Blízky východ

1235

Komentáre

  • Zora
    upravené 16 Apr 11:02 ->


    IRÁN NEPLÁNUJE POKRAČOVAŤ V ÚTOKOCH NA IZRAEL

    14.04.2024

    Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján povedal, že jeho krajina nemá v úmysle pokračovať vo vojenskej operácii proti Izraelu. „V tomto okamihu Iránska islamská republika nemá v úmysle pokračovať v obranných operáciách,“ napísal minister na mikroblogovacej sieti X. „Ale ak to bude potrebné, nebude váhať chrániť svoje legitímne záujmy pred akoukoľvek novou agresiou," dodal šéf iránskej diplomacie. 

    Abdollahján označil útok na Izrael za „využitie práva na legitímnu obranu“ a uviedol, že to ukazuje zodpovedný prístup Iránu k „regionálnemu a medzinárodnému mieru a bezpečnosti“.


    --

    Arabští komentátoři na sociálních sítích:

    Útok Íránu drony na Izrael byl naplánován a dohodnut Íránem, Izraelem a USA

    15.4.2024

    Přímý útok Íránu na Izrael ze 14. dubna 2024, který zahrnoval odpálení stovek bezpilotních letounů a desítek řízených střel a balistických raket, vyvolal na sociálních sítích v arabském světě řadu reakcí. Novináři a komentátoři, zejména v Perském zálivu, tvrdili, že útok byl předem dohodnutý mezi Íránem, Izraelem a USA, a jako důkaz uváděli minimální škody a oběti, které byly navzdory rozsahu útoku způsobeny. Autoři se Íránu vysmívali a označovali jeho útok za „show“ a „frašku“, která si má zachovat tvář.

    Následuje ukázka těchto příspěvků:

    Saúdští spisovatelé: Saúdská Arábie: „Šlo o „frašku“, „podvod“ a „bouři ve sklenici vody“

    Saúdský výzkumný pracovník a bezpečnostní konzultant Mohamad Al-Hadla, který je rovněž sloupkařem saúdského deníku Al-Džazíra, na svém účtu X napsal: „Představení skončilo, když Írán prohlásil, že jeho reakce skončila po [odpálení] těchto hloupých dronů a raket, které nikdy nedoletěly k Izraeli a nebyly ničím jiným než předem dohodnutou fraškou, jejímž cílem bylo zachovat perskou čest, kterou Izrael denně pošlapává. [Írán] není schopen se [Izraeli] přímo postavit, protože je příliš zbabělý na to, aby proti Izraeli operoval bez [předchozí] vzájemné dohody. Jeho síla existuje pouze proto, aby se předváděl před Araby...“[1].

    Saúdský novinář Saleh Al-Fahid napsal: „Íránská 'plánovaná a dohodnutá' odpověď skončila. Izrael začal sklízet plody tohoto útoku: USA se sjednocují kolem Izraele, vojensky a politicky jej podporují a hluboce se zasazují o jeho bezpečnost. Stalo se tak poté, co americká administrativa a evropské metropole zaujaly vůči izraelské vládě tvrdý postoj a pohrozily, že jí přestanou dodávat útočné zbraně.“[2]

    Chálid al Saúd, saúdský akademik, napsal: „Opona nad fraškovitou válkou mezi Íránem a Izraelem se zatáhla. Je to velmi zábavné představení, které by se mělo stát dětskou hrou.

    Saúdský novinář Fahd Deepaji se v sérii příspěvků vysmíval íránské reakci. Jeden z příspěvků zněl takto: „Všichni jsme si mysleli, že je to pravda: V dalším příspěvku se objevilo: „Írán oznámil, že útok skončil dříve, než začal,“ a v dalším se objevilo: „[Byla to] bouře ve sklenici vody. To znamená: nějaké obtěžování a křik [ze strany Íránu], které nemělo za následek žádné oběti ani škody.“ Deepaji také zveřejnil obrázek s popiskem „Realita“, na němž sedí muži v turbanech s muži v kipách, obklopeni různými démonickými postavami, na pozadí kombinované íránsko-izraelské vlajky, což naznačuje spolupráci mezi Izraelem a Íránem[3].

    Saúdský spisovatel Dr. Muhammad Al-Quaiz napsal: „Íránská veselá reakce proti Izraeli není ničím jiným než ohňostrojem a její [jediné] oběti byly v Jordánsku. Hora porodila myš. Mělo by to vyvolat znepokojení, ale Netanjahu se vůbec neznepokojil...“.

    V dalším příspěvku napsal: „Íránská odveta, která zahrnovala drony a rakety... jak bylo dohodnuto mezi Íránem, Amerikou a Izraelem, skončila zraněním izraelské dívky a smrtí tří Jordánců. Pod touto zradou je [podepsáno] několik jmen, především jména osy odporu a jejích zbraní v Iráku, Sýrii, Libanonu a Jemenu.“[4]

    Ahmad Al-Fifi, vysoce postavený důstojník saúdské armády ve výslužbě, napsal: „Obecně mají manévry s ostrou střelbou 5% míru zásahu proti majetku a lidem. Včerejší ničivá válka, do které se zapojilo velké množství raket a bezpilotních letounů, však byla bezprecedentní. Ztráty a škody na majetku byly 0 % – [zatímco] v Gaze bylo při letecké pomoci zabito dítě...“[5].

    Kuvajtští spisovatelé: Íránská show s vědomím Ameriky

    Podobná kritika zazněla i od kuvajtských spisovatelů. Ahmad al-Džaralláh, redaktor kuvajtského deníku Al-Siyassa, napsal na X: „Všechny íránské rakety a bezpilotní letouny a všechny rakety Satanovy strany [tj. hnutí Hizballáh, což doslova znamená 'Boží strana'], které byly oslavovány a vypouštěny na Izrael, byly [vypouštěny] s jeho vědomím a s vědomím USA a všechny dopadly mimo území Izraele, na arabskou půdu...“. Škoda, že rakety vypálené Íránem a jeho zmocněnci v arabských hlavních městech, která okupuje, nezasáhly ani kurník v Izraeli.“[6].

    Kuvajtský internetový influencer Meshal Al-Nami napsal na svůj účet X 13. dubna ve 23:30, tedy několik hodin předtím, než rakety a drony dorazily do Izraele: „Íránský útok proti Izraeli je směšný. Írán vypustil bezpilotní letouny a poté [okamžitě] oznámil, že tak učinil, aby je Izrael mohl zachytit, protože by jim trvalo osm hodin, než by do Izraele dorazily.“ Al-Nami k příspěvku přidal smějící se emoji[7].

    V pozdějším příspěvku, přibližně hodinu předtím, než bezpilotní letouny dorazily do Izraele, Al-Nami napsal: „Izrael oznámil, že se připravuje na íránský úder přibližně hodinu před jeho zahájením, a uvedl, že v 1:00 ráno uzavře svůj vzdušný prostor. To znamená, že Izrael ví, kdy začala přehlídka íránského útoku [a] kdy rakety a bezpilotní letouny dosáhnou jeho území.“[8].

    Ve 2:00 ráno, kdy bezpilotní letouny a rakety dosáhly Izraele, Al-Nami napsal: „To je vše, íránská show skončila, jděte spát...“[9].

    Alžírský novinář: „Íránský režim se snaží o to, aby se mu podařilo dostat se na svobodu: Od kdy se nepříteli předem oznamuje čas a cíle útoku? A jak je možné, že nebyla zabita ani kočka nebo toulavý pes?

    Alžírský novinář Anwar Malek, který žije ve Francii, v sérii příspěvků na svém účtu X napsal, že íránský útok byl koordinován s USA a Izraelem. Napsal: „Kdo věří, že ajatolláhové [z Íránu] jsou nepřátelští vůči nepřátelům Arabů [jako je Izrael] a podporují jejich spravedlivé věci [jako je palestinská věc], že budou riskovat vedení války, aby [odstranili] útlak nějakého Araba, nebo že jim záleží na bezpečnosti sunnitských zemí a jsou ochotni zajistit jejich stabilitu – potřebuje navštívit psychiatra kvůli svým bludům...“[10].

    V jiném příspěvku napsal: „To, co se odehrálo mezi Tel Avivem a Teheránem, nebylo nic jiného než šarvátka dvou spojenců pod patronací většího spojence, kterým jsou USA, s cílem zesměšnit důvěřivé staré Araby, jejichž bratři jsou vyhlazováni v Palestině, Sýrii, Iráku a v Libanonu kvůli destruktivnímu plánu [íránských] ajatolláhů...

    Proč Írán nepoužil balistické rakety dlouhého doletu, které [islámské] revoluční gardy [tvrdí, že] vlastní a o nichž tvrdí, že jsou schopny zdemolovat hlubiny Tel Avivu, stejně jako Izrael zdemoloval [íránský] konzulát v srdci Damašku a zavraždil nejdůležitějšího generála sil Al-Kods? ... Vážně, co je to za reakci, když celý svět předem znal čas [útoku], typ použitých zbraní, trasu bezpilotních letounů a jejich cíle, a když už několik hodin před zahájením [útoku] o něm byly na [televizních] obrazovkách nejnovější zprávy? Ach, vy důvěřivci, probuďte se, jste jen pěšáci ve velkém divadle...“[11].

    Malek se také pozastavil nad tím, jak je možné, že „Írán zaútočil na Izrael 185 bezpilotními letouny, 36 řízenými střelami a 110 raketami země-země, a přesto byly všechny zachyceny a nebyla [zabita] ani jedna zatoulaná kočka nebo pes...“. „[12] Na adresu zpráv, že Írán předem informoval Izrael o odpálení raket a o zamýšlených cílech, Malek napsal: „Panebože, stalo se někdy na světě, že by entita, která chce zaútočit na svého nepřítele... předem informovala jeho i celý svět o tom, jaké budou cíle? !!!!!“[13].

    Palestinský novinář: Íránská reakce byla součástí dohody

    Palestinský novinář Ayman Khaled napsal: „Dohoda byla uzavřena.... Írán byl do odpovědi na letecký útok na [svůj] konzulát [v Damašku] zatažen jako součást dohody: Útok bezpilotními letouny jako první, aby izraelská veřejnost mohla přijmout veškerá opatření, [a pak] zaútočit na prázdné oblasti v Negevu.“[14].

    Odkazy

    1. Twitter.com/drmohanadalhdla, April 14, 2024.
    2. Twitter.comsalehfahid. April 14, 2024.
    3. Twitter.com/fahddeepaji1, April 14, 2024.1
    4. Twitter.com/ALQUAiZ, April 14, 2024.1
    5. Twitter.com Ahmedmalfifi, April 14, 2024
    6. Twitter.com/Ahmadaljaralah, April 14, 2024.
    7. Twitter.com/Meshal_Alnami, April 13, 2024.
    8. Twitter.com/Meshal_Alnami, April 14, 2024.
    9. Twitter.com/Meshal_Alnami, April 14, 2024.
    10. Twitter.com/anwarmalek, April 14, 2024.
    11. Twitter.com/anwarmalek, April 14, 2024.
    12. Twitter.com/anwarmalek, April 14, 2024.
    13. Twitter.com/anwarmalek, April 14, 2024.
    14. Twitter.com/aypress, April 14, 2024.

    Arab Commentators On Social Media: Iran's Drone Attack On Israel Was Planned And Agreed-Upon By Iran, Israel, And The U.S. vyšel 14.4.2024 na memri.org


  • Už v nedeľu poobede som si prečítal vyjadrenie Iránu v zmysle, že útokom považuje vec za vybavenú, ukončenú.

    Čiže klasická hra na zlého a dobrého, alebo toho, čo je pri moci a opozíCIA voči nemu.

    Ale som rád, že z tejto strany nehrozí vojenský konflikt, alebo zvyšovanie napätia.

  • Priznanie v MSM - ovplyvňovanie počasia:


    K záplavám si Emiráty možná přispěly samy. „Očkovaly“ oblaka

    18. 4.24

    Spojené arabské emiráty (SAE) zasáhl liják biblických rozměrů. Silnice se změnily v řeky, vyprahlá poušť pocítila, jak zničující mohou být záplavy. Tisíce cestujících uvízly na dubajském letišti. Na ulicích zůstali lidé uvězněni ve svých autech. K nejhorší bouři za posledních 75 let možná přispěli sami šejkové, protože od roku 2021 si „vyrábějí déšť“. Klimatologové ale tvrdí, že silné srážky oblast pravidelně zasahují a budou stále častější a intenzivnější.

    Spojené arabské emiráty experimentují s počasím od začátku nového tisíciletí. Zejména metoda „očkování mraků“ se používá opakovaně, upozornil deník Bild.

    Národní meteorologické centrum (NCM) přiznalo, že v neděli a v pondělí nasadil k hrátkám s počasím skutečně letadla. V úterý pak zřejmě obloha odpověděla po svém.

    Když se přidá kapka ke kapce

    Při „očkování“ mraků se do oblak rozprašuje letadly či drony jodid stříbrný. Nerozpustná sůl přitahuje nejjemnější částečky vody ve vzduchu. Tím se zrnka soli stávají těžšími a těžšími, dokud nenasbírají tolik vody, že vznikne dešťová kapka. A je pak tak těžká, že padá na zem jako srážky. Tento proces napodobuje přirozený vznik deště.

    Podle profesora Maartena Ambauma, meteorologa z univerzity v britském Readingu, který na projektu dříve pracoval, si už v roce 2021 Emiráty „vyčarovaly“ dostatek mraků, z nichž by mohlo pršet. Teď se zapřísahává, že s potopou těchto dnů nemá nic společného.

    A nejsou to „jen“ klimatické změny?

    Ani není jisté, do jaké míry v SAE současné záplavy skutečně rozproudilo zmíněné „očkování“.

    „Tato část světa se vyznačuje dlouhými obdobími bez deště a poté nepravidelnými, silnými srážkami, ale i tak se jednalo o velmi vzácné srážky,“ konstatoval Ambaum podle serveru zpravodajské stanice BBC.

    Zatím není možné přesně určit, jakou roli sehrála u daných záplav změna klimatu. To vyžaduje úplnou vědeckou analýzu přírodních a lidských faktorů, která může trvat několik měsíců. Rekordní srážky však podle odborníků odpovídají tomu, jak se klima mění.

    Jednoduše řečeno: teplejší vzduch pojme více vlhkosti – asi o sedm procent navíc na každý stupeň Celsia –, což může opět zvýšit intenzitu deště.

    „Intenzita deště byla rekordní, to ano, ale je to v souladu s oteplujícím se podnebím, s větším množstvím vlhkosti,“ vysvětlil britský klimatolog Richard Allan s tím, že to vše obecně způsobuje, že silné srážky a související záplavy jsou postupně silnější.

    Nedávná studie navíc naznačila, že roční úhrn srážek by se mohl do konce století na většině území SAE zvýšit až o 30 procent, jelikož svět se bude nadále oteplovat.

    „Pokud lidé budou i nadále spalovat ropu, plyn a uhlí, klima se bude nadále oteplovat, srážky budou i nadále intenzivnější a lidé budou i nadále umírat při povodních,“ řekla poměrně tvrdě klimatická vědkyně Friederike Ottová působící na Imperial College London.

    Větru a dešti zkoušejí poroučet i Čína a Rusko

    S počasím si pohrávají zejména Rusové a Číňané. V roce 2008 použil Peking „naočkování“ mraků, aby odvrátil případnou bouřku při zahájení olympijských her – prostě se mělo rozpršet dříve.

    Rusové každoročně „očkují“ mraky, aby jim na přehlídku vítězství 9. května v Moskvě vyšla modrá obloha. Ne vždy s úspěchem.

    V Německu se mraky „očkují“, aby ochránily zemědělství před krupobitím, zejména na jihu.

    San Diego 1916: Obchodník s deštěm

    Už v lednu roku 1916 nabídl své služby městské radě v kalifornském San Diegu Charles Hattfield, který tvrdil, že za 10 tisíc dolarů město a jeho okolí zbaví katastrofálního sucha. Sám sebe skromně nazýval „urychlovačem vlhkosti“.

    K obloze tehdy z věže, kterou postavil s mladším bratrem, vypustil „zaklínadlo“, tj. směs chemikálií. A skutečně, 6. ledna začalo pršet. Prudký liják s přestávkami však trval téměř celý měsíc, připomněl list The Los Angeles Times.

    Katastrofální sucho v San Diegu se tak Hattfieldovi možná podařilo zahnat. Na druhé straně ale přišly katastrofální záplavy. Protrhla se při nich hráz jednoho z městských rezervoárů na vodu, přičemž škody byly vyčísleny na tehdy závratných 3,5 milionu dolarů. V důsledku záplav navíc zahynulo více než 20 osob.

    V obavách z lynče tento „vyvolávač deště“ opustil město. Když vody opadly, Hatfield se vrátil a podal žalobu. Soudní spory se v podstatě bezvýsledně táhly roky.

    Vznikla každopádně legenda o „obchodníkovi s deštěm“ a doteď se vedou debaty, zda šlo o podvodníka či jen člověka s hlubokými znalostmi meteorologie, který si zkrátka byl jistý, že nějaké deště přijdou tak jako tak. Anebo jestli se mu to fakt povedlo, avšak trošku se to „zvrtlo“.

    Na jedné straně se obecně objevují varování před zásahy do složitého systému, kterému ještě plně nerozumíme. Například v roce 2009 vyvolalo „očkování“ mraků v Číně sněhovou bouři, která tvrdě zasáhla hlavní město.

    Za druhé, zatím není k dispozici žádný spolehlivý vědecký důkaz, že postup stoprocentně funguje. Některá „očkování“ mraků jsou neúspěšná a v jiných případech mohlo pršet přirozeně.


  • Tak zase ,,Izrael'' šarachnul po Íránu, přímo na jeho území

    IZRAELSKÉ ÚDERY NA ÍRÁN

    - Výbuchy hlášeny v provincii Isfahán ve středním Íránu

    - Téměř simultánní zprávy o výbuších v Iráku a jižní Sýrii

    - Americký představitel potvrdil ABC News, že Izrael provedl úder uvnitř Íránu

    - Íránská státní média potvrdila výbuch v Isfahánu

    - Významné přesměrování komerčních letadel při uzavření klíčových částí íránského vzdušného prostoru

    - Cena ropy vzroste téměř o 4 % kvůli obavám z další eskalace

    https://x.com/spectatorindex/status/178 ... a1B0zf8i7g

    Jak už nebožtík Kissinger prohlásil, Izrael přesluhuje a už dávno neměl existovat. Pro Írán není problém ani tak Izrael, jako spíše Benjiho klika. Vojensky a ekonomicky je Izrael proti Íránu trpaslík. USA se chtějí přímé konfrontaci s Íránem vyhnout, neb by jim mohla způsobit nepřijatelné ztráty (a to nejen vojenské, ale i ekonomiké), holt nejedná se o bandu pantofláčů. Navíc má smlouvu s RF ohledně vojenské spolupráce a územní celistvosti. Ztráta Izraele by značně eliminovala vliv USA na středním východě. Benji pro to, chtě, nechtě aktuálně dělá všechno možné a je možné, že jej k tomu motivuje někdo jiný. Otevřený konflikt by byl ekonomický megaprůser - zejména pro dolar. A ropa by byla luxusní zboží.


  •  V Gaze byl objeven masový hrob s těly bez hlavy a kůže a odstraněných orgánů.

    21.4.24

    Palestina:

    Generální ředitel vládního informačního úřadu v Gaze Ismail Al-Thawabta uvedl, že týmy civilní obrany nalezly v masovém hrobě objeveném poblíž nemocnice Nasser v Chán Júnisu těla bez hlav a kůže a že některá z nich byla zbavena orgánů.

    Podle Al-Džazíry vládní mediální úřad předpokládá, že izraelská armáda popravila v Násirově zdravotnickém komplexu 700 Palestinců a pohřbila je v masových hrobech. Týmy civilní obrany dosud nalezly v Chán Júnisu těla více než 190 Palestinců a další dva tisíce se pohřešují po stažení Izraele z několika oblastí pásma Gazy. Pátrací a vyprošťovací akce po dalších obětech pokračují.

    Al-Thawabta rovněž vyzval k mezinárodnímu vyšetřování příčin rozkladu a vypařování těl /našiel sa z nich popol/ a zároveň k určení typu zbraní použitých při vyhlazování. Osud desítek lidí v Násirově zdravotnickém komplexu zůstává po stažení Izraele z Chán Júnisu neznámý.

    Ničivá válka v Gaze pokračuje a Izrael je před Mezinárodním soudním dvorem obviněn z genocidy.

    Zdroj: https://lemediaen442.fr/urgent-un-charnier-decouvert-a-gaza-avec-des-corps-sans-tete-sans-peau-et-depouilles-de-leurs-organes/


  • Zora
    upravené 27 Apr 20:36 ->

    V této dystopii je odpor proti genocidě zločinnější než její páchání

    Caitlin Johnstone

    26.4.2024  Témata: IzraelPalestinaGaza

    Ze všech těch zběsilých řečí o propalestinských demonstracích na univerzitách v posledních dnech jasně vyplývá, že naše civilizace je natolik zvrácená a vyšinutá, že odpor proti genocidě považuje za mnohem horší než její páchání. To je tak zaostalé, jak jen společnost může být.

    Vážně, zkuste si představit ještě zvrácenější a nevyrovnanější civilizaci, než je ta, která se více pohoršuje nad těmi, kdo protestují proti genocidním zvěrstvům, než nad těmi, kdo je páchají. Civilizaci, kde lidé nosí kalhoty přes hlavu a celý den chodí pozpátku? Ta by byla méně nebezpečná. Civilizace, kde jsou psi pány lidí a děti chodí do práce, zatímco jejich rodiče do školy? Ta by byla ještě méně šílená.

    Nic absurdnějšího na tomto světě být nemůže. Vlastně je těžké si představit něco horšího. Pokud si myslíte, že každodenní masakry nevinných civilistů jsou normální a přijatelné a že jakýkoli odpor proti této praxi považujete za zrůdnou a ďábelskou ohavnost, pak jste stejně narušení a slepí vůči realitě jako kterýkoli jiný šílenec ve městě. Možná ještě horší.

    Považovat masové vojenské masakry za morální a odpor vůči nim za nemorální čin znamená žít v etickém a mentálním vesmíru zcela převráceném naruby. Znamená to vstoupit do imaginárního tunelu zcela odtrženého od reality. Ale právě takový dominantní světonázor se nám politicko-mediální třída této společnosti snaží vnutit do chřtánu, den co den, po celý náš život.


    Právě jsem viděl tweet komentátorky Briahny Joy Grayové, že aby v New York Times našla jakoukoli zmínku o stovkách Palestinců v masových hrobech objevených v Gaze, musela prolistovat nejméně čtyři články o propalestinských protestech na univerzitních kampusech – včetně dvou názorových článků kritizujících protestující.

    Co je to za zvrácenost, co je to za krvavou dystopii, že lidé získávají informace a utvářejí si názory z těchto zpravodajských serverů? Celá naše civilizace je nasycena takovouto realitu zkreslující propagandou a lidi to přivádí k šílenství. Naše morální kompasy byly otočeny o 180 stupňů od pravého severu a naše vnitřní senzory jsou naladěny na zcela parazitické frekvence.

    Potřebují, abychom se takhle zbláznili, aby mohli dál podporovat planetární impérium, které doslova nemůže existovat bez permanentního násilí a tyranie. Potřebují, abychom věřili, že nahoře je dole a černá je bílá. Nejenže potřebují, abychom nebyli schopni rozlišovat mezi dobrem a zlem, ale také potřebují, abychom věřili, že špatné je správné a správné je špatné. Proto den co den buší do našeho kolektivního vědomí nesmírně agresivními psychologickými operacemi v podobě propagandy v mainstreamových médiích, aby zajistili, že naše vnitřní mechanismy budou dostatečně narušeny, abychom souhlasili s takovým stupněm zvrácenosti, který je nutný k tomu, aby nás naši vládci mohli na této planetě nadále ovládat.

    To se naše vládnoucí třída rozhodla považovat za samozřejmost, jak se vyjádřil Aaron Bushnell chvíli předtím, než se upálil na protest proti genocidě v Gaze. Společnost, kde se masovým hrobům dostává méně mediální pozornosti než univerzitním demonstrantům. Společnost, kde politiky více zajímá zastavení propalestinských demonstrací na univerzitních kampusech než vražedný útok Izraele na oplocenou enklávu plnou dětí. Společnost, kde je snaha zastavit genocidu považována za zločin a páchání genocidy za čestný čin.

    Dans cette dystopie, être opposé à un génocide est plus criminel que d'en commettre un vyšel na ssofidelis.substack.com 24.4.2024.

    --

    Caitlin Johnstone je nezávislá novinářka podporovaná čtenáři z Melbourne v Austrálii. Její politické spisy lze nalézt na Medium a na její facebookové stránce facebook.com/CaitlinAJohnstone.

    Další materiály na WEBu https://caitlinjohnstone.com/

    https://zvedavec.news/autori/1815-caitlin-johnstone

  • Izrael v Gaze eliminuje posledné zvyšky medzinárodného práva

    Daniel Veselý, publicista

    23.04.2024

    Od vražedného výpadu Hamasu a ďalších palestínskych militantov na izraelské územie a od začatia brutálnej izraelskej odvety v Pásme Gazy uplynulo viac ako pol roka. Teraz sme svedkami monumentálnej deštrukcie palestínskeho elementu v Gaze, ako aj eliminácie posledných zvyškov medzinárodného práva.

    Medzinárodný súdny dvor (ICJ) na konci januára vo svojom predbežnom vyhlásení uviedol, že existuje možnosť, že Izrael sa v Gaze dopúšťa genocídy. ICJ vydal nariadenie, aby Izrael možným genocídnym praktikám zabránil a aby zaistil prísun humanitárnej pomoci. Izrael, posilnený systematickým americkým vetovaním rezolúcií BR OSN požadujúcich okamžité prímerie (či americkým „vykostením“ marcovej rezolúcie BR OSN volajúcej po bezpodmienečnom prepustení izraelských rukojemníkov) a neustálym transferom zbraní, požiadavky ICJ okázalo ignoroval.

    O dva mesiace neskôr ICJ vydal dodatočné predbežné opatrenia, podľa ktorých má Tel Aviv Palestínčanom v Gaze bezodkladne poskytnúť humanitárnu pomoc a na tento účel otvoriť viac hraničných priechodov. Izrael má tiež svojej armáde (IDF) zabrániť, aby „robila činy, ktoré predstavujú porušenie práv obyvateľov Gazy ako chránenej skupiny podľa Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy“.

    Treba zdôrazniť, že Juhoafrická republika vo svojej žalobe proti Izraelu zaslanej v decembri ICJ zdokumentovala rad genocídnych výrokov na adresu Palestínčanov v Gaze z úst vrcholných izraelských predstaviteľov, predovšetkým premiéra Netanjahua, prezidenta Herzoga a ministra obrany Galanta.

    Nasadenie umelej inteligencie v Gaze

    Expozé izraelských webov +972 Magazine a Local Call citované západnými médiami rozmetáva tvrdenia o ľudských štítoch držaných Hamasom, ktoré pred niekoľkými rokmi vyvrátila Amnesty International. IDF na základe výpovedí šiestich izraelských spravodajcov používa pri útokoch v Gaze umelú inteligenciu. Dozvedáme sa, že izraelská armáda pomocou špeciálnych programov Gospel, Lavender a Where's Daddy? povolila usmrtenie 15 až 20 civilistov za jedného nižšie postaveného člena Hamasu, zatiaľ čo za zabitie vyššie postaveného predstaviteľa Hamasu obetovala 100 až 300 civilistov.

    Zdá sa, že Izrael upustil od väčšieho úderu na Irán výmenou za zelenú od Bidenovho kabinetu pre dlhodobo plánovanú ničivú izraelskú inváziu do Rafahu.

    Izraelská armáda počas ťaženia zničila kľúčovú civilnú infraštruktúru v Gaze, vrátane vládnych úradov, nemocníc, škôl, univerzít, pekární, solárnych zariadení a poľnohospodárskej pôdy. Podľa humanitárnych organizácií sa IDF v Gaze dopúšťa mimosúdnych popráv vrátane žien a detí, sexuálneho násilia a mučenia; stále sa odkrývajú nové masové hroby. Svedectvá o týchto a podobných prípadoch sa množia.

    Západný breh: rast ilegálnych osád

    Zatiaľ čo sú zraky svetovej verejnosti upreté na Gazu, na okupovanom Západnom brehu Jordánu prebiehajú pogromy, z domovov sú vyháňané celé komunity – často za účasti či asistencie izraelskej armády. Budujú sa nové izraelské checkpointy a cesty, rozrastajú sa ilegálne osady, ktoré ohrozujú organické prepojenie centra palestínskeho kultúrneho, ekonomického a politického života vo východnom Jeruzaleme od zvyšku Západného brehu, a nezákonné zaberanie pôdy naberá na obrátkach. Na udalosti zo 7. októbra svojimi životmi zaplatili stovky Palestínčanov, ktorí v Gaze vôbec nežijú – hoci Hamas Západný breh nekontroluje. Ďalších takmer 10-tisíc osôb bolo zatknutých, mnohé bez akéhokoľvek obvinenia.

    Hoci viacerí experti údaje ministerstva zdravotníctva Pásma Gazy o počte zabitých Palestínčanov vyvracajú, decembrová štúdia vedeckého časopisu Lancet správnosť týchto dát potvrdzuje. Výskumníci zdôraznili, že registrácia obetí izraelských útokov je od 10. novembra prakticky nemožná. Je teda zrejmé, že počty usmrtených Palestínčanov sú drasticky podhodnotené, ak vezmeme do úvahy aj epidemiologické štúdie, ktoré predikujú desiatky tisíc úmrtí v dôsledku hladovania a chorôb.

    Smrtiaci izraelský útok na skupinu západných humanitárnych pracovníkov z organizácie World Central Kitchen prinútil Bidenov Biely dom, aby Tel Aviv dôraznejšie pokáral a zatlačil naň, aby do Gazy vpustil viac humanitárnej pomoci. Ďalším (a zrejme zásadným) dôvodom, prečo Washington pokarhal Netanjahua, je katastrofický pokles volebných preferencií úradujúceho amerického prezidenta Joea Bidena v súvislosti s jeho podporou izraelskej operácie v Gaze.

    Eskalácia konfliktu medzi Iránom a Izraelom?

    Dlhodobá „tieňová vojna“ nízkej intenzity medzi Izraelom a Iránom vstúpila do horúcej fázy po tom, čo Tel Aviv zaútočil na iránsku diplomatickú misiu v Damašku, kde vedľa lídrov iránskych revolučných gárd zahynuli aj dvaja civilisti. Netanjahu, ktorý túži po napadnutí Iránu už viac ako 20 rokov, týmto bezprecedentným krokom dočasne odklonil pozornosť od svojich masakrov v Gaze a zároveň otupil vlažnú kritiku Bieleho domu, ktorý mu spolu s ďalšími štátmi prišiel na pomoc, keď Irán proti Izraelu vykonal spektakulárnu, hoci symbolickú odvetu. Následný izraelský protiúder na iránskom území bol tiež symbolického rázu, zrejme na nátlak Washingtonu. Zdá sa, že Izrael upustil od väčšieho úderu na Irán výmenou za zelenú od Bidenovho kabinetu pre dlhodobo plánovanú ničivú izraelskú inváziu do Rafahu.

    Už teraz je úplne zjavné, že sa Netanjahuov režim napriek verbálnym výhradám a deklarovanej frustrácii Bieleho domu aj naďalej teší štedrej vojenskej a diplomatickej podpore USA a nemieni poľaviť vo svojom zúrivom úsilí urobiť z Pásma Gazy neobývateľnú pustatinu.


  • V Afganistane spustili očkovaciu kampaň proti detskej obrne

    Kábul 29. apríla (TASR) - V Afganistane spustili v pondelok novú očkovaciu kampaň proti detskej obrne. Cieľom je ochrániť približne 10,7 milióna detí do päť rokov pred týmto nebezpečným ochorením. Oznámilo to afganské ministerstvo zdravotníctva, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

    Očkovacia kampaň potrvá štyri dni a bude prebiehať v 31 z 34 afganských provincií. V provinciách Ghór, Dájkundí a Bámján bude očkovanie prebiehať neskôr, keďže situáciu v nich v súčasnosti komplikuje chladné počasie a dažde, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

    "Spolu s našimi partnermi sme odhodlaní odstrániť detskú obrnu z Afganistanu," uviedol minister zdravotníctva vlády hnutia Taliban Kalandár Ibad. "Budeme neunávne pracovať a pokračovať v očkovacích kampaniach proti detskej obrne a doplnkových zdravotníckych službách, kým nedosiahneme cieľ úplného vyhubenia detskej obrny," dodal.

    Ministerstvo vyzvalo miestnych predstaviteľov a duchovných, aby spolupracovali s poskytovateľmi očkovania.

    Svetová zdravotná organizácia (WHO) ešte v decembri varovala, že repatriácia migrantov zo susedného Pakistanu zvýšila riziko šírenia tohto nebezpečného vírusu. Afganistan odvtedy uskutočnil najmenej tri kolá celonárodnej vakcinácie proti detskej obrne.

    Očkovacie kampane v Afganistane aj Pakistane sú často sprevádzané ťažkosťami. V oboch krajinách sa šíria konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že vakcína proti detskej obrne spôsobuje neplodnosť a že ľudia, ktorí vakcínu podávajú, sú tajní agenti.

    V Afganistane od augusta 2021 vládne radikálne hnutie Taliban, ktoré ešte pred opätovným prevzatím moci v celej krajine zakázalo vakcinácie v oblastiach pod jeho kontrolou. Organizácii spojených národov sa však potom úspešne podarilo vyjednať obnovenie očkovacieho programu v celom Afganistane.


  • Turecko sa pridáva k žalobe Juhoafrickej republiky na Izrael

    PS: trochu ďalšieho piesku do súkolia


  • OSN: Obnova zbombardovaných domov v Pásme Gazy môže trvať 80 rokov

    Palestínčania sa pozerajú na skazu po izraelskom nálete v Rafahu v pásme Gazy. Pondelok 29. apríla 2024. Foto: TASR/AP

    --

    Ženeva 2. mája (TASR) - Obnova domov v Pásme Gazy by sa podľa správy Organizácie spojených národov (OSN) zverejnenej vo štvrtok mohla predĺžiť až do nasledujúceho storočia, informuje TASR na základe agentúry Reuters.

    Správa OSN upresňuje, že Pásmo Gazy potrebuje približne 80 rokov na obnovu všetkých úplne zničených obydlí. Takmer sedem mesačná vojna v tejto palestínskej enkláve spôsobilo miliardové škody a z viacerých výškových budov ostali len ruiny.

    V optimistickom scenári, v ktorom by sa stavebné materiály dodávali päťkrát rýchlejšie ako počas poslednej krízy v roku 2021, by sa to však mohlo stihnúť do roku 2040, uvádza správa.

    OSN zároveň varuje, že súčasný konflikt ohrozuje budúcnosť ďalších generácií. Ak vojna bude trvať deväť mesiacov, chudoba zasiahne namiesto súčasných 38,8 percenta obyvateľov Pásma Gazy až 60,7 percenta. To stiahne veľkú časť strednej triedy pod hranicu chudoby, uvádza sa v správe.

    Údaje palestínskych úradov uvádzajú, že pri izraelskej ofenzíve bolo zničených približne 80.000 domov a zabitých viac ako 30.000 Palestínčanov.


  • Jeden z vrtuľníkov, ktorý prevážal iránskeho prezidenta havaroval

    Teherán 19. mája (TASR) - Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny "tvrdo pristál", ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

    Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

    Spolu s Raísím cestoval aj iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján a ďalší predstavitelia, dodala iránska štátna tlačová agentúra IRNA.

    K incidentu údajne došlo v iránskej provincii Východný Azerbajdžan pri hraniciach s Azerbajdžanom, približne 600 kilometrov severozápadne od iránskeho hlavného mesta Teherán.

    Raísí bol v nedeľu ráno v Azerbajdžane, aby spolu s tamojším prezidentom Ilhamom Alijevom slávnostne otvoril priehradu. Ide o tretiu priehradu, ktorú oba národy postavili na rieke Aras.

    Irán v krajine využíva rôzne vrtuľníky, ale medzinárodné sankcie sťažujú získavanie súčiastok na ich prevádzku a opravy, pripomína AP. Vojenská letecká flotila Teheránu pritom z veľkej časti pochádza z obdobia pred islamskou revolúciou v roku 1979.


  • Kaktus
    upravené 20 May 06:02 ->

    Raísí je po smrti.

    ,,Nehoda se stala krátce po tom, co se s Irán s Indií dohodl na využívání Indického přístavu Mubai (Bombaj)

    Je to důležitý krok k realizaci stezky Sever-Jih jíž nebude mít západ pod kontrolou. Přes tuto stezku (a přes evropské státy - ne nepřátelské k RF) může Čína obchodovat s Evropou. A nejen Čína ale i blízký východ.

    Pro západ je ztráta kontroly nad přepravní trasou cekem průser.

  • Íránský prezident Raísí a ministr zahraničí Amírabdolláhján zemřeli při nedělní nehodě vrtulníku, potvrdila íránská státní televize.

    https://x.com/ct24zive/status/1792424489889788102?s=46&t=uZYm5hvtnxt6a1B0zf8i7g

  • Jsme úplně slepí?

    23.5.2024  

    Témata: PrávoIzraelPalestina

    Olivier Field

    Vzhledem k naší záměrné a kolektivní slepotě vůči stavu našeho světa je snadné tomu uvěřit. Okouzlení? Zmanipulovaní? Sebedisciplinovaní? Každý si může vybrat.

    A nejnovější mystifikace se odehrává přímo před našima očima. Byla dokončena stavba plovoucího mola vedoucího do Gazy a za podpory všech médií se začalo promítat kino. Samozřejmě zřízené z humanitárních důvodů a pro zastavení utrpení přeživších v pásmu Gazy, k tomuto čistému vyprávění poslouží několik velmi krásných obrazů.

    Proč jsou otázky o vhodnosti tohoto působivého uměleckého díla tak vzácné? Protože pro humanitární pomoc již existují dva vstupy, oba po silnici a podléhají přísné kontrole a dohodě s Izraelem. Toto molo existuje pouze s povolením a vůlí Izraele. Proč by Izrael de facto zakazoval veškerou pomoc palestinským civilistům, ale tuto bizarní cestu povoloval?

    Musíme se vrátit k cílům Izraele. Cílem vlády, dokonale podporované naprostou většinou obyvatelstva, je zkrátit jakoukoli délku života Palestinců v tomto pásu země, který je obklíčený, umučený a mimo jakákoli lidská práva. Po několika obzvláště krutých hrách (strategické vysídlování obyvatelstva, rozesílání letáků a varování, které bylo marné, protože záměrně neúčinné, ničení budov, nemocnic, mešit, kostelů atd.) by extrémní utrpení, do něhož je uvrženo těchto 2,4 milionu lidských bytostí, mělo přinést kýžený výsledek: deportaci tohoto nepředvídatelného obyvatelstva, které se chová hůře než obyvatelstvo okupovaných území Západního břehu Jordánu.

    Plán byl takový, že Egypt, silně závislý na svém americkém příteli, bude mít se zvládnutím tranzitu pouze materiální potíže. Jeho prezident jasně chápal, že těch několik nabízených miliard nevyváží jistotu, že bude muset zvládnout lidi v exilu, kteří následně nebudou moci opustit Egypt ani se vrátit domů... Jeho odmítnutí, navzdory obrazu nelidského postoje a zrady jeho arabských bratrů, zřejmě tyto dveře zavřelo.

    Izrael pak přišel s dalším nápadem. Postavit molo mimo izraelské území, v Gaze, aby bylo možné evakuovat miliony Gazanů. A samozřejmě, aby ho postavily USA, země, která drží současnou ratonádu v šachu řečmi o míru a válečnými činy! Pod rouškou humanity... Těch několik posledních desetiletí by mělo vyčerpat argument, který prokázal svou falešnost v tolika konfliktech, a přesto je tu znovu, pro pozornost západního obyvatelstva... okouzleného, zmanipulovaného, sebekázněného.

    Takže teď je čas na zprávy o nákladních autech přivážejících mléko a léky, v pohyblivém záběru. Teprve zítra Izrael z humanitárních důvodů propustí křehké obyvatelstvo. Izrael bude chtít, aby z tohoto transferu uprchlíků měly prospěch evropské země (Evropská unie), země, jejichž vlády to samozřejmě neodmítnou. Několik tisíc, několik set tisíc... všech? Přejděme k posledním palestinským územím a časem se zabývejme problémy s obrazem. Na to všechno zapomeneme. U Izraele pozorovatelé přešli od skepse k téměř jistotě o jeho šíleném cynismu.

    Jak daleko to ještě zajde? A jaké to bude mít důsledky?

    Od 7. října 2022 se význam slov převrátil naruby. Neuvěřitelná rezignace židovské inteligence ve Francii i jinde, která v podstatě odmítla veškerou humanitu na úkor morálních hodnot, zanechá své stopy. Toto nevysvětlitelné chování je zcela jistě esencializuje jako Židy. Neschopní být lidskými, francouzskými, bytostmi schopnými rozlišování ve službách tragédie, která by měla, pokud dějiny ještě fungují, smést sionismus? Odnese jejich volba a volba Izraelců samotnou existenci Izraele, a co hůř, intenzivně oživí všeobecné pronásledování? V době, kdy se židovská komunita jako celek ještě nikdy ve svých dějinách netěšila takovému míru, prosperitě a moci...

    Od Kapitolu to není daleko k Tarpeiské skále...

    Sommes nous totalement aveugles? vyšel 22.5.2024 na reseauinternational.net.

    --


    Kapitol (lat. Colis Capitolinustal. Campidoglio) je najvyšším a najznámejším zo všetkých siedmich pahorkov, na ktorých bol postavený staroveký Rím. Pôvodne na ňom bolo stredisko náboženského života. Pahorok tvoria dva kopce, medzi ktorými je v súčasnosti Kapitolské námestie.

    https://sk.wikipedia.org/wiki/Kapitol

    Kapitolský vrch ( Mons Capitolinus ), [1] je nejmenším [2] pahorkem , na kterém byl založen Řím.

    Sedlo, Asylum , oddělovalo severní vrchol ( Arx ) od jižního ( vlastní Capitolium ), jehož odnož, Tarpejská skála , byla místem, odkud byli svrženi zrádci.


    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/Capitoline_hill_map.png

    https://it.wikipedia.org/wiki/Campidoglio

    --

    z minulého roku:


  • 24.5.24

    Izrael podnikol sériu náletov na utečenecký tábor Šabúra v centre Rafahu len niekoľko minút po rozhodnutí Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu, ktorý Jeruzalemu nariadil zastaviť ofenzívu na juhu Pásma Gazy.

    Jeden z tamojších aktivistov pre televíziu BBC uviedol, že nad táborom sa vznášali oblaky čierneho dymu. Záchranné tímy sa pre intenzitu náletov nemohli dostať na miesto. Bezprostredne nie sú informácie o obetiach alebo zranených.

    Nič bezprostredne nenasvedčuje tomu, že by Izrael zmenil svoj kurz, píše BBC s odkazom na spomínaný útok. Niektorí zo spojencov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua reagovali na rozhodnutie MSD so zúrivosťou a obvinili súd OSN z antisemitizmu a z toho, že sa postavil na stranu Hamasu. Kritici Netanjahua však tvrdia, že ide o ďalší znak rastúcej medzinárodnej izolácie Izraela.

    (bbc, tasr)

    https://standard.sk/671373/izrael-podnikol-seriu-naletov-na-utecenecky-tabor-sabura-v-centre-rafahu


  • Zora povedal/-a: ktorý Jeruzalemu nariadil zastaviť ofenzívu na juhu Pásma Gazy.

    Proč MSM říkají Jeruzalém, když Tel Aviv?

  • @Miky72

    perfektná pripomienka

    Našla som toto:

    "Zatiaľ čo Izrael samotný považuje za svoje hlavné mesto Jeruzalem, väčšina štátov to neuznáva[16] a majú svoje ambasády v Tel Avive albo iných mestách. " https://sk.wikipedia.org/wiki/Izrael

    "Mnohé štáty (vrátane Slovenska) majú v Tel Avive svoje konzuláty a ambasády; dištancujú sa tak od tzv. Jeruzalemského zákona, ktorým Izrael potvrdil anexiu Východného Jeruzalema a vyhlásil zjednocený Jeruzalem hlavným mestom krajiny." https://sk.wikipedia.org/wiki/Tel_Aviv-Jafo

    "Izrael v roku 1949[1][2][3] a 1980 vyhlásil Jeruzalem za svoje hlavné mesto - je sídlom vlády, prezidenta, vládnych úradov, najvyššieho súdu a parlamentu. Niekoľko krajín uznáva Jeruzalem alebo jeho západnú časť ako hlavné mesto Izraela, väčšina krajín má však svoje velvyslanectvá a diplomatické misie v iných mestách, predovšetkým v Tel Avive. Palestínska autonómia požaduje východný Jeruzalem za hlavné mesto plánovaného palestínskeho štátu." https://sk.wikipedia.org/wiki/Jeruzalem

    "22. júla 1980 Šiesta konferencia lídrov nezúčastnených krajín prijala rezolúciu, ktorá čiastočne deklarovala, že: „Jeruzalem je integrálnou súčasťou okupovanej Palestíny. Musí byť úplne opustená a bezpodmienečne prevedená pod arabskú suverenitu“ [71] .

    Okamžite nasledovala izraelská reakcia: 30. júla drvivá väčšina Knesetu prijala základný zákon, Jeruzalemský zákon , ktorý Jeruzalem vyhlásil za „jediné a nedeliteľné hlavné mesto Izraela“ [3] .

    V reakcii na to Bezpečnostná rada OSN v rezolúcii 478 prijatej 14 hlasmi za a 1 sa zdržal (USA) 20. augusta 1980 rozhodla neuznať „Jeruzalemský zákon“ a vyzvala na stiahnutie existujúcich diplomatických misií z Jeruzalema [ 72] ." https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B5%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BC

    --

    Tento týždeň bolo zaujímavé aj:

    Ide o opakované návštevy - už v januári 2023 tam bol.

  • Izrael: Rozhodnutie Slovinska uznať Palestínu je odmenou pre Hamas

    Tento týždeň oficiálne uznali palestínsky štát Španielsko, Nórsko a Írsko.

    Autor TASR

    dnes 20:07

    Tel Aviv 30. mája (TASR) - Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac vo štvrtok kritizoval rozhodnutie slovinskej vlády, ktorá podporila návrh na uznanie samostatného palestínskeho štátu. Rozhodnutie označil za "odmenu" pre Hamas a zároveň vyjadril nádej, že slovinský parlament tento návrh neschváli. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

    "Rozhodnutie slovinskej vlády odporučiť slovinskému parlamentu uznať palestínsky štát je odmenou Hamasu za vraždenie, znásilňovanie, mrzačenie tiel a stínanie hláv detí. Zároveň posilňuje iránsku os zla, pričom poškodzuje blízke priateľstvo medzi slovinským a izraelským národom. Dúfam, že slovinský parlament toto odporúčanie odmietne," napísal Kac na sieti X potom, čo vo štvrtok slovinská vláda podporila návrh na uznanie samostatného palestínskeho štátu a požiadala parlament, aby ho schválil. Poslanci budú o uznaní palestínskeho štátu hlasovať v utorok.

    "Toto rozhodnutie nie je namierené proti nikomu, ani proti Izraelu, je však posolstvom mieru," povedal slovinský premiér Robert Golob.

    Tento týždeň oficiálne uznali palestínsky štát Španielsko, Nórsko a Írsko. Slovinsko oznámilo začatie procesu uznania palestínskeho štátu už začiatkom mája. Napokon sa však rozhodlo v procedúrach počkať, čo zdôvodňovalo nádejou v zlepšenie situácie v Pásme Gazy. Golob však tento týždeň oznámil, že proces napokon Ľubľana urýchli vzhľadom na najnovšie izraelské útoky v meste Rafah.

    --


  • Aby Izrael a USA mohly pokračovat v genocidě v Gaze, musí zničit válečné zákony

    Jonathan Cook

    6.6.2024

    Dva nejvyšší světové soudy se staly nesmiřitelnými nepřáteli Izraele ve snaze dodržovat mezinárodní právo a ukončit izraelská zvěrstva v Gaze. Samostatná oznámení Mezinárodního soudního dvora (ICJ) a Mezinárodního trestního soudu (ICC) z minulého týdne měla Izrael přimět k tomu, aby v Gaze ustoupil.

    Skupina soudců u MTS – někdy označovaného jako Světový soud – minulý pátek požadovala, aby Izrael okamžitě zastavil současnou ofenzívu na Rafáh v jižní části Gazy.

    Místo toho Izrael reagoval zintenzivněním svých zvěrstev.

    V neděli bombardoval údajně „bezpečnou zónu“ přeplněnou rodinami uprchlíků, kteří byli nuceni uprchnout ze zbytku Gazy, která byla posledních osm měsíců devastována izraelským řáděním.

    Nálet zapálil oblast přeplněnou stany a zabil desítky Palestinců, z nichž mnozí uhořeli zaživa. Video ukazuje muže, který drží nad hlavou dítě sťaté izraelským výbuchem.

    Další stovky lidí, mezi nimiž bylo mnoho žen a dětí, utrpěly vážná zranění, včetně děsivých popálenin.

    Izrael zničil téměř všechna zdravotnická zařízení, která by mohla ošetřit zraněné v Rafáhu, a také jim znemožnil přístup k základnímu zdravotnickému materiálu, jako jsou léky proti bolesti, které by jim mohly ulehčit jejich utrpení.

    Přesně před tímto výsledkem varoval před několika měsíci americký prezident Joe Biden, když navrhl, že izraelský útok na Rafáh bude představovat „červenou linii“.

    Červená linie USA se však vypařila v okamžiku, kdy ji Izrael překročil. Nejlepší, na co se Bidenovi úředníci zmohli, bylo bezobsažné prohlášení, v němž označili záběry z Rafáhu za „srdcervoucí“.

    Takové záběry se však měly brzy opakovat. V úterý Izrael znovu zaútočil na stejnou oblast a při vjezdu svých tanků do centra Rafáhu zabil nejméně 21 Palestinců, většinou žen a dětí.

    „ICC je mechanismus, který má zuby“

    Požadavek Světového soudu, aby Izrael zastavil útok na Rafáh, přišel v návaznosti na jeho lednové rozhodnutí postavit Izrael fakticky před soud za genocidu, což je soudní proces, který může trvat roky.

    Do té doby musí Izrael podle Mezinárodního soudního dvora upustit od jakýchkoli akcí, které by mohly vést ke genocidě Palestinců. V rozhodnutí z minulého týdne soud důrazně naznačil, že současný útok na Rafáh by mohl právě takovou agendu podpořit.

    Izrael se pravděpodobně odvážil soudu odporovat jen proto, že si byl jistý, že má podporu Bidenovy administrativy.

    Představitelé OSN přiznali, že jim došla dostatečně silná negativa, kterými by popsali stále se zhoršující katastrofu v Gaze, a nazvali ji „peklem na zemi“.

    Několik dní před rozhodnutím Mezinárodního soudního dvora se konečně roztočila kola jeho sesterského soudu, Mezinárodního trestního soudu.

    Jeho hlavní žalobce Karim Khan minulý týden oznámil, že bude usilovat o vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho ministra obrany Yoava Gallanta spolu se třemi vůdci Hamásu.

    Oba izraelští představitelé jsou obviněni z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, včetně pokusů o vyhlazení obyvatelstva Gazy prostřednictvím plánovaného hladomoru.

    Izrael již mnoho měsíců blokuje dodávky pomoci, čímž vyvolává hladomor, a tuto situaci jen zhoršil nedávným obsazením přechodu mezi Egyptem a Rafáhem, přes který byla pomoc dodávána.

    Mezinárodní trestní soud je pro Izrael potenciálně nebezpečnějším soudním mechanismem než Mezinárodní soudní dvůr.

    Světovému soudu bude pravděpodobně trvat roky, než dospěje k rozhodnutí, zda se Izrael v Gaze definitivně dopustil genocidy – možná příliš pozdě na to, aby zachránil velkou část jejího obyvatelstva.

    Mezinárodní trestní soud by naproti tomu mohl potenciálně vydat zatykač během několika dnů nebo týdnů.

    A přestože světový soud nemá žádné skutečné donucovací mechanismy, vzhledem k tomu, že USA budou určitě vetovat jakoukoli rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by chtěla pohnat Izrael k odpovědnosti, rozhodnutí ICC by zavázalo více než 120 států, které ratifikovaly jeho zakládající dokument, Římský statut, k zatčení Netanjahua a Gallanta, pokud by jeden z nich vstoupil na jejich území.

    Tím by se Evropa a velká část světa – nikoli však USA – staly pro oba nepřístupnými.

    A izraelští představitelé nemají důvod předpokládat, že vyšetřování ICC skončí u Netanjahua a Gallanta. Časem by mohl vydat zatykače na mnoho dalších izraelských představitelů.

    Jak poznamenal jeden izraelský představitel, „ICC je mechanismus, který má zuby“.

    „Antisemitský“ soud

    Z tohoto důvodu Izrael reagoval tím, že přešel na válečnou stezku, obvinil soud z „antisemitismu“ a pohrozil, že svým představitelům ublíží.

    Zdálo se, že Washington je také připraven přidat své svaly.

    Na otázku, zda by při slyšení v senátním výboru podpořil republikánský návrh na uvalení sankcí na ICC, odpověděl Antony Blinken, Bidenův ministr zahraničí: „Chceme s vámi spolupracovat na bipartitním základě, abychom našli vhodnou odpověď.“

    Představitelé administrativy v rozhovoru pro Financial Times naznačili, že zvažovaná opatření „by byla zaměřena na prokurátora Karima Khana a další osoby zapojené do vyšetřování“.

    Odvetná opatření USA by podle listu nejspíše byla po vzoru sankcí, které v roce 2020 zavedl Donald Trump, předchůdce Joea Bidena, poté, co ICC pohrozil, že bude vyšetřovat Izrael i USA kvůli válečným zločinům, a to na okupovaných palestinských územích, respektive v Afghánistánu.

    Trumpova administrativa tehdy obvinila ICC z „finanční korupce a zneužití pravomocí na nejvyšších úrovních“ – tato obvinění nikdy nedoložila.

    Fatou Bensoudaové, tehdejší hlavní žalobkyni, byl odepřen vstup do USA a Trumpovi úředníci vyhrožovali, že jí a soudcům ICC zabaví majetek a postaví je před soud. Administrativa rovněž slíbila, že použije sílu k osvobození všech zatčených Američanů nebo Izraelců.

    Mike Pompeo, tehdejší americký ministr zahraničí, avizoval, že Washington je „odhodlán zabránit tomu, aby Američané a naši přátelé a spojenci v Izraeli a jinde byli zavlečeni tímto zkorumpovaným ICC“.

    Tajná válka proti ICC

    Společné vyšetřování izraelského webu 972 a britského deníku Guardian tento týden ve skutečnosti odhalilo, že Izrael – zřejmě s podporou USA – vede tajnou válku proti ICC už nejlépe deset let.

    Jeho ofenziva začala poté, co se Palestina v roce 2015 stala smluvní stranou ICC, a zesílila poté, co Bensoudová, předchůdkyně Chanové, zahájila předběžné vyšetřování izraelských válečných zločinů – jak opakovaných útoků Izraele na Gazu, tak budování nelegálních židovských osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě s cílem etnicky vyčistit Palestince z jejich území.

    Bensoudaová se ocitla v ohrožení a její manžel byl vydírán. Do zastrašovací kampaně se osobně zapojil šéf izraelské špionážní agentury Mossad Josi Cohen. Úředník informovaný o Cohenově chování jej přirovnal ke „stalkingu“. Šéf Mossadu Bensoudovou nejméně jednou přepadl ve snaze získat ji na stranu Izraele.

    Cohen, o němž je známo, že má blízko k Netanjahuovi, jí údajně řekl: „Měla bys nám pomoci a nechat nás, abychom se o tebe postarali. Nechceš se přece zaplést do věcí, které by mohly ohrozit bezpečnost tvou nebo tvé rodiny“.

    Izrael také prováděl sofistikovanou špionážní operaci u soudu, kdy se nabourával do jeho databáze a četl e-maily a dokumenty. Snažil se naverbovat zaměstnance Mezinárodního trestního soudu, aby soud špehovali zevnitř. V ICC existuje podezření, že Izrael byl úspěšný.

    Protože Izrael dohlíží na přístup na okupovaná území, mohl úředníkům ICC zakázat přímé vyšetřování svých válečných zločinů. To vzhledem k jeho kontrole telekomunikačních systémů na územích znamená, že mohl sledovat všechny rozhovory mezi ICC a Palestinci, kteří o zvěrstvech informovali.

    V důsledku toho se Izrael snažil uzavřít palestinské právní a lidskoprávní skupiny tím, že je označil za „teroristické organizace“.

    Sledování ICC pokračovalo i během Khanova působení – a to je důvod, proč Izrael věděl, že přijdou zatykače. Podle zdrojů, které hovořily s deníkem Guardian a webovou stránkou 972, byl soud pod „obrovským tlakem Spojených států“, aby k vydání zatykačů nepřistoupil.

    Khan upozornil, že zasahování do činnosti soudu je trestným činem. Veřejně známější je, že skupina vysoce postavených amerických republikánských senátorů zaslala Khanovi výhružný dopis: „Zaměřte se na Izrael a my se zaměříme na vás.“

    Sám Khan poznamenal, že čelí zastrašovací kampani, a varoval, že pokud bude vměšování pokračovat, „můj úřad nebude váhat jednat“.

    Otázkou je, nakolik se jedná o chvástání a nakolik to ovlivňuje Khana a soudce Mezinárodního trestního soudu a způsobuje, že se obávají pokračovat ve vyšetřování, urychlit ho nebo ho rozšířit na další izraelské podezřelé z válečných zločinů.

    Právní smyčka

    Navzdory zastrašování se právní smyčka kolem krku Izraele rychle stahuje. Pro nejvyšší světové soudní orgány se stalo nemožným ignorovat osmiměsíční izraelské vraždění v Gaze a téměř úplné zničení její infrastruktury, od škol a nemocnic po humanitární sbory a pekárny.

    Mnoho desítek tisíc palestinských dětí bylo při tomto řádění zabito, zmrzačeno a osiřelo a další statisíce jsou postupně umírány hladem v důsledku izraelské blokády pomoci.

    Úkolem Světového soudu a Soudu pro válečné zločiny je právě zastavit zvěrstva a genocidy dříve, než bude pozdě.

    Je povinností nejmocnějších států světa – zejména hlavní světové supervelmoci, Spojených států, které si tak často nárokují status „globálního policisty“ – pomáhat prosazovat taková rozhodnutí.

    Pokud bude Izrael i nadále ignorovat požadavek Mezinárodního soudního dvora, aby ukončil útok na Rafáh, což se zdá být jisté, očekává se, že Rada bezpečnosti OSN přijme rezoluci, která toto rozhodnutí prosadí.

    Ta by mohla sahat přinejmenším od zbrojního embarga a hospodářských sankcí vůči Izraeli až po uvalení bezletových zón nad Gazou nebo dokonce vyslání mírových sil OSN.

    Washington ukázal, že dokáže jednat, když si to přeje. Přestože USA patří k menšině států, které nejsou smluvní stranou Římského statutu, důrazně podpořily zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem na ruského vůdce Vladimira Putina v roce 2023.

    USA a jejich spojenci uvalili na Moskvu hospodářské sankce a dodávali Ukrajině nekonečné množství zbraní, aby se ubránila ruské invazi. Existují také důkazy, že USA vedly tajné vojenské operace zaměřené proti Rusku, s největší pravděpodobností včetně vyhození do povětří plynovodů Nordstream dodávajících ruský plyn do Evropy.

    Bidenova administrativa zorganizovala zabavení ruského státního majetku i majetku bohatých Rusů a podpořila kulturní a sportovní bojkot.

    V případě Izraele nic z toho nenavrhuje.

    Rozdělení v Evropě

    Nejde jen o to, že USA chybí v akci, když Izrael prosazuje své genocidní cíle v Gaze. Washington aktivně napomáhá genocidě tím, že dodává Izraeli bombyomezuje financování humanitárních agentur OSN, které jsou hlavním záchranným lanem pro obyvatele Gazy, sdílí s Izraelem zpravodajské informace a odmítá využít svého bohatého vlivu na Izrael k zastavení vyvražďování.

    A všeobecně se předpokládá, že USA budou vetovat jakoukoli rezoluci Rady bezpečnosti proti Izraeli.

    Podle dvou bývalých představitelů Mezinárodního trestního soudu, kteří hovořili s deníkem Guardian a webovou stránkou 972, vysocí izraelští představitelé výslovně uvedli, že Izrael a USA spolupracují, aby práci soudu zmařily.

    Pohrdání Washingtonu nejvyššími světovými soudními orgány je tak flagrantní, že začíná dokonce narušovat vztahy s Evropou.

    Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell se postavil za Mezinárodní trestní soud a vyzval k respektování jakéhokoli rozhodnutí proti Netanjahuovi a Gallantovi.

    Mezitím v pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil své rozhořčení nad izraelskými útoky na Rafáh a vyzval k jejich okamžitému zastavení.

    Tři evropské státy – Španělsko, Irsko a Norsko – minulý týden oznámily, že se připojují k více než 140 dalším zemím, včetně osmi z 27členné Evropské unie, a uznávají Palestinu jako stát.

    Koordinace mezi Španělskem, Irskem a Norskem měla pravděpodobně za cíl zmírnit nevyhnutelnou reakci, kterou by vyvolalo vzepření se přání Washingtonu.

    Mezi nepravdy, které prosazují USA a Izrael, patří tvrzení, že Mezinárodní trestní soud nemá jurisdikci nad vojenskými akcemi Izraele v Gaze, protože ani jeden z nich neuznal Palestinu jako stát.

    Palestina se však stala smluvní stranou ICC již v roce 2015. A jak zdůraznily Španělsko, Irsko a Norsko, nyní ji uznávají i západní státy, které se obvykle podřizují „řádu založenému na pravidlech“ vnucenému USA.

    Dalším klamem, který Izrael a USA prosazují – a který je ještě více odhalující – je tvrzení, že ICC nemá jurisdikci, protože Izrael stejně jako USA neratifikoval Římský statut.

    Ani jeden z nich nevěří, že se na ně vztahuje mezinárodní právo – právní základ vytvořený po druhé světové válce s cílem zastavit budoucí holocaust. Což je další důvod k tomu, abychom nebrali v potaz jejich ujišťování, že v Gaze nedochází ke genocidě.

    V každém případě je však tento argument zcela prázdný: Palestina je smluvní stranou Mezinárodního trestního soudu a Římský statut má chránit jeho signatáře před útoky. Pouze násilníci, jako jsou USA a Izrael, ICC nepotřebují.

    Kdo má moc, má i právo

    Jak MTS, tak ICC si plně uvědomují nebezpečí, které jim hrozí, když se pustí do Izraele – proto navzdory rozpačitým stížnostem ze strany USA a Izraele postupují oba soudy při řešení izraelských zvěrstev tak pomalu a opatrně.

    Když se přetrhne nit izraelských válečných zločinů v Gaze, začne se rozplétat celé plátno zvěrstev po celém světě páchaných a podporovaných USA a jejich nejbližšími spojenci.

    Nevyřčenou pravdou je, že bombardovací kampaň „Shock and Awe“ a roky brutální okupace Iráku americkými a britskými vojsky a ještě delší a stejně krvavá okupace Afghánistánu vymazaly právní omezení, která by Putinovi ztížila invazi na Ukrajinu a Izraeli znemožnila uvést do praxe vymazání palestinského lidu, o němž tak dlouho snil.

    Je to Washington, kdo roztrhal soubor pravidel mezinárodního práva a povýšil nad něj samoúčelný „řád založený na pravidlech“, v němž jediné smysluplné pravidlo zní: moc dělá právo.

    Tváří v tvář tomuto přísnému axiomu měla Moskva dobrý důvod využít vandalských činů Washingtonu proti mezinárodnímu právu k prosazení svých vlastních strategických regionálních cílů a také podezření, že neúnavná vojenská expanze NATO pod vedením USA směrem k jejím hranicím nemá na srdci nejlepší zájmy Ruska.

    Nyní, když Netanjahuovi a Gallantovi hrozí, že budou v Haagu postaveni před soud, Washington konečně nachází odhodlání jednat. Ne však proto, aby zastavil genocidu. Ale nabídnout Izraeli ochranu, aby mohl pokračovat.

    Přehlížení válečných zločinů

    Z tohoto důvodu udělal Khan minulý týden vše, co mohl, aby se izoloval od kritiky, když oznámil, že chce Netanjahua a Gallanta zatknout.

    Především se postaral o to, aby obvinění zněla spíše na adresu Hamásu než Izraele. Hledá tři vůdce Hamásu proti dvěma Izraelcům.

    V obžalobě viní politické i vojenské křídlo Hamásu z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti kvůli jednodennímu útoku na Izrael 7. října a braní rukojmích.

    Naproti tomu Khan zcela ignoroval roli izraelské armády v uplynulých osmi měsících, přestože do puntíku plnila Netanjahuova a Gallantova přání.

    Pozoruhodné také je, že Khan obvinil šéfa politického byra Hamásu Ismaila Haníju, který sídlí v Kataru, nikoli v Gaze. Vše však nasvědčuje tomu, že o útoku ze 7. října nevěděl a rozhodně se na něm nijak operativně nepodílel.

    Khan dále představil Hamás v horším světle, když vznesl proti jeho vůdcům více obvinění než proti Izraeli.

    Patřilo k nim i obvinění, které má kořeny ve významném narativu západního establishmentu: izraelští rukojmí držení v Gaze čelili systematickému sexuálnímu napadání a mučení. Zdá se, že pro toto obvinění je v této fázi jen málo přesvědčivých důkazů, ledaže by měl Khan přístup ke skutečnostem, o nichž zřejmě nikdo jiný neví.

    Naproti tomu existuje spousta objektivních důkazů o tom, že Palestinci jsou unášeni z ulic Gazy a okupovaného Západního břehu Jordánu a v izraelských věznicích jsou vystaveni sexuálnímu napadání a mučení.

    To však v obžalobě proti Netanjahuovi ani Gallantovi nebylo.

    Khan také ignoroval spoustu dalších izraelských válečných zločinů, které by bylo snadné dokázat, jako je ničení nemocnic a zařízení OSN, cílené zabíjení velkého počtu humanitárních pracovníků a novinářů a skutečnost, že 70 % obytných domů v Gaze se stalo neobyvatelnými kvůli izraelským bombám dodaným z USA.

    Boj s Goliášem

    Při předkládání argumentů proti Izraeli Khan jasně věděl, že se staví proti Goliášovi, vzhledem k tomu, že Izrael má pevnou podporu USA. Dokonce najal skupinu právních expertů, aby mu dali požehnání, v naději, že by to mohlo poskytnout určitou ochranu před odvetou.

    V komisi, která jednomyslně podpořila obvinění Izraele a Hamásu, zasedli právní experti jako Amal Clooneyová, která je v oblasti lidských práv nejblíže právnické superstar. Byl v ní však také Theodor Meron, bývalý právní poradce izraelského ministerstva zahraničí.

    V exkluzivním rozhovoru s Christiane Amanpourovou ze CNN, v němž vysvětloval své důvody, se zdálo, že Khan chce předejít nadcházejícím útokům. Poznamenal, že jeden nejmenovaný vysoce postavený americký politik se ho již pokusil od obvinění izraelských představitelů odradit. Prokurátor naznačil, že v zákulisí se objevují i další hrozby.

    Nechal se slyšet, že Mezinárodní trestní soud byl „vytvořen pro Afriku a zločince, jako je Putin“ – což byla kritika soudu, která odrážela stížnosti, jež proti němu již dlouho vznáší země globálního Jihu.

    Ve Washingtonu se očekává, že ICC nebude sloužit jako nic jiného než další institucionální nástroj amerického imperialismu. Jeho úkolem není nestranně prosazovat mezinárodní právo. Je tu proto, aby prosazoval americký „řád založený na pravidlech“, v němž se USA a jejich spojenci nemohou dopustit ničeho špatného, ani když páchají zvěrstva nebo genocidu.

    Předvídatelně zkreslená formulace rozhovoru ze strany Amanpourové – že Khan musel dlouze vysvětlovat a zdůvodňovat každé z obvinění, které vznesl proti Netanjahuovi a Gallantovi, ale že obvinění proti vůdcům Hamásu jsou samozřejmá – byla jedním z vodítek, proti čemu soud stojí.

    Žalobce ICC dal jasně najevo, že si až příliš dobře uvědomuje, co je v sázce, pokud ICC a MTS přimhouří oči nad genocidou v Gaze, jak si to přejí Izrael a USA. Amanpourové řekl: „Pokud nebudeme uplatňovat právo stejně, rozpadneme se jako živočišný druh.“

    Nepříjemnou pravdou je, že takový rozpad je v jaderném věku možná dál, než si kdokoli z nás chce připustit.

    USA a jejich oblíbený klientský stát nedávají najevo, že by se chtěly podřídit mezinárodnímu právu. Stejně jako Samson by raději zbořily dům, než aby respektovaly dávno zavedená pravidla války.

    Prvními oběťmi jsou obyvatelé Gazy. Ale ve světě bez zákonů, kde jen síla dělá právo, budeme nakonec poraženými my všichni.

    Jonathan Cook je autorem tří knih o izraelsko-palestinském konfliktu a držitelem Zvláštní novinářské ceny Marthy Gellhornové. Jeho webové stránky a blog najdete na adrese http://www.jonathan-cook.net přes Middle East Eye.

    To continue the Gaza genocide, Israel and the US must destroy the laws of war vyšel 6.4.2024 na ICH.


  • Voda jako zbraň

    13.7.2024 

    Vytrvalým, systematickým a rozsáhlým útokem na vodní zdroje a odsolovací zařízení v pásmu Gazy používá Izrael vodu jako zbraň proti palestinským civilistům. Kromě nastolení hladomoru Izrael záměrně snižuje množství vody dostupné obyvatelům pásma – zejména zdroje pitné vody – a záměrně se tak zaměřuje na více než 2,3 milionu lidí, kteří zde žijí, v rámci své genocidy probíhající od října loňského roku.

    V pondělí 1. července zaznamenal terénní tým Euro-Med Monitor značné škody na odsolovací stanici ve čtvrti Al-Zaytoun jižně od města Gazy, které jsou důsledkem přímého izraelského útoku. Výsledkem bylo také zabití mladého muže, který plnil galon vodou, a zranění dalších osob. Stanice, která poskytovala služby nejméně 50 000 lidí v několika blízkých obytných čtvrtích, utrpěla značné škody poté, co ji izraelská armáda bombardovala raketou GBU, která prorazila několik pater a vybuchla v přízemí.

    S rostoucími letními teplotami čelí obyvatelé pásma Gazy značným problémům s přístupem k vodě. Odhady ukazují, že od října loňského roku se podíl vody na obyvatele v pásmu Gazy snížil o 97 % v důsledku rozsáhlého ničení vodohospodářské infrastruktury ze strany Izraele.V důsledku genocidy se tedy podíl vody na obyvatele v pásmu Gazy snížil na 3 až 15 litrů na den, zatímco v roce 2022 to bylo přibližně 84,6 litrů na den.

    Vzhledem k pokračujícím zločinům proti palestinskému lidu, které ho připravují o věci nezbytné k přežití – například zničení více než 700 studní a odsolovacích zařízení od začátku genocidy – pociťují všechny oblasti pásma Gazy nedostatek vody a kanalizační systém kolabuje. Některé oblasti pásma mezitím trpí nedostatkem pohonných hmot, které Izrael do pásma zakazuje dovážet, a to navzdory velkému počtu obětí – včetně dětí – způsobených infekčními nemocemi a epidemiemi, které se šíří hromaděním kontaminované vody v důsledku nefunkčních kanalizačních stanic.

    Pokračující ničení a devastace ze strany izraelské armády činí pásmo Gazy neobyvatelným, zejména poté, co armáda zničila 9 z 10 vodních nádrží a polovinu vodovodních sítí, tedy 350 km ze 700 km. Kromě toho bylo v důsledku zločinů a svévolné politiky Izraele narušeno všech šest čistíren odpadních vod, zastaveno přibližně 65 kanalizačních čerpadel a zničeno 70 km kanalizačních sítí. To mělo za následek nekontrolované vypouštění odpadních vod, jejichž množství se odhaduje na přibližně 130 tisíc metrů krychlových denně, na silnice a do přístřešků pro vysídlené osoby v pásmu Gazy.

    Podle odhadů OSN se přibližně 96 % obyvatel pásma (2,15 milionu lidí) potýká s vysokou mírou akutního nedostatku potravin. Zatímco celé území je zařazeno do stavu nouze (fáze 4 IPC), více než 495 000 lidí (22 procent obyvatel) stále čelí katastrofální úrovni akutního nedostatku potravin (fáze 5 IPC).V této fázi pociťují domácnosti extrémní nedostatek potravin, hlad a vyčerpání schopností zvládat situaci.

    Euro-Med Monitor v lednu loňského roku varoval, že nouze zachvacuje město Gaza a severní oblasti pásma znepokojivým způsobem – je to důsledek izraelského přerušení dodávek vody v pásmu, systematického a záměrného izraelského bombardování vodních zdrojů a studní a nedostatku paliva potřebného k provozu zařízení na přeměnu a distribuci vody.

    Nedostatek pitné vody v pásmu Gazy se stal otázkou života a smrti, obyvatelé jsou v současné době nuceni pít nečistou vodu ze studní v podmínkách pokračujících izraelských vojenských útoků a nedostatku potravin, vody a pohonných hmot. Nadměrná konzumace nepitné slané vody vede k vysokému krevnímu tlaku, onemocnění ledvin, zvýšenému riziku mrtvice, střevních a žaludečních onemocnění, neustálému zvracení a průjmům. Tyto účinky nakonec vyústí v nadměrnou dehydrataci tělesných tkání, zejména mozkové tkáně. Společnost Euro-Med Monitor provedla minulý měsíc v prosinci analytickou studii, která zahrnovala vzorek 1 200 osob v pásmu Gazy s cílem zjistit dopad humanitární krize, kterou obyvatelé této enklávy zažívají uprostřed genocidní izraelské války. Podle této studie činí míra přístupu k vodě v pásmu Gazy, včetně vody na pití, koupání a mytí, pouhých 1,5 litru na osobu a den. To je o 15 litrů méně, než je minimální množství vody potřebné k přežití na úrovni vyžadované mezinárodními normami.

    Mezinárodní humanitární právo zakazuje útoky, ničení nebo narušování životně důležitých zařízení nezbytných pro přežití civilního obyvatelstva, jako jsou zařízení a sítě na dodávku pitné vody.Mezinárodní humanitární právo rovněž přísně zakazuje použití hladu jako zbraně; jako okupační mocnost je Izrael podle mezinárodního humanitárního práva povinen zajistit Palestincům v pásmu Gazy základní potřeby a ochranu. Římský statut Mezinárodního trestního soudu stanoví, že úmyslné vyhladovění civilistů „zbavením předmětů nezbytných pro jejich přežití, včetně úmyslného bránění dodávkám pomoci“ je válečným zločinem.

    Podle Římského statutu Mezinárodního trestního soudu, Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy a příslušných mezinárodních soudních rozhodnutí se Izrael od 7. října 2023 dopouští genocidy vůči civilnímu obyvatelstvu pásma Gazy. Mezi závažné zločiny Izraele patří zbavení civilního obyvatelstva v pásmu Gazy dostatečného množství pitné vody, což mu způsobilo vážné a úmyslné škody a uvěznilo ho v životních podmínkách, které ho měly zničit.

    Israel uses water as a weapon of its genocide in Gaza vyšel 5.7.2024 na euromedmonitor.org. 

    https://zvedavec.news/komentare/2024/07/10158-voda-jako-zbran.htm

  • OSN: V Pásme Gazy sa šíri anarchia, obyvatelia bojujú o prežitie

    Palestínčania vysídlení izraelskou pozemnou ofenzívou v pásme Gazy kráčajú v provizórnom stanovom tábore v Rafahu v utorok 23. januára 2024. Foto: TASR/AP

    Ženeva 20. júla (TASR) - Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v piatok upozornil, že v Pásme Gazy sa šíri "anarchia" v podobe nekontrolovaného rabovania, zabíjania a streľby, keďže tamojšie obyvateľstvo čelí akútnej humanitárnej kríze.

    Šéf kancelárie OHCHR pre Gazu a Západný breh Jordánu Ajith Sunghay uviedol, že zabíjanie a rabovanie je spojené s "rozložením miestnych kapacít na udržiavanie verejného poriadku a bezpečnosti v Gaze Izraelom".

    "Náš úrad zdokumentoval údajné nezákonné zabíjanie miestnych policajtov a humanitárnych pracovníkov, ako aj obmedzovanie zásob nevyhnutných na prežitie civilnej populácie. Šíri sa anarchia," dodal Sunghay, ktorý sa z Gazy vrátil vo štvrtok.

    Hovorca OHCHR Jeremy Laurence dodal, že podmienky v Gaze "viedli k plne predvídateľnému odhaleniu štruktúry spoločnosti v Gaze, postavili ľudí proti sebe v boji o prežitie a rozdelili komunity", cituje Reuters.

    "Dochádza k rabovaniu, spravodlivosť berie do rúk dav, dochádza k vydieraniu, rodinným sporom, náhodným streľbám, bojom o priestor a zdroje," dodal Laurence.

    Konflikt v Gaze sa začal útokom teroristických kománd napojených na palestínske radikálne hnutie Hamas, ktoré 7. októbra 2023 vrthli do južného Izraela, pričom tam zabili približne 1200 ľudí – väčšinou civilistov – a asi 250 uniesli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.

    Dôsledkom tohto útoku bola ofenzíva izraelskej armády, ktorá si doteraz v Pásme Gazy vyžiadala životy viac než 38.800 ľudí. Ide o bilanciu ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré v nej nerozlišuje medzi ozbrojencami a civilistami.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/osn-v-pasme-gazy-sa-siri-anarchia-o/810006-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    Izrael útočil na muničný sklad Hizballáhu v Libanone, uviedli zdroje

    Bejrút 21. júla (TASR) - Izrael v sobotu neskoro večer zaútočil na sklad munície na juhu Libanonu patriaci libanonskému militantnému hnutiu Hizballáh. TASR informuje podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na tri zdroje z prostredia bezpečnostných služieb.

    Izrael útočil na libanonské mesto Adlun, ktoré sa nachádza približne 40 kilometrov severne od hraníc s Izraelom. Svedkovia v oblastiach na juhu Libanonu hlásili výbuchy. Najmenej štyria civilisti v Adlune utrpeli zranenia, píše Reuters s odvolaním sa na zdroje z prostredia bezpečnostných služieb a zdravotníctva.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/izrael-utocil-na-municny-sklad-hizba/810131-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    Izraelský útok na jemenský prístav si vyžiadal najmenej 80 zranených

    Hudajdá 20. júla (TASR) - Pri izraelských náletoch, ktoré v sobotu zasiahli jemenské prístavné mesto Hudajdá, bolo zranených najmenej 80 ľudí. Podľa agentúry AFP o tom informoval rezort zdravotníctva vedený Iránom podporovanými jemenskými povstalcami - húsíami.

    Nálety, ktoré mali za následok rozsiahly požiar v oblasti prístavu, si vyžiadali "80 zranených, väčšina z nich s ťažkými popáleninami", uviedlo povstalecké ministerstvo vo vyhlásení, ktoré zverejnili húsíjské médiá. Nateraz nie sú informácie o žiadnych obetiach na životoch.

    Jemenské a saudskoarabské médiá pôvodne tvrdili, že za sobotňajšími útokmi na prístav Hudajdá stáli americké a britské sily. Neskôr sa však k tejto vojenskej operácii prihlásila izraelská armáda, podľa ktorej išlo o odvetu za útoky na Izrael v posledných mesiacoch.

    Húsíovia krátko po tomto útoku Izrael varovali, že bude nasledovať ďalšia eskalácia a že Izrael za úder na jemenské prístavné mesto "zaplatí".

    "Sionistická entita zaplatí za útoky na civilné zariadenia a my budeme na eskaláciu odpovedať eskaláciou," uviedol člen politbyra húsíov Muhammad Buchajtí v statuse na sociálnych sieťach citovanom agentúrou AFP.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/izraelsky-utok-na-jemensky-pristav-s/810123-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    Izraelská armáda bombardovala utečenecké tábory, hlásia desiatky obetí

    Gaza 18. júla (TASR) - Najmenej 21 ľudí zahynulo vo štvrtok počas útokov izraelskej armády v Pásme Gazy. Armáda bombardovala historické utečenecké tábory v strednej časti palestínskej enklávy, zasiahla mesto Gaza a tankami prenikla hlbšie do Rafahu.

    V utečeneckých táboroch Burajdž a Nusajrát a v meste Dajr al-Balah zahynulo 16 ľudí, uviedli zdravotníci. V meste Gaza na severe pásma podľa nich zahynulo pri dvoch samostatných útokoch päť Palestínčanov.

    Izraelská armáda vo vyhlásení informovala, že počas útokov zneškodnila v Gaze dvoch vysokopostavených veliteľov militantnej skupiny Islamský džihád. Jeden z nich bol podľa armády súčasťou útokov na Izrael zo 7. októbra minulého roka, ktoré odštartovali vojnu v Pásme Gazy.

    Islamský džihád vo štvrtok uviedol, že vystrelil rakety na dve obce v južnom Izraeli, a hnutie Hamas zasa oznámilo, že na izraelské jednotky vypálilo mínometné granáty.

    Poľná nemocnica v Rafahu s kapacitou 60 lôžok je na pokraji možností, zdôraznil vo štvrtok Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK). Boje podľa neho už "vyčerpali kapacity všetkých zdravotných zariadení v južnej Gaze".

    https://www.teraz.sk/zahranicie/izraelska-armada-bombardovala-utecene/809733-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    Príjmy Suezského prieplavu klesli v minulom roku takmer o štvrtinu

    Káhira 20. júla (TASR) - Suezský prieplav zaznamenal za minulý obchodný rok 2023/2024 pokles príjmov takmer o štvrtinu. To je výrazný obrat oproti predchádzajúcemu obchodnému roku, za ktorý vykázal rekordný objem príjmov. Dôvodom sú útoky jemenských povstalcov na obchodné lode v Červenom mori, ktoré prinútili viaceré lodiarske spoločnosti presunúť svoje plavidlá na alternatívne trasy.

    Šéf Úradu pre správu Suezského prieplavu (SCA) Usáma Rabí koncom týždňa uviedol, že príjmy z prevádzky prieplavu dosiahli za obchodný rok 2023/2024, ktorý sa skončil 30. júna, 7,2 miliardy USD (6,61 miliardy eur). To je o 23,4 % menej než za obchodný rok 2022/2023. Za ten príjmy dosiahli 9,4 miliardy USD, čo bolo historické maximum.

    Rekord za rok 2022/2023 vykázal Suezský prieplav aj z pohľadu počtu lodí, ktoré túto lodnú trasu využili. V danom obchodnom roku prešlo cez prieplav 25.911 plavidiel, najviac v histórii SCA. Za prudkým rastom záujmu o túto trasu bola vojna na Ukrajine, ale aj pokračujúci rozvoj prieplavu.

    Naopak, konflikt medzi Izraelom a Palestínčanmi, ktorý vypukol po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael 7. októbra minulého roka, sa negatívne odrazil na výsledkoch Suezského prieplavu. Izrael odpovedal na útok Hamasu odvetnými útokmi, ktoré si do dnešných dní vyžiadali na strane Palestínčanov viac než 38.800 obetí, na čo zasa reagovali jemenskí povstalci, húsíovia. Tí v rámci podpory Palestínčanov začali od novembra útočiť na obchodné lode v Červenom mori, ktoré so Stredozemným morom spája práve Suezský prieplav.

    Niektoré lodiarske firmy presunuli svoje plavidlá na dlhšiu, ale bezpečnejšiu trasu okolo Mysu Dobrej nádeje na juhu Afriky. To sa odrazilo na počte lodí využívajúcich Suezský prieplav. Rabí uviedol, že za obchodný rok 2023/2024 prešlo cez prieplav, ktorý je pre Egypt jedným z hlavných zdrojov devíz, 20.148 plavidiel, o vyše 5760 menej než za predchádzajúci obchodný rok.

    (1 EUR = 1,089 USD)

    https://www.teraz.sk/ekonomika/prijmy-suezskeho-prieplavu-klesli-v-mi/810043-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

  • WHO reaguje na detskú obrnu v Gaze, do oblasti pošle milión vakcín

    Ženeva 26. júla (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pošle v najbližších týždňoch do Pásma Gazy viac ako milión vakcín proti detskej obrne, uviedol v piatok generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Cieľom je zabrániť nákaze detí.

    WHO týmto opatrením reaguje na výsledky laboratórnych testov odpadových vôd v Pásme Gazy, ktoré odhalili prítomnosť vírusu v šiestich zo siedmich skúmaných vzoriek. Doposiaľ sa však žiadne prípady detskej obrny nepotvrdili.

    "Hoci zatiaľ neboli zaznamenané žiadne prípady detskej obrny, bez okamžitých opatrení je len otázkou času, kedy sa (vírus) dostane k tisícom detí, ktoré zostali nechránené," napísal Ghebreyesus pre britský denník The Guardian.

    Šéf WHO taktiež uviedol, že medzi najviac ohrozenou skupinou sú deti do piatich rokov života. Zdôraznil však, že v prípade Gazy sú to najmä deti do dvoch rokov, keďže konflikt medzi Izraelom a Hamasom mnohým novorodencom zamedzil prístup k očkovaniu. Miera zaočkovania preto klesla z 99 percent na 86 percent.

    "Opakovane pozorujeme, že detskej obrne sa darí na miestach postihnutých konfliktom a nestabilitou," pripomína Ghebreyesus. V stanovisku upozornil na vypuknutie lokálnych epidémií v Sýrii a Somálsku.

    Na vzniknutú situáciu reagovala aj izraelská armáda, ktorá minulú nedeľu uviedla, že svojim vojakom slúžiacim v Gaze začne podávať vakcíny proti obrne. Hovorca OSN v Ženeve Rolando Gómez v utorok pripomenul, že Izrael má "ako okupačná mocnosť zodpovednosť za to, aby sa pomoc dostala k tým, ktorí ju v Gaze potrebujú, a aby vytvoril prostredie umožňujúce pôsobenie OSN a jej partnerov."

    Vírus detskej obrny je vysoko nákazlivý. Postihuje nervový systém a môže spôsobiť paralýzu. Vďaka masovej očkovacej kampani klesol celosvetový výskyt detskej obrny od roku 1988 o 99 percent. WHO sa v súčasnosti usiluje o úplné vyhladenie tohto patogénu - podobne ako pri víruse pravých kiahní.

    OSN taktiež minulý týždeň informovala o rastúcich prípadoch žltačky typu A, červienky a gastroenteritídy. Príčinou sú najmä zhoršujúce sa hygienické podmienky v Pásme Gazy.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/who-reaguje-na-detsku-obrnu-v-gaze-do/811373-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

  • Na Bejrútskom letisku zavládol chaos, zrušili tisíce letov

    Bejrút 5. augusta (TASR) - Chaos panuje na bejrútskom medzinárodnom letisku Rafíka Harírího po tom, čo viacero leteckých spoločností pozastavilo lety do Libanonu pre obavy z eskalácie napätia na Blízkom východe. V pondelok to uviedli agentúry DPA a AFP, od ktorých informáciu prevzala TASR.

    Letisko v hlavnom meste Bejrút je jediným medzinárodným letiskom v krajine a mnohí cestujúci čakajú na svoj let od skorých ranných hodín. Zdroje agentúry DPA tvrdia, že na mieste sa tvoria dlhé rady. Medzi cestujúcimi rastie frustrácia a panika, keďže pre veľké meškania mnohí nestíhajú nadväzujúce lety pri prestupoch.

    "Mal som letieť do Nemecka cez Istanbul v skorých ranných hodinách, avšak let sa stále odkladal," uviedol pre agentúru DPA jeden z cestujúcich, ktorý na letisku čaká od nedele.

    Napätie v regióne a rušenie mnohých letov zmenili cestovné plány mnohých Libanončanov, ktorí pracujú alebo študujú v zahraničí a zvyčajne svoju letnú dovolenku trávia na návšteve príbuzných v Libanone. Mnoho ľudí sa obáva, že v dôsledku možnej vojenskej eskalácie v Libanone uviaznu. Pre zrušené lety a vysoký dopyt po letenkách je preto väčšina zostávajúcich letov vypredaná.

    Aktuálnu situáciu na bejrútskom letisku spôsobila eskalácia konfliktu medzi libanonským hnutím Hizballáh, Iránom a Izraelom. Dôvodom sú najmä útoky na Libanon a Irán, pri ktorých zahynul vodca Hamasu Ismáíl Haníja a jeden z veliteľov hnutia Hizballáh Fuád Šukr. Irán aj hnutie Hizballáh z ich smrti obviňujú Izrael a sľubujú odvetné opatrenia.

    Lety do Bejrútu preto dočasne pozastavilo viacero leteckých spoločností vrátane aerolínií Lufthansa, Eurowings alebo Air France. Niekoľko krajín taktiež svojich občanov vyzvalo, aby Libanon opustili.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/na-bejrutskom-letisku-zavladol-chaos/813621-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    Lufthansa dočasne obmedzí využívanie vzdušného priestoru Iraku a Iránu

    Berlín 5. augusta (TASR) - Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa v pondelok oznámila, že jej lety sa budú minimálne do stredy (7. augusta) vyhýbať vzdušnému priestoru Iraku a Iránu. Dôvodom je zvýšené napätie a bezpečnostná situácia na Blízkom východe.

    Vo vyhlásení spoločnosti, pod ktorú patria ďalšie aerolínie vrátanie Swiss International, Austrian a Eurowings, sa uvádza, že "na základe súčasnej bezpečnostnej analýzy nebude do 7. augusta vrátane využívať iracký a iránsky vzdušný priestor".

    V tejto súvislosti do stredy tiež pozastavuje lety do jordánskeho hlavného mesta Ammán a Arbílu v irackom Kurdistane. Zároveň najmenej do 12. augusta predlžuje pozastavenie letov aj do Tel Avivu, Teheránu a Bejrútu.

    Napätie na Blízkom východe, vyvolané takmer desať mesiacov trvajúcou vojnou v Pásme Gazy sa v posledných dňoch vystupňovalo po atentáte na Ismáíla Haníju, politického vodcu militantnej palestínskej skupiny Hamas, v Teheráne, ako aj následnom zabití najvyššieho vojenského veliteľa libanonskej ozbrojenej skupiny Hizballáh Fuáda Šukra v Bejrúte.

    Teherán tvrdí, že nechce stupňovať násilie, ale podľa slov hovorcu rezortu iránskej diplomacie verí, že musí potrestať Izrael, aby zabránil ďalšej nestabilite v regióne, kde od vlaňajšieho októbra prebieha vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/lufthansa-docasne-obmedzi-vyuzivanie/813598-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/skupina-g7-vyzvala-na-zmiernenie-napati/813563-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/cesky-rezort-zahranicia-vyzyva-na-op/812634-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

    https://www.teraz.sk/zahranicie/turecko-vyzyva-svojich-obcanov-aby-op/813448-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/britania-evakuovala-rodiny-zamestnancov/813390-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

    https://www.teraz.sk/zahranicie/polsko-varuje-obcanov-pred-cestovanim/813360-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

    https://www.teraz.sk/zahranicie/kanada-vyzvala-svojich-obcanov-aby-nec/813287-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

    https://www.teraz.sk/zahranicie/francuzsko-vyzvalo-svojich-obcanov-na/813285-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

    https://www.teraz.sk/zahranicie/usa-aj-britania-vyzvali-obcanov-aby-u/813237-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

  • Zora
    upravené 8 Aug 15:53 ->

    Pentagón: Pri útoku na vojenskú základňu v Iraku sa zranili vojaci USA

    Washington/Bagdad 6. augusta (TASR) - Niekoľko amerických vojakov utrpelo zranenia pri pondelňajšom útoku neznámych ozbrojencov na vojenskú základňu Ajn al-Asad v Iraku, kde sa nachádzajú medzinárodné jednotky vedené USA. Oznámilo to v pondelok neskoro večer americké ministerstvo obrany, píše TASR podľa agentúr AP a DPA.

    "Môžeme potvrdiť, že dnes došlo k zrejme raketovému útoku na americké a koaličné sily na leteckej základni al-Asad v Iraku. Podľa prvotných informácií bolo zranených niekoľko amerických vojakov," uvádza sa vo vyhlásení Pentagónu. Ministerstvo dodalo, že vojaci na základni sa momentálne pokúšajú vyhodnotiť rozsah škôd.

    AP s odvolaním sa na vyjadrenia viacerých nemenovaných predstaviteľov Pentagónu uvádza, že zranených mohlo byť pri útoku až sedem ľudí vrátane amerických vojakov aj civilistov.

    Útok potvrdili ešte v pondelok aj predstavitelia irackých bezpečnostných síl. Agentúra AFP cituje jedného z nich, ktorý tvrdí, že smerom na základňu bolo vypálených viacero rakiet, pričom niektoré je trafili a ďalšie zasiahli blízku obec. K útoku sa dosiaľ neprihlásila nijaká ozbrojená skupina.

    Spočiatku sa objavovali aj správy o možnom druhom útoku na túto základňu. Podľa citovaných zdrojov AP, však USA tieto správy preverili a dospeli k záveru, že útok bol len jeden.

    Proiránske skupiny v uplynulých mesiacoch zaútočili na koaličné základne v Iraku a Sýrii viac než 175-krát. K väčšine z týchto útokov sa prihlásil Islamský odboj v Iraku, ktorý je voľnou alianciou rôznych skupín podporovaných Iránom. Podobný útok na základňu Ajn al-Asad sa uskutočnil aj 26. júla.

    Zmienené skupiny zdôvodnili útoky svojou solidaritou s Palestínčami, ktorí vedú konflikt s Izraelom v Pásme Gazy. V uplynulých týždňoch však útoky militantov na základne ustali. Americké ozbrojené sily majú v Iraku približne 2500 vojakov v rámci medzinárodnej koalície, ktorá tam pôsobí od roku 2014.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/pentagon-pri-utoku-na-vojensku-zakl/813669-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

  • Libanonská vláda v prípade vojny nevie zabezpečiť humanitárnu pomoc

    Bejrút 9. augusta (TASR) - Minister libanonskej vlády uviedol, že krajina by mala problém zabezpečiť čo i len zlomok humanitárnych potrieb v prípade vypuknutia vojny s Izraelom.

    Minister životného prostredia Násir Jásin povedal, že v prípade najhoršieho scenára by jeho krajina potrebovala 100 miliónov dolárov mesačne na potraviny, prístrešie, zdravotnú starostlivosť a iné potreby pre zasiahnutých občanov. Minister dohliada aj na núdzové plánovanie pre prípad širšieho konfliktu.

    "Už malý zlomok z tejto sumy, vo výške od 10 do 15 percent, by bol pre vládu veľkým problémom," uviedol Jásin a dodal, že v takomto prípade by sa do humanitárnych aktivít museli zapojiť darcovia.

    Úroveň humanitárnej pomoci nie je dostatočná ani v súčasnosti, kedy na juhu krajiny pokračuje pohraničný konflikt medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. Za uplynulých desať mesiacov konfliktu do Libanonu dorazila iba tretina zo sľúbenej humanitárnej pomoci. "Financovanie humanitárnych aktivít sa na mnohých miestach zredukovalo na minimálnu úroveň," uviedol libanonský minister.

    Ekonomická situácia v Libanone bola zlá už pred začatím konfliktu a krajina nie je schopná poskytovať základné služby ani pre svojich občanov. Konflikt na južnej hranici to zhoršuje ešte viac, keďže v jeho dôsledku muselo opustiť svoje domovy viac ako 100.000 Libanončanov.

    Agentúra Reuters uvádza, že libanonská vláda v súčasnosti pracuje s dvoma scenármi eskalácie konfliktu. Prvý ráta s obmedzeným konfliktom, ktorý spôsobí vysídlenie 250.000 osôb. Druhý počíta s plnohodnotným konfliktom a vysídlením viac ako milióna osôb.

    V prípade zopakovania udalostí z roku 2006, kedy Izrael spustil blokádu Libanonu, má krajina zásoby pohonných hmôt na päť týždňov a zásoby potravín na päť mesiacov, ozrejmil Jássin.

    Napätie v Libanone sa zvyšuje najmä po útoku Izraela na jednu z bejrútskych štvrtí 30. júla, pri ktorom zahynul jeden z lídrov Hizballáhu Fuád Šukr.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/libanonska-vlada-v-pripade-vojny-nevi/814645-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    Izraelské lietadlá preleteli ponad Bejrút a prelomili zvukovú bariéru

    Bejrút 6. augusta (TASR) - Nízko letiace izraelské vojenské lietadlá v utorok pred prejavom vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha prelomili zvukovú bariéru nad libanonským hlavným mestom Bejrút, uviedli tamojšie štátne médiá a bezpečnostné zdroje.

    Lietadlá vyvolali sériu tzv. sonických treskov, v dôsledku ktorých sa triasli okná v celom meste. Izraelská armáda sa k incidentu dosiaľ nevyjadrila.

    Podľa vodcu Hizballáhu bolo cieľom vyprovokovať zhromaždených na spomienkovej slávnosti za vysokopostaveného veliteľa libanonského hnutia Fuáda Šukra, ktorý minulý týždeň zahynul pri útoku Izraela v Bejrúte.

    V reakcii na zabitie ďalšieho veliteľa hnutia nižšieho stupňa, ktorý zomrel pri pondelkovom útoku, Hizballáh v utorok podnikol dronový útok na severe Izraela, pri ktorom utrpeli zranenia najmenej siedmi ľudia.

    Izraelská armáda uviedla, že do jej vzdušného priestoru vstúpilo z Libanonu niekoľko dronov, pričom jeden z nich zostrelila. Podľa armády utrpelo zranenia niekoľko ľudí pri pobrežnom meste Naharíja, ktoré leží asi šesť kilometrov južne od hraníc s Libanonom. Armáda presný počet ranených neuviedla.

    Zabitie Fuáda Šukra a vodcu palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíla Haníju vyvolalo obavy z vypuknutia rozsiahlejšieho konfliktu na Blízkom východe. Irán a Hizballáh totiž sľubujú za tieto útoky odvetu voči Izraelu, ktorý sa prihlásil k zodpovednosti za Šukrovo zabitie, ale k vražde Haníju, z ktorej ho obvinil Irán, sa nevyjadril.

    Zdroj z Hizballáhu pre agentúru Reuters uviedol, že "reakcia na vraždu veliteľa Fuáda Šukra ešte neprišla".

    Na hraniciach Libanonu a Izraela prichádza takmer denne k cezhraničným prestrelkám medzi izraelskou armádou a Hizballáhom. Podľa libanonského ministerstva zdravotníctva si aj v utorok vyžiadal útok Izraela v obci Majfadún životy štyroch bojovníkov Hizballáhu.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/nizko-nad-bejrutom-preletel-izrael-a-p/813892-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

  • Americká vojnová loď zakotvila neďaleko Cypru: V prípade núdze je pripravená zasiahnuť

    10.8.24

    https://img.cas.sk/cas/1280px-c2/4487459.jpg There was an error displaying this embed.

    Loď USS Wasp dorazila do juhocyperského prístavu Limassol ešte vo štvrtok (ilustračné foto).Zdroj: istock

    Americká obojživelná vojnová loď zakotvila na Cypre v rámci vopred dohodnutej návštevy. V prípade eskalácie konfliktu na Blízkom východe ju použijú na evakuáciu občanov. V sobotu to uviedla veľvyslankyňa USA na Cypre.

    "Návšteva prichádza v čase, keď USA spolu s kľúčovými partnermi pokračujú v úsilí o deeskaláciu napätia v regióne a sú pripravené podporiť civilné obyvateľstvo v krízových situáciách," uviedla v piatok na sociálnej sieti X veľvyslankyňa Julie Fisherová.

    Loď USS Wasp dorazila do juhocyperského prístavu Limassol ešte vo štvrtok.

    Cyperskí predstavitelia tvrdia, že nie sú zapojení do vojenských operácií ani do žiadneho konfliktu. "Humanitárna pomoc je to, čo robíme," uviedol hovorca vlády Konstantinos Letymbiotis. Ochotu pomôcť s prípadnou evakuáciou cyperské úrady avizovali už vo štvrtok.

    https://www.cas.sk/clanok/2954805/americka-vojnova-lod-zakotvila-nedaleko-cypru-v-pripade-nudze-je-pripravena-zasiahnut/

    https://www.teraz.sk/zahranicie/cyprus-je-pripraveny-pomoct-v-pripad/814378-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/osn-rokovania-na-cypre-su-neiste-tur/813497-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/pri-pobrezi-jemenu-celil-jeden-ropny/814721-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/spojene-staty-zautocili-na-husijs/814340-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/reuters-iran-pravdepodobne-rusku-doda/814743-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-izraelci-zlikvidovali-dalsiho-cinitele-hamasu-v-libanonu-dron-jej-zastihl-v-aute-40483640

    https://www.teraz.sk/zahranicie/izrael-rusi-statut-norskych-diploma/814396-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/usa-a-eu-kritizuju-zrusenie-diplomati/814465-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/holandania-protestuju-proti-vydaniu-11/814543-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/egypt-izraelu-chyba-politicka-vola/814771-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-egypt-naridil-aerolinkam-aby-se-ve-ctvrtek-brzy-rano-vyhybaly-iranu-40483310

    https://www.teraz.sk/zahranicie/iran-vyzval-aerolinie-aby-sa-vyhli-je/814181-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/usa-v-gaze-nadalej-zomiera-prilis-ve/814894-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/usa-egypt-a-katar-vyzvali-izrael-a-hama/814489-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/osobitna-spravodajkyna-osn-obvinila-iz/814813-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/irak-odsudil-utoky-namierene-na-vojen/813840-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

    https://www.teraz.sk/zahranicie/fidan-rokoval-s-predstavitelmi-syrskyc/814483-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    https://www.teraz.sk/zahranicie/pri-bojoch-vo-vychodnej-syrii-zahynulo/814586-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

    ĎALŠÍ ÚTOK: Americkí vojaci boli v Sýrii napadnutí dronom

    Damask 10. augusta (TASR) - Americké jednotky na severovýchode Sýrie boli napadnuté dronom. Podľa prvých správ nebol nikto zranený.

    V posledných dňoch ide už o druhý útok na americké sily na Blízkom východe, ktorý sa pripravuje na možnú novú vlnu útokov zo strany Iránu a jeho spojencov.

    Obavy z eskalácie konfliktu medzi Iránom a Izraelom narástli po minulotýždňovom atentáte v Teheráne, pri ktorom zahynul vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíl Haníja, ktorý prišiel do Iránu na inauguráciu iránskeho prezidenta Massúda Pezeškijána. Irán a ním podporované militantné skupiny pripisujú zodpovednosť za zabitie Haníju Izraelu, ktorý to oficiálne nepotvrdil, no ani nevyvrátil.

    Pri nedávnom útoku v Bejrúte, ku ktorému sa Izrael priznal, prišiel o život aj vojenský veliteľ libanonského militantného hnutia Hizballáh Fuád Šukr. Irán, Hizballáh aj Hamas sľubujú za tieto útoky odvetu voči Izraelu, čo vo svete vyvoláva obavy z ďalšieho rozširovania konfliktu v regióne, kde je napätie vyostrené už od vypuknutia vojny v Gaze.

    Irán uviedol, že USA nesú zodpovednosť za vraždu Haníju, pretože podporujú Izrael.

    "Podľa prvých správ nebol nikto zranený, lekárske vyšetrenia však stále prebiehajú. Momentálne hodnotíme škody," uviedol o útoku v Sýrii americký predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity.

    Pri pondelňajšom útoku na leteckú základňu Ajn al-Asad v západnom Iraku, z ktorého Pentagón obvinil Iránom podporované ozbrojené skupiny, bolo zranených päť príslušníkov americkej armády.

    Americké ozbrojené sily majú 900 vojakov v Sýrii a približne 2500 v susednom Iraku v rámci medzinárodnej koalície, ktorá do týchto krajín prišla na žiadosť irackej vlády v roku 2014. Ich úlohou bolo bojovať proti Islamskému štátu, ktorý v tom čase ovládal široké územie v Iraku.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/dalsi-utok-americki-vojaci-boli-v/814744-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

  • Austin nariadil nasadenie raketovej ponorky na Blízky východ

    Washington 12. augusta (TASR) - Americký minister obrany Lloyd Austin nariadil nasadenie ponorky s nukleárnym pohonom na Blízkom východe. Tento krok súvisí s eskaláciou napätia v regióne. V noci na pondelok to uviedol Pentagón. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters a vyhlásenia amerického ministerstva obrany.

    Austin o tom informoval po telefonáte so svojím izraelským kolegom Joavom Galantom. V rozhovore zopakoval záväzok USA podniknúť všetky kroky na obranu Izraela.

    Do problémovej oblasti podľa vyhlásenia Pentagónu putuje nukleárna ponorka USS Georgia, ktorá disponuje aj riadeným strelami. Reuters poukazuje na to, že ide o vzácne vyhlásenie, keďže americké ministerstvo obrany zvyčajne nasadenie ponoriek verejne nekomunikuje.

    Pentagón taktiež vo vyhlásení uviedol, že Austin nariadil údernej skupine, na čele s lietadlovou loďou USS Abraham Lincoln, aby urýchlila svoje nasadenie v regióne. Vo vyhlásení sa neuvádza, kedy plavidlá na Blízky východ dorazia.

    Nasadenie USS Abraham Lincoln, ktorá nahradí flotilu vedenú USS Theodore Roosevelt Austin, oznámil Austin ešte 3. augusta.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/austin-nariadil-nasadenie-raketovej-pono/815042-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die

  • Cyprus je nachystaný na prípadnú evakuáciu Lisabonu Libanonu a Izraela

    Nikózia 13. augusta (TASR) - Cyprus je pripravený na prípadnú evakuáciu cudzincov z územia Libanonu a Izraela. Uviedol to v utorok cyperský minister zahraničných vecí Konstantinos Kombos v čase rastúcich obáv z očakávaného iránskeho útoku na Izrael, píše agentúra DPA.

    Kombos v rozhovore pre tlačovú agentúru CNA povedal, že Cyprus by v prípade potreby mohol dočasne prijať veľký počet občanov štátov EÚ alebo štátnych príslušníkov tretích krajín za predpokladu, že z Cypru vo vhodnom čase odcestujú do svojich krajín.

    V prístavnom meste Larnaka sú prichystané lôžka v školách a hygienické zariadenia, dodal minister.

    Cyprus, členská krajina EÚ, leží v Stredozemnom mori v blízkosti krajín Blízkeho východu. Let z Libanonu na tento ostrovný štát trvá iba približne 35 minút, priblížila DPA.

    Kombos pripomenul, že Cyprus počas vojny v Libanone v roku 2006 dočasne poskytol útočisko pre približne 60.000 ľudí. Na evakuáciu osôb do prístavných miest Limasol alebo Larnaka by mohli byť využité aj námorné trasy.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/cyprus-je-nachystany-na-pripadnu-evak/815456-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsZahrani%25C4%258Die