú ešte výraznejšie znížiť množstvo plastu použitého v obaloch produktov ich vlastných značiek. Sú tak priekopníci v oblasti obehového hospodárstva.

    Vďaka medzinárodnej spolupráci a mnohým opatreniam sa obe spoločnosti skupiny Schwarz veľkými krokmi približujú k naplneniu cieľov spoločnej stratégie pre zaobchádzanie s plastmi REset Plastic „Menej plastov - uzavretý kolobeh“. Pôvodný cieľ zníženia spotreby plastov o 20 percent do roku 2025 Kaufland a Lidl už vo všetkých krajinách naplnili. Preto si určili ešte ambicióznejší cieľ, a to do roku 2025 znížiť spotrebu plastov v obaloch produktov vlastných značiek o 30 percent a do roku 2027 dokonca o 35 percent v porovnaní s rokom 2017.

    Menej plastov, uzavretý kolobeh

    Za obchodný rok 2022 oba reťazce vo všetkých 32 krajinách, v ktorých pôsobia, úspešne znížili v priemere objem plastov v obaloch produktov svojich privátnych značiek o 28 percent. V súčasnosti obe spoločnosti používajú priemerne 17 percent recyklátu v plastových obaloch produktov vlastných značiek. Okrem toho dosiahli obidve spoločnosti pri 53 percentách obalov produktov vlastných značiek maximálnu recyklovateľnosť.

    K týmto úspechom prispela široká škála opatrení, predovšetkým v podobe úprav obalov na recyklovateľné, optimalizácie balení prostredníctvom zmeny dizajnu obalov či inovatívneho využívania recyklovaných materiálov.

    Za obchodný rok 2022 oba reťazce vo všetkých 32 krajinách, v ktorých pôsobia, úspešne znížili v priemere objem plastov v obaloch produktov svojich privátnych značiek o 28 percent

    Foto: Kaufland

    Spoločnosti skupiny Schwarz navrhujú svoje obaly tak, aby boli čo najlepšie recyklovateľné. Obaly mnohých produktov vlastných značiek premieňajú na monomateriály, ktoré sa dajú opätovne použiť v rovnakom materiálovom toku.

    Obe spoločnosti zvýšili podiel recyklovaných materiálov v obaloch produktov v sortimente čistiacich prostriedkov, napríklad v pracom prostriedku Formil Color alebo v čističi toaliet K-Classic. Znížili hmotnosť obalov produktov vlastných značiek, a to redukciou obalového materiálu napríklad pri produktoch K-Classic Prosciutto Cotto, alebo odstránením rukoväte pri gréckom krémovom jogurte Milbona či zavedením nových vákuových balení.

    Pri dosahovaní svojich cieľov REset Plastic spoločnosti skupiny Schwarz neustále spolupracujú. Každý jeden príspevok k vedomému využívaniu plastov napomáha k celkovému výsledku, a to v súlade s celoskupinovou víziou "Menej plastov – uzavretý kolobeh".

    --

    pozn. na okraj

    1. Značka Milbona zahŕňa aj výrobky so žabou /RFA/ - predovšetkým tie s obsahom kakaa.
    2. Už cca pred 2 rokmi som kdesi - možno v komentári na sieťach - čítala, že obe značky patria pod Schwaba.
  • Nuž, komu sa páči propaganda, je to z tohoto zdroja ako vždy vydarený kúsok.

    [...]

    Kdo ovládá banku BRICS? Teď to bude pro Anglosasy opět nepříjemné. Banku ovládají zakládající země v podílech uvedených níže...

    [...]

    Emócie. Selektívne, jednostranné informácie. Len tak mimochodom, kto sú to vlastne tí tak často spomínaní Anglosasi?

    Tu záver informatívneho, o niekoľko matriošiek objemnejšieho článku o BRICS pre tých, ktorí si nenašli čas ho prečítať celý:

    [...]

    Ak sa na to pozrieme cez jednodimenzionálnu geostrategickú optiku, bolo by preto pochopiteľné, prečo sa USA bránili takýmto reformám MMF. Videli v nich hrozbu pre nadvládu amerického dolára, ktorý takmer storočie dominoval svetovej ekonomike. Ako však bolo načrtnuté na začiatku, geostratégiu a nadnárodnú finančnú architektúru treba vnímať ako viacrozmerné hracie pole.

    Monokauzálne kategorizácie a čierno-biele analýzy dobrých a zlých globalistov nie sú správne. Zdá sa, že v tejto viacvrstvovej hre majú americké finančné elity taký istý záujem zničiť dolár ako ich európske a čínske náprotivky.

    A zdá sa, že tento plán funguje. Americká mena oslabuje, neustále stráca hodnotu a význam, zatiaľ čo jüan od začiatku roka 2022 pomerne spoľahlivo získava a v súčasnosti predstavuje prinajmenšom skutočnú protiváhu doláru - navyše mnohí daňoví poplatníci už dávno uverili mýtu, že len nadnárodné finančné inštitúcie, menové únie a multilaterálne menové koše dokážu odvrátiť úpadok svetovej ekonomiky.

    Bývalý šéf čínskej centrálnej banky Čou Siao-čchuan to už zdôraznil:

    "V porovnaní so samostatnou správou rezerv jednotlivými krajinami bude centralizovaná správa časti globálnych rezerv dôveryhodnou medzinárodnou inštitúciou s primeranou sadzbou návratnosti účinnejšia pri potláčaní špekulácií a stabilizácii finančných trhov. (…)

    Vďaka svojmu univerzálnemu členstvu, jedinečnému mandátu udržiavať menovú a finančnú stabilitu a ako medzinárodný kontrolór makroekonomických politík svojich členských krajín má MMF, vybavený svojimi odbornými znalosťami, prirodzenú výhodu pôsobiť ako správca rezerv svojich členských krajín."

    Cieľom "kreatívnej deštrukcie", ako sa často nazýva geoekonomický chaos v Davose, je globálne platný daňový systém, ktorý udržiava svetová vláda a ktorý sa riadi globálne štandardizovanou menou. Vývoj v posledných rokoch ukázal, že na to nie je potrebná ani vláda v tradičnom zmysle, ani platidlo, ktoré by obiehalo vo všetkých členských štátoch OSN.

    Pretože jedna vec by mala byť vo svetle dostupných informácií jasná: Aj keď sa štáty navonok zmietajú v konfliktoch, aj keď vojny, obchodné embargá a sankcie dominujú každodenným správam a finančné elity ľuďom naznačujú, že svetové hospodárstvo je na pokraji kolapsu: na úrovni viacrozmernej geostratégie ťahá všetkých 193 členských štátov OSN za jeden povraz. Všetky majú rovnaký hlavný cieľ: zavedenie technokratického, totalitného a globalizovaného modelu moci.

    [...]

    --

    A toto je záver článku z linku od @Peter MMXX. Vidno rozdiel v úrovni chápania autorov?

    Šach a mat. Bravo Putine. Bravo Si. Bravo Módí. Bravo arabští králové.

    A bravo ideologickému inspirátorovi BRICS, prezidentovi Brazílie, kterým je Luiz Inácio Lula da Silva!

    Vše nejlepší.

  • g
    upravené Sun 19 Nov 2023 #98->

    Ja doplním Mila svojim. Ak bude mať BlackRock v portfóliu akcie americkej firmy kótovanej na americkej burze v USD ťažiacej napríklad striebro, myslí si niekto, že majiteľom BlackRocku bude trhať žily, ak dolár stratí 30 % hodnoty voči nejakým cudzím menám ? Ani omylom, reálny majetok hodnotu nestratí, narozdiel od papierovej meny, alebo digitálnej, alebo krypta. Kvalitné aktívum bude so znehodnocovaním len rásť. To je presne ako s tým chlebom počas nemeckej hyperinflácie.

    A tlieskať arabským kráľom ? No to hádam nie.

    Mimochodom, kurz rubľa k USD bol začiatkom októbra 1994 3,09 rubľa za dolár, začiatkom roka 1999 23 rubľov za dolár, koncom roka 2013 33 rubľov za dolár.

    Cena akcií Noriľsk Nickel bola v roku 2010 5.000 rubľov. dnes je to 17.000 rubľov. A to ešte firma vyplácala slušné dividendy, za tie roky takmer 10.000 rubľov na akciu. Ak niekto vlastní akcie od roku 2010, dajme tomu len 10 kusov, tak za investovaných 50.000 rubľov má dnes 170.000 rubľov v akciách a ďalších cca 100.000 rubľov dostal v hotovosti v priebehu rokov na účet. Trhá mu žily, že rubeľ prepadol voči USD ? Netrhá.

  • Lin
    Lin
    upravené Tue 21 Nov 2023 #99->

    Mám vysvětlení. Souvisí to s pojmem "anglosas". Já ho používám často, protože mi vystihuje podstatu = rodovou spřízněnost, vládcovskou linii, trvající několik tisíciletí.

    Sasové byli prvním germánským kmenem, "převychovaným" od Římanů. Jak, čím, proč - nechci tu konspirovat. Legenda praví, že Římani velmi dlouho nemohli ovládnout Evropu. Vždycky to, kam postoupili, velmi brzy dobyli zpět "barbarské kmeny" (názvy jsou různé - od Galů přes Kelty až po Germány a Slovany). Je legenda o porobě Sasů - vynechám ji. Faktem zůstává, že Sasové se stali hlavní zbraní v boji "s barbary". Podobně byly pak "převychované i některé kmeny anglické. No a rodokmeny dodnes mocných lidí sahají až k Frankům. A kdo byli Frankové? Prý - původně germánský kmen.

    A tito rodem spříznění si označovali různými symboly i své země, svá pojítka i části světa, nad kterými mají moc. Jsou na světě jen dvě čtvercové vlajky = Vatikán a Švýcarsko. Pak jsou rozšířena tři erbovní zvířata: lev, orel, drak. Myslím tím erby zemí - ne měst. Přitom drak býval v prvním tisíciletí nejrozšířenějším, později byl měněn právě na lva nebo orla. Všechno to byly země, spojené s anglosasy. Venedocie (dnes Wales). A ten drak je červený. A od kdy se Čína nazývá "země draka"? Já se domnívám - ale nemám ověřené - že znaky prvních čínských dynastií a císařství byly jiné - nikoliv dračí. Zato římské legie na svých korouhvích draka (a červeného) používaly....


  • co nam chcu prostrednictvom uja povedat?!

    Šefčovič: Časti sveta budú neobývateľné a utečenci sa pohnú. Musíme so zelenou dohodou uspieť

    https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/690291-sefcovic-casti-sveta-budu-neobyvatelne-a-utecenci-sa-pohnu-musime-so-zelenou-dohodou-uspiet/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box

  • Zora
    upravené Fri 1 Dec 2023 #102->

    Desať krajín Spoločných expedičných síl aktivovalo obrannú klauzulu

    Brusel 29. novembra (TASR) - Desať severoeurópskych krajín, tvoriacich Spoločné expedičné sily (JEF), sa v utorok rozhodlo aktivovať "obrannú klauzulu" pre nasadenie dodatočných vojenských prostriedkov na ochranu podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori.

    JEF je koalícia 10 krajín vedená Spojeným kráľovstvom, ktorá združuje Dánsko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Island, Lotyšsko, Litvu, Nórsko a Švédsko. Okrem Švédska, ktoré čaká na ratifikáciu svojho členstva zo strany Maďarska a Turecka, sú tiež členmi NATO. Cieľom koalície je operačná obrana v oblasti severnej Európy.

    Rozhodnutie aktivovať obrannú klauzulu vyvolali bezpečnostné incidenty a poškodenia podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori.

    "Je to prvýkrát, čo JEF aktivuje obrannú klauzulu", uviedli ministri obrany členských krajín po utorňajších online rokovaniach. Začnú sa začiatkom decembra. Tlačová agentúra AFP citovala švédskeho ministra obrany Pal Jonsona, ktorá uviedol, že pôjde o spoločný námorný dozor.

    "Asi dvadsať vojnových lodí bude rozmiestnených v Baltskom mori, ale aj v oblastiach severného Atlantiku, aby sa zohľadnila bezpečnostná situácia a aby sa lepšie chránila kľúčová podmorská infraštruktúra," uviedol Jonson. Podľa neho o vyslanie jasného signálu do Ruska.

    Členské krajiny JEF sa už v októbri dohodli na posilnení bezpečnosti v Baltskom mori, krátko po poškodení plynovodu Balticconnector medzi Fínskom a Estónskom. V septembri 2022 tiež výbuchy poškodili podmorské plynovody Nord Stream, ktoré prepravovali ruský plyn do západnej Európy.


  • Západ se blíží k dalšímu šílenství v Baltském moři

    28.11.2023 

    Conor Gallagher

    V Baltském moři – domově pokroucených trosek plynovodu Nord Stream – bylo nedávno poškozeno další potrubí spolu s telekomunikačními kabely. Západní představitelé vydávají eskalační prohlášení a znovu se objevuje myšlenka uzavřít „jezero NATO“ pro ruské lodě, což by Moskva pravděpodobně považovala za válečný akt. Na pevnině Finsko rychle militarizuje svou hranici s Ruskem. A v centru ohnivé bouře se nyní ocitla pozoruhodná čínská nákladní loď.

    Nový Lední medvěd

    O víkendu 8. října došlo k neobvyklému poklesu tlaku ve finsko-estonském plynovodu Baltic-connector. Do rána 10. října vyšetřování zjistilo, že potrubí prasklo. Poškozeny byly také telekomunikační kabely spojující Finsko, Estonsko a Švédsko a ruský telekomunikační kabel ve Finském zálivu.

    Do 20. října Finsko a Estonsko ukázaly prstem na Newnew Polar Bear – čínské plavidlo. Finský Národní úřad pro vyšetřování předložil velkou kotvu nalezenou poblíž poškozeného potrubí, o níž se domnívá, že patřila 169 metrů dlouhé lodi a pravděpodobně se utrhla, když byla vlečena po mořském dně. Vyšetřovatelé nevysvětlili teorii, jak přesně kotva poškodila telekomunikační kabely na protilehlých stranách potrubí a odlomila se u Baltic-connectoru.


    Přesnou vzdálenost mezi Baltic-connectorem a telekomunikačními kabely se nepodařilo vypátrat, ale finský telekomunikační operátor Elisa agentuře Reuters sdělil, že vzdálenost mezi nimi byla „značná“.

    Nicméně se spekuluje o tom, že poškození plynovodu a kabelů by bylo těžké provést, aniž bychom o tom věděli. Podle Insurance Marine News:

    "Zdálo se nepravděpodobné až nemožné, že by posádka o této události nevěděla, protože událost by loď dramaticky a nechtěně zpomalila. Pokud by kotva spadla náhodou a narazila do plynového potrubí, mohlo dojít k jeho vážnému poškození. Pokud by kotva uvízla na mořském dně, nemohla by projít bez povšimnutí, protože by se zpomalila rychlost a loď by se naklonila."

    Finský deník Helsingin Sanomat 23. října napsal, že Newnew Polar Bear se za špatného počasí zastavila 1,4 námořní míle od plynovodu asi na osm minut, než pokračovala dál.

    Brzy se začaly šířit snímky Newnew Polar Bear, na nichž chybí kotva:


    Společnost Newnew Shipping Co. se k této záležitosti nevyjádřila. Finsko a Estonsko mezitím oficiálně předložily Číně právní výzvu ke spolupráci v rámci probíhajícího vyšetřování. Peking přislíbil plnou spolupráci, i když je možné, že Čína nebude příliš ochotná pomoci Estonsku, které Tchaj-wanu umožňuje zřídit v Tallinnu vládní úřad. Estonský ministr zahraničí nedávno toto rozhodnutí zdvojnásobil a prohlásil, že cílem země je spolupracovat „s podobně smýšlejícími partnery, především s našimi transatlantickými spojenci“.

    Již se objevila obvinění ze spiknutí Rusů a Číňanů, protože loď Newnew Polar Bear pluje pod hongkongskou vlajkou a měla povolení k plavbě po Severní mořské cestě vydané Generální správou Severní mořské cesty adresované společnosti Torgmoll, která je registrovaná v Rusku a má kanceláře v Moskvě a Šanghaji. Ačkoli to někteří považují za jakousi kouřící zbraň, je to jednoduše proto, že se jedná o společný projekt dvou čínských společností – mezinárodní lodní linky Hainan Yangpu Newnew Shipping Co a nákladního agenta Torgmoll. Ruský státní podnik Rosatom rovněž poskytuje informační a navigační podporu pro nově zavedenou kontejnerovou dopravu po Severní mořské cestě mezi Čínou a Ruskem.

    Sari Arho Havren, spolupracovník londýnského Královského institutu Spojených služeb, sdělil RFE/RL následující:

    "Ať už byl tento incident úmyslný, nebo ne, je to něco, z čeho mohou mít prospěch jak Rusko, tak Čína. I když se může jednat o malý rozsah, opět odvádí pozornost a zdroje NATO od jiných globálních ohnisek."

    Rusko jakoukoli účast popřelo a mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning se k této záležitosti nedávno vyjádřil takto:

    "Doufáme, že se příslušné strany budou řídit zásadami objektivity, spravedlnosti a profesionality a brzy zjistí, co se stalo. Čína je připravena poskytnout potřebnou pomoc v souladu s mezinárodním právem."

    Je zajímavé, že loď Newnew Polar Bear má mnohem větší význam než jen údajný podíl na incidentu s plynovodem a komunikačními kabely. Z časopisu Maritime Executive:

    "V další ukázce snahy o rozšíření lodní dopravy podél ruské Severní mořské cesty se kontejnerová loď Newnew Polar Bear (15 950 dwt), vlastněná Čínou, stala první lodí, která po šestitýdenní plavbě dorazila do ruského přístavu v Kaliningradu. Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov tento úspěch uvítal na svém účtu na Telegramu.

    Plavidlo získala na začátku letošního roku nová čínská lodní společnost Hainan Yangpu Newnew Shipping Co. a začátkem července zahájilo plavbu z Petrohradu. Na zpáteční cestu z Číny se vydala koncem srpna, v úterý dorazila do Kaliningradu a strávila tři dny v doku. Loď registrovaná v Hongkongu je 554 stop dlouhá a má kapacitu 1 600 TEU.

    Je součástí snahy o rozšíření obchodu mezi Čínou a Ruskem a nárůst dopravy po Severní mořské cestě. Prezident Vladimir Putin nařídil orgánům, které na trasu dohlížejí, aby v roce 2024 zvýšily roční přepravu na 80 milionů tun.

    „Dopravní společnosti plánují, že tento logistický produkt bude trvalý. Ukazuje se, že je levnější a rychlejší než přes Suezský průplav,“ píše Alichanov propagující stranickou linii na svém účtu na Telegramu."

    Newnew byl tedy také symbolickým milníkem pro rostoucí obchod mezi Ruskem a Čínou po trase přes Severní moře – součást arktické poslední hranice nové studené války, kde má Rusko již nyní zjevnou převahu. Moskva uvádí, že obrat nákladní dopravy v arktické pánvi vzrostl v roce 2022 o 4,4 procenta na 98,5 milionu tun. Od agentury Reuters:

    "Rusko posílá více ropy vytěžené v arktické oblasti do Číny a Indie, a to s většími slevami poté, co Evropa minulý měsíc zabouchla dveře ruským dodávkám, ukazují obchodní zdroje a údaje."

    Rusko po mnoho let budovalo svou flotilu ledoborců, lodí a ponorek. Moskva také rozvinula těžbu a ropné vrty podél svého 15 000 mil dlouhého arktického pobřeží. USA se snaží dohnat ztrátu tím, že vkládají peníze do stávajících základen na Aljašce a v Grónsku a zřizují čtyři americké vojenské základny na norském území. Očekává se však, že ruská hospodářská aktivita v Arktidě v příštích letech jen poroste, a Moskva ji považuje za „oblast existenčního významu: kde může při obraně svých zájmů použít všechny složky, včetně síly.

    Velká část ropy a plynu z ruské Arktidy dříve směřovala do Evropy. Nyní míří do Číny a Indie. Indie loni dostala první dodávku arktického zkapalněného plynu a tamní energetické společnosti se snaží investovat do ruských projektů.

    Jak upozorňuje Andrew Korybko, snahy Finska o výrobu krizí na hranicích s Ruskem lze považovat za součást úsilí Západu o militarizaci arktické konfrontace:

    "Je pravda, že „vzájemně zaručené zničení“ (MAD) mezi NATO a Ruskem klade velmi reálné meze tomu, jak velký tlak může být na této nově objevené frontě vyvíjen, ale přesto by její otevření mohli rozhodující činitelé bloku považovat za lepší než její uzavření v tomto scénáři. Jinými slovy, „kde se jedny dveře zavírají, jiné se otevírají“, nebo lépe řečeno, konec zástupné války NATO proti Rusku prostřednictvím Ukrajiny by mohl vést k otevření méně riskantní, ale stále destabilizující fronty ve Finsku.

    Tento výsledek by rovněž posloužil k doplňkovému účelu – mainstreamová média by jej využila jako „veřejně věrohodnou“ záminku pro urychlení militarizace Arktidy. Tato „poslední hranice“ nové studené války je připravena stát se brzy divadlem soupeření mezi zlatou miliardou Západu vedenou USA a čínsko-ruskou entitou, a to kvůli rostoucí roli Severní mořské cesty při usnadňování obchodu mezi Východem a Západem. S ohledem na tuto skutečnost se vyzdvižením finské fronty, jak to již dělá NATO, „zabijí dvě mouchy jednou ranou“."

    Bezprostřední důsledky poškození Baltského koridoru jsou malé. Podle Naval News je finská plynová síť stále stabilní díky obrovskému plovoucímu zařízení na zkapalněný zemní plyn, které vlastní USA a které bylo zakotveno v loňském roce, aby nahradilo ruský plyn. Prasknutí Balticconnectoru však znamená, že Finsko nemůže posílat plyn do Estonska, dokud nebude provedena oprava, což může trvat několik měsíců. Telekomunikační kabely již byly opraveny.

    Ve větším měřítku však poslouží jako užitečný nástroj k další militarizaci Baltského moře a Arktidy.

    Ještě než se vyšetřování poškození plynovodu a komunikačních kabelů ustálilo na novém Ledním medvědovi, pobaltští představitelé měli svědivé prsty na spoušti namířené na Rusko. Například lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs prohlásil, že pokud se zjistí, že se na tom Moskva podílela, mělo by být Baltské moře pro Rusko uzavřeno. Toto prohlášení bylo součástí sílícího chóru, jehož cílem bylo udělat z Pobaltí novou frontu proti Rusku.

    Blokáda Baltského moře?

    Příběh nového ledního medvěda by mohl poskytnout další palivo pro západní zastánce tvrdé linie, kteří stále prosazují blokádní gambit. List Financial Times 14. listopadu uvedl, že EU skutečně zvažuje zastavení ruských ropných lodí, aby zkontrolovala jejich doklady v rámci zoufalého pokusu prosadit špatně vymyšlené omezení cen ropy. Podle tohoto neúspěšného plánu nemůže být ropa, která se neprodává pod limitem 60 dolarů za barel, kryta západním pojištěním pro svou námořní cestu.

    No, západní úředníci přiznávají, že „téměř žádný“ ruský vývoz ropy nebyl v říjnu prodán pod touto cenovou hranicí a lodě jednoduše využívají nezápadní pojištění.

    Nyní úředníci EU s vážnou tváří tvrdí, že důvodem, proč musí zastavit lodě převážející ruskou ropu, je to, že nezápadní pojistky nemusí být v případě úniku ropy účinné. Anonymní úředníci EU sdělili listu Financial Times, že tento úkol připadne Dánsku v úzkém Dánském průlivu a kontroly budou prováděny podle zákonů Úmluvy OSN o mořském právu, které státům umožňují „zahájit řízení, včetně zadržení plavidla“, pokud mají „jasné objektivní důkazy“, že plavidlo představuje hrozbu poškození životního prostředí.

    Jaké jsou problémy s takovým plánem? List Financial Times k tomu poznamenává:

    "Úředníci, kteří byli o návrhu informováni, však tvrdí, že návrh závisí na schopnosti dánských námořních orgánů zastavovat a kontrolovat tankery, a vyvolává otázku, co by Kodaň dělala, kdyby loď odmítla zastavit. „Zdá se, že diskuse se soustředí na to, aby zkomplikovala život Rusku a odběratelům jeho ropy,“ řekl Henning Gloystein z Eurasia Group. „Pokud se vám podaří značně ztížit byrokracii a rizika spojená s obchodováním s ruskou ropou, očekává se, že kupující začnou za své potíže opět požadovat větší slevy.“"

    Skutečnost, že Rusko by takové snahy téměř jistě považovalo za válečný akt, zůstává nezmíněna. Zhruba 60 % celkového ruského vývozu ropy po moři prochází na své cestě na mezinárodní trhy dánskými úžinami a aktualizovaná verze námořní doktríny Ruské federace, kterou Moskva vydala, uvádí Baltské moře a dánské úžiny jako „důležité oblasti“, v nichž bude použití síly k dispozici jako poslední možnost po vyčerpání ostatních možností.

    Po zprávě FT založené na informacích od nejmenovaných představitelů EU ji agentura Reuters rozstřílela s dalšími anonymními představiteli EU, kteří uvedli, že v návrhu Evropské komise na zpřísnění zavedení cenového limitu na ruskou ropu žádný takový plán není, a poznamenali následující:

    "Tři námořní experti uvedli, že blokování obchodních plavidel v dánském průlivu by bylo v rozporu se základními pravidly mořského provozu, včetně Úmluvy OSN o mořském právu, která upravuje námořní dopravu.

    Dánsko by podle nich mělo právo zastavit plavidlo pouze v případě, že by představovalo zjevnou hrozbu.

    „Dánsko nikdy předtím nic takového neudělalo. Blokování obchodní dopravy v dánských úžinách by se blížilo vyhlášení války,“ řekl Hans Peter Michaelsen, nezávislý obranný analytik."

    Je možné, že neshody ohledně hry na inspekci lodí jsou jedním z důvodů, proč Evropská komise odložila 12. balíček sankcí. Je také možné, že zpráva FT byla jen dalším z dlouhé řady zkušebních balónků o možnosti zvýšení sázky v Pobaltí.

    Estonsko, které má menší počet obyvatel než ruské ozbrojené síly, dělá hluk, že způsobí problémy ve Finském zálivu, přičemž estonský ministr obrany Hanno Pevkur nedávno hovořil o tom, jak Helsinky a Tallinn integrují svou pobřežní protiraketovou obranu, což by podle něj umožnilo těmto zemím v případě potřeby uzavřít Finský záliv pro ruské válečné lodě. Počátkem letošního roku Estonsko rovněž navrhovalo uzavření Finského zálivu pro Rusko – fakticky blokádu Petrohradu.

    Skutečnost, že se západní vlády k těmto myšlenkám stále vracejí, zvyšuje pravděpodobnost, že se v určitém okamžiku o něco podobného pokusí.

    Již nyní jsou na dobré cestě k realizaci plánu The Center for Strategic and International Studies pro krátkodobé akce NATO v Pobaltí:

    • Přivést Švédsko a Finsko do NATO. Ratifikace těchto dvou zemí musí neprodleně pokročit. Jejich povýšení ze silných partnerů na členy aliance významně mění kalkulaci pobaltského konfliktu. Aliance může tyto dva státy okamžitě využít ke zvýšení strategické hloubky.
    • Schopnosti předsunuté fáze. Miny, protiponorkové schopnosti, protiraketová obrana a bezpečná zásobovací a logistická infrastruktura by měly být předsunuty ve všech oblastech, což zvýší odstrašení.
    • Zvýšit hlídkování. K zajištění bezpečnosti energetických a komunikačních zdrojů a námořních tras je zapotřebí komplexní přístup všech pobaltských zemí a jejich spojenců. To zahrnuje i střežení vzdušného prostoru v Pobaltí, připravenost změnit rovnováhu A2/AD a monitorování a ochranu námořní infrastruktury.
    • Posílení velení a řízení. Stávající multidoménové velení a řízení by mělo být otestováno a připraveno k použití. Potřeba účinného velení a řízení bude rychlá a bude vyžadovat odolné disagregované uzly, i když je třeba sledovat i budoucí schopnosti.

    V souhrnu je zřejmé, že navzdory slábnoucí podpoře projektu Ukrajina nedojde k ukončení konfrontace mezi Evropou a Ruskem a Pobaltí je jedním z potenciálních míst, kde může napětí výrazně vzrůst. Dalším horkým místem je Kavkaz a střední Asie, stejně jako Černé moře, kde pokračují pokusy o sabotáž plynovodu TurkStream, kterým se přepravuje plyn z Ruska do Turecka a dále do jihovýchodní Evropy.

    Po oznámení, že Finsko a Švédsko vstoupí do NATO, prohlásil bývalý generální tajemník vojenského bloku Anders Fogh Rasmussen, že jde o strategické vítězství, protože „pokud budeme chtít, můžeme zablokovat všechny vstupy a výstupy do Ruska přes Petrohrad“.

    Výhrada k Rasmussenovu prohlášení spočívá v tom, že taková snaha by mohla velmi dobře vést k otevřené válce. Je Západ natolik šílený, aby to zkusil?

    The West Is Inching Closer to More Insanity in the Baltic Sea

    --

    O udalosti sú informácie v Správach zo severu a Pobaltia:

    https://ksbforum.info/discussion/comment/23369/#Comment_23369

    Správy z Ruska:

    https://ksbforum.info/discussion/comment/23972/#Comment_23972

  • Rusko nezvolili za člena do Rady Medzinárodnej námornej organizácie

    Londýn/Moskva 1. decembra (TASR) - Rusko v piatok nezískalo dostatočný počet hlasov na znovuzvolenie do Rady Medzinárodnej námornej organizácie OSN (IMO). Udialo sa tak po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naliehal na členské štáty, aby Moskve neumožnili byť súčasťou tohto orgánu, informovala agentúra Reuters.

    V IMO, ktorá zodpovedá za reguláciu bezpečnosti a ochrany medzinárodnej lodnej dopravy a prevenciu znečistenia, pôsobí 175 členských štátov OSN. Rusko je členom tejto organizácie od roku 1958 a do jej výkonnej rady bolo volené opakovane. V piatok v tajnom hlasovaní uspelo 40 krajín vrátane Číny, Grécka, Talianska, Japonska, Británie, USA i Južnej Kórey. Rusko však medzi nimi nebolo, vysvetľuje Reuters.

    Ukrajina, ktorá sa na voľbe nezúčastnila, presadzovala, aby bolo Rusko z Rady IMO vylúčené. "Rusko nemôže byť členom Medzinárodnej námornej organizácie ani jej riadiacich orgánov, pretože nikto v posledných desaťročiach nespôsobil väčšiu škodu slobodnej plavbe ako Rusko," vyhlásil Zelenskyj v pondelok vo videopríhovore k zhromaždeniu IMO.

    Ruská delegácia v piatok pred zhromaždením vyjadrila presvedčenie, že si zaslúži byť v Rade IMO. "Vyvažujúca a konštruktívna úloha je to, čím naša krajina prispieva nielen tomuto orgánu, ale aj celej organizácii," uviedla delegácia Moskvy.

    Reuters pripomína, že Rusko v októbri tiež neuspelo v hlasovaní Valného zhromaždenia OSN o členoch Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC). Moskva má členstvo v tomto orgáne pozastavené v dôsledku invázie na Ukrajinu. Rusko vlani nezvolili ani do výkonnej rady Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).


  • Řím prohrál hlasování o umístění Expo 2030 se Saúdskou Arábií

    6.12.2023 

    Členské státy Mezinárodního úřadu pro výstavy (BIE) na nedávném valném shromáždění organizace zvolily Saúdskou Arábii hostitelskou zemí světové výstavy Expo 2030.

    Dvoutřetinová většina členských států se vyslovila pro projekt Saúdské Arábie na pořádání světové výstavy Expo 2030 v Rijádu na téma „Éra změn: Společně pro prozíravý zítřek“ (The Era of Change: Together for a Foresighted Tomorrow) v období od 1. října 2030 do 31. března 2031.

    O pořádání světové výstavy Expo 2030 se ucházely tři země. Kromě Saúdské Arábie se o pořadatelství ucházela Korejská republika (Pusan) s tématem „Transformujeme náš svět, směřujeme k lepší budoucnosti“ a Itálie (Řím) s tématem „Lidé a území: Regenerace, inkluze a inovace“.

    Světové výstavy, oficiálně známé jako mezinárodní registrované výstavy, jsou globálními setkáními národů, které se zabývají univerzálními výzvami naší doby. Tyto jedinečné globální akce nabízejí cestu do nitra vybraného tématu prostřednictvím poutavých a strhujících aktivit. Světové výstavy, které se konají každých pět let a trvají až šest měsíců, přivítají desítky milionů návštěvníků, umožňují zemím postavit výjimečné pavilony a proměňují hostitelské město na dlouhá léta dopředu.

    Světová výstava jako klíčový okamžik pro korunního prince MBS

    Akce se koná u příležitosti dokončení Vize 2030, programu korunního prince Mohammeda bin Salmána (MBS) v hodnotě 1,25 bilionu dolarů, jehož cílem je „přeměnit“ Saúdskou Arábii v moderní velmoc.

    Osmatřicetiletý vůdce však bude muset splnit a naplnit vysoká očekávání rychle rostoucí mladé populace Saúdské Arábie i potenciálních zahraničních investorů, uvedli pro This Week In Asia dlouholetí pozorovatelé pouštního království bohatého na ropu.

    Pořádání světové výstavy Expo znamená, že korunní princ „již má na kontě hmatatelný úspěch“.

    Příprava na Expo 2030 „dodá naléhavost“ současným plánům Saúdské Arábie a bude pobídkou k zajištění včasného splnění cílů, uvedl Amjad Ahmad, předseda iniciativy empowerME v Centru Rafíka Harírího pro Blízký východ při Atlantické radě.

    Vzhledem k tomu, že se očekává, že Expo 2030 navštíví miliony lidí, jak tomu bylo i na předchozích výstavách, „je prostor pro chyby omezený, protože svět bude vše sledovat“.


  • Experiment se základním příjmem – Británie testuje, Švýcarům se nezamlouvá

     5.12.2023  

    Základní nepodmíněný příjem zaručený všem bez jakýchkoliv nároků. Které země doposud experimentovaly a jak?

    Základní nepodmíněný příjem je diskutován již pěknou řádku let. O co se jedná? Jde o zaručený příjem pro všechny členy společnosti, který má pokrýt základní potřeby lidí a vytvořit minimální příjem pro živobytí. Je vyplácen jednotlivcům a poskytován v pravidelných intervalech a bez jakéhokoliv testování majetkových poměrů či požadavků, které by lidé museli splnit. Dostane ho každý člověk bez ohledu na to, kolik vydělává. Vyplácí se v penězích, které jdou na bankovní účet, nikoli ve formě poukázek, potravin či služeb. Zkušební provoz tohoto experimentu prozatím proběhl například v USA, KanaděFinsku či Spojeném království. Zde se aktuálně zkušebního provozu účastní lidé žijí v centru Jarrow na severovýchodě země a ve čtvrti Finchley na severu Londýna. Zkoušku provádí think tank Autonomy. Výzkumníci s příjemci spolupracují, aby zjistili, jak peníze ovlivňují jejich život, příjemci dostávaj 1 600 liber měsíčně bez jakýchkoli závazků. V rámci pilotního projektu byla také vybrána kontrolní skupina, která příjem nedostává, aby výzkumníci mohli porovnat zkušenosti lidí, kteří základní příjem dostávají, s těmi, kteří ho nedostávají.

    Základní nepodmíněný příjem souvisí s obavami, že nám roboti vezmou všechna pracovní místa. Programy jeho testování jsou obvykle koncipovány tak, že mají poskytovat finanční záchrannou síť bez jakýchkoli závazků a bez byrokracie a souvisejících administrativních nákladů, které jsou spojeny s dávkami testovanými na majetek. Tendence zvyšování nákladů, globalizace a automatizace, toto jsou problémy, které mohou přivodit velké problémy, především lidem s nízkými příjmy. Řada lidí je myšlence nakloněna, jiní ji striktně odmítají. Lidovou iniciativu například nedávno odmítlo 69 % voličů ve švýcarském městě Luzern. Celkem 13 457 lidí odmítlo navrhovaný test této myšlenky, zatímco 6 003 voličů bylo pro. Volební účast byla 37 %. Iniciativa výboru nestraníků chtěla otestovat model nepodmíněného základního příjmu na místní úrovni z hlediska jeho využitelnosti v rámci městského, vědecky podloženého pilotního projektu. Skupina lidí by po dobu nejméně 36 měsíců dostávala základní měsíční příjem bez ohledu na svůj majetek, příjem a profesní postavení. Nebylo stanoveno nic, co by museli poskytnout na oplátku, přesto lidé o tuto iniciativu nezískali zájem.


  • @Zora - k tématu základní příjem:

    To je tak obsáhlé a rozporné téma, které by si zasloužilo zvláštní diskusi. 🙂

    Na jedné straně skutečně ubude pracovních míst - už to probíhá - a na druhé straně jsou představy lidí, že "kdo nepracuje, ať nejí".

    Pokusím se jen o pár tezí, které jsou podle mě zásadní.

    Práce je na světě hodně - jen systém nenachází zdoje jejího financování. Zda záměrně - to je jiné téma. Je potřeba se na práci a pracovní místa podívat jinak, než tomu je nyní - v tomto systému. Ubude tzv. montovní práce = takové, které už dnes čím dál víc přebírají roboti a robotické linky. Pro člověka hurá, není o co stát = např. stát u pásu a lepit cosi na projíždějící kusy. Toto klidně zvládne robot a jeho práce bude přínosná. A takovou dělají v ČR dnešní dělničtí "operátoři" - dříve nazývaní obyčejně dělníci. Mechanická práce, u které je možné myslet na něco úplně odlišného než na práci, kterou "operátor" právě dělá. Z mého hlediska bude jen prospěšné, když takovou práci převezmou roboti.

    Oproti tomu jsou práce, které se zatím bez účasti lidí neobejdou. Ty roboty musí někdo naprogramovat, udržovat, kontrolovat. Je potřeba práci pro roboty plánovat. Také se zatím vůbec neosvědčila doprava "bez živého řidiče". U vlaků se to zkouší, ale bezpečné to zatím taky moc není a osobně si myslím, že i u robotem řízeného vlaku bude potřeba na palubě nějaký živý řidič - programátor.

    Takže ano - v určitých oblastech práce ubude. Ale je jí dost ve službách. Ovšem - je mizerně placená. Ve službách - tí nemyslím nějaké hotely a turistická centra, ale střediska práce s dětmi a péče o seniory.

    Pak je tu také oblast, o které se vůbec nemluví a to je údržba. Jestliže se má svět vracet k výrobkům s delší životností, pak jsou opraváři nezbytní. A to těžko zvládne robot. Dále je potřeba udržovat obecní majetek a čistotu. Ano, robotický uklízecí stroj si představit umím - nebo robotickou sekačku na trávu. Jenže nejspíš je k tomu potřeba člověk, aby robotovi ukázal, co a jak dělat. Aspoň si to myslím.

    Robotizaci se nevyhneme a je úplně jedno, co si o ní myslíme. Bude se muset ale změnit legislativa, protože současným hnacím motorem pro zavádění robotů je nedanění jejich práce!

    Laicky řečeno - práce dělníka je zdaněná, práce stroje nikoliv. Tady bude potřeba zásadní úpravy, protože takto, jak je to nastavené, je robotická práce levnější a zvýhodněná. Proto jsou také roboti zavádění do výroby, protože jejich práce výrazně sníží náklady na výrobu. To je jeden aspekt.

    Druhým je nějaké ocenění tzv. "práce doma" - a tím nemyslím dnešní domácí práci za účelem výdělku. Tím myslím třeba péči o děti, nemocné, invalidní, nemohoucí. Jde totiž také o práci a to velmi náročnou. Navíc o práci, která šetří náklady různých sociálních zařízení.

    Už kdysi jsme vedli dlouhé debaty na toto téma - a k závěru nedospěli. Veřejnost na tom lépe nebude = aby se kvalifikovaně rozhodla a vyjádřila. Můj osobní názor je PRO - v takové výši, aby člověk mohl přežít. Přitom bych zachovala pracovní místa a možnost mzdy (nebo podnikání) a možnost výdělku ještě k tomu.

    To testování je stejně jen na oko (má domněnka), protože při dnešní agendě "elitám" nic jiného nezbyde. Když nebude kde lidi zaměstnat a možnosti výdělků - jak potom lidi uživit? Nechat je vymřít? Na dávkách být nemůžou, protože dávky jsou vyplácené z daní. A když už jsme u těch dávek, tak připomenu, že už dneska jsou na nich lidé celé roky. Prostě - když někdo má k práci odpor, nepřinutíte ho pracovat. I za socíku to tak bylo, i přes povinnost pracovat.

  • Zvláštní okolnost, která možná ukončí probíhající vojenské konflikty:

    Zbrojařská společnost Vista Outdoor oznámila výrazné navýšení cen za střelivo. Důvodem je podle nich globální nedostatek střelného prachu a jeho vysoká cena.

    https://rusvesna.su/news/1702207506

  • Počet regionálních konfliktů ve světě na třicetiletém maximu, ukazuje nová zpráva

    13.12.2023 

    Internacionalizace občanských válek pomocí intervence regionálních nebo globálních velmocí představuje jeden z trendů současnosti.

    V roce 2022 a 2023 (květen 2022 až červen 2023) proběhlo na světě celkem 183 regionálních ozbrojených konfliktů, což je za posledních třicet let rekord. Studie Mezinárodního institutu pro strategická studia vykresluje chmurný obraz rostoucího násilí a válek v mnoha regionech světa, které chronicky brání míru. Počet úmrtí vzrostl o 14 % a počet násilností o 28 %.

    V Severní a Jižní Americe je většina regionálních konfliktů způsobena kriminálním soupeřením, zejména v oblasti obchodu s drogami. Hlavním zdrojem složité politické situace v Eurasii je rozdělení území po rozpadu SSSR a ambice Ruska vůči svým sousedům. Studie uvádí příklad konfliktu v Náhorním Karabachu či válku na Ukrajině, jejíž průběh hodnotí jako nepředvídatelný. Tvrdí, že ji charakterizuje diplomatická slepá ulička a vojenský pat, což může vést k jejímu prodlužování. Za prioritu pro Ukrajinu studie považuje vznik domácího vojenského průmyslu, protože je pravděpodobné, že bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nebudou zahrnovat členství v NATO. Na Blízkém východě panuje v případě syrského a jemenského konfliktu patová situace a neochotná tendence přijmout status quo. Mezi Izraelem a palestinskými územími naopak došlo k nárůstu intenzity konfliktu. Oblast severní Afriky je podle studie zvláště náchylná k destabilizaci v důsledku zvyšování cen potravin a dopadů klimatické změny. V Asii studie konstatuje pokles úrovně násilí v Afghánistánu a Kašmíru, ale konflikt v Myanmaru mezi juntou a prodemokratickými silami pokračuje. Dále studie zmiňuje riziko mezistátního konfliktu mezi jadernými velmocemi, a to mezi USA a Čínou kvůli Tchaj-wanu a mezi Pákistánem a Indií nebo Indií a Čínou, kde jde o územní spory o hranice.

    Větší počet regionálních konfliktů však automaticky neznamená hrozbu velké války. V současné době však existuje tendence, že stále více zahraničních lídrů vnímá lokální konflikty jako způsob řešení svých zahraničněpolitických problémů, což by ke globálnímu konfliktu vést mohlo.

    Podle studie je jedním z charakteristických rysů současných konfliktů právě internacionalizace občanských válek prostřednictvím zásahu regionálních nebo globálních velmocí do místního konfliktu – velmoci tím sledují vlastní strategické zájmy. Tento trend souvisí s rostoucí velmocenskou rivalitou mezi jednotlivými hráči. Vzestup velmocí, jako jsou Čína, Rusko, Turecko nebo Írán, vede k dlouhodobým dopadům na globální stabilitu a bezpečnost, uvádí dále studie, a její autoři tvrdí, že asertivita těchto zemí je hlavní příčinou úpadku tradičního řešení konfliktů a mírotvorných procesů, neboť tyto země často podkopávají činnost existujících mezinárodních institucí a fór, včetně OSN. Důsledkem je oslabování demokracie v mnoha křehkých regionech světa a rostoucí geopolitická fragmentace na globálním Jihu. Svým dílem ovšem přispěl i silně vnímaný nezájem a „nadhled“ ze strany Západu v předchozích letech, válka na Ukrajině tento fragmentační trend jen posílila.

    Dalším zdrojem geopolitické soutěže se stává globální energetický přechod a boj proti změnám klimatu. Tento trend bude v budoucnu posilovat.

    Více zde (anglicky).

    https://www.iiss.org/en/publications/armed-conflict-survey/2023/editors-introduction/

    --

    Nedostatek střelného prachu zvýší ceny munice, tvrdí americko-český výrobce

    13.12.2023  

    Jeden z hlavních výrobců munice varoval před globálním nedostatkem střelného prachu.

    Společnost Vista Outdoor, která vlastní společnosti vyrábějící střelné zbraně, uvedla, že brzy dojde ke globálnímu nedostatku střelného prachu, což povede ke zvýšení cen zbraní, uvedl Newsweek.

    Informace se objevila v dopise viceprezidenta pro prodej Bretta Nelsona. Společnost pravost dokumentu potvrdila. Podle listu ji dodavatelé informovali o „bezprecedentní poptávce“ a „očekávaném celosvětovém nedostatku střelného prachu“. V důsledku toho se plánuje zvýšení cen brokovnic a pušek o 1-7 %, ručních zbraní o 1-5 % a střeliva o 1-7 %.

    Vista Outdoor vlastní i firmy Federal Ammunition a Remington, které vyrábějí munici. V říjnu letošního roku se objevila informace, že je kupuje česká zbrojařská firma Czechoslovak Group, která v budoucnu plánuje i fúzi se svou další americkou akvizicí Colt CZ.

    Ceny střeliva začaly růst již v roce 2020, kdy byl narušen dodavatelský řetězec v důsledku pandemie COVID-19. V roce 2022 se země potýkaly s nedostatkem střeliva v důsledku konfliktu na Ukrajině, ke kterému se v roce 2023 přidal ještě konflikt mezi Izraelem a Gazou.

    Společnost Vista Outdoor je vlastníkem přibližně 40 značek sportovních, outdoorových a střeleckých produktů. Do března 2024 má dodat na Ukrajinu 1 milion kusů střeliva.

  • "Valné zhromaždenie OSN prijalo ruskú rezolúciu o boji proti oslave nacizmu: Ukrajina a USA sú proti


    Za rezolúciu hlasovalo 118 krajín, 49 bolo proti a 14 sa zdržalo hlasovania. Medzi tými, ktorí boli proti, boli USA, Ukrajina, Veľká Británia a Nemecko. Za dokument hlasovali okrem iných aj Čína a Izrael.

    - V dokumente sa odporúča, aby krajiny prijali vhodné konkrétne opatrenia, "vrátane legislatívnych a vzdelávacích opatrení, v súlade so svojimi medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv, s cieľom zabrániť revízii histórie a výsledkov druhej svetovej vojny a popieraniu zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov spáchaných počas druhej svetovej vojny".

    - V dokumente sa "dôrazne odsudzujú" incidenty zahŕňajúce glorifikáciu a propagáciu nacizmu, najmä graffiti a kresby s pronacistickým obsahom, a to aj na pamätníkoch obetí druhej svetovej vojny.

  • Asistent prezidenta Ruska Maxim Oreshkin - v rozhovore pre magazín Expert o nadchádzajúcich zmenách vo svete:

    ✔️ Takzvané ekonomiky globálneho severu - USA, Japonsko, EÚ - strácajú na význame. Čína sa stala vedúcou ekonomikou, Rusko sa stalo najväčšou ekonomikou v Európe, ktoré už dýcha Japonsko v súboji o štvrté miesto. A ázijské ekonomiky rástli v rebríčku veľmi vážne. India sa umiestnila na treťom mieste, Indonézia sa posunula na siedmu a čoskoro začne udierať na pozíciu Nemecka, ktoré je na šiestom mieste.

    ✔️ Vidíme rastúcu nestabilitu v ekonomikách globálneho severu. Teraz veľa hovoríme o tom, ako čínsky automobilový priemysel preberá ruský trh. Ale to sa deje nielen v Rusku. Čína sa stala najväčším exportérom automobilov na svete. Nečudoval by som sa, keby firmy ako Mercedes a BMW boli o desať rokov históriou. Ako značky pravdepodobne zostanú, ale budú nasledovať osud Volva, ktoré bolo predané do Číny. Inými slovami, vlastne prestanú byť európskymi autami. Pretože európski výrobcovia dnes nemajú ani trhovú, ani technologickú výhodu, ktorú mali pred piatimi až desiatimi rokmi.

    ✔️ Spojené štáty, len čo skončia s kanibalizáciou svojich európskych partnerov, zabíjajúc európsky chemický, automobilový a ďalší priemysel, teda keď pre nich tento zdroj rastu skončí, sa sústredia na ázijské trhy.

    ✔️ Ekonomika nie je jediným faktorom nestability na globálnom severe. Veľmi silné sú sociálne faktory, ktoré sa prejavujú rastom stratifikácie a nerovnosti príležitostí. Veci už nie sú také, aké boli pred 50 rokmi. V Spojených štátoch dnes možnosť sebarealizácie závisí nielen od schopností samotného dieťaťa, ale aj od blaha jeho rodičov. Napríklad na rozdiel od Ruska, kde každé dieťa, ktoré zloží jednotnú štátnu skúšku, môže vstúpiť na ktorúkoľvek univerzitu.

    ✔️ Uskutočňujú sa dramatické udalosti, ktoré určia globálny vývoj v nasledujúcich 50 rokoch. V rokoch 2016–2017 sa v Číne každý rok narodilo viac ako 17 miliónov detí. V roku 2022 sa napriek zrušeniu všetkých pôrodných obmedzení narodilo už 9,6 milióna detí. Čína už prekonala svoj populačný vrchol. Vyľudňovanie sa začalo. Hlavná diskusia už nie je o tom, kedy svet zaľudnia Číňania, ale v ktorom roku sa počet obyvateľov Číny zníži z 1,4 miliardy na 800 miliónov.

    ✔️ Miera urbanizácie Číny je teraz viac ako 65 %, čo znamená, že v mestách žije takmer 1 miliarda ľudí. Za 50 rokov, ak celkový počet obyvateľov klesne na 800 miliónov, bude Čína čeliť prebytku mestskej infraštruktúry. To povedie k dramatickým zmenám v objeme výstavby infraštruktúry, dopyte po energetických zdrojoch a vo všetkom ostatnom.

    ✔️ Najnovšie údaje o pôrodnosti v Indii sú približne 23 miliónov detí ročne. To je 2,5-krát viac ako v Číne. India a Čína majú v súčasnosti približne rovnaký počet obyvateľov a čoskoro dôjde k zásadnej obnove rovnováhy v príslušnom ázijskom regióne. No pôrodnosť v Indii sa tiež začala spomaľovať – tento potenciál sa v blízkej budúcnosti vyčerpá.

    https://masterok.livejournal.com/10115291.html

  • Rusko sa stalo najväčšou ekonomikou v Európe, ktoré už dýcha Japonsko v súboji o štvrté miesto...

    To je blud. HDP Nemecka je 4 bilióny, Ruska 2,2 bilióna. Pritom Nemecko ná 80 miliónov obyvateľov, Rusko 150 miliónov. To skôr Japonsko v porovnaní s Nemeckom zaostáva, lebo má 125 miliónov obyvateľov a HDP len o 5 % vyššie od Nemecka.

  • Do švýcarského Davosu se zítra - tj. v pondělí 15.1. - sjedou "celebrity" z různých oblastí veřejného života na Světové ekonomické fórum. Projednávat se bude kdeco - od finančních potíží přes dodavatelské, ale také "občané nevěří politikům, jsou potřeba noví lídři" a "nebezpečí nových pandemií". No ano - je to tu zase. Ona se totiž údajně objevila v Kongu nová nemoc, nazývaná "nemoc X" a ta má údajně úmrtnost 50 - 90%. Moc se o ní neví, jen to, že je na bázi eboly.

    Takže...? Copak nám to zase chystají? Je potřeba se mít na pozoru, s čím se "mocní a vlivní" v nejbližší době vytasí.


    https://russian.rt.com/russia/news/1257911-rospotrebnadzor-bolezn-motiv?utm_source=smi2

  • V Davosu již dnes proběhlo první jednání a to o UA. Lépe řečeno - co s tím konfliktem dělat, jak ho ukončit, jak přimět účastníky k jednání. Zasedání se účastnilo přes 80 zemí z celého světa (83? - nevím přesně).

    Rusko se neúčastnilo, za UA tam byl A.Jermak. Zelé dorazí až zítra. UA je kategoricky proti - jak jednání, tak zmrazení konfliktu, tak jakémukoliv vyjednávání s Ruskem. Má prý svůj plán a bude se ho držet. UA prý doufá, že se v USA nakonec dohodnou a budou nadále "podporovat" a jednání s Ruskem nemají cenu, což ukázala předchozí jednání (Minsk, normandský formát).

    Má pozn.: - zmrazení je dle mého pro Rusko nebezpečné, protože by západ a UA jen nabraly dech, doplnily zdroje - a vše by pokračovalo dál.

    Švýcarský ministr zahraničí se vyjádřil, že bez Ruska se k žádnému závěru nedojde a že je potřeba do jednání zapojit i Čínu. Fico se vyjádřil, že je nutné přizvat Rusko, protože bude mít rozhodující slovo.

    No - nevím, jak o to Čína bude stát, když jí její plán UA už jednou hodila pod nohy.

    Takže jednání opět vedla do slepé uličky... Zacharovová k tomu napsala, že prvním předpokladem, aby Rusko vstoupilo do jednání, je ukončení dodávek zbraní na UA ze strany kolektivního západu. A jak řekl Putin již daleko dříve - jednání nemohou začít, pokud bude na UA v platnosti dekret, který jakékoliv jednání UA zakazuje (na UA si před časem odsouhlasili dekret, že s Ruskem se nevyjednává).

    Přitom zelé na konci a na začátku roku zase objížděl - a žebral. V Estonsku dokonce vyhrožoval, že pokud země EU a USA přestanou platit, pomřou na UA důchodci, protože země jim už nemá z čeho platit důchody. Je vidět, že tento způsob "financování státu" je mu daleko příjemnější, než vlastní hospodaření. Nebo má zelé zákaz k ukončení konfliktu?

    https://vz.ru/news/2024/1/14/1248538.html?utm_source=smi2


  • Lin
    Lin
    upravené 17 Jan 08:19 #117->

    Úterý 16.01.2024 - pokračování jednání o UA


    Dnes se sešla již čtvrtá skupina, aby jednala o možnostech míru na UA. Dnes to byl tzv "kodaňský formát" a dopadl dle očekávání - opět "proval" = neúspěch. Čína se odmítla účastnit.


    V čem spočívá ten neustálý neúspěch v hledání cest k míru? V požadavcích Kyjeva a naprostém vynechání Ruska. Protože Kyjev uznává jen svůj "mírový plán", který možná vznikal v zelého hlavě, když byl "pod vlivem".

    Putin ten plán vysvětlil takto:

    „Takzvaný „mírový vzorec“, o kterém se mluví na Západě a na Ukrajině, je pokračováním implementace dekretu prezidenta Ukrajiny o zákazu jednání s Ruskem. Tak to je. To jsou pro proces vyjednávání zakazující požadavky. "Mírový vzorec“ vyvinutý a prosazovaný Kyjevem požaduje obnovení územní celistvosti Ukrajiny, poskytnutí euroatlantických bezpečnostních záruk a vytvoření zvláštního tribunálu pro vyšetřování „válečných zločinů“ připisovaných Rusku."

    https://rusvesna.su/news/1705424992

    Z toho vyplývá, že Rusko nesmí mít požadavky žádné, což Moskva považuje za odtržené od reality.

  • Lin
    Lin
    upravené 19 Jan 11:31 #118->

    Fórum v Davosu proběhlo ve velmi zvláštní atmosféře "politiků současnosti", že si noviny New York Post dovolily komentář s ironickým nádechem.

    Zkratka fóra WEF od nynějška znamená World Enslavement Forum (světové otrokářské fórum), protože na letošním jednání byla jako největší hrozba lidstvu vyhodnocena... svoboda.

    Lidská svoboda je to, co brání lidstvu, aby se zachránilo a přežilo.

    Nepřítelem číslo 1 jsou dezinformace a politici musejí udělat vše, aby před nimi občany uchránili. Pravda je jen jedna - a tu má vaše vláda.

     " Některé vlády a platformy... nemusí být schopny účinně omezit nepravdivé informace a škodlivý obsah, takže definice 'pravdy' je stále více sporná napříč společnostmi ." 

     To není legrace ani fejk. Toto prohlášení je skutečně jedním z výstupů jednání davoského fóra o globálních hrozbách. Prostě - kdo vyhraje volby, ten má jedinou pravdu a nejsprávnější názor. Diskuse se nepřipouštějí.

    Fórum bylo plné témat, nad kterými lidem venku jde hlava kolem - ovšem účastníci uvnitř sálů tleskají a kývají na souhlas.

    Jedna anglická aktivistka přednesla řeč o tom, že rybáři, lovci i zemědělci jsou na úrovni masových vrahů, páchajících genocidu a mělo by být tak s nimi i zacházeno.

    Jiní aktivisté zas požadovali úplnou digitální identifikaci, digitální měny a instalaci osobních monitorů uhlíkové stopy jednotlivce.

    Toto, bohužel, není legrace. Toto jsou výstupy ze světového ekonomického fóra, kterého se účastnila "světová elita".

    https://russian.rt.com/inotv/2024-01-19/NYP-teatr-absurda-v-Davose

  • Poľnohospodári vo viacerých krajinách EÚ protestujú proti opatreniam

    Paríž 26. januára (TASR) - Poľnohospodári vo Francúzsku, Poľsku, Rumunsku i viacerých ďalších európskych krajinách v posledných dňoch blokujú cestné komunikácie, aby vyjadrili nespokojnosť s vládnymi opatreniami, reguláciami na úrovni EÚ či dovozom výrobkov z Ukrajiny.

    Farmári vo Francúzsku vyjadrujú nespokojnosť v uliciach už niekoľko mesiacov, pripomína DPA. Dôvodmi sú pokles príjmov či regulácie EÚ v oblasti životného prostredia. Vo svojich protestoch budú pokračovať, kým vláda nevypočuje ich požiadavky, píše Reuters.

    Odbory žiadajú pomoc pre odvetvia poľnohospodárstva, ktoré majú najväčšie ťažkosti, najmä ekologické poľnohospodárstvo a vinohradníctvo, ako aj kompenzácie zvýšených cien pohonných hmôt. Na piatok boli protesty ohlásené v približne 85 zo 101 departementov Francúzska.

    Poľskí poľnohospodári vyjadrujú nespokojnosť predovšetkým s nekontrolovaným dovozom produktov a obilnín z Ukrajiny. Tvrdia, že to vedie k poklesu cien ich výrobkov.

    Tisíce roľníkov vyšli počas tohto týždňa do ulíc aj v Litve, aby vyjadrili nespokojnosť s úspornými opatreniami a poľnohospodárskou politikou vlády. Okrem iného žiadajú aj zastavenie tranzitu ruského obilia.

    Poľnohospodári a dopravné spoločnosti v Rumunsku už niekoľko dní blokujú cesty vrátane hraničných priechodov s Maďarskom, Ukrajinou a Srbskom traktormi. Protesty poľnohospodárov sa konajú aj v Holandsku a Nemecku.

    Začiatok tohto roka bol pre poľnohospodárov v európskych krajinách náročný a ceny produktov klesli, píše DPA s odvolaním sa na expertov z think tanku Agriculture Stratégies.


  • Najväčšia výletná loď na svete vyplávala z Miami na svoju prvú plavbu


    Najväčšia výletná loď na svete Icon of the Seas (Ikona morí), ktorá patrí spoločnosti Royal Caribbean, vyplávala v sobotu z prístavu Miami Beach, v americkom štáte Florida 27. januára 2024 na svoju prvú plavbu.

    --

    Washington 28. januára (TASR) - Najväčšia výletná loď na svete Icon of the Seas (Ikona morí), ktorá patrí spoločnosti Royal Caribbean, vyplávala v sobotu z amerického štátu Florida na svoju prvú plavbu.

    Loď bola konštruovaná viac ako 900 dní v lodenici vo fínskom meste Turku. S dĺžkou 365 metrov je dlhšia ako Eiffelova veža a má 20 palúb pre maximálne 7600 cestujúcich a 2350 členov posádky.

    Na palube tejto lode registrovanej na Bahamách sa nachádza sedem bazénov, šesť toboganov, kolotoč, klzisko a viac ako 40 stravovacích zariadení a barov. Na lodi okrem toho vystupuje 50 hudobníkov a komikov vrátane 16-členného orchestra.

    Icon of the Seas strávi prvú sedemdňovú plavbu v Karibiku a následne sa vráti do Miami. Plavidlo pokrstil v utorok hviezdny argentínsky futbalista Lionel Messi, ktorý v súčasnosti hrá za tím Inter Miami.

    Loď za dve miliardy dolárov je vybavená najnovšími technológiami a podľa spoločnosti Royal Caribbean je aj napriek svojej veľkosti ekologickejšia, ako niektoré menšie výletné lode. Je poháňaná skvapalneným zemným plynom (LNG). Niektorí ekológovia však upozorňujú, že zo systémov LNG môže do ovzdušia unikať škodlivé množstvo metánu.


  • Chvíle, kdy politik nelže.

    Šolc se vyjádřil, že pokud "svět" nechá Rusko, aby na UA zvítězilo, pak to bude rána nejen pro UA, ale pro celý liberální světový řád!

    V tomto vyjádření je naprosto vše a víc asi není potřeba. Přesně o toto jde. U vesel jsou nyní po anglosaském světě liberálové - a pro ty je skutečně katastrofou, pokud by je měl vystřídat někdo jiný. A pokud kdo liberál není - pro toho je odchod liberálů vítězstvím a ne noční můrou. Liberální politici nechápou své neliberální občany, jak mohou podporovat cosi jiného, když je to "zhouba". No ano... zhouba pro ně - nikoliv pro občana - neliberála. A samozřejmě - proto mají liberálové tolik strachu z Ruska a neustále jím vyhrožují, ačkoliv občané v Rusku žádnou hrozbu nevidí.

    Šolc:

    "Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zabránili ruskému vítězství.  Pokud to neuděláme, můžeme se brzy probudit do světa, který je ještě nestabilnější, hrozivější a nepředvídatelnější než studená válka."

    Dále se snaží apelovat na "pomoc pro UA", protože pokud by Rusko dosáhlo svého, svět by se stal velmi nebezpečným místem k žití. Ano - pro liberály dozajista, protože by tím skončila jejich šílená a bezuzdná nadvláda.

    https://russian.rt.com/inotv/2024-02-08/SHolc-pobeda-Rossii-na-Ukraine