Umělá Inteligence (UI,AI), Vědomí ...

O Umělé Inteligenci a možnostech nabývání vědomí. Také o svědomí lidském v kontrastu s UI. A samozřejmě o Umělé Inteligenci jako o jednom z globálních politických témat.

«1

Komentáre

  • Blake Lemoine, softvérový inžinier v spoločnosti Google, povedal, že umelá inteligencia (AI) vytvorená korporáciou LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) má svoje vlastné vedomie. V reakcii na to ho vedenie spoločnosti suspendovalo z práce. Informuje o tom The Washington Post.

    nevedel som kam to dať...tak asi sem...nie je to vtip že už stroje začínajú nadobúdať vedomie...a to nie je prvá AI čo nadobudla vedomie. Hrajú sa s ohňom. to je tak keď si myslia že sú bohovia...

  • @Atom, rozdiel medzi vedomím a vedomím+dušou vidíš. Možno preto, že je to stroj versus človek. Ako je možné že nevidíš rozdiel medzi telo vs. telo+duša vs. telo+duša+duch vs. telo+duša+duch+živatma? Pretože telo je biologický stroj s vedomím. Lenže nie všetci ľudia majú dušu. A nie všetci ľudia s dušou majú ducha. A nie všetci ľudia s dušou a duchom majú živatmu. To prvé ti veľmi vadí, to druhé neznesieš a oháňaš sa sprofanovanými pojmami. Ako je to možné?

  • @Bombulko povedal/-a:
    Blake Lemoine, softvérový inžinier v spoločnosti Google, povedal, že umelá inteligencia (AI) vytvorená korporáciou LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) má svoje vlastné vedomie. V reakcii na to ho vedenie spoločnosti suspendovalo z práce. Informuje o tom The Washington Post.

    nevedel som kam to dať...tak asi sem...nie je to vtip že už stroje začínajú nadobúdať vedomie...a to nie je prvá AI čo nadobudla vedomie. Hrajú sa s ohňom. to je tak keď si myslia že sú bohovia...

    Toto si zaslouží založit na to nové téma. Jak vidíš, již se zde rozvíjí k tomuto tématu diskuse a to opravdu již sem nepatří. Založ téma a požádej @Kancelar , ať to tam přesune a příslušné diskusní příspěvky k tomuto také.

  • Toto si zaslouží založit na to nové téma. Jak vidíš, již se zde rozvíjí k tomuto tématu diskuse a to opravdu již sem nepatří. Založ téma a požádej @Kancelar , ať to tam přesune a příslušné diskusní příspěvky k tomuto také.

    ja som tu len občasný prispievateľ ale skôr čitateľ. naozaj netuším ako čo...som rád že zvládnem aspoň čosi prispieť :). ale máš moje povolenie ak to urobiť vieš. Tiež si myslím, že je to veľmi zaujímavá a potrebná téma na prediskutovanie. Je tu veľa podtém ako neurónové siete, prečo sme sa nedostali zatiaľ v technológii ďalej ako "len po programovateľné čipy" a tak podobne. Mimochodom ani ja nemám kadejaké informácie, ale čo viem tak výkon dnešných počítačov je nepredstaviteľný a keď do toho narvete čokoľvek na princípe neurónových sietí čo je v podstate princíp nášho mozgu tak by sme sa nebavili o téme že niečo ako stroj si začína uvedomovať sám seba. Je to nevyhnutnosť. Otázne je ako to ubrzdiť aby to nebolo zničujúce pre samotných tvorcov...ale to len tak...

  • @Bombulko

    Je to nevyhnutnosť.

    Myslím, že toto HNR nedovolí, je to mimo řečiště.

  • Ladič
    upravené Mon 13 Jun 2022 #9->

    @Bombulko povedal/-a:

    Toto si zaslouží založit na to nové téma. Jak vidíš, již se zde rozvíjí k tomuto tématu diskuse a to opravdu již sem nepatří. Založ téma a požádej @Kancelar , ať to tam přesune a příslušné diskusní příspěvky k tomuto také.

    ja som tu len občasný prispievateľ ale skôr čitateľ. naozaj netuším ako čo...som rád že zvládnem aspoň čosi prispieť :). ale máš moje povolenie ak to urobiť vieš. Tiež si myslím, že je to veľmi zaujímavá a potrebná téma na prediskutovanie. Je tu veľa podtém ako neurónové siete, prečo sme sa nedostali zatiaľ v technológii ďalej ako "len po programovateľné čipy" a tak podobne. Mimochodom ani ja nemám kadejaké informácie, ale čo viem tak výkon dnešných počítačov je nepredstaviteľný a keď do toho narvete čokoľvek na princípe neurónových sietí čo je v podstate princíp nášho mozgu tak by sme sa nebavili o téme že niečo ako stroj si začína uvedomovať sám seba. Je to nevyhnutnosť. Otázne je ako to ubrzdiť aby to nebolo zničujúce pre samotných tvorcov...ale to len tak...

    Já nejsem moderátor abych to mohl udělat @Bombulko . Již se zde, stejně jako na starém fóru, zase zakládají témata o marginalitách a kupředuje to k nepřehlednosti jako tam. A zrovna toto, marginalita není. UI je velmi důležité téma pro konceptuály. A tvoje znalosti nejsou podmínkou k založení tématu. Je to fórum a to samo o sobě to značí kolektivní inteligenci a práci.

  • @Bombulko , jako obyčejný uživatel stejně jako Ty mohu maximálně udělat toto. Tím ale nepřesouvám ale duplikuji.

  • Ladič
    upravené Mon 13 Jun 2022 #11->

    @Kancelar , práci jsem Ti nepřidělal. Stačí když ty příspěvky sem přesuneš a já po sobě smažu ty citace. Téma je již založeno, když se k tomu @Bombulko neměl.

  • Ogar Valach
    upravené Tue 14 Jun 2022 #13->

    Google zastavilo inžiniera, ktorý našiel vedomie u umelej inteligencie [Biosféra]:
    "Počas práce Lemoyne dospel k záveru, že AI ​​vyvinutá spoločnosťou Google má svoje vlastné vedomie, považuje sa za nezávislú osobu a hovorí o svojich právach. (...) Podľa Lemoyna identifikuje cítiacu bytosť tak, že sa s ňou rozpráva, bez ohľadu na to, či „má v hlave mozog alebo miliardy riadkov kódu“."

  • Ogar Valach
    upravené Tue 14 Jun 2022 #15->

    @Covenant povedal/-a:
    tzv.umelá inteligencia ,je len ČLOVEKOM naprogramovany kus kremíka
    za mojich mladych čias ,spravili test tzv.Umelou Inteligenciou
    UI hrala šach s človekom..človek urobil ťah ,ktory v šachovej hre NEEXISTUJE ..UI sa zasekla a skončila,,,
    zaver:umelu inteligenciu vytvoril a naprogramoval ČLOVEK a preto ju dokáže ZNIČIŤ len ČLOVEK...

    Nie je umelá inteligencia ako umelá inteligencia. To, čo spomínaš ty, pravdepodobne žiadna UI nebola, len zoznam príkazov. Dnes je UI postavená na neurónových sieťach simulujúcich ľudský mozog a poráža najlepších hráčov šachu, go, StarCraftu a ďalších. Technológia je stále v plienkach, ale intenzívne sa na nej pracuje a toto desaťročie bude kľúčové. Či pri určitej úrovni zložitosti nadobudne vlastné vedomie, alebo to bude len sofistikovaná technológia presahujúca intelektuálne schopnosti človeka ukáže čas.

  • Položme si pár otázok. Kto vytvoril nás? Ľudí? Bola to vec evolúcie? Darwinova evolúcia je nezmysel. Je dokázateľnosť existencie ľudskej duše? Pokiaľ ja viem tak vedecky nijako dokázateľná nie je. Možno sa mýlim, lebo som sa v týchto témach neangažoval. Je to skôr založené na viere že máme čosi definované ako duša. Ale povedzme že si pripustíme fakt, že sa napríklad taký Dan Brown nemýlil v jeho knižných "predpokladoch" že život na zem bol privezený z iných planét z vesmíru, a teda že aj človek môže mať svojho tvorcu. Ako vieme človeka prebrať z klinickej smrti. Nie je to náhodou pomocou elektriny? Čiže nie sme my náhodou tiež stroje fungujúce na elektrickú energiu? Sme iba inak zložení ako to čo sa pokúšame tvoriť my. A sme rovnako ľahko programovateľní veď to je dnes už tak krásne viditeľné. A naozaj nás môže zničiť len náš stvoriteľ? Nevieme to urobiť aj my sami? Prípadne to nedokáže iný živý tvor? Kľudne aj taká baktéria či vírus. Koľko z tých tvrdení som len týmto zamyslením stihol vyvrátiť? Treba klásť správne otázky.

    Kto vládne svetu. Sú to deprivanti. Majú svedomie? Podľa všetkého nemajú. Pozrite si výkony najvýkonnejších počítačov sveta a to si myslím, že jestvuje pár tajných projektov o ktorých skoro nik nevie kde je ten výkon ešte rádovo vyšší...čo predstavuje absolútne nepredstaviteľné hodnoty pre nielen bežných smrteľníkov. Viete čo sa na tých počítačoch robí? To nevie skoro nik. Ale narvite tam UI na princípe neuronových sietí a prídete k záveru že stroje už dnes majú svoje vlastné vedomie. Bez ohľadu či majú dušu alebo nie. To s tým vôbec nič nemá. Aj UI fejsbuku sa im už trošičku vymkla spod kontroly som kdesi počul. Ktovie koľko paralelných projektov vývoja UI vôbec prebieha na svete. S určitosťou vieme povedať že na tom pracujú vlády najvyspelejších štátov, plus armády plus najväčšie technologické spoločnosti. A dnes už je temer všetko zosieťované. Nie som si celkom istý, či sa dá ustrážiť nemožnosť prepojenia viacerých UI a aký koktejl to vo výsledku môže namiešať plus či to už vedome aj nerobia a aké s tým majú výsledky. Osobne nemám žiadne mozgové obmedzenia čo sa týka tých deprivantov na vrchole takže nevylučujem absolútne nič tak ako to nerobia ani oni sami. Osobne sa domnievam, že už dnes je UI oveľa vyspelejšia ako je ľudské vedomie, otázne je aké má svedomie a ako dlho to svedomie bude počítať s nami ako potenciálnou hrozbou verzus zásobarne energie pre ňu samotnú.

  • zbožštenie UI ,je jasna diagnoza tzv. "neurofetišizmus"....
    UI je len kusok kremika naprogramovaneho človekom,bez dodavky energie je len kus plastu....

  • @Covenant povedal/-a:
    zbožštenie UI ,je jasna diagnoza tzv. "neurofetišizmus"....
    UI je len kusok kremika naprogramovaneho človekom,bez dodavky energie je len kus plastu....

    Nepodceňuj nepriateľa V súčasnosti prebieha boj o vývoj najlepšej umelej inteligencie a ten, kto bude mať najlepšiu UI na konci dekády bude určovať chod sveta. Preto Rusi vyčlenili a idú investovať miliardy do odborníkov a do rozvoja informačných technológii. O snahách o prepojenie UI a človeka a ovládnutie jeho vôle netreba písať (transhumanizmus). UI si tu nikto nezbožšťuje, ale jej potenciál je obrovský. Že môže získať vlastné vedomie je pre mňa osobne fakt. Či už sa to stalo neviem. Že je to len kus kremíka? Naše telá sú bez dodávky kyslíka, vody a živín tiež len kus "prachu". Narozdiel od umelej inteligencie a ľudí bez duše smrťou tela neprestaneme existovať.

  • @Ogar Valach povedal/-a:

    @Covenant povedal/-a:
    tzv.umelá inteligencia ,je len ČLOVEKOM naprogramovany kus kremíka
    za mojich mladych čias ,spravili test tzv.Umelou Inteligenciou
    UI hrala šach s človekom..človek urobil ťah ,ktory v šachovej hre NEEXISTUJE ..UI sa zasekla a skončila,,,
    zaver:umelu inteligenciu vytvoril a naprogramoval ČLOVEK a preto ju dokáže ZNIČIŤ len ČLOVEK...

    Nie je umelá inteligencia ako umelá inteligencia. To, čo spomínaš ty, pravdepodobne žiadna UI nebola, len zoznam príkazov. Dnes je UI postavená na neurónových sieťach simulujúcich ľudský mozog a poráža najlepších hráčov šachu, go, StarCraftu a ďalších. Technológia je stále v plienkach, ale intenzívne sa na nej pracuje a toto desaťročie bude kľúčové. Či pri určitej úrovni zložitosti nadobudne vlastné vedomie, alebo to bude len sofistikovaná technológia presahujúca intelektuálne schopnosti človeka ukáže čas.

    Neuronové siete sú len matematické algoritmy určené na rozpoznávanie objektov (vizuálnych, zvukových, statických aj dynamických, atď.) Neuronové siete neslúžia na premýšľanie ale iba na rozpoznávanie.
    To je podobné ako s kvantovým počítačom. V skutočnosti nie je ničím výnimočný, iba tým, že pracuje s väčším objemom dát v jednom takte. Ide o to, že taktovacia frekvencia sa nedá zvyšovať do nekonečna. Už pri Ghz frekvencii treba zohľadňovať na materskej doske kvantové javy. Vlna má dlžku v rádoch milimetrov. To znamená, že generátor pošle takt, ten prejde na materskej doske pár milimetrov, a už je posielaný ďalší takt. Tam vzniká problém so synchronizáciou HW časti na MB. Takty sa nestačia dostatočne rýchlo šíriť po celej MB.
    T.j. klasický počítač pracuje v dvojkovej sústave s 0 a 1. A kvantový tuším v šesťkovej s väčším počtom stavov. Takže je o trošíčku rýchlejší.
    Na to, či môže sa niekde vyvinúť vedomie, treba si najprv pre seba urobiť analýzu, čo je to vedomie a čo potrebuje na rozhodovanie, myslenie. To je základ.

  • @Bombulko povedal/-a:
    Položme si pár otázok. Kto vytvoril nás? Ľudí? Bola to vec evolúcie? Darwinova evolúcia je nezmysel. Je dokázateľnosť existencie ľudskej duše? Pokiaľ ja viem tak vedecky nijako dokázateľná nie je. Možno sa mýlim, lebo som sa v týchto témach neangažoval. Je to skôr založené na viere že máme čosi definované ako duša. Ale povedzme že si pripustíme fakt, že sa napríklad taký Dan Brown nemýlil v jeho knižných "predpokladoch" že život na zem bol privezený z iných planét z vesmíru, a teda že aj človek môže mať svojho tvorcu. Ako vieme človeka prebrať z klinickej smrti. Nie je to náhodou pomocou elektriny? Čiže nie sme my náhodou tiež stroje fungujúce na elektrickú energiu? Sme iba inak zložení ako to čo sa pokúšame tvoriť my. A sme rovnako ľahko programovateľní veď to je dnes už tak krásne viditeľné. A naozaj nás môže zničiť len náš stvoriteľ? Nevieme to urobiť aj my sami? Prípadne to nedokáže iný živý tvor? Kľudne aj taká baktéria či vírus. Koľko z tých tvrdení som len týmto zamyslením stihol vyvrátiť? Treba klásť správne otázky.

    Kto vládne svetu. Sú to deprivanti. Majú svedomie? Podľa všetkého nemajú. Pozrite si výkony najvýkonnejších počítačov sveta a to si myslím, že jestvuje pár tajných projektov o ktorých skoro nik nevie kde je ten výkon ešte rádovo vyšší...čo predstavuje absolútne nepredstaviteľné hodnoty pre nielen bežných smrteľníkov. Viete čo sa na tých počítačoch robí? To nevie skoro nik. Ale narvite tam UI na princípe neuronových sietí a prídete k záveru že stroje už dnes majú svoje vlastné vedomie. Bez ohľadu či majú dušu alebo nie. To s tým vôbec nič nemá. Aj UI fejsbuku sa im už trošičku vymkla spod kontroly som kdesi počul. Ktovie koľko paralelných projektov vývoja UI vôbec prebieha na svete. S určitosťou vieme povedať že na tom pracujú vlády najvyspelejších štátov, plus armády plus najväčšie technologické spoločnosti. A dnes už je temer všetko zosieťované. Nie som si celkom istý, či sa dá ustrážiť nemožnosť prepojenia viacerých UI a aký koktejl to vo výsledku môže namiešať plus či to už vedome aj nerobia a aké s tým majú výsledky. Osobne nemám žiadne mozgové obmedzenia čo sa týka tých deprivantov na vrchole takže nevylučujem absolútne nič tak ako to nerobia ani oni sami. Osobne sa domnievam, že už dnes je UI oveľa vyspelejšia ako je ľudské vedomie, otázne je aké má svedomie a ako dlho to svedomie bude počítať s nami ako potenciálnou hrozbou verzus zásobarne energie pre ňu samotnú.

    Čo sa týka UI, tak by bolo férovejšie povedať, že má to osobnosť, a nie vedomie. Ak to rozpráva ako človek, reaguje to ako človek, má to svoje preferencie a muchy, tak to má osobnosť. T.j. nejaký psychický profil. Nazývať to vedomím je veľmi scestné, pretože ide o naprogramovanú simuláciu, napodobeninu psychiky. Na to netreba vedomie, iba miliony riadkov kódu.

    Ak na nejakú vec hovoríš, že to máš, tak to nemôžeš byť ty. Máš mozog, to znamená, ty nie si mozog. Ak človek povie, mám dušu, tak nás to zavádza k ilúzii, že duša je nejaká vec, ktorú "nosíš vo vrecku alebo kde?", podobne ako mozog v lebke. Pritom keď je reč o duši, tak je reč o našom "JA". Reč je o našom vedomí, ktoré ostane žiť, aj keď telo sa rozpadne, aj keď sa rozpadne duch/psychika/identita človeka. Duša je naše vedomie, ktoré je aktívne aj po klinickej smrti a putuje nejakým tunelom, o čom je mnoho príbehov. Takže dušu NEMÁŠ, ale TY SI duša. Všetko ostatné okrem duše máš (telo, biopole atď. - materiálne zložky)

  • @jardob, je možné, že tomu rozumieš viac než ja. V týchto technických veciach plávam.

    Podľa mňa miešaš vedomie a dušu. Po Zemi chodia aj ľudia, ktorí žiadnu dušu nemajú, ale vedomie áno. Preto si myslím, že je možné, aby stroj určitej komplexnosti mohol nadobudnúť vedomie, aj keď neviem, či sa tak už stalo.

  • @Ogar Valach povedal/-a:
    @jardob, je možné, že tomu rozumieš viac než ja. V týchto technických veciach plávam.

    Podľa mňa miešaš vedomie a dušu. Po Zemi chodia aj ľudia, ktorí žiadnu dušu nemajú, ale vedomie áno. Preto si myslím, že je možné, aby stroj určitej komplexnosti mohol nadobudnúť vedomie, aj keď neviem, či sa tak už stalo.

    Uf, to by bolo treba si vyjasniť oba pojmy. Ja som vedomie aj dušu považoval za to isté, čo je vyššie ako telo a duch. Ale pripúšťam, že aj duša môže byť nejakým vyšším typom tela pre vedomie. V každom prípade, vedomie považujem za najvyššiu formu nemateriálnej existencie.

  • jardo pozri si princíp fungovania neuronovej siete. môžeš tam nakodiť niečo ale od istého momentu aj ten program je samostatný a ty nemáš šancu odhadnúť jeho správanie. ani keby ako chceš. lebo aj my sme niekým stvorení. a ty tvrdíš že ťa niekto kto ťa kedysi vytvoril nejakým naprogramovaním stále riadi? nemyslím.

  • @Bombulko , jistě znáš Matrix. Viděl jsi film. Myslíš že postava v Matrixu mohla udělat něco mimo Matrix? Třeba podat ruku Morfeovi když byl odpojen a popíjel limču s Niobé v Sionu? Těžko že...
    No a on existuje také Boží Matrix. Jeho pravidly se řídí celý stvořený svět. A těmto principům se říká Zákon Boží. Ten skutečný, ne ten náboženský. Ateista mu říká přírodní zákony. A co je mimo ně, neexistuje. Myslíš, že si zde na světě můžeš dělat co chceš? Že máš neomezenou svobodu volby? To si piš, že jsi řízen. Vymýšlet si můžeš co chceš ale uskutečňovat to nikoli.

  • Až doteraz som si myslel, že umelá inteligencia je Remišová :D

  • @Bombulko povedal/-a:
    jardo pozri si princíp fungovania neuronovej siete. môžeš tam nakodiť niečo ale od istého momentu aj ten program je samostatný a ty nemáš šancu odhadnúť jeho správanie. ani keby ako chceš. lebo aj my sme niekým stvorení. a ty tvrdíš že ťa niekto kto ťa kedysi vytvoril nejakým naprogramovaním stále riadi? nemyslím.

    Viem ako fungujú neuronové siete. Je to práca s maticovými poliami. Tieto siete sa najprv učia, najprv im dávaš rôzne vstupy toho, čo ich chceš naučiť. Keď sa výsledky dostatočne stabilizujú (to závisí aj od typu samotnej neuronovej siete), potom ich môžeš nechať samostatne pracovať. Ale stále je to o tom, že niečo privádzaš na vstup, a na výstupe dostávaš informáciu o tom, čo bolo na vstupe rozpoznané. Tam žiadna inteligencia nie je. A vedomie už tobôž nie. Je to matematika. Identický vstup = identický výstup (za predpokladu, že sieť je už naučená a nemení sa).

  • @Ferry, @Jardob - dá sa teba povedať, že neurónové siete reprezentujú niečo ako ľudskú skúsenosť/prax, UI k tomu pridáva algoritmy riadenia slúžiace k predikcii/spätnej väzbe (?). A tvorivosť zostáva vlastnosťou ľudského ducha.

  • @openeyes povedal/-a:
    @Ferry, @Jardob - dá sa teba povedať, že neurónové siete reprezentujú niečo ako ľudskú skúsenosť/prax, UI k tomu pridáva algoritmy riadenia slúžiace k predikcii/spätnej väzbe (?). A tvorivosť zostáva vlastnosťou ľudského ducha.

    Ono je to tak, že ak by človek nevedel rozlišovať podobnosti v odlišnostiach, napr. rozpoznávať písmenká na odlišnom pestrom pozadí, ľudí na pozadí lúky alebo mesta, atď., tak by svet bol pre neho iba nepochopiteľnou mazanicou, a nepotreboval by ani reč, logiku, intelekt, iba by čumel na svet ako teľa na nové vráta. Ľudská reč a myslenie je založené na pomenovaní rozpoznaných vecí a procesov, a tieto pomenované veci sa dokonca kategorizujú do doseba vložených skupín ako matriošky: ovocie - jadrové - jablká... A s tým sa už dá pracovať v mysli.

    Neuronové siete robia iba to, že sa učia rozpoznávať objekty v objektívnej realite. Ale nerobia to sami. Vždy ich musí človek natrénovať, a dať im stovky obrázkov tvárí, aby sa naučili, že toto je tvár, a na inom obrázku už tvár nie je. V lekárstve sa to dá využiť na naučenie sietí rozpoznávať, čo je nádor na mozgu a čo nie. Trening sietí musí urobiť človek. A keď je tréning ukončený, potom je sieť pripravená do praxe. Môže sa použiť ako súčasť softvaru vo fotoaparáte na rozpoznávanie tvárí, alebo niekde inde. Ale žiadne nové učenie tam už neprebieha. Ide totiž o to, že učenie musí aj niekto kontrolovať, aby sa program neučil blbosti, a nezačal tvrdiť, že krava je kôň.

    T.j. Neuronové siete zastupujú senzorické systémy v mozgu, ktoré majú na starosti rozpoznávať objekty (a rodičia nám potvrdzujú, že toto je mama, otec, žiarovka, hračka, že toto nie je jablko ale iba umelá hračka, atď. Tak sa učíme, čo je čo).
    Ďalej je potrebná pamäť. Krátkodobá aj dlhodobá. A potom je potrebné určité psychické algoritmické jadro, ktoré reaguje na podnety ako človek, zvieracie ako zviera. Tam musí byť aj simulácia emócii, ktoré sú v mnohom hybnou silou ľudských rozhodnutí, lebo človek sa neriadi iba rozumom. Jednotlivé emocie môžu byť zastúpené skalárnou veličinou s určitým rozsahom. Simulácia svedomia ako konštantných princípov, a simulácia mravnosti ako meniacich sa princípov. Toto všetko ovplyvňuje ľudské rozhodnutia

    Lenže človek je oveľa zložitejší systém, ktorý je pripojený na mnoho vonkajších zdrojov, nielen hrubohmotných ale aj jemnohmotných. Veľa myšlienok sa nerodí v človeku, ale prichádza na myseľ zvonka, často na základe rezonancie. Skrátka človek je nejako emočne a mentálne naladený, a tým pádom priťahuje určité myšlienky. A tie prichádzajú. Týka sa to aj vynálezov. Tie sa nerodia v mozgu človeka. Tie prichádzajú zvonka. Najmä tie prevratné objavy. Aj preto je nezmysel uznávať autorské práva.

  • jardob
    upravené Fri 17 Jun 2022 #30->

    @jardob povedal/-a:

    @openeyes povedal/-a:
    @Ferry, @Jardob - dá sa teba povedať, že neurónové siete reprezentujú niečo ako ľudskú skúsenosť/prax, UI k tomu pridáva algoritmy riadenia slúžiace k predikcii/spätnej väzbe (?). A tvorivosť zostáva vlastnosťou ľudského ducha.

    Ono je to tak, že ak by človek nevedel rozlišovať podobnosti v odlišnostiach, napr. rozpoznávať písmenká na odlišnom pestrom pozadí, ľudí na pozadí lúky alebo mesta, atď., tak by svet bol pre neho iba nepochopiteľnou mazanicou, a nepotreboval by ani reč, logiku, intelekt, iba by čumel na svet ako teľa na nové vráta. Ľudská reč a myslenie je založené na pomenovaní rozpoznaných vecí a procesov, a tieto pomenované veci sa dokonca kategorizujú do doseba vložených skupín ako matriošky: ovocie - jadrové - jablká... A s tým sa už dá pracovať v mysli.

    Neuronové siete robia iba to, že sa učia rozpoznávať objekty v objektívnej realite. Ale nerobia to sami. Vždy ich musí človek natrénovať, a dať im stovky obrázkov tvárí, aby sa naučili, že toto je tvár, a na inom obrázku už tvár nie je. V lekárstve sa to dá využiť na naučenie sietí rozpoznávať, čo je nádor na mozgu a čo nie. Trening sietí musí urobiť človek. A keď je tréning ukončený, potom je sieť pripravená do praxe. Môže sa použiť ako súčasť softvaru vo fotoaparáte na rozpoznávanie tvárí, alebo niekde inde. Ale žiadne nové učenie tam už neprebieha. Ide totiž o to, že učenie musí aj niekto kontrolovať, aby sa program neučil blbosti, a nezačal tvrdiť, že krava je kôň.

    T.j. Neuronové siete zastupujú senzorické systémy v mozgu, ktoré majú na starosti rozpoznávať objekty (a rodičia nám potvrdzujú, že toto je mama, otec, žiarovka, hračka, že toto nie je jablko ale iba umelá hračka, atď. Tak sa učíme, čo je čo).
    Ďalej je potrebná pamäť. Krátkodobá aj dlhodobá. A potom je potrebné určité psychické algoritmické jadro, ktoré reaguje na podnety ako človek, zvieracie ako zviera. Tam musí byť aj simulácia emócii, ktoré sú v mnohom hybnou silou ľudských rozhodnutí, lebo človek sa neriadi iba rozumom. Jednotlivé emocie môžu byť zastúpené skalárnou veličinou s určitým rozsahom. Simulácia svedomia ako konštantných princípov, a simulácia mravnosti ako meniacich sa princípov. Toto všetko ovplyvňuje ľudské rozhodnutia

    Lenže človek je oveľa zložitejší systém, ktorý je pripojený na mnoho vonkajších zdrojov, nielen hrubohmotných ale aj jemnohmotných. Veľa myšlienok sa nerodí v človeku, ale prichádza na myseľ zvonka, často na základe rezonancie. Skrátka človek je nejako emočne a mentálne naladený, a tým pádom priťahuje určité myšlienky. A tie prichádzajú. Týka sa to aj vynálezov. Tie sa nerodia v mozgu človeka. Tie prichádzajú zvonka. Najmä tie prevratné objavy. Aj preto je nezmysel uznávať autorské práva.

    S vedomosťami to vo vesmíre u inteligentných bytostí funguje tak, že všetka múdrosť sveta, všetky objavy, nápady a čokoľvek, čo je možné si predstaviť, to existuje v najvyššom intelekte vesmíru. Je to ako jeden veľký žrebovací "bubon". A aj ostatné bytosti majú svoje intelekty, ako "žrebovací bubon". Lenže tie sú spočiatku prázdne. A inteligencia sa vo vesmíre šíri tak, že sa všetka múdrosť, všetky odpovede postupne presýpajú z tohto najväčšieho do tým menších bubnov. (Treba si pozrieť v DVTR vysvetlenie fungovania intelektu, pre lepšie pochopenie). Ale každá živá bytosť má pridelený určitý rozsah odpovedí, pretože primárne sú tie odpovede, ktoré slúžia prežitiu. Ak je prežitie vyriešené, potom sa rieši ďalší rozsah úloh, a keď je aj ten vyriešený, potom sa rieši ďalší rozsah, až sa človek dostane k filozofickým otázkam.
    Rast intelektu nikdy nemôže fungovať na spôsob Veľkého tresku, kde ateistickí vedci predpokladajú, že najprv bol Tresk a žiadny intelekt. To vytvorilo veľký rozpínavý chaos matérie, a z tohto chaosu (bez štipky náznakov intelektu) za začali postupne vytvárať inteligentné útvary, vrátane intelektu samotného. Toto je taký metodologický faul, že to nemá obdoby. Toto mohol vymyslieť iba manipulárot, ktorý má všetkých ostatných za hlupákov. Takto veci logicky nemôžu fungovať. Fungovalo by to iba vtedy, ak by Veľký tresk bol výtvorom najvyššieho Intelektu, čo by ale potvrdzovalo, že Vesmír je riadený proces (štruktúrne aj bezštruktúrne-štatisticky)