Prigožinov pochod na Moskvu

2

Komentáre

  • Netreba zabudnut, ze MO RF vyzadovala po Wagnerovi (a po vsetkych PMC, ktore operuju na Ukrajine, aby podpisali formalny kontrakt s MO RF, toto Prigozin odmietol.

  • Měli by podepsat jen ti, kteří budou chtít - realita bude asi trochu jiná, ale nemyslím, že by je mohli na sílu přinutit. Spíš dostanou příkaz do Běloruska.

  • Pohlad od Big Sergeho, rozobera rozne pohlady:

    https://bigserge.substack.com/p/russo-ukrainian-war-the-wagner-uprising

    Rusko-ukrajinská vojna: Wagnerovo povstanie

    Divoká jazda Jevgenija Prigožina



    Udalosti uplynulého víkendu (23. - 25. júna 2023) boli také surrealistické a fantazmagorické, že sa vymykajú opisu. V piatok povestná skupina Wagner Group spustila niečo, čo sa zdalo byť skutočným ozbrojeným povstaním proti ruskému štátu. Obsadili časť Rostova na Done - mesta s viac ako miliónom obyvateľov, hlavného mesta regiónu a sídla Južného vojenského okruhu Ruska - a potom sa v ozbrojenej kolóne vydali smerom na Moskvu. Táto kolóna - plná ťažkej vojenskej techniky vrátane systémov protivzdušnej obrany - sa dostala do vzdialenosti niekoľkých stoviek kilometrov od hlavného mesta - prakticky bez zásahu ruských štátnych síl - a potom sa náhle zastavila, oznámila, že s pomocou bieloruského prezidenta Alexandra "strýčka Sašu" Lukašenka bola vyjednaná dohoda, otočila sa a vrátila sa späť na Wagnerove základne na Ukrajine.

    Netreba pripomínať, že predstavenie ruskej žoldnierskej skupiny, ktorá sa vydala na ozbrojený pochod na Moskvu, a Wagnerových tankov a pechoty, ktoré obkľúčili budovy ministerstva obrany v Rostove, vyvolalo medzi západným komentátorstvom všeobecnú dôveru, že ruský štát bude čoskoro zvrhnutý a ruské vojnové úsilie na Ukrajine sa rozplynie. V priebehu niekoľkých hodín sa tlačili sebavedomé a obludné predpovede vrátane tvrdení, že ruská globálna stopa sa rozpadne, pretože Kremeľ odvolá vojská na obranu Moskvy, a že Rusko čoskoro vstúpi do stavu občianskej vojny. Videli sme tiež, ako sa rozbehla ukrajinská propagandistická mašinéria, pričom postavy ako Anton Geraščenko a Igor Suško absolútne bombardovali sociálne médiá falošnými príbehmi o vzbure ruských armádnych jednotiek a regionálnych gubernátoroch, ktorí "prebehli" k Prigožinovi.

    O analytickom modeli, ktorý v súčasnosti prevláda, sa dá niečo povedať - je tu stroj, ktorý okamžite ožíva, prijíma fámy a čiastkové informácie v prostredí extrémnej neistoty a vypľúva šablónovité výsledky, ktoré zodpovedajú ideologickým predpokladom. Informácie sa nevyhodnocujú neutrálne, ale nútene prechádzajú cez kognitívny filter, ktorý im priraďuje význam vo svetle vopred stanovených záverov. Predpokladá sa, že Rusko sa *zrúti* a prejde zmenou režimu (povedal to Fukuyama) - preto Prigožinove kroky museli byť rámcované vo vzťahu k tejto predpokladanej konečnej hre.

    Na opačnom konci spektra sme boli svedkami určitej podobnej miery agresívneho prispôsobovania sa modelu zo strany stúpencov Ruska "Dôveruj plánu", ktorí boli presvedčení, že Vagnerovo povstanie bolo len hrou - dômyselnou ľsťou, ktorú spoločne vymysleli Prigožin a Putin, aby oklamali nepriateľov Ruska a pokročili v plnení plánu. Analytická chyba je tu rovnaká - informácie sa analyzujú len s cieľom podoprieť a posunúť dopredu pripravenú konečnú hru; lenže namiesto kolapsu ruského štátu sa predpokladá ruská vševedúcnosť.

    Ja som zaujal akýsi stredný postoj. Myšlienku, že Rusku hrozí občianska vojna alebo štátny kolaps, som považoval za krajne bizarnú a úplne nepodloženú, ale zároveň som si nemyslel (a mám pocit, že udalosti tento názor potvrdili), že Prigožin konal v spolupráci s ruským štátom s cieľom vytvoriť šarádu. Ak bolo povstanie vo Wagnerovej skutočne Psyop (psychologická operácia) s cieľom oklamať NATO, bola to mimoriadne prepracovaná a spletitá operácia, ktorá zatiaľ nepreukázala žiadne jasné výhody (viac o tom za chvíľu).

    Moje všeobecné presvedčenie je, že Prigožin konal z vlastnej vôle mimoriadne riskantným spôsobom (ktorý riskoval vlastný život aj destabilizujúci vplyv na Rusko). Ruský štát sa tak ocitol v skutočnej kríze (aj keď nie natoľko vážnej, aby ohrozila jeho existenciu), ktorú podľa mňa zvládol vcelku dobre. Wagnerovo povstanie bolo pre Rusko celkom jednoznačne zlé, ale nie existenčne, a štát odviedol dobrú prácu pri jeho zvládaní a zmierňovaní.

    Poďme sa do toho pustiť, začnime krátkym pohľadom na časovú os udalostí.

    Anatómia vzbury

    Množstvo dezinformácií (šírených najmä Ukrajincami a ruskými liberálmi žijúcimi na Západe), ktoré sa šírili počas celého víkendu, bolo extrémne, preto by bolo vhodné zhrnúť si priebeh udalostí tak, ako sa skutočne stali.

    Prvým signálom, že niečo nie je v poriadku, bolo niekoľko výbušných vyhlásení šéfa Wagnera Jevgenija Prigožina z 23. (piatok). V pomerne dlhom a chaotickom rozhovore vyslovil šokujúce tvrdenie, že zámienka Ruska na vojnu na Ukrajine bola úplná lož a že vojna bola plná korupcie a vraždenia civilistov. Veci sa potom stali ešte šialenejšími, keď Wagner tvrdil, že ruská armáda zasiahla ich tábor raketou. Bolo to mimoriadne zvláštne - na zverejnenom videu (ktoré malo ukazovať následky tohto "raketového úderu") nebol vidieť kráter po dopade, trosky ani žiadnych zranených alebo zabitých príslušníkov Vágnerovej armády. "Škody" spôsobené raketou pozostávali z dvoch táborových ohňov horiacich v priekope - Rusko má zrejme rakety, ktoré dokážu založiť malé kontrolované požiare bez toho, aby zničili okolitú zeleň?

    Video samozrejme neukazovalo následky raketového útoku, ale Prigožinova rétorika sa po ňom vystupňovala a onedlho oznámil, že Wagner začne "pochod za spravodlivosť", aby dosiahol nápravu rôznych krívd. Nebolo jasné, čo presne chcel, ale zdalo sa, že sa to sústreďuje na osobnú zášť voči ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi a náčelníkovi generálneho štábu Valerijovi Gerasimovovi.

    Krátko nato sa objavilo niekoľko videí od ruských orgánov (vrátane jedného, na ktorom vystupoval generál Surovikin), ktoré zjavne prosili Wagnera, aby "zastavil pohyb svojich kolón" a vrátil sa na svoje pozície, aby zabránil krviprelievaniu a destabilizácii. Tým sa potvrdili niektoré z fám, že Wagner opúšťa divadlo v plnej sile. Správy o tom, že v Moskve a na iných miestach bola aktivovaná ruská národná garda, akoby potvrdzovali obavy, že v Rusku hrozí ozbrojený stret.

    Do konca piatka sa ozbrojené Wagnerove konvoje nachádzali v Rostove (s červenou značkou Z) a prevzali kontrolu nad niekoľkými vojenskými úradmi, čo sa rovnalo nekrvavému prevratu v meste. Scény boli trochu obskúrne - tanky v uliciach mesta a bezpečnostné kordóny okolo kľúčových objektov, ale zdanlivá ľahostajnosť obyvateľstva. Ľudia sa zamiešali medzi Wagnerových vojakov, zametači ulíc sa venovali svojej práci, Wagner si kupoval cheeseburgery a ľudia sa fotografovali s tankami.


    V ten večer sa Prigožin stretol s dvoma vysokými predstaviteľmi ministerstva obrany - Jánom Evkurovom (námestníkom ministra obrany) a Vladimírom Aleksejevom (zástupcom šéfa vojenského spravodajstva).

    Na druhý deň (v sobotu 24.) sa situácia skutočne vyostrila v súvislosti so správou, že v rámci predvojnových ruských hraníc sa pohybujú dve významné ozbrojené zložky. Jedným bola kolóna Wagnerovho personálu a zbraní, ktorá odišla z Rostova do Moskvy, a druhým boli čečenské jednotky vyslané štátom do Rostova. V súvislosti so správami, že ruské štátne sily vytvárajú zátarasy a obranné pozície mimo Moskvy, sa zdalo, že by sa mohli odohrať dve samostatné bitky - jedna, v ktorej by Wagnerova kolóna bojovala so štátnymi silami mimo Moskvy, a druhá, v ktorej by Čečenci a zvyšky Wagnerových jednotiek bojovali o kontrolu nad Rostovom.

    V tomto momente sa ukrajinské dezinformácie začali skutočne rozbiehať a začali sa šíriť tvrdenia, že ruské vojenské jednotky a regionálne správy prebehli na stranu Prigožina - v podstate sa tvrdilo, že nejde len o povstanie Wagnera proti štátu, ale o rozsiahlu vzburu ruského systému proti Putinovej vláde. V skutočnosti (a to je kľúčový bod, ku ktorému sa vrátim neskôr) nedošlo k žiadnemu prebehnutiu v žiadnych regulárnych ruských vojenských jednotkách alebo regionálnych správach a nedošlo k žiadnym občianskym nepokojom. Vzbura sa obmedzila na skupinu Wagner, a aj tak sa jej nezúčastnili všetci Wagnerovci.

    Nech už to bolo akokoľvek, v sobotu v podvečerných hodinách existovali reálne dôvody na obavy, že by sa mohla začať streľba mimo Moskvy alebo v Rostove. Putin vydal vyhlásenie, v ktorom odsúdil zradu a prisľúbil primeranú reakciu. Ruské ministerstvo spravodlivosti otvorilo trestný spis na Prigožina za vlastizradu. Vagnerova kolóna zostrelila dve lietadlá ruského ministerstva obrany (vrtuľník Mi-8 a IL-22). Globálna atmosféra sa výrazne zvlhčila od množstva slín, ktoré prúdili z Washingtonu.

    Potom sa Wagnerova kolóna zastavila. Bieloruská vláda oznámila, že s Prigožinom a Putinom sa podarilo uzavrieť dohodu. Lukašenkov úrad tvrdil, že "dospeli k dohodám o neprípustnosti rozpútania krvavej masakry na území Ruska". Kolóna odbočila z cesty do Moskvy a vrátila sa do Wagnerových poľných táborov po Ukrajine a Wagnerove jednotky, ktoré zostali v Rostove, sa zbalili a odišli. Okrem posádok dvoch zostrelených lietadiel nikto nezahynul.

    Samozrejme, špekulácie sa okamžite zamerali na podmienky dohody medzi Prigožinom a štátom. Niektorí špekulovali, že Putin súhlasil s odvolaním Šojgua, Gerasimova alebo oboch z ich funkcií (možno o to išlo od začiatku?). V skutočnosti boli podmienky pomerne chabé a nevýrazné:

    •    Prigožin bol zbavený obvinenia z vlastizrady a mal odísť do Bieloruska.
    •    bojovníci Wagnera, ktorí sa zúčastnili na povstaní, nebudú obvinení a vrátia sa do operácií na Ukrajine
    •    Wagnerovi bojovníci, ktorí sa nezúčastnili na povstaní, podpíšu zmluvy s ruskou armádou (v podstate opustia Wagnera a stanú sa regulárnymi zmluvnými vojakmi)
    •    nejasná zmienka o "bezpečnostných zárukách" pre Wagnerových bojovníkov

    Takže toto všetko je veľmi zvláštne. Skutočné ozbrojené povstanie s tankami a ťažkými zbraňami (nie s mužom v byvolej čelenke) s prevzatím vojenských zariadení, ktoré náhle vyriešil Lukašenko, a jediné, čo z toho Prigožin zrejme získal, bol... voľný prechod do Bieloruska? Vskutku zvláštne.

    Pokúsme sa teda rozobrať, čo sa tu stalo, pomocou analytického rámca, ktorý nie je vopred deterministický - to znamená, predpokladajme, že ani ruská vševedúcnosť, ani zmena ruského režimu a neoliberálna prítulnosť nie sú zaručené.

    Na začiatku by som sa chcel zaoberať práve týmito dvoma ideologicky predurčenými teóriami. Na jednej strane sme mali tých, ktorí tvrdili, že Rusko sa chystá uvrhnúť do občianskeho konfliktu a zmeny režimu, a na druhej strane tých, ktorí si myslia, že celá vec bola vopred naplánovaným psychoprocesom ruskej vlády. Tí prví už boli zdiskreditovaní tým, že všetky ich dramatické predpovede sa zrútili v priebehu 24 hodín - Prigožin v skutočnosti neviedol metastázujúcu vzburu, nezvrhol Putina a nevyhlásil sa za cára Eugena I. Druhá krajná teória - psyop - zostáva životaschopná, ale považujem ju za krajne nepravdepodobnú z dôvodov, ktoré teraz vymenujem.

    Scenáre Psyop

    Je pomerne jednoduché jednoducho povedať "vzbura bola psyop" bez toho, aby sme to bližšie rozviedli. Je triviálne zrejmé, že Wagnerova vzbura "oklamala" západnú analýzu - ale to nie je ipso facto dôkaz, že vzbura bola zinscenovaná s cieľom oklamať Západ. Musíme sa pýtať na niečo konkrétnejšie - s akým cieľom mohlo byť povstanie zinscenované?

    Identifikoval som štyri podľa mňa diskrétne teórie, ktoré si prinajmenšom zaslúžia preskúmanie - pozrime sa na ne a porozprávajme sa o tom, prečo si myslím, že všetky nakoniec nedokážu povstanie uspokojivo vysvetliť.

    Možnosť 1: živá návnada

    Jedným z možných vysvetlení - ktoré som videl navrhovať pomerne často - je myšlienka, že Prigožin a Putin zinscenovali povstanie s cieľom vylákať teoretické siete vzbúrencov, zahraničných agentov a nelojálnych živlov. Predpokladám, že sa uvažovalo o tom, že Prigožin vytvorí kontrolovaný, ale kozmeticky realistický pocit krízy ruského štátu, čím sa Putinova vláda bude javiť ako zraniteľná a donúti zradné a nepriateľské strany v celom Rusku, aby sa odhalili.

    Z koncepčného hľadiska to znamená len o málo viac ako to, že Putinova vláda predstiera, že je zraneným zvieraťom, aby vylákala mrchožrútov a mohla ich zabiť.

    Myslím si, že táto teória je pre ľudí príťažlivá, pretože Putina predstavuje ako mimoriadne ľstivého, machiavelistického a paranoidného vodcu. Aj preto si myslím, že je nesprávna. Putin získal veľkú časť legitimity vďaka svojej schopnosti viesť vojnu bez toho, aby narušil každodenný život v Rusku - neexistujú žiadne prídely, odvody, obmedzenia pohybu atď. V skutočnosti jedna z najväčších kritík Putina pochádza zo strany vojnovej strany, ktorá tvrdí, že vedie vojnu príliš nesmelo zo strachu a príliš sa zaoberá udržaním normálneho stavu v Rusku.

    Zdá sa teda nesúrodé, že vodca, ktorý si dáva veľký pozor na to, aby ruskú spoločnosť neuviedol do vojnového stavu, potom urobí niečo také destabilizujúce, ako je zinscenovanie falošného povstania. Okrem toho, ak bola Wagnerova vzbura skutočne len šarádou, ktorá mala vykynožiť iné zradné a teroristické živly, veľmi sa nevydarila - nedošlo k žiadnemu zbehnutiu, občianskym nepokojom ani k odsúdeniu Putina. Teória živej návnady teda z viacerých dôvodov neprechádza čuchovým testom.

    Možnosť 2: maskovacie nasadenie

    Druhou teóriou je myšlienka, že Vagnerovo povstanie bolo v podstate obrovskou dymovou clonou, ktorá mala umožniť presun vojenských síl po Rusku. Predpokladám, že sa tu uvažuje o tom, že ak ozbrojené kolóny zdanlivo divoko lietajú okolo, ľudia by si nemuseli všimnúť, keby sa ruské sily presunuli na pozície, aby povedzme zaútočili na Sumy alebo Charkov. Tento názor kozmeticky podporila správa, že Prigožin pôjde do Bieloruska. Bola celá táto záležitosť len úskokom, ktorý mal zamaskovať presun Vagnera na operáciu na západnej Ukrajine?

    Problém s týmto uvažovaním je trojaký. Po prvé, nesprávne chápe zložitosť prípravy síl na operácie. Nejde len o to, aby sa na pozície dopravil rad nákladných áut a tankov - sú tu obrovské logistické potreby. Munícia, palivo, infraštruktúra v zázemí, to všetko je potrebné rozmiestniť. To sa nedá urobiť za 24 hodín pod dočasným krytím falošnej vzbury.

    Po druhé, efekt "odvrátenia pozornosti" je väčšinou zameraný na médiá a komentátori, nie na vojenskú rozviedku. Povedané inak - CNN a New York Times sa určite zamerali na povstanie Wagnera, ale americké satelity naďalej prelietavajú nad bojovým priestorom a západná ISR stále funguje. Prigožinove výčiny by im nezabránili v pozorovaní inscenácie na útok na nový front.

    Po tretie a napokon, nezdá sa, že by Prigožina do Bieloruska sprevádzala veľká časť Wagnera - jeho cesta do Lukašenkovej krajiny vyzerá skôr ako vyhnanstvo než ako presun Wagnerovej skupiny.

    Možnosť 3: Umelá radikalizácia

    Toto je obvyklá teória "falošnej vlajky", ktorá sa šíri vždy, keď sa niekde stane niečo zlé. Stala sa dosť banálnou a otrepanou: "Putin zinscenoval povstanie, aby mohol vystupňovať vojnu, zvýšiť mobilizáciu atď."

    Nedáva to žiadny zmysel a dá sa to celkom ľahko odmietnuť. Došlo k skutočným ukrajinským útokom vo vnútri Ruska (vrátane útoku dronom na Kremeľ a cezhraničných výpadov ukrajinských síl). Ak by Putin chcel zintenzívniť vojnu, mohol využiť ktorúkoľvek z týchto príležitostí. Myšlienka, že by sa rozhodol zorganizovať vnútorné povstanie - čím by riskoval rozsiahlu destabilizáciu - namiesto toho, aby sa zameral na Ukrajinu, je smiešna.

    Možnosť 4: Konsolidácia moci

    Zo všetkých teórií o psychopatii má táto pravdepodobne najväčšie opodstatnenie. Existovali dve rôzne odnože, ktorým sa budeme postupne venovať.

    Na začiatku niektorí špekulovali, že Putin využíva Prigožina na vytvorenie zámienky na vytlačenie Šojgua a Gerasimova. Myslel som si, že je to nepravdepodobné z niekoľkých dôvodov.

    Po prvé, nemyslím si, že existuje opodstatnený dôvod na to, aby si títo muži zaslúžili vyhadzov. Na začiatku boli v ruskej vojne nevyrovnané prvky, ale v zbrojnom priemysle je jasná krivka zlepšovania, pričom kľúčové systémy ako Lancet a Geran sú k dispozícii v čoraz väčšom množstve, a práve teraz ruské ozbrojené sily robia z ukrajinskej protiofenzívy mulč.

    Po druhé, ak by Putin chcel odstrániť Šojgua alebo Gerasimova, urobiť to v reakcii na falošné povstanie je najhorší spôsob, ako to urobiť, pretože by to vyvolalo dojem, že Putin sa podriaďuje požiadavkám teroristov. Nezabudnite, že Putin verejne nekritizoval Šojgua ani Gerasimova za ich postup vo vojne. Verejne sa zdá, že majú jeho plnú podporu. Mohol by ich prezident naozaj odvolať v reakcii na Prigožinove požiadavky bez toho, aby vyzeral neuveriteľne slabo? Oveľa lepšie by bolo, keby ich Putin jednoducho vyhodil z vlastnej vôle - čím by sa stal kráľom on sám, a nie Prigožin.

    V tejto chvíli sa zdá, že Šojgu ani Gerasimov o svoje posty neprídu. To viedlo k tomu, že teória "konsolidácie moci" sa obrátila k druhej línii uvažovania, že Putin chcel Prigožina využiť v podstate na záťažový test ruského politického systému, aby zistil, ako zareaguje regionálna správa a vedenie armády.


    Povstanie sa tak považuje za požiarne cvičenie - zapnite alarm, sledujte, ako všetci reagujú, a zaznamenávajte si, kto sa riadil pokynmi. Aby sme si boli istí, ruskí politickí predstavitelia sa vyrojili, aby potvrdili svoju podporu Putinovi a odsúdili Wagnera - s charakteristickým ruským temperamentom, ako napríklad tverský gubernátor, ktorý vyzval Prigožina, aby spáchal samovraždu. To možno zvyšuje dôveryhodnosť myšlienky, že Putin chcel otestovať svojich podriadených.

    Opäť si však myslím, že táto teória opomína niekoľko kľúčových bodov. Po prvé, Rusko sa zdalo byť vnútorne veľmi stabilné. Putin nečelil žiadnej opozícii ani nátlaku, žiadnym občianskym nepokojom, žiadnym vzburám v armáde, žiadnej kritike zo strany vysokopostavených politických predstaviteľov - nie je jasné, prečo by cítil potrebu otriasť krajinou len preto, aby otestoval lojalitu politického aparátu. Možno si myslíte, že je to hyperparanoidná stalinská postava, ktorá sa cíti byť poháňaná k tomu, aby si s krajinou zahrala mindráky, ale to naozaj nezodpovedá jeho modelu fungovania. Po druhé, trajektória vojny je momentálne v drvivej väčšine v prospech Ruska, pričom víťazstvo pri Bachmute je v čerstvej pamäti verejnosti a ukrajinská protiofenzíva sa čoraz viac podobá na svetový historický vojenský prepadák. Nedáva zmysel, prečo by práve v tomto čase, keď sa Rusku darí, chcel Putin hodiť granát len preto, aby otestoval reakčný čas.

    V konečnom dôsledku si myslím, že všetky tieto "Psyop" teórie sú veľmi slabé, keď ich hodnotíme v dobrej viere v ich vlastné podmienky. Ich chyby majú spoločnú niť. Rusku sa darí veľmi dobre, armáda podáva vynikajúce výkony pri pokračujúcej porážke ukrajinskej protiofenzívy, žiadne vnútorné nepokoje ani nepokoje a ekonomika rastie. Psychopatické myslenie predpokladá, že v čase, keď sa veci vyvíjajú dobre, by Putin podstúpil obrovské riziko tým, že by zinscenoval falošnú vzburu pre zanedbateľné zisky, čím by riskoval nielen občianske nepokoje a krviprelievanie, ale aj poškodenie obrazu stability a spoľahlivosti Ruska v zahraničí.

    Predpokladá sa, že Putinov tím je všestranne kompetentný a dokáže rozohrať veľmi zložitý podvodný plán. Nemyslím si, že ruská vláda je vševedúca. Myslím si, že je jednoducho normálne kompetentná - príliš kompetentná na to, aby sa jej podaril takýto riskantný kúsok s nízkou odmenou.

    Čo chce Prigožin

    Niekedy rád uvažujem o západnom predeterminizme "konca dejín" (v ktorom sú všetky dejiny neúprosným pochodom ku globálnej neoliberálnej performatívnej demokracii a konečné oslobodenie a šťastie celého ľudstva sa ohlási, keď v Moskve, Pekingu, Teheráne a Pchjongjangu zavlaje víťazná vlajka pýchy (LGBT)) ako o geopolitickom pokračovaní Jurského parku - dojemného príbehu pýchy a skazy (a jedného z mojich najobľúbenejších filmov).

    Analytický model tvorcov Jurského parku predpokladal, že dinosaury - tvory, o ktorých prakticky nič nevedeli - sa časom podrobia kontrolným postupom ako zvieratá v zoologickej záhrade. Zaslepení ilúziou kontroly a teoretickou stabilitou svojich systémov (o ktorých sa predpokladalo, že sú stabilné, pretože boli navrhnuté tak, aby boli stabilné), nebrali do úvahy skutočnosť, že tyranosaurus mal vlastnú inteligenciu a vôľu.

    Myslím si, že Jevgenij Prigožin je tak trochu ako tyranosaurus v Jurskom parku. Zdá sa, že západný neoliberálny aparát aj ruskí štvorrozmerní plánovači považujú Prigožina za ozubené koliesko, ktoré existuje na to, aby plnilo funkciu ich modelu sveta. Či už je týmto modelom dlhý pochod dejín k demokracii a poslednému človeku, alebo geniálny a vyladený Putinov majstrovský plán na zničenie unipolárneho atlantického sveta, na tom veľmi nezáleží - oboje má tendenciu negovať Prigožinovu agentúru a urobiť z neho otroka modelu. Možno je však Tyranosaurus s inteligenciou a vôľou, ktorá má vnútorne generované smerovanie indiferentné k našim modelom sveta. Možno strhol plot z vlastných dôvodov.

    Musíme sa vrátiť k tomu, kto je Prigožin a čo je Wagner.

    Pre Prigozhina je Wagner predovšetkým podnik, ktorý mu priniesol obrovské množstvo peňazí, najmä v Afrike. Hodnota Wagnera (v tom najzákladnejšom zmysle) vyplýva z jeho vysokej miery bojovej efektívnosti a z jeho jedinečného postavenia ako subjektu nezávislého od ruských ozbrojených síl. Akékoľvek ohrozenie ktoréhokoľvek z týchto faktorov predstavuje pre Prigožina finančnú a statusovú katastrofu.

    Vývoj vojny v poslednom čase naznačil existenčné ohrozenie skupiny Wagner ako životaschopnej PMC. Ide najmä o tieto skutočnosti:

    •    Sústredený tlak ruskej vlády, ktorá chce prinútiť bojovníkov Wagnera podpísať zmluvy s ministerstvom obrany. V skutočnosti to hrozí likvidáciou skupiny Wagner ako nezávislej organizácie a jej začlenením do pravidelnej ruskej armády.
    •    Wagner prichádza o nárast pracovných síl z minuloročných odvodov (vrátane odsúdených). Títo branci poskytovali obrovskú rezervu pracovných síl, ktorá umožnila Wagnerovi zvládnuť rozsiahle boje v Bachmute, ale mnohí z nich už svoju službu ukončili.

    To znamená, že Wagner čelí potenciálnej deštrukcii z dvoch frontov. Z inštitucionálneho hľadiska chce ruská vláda v podstate neutralizovať nezávislosť Wagnera jeho začlenením do MO. Z Prigožinovho pohľadu to v podstate znamená znárodnenie jeho podniku.

    Okrem toho zoštíhlený Wagner (po zbavení sa veľkej časti brancov, ktorí ho zväčšili na veľkosť armádneho zboru) nie je niečo, čo by chcel Prigožin poslať do bojov na Ukrajine. Akonáhle sa Wagner zmenší na jadro skúsených operátorov pre tzv. mokrej práce, straty na Ukrajine začnú priamo nahlodávať životaschopnosť Wagnera.

    Inými slovami, Prigožin a úrady sa dostali do slepej uličky. Prigožin chcel pravdepodobne zo všetkého najviac, povedané na rovinu, využiť slávu získanú v Bachmute, aby sa Wagner vrátil do Afriky a začal opäť zarábať veľa peňazí. Nechcel však, aby jeho PMC bola začlenená do ruskej armády alebo aby jeho jadro smrtiacich profesionálov bolo vyradené v ďalšej veľkej bitke na Ukrajine. Na druhej strane MO veľmi chce absorbovať Wagnerových bojovníkov do regulárnej armády a použiť ich na porážku Ukrajiny na bojisku.

    Máme teda jasný konflikt záujmov.

    Ale čo s tým môže Prigožin urobiť? Nemá absolútne žiadnu inštitucionálnu moc a Wagner je závislý od ministerstva obrany, pokiaľ ide o vybavenie, zásobovanie, ISR a mnoho ďalšieho. Okrem toho Prigožinov osobný majetok a jeho rodina patria pod jurisdikciu ruského štátu. Má veľmi obmedzené možnosti ovplyvňovania. V skutočnosti môže urobiť len niekoľko vecí. Môže nahrávať videá, aby zahanbil, obťažoval a degradoval ministerstvo obrany. Samozrejme, v týchto tirádach asi nie je múdre priamo útočiť na Putina a urážať obyčajných ruských vojakov, takže tieto útoky musia byť správne zacielené práve na ten druh byrokratických vyšších predstaviteľov, ktorých má ruská verejnosť predispozíciu nemilovať - na mužov ako Šojgu a Gerasimov.

    Okrem týchto videonaháňačiek mal Prigožin v skutočnosti len jednu ďalšiu hru na zastavenie inštitucionálneho pohltenia Wagnera - zorganizovať ozbrojený protest. Získať čo najviac mužov, ktorí by sa k nemu pridali, urobiť krok a zistiť, či by sa štát mohol rozkolísať natoľko, aby mu dal požadovanú dohodu.

    Znie to, samozrejme, čudne. Počuli ste o diplomacii delových člnov - teraz máme možnosť vidieť rokovania o zmluve na báze tankov. Napriek tomu je jasné, že jadrom bol spor o nezávislosť a postavenie Wagnera voči ruským vojenským inštitúciám. Začiatkom tohto mesiaca Prigožin oznámil svoj zámer neuposlúchnuť prezidentský rozkaz, ktorý od jeho bojovníkov vyžadoval, aby do 1. júla podpísali zmluvy MO.

    Prigožinovo vyhlásenie z dnešného rána (pondelok 26. júna) však bolo mimoriadne poučné. Sústredilo sa takmer výlučne na jeho ústrednú sťažnosť: Wagner mal byť absorbovaný do inštitucionálnej armády. Nedotiahol to do konca a nezaznamenal, že by sa tým znárodnil jeho vysoko ziskový podnik, ale jeho komentáre nenechávajú nikoho na pochybách o jeho motivácii. Tu je niekoľko kľúčových bodov, ktoré uvádza:

    •    Wagner nechcel podpísať zmluvy s ministerstvom obrany
    •    Vstrebanie do MO by znamenalo koniec Wagnera: "Táto jednotka mala 1. júla ukončiť svoju existenciu."
    •    "Cieľom našej kampane bolo zabrániť zničeniu skupiny Wagner."

    Čo si však Prigožin myslel, že sa stane? Aký bol jeho optimistický scenár? Pravdepodobne dúfal, že všeobecné protibyrokratické a protikorupčné nálady v kombinácii s popularitou a slávou Wagnera povedú k nárastu podpory skupiny, čo by vládu priviedlo k tomu, aby súhlasila s osamostatnením Wagnera.

    Bolo to odvážne rozhodnutie. Čeliac inštitucionálnemu pohlteniu, Prigožin vsadil na uváženú destabilizačnú kampaň, ktorá by otriasla krajinou práve natoľko, aby vyplašila Putina a prinútila ho uzavrieť dohodu. Prigožin sa mohol presvedčiť, že ide o šikovný a rozhodný hod kockami, ktorý môže zvrátiť situáciu v jeho prospech. Skôr si myslím, že vôbec nehrali v kocky. Hrali karty a Prigožin nemal v ruke nič.

    Krízový manažment v Rusku

    Predpokladám, že táto časť článku mi rozčerí perie a vyslúžim si obvinenia z " prispôsobovania sa" - nech sa páči. Len to povedzme na rovinu:

    Rusko zvládlo Vágnerovo povstanie mimoriadne dobre a jeho krízový manažment poukazuje na vysoký stupeň stability štátu.

    Teraz netvrdím, že povstanie bolo pre Rusko dobré. V niekoľkých ohľadoch bolo jednoznačne negatívne. Wagner zostrelil ruské lietadlá a ruskí piloti zahynuli. Prigožinovi potom dovolili odísť po tom, čo spôsobil tieto úmrtia - škvrna na vláde. Nastal všeobecný zmätok, ktorý morálke neprospieva, a operácie v Južnom vojenskom okruhu boli narušené Wagnerovým obsadením Rostova.

    Celkovo to nebol pre Rusko dobrý víkend. Bola to kríza, ale bola to kríza, ktorú štát celkovo zvládol celkom dobre a zmiernil jej negatíva - možno dokonca z Prigožinových citrónov urobil pohár či dva limonády. Je možno trochu príznačné, že Šojgu býval ministrom pre mimoriadne situácie (v podstate pomoc pri katastrofách). Katastrofy nikdy nie sú dobré, ale vždy je lepšie ich dobre zvládnuť, keď sa stanú.

    Reakcia štátu bola vlastne celkom jednoduchá: vyzvať Prigožinovo blafovanie.

    Prigožin vyrazil so svojou kolónou smerom na Moskvu - ale čo mal robiť, keď tam dorazí? Ruská národná garda sa pripravovala zablokovať im vstup do mesta. Zaútočil by Wagner na Moskvu? Strieľali by do príslušníkov národnej gardy? Zaútočili by na Kremeľ alebo ostreľovali chrám svätého Bazila? Takýto postup by viedol k nevyhnutnej smrti každého zúčastneného. Wagner bez vlastného zásobovania a zásobovania nemôže úspešne bojovať proti ruským ozbrojeným silám a pravdepodobne by sa nedokázal zásobovať dlhšie ako jeden či dva dni.

    Problém Prigožinovho prístupu spočíva v tom, že predstieranie prevratu nefunguje, ak nie ste ochotní sa o prevrat skutočne pokúsiť - a prevrat funguje len vtedy, ak sú inštitucionálne orgány na vašej strane. Nie je to tak, že by Prigožin mohol prísť s tankom k Leninovmu mauzóleu a začať vydávať rozkazy federálnym ministerstvám a ozbrojeným silám. Prevraty si vyžadujú kontrolu nad inštitucionálnymi pákami moci - regionálnymi gubernátormi, ministerstvami a dôstojníckym zborom ozbrojených síl.

    Prigožin nielenže nemal všetky tieto veci, ale v skutočnosti ho celý mocenský aparát odsúdil, pohŕdal ním a označil ho za zradcu. Po vzbure sa dostal do slepej uličky a jedinou možnosťou bolo buď začať prestrelku pred Moskvou a zaručiť si, že zomrie a do dejín sa zapíše ako zradný terorista, alebo sa vzdať. Je pravdepodobné, že zostrelenie ruského lietadla Wagnerovou kolónou (o ktorom Prigožin neskôr tvrdil, že to bol "omyl") ho vystrašilo a utvrdilo v tom, že zachádza príliš ďaleko a nemá dobré východisko. Keď súper dorovná a vy nemáte v ruke nič, nezostáva vám nič iné, len pasovať.

    Zamyslite sa teda na chvíľu nad skutočnou scénou v Rusku. K hlavnému mestu sa blížila obrnená kolóna. Aká bola reakcia ruského štátu a ľudu? Orgány na všetkých úrovniach verejne odsúdili povstanie a vyjadrili podporu prezidentovi. Nedošlo k žiadnym dezerciám ani z vojenských jednotiek, ani z civilnej správy. Nedošlo k žiadnym občianskym nepokojom, rabovaniu, ani k strate aspoň základnej vládnej kontroly v krajine. Porovnajte scény v Rusku počas ozbrojeného povstania so Spojenými štátmi v lete 2020. Ktorá krajina je opäť stabilnejšia?

    Vláde sa nakoniec podarilo rozptýliť krízovú situáciu, ktorá mohla ľahko prerásť do značného krviprelievania, bez akýchkoľvek strát na životoch okrem posádok dvoch zostrelených lietadiel (úmrtia, ktoré by sme nemali bagatelizovať a treba si ich pamätať ako obete Prigožinových ambícií). Okrem toho podmienky "urovnania" predstavujú len o málo viac ako Prigožinovu kapituláciu. Zdá sa, že on sám je odsúdený na akési polovičné vyhnanstvo v Bielorusku (potenciálne čaká na chvíľu Trockého ľadovej triešte) a zdá sa, že väčšina Wagnerovcov podpíše zmluvy a bude absorbovaná do inštitucionálnej armády Ruska. Na základe prejavu, ktorý Putin predniesol dnes večer (v čase písania tohto textu pred pätnástimi minútami), majú Vágnerovi bojovníci len tri možnosti: podpísať zmluvy s MO, rozpustiť sa a ísť domov, alebo sa pripojiť k Prigožinovi v bieloruskom exile (pravdepodobne bez svojej výstroje). Čo sa týka inštitucionálneho postavenia Wagnera, Prigožin prehral a štát vyhral. Wagner ako nezávislý bojový orgán skončil.

    Samozrejme, musíme byť úprimní, pokiaľ ide o škody spôsobené povstaním.

    Prigožin zabil ruských vojakov, keď jeho kolóna zostrelila tie lietadlá, a potom mu zrušili obvinenie z vlastizrady. Dá sa, samozrejme, povedať, že prinesenie mierového riešenia zabránilo ďalšiemu krviprelievaniu, ale to nič nemení na skutočnosti, že zabil ruských vojakov a dostane sa na slobodu. Ide o zlyhanie, ktoré má morálny rozmer aj rozmer inštitucionálnej legitimity.

    Okrem toho by celá táto epizóda mala slúžiť ako pálčivé poučenie o vnútornej nestabilite spoliehania sa na žoldnierske skupiny, ktoré pôsobia mimo formálnych vojenských inštitúcií. Takýchto skupín je v Rusku veľa, nielen Wagner, a bude chybou, ak vláda rázne nepristúpi k likvidácii ich nezávislosti. V opačnom prípade jednoducho čaká, že sa niečo podobné zopakuje - potenciálne s oveľa výbušnejším výsledkom.

    Celkovo sa však zdá dosť nesporné, že vláda zvládla extrémnu krízu pomerne kompetentne. Na rozdiel od nového západného obratu, že Vagnerova vzbura odhalila slabosť Putinovej vlády, jednota štátu, pokoj ľudí a chladnokrvná stratégia deeskalácie naznačujú, že ruský štát je stabilný.

    Záver: 1917

    Jednou z najuniverzálnejších a najobľúbenejších zábav ľudstva je vytváranie zlých historických analógií a tento víkend bol tento proces určite v plnom prúde. Najobľúbenejším prirovnaním bolo, prirodzene, porovnanie Prigožinovho povstania s pádom cára v roku 1917.

    Problém je v tom, že toto prirovnanie je dokonalým prevrátením pravdy.

    Cár v roku 1917 padol, pretože bol na veliteľstve armády ďaleko od hlavného mesta. Počas jeho neprítomnosti viedla vzbura posádky v Petrohrade (Petrohrade) ku kolapsu vládnej moci, ktorú potom vyzdvihol nový kabinet vytvorený zo štátnej dumy. Prevraty sa nedosahujú bezduchým krviprelievaním. Najdôležitejšia je základná otázka byrokratickej autority, pretože to je to, čo znamená vládnuť. Keď zdvihnete telefón a vydáte príkaz na odstavenie železničnej trate; keď povoláte vojenskú jednotku do pohotovosti; keď vydáte objednávku na nákup potravín, nábojov alebo liekov - rešpektujú sa tieto pokyny?

    Bolo triviálne zrejmé, že Prigožin nemal ani silu, ani inštitucionálnu podporu, ani skutočnú túžbu uzurpovať si moc, a predstava, že sa pokúša o skutočný prevrat, bola absurdná. Predstavte si na chvíľu, že by sa Wagnerovi podarilo prebojovať cez ruskú Národnú gardu do Moskvy. Prigožin vtrhne na ministerstvo obrany - zatkne Šojgua a sadne si do jeho kresla. Naozaj si myslíme, že armáda v teréne by zrazu poslúchla jeho rozkazy? Nie je to čarovné kreslo. Moc sa dá uchopiť len v prípade totálneho kolapsu štátu, a to, čo sme videli v Rusku, bol pravý opak - videli sme, ako štát zužuje svoje rady.

    Takže nakoniec neoliberálnemu komentátorstvu aj dôverníkom ruského plánu zostáva neuspokojivý pohľad na udalosti. Prigožin nie je ani predzvesťou zmeny režimu, ani figúrkou v Putinovej štvorrozmernej šachovej hre. Je to jednoducho ortuťovitý a divoko nezodpovedný človek, ktorý videl, že mu chcú vziať jeho súkromnú vojenskú korporáciu, a rozhodol sa zájsť do extrémnych a kriminálnych situácií, aby tomu zabránil. Bol to kartár, ktorý nemá v ruke nič, a rozhodol sa blafovať, aby sa dostal z kúta - až kým jeho blaf nebol vyzvaný.

  • Shrnuto, akce, která předstírala, že předstírá, byla podařená, úspěšná,

    V tom sa predsa zhodujete aj s autorom článku a čo sa týka prevedenia akcie a jej dôsledkov, zhodujete sa z veľkej časti tiež. Len pohľad na Prigožina máte rozdielny. Či sa za obetného barana prihlásil, alebo mu táto úloha bola priradená sa asi nedozvieme. Možno si potreboval len trocha oddýchnuť a možno ho už mali jeho nadriadení plné zuby, tak uzavreli "dohodu o rozviazaní pracovného pomeru". A možno dostal celkom nové úlohy, ku ktorým sa profil zradcu hodí. Ktovie?

    Bez akejkoľvek súvislosti, tu celkom zaujímavý detail:

  • Rusofil
    upravené Tue 27 Jun 2023 ->

    No tedy vůbec si nemyslím, že jsme se shodli.

    Jeho závěr:"Takže nakoniec neoliberálnemu komentátorstvu aj dôverníkom ruského plánu zostáva neuspokojivý pohľad na udalosti. Prigožin nie je ani predzvesťou zmeny režimu, ani figúrkou v Putinovej štvorrozmernej šachovej hre. Je to jednoducho ortuťovitý a divoko nezodpovedný človek, ktorý videl, že mu chcú vziať jeho súkromnú vojenskú korporáciu, a rozhodol sa zájsť do extrémnych a kriminálnych situácií, aby tomu zabránil. Bol to kartár, ktorý nemá v ruke nič, a rozhodol sa blafovať, aby sa dostal z kúta - až kým jeho blaf nebol vyzvaný."

    Já vůbec nemám neuspokojivý pohled na události, jak to autor tvrdí. Autor, na rozdíl ode mě, dokonce odmítá, že Prigožin byl figurou v Putinově hře. Vše hodil na Prigožinovu rtuťovitou povahu, hráče, který se přepočítal. Považuji to za blud, jelikož člověk, který je x let agentem, musí být dobrým hercem a ovládat své emoce. Tedy, když je potřeba je v pozadí a nenápadný, když je potřeba je výrazný cholerik. To znamení mít cit pro situaci a správně, podle cíle zadání reagovat.

    Autor dochází k závěru, že operace byla Prigožinem vymyšlena, naplánována a provedena. Vážně to tak vypadá?

    Něco mi říká, že Prigožin bude i se svými kluky, za chvíli potřebný na samitu BRICS v JAR.

  • Kaktus
    upravené Wed 28 Jun 2023 ->

    Nevíte někdo více podrobností ohledně těch pilotů?

    Technická - znamenalo by to alespoň 7 zničených stíhaček nebo vrtulníků - tj. hromada trosek, které musely někam spadnout. Toho si dneska nejde nevšimnout, když na hustě obydlené oblasti padají letadla. O škodách na civilistech a infrastruktuře nemluvě.

    Za pochodu mohly letadla sestřelit jen buď ručními protiletadlovými prostředky (Strela / Igla dosah cca 5km)

    teoreticky mohli mít i mobilní protiletadlové komplexy, které mohou střílet za pochodu (Tunguzska, Thor, Pantsir) ale ty se v zástavbě používají dost mizerně, nejsou li na vyvýšeném místě

  • Rusofil
    upravené Wed 28 Jun 2023 ->

    Ne, byla to jen 2 letadla, s asi deseti lidmi na palubě. A ještě se mluvilo o vrtulnících.

  • Zvláštní. Kdoví, kdo tam vlastně seděl.

  • Kaktus
    upravené Wed 28 Jun 2023 ->


    https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/blinken-naznacuje-dalsi-nepokoje-v-rusku-jeste-jsme-nevideli-posledni-dejstvi/

    Blinken naznačuje další nepokoje v Rusku: „Ještě jsme neviděli poslední dějství“Ministr zahraničí Antony Blinken v neděli naznačil, že USA očekávají další nepokoje v Rusku po dvoudenním povstání šéfa Vagnera Jevgenije Prigožina.

    „Myslím, že se nacházíme uprostřed pohyblivého obrazu. Ještě jsme neviděli poslední dějství. Sledujeme to velmi pozorně a pečlivě,“ řekl Blinken v neděli televizi CBS News.

    Uprostřed víkendového stahování z města Rostov na Donu, prostřednictvím agentury Reuters.

    Na otázku, zda jsou Spojené státy v kontaktu s Ruskem ohledně této krize, Blinken odpověděl, že pověřil svůj tým, aby se s Ruskem spojil a ujistil se, že „chápou svou odpovědnost, pokud jde o ochranu našeho vlastního personálu“.

    Nic nenasvědčuje tomu, že by se Blinken pokusil o incidentu hovořit s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

    Blinken uvedl, že Prigožinův nesouhlas ukázal „skutečné trhliny“ v Rusku.

    „Byla to přímá výzva Putinově autoritě. Vyvolává to tedy hluboké otázky. Ukazuje to skutečné trhliny. Nemůžeme spekulovat ani přesně vědět, kam to povede. Víme však, že Putin se bude muset v následujících týdnech a měsících zodpovídat z mnoha dalších věcí,“ řekl.

    Podobně se v neděli vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož vzpoura ukazuje „rozpory, které existují v ruském táboře, a křehkost jeho armády i pomocných sil“.

    Macron uvedl, že krize ospravedlňuje západní podporu Kyjeva, a zároveň zdůraznil, že Západ musí zůstat ostražitý, pokud jde o postoj připravenosti podpořit Kyjev:

    „To vše by nás mělo činit velmi ostražitými a plně ospravedlňuje podporu, kterou Ukrajincům v jejich odporu poskytujeme,“ řekl.

    V neděli také prezident Biden hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o situaci v Rusku. „Včerejší události odhalily slabost Putinova režimu,“ uvedl Zelenskyj podle tiskové zprávy své kanceláře.

    „Jsem vděčný za vaši připravenost a připravenost amerického lidu stát po boku Ukrajiny až do úplného osvobození všech našich území v mezinárodně uznaných hranicích,“ dodal Zelenskyj.


    Pozn: Blinken sice avizuje další nepokoje, my však zatím neviděli ani ty první. Navíc komentuje jen mediální obraz - čili pokus o puč o který se ze zřejmých důvodů jednat nemohlo.


  • Rusofil povedal/-a: Absolutně ignoroval dosavadní život Prigožina, jeho psychologický portrét a úplnou oddanost Putinu. Je to člověk, který má všechno a materiálno je pro něj druhořadé. Nechápe Ruskou duši. Pro svoji zemi by udělal vše. Nejenom, že dennodenně riskuje svůj život a je připraven padnout, ale jeho vlast potřebovala v těchto dnech, aby riskoval i svoji čest, tj, být nazván zrádcem. Až bude po všem, určitě se dozvíme, jakou skutečnou roli v tomto dramatu sehrál.

    Nesmysl, ti co znají Prigožina osobně mluví o tom že je to člověk s nestabilní psychikou, který nesnese nesouhlas a není schopný udělat kompromis, tj. "spolupracovat" se s ním dá jen tak, že mu člověk ve všem vyhoví. Byl sprostý na důstojníky na MO kteří mu zajišťovali vojenské zásobování, přišel třeba k vysoké šarži, postavil je do pozoru, nadiktoval si podmínky co potřebuje zařídit a na rozloučenou jim tam nechal odznáček s prasetem s poznámkou, že to mají předat vedení. Když najímal do Wagnera odsouzence, požadoval 1000 lidí denně což bylo nereálné, jeden vysoce postavený wagnerovec oponoval že maximum je 300 denně (což odpovídalo realitě), Prigožin se rozzuřil a jeho osobní ochranka ho málem zabila, ostatní wagnerovci ho museli schovat.

    Rusofil povedal/-a: Autor článku bere jako fakt, že letadla sestřelili Wágnerovci.

    Letadla a vrtulníky sestřelil Wagnerovci, Prigožin napsal že ho to mrzí.


    Rusofil povedal/-a: Za další, výběr data spiknutí.

    Nebyl to pokus o převrat proti Putinovi, Prigožin si to chtěl vyřídit s lidmi z MO, kteří neskákali podle jeho not. Žádný obstřel tábora Wagnerovců nebyl, bylo to jen mediální krytí, kolona se dala do pohybu 15 minut po údajném obstřelu, tj. vše bylo dopředu naplánované Prigožinem a části vedení Wagnerovců


    Rusofil povedal/-a: Autor nebere v úvahu další skutečnosti, kvůli kterým by měla být tato operace vyvolána. A to cvičení NATO na západní hranici Běloruska

    Tahle hrozba byla odstraněna umístěním jaderných hlavic do Běloruska, to byl i hlavní důvodu tohoto kroku - velmi lacině eliminovat jakoukoliv hrozbu NATO z této strany.

    Rusofil povedal/-a: Autor se vůbec nepozastavuje nad tím, jaká Ruská letadla byla sestřelena.

    Sestřelená letadla plnila standardní bojové úkoly na frontě a v týlu, měla jen smůlu že letěla poblíž kolony wagnerovců, kteří začali střílet hlava nehlava v domnění, že letí bombardovat je. Tenhle jeden fakt úplně stačí na vyvrácení všech nesmyslů na téma "celé to bylo připravené a jen divadýlko".


    Rusofil povedal/-a: Nasvědčovalo by tomu i milosrdenství Putina, který ho poslal jen do vyhnanství.

    To byla podmínka, aby se Prigožin vzdal. Pokud na výběr byla občanská válka a boje u Moskvy, i když bezperspektivní, a amnestie pro Prigožina, tak amnestie pro Prigožina je ta lepší možnost. Trestní stíhání bylo zastaveno, ale hodnocení Putina - "zrádce" a "vzpoura" nikdo neodvolal.


    Kromě toho:

    1) Putin by nikdy neprovedl pro řešení nějakých cílů plán, během něhož by mohli zbytečně zemřít lidé

    2) Putin by nikdy neohrozil Rusko podobným způsobem pro řešení pochybných cílů, které navíc nejsou jakkoliv akutní

    3) Putin by nikdy neprovedl podobný plán během vrcholící ofenzívy Ukrajiny + NATO, která se rozbíjí o ruskou obranu - fronta drží a efektivně likviduje zdroje NATO, ale to neznamená že tam situace není složitá.

    4) Podobné metody nejsou Putinův styl, jsou ve skutečnosti přesným opakem jeho modus operandi

    5) nenahraditelnost Wagnerovců je mýtus kterému ale oni sami věří, viz efektivita ruské armády posledních 14-21 dnů, která drží nápor ukrajinské ofenzívy a bojuje skvěle a malými ztrátami


    Kromě toho, všechny parametry zapadají stejně dobře nebo lépe do následujícího:

    1) MO chtělo likvidovat wágnera jako strukturu pro jeho neovladatelnost, wagnerovci se měli stát součástí ozbrojených sil RF

    2) Prigožinovi, který se cítil jako vládce wagnera a kterému stoupla moc do hlavy, ruplo v bedně a šel vabank

    3) když viděl že nemá podporu ani v ruské společnosti, ani v elitách, ani v národu, tak měl perspektivu buďto jít dále a prolít krev elitních útvarů a stát se jidášem, nebo se vzdát s garancí osobní bezpečnosti a svobody - rozhodl logicky vzdát se, protože se nenaplnily jeho naděje, že se k němu někdo přidá

    4) Lukašenko svědčí o tom že při jednání s ním byl Prigožin v euforii a choval se emocionálně, během jejich 30-minutového rozhovoru bylo 90% nadávek a 10% normálních slov

    Ve výsledku:

    vzpoura byla reálná a Rusko bylo schopno ji ustát, díky konsolidaci, a využije této situace ve svůj prospěch (bezesporu vyjde z této situace mnohem silnější a umožní to Putinovi řešit mnoho kádrových otázek, a mnoho krtků se odhalilo)

    a nikoliv "celé to byl důmyslný plán Putina".

    Kromě toho:

    https://e-news.su/in-russia/462213-vtoroe-obraschenie-putina-itogi-mjatezha-i-buduschee-prigozhina-rostislav-ischenko.html

  • Jednou větou: úspěšně překonaná krize posílí. To že Putin byl schopen situaci vyřešit a obrátit ji ve prospěch Ruska neznamená, že byla naplánována.

  • Kaktus
    upravené Wed 28 Jun 2023 ->

    @Hox

    Inu uvidíme. Stoprocentně doložit se nedá ani jedna teorie.

    Nenahraditelnost Wagnerovců není ve schopnosti bojovat, ale v tom, že je to velmi efektivní bojová skupina, která není pravidelnou ruskou armádou, tudíž když si nějaký oligarcha, šejk, nebo kmenový náčelník ,,najme'' Wagnerovce, může se Rusko tvářit, že ono s tím oficiálně nemá co dočinění.

    Na akci Prigožina se není možné dívat jako na převrat - to by muselo jít o eliminaci Putina, kdežto Prigožin cílil na MO. Jestli se odehrají nějaké změny zde, se až tak brzy nedozvíme, zřejmě by nebylo moc vhodné uprostřed bojové akce měnit vojenské vedení, na druhou stranu řízení mohou přebrat jiné skupiny a vedení může být vyměněno až na to přijde doba.

    Každopádně díky Prigožinovu angažmá v SVO vypluli na povrch problémy v armádě a korupční kamarádčofty. Tedy pokud bude potřeba měnit, bude se vědět kde a koho. Sám Putin prohlásil, že v armádě jsou parketoví generálové, tudíž asi bude co měnit.

    Že by byl Prigožin až tak nepříčetný, že by si myslel, že si jen tak přijede do Moskvy pro vrchní velení a projde mu to, byť je vedení zralé na výměnu? To si úplně nemyslím.

  • Hodnocení vzpoury ze strany Putina - prvních pár minut prvního videa. Může to být jasnější?

    "Ohrožení ústavního pořádku"

    "vzpoura, zrada"

    "v době kdy země čelí bezprecedentnímu vnějšímu tlaku"

    atd atd.

    https://60-minut.su/60-minut-vypusk-ot-27-06-2023-itogi-myatezha.html

  • Nejde jen o slova, ale hlavně o intonaci.

  • Hox
    Hox
    upravené Wed 28 Jun 2023 ->

    "bratrovražedná válka nad kterou si mnou ruce nepřátele Ruska"

    "zrádci národa"

    a podobná lexika

  • "...naši nepřátelé chtěli vzpoury využít a pomstít se za svoje neúspěchy na frontě..."

  • "..zrádci zradili nejen Rusko, ale i svoje kolegy z PMC wagner, které využili bez jejich vědomí..."

    "...většina bojovníků Wagnera jsou bezesporu patrioté a hrdinové.."

  • Kaktus
    upravené Wed 28 Jun 2023 ->

    Lexika je kouzelná věc, ale analýzy na základě vybuzených emocí nebývají moc přesné. Přesto jsou emoce to, čím se dav řídí nejefektivněji. Co taky jiného mohl národu říct...

    Domněnka:

    Mohlo skutečně jít o vzpouru, ale nemusel to být Prigožin, nýbrž právě MO, které ji chtělo provést. Protože ale Prigožin (Wagner PMC) přijel do Moskvy, museli by vyřešit nejdříve Wagnerovce a mohli se tak dostat do situace, kdy by převrat nebyl proveditelný. Ergo domluvili se. Jaké bylo zákulisí neví nikdo. Přesto si ale Putin nemůže dovolit prohlásit, že ministerstvo obrany jsou banda zrádců. Ve výsledku poslal Wagnery do Běloruska, kde s nimi musí počítat jak ukroši, tak poláci.

    Kdyby se Prigožin sbalil od Bachmutu a jel na Moskvu dalo by se to brát jako zrada, ale on nejdříve předal všechny pozice pravidelné armádě a až byly pozice zajištěny tak jel. Čili využít situace z hlediska územních zisků neměli ukroši jak. Možná ten ,,rozkol'' mezi MO a Prigožinem měl vyjevit úplně jiné struktury toužící po převratu. Jsou to šachy

  • Len jedna technicka: Wagner je PMC, ako take, aj ked je plne Rusov a patriotov vynutene podkopava centralnu moc. A to tam niesu ine narodnosti, ktore by tam boli len kvoli peniazom. O par rokov by sa to mohlo zvrhnut na samoriadene PMC a mat tu nieco, co sme mali v starom Rime ci v stredoveku. Wagner bol uz prilis velky a ohrozoval tym padom aj statnu moc. A Sojgu s Gerasimov mozu byt 'zradcovia' len preto, lebo chceli Wagnera zrovnat do laty. Wagner splnil svoje ulohy a je dobre, ze vacsina vojakov presla do armady.

  • Už se začíná dít to, o čem jsem psal. Probíhá čistka v armádě. Gerasimov sedí pořád v křesle, ale byl odstaven od řízení.

    „Gerasimov formálně zůstává náčelníkem generálního štábu, už se ale nepodílí na rozhodování ve věcech zvláštní vojenské operace,“ píše Rybar s použitím oficiálního ruského označení invaze na Ukrajinu.

    https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-putin-chce-vyhodit-generaly-kteri-nevystoupili-proti-prigozinove-vzpoure-40436275

  • Hox
    Hox
    upravené Thu 29 Jun 2023 ->

    "Nakonec si myslím, že všechny tyto teorie „Psyop“ jsou velmi slabé, pokud je hodnotíme v dobré víře v jejich vlastní podmínky. Jejich omyly mají společnou nit. Rusku se daří velmi dobře, armáda podává vynikající výkony při probíhající porážce ukrajinské protiofenzívy, nedochází k žádným vnitřním nepokojům a nepokojům a ekonomika roste. Psychopatická linie myšlení předpokládá, že v době, kdy se věci vyvíjejí dobře, by Putin podstoupil obrovské riziko zinscenováním falešné vzpoury za zanedbatelné zisky, čímž by riskoval nejen občanské nepokoje a krveprolití, ale také poškození obrazu stability a spolehlivosti Ruska v zahraničí."

    "Je pravděpodobné, že Wagnerova kolona sestřelující ruské letadlo (což Prigožin později prohlásil za „omyl“) ho vyděsila a utvrdila v tom, že zašel příliš daleko a nemá dobré východisko. Když soupeř dorovná a vy nemáte v ruce nic, nezbývá vám nic jiného než složit."

    "Takže nakonec jak neoliberální komentář, tak i důvěřivci ruského plánu zůstávají s neuspokojivým pohledem na události. Prigožin není ani předzvěstí změny režimu, ani figurkou v Putinově čtyřrozměrné šachové partii. Je to prostě rtuťovitý a divoce nezodpovědný člověk, který viděl, že mu bude odebrána jeho soukromá vojenská korporace, a rozhodl se podniknout extrémní a zločinné kroky, aby tomu zabránil. Byl to karetní hráč, který nemá nic v ruce a rozhodl se blafovat, aby se dostal z kouta – dokud jeho blaf nebyl odvolán."


    ps. uměl by nějaký zastánce teorie "byla to naplánovaná psychologická operace" vysvětlit, proč by si brala kolona wagnerovců mířících na moskvu v takovém případě prostředky protivzdušné obrany (buk, pancir)? K čemu je potřebovali, pokud by to bylo jen divadlo?

    Wagnerovci mířící na Moskvu sestřelili za 12 hodin více letadel a vrtulníků, než byly ztráty ruského letectva na frontu za celou dobu SVO (rok a 1/4).


  • Hox povedal/-a: uměl by nějaký zastánce teorie "byla to naplánovaná psychologická operace" vysvětlit, proč by si brala kolona wagnerovců mířících na moskvu v takovém případě prostředky protivzdušné obrany (buk, pancir)? K čemu je potřebovali, pokud by to bylo jen divadlo? ... Wagnerovci mířící na Moskvu sestřelili za 12 hodin více letadel a vrtulníků, než byly ztráty ruského letectva za celou dobu SVO (rok a 1/4)

    Skúsim:

    1. práve preto, aby to bolo dobré/uveriteľné divadlo (viď Covid divadlo a "vyrábanie" mŕtvych)
    2. treba pozrieť/získať info, čo/koho PVO vlastne zostrelilo, až potom sa dá hodnotiť
  • Proč se tu vůbec spekuluje na téma, že ty letadla sestřelil někdo jiný než wagnerovci? To je kompletně absurdní. To že je sestřelili wagnerovci je doloženo ze spousty stran a potvrzeno Prigožinem. Ná základě jaké objektivní informace se tu spekuluje tímto směrem?

  • Když si přečtete o jaké sestřelené letadlo se jednalo, tak alespoň mě nikdo nepřesvědčí, že jej sestřelili Wagnerovci. Takových letadel měli Rusové jenom 12. Toto letadlo musel někdo cíleně zasáhnout. Je docela možné, že kromě jiného, šlo také o to letadlo. Kdo ví, kdo byl v té době na palubě a co se tam dělo.



  • Власти Ивановской области помогут семьям членов экипажа самолета Ил-22, базировавшегося в регионе и сбитого ЧВК «Вагнер» во время мятежа 24 июня. Об этом сообщила пресс-служба правительства области.

    «Соболезную и разделяю горечь утраты с семьями погибших героев. Во время прохождения военной службы каждый из них проявил качества настоящего офицера: доблесть, мужество и самоотверженность, верность присяге, — с честью выполнив свой воинский долг. Вечная память героям», — цитирует пресс-служба слова губернатора Станислава Воскресенского.

    По его словам, члены семей погибших военных получат всю необходимую поддержку.

    25 июня военный корреспондент «Первого канала» Ирина Куксенкова сообщила, что вагнеровцы сбили под Воронежем Ил-22 с десятью членами экипажа на борту. Все они погибли.

    «Когда [основателя ЧВК Евгения] Пригожина уже в штабе ЮВО спросили зачем, ведь этот самолет не наносит ударов, а выполняет другие функции, он сказал — а дурак пвошник в колонне все взлетающее сбивал», — писала военкор, добавив, что Пригожин согласился выплатить 50 миллионов рублей компенсации родным погибших летчиков.


    Tady to máš černé na bílém, Prigožin nabídl rodinám zemřelých vojáků z il-12 50 milionů jako kompenzaci, na dotaz proč Wagnerovci ty letadla sestřelili, odpověděl, "Hlupák operátor PVO střílel po všem co letělo". Zkusím se znovu zeptat, na základě jaké objektivní informace tvrdíš, že to bylo jinak?

  • To, že dá kompenzaci rodinám, nic neříká o tom, kdo sestřelil letadlo. Celá citace o sestřelu může a nemusí být pravda. Pokud to je pravda, ptám se, v jaké výšce a jak daleko bylo toto letadlo? A to letadlo nemělo elektronické označení? To chceš říct, že u Wagnera u PVO pultu slouží magoři? T edy pálí hlava nehlava bez rozkazu?

    Dle mého, Prigožin vzal na sebe osobně vinu za sestřelení letadla, aby to vše utichlo a dál se ztráta strategického letadla nerozmazávala.

  • Pokud si mysleli, že letadla a vrtulníky letí bombardovat je, tak je mohli sestřelit jednoduše ze strachu. Jaký by mělo smysl cíleně sestřelit vrtulník s REB výbavou který nemá žádné útočné zbraně? Žádný. Jediné vysvětlení je kombinace strachu a hlouposti.

  • No už vidím, jak se žoldáci, zocelení v bojích v Africe a Bůh ví ještě kde, bojí, nebo jsou postiženi hloupostí.