Poslední pamätníci umierajú

Zora
upravené 15 Apr 20:26 v Mimo kategórií #1

Keď všetci poslední pamätníci zomrú, ich spomienky na minulosť odídu s nimi, pokiaľ nenapísali memoáre.


Nedávno som upozornila na 2 úmrtia spojené s USA a Nemeckom:
https://ksbforum.info/discussion/comment/20397/#Comment_20397

Našla som ďalšie podobné správy. Týkajú sa Slovenska a Česka.

12.4.23 /18:18 TASR/

Vo veku 103 rokov zomrel 7. apríla protifašistický odbojár F. Marek
Vo veku 103 rokov zomrel 7. apríla v Žiline protifašistický odbojár František Marek. Bol posledným Slovákom, ktorý počas druhej svetovej vojny po boku talianskych partizánov bojoval proti Benitovi Mussolinimu. Na sociálnej sieti o tom informuje Ministerstvo obrany (MO) SR.
Počas vojny bol František Marek povolaný ako vojak armády vojnového slovenského štátu a prevelený na východný front. "V Bielorusku aj s ostatnými spolubojovníkmi na vlastné oči videl, aké zverstvá páchajú fašisti, po ktorých boku mali bojovať," približuje rezort obrany.
Morálny stav jednotiek sa prudko zhoršoval, Nemci ich vnímali ako nepoužiteľné a prevelili ich do Talianska, kde mali vykonávať opevňovacie práce. Marek od svojej jednotky utiekol spolu s ďalšími štyrmi Slovákmi. Pridali sa k talianskym partizánom a zapojili sa do protifašistického odboja. Bol trikrát väznený, nevyhol sa ani rozsudku smrti. "No ako zázrakom sa mu podarilo utiecť a pokračovať v odboji," približuje ministerstvo.
Vojnovému veteránovi Františkovi Marekovi udelili vlani v januári, pri príležitosti jeho 102. narodenín, vojenské vyznamenanie – Pamätnú medailu ministra obrany 3. stupňa.
RTVS si vo vysielaní pripomenie protifašistického odbojára F. Mareka
Verejnoprávna RTVS si v stredajšom vysielaní pripomenie osobnosť protifašistického odbojára Františka Mareka. Urobí tak o 20.00 h na Dvojke v portréte
František Marek: V odboji proti Mussolinimu zo série Naše storočie.
https://www.teraz.sk/slovensko/vo-veku-103-rokov-zomrel-7-aprila-prot/707285-clanok.html


Nedávno zomrel Emil Boček - mesiac po tom, ako sa stretol s dosluhujúcim prezidentom Zemanom.
https://ksbforum.info/discussion/comment/20387/#Comment_20387

25.3.23
Zomrel Emil Boček, posledný z českých vojnových pilotov RAF
Vo veku 100 rokov zomrel v sobotu český vojnový veterán Emil Boček, ktorý bol príslušníkom československého letectva vo Veľkej Británii. O jeho úmrtí informovalo na sociálnych sieťach brnianske Komunitné centrum pre vojnových veteránov, píše portál Novinky.cz.
"Generál Boček bojoval za to, aby naša krajina bola demokratická, slobodná a nezávislá. Nech odpočíva v pokoji," uviedol na svojom Twitteri český premiér Petr Fiala.
Boček sa narodil vo februári 1923 v Brne. Začal sa učiť za strojného zámočníka, avšak v roku 1939 sa mu podarilo utiecť z okupovaného Československa. Ako 16-ročný následne vstúpil do československej zahraničnej armády vo Francúzsku.
Po evakuácii skončil v Británii, kde absolvoval kurz pre mechanikov, približuje stanica TV Nova na svojej webstránke. Bol prijatý do britského Kráľovského letectva (RAF), a to ako jeden z jeho najmladších. Podľa TV Nova bol zároveň aj posledným z Čechov, ktorí sa k RAF pridali počas druhej svetovej vojny.
Najskôr slúžil ako letecký mechanik v 312. stíhacej peruti a od roku 1944 ako pilot-stíhač letky "B" v československej 310. stíhacej peruti. Absolvoval celkovo 26 operačných letov.
Z armády bol na vlastnú žiadosť prepustený v roku 1946.
Po vojne sa vrátil do Československa a otvoril si autodielňu, pričom pretekal aj na motorkách. Živnosť mu po roku 1948 komunistický režim znárodnil. Následne sa stal zamestnancom spoločnosti Mototechna. Oženil sa v roku 1951. Mal dve deti, dcéru a syna. S výnimkou vojnových rokov prežil celý svoj život v Brne, ktorého "čestným občanom" sa stal v roku 2017.
Armádnym generálom bol menovaný v roku 2019. V rovnakom roku mu bolo udelené aj najvyššie české štátne vyznamenanie - Rad bieleho leva I. triedy. Bol tiež dvojnásobným držiteľom Československého vojnového kríža a rôznych ďalších - českých, československých aj britských - vyznamenaní.
https://www.teraz.sk/zahranicie/zomrel-emil-bocek-posledny-z-ceskyc/703458-clanok.html

4.4.23 mal pohreb.
https://www.teraz.sk/zahranicie/vojnoveho-veterana-bocka-pochovavali/705756-clanok.html


Do tejto smutnej série vekovo zapadá aj hollywoodsky producent židovského pôvodu Walter Mirisch - produkoval kultové filmy Niekto to rád horúce , Sedem statočných , West Side Story či Ružový panter:
https://ksbforum.info/discussion/comment/18842/#Comment_18842


Všetko, čo sa dialo za ich mladosti, možno navždy zabudnúť, prekrútiť, zbagatelizovať.

Kiežby nás bolo dosť, ktorí sa budeme chcieť dozvedieť a dozvedať pravdu, aký život žili ľudia pred 80, 40 rokmi či predvčerom.

Aby pravda neodišla na večnosť ...

Komentáre

V tejto diskusii: