Zamyslenia a myšlienky dňa

jardob
upravené Fri 8 Jul 2022 v Svetonázor #1#1

Chcel by som doplniť Ferryho myšlienku v nedávno zatvorenom vlákne.
Čo sa týka jednania s ľuďmi a riešenia rôznych sporov, tak o tom je 10. kapitola v knihe "Od korporatívnosti k súbornosti".
https://ksbzdroje.cz/download/od-korporativnosti-k-subornosti/

Z vlastného pohľadu vidím dve základné príčiny vzniku rôznych nedorozumení a rozkolov medzi študentmi KSB. Môže to byť:
1. Neschopnosť potlačiť svoje ego.
2. Úmyselné rozoštvávanie z rôznych dôvodov.

Myslím, že tá prvá možnosť je najčastejšia. Niekto niekomu pri diskusii trochu zatlačí jeho pocit dôstojnosti. A ten druhý si pri najbližšej príležitosti nenechá odpustiť príležitosť, aby si do neho kopol... Skrátka ego je silnejšie a človek ešte nemá plnú kontrolu sám nad sebou.
Tu si človek akosi neuvedomuje, že podstatou činnosti KSB je služba ku blahu spoločnosti, nie zviditeľňovanie samého seba. Ak sa niekto potrebuje zviditeľňovať, tak je to hodné poľutovania a súcitu.

Druhá chyba je, ak ide predovšetkým o spor dvoch ľudí, ale dotyčný človek z toho spraví spor celej komunity a ostatní sa nechajú zatiahnuť do nezmyselného boja, nezmyselnej nenávisti. Ľudská bytosť s režimom Človek by nikdy nemala reagovať stádovito, ale zodpovedne si preveriť situáciu a reagovať samostatne v súlade so svedomím. A hlavne by mala vždy dopredu myslieť na dopady svojich slov a vyjadrení, skôr, než ich vypustí do verejnosti. Ak jednajú emócie, nejedná Človek, ale jeho ego.

Treba si dať pozor aj na to, aby človek nevidel za každým kríčkom konfidenta tajnej služby. Lebo s takýmto prístupom môže narobiť veľa škody. Jeden študent KSB vo svojich blogoch dosť bezhlavo obviňoval iných študentov KSB z toho, že sú SISkári. Kedže trochu vidím aj do interných vecí, tak som vedel, že trepe hlúposti. Pri registrácii na svoju diskusiu mal kontrolnú otázku, či nie ste konfidentom tajnej služby... To je už len logika: kto by mu napísal "Áno, som." A keďže sa bil za zverejňovanie celého mena, tak tu je rovnaký problém: ako zistí, že človek uviedol pravé meno a priezvisko, a ako z toho priezviska zistí, že je niekto SISkár?! Ledaže by on sám bol SISkár, a vedel si to podľa mena a priezviska overiť. Bez kontaktov v SISke by mu znalosť Mena a Priezviska bola na dve veci.

Chcel by som ešte dodať, že metóda "Rozdeľuj, rozoštvávaj a panuj" je metóda GP. Metódou KSB je "Zjednocuj a tvor". Ísť do konfrontácie je analógiou 6. priority, a pre konceptuála to znamená, že prehral bitku. Vojnu ešte nie. Aj keď majú dve skupiny na čele dominantných kohútov, ktorí sa neznesú, tak to ešte neznamená, že obe skupiny ako tímy nemôžu spolupracovať. Všetko sa dá.
Všimnite si, ako vyzerali diskusie pod mainstreamovými článkami novín pred 10 rokmi, a ako sa neskôr zmenili. Aj napriek svetonázoru šefredaktorov. Tu je príklad, ako sa dá pracovať, keď sa chce. Keď človek naozaj chce robiť niečo užitočné a nie byť len súčasťou stáda, ktoré okrem reptania nerobí nič užitočné. Stád je v informačnom priestore plno, ale súbornosť zatiaľ žiadna. Na jej vybudovanie je potrebné viac zodpovedných a aktívnych Človekov, ktorí sa riadia svedomím a najprv myslia a potom hovoria a konajú.

«13

Komentáre

  • jardob
    upravené Fri 8 Jul 2022 #2->

    Poprosím v diskusii neuvádzať žiadne konkrétne mená ani skupiny. Cieľom tohto vlákna je úvaha nad samotným javom a riešením problémov, nie rozdúchavanie nových ohnísk.

  • Toto je všetko pekné, čo píšete... Mne to chýba jeden aspekt, pokiaľ niečo hovorí uznávaná (pseudo)autorita, (kvázi)odborník, (kvázi)guru, tak je viac a menej kriticky prijímané ako keď to hovorí človek, ktorý nie je deklarovaný ako dôveryhodný, a to je jedno, ako sa to o ňom rozšírilo, síce občas povie niečo aj nepravdivé, alebo nevhodné alebo nevhodným spôsobom, tak je to odmietané len pred tento fakt, o obsah často nemusí ani ísť. Deje sa to celospoločensky, nielen na tomto fóre. Napr. Blaha, Sabaka, Danny Kollár, Krčméry a pod. a to z obidvoch strán. Ja viem, že nemali padať mená, ale podľa mňa niet nad konkrétne príklady. Ide mi o ten jav ako taký. Mená môžem vymazať.

  • Atom
    upravené Fri 8 Jul 2022 #5->

    Už několikrát jsem uvedl, že pojem ego je zavádějící, vím již se pojem rozšířil, ale pokračuji v informačním "boji" proti této zavádějící terminologii. Nad svým egem nelze vyhrát protože neexistuje (duchovní mistři říkají, "dej mi to co nemáš") práce s egem se dá výstižně přirovnat k imitačne-provokační činnosti. Jde o řízení pozornosti (ego je vykradené ze systému k vědomé řízení pozornosti, aby se subjekt dokázal soustředit bez rozptylování na zvolený předmět). Prvotní informace je od Boha, takže psychiku máme takovou, aby jsme byli hrdí (když ne otroctví je nevyhnutelné), při nesprávném zacházení se hrdost mění na pýchu, je k tomu takové výstižné slovo "hrdopýšek". Takže je potřeba pracovat s konkrétními nešvary a nevhodnými propojeními s egregory a ne s imaginárním egem.

    Je vhodné zamyslet, proč to subjekt zasahuje a označit stav a následně použít rozum. Například v Montessori se učí děti říkat "tohle se mi nelibí", když někdo jedná agresivně, to je velmi šikovné informace s rozšíří do kolektivu a postupně se učí kdo má kde hranice, aby kontakty byli nekonfliktní (poznámka: tři světoví učitelé podle KSB Komenský, Montessori (žena) a Makarenko).

    Označení stavu dejme tomu máme, dále použijeme rozum k predikci:
    Zkusím říci třeba (Ogarovi) tenhle styl komunikace, kdy mě urážíš a ponižuješ mě nevyhovuje.
    Predikce bude podle dosavadních příspěvků asi v tomto duchu:
    Aáá uplakánek promluvil.
    Pak už analýza, přeji si komunikovat s takovým přispívatelem a o něčem ho přesvědčovat ?
    (využiji predikci k tomu, abych to neschytal, protože vím, že podanou rukou ke smíru mi utrhne a nafackuje mi tou utrženou rukou)

    Někdy se jde do rizika, ale většina posedlých se dá po několika pokusech rychle přečíst a jejich reakce odhadnou. KSB říká život je řízení procesů a to se týká i emocí a nálad.

  • Atom
    upravené Fri 8 Jul 2022 #6->

    Všechno lze označit za čistě subjektivní, takhle se nikam nepohneme. Tady pomáhá praxe kriterium pravdy. Považuji za možné řídit své chování tak, aby se předcházelo a snížilo procento konfliktů. A byl to ode mě jenom rychlý demonstrativní příklad (zjednodušený a byla to i karikatůra zvýraznění proporcí kvůli zdůraznění informace), považuji za možné predikovat odpovědi některých přispívatelů (protože například mají obdobou reakci v mnoha případech se stejným tématem a je to i dobře, protože zastávají pevnější stanovisko - Rusofil se dal například slyšet, že mu hrubší chování nevadí, protože alespoň ví na čem je (např. psychický trockista je záludnější a tudíž méně předvídatelný).

    Dále ta predikce se týká prioritně mě, co mě zasahuje a jak se tomu vyhnout. Sun uvádí: kdo nezná sebe ani soupeře prohraje každý boj, kdo zná sebe a nezná soupeře vyhraje polovinu bojů, kdo zná sebe i soupeře vyhraje každý boj.

  • F
    upravené Fri 8 Jul 2022 #7->

    Takže je potřeba pracovat s konkrétními nešvary a nevhodnými propojeními s egregory a ne s imaginárním egem.

    Dobre som pochopil, že egom nazývaš kĺbko negatívných charakterových vlastností?

  • Atom
    upravené Fri 8 Jul 2022 #8->

    @Ferry povedal/-a:
    Dobre som pochopil, že egom nazývaš kĺbko negatívných charakterových vlastností?

    Ne ego pojem nepoužívám vůbec, považuji to za pojem nedávající smysl, nic takového není v tom smyslu jaký mu přiřadil jung. Prvotní informace je od Boha a pak s tím bytost nějak pracuje podle své mravnosti, nejbližší tomu pojem by tedy asi byla mravnost - dle tohodle nesmyslu za to nemůže naše nízká mravnost, ale nějaké ego, které nám vládne.

    Poznámka:
    vlastně tedy trošku ano - negativní charakterové vlastnosti lze nějak propojit s mravností, ale je to negativní, kdežto mravnost je pozitivní mohu si ji budovat, kdežto negativní vlastností se musím zbavovat, při pozitivním přístupu na mravnosti, pak s růstem mravnosti budou negativní vlastnosti odpadat jako vedlejší produkt růstu mravnosti, budu dělat něco co mě baví (to považuji za mravné, HNR zařídil, aby nás to správné bavilo) a cítit, že naplňuji Boží plán, tak asi místo toho nepůjdu pít s kamarády do putyky.

    Poznámka k baví:
    Slíbil jsem příbuzné na výletě - přeškolní věk, že když ujde určitou část sama bez odmlouvání, že ji pak vezmu na koníčka. Moje část trasy byla do kopce, když byli poznámky, že je to musí být těžké odvětil jsem "břemeno, které neseš rád se nese lehčeji". Tak to vnímám mravný je veselý a energie mu teče, protože má radostnou psychiku a námahu s prací a úsilím snáší dobře, nevnímá to jako dřinu, ale jako svou cestu určenou Bohem.

  • d
    dum
    upravené Fri 8 Jul 2022 #9->

    Negatívne charakterové vlastnosti, nízka mravnosť(je stále ešte mravnosť), nemravnosť?-pseudomravnosť-antimravnosť, negatívna myseľ, pseudomyseľ, nepravá myseľ, egomyseľ....to sú termíny ktoré vyjadrujú opak mravnosti, pravej mysle, pozitívnych charakterových vlastností, pozitívnej mysle. Ego- termín ktorý je najrozšírenejší a najznámejší, aj keď ho tiež nemám rád:). Mimochodom, pseudomravná myseľ sa nedá potlačiť, je štrukturálne zapustená v človeku. Dá sa len vôľou prepnúť na pravú myseľ. Antimravnosť je stále negatívna či už je obrovská alebo miniatúrna. Veľké zlo a lži a malé ("potlačené") zlo a lži sú vždy len zlo a lži pochádzajúce z negatívnej pseudomysle.

  • Dobré @Atom ! "je potřeba pracovat s konkrétními nešvary a nevhodnými propojeními s egregory a ne s imaginárním egem"
    Tím je asi řečeno vše.
    Ak tomuto...
    "Dále ta predikce se týká prioritně mě, co mě zasahuje a jak se tomu vyhnout. Sun uvádí: kdo nezná sebe ani soupeře prohraje každý boj, kdo zná sebe a nezná soupeře vyhraje polovinu bojů, kdo zná sebe i soupeře vyhraje každý boj."
    Něco tam Sun-c’(mu) chybí. "kdo zná soupeře ale nezná sebe" ... Z mých zkušeností a je to i můj duchovní pohled, takový také prohraje každý boj. Ale po dlouhém trápení.
    Tak jen doplňuji.

  • d
    dum
    upravené Mon 11 Jul 2022 #12->

    Tak si tú prirodzenosť pseudomysle - "ega"(termínu ktorý nepoužívame) môžme trocha rozobrať podľa nešvarov. Obsahuje a uvádza do procesu anti-reálne, anti-pozitívne atribúty ako anti-život, anti-láska, anti-dobro, anti-pravda, anti-pozitívne skutky, anti-mravnosť, anti-cnosť, anti-múdrosť, anti-poznanie,
    anti-viera, anti-rozlíšenie, anti-energia, anti-svetlo, anti-oheň, anti-sloboda, anti-
    nezávislosť, anti-voľba, anti-spravodlivosť, anti-zodpovednosť, anti-starostlivosť, anti-dávanie, anti-úprimnosť, anti-radosť, anti-slasť, anti-potešenie, anti-šťastie,
    anti-zábava, anti-jednota, anti-zjednotenie, anti-duchovnosť, anti-zdravie, anti-harmónia atď. Alebo
    namiesto slova ,anti‘ môžme pred nimi použiť slovo ,pseudo‘ alebo ,nie' či predponu ,ne'.

  • Nejako mi nedá to EGO od @Atom. Síce nepoužívam skoro vôbec to slovo, ale myšlienka, že to slovo je mylné, imitačno provokačné, je pre mňa nová. Keď sa nad tým tak zamýšľam, tak čo je EGO? Ako slovo, nie je nášho pôvodu. Je to slovo cudzie. Ľudia ho používajú v spojení jeho EGO, moje EGO, tvoje EGO. Takže logicky človeku z toho vyplýva, že je to nejaký jeho majetok, či už informačný alebo fyzický, pretože sa to privlastňuje. Vzniká predstava, že to je niečo mimo človeka. Existuje jedinec a jeho EGO. Hovoria - človek musí bojovať so svojím EGOm. Stále akoby to bolo niečo mimo nás, niečo nám škodiace. Skrýva sa tým podstata samotného problému menom EGO. Lebo "ego" to je človek samotný, to nie je nič mimo neho. Skrývaním podstaty, sa aktálna nutnosť meniť sa skryje za akýsi neznámi pojem EGO. A ako sa s tým "egom" máme vysporiadať? Azda ho máme biť? Alebo predať? Lebo ako som napísal, EGO je akoby niečo mimo nás. Tak čo je mimo nás sa dá zničiť. Celkovo začínam chápať tú koncepciu EGA ako slova zakrývajúceho podstatu a brániaceho vývoju človeka. Keď poviem kamarátovi, nevidíš cez svoje ego, tak na mňa kývne rukou. Ani on poriadne nevie čo je to ego, môže sa za tým skrývať čokoľvek, ako potom má vedieť čo mu vyčítam a čo má na sebe zmeniť? No nevie ... Ale keď poviem kamarátovi, "Nevieš si nájsť čas na pivo so nnou a s inými, furt uprednostňuješ svoje potreby pred svojím blížnym ..." tak dotyčný už začína tušiť, že niečo nie je s ním dobre a začne o tom rozmýšľať. Rozmýšľaním možno príde k zmene ... možno nie. Ale vynechaním slova EGO z konverzácie sa konverzácia stala oveľa prínosnejšou.

  • d
    dum
    upravené Mon 11 Jul 2022 #14->

    @Ferry povedal/-a:
    Nejako mi nedá to EGO od @Atom. Síce nepoužívam skoro vôbec to slovo, ale myšlienka, že to slovo je mylné, imitačno provokačné, je pre mňa nová. Keď sa nad tým tak zamýšľam, tak čo je EGO? Ako slovo, nie je nášho pôvodu. Je to slovo cudzie. Ľudia ho používajú v spojení jeho EGO, moje EGO, tvoje EGO. Takže logicky človeku z toho vyplýva, že je to nejaký jeho majetok, či už informačný alebo fyzický, pretože sa to privlastňuje. Vzniká predstava, že to je niečo mimo človeka. Existuje jedinec a jeho EGO. Hovoria - človek musí bojovať so svojím EGOm. Stále akoby to bolo niečo mimo nás, niečo nám škodiace. Skrýva sa tým podstata samotného problému menom EGO. Lebo "ego" to je človek samotný, to nie je nič mimo neho. Skrývaním podstaty, sa aktálna nutnosť meniť sa skryje za akýsi neznámi pojem EGO. A ako sa s tým "egom" máme vysporiadať? Azda ho máme biť? Alebo predať? Lebo ako som napísal, EGO je akoby niečo mimo nás. Tak čo je mimo nás sa dá zničiť. Celkovo začínam chápať tú koncepciu EGA ako slova zakrývajúceho podstatu a brániaceho vývoju človeka. Keď poviem kamarátovi, nevidíš cez svoje ego, tak na mňa kývne rukou. Ani on poriadne nevie čo je to ego, môže sa za tým skrývať čokoľvek, ako potom má vedieť čo mu vyčítam a čo má na sebe zmeniť? No nevie ... Ale keď poviem kamarátovi, "Nevieš si nájsť čas na pivo so nnou a s inými, furt uprednostňuješ svoje potreby pred svojím blížnym ..." tak dotyčný už začína tušiť, že niečo nie je s ním dobre a začne o tom rozmýšľať. Rozmýšľaním možno príde k zmene ... možno nie. Ale vynechaním slova EGO z konverzácie sa konverzácia stala oveľa prínosnejšou.

    Áno, "ego" (egomyseľ, pseudomyseľ) nie je mimo nás, okolo nás, niekde vonku. Je v nás. Všetko negatívne pochádza z nej a vychádza cez ňu- ako som napísal jednoduchú štruktúru a povahu vyššie. Ak si odmyslíme slová ,anti' či ,pseudo'- tak tie atribúty už pochádzajú z pravej pozitívnej mysle ktorá je v nás taktiež. Rozlíšením, vôľou a voľbou sa s tým dá pracovať.

  • Ladič
    upravené Mon 11 Jul 2022 #15->

    EGO je "Já Jsem". Doslova. Ale New-Age pohled na toto slovo tak zprasilo, že se z něj stala součást esoterických manipulací mysli.
    A pro toto - "nevidíš cez svoje ego", máme v naší řeči rčení "pro oči nevidíš", což značí pýchu. A v tuto hrůznost bylo překrouceno chápání slova EGO. Pýcha. To se pak snadno "guruům" vnucuje podvědomá méněcenost, když lidé pořádně nerozumí co jim říkají. Kdyby místo ega říkali pýcha, tak hned dostanou po papuli a New-Age by neplnilo svojí funkci řízení.

  • d
    dum
    upravené Mon 11 Jul 2022 #16->

    Pre ľudí je lepšie ako "ego" používať termíny ako sebectvo, láska k hmote,
    žiarlivosť, závisť, chamtivosť, hrabivosť, pýcha, lakomosť, arogancia,
    megalománia, sebazbožňovanie, nafúkanosť, vlastná výnimočnosť, kontrola nad
    inými, moc nad inými, vlastná dôležitosť, vystatovanie sa, predvádzanie sa,
    vyhľadávanie pozornosti, falošná hrdosť, hľadanie slávy kvôli nej samotnej,
    agresívnosť, útočnosť, zúrivosť, neznášanlivosť, nenávistnosť, nevyváženosť,
    jednostrannosť, nepoctivosť, potreba byť chválený a
    a všetky podobné negatívne rysy a charakteristiky.Týmto termínom rozumejú, no to je asi tak všetko. Sú zdrojom všetkého čo zažíva celé ľudstvo počas dejín svojej
    krvavej a strašnej existencie.

  • R
    upravené Mon 11 Jul 2022 #17->

    @dum povedal/-a:
    Pre ľudí je lepšie ako "ego" používať termíny ako sebectvo, láska k hmote,
    žiarlivosť, závisť, chamtivosť, hrabivosť, pýcha, lakomosť, arogancia,
    megalománia, sebazbožňovanie, nafúkanosť, vlastná výnimočnosť, kontrola nad
    inými, moc nad inými, vlastná dôležitosť, vystatovanie sa, predvádzanie sa,
    vyhľadávanie pozornosti, falošná hrdosť, hľadanie slávy kvôli nej samotnej,
    agresívnosť, útočnosť, zúrivosť, neznášanlivosť, nenávistnosť, nevyváženosť,
    jednostrannosť, nepoctivosť, potreba byť chválený a
    a všetky podobné negatívne rysy a charakteristiky.
    Sú zdrojom všetkého čo zažíva celé ľudstvo počas dejín svojej
    krvavej a strašnej existencie.

    Nesouhlasím. Mám ego, ale určitě netrpím závistí, chamtivostí, hrabivostí, atd. Člověk bez ega je hadr.

  • d
    dum
    upravené Mon 11 Jul 2022 #18->

    @Rusofil povedal/-a:

    @dum povedal/-a:
    Pre ľudí je lepšie ako "ego" používať termíny ako sebectvo, láska k hmote,
    žiarlivosť, závisť, chamtivosť, hrabivosť, pýcha, lakomosť, arogancia,
    megalománia, sebazbožňovanie, nafúkanosť, vlastná výnimočnosť, kontrola nad
    inými, moc nad inými, vlastná dôležitosť, vystatovanie sa, predvádzanie sa,
    vyhľadávanie pozornosti, falošná hrdosť, hľadanie slávy kvôli nej samotnej,
    agresívnosť, útočnosť, zúrivosť, neznášanlivosť, nenávistnosť, nevyváženosť,
    jednostrannosť, nepoctivosť, potreba byť chválený a
    a všetky podobné negatívne rysy a charakteristiky.
    Sú zdrojom všetkého čo zažíva celé ľudstvo počas dejín svojej
    krvavej a strašnej existencie.

    Nesouhlasím. Mám ego, ale určitě netrpím závistí, chamtivostí, hrabivostí, atd. Člověk bez ega je hadr.

    To je dobré že netrpíš:). Máš ho v sebe ako všetci ľudia, nie si výnimka,
    (to by si bol už napr. archanjel:), no prepol si ho na pozitívnu myseľ a zdravé sebavedomie. Práveže aj ten nevyvážený "hadr" je negatívnosť a pochádza tiež z "ega". Ten termín je naozaj nepochopený a skreslený. Máš pocit, že napr. vedomci, zasvätenci alebo pôvodní Indiáni, pôvodní Slovania či samotný Ježiš Kristus- že ich ovládali egostavy alebo že boli nesebavedomé "hadry"? Určite ty ten pocit nemáš, len fakticky ten termín a to čo sa ním všeobecne myslí je skreslené. Všetci máme "ego", len niekto ho neovláda a dá jeho procesu voľné pole, a niekto s ním vie pracovať.

  • Ogar Valach
    upravené Mon 11 Jul 2022 #19->

    Ego je sebectvo (podľa praxe, nie definície). Jástvo je uvedomenie si seba samého. Prvé je negatívne. Druhé pozitívne. Slovo jástvo nám ukradli. Je to naše staré slovanské slovo. Ukradli nám ho, aby sme nevideli rozdiel medzi týmito slovami. O tom, že vedeli čo robia, svedčí aj táto diskusia.

  • Atom
    upravené Mon 11 Jul 2022 #20->

    Po příspěvcích k Egu mám ještě toto, co by to mohlo být to ego ? @Ladič podle mně uhodil hřebíček na hlavičku je to synonymum bytí, tak je to používáno ve společnosti. Navíc, když vyjdu z bytí má to návaznost na původní význam slova z Indických termínů (odkud to Jung vykradl - když nic je to zloděj protože neuvedl zdroj svých vývodů). Původní význam je o pozornosti, což je silně propojeno s bytím, každý žijící subjekt (duše) má k dipozici pozornost, kterou může něčemu věnovat a tím to nabíjí (pozornost může věnovat nemravnostem nebo cnostem).

    K opuštění a vyhýbání termínu ego mě vedla praxe - hádky kolem ega:
    Máš moc velké ego ?
    Je to projev ega !
    To je jenom tvoje ego ?
    V "ezoterice" je dokonce potřeba se ega zbavit (zbavit se bytí ?)

    Žádný spor, kdy se použilo slovo ego nedošel v mé praxi ke smíru.

    Kdežto označení někoho za např. lakomého vedlo alespoň k nějakým výsledkům, nařčený subjekt se snažil to zmenšit, alespoň něco dát, nebo si hrál na "tvrdého" (hájím svoje zájmy to je život), což stačí počkat až daný bude něco potřebovat a navíc svoji lakotu nepopírá.

    Kdežto, když někdo někoho obviní z ega, tak ten druhý v reakci obviní z ega toho druhého, obviňují se navzájem prostřednictvím slova ego, že žijí - proto to nikdy nemá konec.

    Termín ego jsem pro praktické použití v diskuzi zavrhl již dříve, než jsem poznal KSB a pomohly mi v literatuře slova mistrů, "dej mi to co nemáš" (což je nápověda, že je to imitace a provokace, na kterou bytost naletěla), podobný zmatek vyvolává v "ezoterice" práce se slovem "já" a s ním spojené "jáštví" mluví se i o ne-já, úplně stejný princip, zbav se svého já, které ti přináší utrpení. Typický trockistický přístup - vymyšlené nové slovo s matoucím významem k oklamání ostatních.

  • Atom
    upravené Tue 12 Jul 2022 #22->

    ego - z latinského jazyka
    ekaghata - z Indie

    můj předpoklad je, že kořen je původně ze starobylé Indie a do latiny to bylo přeneseno.

    Jung se dostal k nějakým starobylým materiálům z Indie (nebo ho navedl nějaký kurátor) , až po Jungovi se začal pojem ego masově v "ezoterice" používat. Bylo to období kdy si východní nauky "našly" cestu do západní kultury a byly tam začleněny.

    Před Jungem bylo použivání pojmu já srozumitelnější přímočaré, bylo to jednoduše zájmeno, např.:
    Cogito ergo sum. (Myslím tedy jsem)
    No a to další o člověku, kdy nejde jenom o zájmeno se používal pojem duše, v termínech "jášství" a "ega" se neuvažovalo.. (takhle to chápu z toho jak nám je zprostředkovaná historie - v uměleckých dílech je Evropy hraje prim duše).

  • d
    dum
    upravené Tue 12 Jul 2022 #23->

    @jardob "Tak pod falošným egom sa myslí tá virtuálna identita (psychika, osobnosť) do ktorej sa človek rodí. A preto sa nazýva falošným egom (falošným ja), lebo väčšina ľudí sa s touto pozemskou materiálnou identitou stotožňuje, hoci táto identita nie je ich prave JA. "........áno, pravé, skutočné Ja som, pravá myseľ, duch, duša sa inkarnuje a tým "získa" aj pseudomyseľ (falošnú vyfabrikovanú egomyseľ, falošnú identitu, falošné ja som). A ľudia pôsobia hlavne cez to pseudo-ja neuvedomujúc si väčšinou čisté atribúty pravého Ja som, ktoré falošné ja som prekrúca, skresľuje, przní, falšuje a uvádza do procesu na zemi....Podľa mňa nie je superego nič iné len nabubrelé ego navŕšené do veľkých rozmerov no negatívne atribúty sú tie isté ktoré som opísal vyššie.

  • S egem a superegem, první začal pracovat Freud. Jung na to navázal, rozlišil to a přidal další prvky. Animus, anima, atd.

    ps: Mimochodem... Měli bychom se zamyslet čemu slouží toto "žonglování" egem (které zavedli do bílé kultury dva kádry GP), a vkládání duality do tohoto jen a pouze filosofického termímu. Nejsme náhodou ve vleku GP vytvořeného egregoru? (souvisí s tím co jsem již napsal - "vnucování podvědomé méněcenosti")

  • Do "ega" ako filozofického termínu je umelo vložená dualita ,viacvýznamovosť, a tým pádom nepochopenie a odlišné výklady. "Ego" ako konštrukcia je reálna súčasť, "negatívny filter" mysle.

  • Ego má opravdu v běžném užívání negativní význam (egoista, egocentrik, apod). Dle mého, ego (to čemu se tak říká) je normální součástí psychiky (asi někde na úrovni démon), podobně jako třeba instinkt sebezáchovy.

    Freud a Jung s termín začali operovat ve "vědecké" oblasti a zajímavé je, že poté následovala masívní popularizace hinduisticko-budhistických učení na západě a s ní bizarně-duchovní vývod, že smysl života je rozpustit ego a tím dosáhnout nirvány.

  • "smysl života je rozpustit ego".....rozpustiť sa nedá, vždy je táto konštrukcia "pri mysli". Dá sa len rozlíšením, vôľou, voľbou ten negatívny filter odpojiť či prepnúť.

  • jardob
    upravené Tue 12 Jul 2022 #28->

    Je zaujímavé, že Freud a Jung s obľubou tvorili nové pojmy z latinčiny: Ego (Ja), Animus, Anima (duch, duša).
    Egocentrizmus, t.j. vlaste Ja-centrizmus, čo je vlastne pravdivý opis toho, že človek je príliš zahľadený do seba, že miera jeho lásky k sebe je abnormálna v porovnaní s láskou k iným. Nie je tam rovnováha.
    Duša a falošné Ego nie je to isté. Duša je skutočné JA, ale naša psychika (falošné ego), je niečo celkom iné. Duša je stále rovnaká, o tom, aké má charakterové vlastnosti, momentálne v tomto živote nemáme potuchu, ale táto duša v každom živote prijíma rôzne psychiky, rôzne charaktery. Ako herec vstupuje vždy do novej role, do nového falošného ega, kde plní svoju misiu.

    Čo sa týka budhizmu, a ich snahy o dosiahnutie ničoty, tak mi to evokuje tvrdý tréning v snahe pripraviť sa na neexistenciu. Ak by po smrti neexistovalo už absolútne nič, len hluchota a temnota, bezvedomie, tak snaha o nirvánu (ničotu) mi evokuje nacvičovanie si už na zemi tejto neexistencie, totálnej smrti. Podľa mňa vybrali veľmi nešťastne termín "ničota". Myslím, že je veľmi zavádzajúci.

    Vo všetkých náboženstvách sa pripravujú na nejakú formu budúceho života. Ale v budhizme sa snažia o totálnu neexistenciu. Aspoň z ich terminológie sa tak dá usúdiť.

    To už viacej sa mi páči termín "absolútna jednota", singularita. Ale všetky tieto úvahy, či už ide o ničotu, singularitu a pod, smerujú k "staniu sa Bohom". Rozpusteniu sa v zdroji. Čo by znamenalo koniec vlastnej individuality, vlastného vedomia. Ostalo by len jedno jediné vedomie. Otázka, či si to želá aj Boh? Veď ak si tvorí miriady individuálnych duší (a dokonca podľa Véd duše nemajú zrod ani skon, ale existovali odjakživa, ako Boh), tak má asi dôvod... Má rád spoločnosť? Je pluralita jeho prirodzenosť?

  • R
    upravené Tue 12 Jul 2022 #29->

    @jardob povedal/-a:
    Je zaujímavé, že Freud a Jung s obľubou tvorili nové pojmy z latinčiny: Ego (Ja), Animus, Anima (duch, duša).
    Egocentrizmus, t.j. vlaste Ja-centrizmus, čo je vlastne pravdivý opis toho, že človek je príliš zahľadený do seba, že miera jeho lásky k sebe je abnormálna v porovnaní s láskou k iným. Nie je tam rovnováha.

    Já bych s tím tak moc nesouhlasil. Já mám celkem velké ego, ale dost se zanedbávám. Až v poslední době, co děti vyletěli z hnízda, jsem pozornost víc upřímil na sebe. Přehnanou láskou k sobě také netrpím, protože moje potřeby jsou vždy uspokojeny až naposled. Ego, je podle mě samo hodnocení. Například, člověk, který se podceňuje má zároveň nízké ego. Takže podle mě ego souvisí se "самооценкой" sebevědomím, samohodnocením.
    Také si myslím, že jen člověk s velkým egem dokáže být velkorysý. Člověk s velkým sebevědomím, nemá potřebu ukazovat svoji cenu ponižováním jiných.

  • d
    dum
    upravené Tue 12 Jul 2022 #30->

    @Rusofil povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:
    Je zaujímavé, že Freud a Jung s obľubou tvorili nové pojmy z latinčiny: Ego (Ja), Animus, Anima (duch, duša).
    Egocentrizmus, t.j. vlaste Ja-centrizmus, čo je vlastne pravdivý opis toho, že človek je príliš zahľadený do seba, že miera jeho lásky k sebe je abnormálna v porovnaní s láskou k iným. Nie je tam rovnováha.

    Já bych s tím tak moc nesouhlasil. Já mám celkem velké ego, ale dost se zanedbávám. Až v poslední době, co děti vyletěli z hnízda, jsem pozornost víc upřímil na sebe. Přehnanou láskou k sobě také netrpím, protože moje potřeby jsou vždy uspokojeny až naposled. Ego, je podle mě samo hodnocení. Například, člověk, který se podceňuje má zároveň nízké ego. Takže podle mě ego souvisí se "самооценкой" sebevědomím, samohodnocením.
    Také si myslím, že jen člověk s velkým egem dokáže být velkorysý. Člověk s velkým sebevědomím, nemá potřebu ukazovat svoji cenu ponižováním jiných.

    To je to že spájaš ten termín s pozitívnymi atribútmi, sebavedomím, samohodnotením(tým pádom aj zodpovednosťou), potreby sú uspokojené až naposledy, veľkorysosťou, neponižovaním. To je všetko prirodzenosť pravého Ja,pozitívnej mysle a nie falošného ja,negatívnej pseudomysle-"ega".......@jardob pravdaže je spoločenský, jeho prirodzenosť je Tvorba a Láska a taktiež pociťuje nedostatok druhej absolútnej bytosti tak stále tvorí, aj sa neustále stretáva a komunikuje tvárou v tvár, na zemi v tejto fáze to nie je zatiaľ možné.....pluralita- prirodzenosťou je pochopenie, akceptovanie, súcit, empatia, milosrdenstvo, odpustenie (po odpykaní zla a lží, čo v pozitívnom stave bytia/"na nebesiach"/ je bezpredmetné).

  • Sebectvo vs. jástvo. Čo stále riešite?