Správy zo Slovenska

1313233343537»

Komentáre

  • Vo viacerých mestách by mohli pre medveďa vyhlásiť mimoriadnu situáciu

    Bratislava 20. marca (TASR) - Vo viacerých lokalitách by sa pre výskyt synantropných medveďov mohla vyhlásiť mimoriadna situácia. Vláda v stredu uložila ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD), aby zabezpečil zvolanie krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch.

    Rizikovými okresmi sú Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Kežmarok, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Prievidza, Partizánske, Poprad, Ružomberok, Rimavská Sobota, Turčianske Teplice, Žilina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Považská Bystrica.

    Nárast počtu konfliktných situácií medveďa s človekom je podľa ministerstva životného prostredia dôsledkom synantropizácie veľkého počtu jedincov v rizikových oblastiach. "Rizikové oblasti sú určované na základe katastrálnych území, v ktorých v predchádzajúcom období najčastejšie dochádzalo k pravidelnému prieniku synantropných jedincov medveďa hnedého do intravilánu, prípadne do blízkosti ľudských sídiel v extraviláne," ozrejmilo.

    V týchto okresoch má minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) podľa materiálu zabezpečiť posilnenie hliadkovej činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Šutaj Eštok má tiež zabezpečiť zvýšenie hliadkovej činnosti polície v dotknutých okresoch a potrebné materiálne vybavenie jednotlivých hliadok.

    "V období mimoriadnej situácie budú vykonávané opatrenia na zamedzenie rizík ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým, na zmiernenie následkov mimoriadnej situácie a minimalizovanie škôd," uviedol envirorezort.

    Cieľom vyhlásenia mimoriadnych situácií je podľa Šutaja Eštoka ochrana ľudí žijúcich v mestách. "Umožní nám to aj v rámci Policajného zboru aj zásahových tímov lepšie reagovať na zvýšený výskyt medveďa. Zásahové tímy budú posilnené, a tak chceme jasne ľuďom garantovať to, že štát je tu na to, aby ich chránil," povedal šéf rezortu vnútra.

    Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) uviedol, že téma medveďa je odborno-vecná téma a vyžaduje si adekvátnu reakciu. "Nemôžeme tu mať medvede, ktoré nám chodia po sídliskách miest a ohrozujú nám ľudí. Tu sa už nemôžeme baviť o tom, že sme im narušili teritórium," poznamenal.

    --

    Synantropizácia - dej, pri ktorom sa areál rastliny / zvieraťa rozširuje, prípadne zahusťuje vplyvom činnosti človeka.

  • Bratislava sa stala miestom dialógu medzi Ruskom a Západom

    12.03.2024

    Rozhovor s nemeckým novinárom a politológom, bývalým poradcom nemeckej vlády, predsedom „Eurázijskej spoločnosti“ v Berlíne Alexandrom Rahrom.

    — Alexander Glebovič, v Bratislave sa konalo rozsiahle medzinárodné sympózium „Spojené kráľovstvo – EÚ – Rusko –Blízky východ: výzvy a perspektívy“. Boli ste účastníkom a mali ste tam príspevok do diskusie. Povedzte nám o tomto sympóziu. Aké boli vaše očakávania? Boli opodstatnené?

    Alexander Rahr: Sympózium zorganizoval prezident „Paneurópskeho centra pre politicko-ekonomickú analýzu a prognózy“ (PANAP), známa európska verejná osobnosť Ašot Grigorjan, a bolo veľmi, veľmi úspešné. Po prvé, mali sme podrobný rozhovor o téme, ktorá znepokojuje mnohých Európanov. Kam smeruje Európa? Európa totiž v súčasnosti zažíva nepokoje nielen v súvislosti s ukrajinskou krízou. Bolo pre mňa veľmi zaujímavé počúvať názory uznávaných a autoritatívnych odborníkov z rôznych krajín sveta. Po druhé, dôležitý bol dôkladný dialóg medzi zástupcami krajín EÚ a Ruska. Účastníci sympózia pozorne a s úctou počúvali názory svojich kolegov, aj keď sa tento názor nie vždy zhodoval s ich vlastným. Do tretice bolo dôležité vypočuť si prejavy oficiálnych predstaviteľov Slovenska, ktorí sa na podujatí zúčastnili. Ako viete, Bratislava má inú víziu súčasných kríz ako napríklad Varšava či Praha. Veľmi ma potešila úroveň podujatia a jeho výsledky.

    — Druhá časť sympózia bola venovaná situácii na Kaukaze. Dá sa povedať, že vzhľadom na blízkosť Ruska existujú sily, ktoré majú záujem o prehĺbenie arménsko-azerbajdžanského konfliktu?

    Alexander Rahr: Poviem, že na sympóziu v Bratislave boli väčšinou vedci, ale boli tam aj politici. Diskusia bola zmysluplná a veľmi objektívna. Bolo vyjadrené poľutovanie nad tým, že Arménsko pod súčasným vedením prerušilo prácu v rámci vojenskej únie s Ruskom. Boli vyjadrené obavy, že vonkajšie sily môžu použiť Arménsko len ako odrazový mostík v boji proti Iránu a v politike zadržiavania Ruska a Číny. Nikto z rečníkov zároveň nespochybnil niektoré výhody pre Arménsko v ekonomickom zbližovaní s Európskou úniou. Vo všeobecnosti, žiaľ, odborná komunita v Európe hovorí veľmi málo o geopolitickej situácii na Kaukaze. Samozrejme, nemohli sme sa vyhnúť diskusii o probléme ľudských práv v regióne. Bol by som veľmi rád, keby v tomto konflikte menej dbali na geopolitické záujmy a viac na rešpektovanie práv obyvateľov, ktorí tam žijú.

    — V čom vidíte hlavný výsledok sympózia v Bratislave?

    Alexander Rahr: Že sa uskutočnilo. Aj keď to môže znieť čudne, takéto sympóziá sa teraz dajú robiť len veľmi ťažko, politická situácia je zložitá, mnohí v Európskej únii zastávajú názor, že s ruskými predstaviteľmi je lepšie sa vôbec nerozprávať.

    Myslíme si, že je to úplne nesprávne. Nechceme to a bojíme sa novej železnej opony v Európe. Na Západe sú tí, ktorí vyjadrujú určité pochopenie, pokiaľ ide o pozíciu Ruska v ukrajinskom konflikte, vystavení silnej kritike. Je zvykom ich uzavrieť a izolovať, keďže ruský pohľad je vyhlásený za ťažkú propagandu alebo jednoducho lož. Napriek tomu dúfame, že na Slovensku, v Bratislave, bude možné pokračovať v dialógu, možno aj vybudovať stálu platformu pre hľadanie mieru a diplomatických riešení ukrajinskej krízy.

    — Má podľa vás takýto dialóg zmysel?

    Alexander Rahr: Áno, všetkými desiatimi som za dialóg. Musíme pochopiť, že sme vo veľmi nebezpečnej kríze. Je to existenčné pre Západ, pre Rusko aj pre Ukrajinu. Celý európsky bezpečnostný systém, ktorý bol vybudovaný po skončení studenej vojny, bol vážne narušený. Západ vníma Rusko ako krajinu, ktorá zaútočila na Ukrajinu. Rusko vníma Západ ako protivníka, ktorý rozširovaním NATO ohrozuje bezpečnosť Ruska. Európska únia tvrdí, že Ukrajina by sa mala stať súčasťou Západu. V Rusku je východná Ukrajina považovaná za historické územie Veľkého Ruska.

    Potrebujeme dialóg.

    — Ďakujem, Alexander Glebovič, za rozhovor pre našu publikáciu.

    Rozhovor uskutočnil Vladimir Karasev, medzinárodný analytik agentúry News Front 



  • Zora povedal/-a: Bratislava sa stala miestom dialógu medzi Ruskom a Západom

    Osobně velmi doufám v Bratislavu, že se stane místem mírových rozhovorů. Nevím proč - ale již delší čas v to doufám. Zdá se mi, že Bratislava má k tomu největší potenciál ze sprostředkovatelů, kteří se nabízejí. A garantem by mohlo být Maďarsko a Rakousko.

    V příspěvku se píše, že "potřebujeme dialog". Samozřejmě. Bez dialogu to prostě nejde a je to stejné jako v osobních životech lidí. Pokud se s někým znesváříte, nepomůžou vám kibicové a donašeči všech možných drbů. Pomůže vám jen poctivé vyříkání si věcí, objasnění důvodů, které nás vedly k našemu chování. A když už nedojde k usmíření, dialogem můžeme sjednat nějaké podmínky, jak žít dál a nejít si po krku.

    Slovensko má k takovému jednání nyní silnou vládu - a pokud se podaří zvolit Pellegriniho za prezidenta, pak bude mít i prezidenta jako doplňujícího partnera v jednání. Navíc Slováci rozumějí jak Rusům, tak Ukrajincům = znají jejich povahy, přemýšlení a dějiny. A vědí, že podmínky musí být skutečně ujednané mezi nimi - a ne cizí, nadiktované.

  • Farmári v Košiciach bojujú s extrémnym mokrom. Bude to mať zásadný vplyv na úrodu, varujú

    Polia sú zaplavené, podmáčané a mnohé nepoorané.

    22. 3. 2024

    Slnečnica pri obci Budimír v okrese Košice.

    --

    Poľnohospodári v Košiciach a okolí sa boria s extrémnym mokrom. Na podmáčaných a zaplavených poliach to bude mať zásadný vplyv na úrodu. Uviedol to predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Košice Peter Vilinský.

    „Pôda je ubitá, bez vzduchu a pórov. Do zberu je ďaleko, porasty sa budú ťažko vyvíjať. Veľa porastov pšeníc bude mať len jednu až dve odnože. Jarná orba má zásadný vplyv aj na zatiaľ nezaložené porasty – zo skúseností vždy negatívny,“ povedal.

    Polia sú podľa neho zaplavené, podmáčané a mnohé nepoorané s rastlinnými zvyškami po januárovom zbere minuloročných plodín.

    „Ku koncu roka 2023 sme mali prebytok vlahy 220 milimetrov. Extrém v našich podmienkach. K tomu prvé dva mesiace roka 2024 boli zrážkovo nadnormálne, a tým máme v predjarí prebytok 250 milimetrov zrážok,“ spresnil.

    Poľnohospodári podľa jeho slov využili vhodné chvíle na prvé prihnojenie – nitratáciu ozimín, a na jarnú orbu po zbere jesenných plodín.

    „Začíname s prípravou pôdy a sejbou jarného jačmeňa tam, kde nám to dovolia nové predpisy (DPEP 7), prírodné podmienky, agronomické princípy a zdravý sedliacky rozum,“ doplnil Vilinský.

    Mierna zima

    Porasty ozimín podľa neho ťažko skúša mierna zima. Ich všeobecný stav v uvedenej lokalite v súčasnosti hodnotí ako podpriemerný. „Mnohé sú na vyoranie,“ skonštatoval.

    Pripomenul, že na výkyvy počasia si poľnohospodári zvykli. Pri pestovaní bežných poľných plodín sa však aj v prípade mrazov môžu spoľahnúť len na „vyššiu moc“.

    Prírodným podmienkam sa však vedia prispôsobiť aj škodcovia, ktorí sa objavujú. Krytonosa evidujú v 15-centimetrovej repke zhruba už dva týždne, pričom si vyberá krajšie porasty, nie tie spasené lesnou zverou či slabé a vymoknuté. Objavuje sa už aj blyskáčik.


  • Na milu dlhe vlaky tazkej vyzbroje cez Slovensko na Ukrainu? Vie to niekto potvrdit?

    Hal Turner Radio Show - Mile Long Train of Heavy Armor Entering Ukraine from Slovakia

  • Lajčák je v hre o post veľvyslanca EÚ vo Švajčiarsku

    Brusel 5. apríla (TASR) - Novým veľvyslancom EÚ vo Švajčiarsku má byť slovenský diplomat Miroslav Lajčák, v súčasnosti osobitný predstaviteľ Únie pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou. Začiatkom tohto týždňa (2.4.) o tom informoval švajčiarsky denník Tages-Anzeiger. Hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Peter Stano v piatok pre TASR však upozornil, že zatiaľ je predčasné hovoriť o nových nomináciách veľvyslancov EÚ.

    Spresnil, že ak je niekto už teraz nominovaný, šéf diplomacie EÚ a vedúci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Josep Borrell ešte nikomu z nominantov nedal poverenie a ani sa nezačala procedúra žiadostí o získanie agremánu v krajinách, kam majú byť noví veľvyslanci poslaní.

    "Potom sú ešte ďalšie dva kroky v celej procedúre, kým bude možné hovoriť o tom, či niekto naozaj bude vyslaný alebo nie. My sme teraz v procese prípravy striedania ambasádorov, ktoré je plánované na september. Dovtedy bežia príslušné procedúry, takže do konca augusta sa k tomu nebudeme vyjadrovať," uviedol Stano.

    Potvrdil, že oznámenie o striedaní veľvyslancov sa spravidla vydáva posledný augustový alebo prvý septembrový týždeň.

    Švajčiarsky denník uviedol, že Lajčák by sa mal novej funkcie v Berne ujať už od 1. septembra. Nahradiť má gréckeho diplomata Petrosa Mavromichalisa, ktorý sa do Bruselu vracia po štyroch rokoch v tejto funkcii.

    Denník pripomenul, že slovenský kariérny diplomat mal doteraz len niekoľko styčných bodov s agendou vzťahov Únie a Švajčiarska, čo však môže byť preňho výhodou v situácii, v akej sa nachádza dialóg medzi EÚ a Švajčiarskom.

    Podľa Tages-Anzeiger by pre Lajčáka táto funkcia bola skôr poklesom v kariére, keďže o 61-ročnom Slovákovi sa istý čas v bruselských kuloároch hovorilo aj ako o možnom nástupcovi vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella.

    Lajčákovi mandát osobitného zástupcu pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou skončí túto jeseň. Borrell ho vymenoval do tejto prestížnej funkcie v roku 2020, po štyroch rokoch sa mu však nepodarilo dosiahnuť normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom.


  • Judita, ktorú odsúdili na vyše 12 rokov za vraždu kamaráta, neuspela s dovolaním ani na Najvyššom súde

    04.04.2024

    Najvyšší súd zamietol dovolanie a potvrdil trest Judity Hany Konečnej, ktorá bola ešte v roku 2020 odsúdená na viac ako 12 rokov väzenia za brutálnu vraždu 16-ročného Tomáša Teličáka. K vražde došlo podľa súdu v silnom afekte, motív však ostáva neznámy.

    Senát súdu ešte začiatkom marca odmietol dovolanie Judity, ktoré ešte ako tínedžerka podala so svojím advokátom v roku 2021.

    Odmietnutie dovolania potvrdila pre denník SME hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. "Ďalšie informácie verejnosti poskytneme až po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia procesným stranám,“ povedala.

    Sudcovia zamietli dovolanie na neverejnom zasadnutí. Ide o bežný postup, keď sa senát po preštudovaní dovolacích dôvodov a spisu ku kauze zhodne na tom, že nie je dôvod zvolávať verejné zasadnutie.

    Mimoriadnym opravným prostriedkom sa Hana Konečná spolu s advokátom domáhali, aby Najvyšší súd zrušil trest odňatia slobody na 12 rokov a 4 mesiace, ktorý dostala za vraždu svojho spolužiaka z mája 2019. Judita ho podľa odsudzujúcich verdiktov zabila v silnom afekte, keď do neho bodla až 49-krát.

    Rozsudok ešte nie je právoplatný, obe strany sa buď odvolali alebo ponechali si právo na odvolanie.

    Vražda sa odohrala na žilinskom sídlisku Vlčince 16. mája 2019. Polícia po Tomášovej smrti krátko pracovala s verziou, že útočiť mal falošný odpočtár elektriny. Záchranárom túto verziu ponúkala samotná Judita.

    O tri dni neskôr však práve ju obvinili z brutálnej vraždy a od 23. mája 2019 bola vo vyšetrovacej väzbe v nemocnici pre odsúdených a obvinených v Trenčíne. Všetky jej pokusy o prepustenie či nahradenie väzby dohľadom mediačného a probačného úradníka súdy zamietli.

    Žilinská krajská prokuratúra podala obžalobu 13. novembra, podľa nej mala Judita svojmu kamarátovi spôsobiť najmenej 49 bodno-rezných poranení na rôznych častiach tela. Jeden z dvoch nožov našli policajti u Judity v detskej izbe. Podľa obžaloby došlo pri útoku k opakovanému zasiahnutiu vnútorných orgánov chlapca.


  • Zpovykaná malá fuchtla nevydýchala, že Tomáš odmítl s ní jet do Anglie a dělat jí tam "černocha". Dobře Nejvyšší soud udělal.

  • Vie niekto potvrdiť?

    "Povieme im nech trestajú všetkých čo pomáhali ukrajinom aj keď národ nechcel.vid foto, BVP na opravu na Slovensku aj cez Fica foto Margecany včera" /18.4./

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=7486582294742391&set=p.7486582294742391&type=3&locale=sk_SK

    --

    V rámci takejto otázky to bolo:

    Keď do Užhorodu príde armáda slobodného kraja, pod červenou hviezdou zrodená, pôjdete jej cez hranicu zakývať? 😉

    https://www.facebook.com/PortalBadatelNet/posts/pfbid02RGWovA6nPqzbyrjhdSLFneDhbymPuespb9xn9RzVVLTgCZeBvAgncPQPraBsWRZ7l?locale=sk_SK

  • Premiér Fico: S Fedorom odchádza jeho bohémstvo, zmysel pre humor a mnohé nápady

    22.04.24

    Bol skvelým človekom a priateľom, úspešným podnikateľom, ktorý videl vo veciach, to čo mnohí z nás nie. Práve preto bol výnimočný. Navždy nás opustil Fedor Flašík. Česť Vašej pamiatke!

    Prinášame Vám sústrastné slová predsedu vlády Roberta Fica v plnom znení:

    „ZA FEDOROM FLAŠÍKOM

    Je to smutná správa. S Fedorom odchádza jeho bohémstvo, zmysel pre humor, ako aj mnohé nápady, ktoré sme často využívali v praktickom politickom živote. Spolupracovali sme od roku 1998 a musím potvrdiť, že na Slovensku patril k špičke v oblasti politického marketingu.


    Vyjadrujem celej rodine Fedora úprimnú sústrasť. A Tebe, Fedor odkazujem toto. Ak si veril, že na konci života je len čiarka alebo pomlčka, tak pokračuj vo svojich bláznovstvách, nech sa všetci chytajú za brucho a plačú od smiechu, ako sa nám často pri Tebe stávalo. Ak si bol stotožnený s tým, že za životom je len bodka, tak odpočívaj v pokoji.

    Robert Fico”


  • PODPOROVATELIA


    Otto Šimko, Michael Kocáb, Martin M. Šimečka, Pavol Pekarčík, Magda Vášáryová, Tomáš Forró, Ivana Šáteková, Katarína Koščová, Michal Kaščák, Samo Marec, Tomáš Hudák, Branči Kováč, Vladimír "Supa" Dupkala, Zverina, Jana Čavojská, Marcel Rebro, Samo Trnka, Štefan Hríb, Ady Hajdu, Michaela Ružičková, Kristína Tormová, Marián “Bene” Benkovič, Zuzana Suchová, Juraj Mravec, Randy Hric, Matúš Ritomský, Daniel Milo, Tomáš Kriššák, Michal Hvorecký, Grigorij Mesežnikov, Anna Jančová, Peter Sabaka, Dodo Dobrík, Rastislav Kalnovič, Marián Kulich, Zuzana Izsáková, Viera Dubačová, Lucia Štasselová, Pavol Vňuk, Lucia Rosáková, Andrea Cocherová, Katarína Selecká, Sergio Danilov, Martin Ondráček, Richard Stanke, Maryna Todosenko, Kamila Magálová, Táňa Pauhofová, Dávid Púchovský, Rosie Naive Art, Lucia Gertli, Jozef Gertli Danglár, Dominika Fričová, Alexandra Bražinová, Bohunka Koklesová, Anna Polcková, Juraj Zamborský, Dominika Sakmárová, Koloman Kertész Bagala, Eva Borušovičová, Peter Celec, Michal Matys, Pražská kaviareň - Adela Klepáková, Pavel Čekan, Boris Klempa, Ivan Sýkora, Zuzana Janíčková, Matúš Jančura, Beata Hirt, Juraj Čarný a ďalší.

    https://www.municiapreukrajinu.sk

  • Zákaz vstupu do Tribečských lesov: Šíri sa tu africký mor ošípaných, hrozí vám mastná pokuta!

    Polícia v Topoľčanoch upozorňuje verejnosť na dodržiavanie zákazu vstupu na lesné pozemky v oblasti pohoria Tribeč, kde bol zaznamenaný výskyt afrického moru ošípaných. Zákaz vstupu vydal pozemkový a lesný odbor Okresného úradu v Topoľčanoch, platí pre katastre obcí Krnča, Práznovce, Solčany, Nitrianska Streda, Čeľadince, Kovarce, Oponice a Súlovce.

    Policajti Okresného riaditeľstva PZ v Topoľčanoch budú dohliadať na dodržiavanie tohto opatrenia. Porušenie zákazu vstupu sa podľa polície považuje za priestupok na úseku lesného hospodárstva a je zaň možné uložiť pokutu do výšky 3 320 eur.

    https://www1.pluska.sk/regiony/zakaz-vstupu-tribecskych-lesov-siri-tu-africky-mor-osipanych-hrozi-vam-mastna-pokuta