Globálne správy

1235»

Komentáre

  • K
    upravené 8 Feb 16:49 #122->

    Liberální mopslí elita se bojí, že bude nahrazena. Samotný strýček Sam musí upustit od liberalismu a odstavit od moci skutečné liberální elity (bankéře - loutkovodiče Bidenova klanu), pokud se chce zachovat. Ostatní na nich navázané elity prostě odumřou - ztratí podporu i ochrannou ruku a budou jen na obtíž - čím větší idioti, tím rychleji budou odhozeni - viz třeba naše pětikolka.

    Odchod od liberalizmu jde ruku v ruce s neustále se prohlubující nefunkčností mechanizmů, jež byly používány pro řízení dolarového finančního systému.

  • Neviem moc o Zakarpatskej Rusi, ale medzi vojnami patrila Ceskoslovensku. Preco maju na nu narok Madari?

  • Zora
    upravené 10 Feb 20:19 #126->

    @Peter, správna otázka.

    Maďari si ju privlastnili cez WWII, patrila ČSR, predtým bola súčasťou Uhorska.

    Prevažujúce etnikum sú Rusíni.



  • Pomoc za 95 miliárd dolárov: Americký Senát v kľúčovom hlasovaní podporil balík pomoci pre Ukrajinu a Izrael


  • teď by měli přijít na řadu republikáni myslím, ne? Nebo ti už to pustili?

  • P
    upravené 12 Feb 12:01 #131->

    Podľa spravy:

    aj republikani hlasovali za (18)


    Senát USA schválil Ukrajine, Izraelu a Taiwanu balík pomoci vo výške 95 miliárd dolárov v nezvyčajnom hlasovaní počas "Super Bowl nedele". 18 republikánov hlasovalo s demokratmi

    Na nezvyčajnom zasadnutí, ktoré sa konalo v nedeľu v Super Bowle, americký Senát odhlasoval napredovanie značného balíka pomoci vo výške 95 miliárd dolárov, ktorý podporí Ukrajinu, Izrael a Taiwan, bez bezpečnostných opatrení na južnej hranici. Hlasovanie získalo podporu 18 republikánov s konečným počtom 67:27.

    Hlasovanie sa uskutočnilo v reakcii na vytrvalé odmietanie senátora Randa Paula (R-Ky.) urýchliť hlasovanie o návrhu zákona, ktorý vehementne kritizoval ako „prehnitý“ a poškodzujúci národné záujmy. Senátor Paul, ktorý vyjadril svoj zarytý odpor, vyhlásil, že nedovolí, aby zákon okamžite prešiel, a zdôraznil svoje obavy z uprednostňovania zahraničnej pomoci pred domácimi záležitosťami.

    Podľa The Hill, Schumer ponúkol republikánom možnosť hlasovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch výmenou za urýchlenie legislatívneho procesu. Za financovanie vojny hlasovalo 67 senátorov, zatiaľ čo 27 senátorov bolo proti výdavkom, pričom všetci z nich boli republikáni.

    Líder senátnej väčšiny Chuck Schumer (D-N.Y.) uznal nezvyčajný harmonogram. "Nepamätám si, kedy naposledy zasadal Senát v nedeľu počas Super Bowl, ale ako som hovoril celý týždeň, budeme pokračovať v práci na tomto návrhu zákona, kým nebude práca hotová," povedal Schumer.

    Stalo sa tak po tom, čo republikánski senátori v stredu hlasovali proti presadeniu kompromisného „zákona o bezpečnosti hraníc“, ktorý by pridelil viac peňazí zahraničným krajinám, pričom by do značnej miery ignoroval hranice USA. Líder senátnej väčšiny Chuck Schumer vtedy povedal, že bude pokračovať so záložným plánom. Vo štvrtok Schumer splnil svoj sľub a Senát pod vedením demokratov predložil zjednodušený návrh zákona, ktorého cieľom bolo poskytnúť pomoc Izraelu, Ukrajine a Taiwanu, nie však južnej hranici, ktorú v súčasnosti napádajú nelegálni prisťahovalci.

    https://www.thegatewaypundit.com/2024/02/disgusting-us-senate-advances-95-billion-aid-package/

    POLITICO: Senátori Republikánskej strany vzdorujú Trumpovi predložením zákona o zahraničnej pomoci. Hlasovanie bolo rozhodnuté v pomere 67:27.

    Donald Trump strávil víkend tým, že senátorom hovoril, že by nemali poskytovať ďalšiu bezpodmienečnú zahraničnú pomoc USA. Viac ako tucet republikánov ho v nedeľu ignorovalo a pristúpilo k návrhu zákona o zaslaní pomoci Ukrajine, Izraelu a Taiwanu vo výške 95 miliárd dolárov.

    Senát hlasoval v pomere 67:27, aby podporil návrh zákona o dodatočných výdavkoch na zahraničnú pomoc, ktorý nezahŕňa ustanovenia o hraniciach, čím sa posunul o ďalší krok bližšie k schváleniu. Schválenie stále nie je zaručené, pretože lídri ešte nedosiahli dohodu o zmenách ohľadom hranice požadovaných GOP.

    Balík čelí určitému odporu republikánov, ktorí tvrdia, že nepodporia ďalšiu pomoc Ukrajine, pokiaľ nebude zmenený a doplnený tak, aby zahŕňal zmeny v hraničnej politike. Minulý týždeň republikáni zablokovali balík bipartizánskej hraničnej zahraničnej pomoci, o ktorom sa rokovalo mesiace, argumentujúc, že nezašiel dostatočne ďaleko na to, aby obmedzil migráciu. Zvažovanie zmien hraníc by si vyžadovalo jednomyseľný súhlas zo strany senátorov, čo je stále v nedohľadne.

    https://www.politico.com/news/2024/02/11/gop-senators-defy-trump-by-advancing-foreign-aid-00140868

  • Rusko dodalo do zahraničia 66 miliónov ton obilia v hodnote 16,5 miliardy USD v rokoch 2022-2023, čo je absolútny rekord, uviedol minister poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev na stretnutí s prezidentom Putinom. 

    Rusku sa podarilo presmerovať dodávky obilia za dva roky, teraz sa podľa ministra 90 % všetkých poľnohospodárskych produktov posiela do spriatelených krajín. V rokoch 2023 - 2024 Rusko očakáva, že do zahraničia dodá až 70 miliónov ton obilia.

    Minister dodal, že Rusko dodalo 200 tisíc ton obilia do afrických krajín.

    https://t.me/geopolitics_live/16806


  • Peter MMXX povedal/-a: Rusko dodalo do zahraničia 66 miliónov ton obilia v hodnote 16,5 miliardy USD v rokoch 2022-2023, čo je absolútny rekord,

    Mám k tomu perličku:

    Zatímco Poláci a jejich evropští zemědělští kolegové blokují na hranici ukroobilí a ukrokamiony s potravinami, ruské a běloruské obilí do země pouštějí. Protože - má vysokou kvalitu a dodávky jsou legální = jsou legálně koupené i proclené, mají sebou průvodní dokumenty.

  • Ktoré krajiny majú najväčšie zásoby zlata?

    Zlato zostáva dôležitým uchovávateľom hodnoty, ktorý slúži ako zaistenie a uchováva hodnotu počas hospodárskych kríz. V roku 2023, uprostred neistoty ohľadom úrokových sadzieb v USA a pokračujúcich geopolitických rizík, kov opäť preukázal svoju dôležitosť tým, že v decembri dosiahol nový rekord.

    Bruno Venditti zo spoločnosti Visual Capitalist predstavuje nasledujúcu grafiku od Sama Parkera, ktorá zobrazuje 11 krajín s najväčším počtom zlatých rezerv k septembru 2023 na základe údajov centrálnych bánk, Federálnej rezervnej banky St. Louis, Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. a Svetová rada pre zlato.

    Rusko a Čína – pravdepodobne najväčší geopolitickí rivali Spojených štátov – boli za posledné dve desaťročia najväčšími nákupcami zlata. Čínska ľudová banka bola v minulom roku najväčším nákupcom zlata a kúpila 225 ton.

    Sedem z popredných krajín podľa zlatých rezerv patrí aj medzi 10 najväčších ekonomík.

    Kde je zlato patriace SR?

  • P
    upravené 29 Feb 20:08 #136->

    Rusko je pripravené na dialóg so všetkými štátmi o nedeliteľnej bezpečnosti v Eurázii, hovorí Putin

    https://tass.com/politics/1753653

    MOSKVA 29. februára /TASS/. Rusko je pripravené na dialóg so všetkými zainteresovanými krajinami a združeniami o vytvorení nového modelu rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti v Eurázii, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin vo svojom výročnom prejave pred Federálnym zhromaždením.

    "Je zrejmé, že je potrebné pracovať na vytvorení nového modelu rovnocennejj a nedeliteľnej bezpečnosti v Eurázii v dohľadnej budúcnosti," povedal Putin.

    "Sme pripravení na vecnú diskusiu o tejto téme so všetkými zainteresovanými krajinami a združeniami," uviedla hlava štátu.

    "Znova to zdôrazním, pretože si myslím, že je to dnes dôležité pre každého. Stabilný svetový poriadok nie je možný bez suverénneho silného Ruska," zdôraznila hlava štátu.

    "Snažíme sa zjednotiť úsilie globálnej väčšiny pri riešení globálnych výziev, medzi ktoré patria rýchle transformácie svetovej ekonomiky, obchodu, financií a technologických trhov, keď sa mnohé bývalé monopoly a súvisiace stereotypy rúcajú," uviedol ruský líder.

    "Konkrétne krajiny BRICS vytvoria približne 37 % globálneho HDP už v roku 2028, berúc do úvahy štáty, ktoré sa nedávno stali členmi združenia, zatiaľ čo číslo G7 klesne pod 28 %. Tieto čísla sú veľmi presvedčivé vzhľadom na to, že situácia pred 10-15 rokmi bola dosť iná. Hovoril som o tom verejne. Ale toto sú trendy, chápete?" povedal Putin.

    Svetové trendy sú objektívne a nedá sa im ujsť, zdôraznila hlava štátu.

    "Do roku 2028 sa situácia ešte viac zmení. BRICS bude predstavovať 36,6 %. Predpoveď na rok 2028 pre G7 je 27,8 %. Z toho sa nedá ujsť," povedal Putin.

    "Toto je objektívna realita. Tak to bude, nech sa stane čokoľvek, aj na Ukrajine," povedal ruský prezident.



    Kľúčové body z Putinovho prejavu

    Putin o možnosti vyslania jednotiek NATO na Ukrajinu: "Následky akéhokoľvek zásahu budú oveľa tragickejšie."

    Ruské strategické jadrové sily sú v stave plnej pripravenosti. Práce na nových zbraniach v krajine pokračujú, čoskoro o nich budeme počuť.

    O špeciálnej vojenskej operácii

    ▪️Drvivá väčšina Rusov podporuje špeciálnu vojenskú operáciu.

    ▪️Celá ruská ekonomika preukázala počas špeciálnej operácie flexibilitu a stabilitu.

    ▪️Rusko ukončí vojnu, vykorení nacizmus a dosiahne všetky ciele špeciálnej operácie.

    O pokusoch Západu zničiť krajinu zvnútra

    ▪️Západ podcenil odhodlanie a nezlomnosť mnohonárodnostného obyvateľstva Ruska. Dnes sa suverenita Ruska posilňuje v rôznych aspektoch, vrátane vnútorných.

    ▪️Západ hovorí, že Rusko údajne zaútočí na Európu. To je nezmysel, rovnako ako nepodložené obvinenia, že Rusko údajne umiestni jadrové zbrane do vesmíru.

    ▪️Západ sa snaží zatiahnuť Rusko do pretekov v zbrojení; podobné triky boli použité proti ZSSR v 80. rokoch.

    O multipolarite

    ▪️Bez suverénneho, silného Ruska nie je možný žiadny stabilný svetový poriadok.

    ▪️Podiel krajín BRICS na svetovej ekonomike na základe parity kúpnej sily vzrastie na 36,6%, pričom podiel krajín G7 klesne na 27,8%, poznamenal Putin.

    ▪️Rusko plánuje vytvoriť nový globálny finančný rámec založený na špičkových technológiách. Bude oslobodený od politického vplyvu.

    O ruskej ekonomike

    ▪️Rusko je na dobrej ceste stať sa v blízkej budúcnosti jednou zo štyroch najväčších svetových ekonomík.

    ▪️Ruská ekonomika minulý rok rástla rýchlejšie, než je celosvetový priemer, čím prekonala rast G7.

    ▪️Ruská ekonomika je čoraz sofistikovanejšia a technologicky vyspelejšia, stále s menšou závislosťou od prírodných zdrojov.

    https://t.me/geopolitics_live/17479

  • 1. března 2024

    Olivový olej zdražuje kvůli suchu o desítky procent. A nejspíš to bude pokračovat, odhadují zemědělci

    Olivový olej za uplynulý rok výrazně zdražil a mnohonásobně předčil i obecnou míru evropské inflace. Jeho lednové ceny v Evropě vzrostly oproti loňsku v průměru o 50 procent. Lze předpokládat, že zdražování olivového oleje ale bude pokračovat i v následujícím roce, a to hlavně kvůli extrémně suchému počasí. Upozorňuje na to server Euronews.

    Podle Eurostatu meziroční růst cen olivového oleje v Evropské unii zrychlil hlavně v druhé polovině roku 2023. Ze srpnových 37 procent se v listopadu dostaly až na 51 procent.

    Ve srovnání s průměrnou evropskou inflací potravin, která v lednu činila 4,8 procenta, je zdražení extrémní.

    Ceny stouply nejvíc v Portugalsku. Na začátku ledna byly oproti loňskému roku vyšší o 69,1 procenta, upozorňuje Euronews.

    Nad průměrem byl i největší světový producent olivového oleje Španělsko, kde ve srovnání s uplynulým rokem ceny vzrostly o 62,9 procenta.

    Nejmenší nárůsty ze zemí Evropské unie zaznamenali v Rumunsku, kde olivový olej zdražil o 12,7 procenta. Mimo Unii pak ještě ve Švýcarsku, kde se nárůst drží na 9,7 procenta.

    Očekává se, že trend stoupajících cen bude pokračovat i během letoška, a to kvůli horkému počasí a extrémnímu suchu, především v zemích největších producentů jako je Španělsko a Řecko.

    Přední španělský zemědělský svaz Cooperativas Agro-alimentarias sice čeká, že oproti loňské úrodě 664 tisíc tun sklizeň vzroste na 755 tisíc tun, ale stále bude podprůměrná. Předchozí roky totiž sklizeň dosahovala zhruba dvojnásobku.


  • Lin
    Lin
    upravené 6 Mar 19:18 #138->

    Na serveru Politico se zamýšlejí nad "soubojem USA a EU ohledně nakládání se zmrazenými ruskými aktivy. Píše se:

    Evropa a státy hledají různé způsoby, jak přimět Rusko, aby zaplatilo za obnovu Ukrajiny. Myšlenka konfiskace zmrazených ruských aktiv se Washingtonu zdá nejatraktivnější, ale způsobuje napětí ve vztazích s EU, uvádí Politico. Většina fondů je v Evropě, takže se bude muset vypořádat s nepředvídatelnými důsledky takového kroku. Spojené státy se však nevzdávají a zvyšují tlak na své evropské spojence.

    Jde o to, že takovýto krok nebyl ještě nikdy v dějinách udělaný- Evropa má oprávněný strach, že se ztratí veškeré investory, protože se budou obávat stejného nakládání = že až se někomu znelíbí, přijdou o všechno. Dál je také z právního hlediska neobhajitelné napařit někomu reparace, když válka ještě neskončila a o viníkovi není právně rozhodnuto. Evropa proto razí nápad, že do UA budou dávat jen výnosy z těchto aktiv a aktiva zůstanou v evropských bankách uzavřená.

    USA mají názor odlišný a tak tlačí na EU, aby všechna zmrazená aktiva odeslali na UA (možná v naději, že se nějak zvrátí situace). Nejzašší termín dohody je červnové zasedání G7.

    A mě napadlo, že na úkor Ruska chtěli (a chtějí) sepsat veškeré "škody" na UA = i takové, které nemají s vojenskou operací co dělat. Pak by bylo i jednoduché Rusko vydírat po mnoho let. Tak si myslím, jestli odtud nepramení ta nesmyslná "snaha zvítězit" za každou cenu - navzdory realitě.

  • Najnepopulárnejšie hlavy štátov na svete. Scholz a Macron získali zlato a striebro

  • Futures na ropu prekročili 91 USD za barel

  • Ropa za 100 dolarů se blíží: producenti zavřeli kohoutek

    4.4.24

    Producenti ropy nezvyšují těžbu, což vyvolává růst cen, které mohou dosáhnout 100 dolarů za barel a výše, píše Bloomberg.

    Škrty během tohoto čtvrtletí zesílí, protože Rusko přejde od exportních omezení ke zpřísnění limitů produkce.

    Předpovědi trhu ukazují nedostatek nabídky pro zbytek roku 2024. Ceny benzínu v Evropě a Severní Americe letos vzrostly o 5–10 %.

    Ropa Brent se blíží 90 dolarům za barel a pravděpodobně půjde dále.

    Zdroj: https://rusvesna.su/news/1712241922

    https://zvedavec.news/vezkratce/20402/

  • P
    upravené 9 Apr 14:10 #143->

    Podľa zistení The Washington post západné firmy za dva roky nakúpili od Ruska titán v celkovej hodnote 715 miliónov dolárov.

    Pričom západné krajiny verejne odmietli nákup ruského titánu. Napríklad americká korporácia Boeing to oznámila už v roku 2022. K nej sa pridal britský Rolls-Royce, ktorý vyrába motory pre Airbus a Boeing. Airbus sľúbil, že to urobí v priebehu niekoľkých mesiacov na konci roku 2022.

    Spoločnosti citovali značné nahromadené zásoby od rôznych dodávateľov, ale trhoví analytici nepochybovali o tom, že obchodovanie sa čoskoro obnoví v neverejnom formáte. Očividne sa to stalo.

     Podľa The Washington Post celý ten čas Západ v tichosti pokračoval v nákupe titánu od Ruska. V roku 2022 Avisma vyviezla asi 15 tisíc ton kovu v hodnote 370 miliónov dolárov, v roku 2023 - 345 miliónov dolárov. Väčšina z nich odišla do nepriateľských krajín - Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a USA.

    Ako sa ukázalo, boli zapojení všetci hlavní leteckí dodávatelia. Francúzsky Safran, ktorý vyrába podvozky vrátane pre Boeing, tak v roku 2022 zvýšil dovoz na 20 miliónov dolárov (v roku 2021 to bolo 8,6). Rolls-Royce zakúpil o 6 miliónov dolárov viac ako v predchádzajúcom roku.

    Viac ruského LNG sa vyváža do Európy ako do Ázie | ZeroHedge

    Bloomberg: Krajiny G7 budú musieť minúť 10 biliónov dolárov na prezbrojenie 

    Svet vstúpil do éry prezbrojovania. 

    Upozornila na to americká agentúra „Bloomberg“.

    Krajiny G7, z ktorých mnohé doteraz uprednostňovali šetrenie na svojich ozbrojených silách, budú musieť vynakladať oveľa viac prostriedkov.

    ❗️Európske krajiny sa boja Ruska, Číny, Iránu a Severnej Kórey a uvedomujú si, že im nedokážu odolať. Posilnenie obrany si vyžiada veľa peňazí. Bezprostredným cieľom sú 2% HDP, pričom aj to sa mnohým vládam zdá nedosiahnuteľné. Avšak odborníci na bezpečnosť sa domnievajú, že výdavky by sa mali zvýšiť až na 4%.

    Publikácia naznačuje, že mnohé štáty budú nútené požičať si peniaze od svojich partnerov a výrazne znížiť iné výdavkové položky.

    https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-04-09/russia-china-twin-threat-sees-eu-us-face-vast-increase-in-defense-spending?srnd=homepage-europe

  • Brazílsky analytik: Rusko a Čína ponúkajú svetu rovnosť a diplomaciu, zatiaľ čo USA - večné vojny

    Jedným z tajomstiev úspechu Ruska a Číny na svetovej scéne je, že tieto krajiny dokonale chápu, že spolupráca musí byť založená na vzájomnom rešpekte a rovnosti. 

    Zároveň, ako poznamenáva novinár a geopolitický analytik Pepe Escobar v rozhovore s Dannym Haiphongom, Spojené štáty zostávajú verné myšlienke svojej exkluzivity a lásky k nekonečným vojnám – a je nepravdepodobné, že si tým získajú rešpekt ostatných krajín.

    „Multipolárny svet, ku ktorému smerujeme, a ktorý sa snažíme vytvoriť, je založený na vzájomnom rešpekte, najmä na tom, že žiadna kultúra nie je nadradená iným. A to všetko je vo svojej podstate extrémnym opakom myšlienky exkluzivity a mentality nekonečných vojen. Povedal by som, že toto je kľúčový prvok, prečo Čína vyvoláva rešpekt u takmer všetkých strán.

    ⚡️A čo sa týka Ruska, tak ten pohľad ruskej diplomacie, ktorý tiež kladie dôraz na vzájomný rešpekt a nový poriadok založený na rovnosti suverénnych subjektov, ľudia tiež inštinktívne chápu, že je to absolútny opak toho, čo teraz žijú alebo žili posledných 75 rokov.

    Preto by som tvrdil, že tieto kultúrne prvky sú obzvlášť dôležité pre analýzu relatívneho úspechu Ruska a Číny na svetovej scéne. Najmä, keď si to ľudia po celom svete porovnajú s tým, čo im toto impérium (USA) môže ponúknuť alebo ponúkalo predtým. Teraz môže ponúknuť menej ako nič. Snáď okrem toho, že tu a tam vyvolávajú konflikty.“


  • P
    upravené 23 Apr 10:32 #145->

    Tu si to môžete pozrieť. Zoznam naj donorov WHO.

    Rotariáni poslali viac ako Čína.

    Nie dary. Investície. Ako na UA.