17. november - spomienky, ako sa pozeráte na túto udalosť vtedy a dnes

2

Komentáre

  • Súlad
    upravené Fri 18 Nov 2022 #32->

    Sú dva základné prístupy:

    1. Od kolektívu k jednotlivcovi.
    2. Od jednotlivca ku kolektívu.

    Pre západ je typický druhý spôsob. Pre Slovanov prvý. Každý inklinuje k tomu, ktorý lepšie zodpovedá jeho vnútornej podstate. Na západe sú väčšinou individualisti. U Slovanov je väčšinou dôraz na spoločenstvo. Je to vidieť na vzťahu k rodine, kedy na západe nehrá rodina takú úlohu. Naopak pre nás je rodina jednou z najdôležitejších vecí. Nájdu sa aj iné príklady.

    Preto je pre Slovanov lepší socializmus smerujúci ku komunizmu na podklade silného štátu a pre západ je lepšia cesta Henryho Forda s minimom štátu. Globalisti chcú všetkým vnútiť jeden spôsob bez ohľadu na to, či je pre nich vhodný alebo prirodzený. Nenechajme sa zlákať na rovnaký prístup.

  • Sulad povedal:
    Sú dva základné prístupy:

    1. Od kolektívu k jednotlivcovi.
    2. Od jednotlivca ku kolektívu.

    Pytam sa sulada: ale aj inych

    Sila kolektivu zalezi na sile jednotlivca alebo sila jednotlivca zalezi na sile kolektivu.

  • Súlad
    upravené Fri 18 Nov 2022 #34->

    Reťaz je dlhšia a silnejšia ako jednotlivé ohnivká. Reťaz je taká silná, ako najslabšie ohnivko. V prístupe od celku k jednotlivcovi sa celok snaží posilniť aj toho najslabšieho, ale zároveň najsilnejšieho. V prístupe od jednotlivca k celku sa presadia iba tí najagresívnejší a na veľké množstvo jednotlivcov sa vôbec nedostane, pretože sú nepotrební len preto, že ich schopnosť súperenia nie je na takej úrovni ako u šeliem, alebo sú ich prednosti v niečom inom. Druhý prístup nezohľadňuje blaho spoločnosti ako celku, ale iba blaho priebojného jednotlivca, čo vedie k rozvoju často nepotrebných oblastí spoločnosti, a na druhej strane k zanedbávaniu dôležitých a prospešných, čo vedie k celému radu dôsledkov, ktorým čelí kapitalistická spoločnosť, ako sú vysoká bezdomovectvo, rastúca kriminalita, drogy... Kapitalizmus nedokáže zabezpečiť zvyšujúcu sa kvalitu života, pretože je zameraný na zisk a na individuálne záujmy.

    Je naivné myslieť si, že keď bude každý myslieť na seba a hrabať k sebe, vytvorí sa blaho celku. Mises a Hayek z Rakúskej školy ekonómie to síce dokázali poohýbať tak, aby im to pasovalo na obhájenie voľného trhu, lenže ich myšlienky nefungujú ani na papieri, nieto ešte v praxi. Vychádzajú totiž z nesprávnej paradigmy založenej na Darwinizme, o ktorom vieme, že je mylný. V prírode je totiž viac spolupráce než súperenia, aj keď sa to niekomu na prvý pohľad môže zdať inak. Kapitalizmus je postavený na súperení, na tom, že silnejší (oni to nazývajú šikovnejší) vyhráva a každý, kto sa s nimi nechce pretekať, je pre nich neschopný lenivec a chudák ("looser"). Mám radšej spoluprácu ako súperenie, preto ma ani Henry Ford neoslovil. Dal síce zarobiť svojim zamestnancom, ale bol to zbohatlík. Vlastníkom podnikov má byť národ a ten má rozhodovať o ich ďalšom smerovaní , nie nejaký súkromník, ktorý si privlastnil plody práce svojich zamestnancov a nahrabal k sebe neúmerne veľký majetok v porovnaní s inými. Nie je to mravné ani spravodlivé. Možno je to cesta západu, ale určite to nie je cesta Slovanov.

  • nick značí že muž. som muž. ale kľudne ma oslov aj ako ženu ak ti to ten nick či vnútorný pocit evokuje. netušil som že ten nick môže niekomu robiť problém...inak je to celkom nepodstatné. ale máš pravdu lebo tým si poukázal aj na svoj nick. ja som ťa oslovil automaticky ako muža, v našom jazyku by som to predpokladal ale z cudzieho jazyka to môže vyznieť kľudne žensky takže ak som sa pomýlil, ospravedľňujem sa.
    K tomu násiliu...nedialo sa to len tak náhodou za čias kovidu aj u nás? v amerike? austrálii? kanade? vyber si destináciu...aký rozdiel tam vidieť oproti číne? možno sa to tam deje hrubou silou, u nás používajú mäkkú silu k donúteniu ľudí aby robili čo chcú. ako vravím každý vidí čo sám chce...je to len v hlave

  • Ogar Valach
    upravené Fri 18 Nov 2022 #36->

    Bombulko povedal/-a: ja som ťa oslovil automaticky ako muža, v našom jazyku by som to predpokladal ale z cudzieho jazyka to môže vyznieť kľudne žensky.

    Môže to byť mužské aj ženské meno.

    Rony - "The name Rony is primarily a female name of Hebrew origin that means Joyful, Singing."
    (Rony je hlavne ženské meno židovského pôvodu znamenajúce radostný/á, spievajúci/a.)

  • Kolektivisticke teorie urcite maju co do seba ale problem kolektivizmu bez hlbsieho pochopenia je len o stadovitosti. Nic viac. To co budem pisat je o KSB aby som sa nemusel opakovat. Ked nesuhlasite tak si to vybavte s autormi pripadne mi konkretne napiste v com som KSB prekrutil alebo v com sa KSB myli.
    Existuje synergicky efekt. (2+2 rovna sa 5) Synergia vsak funguje aj v negativnom zmysle a to v zmysle ze hlupost rastie. Dav je hlupejsi ako jednotlivec v dave. To plati aj pre kolektiv ide o to co spajas. Hlupakov alebo rozumnych ludi. Synergia ako remen.
    To co som sa pytal ohladne kolektivu a jednotlivca tak nie je o individualizme ale o sile jednotlivca ktory napr. ma nastudovane KSB, ovlada riadenie socialneho supersystemu a na zaklade nastudovaneho pochopeneho odpozorovaneho ako co funguje je nemanipulovatelny. Sila kolektivu zavisi od sili takehoto jednotlivca preto Pjakin a dalsi vyzyvaju k studiu. Zachrana topiaceho je v rukach samotneho topiaceho. V KSB bezi nejaky kolektiv zachranit toho topiaceho sa? Nikto nemoze vyriesit Tvoj zivot okrem Teba. A kde zacat? No u seba. Je to individualizmus? Plno floskul pisete zabrdate do osobnej roviny ja som dnes mal sadit cesnak a cibulku len je necas tak sem nakukujem. Dajte si peknu piesen k teme Ziarislav moje oblubena.

  • Ogar Valach
    upravené Fri 18 Nov 2022 #39->

    rony povedal/-a: Kolektivisticke teorie urcite maju co do seba ale problem kolektivizmu bez hlbsieho pochopenia je len o stadovitosti. Nic viac.

    Bolo by dobré, keby si niečím doložil svoje tvrdenie. Naznačil si, že vychádzaš z ekonomického liberalizmu.

    rony povedal/-a: To co budem pisat je o KSB aby som sa nemusel opakovat.

    Pýtal si sa, čo si o tom myslíme my, nie čo si o tom myslí VP ZSSR. Odpovede si dostal.

    rony povedal/-a: Plno floskul pisete zabrdate do osobnej roviny

    Pre teba sú to floskule, pre mňa vyjadrenie podstaty. Smiem vedieť, kde zabŕdame (množné číslo) do osobnej roviny?


    Ak očakávaš, že ťa niekto bude presviedčať, asi si na nesprávnom mieste. Aspoň ja to robiť nebudem. Tieto veci si musíš vysporiadať sám a osobne si myslím, že máš svoje presvedčenie podporené ekonomickým liberalizmom, s ktorým si sa už dávno stotožnil, takže je to zase jedna z tých zbytočných diskusií, v ktorých si každý ponechá rovnaký názor aký mal predtým. Nech ti vyrastie silný cesnak. ;)

  • r
    upravené Fri 18 Nov 2022 #41->

    Ogar stadovitost bez hlbsieho pochopenia bolo napriklad Tvoje tvrdenie ze tovarne maju patrit ludom. Je to lubive stado naskoci na podobne floskule raz dva.Tam som sa ale pytal aky je vztah medzi vlastnictvom vyrobneho prostriedku a cenou vyrobku. Nikto tam neodpovedal. Dal som tam aj podotazky. Tak nech sa paci.

  • R
    upravené Fri 18 Nov 2022 #42->

    @rony povedal/-a:
    Ogar stadovitost bez hlbsieho pochopenia bolo napriklad Tvoje tvrdenie ze tovarne maju patrit ludom. Je to lubive stado naskoci na podobne floskule raz dva.Tam som sa ale pytal aky je vztah medzi vlastnictvom vyrobneho prostriedku a cenou vyrobku. Nikto tam neodpovedal. Dal som tam aj podotazky. Tak nech sa paci.

    R> @rony povedal/-a:

    Kolektivisticke teorie urcite maju co do seba ale problem kolektivizmu bez hlbsieho pochopenia je len o stadovitosti. Nic viac. To co budem pisat je o KSB aby som sa nemusel opakovat. Ked nesuhlasite tak si to vybavte s autormi pripadne mi konkretne napiste v com som KSB prekrutil alebo v com sa KSB myli.
    Existuje synergicky efekt. (2+2 rovna sa 5) Synergia vsak funguje aj v negativnom zmysle a to v zmysle ze hlupost rastie. Dav je hlupejsi ako jednotlivec v dave. To plati aj pre kolektiv ide o to co spajas. Hlupakov alebo rozumnych ludi. Synergia ako remen.
    To co som sa pytal ohladne kolektivu a jednotlivca tak nie je o individualizme ale o sile jednotlivca ktory napr. ma nastudovane KSB, ovlada riadenie socialneho supersystemu a na zaklade nastudovaneho pochopeneho odpozorovaneho ako co funguje je nemanipulovatelny. Sila kolektivu zavisi od sili takehoto jednotlivca preto Pjakin a dalsi vyzyvaju k studiu. Zachrana topiaceho je v rukach samotneho topiaceho. V KSB bezi nejaky kolektiv zachranit toho topiaceho sa? Nikto nemoze vyriesit Tvoj zivot okrem Teba. A kde zacat? No u seba. Je to individualizmus? Plno floskul pisete zabrdate do osobnej roviny ja som dnes mal sadit cesnak a cibulku len je necas tak sem nakukujem. Dajte si peknu piesen k teme Ziarislav moje oblubena.

    >
    Rony, budeš spokojen s odpovědí Gosudara Putina o individualizme a kolektivizmu?
    Podívej se na video od 57:50. Bylo by záhodno, kdyby se konkrétně na toto video podívali všichni, kdo se tady nachází. Hodně se toho dozví. Pohled na lidi ze strany tajných služeb. Jak koho nejlépe zlomit a kdo se zlomit nenechá.

    To, že ti nikdo neodpověděl ohledně ceny výrobku, je lež. Já ti odpověděl, ale nebyls spokojen. A to je rozdíl.

  • Súlad
    upravené Fri 18 Nov 2022 #43->

    openeyes povedal/-a: V skutočnosti to nie sú protipóly, ale riadenie s dvomi kooperujúcimi metódami.

    Prvý spôsob, od celku k jednotlivosti, je nadradený druhému, od jednotlivosti k celku. Ak máš celkový pohľad, nemusíš poznať každú jednotlivosť, pretože v prípade potreby ju dopracuješ. Ak poznáš všetky jednotlivosti, nemusíš mať celkový pohľad. Prvý prístup je jednoduchší a uvedomelý. Druhý je pracnejší a nezaručuje dopracovanie sa k správnemu a želanému výsledku.

    Idea komunizmu bolo niečo, k čomu mala smerovať celá spoločnosť. A jednotlivosti sa rozpracovávali tak, aby smerovali k cieľu. Kapitalizmus nemá prakticky žiadnu ideu, okrem idei parazitizmu. Záujmy jednotlivcov sú často protichodné a v rozpore so záujmami celku. Snažiť sa vyhovieť všetkým záujmom jednotlivcov je v realite nemožné a dokonca nežiadúce. V prvom prípade sa škodlivý element jednotlivca eliminuje a ten sa buď prispôsobí, alebo mu bude zabránené škodiť. Samozrejme sa to škodlivým elementom nepáči, pretože sú tlačení k zmene a osobnému rastu v prospech dosiahnutia cieľa. V druhom prípade škodlivý element negatívne ovplyvňuje snaženie ostatných a skutočné, aj keď nedeklarované, záujmy celku.

  • Lavazza
    upravené Fri 18 Nov 2022 #45->

    A aby toho nebolo malo, absurdnosť tejto doby, myslím, že naozaj “nádherný odkaz” 17.11 - Zuza, Eduscho a všetci odtatni mozete byt pravom hrdi na seba:

    https://www.ta3.com/clanok/251673/sefka-spravodajstva-rtvs-maria-hluchanova-konci-vo-funkcii-moze-za-to-odvysielanie-ficovho-prejavu

    Uviedla to @JankA aj tu: https://ksbforum.info/discussion/comment/13337#Comment_13337, ale sa to priam žiada sem pridať.

    Dôvodom razantného kroku je odvysielanie prejavu Roberta Fica zo snemu strany Smer-SD na spravodajskom okruhu RTVS, šéf RTVS ho hodnotí ako nešťastné a veľmi znepokojivé. "Predovšetkým preto, že v takýto sviatok nemá vo vysielaní RTVS mať priestor žiadna politická strana. Vysielanie verejnoprávneho média musí byť priestorom na pripomínanie demokratických dôsledkov a výdobytkov Nežnej revolúcie, ktoré považujem v tomto čase za mimoriadne dôležité," zdôraznil Machaj.

    Toto je pľuvanec do ksichtu vsetkym tým, ktorý štrngali naivne síce, ale verili ze príde sloboda a demokracia. No neprišla.

    Ten starý režim nebol dobrý, ale je lepší než je ten teraz. Tam ste sa museli niečoho vzdať výmenou za istoty sociálne. Aj tu sa musíte vzdať avšak za výmenu sú v lepšom prípade korálky, v horším nič.

  • Ogar Valach
    upravené Fri 18 Nov 2022 #46->

    @rony povedal/-a:
    Ogar stadovitost bez hlbsieho pochopenia bolo napriklad Tvoje tvrdenie ze tovarne maju patrit ludom. Je to lubive stado naskoci na podobne floskule raz dva.Tam som sa ale pytal aky je vztah medzi vlastnictvom vyrobneho prostriedku a cenou vyrobku. Nikto tam neodpovedal. Dal som tam aj podotazky. Tak nech sa paci.

    Nie som ekonóm, ale som presvedčený, že tieto veci mali veľmi dobre rozpracované v minulom režime v praxi (inak by nemohli fungovať). Skús si to vypátrať, a potom daj vedieť čo si zistil.

  • R
    upravené Fri 18 Nov 2022 #47->

    @rony
    Tady v tomto videu je na grafu krásně vysvětlen tvůj postoj individualistu. Patříš do 3.kvadrátu, já do 4.
    Video má název, do jakého klanu patří Putin.

  • Ogar
    sledujem ale ze fakt super posun v urovnoni Tvojej komunikacie s druhymi oproti minulajsku a potvrdzuje sa nase teda myslim aj Tvoj postoj ohladom tohoto fora, vieme si to uriadit aj bez banov a referencnych osob a podobnych veci. vies o com. Kazdy si ponecha svoj nazor a nic sa nedeje ale ja nie som ekonomicky liberal . K teme odpoviem nechcel som to tam miesat.

  • o
    upravené Fri 18 Nov 2022 #49->

    Súlad povedal/-a: Prvý spôsob, od celku k jednotlivosti, je nadradený druhému, od jednotlivosti k celku. Ak máš celkový pohľad, nemusíš poznať každú jednotlivosť, pretože v prípade potreby ju dopracuješ. Ak poznáš všetky jednotlivosti, nemusíš mať celkový pohľad. Prvý prístup je jednoduchší a uvedomelý. Druhý je pracnejší a nezaručuje dopracovanie sa k správnemu a želanému výsledku.

    My diskutujeme o metódach riadenia, nie o koncipovaní vektora cieľov - ten už musí byť jasný (už vieme, čo nás tlačí a aký výsledok celého procesu potrebujeme dosiahnuť). Ide teda - po vojensky povedané - o stratégiu a taktiku. Vojak, ktorý je pozná konečný cieľ operácie, sa vie správne rozhodovať/taktizovať aj vtedy, ak nejde všetko podľa plánu/stratégie (preto tie Pjakinove výzvy na štúdium), teda vzhľadom na požadovaný výsledok.

  • r
    upravené Fri 18 Nov 2022 #50->

    Ekonomika je exaktna nauka, to znamena procesy a vztahy musia byt ciselne vyjadritelne matematicky prepocitatelne a zdovodnitelne. Na to ze v marxizme (zakladny postulat spolocenske vlastnictvo vyr prostriedkov) tomu tak nie je poukazal uz Stalin v znamom diele Ek. prob, sovietskeho zvazu. Napisal ze sa musia popozerat po novej ek, nauke. Pravda je taka ze spolocenske vlastnictvo vyrobnych prostriedkov nevie ovplyvnit cenu produktu nenajdes tam ziadnu korelaciu. Tak k comu je taketo tvrdenie? Rovnako nevedeli napocitat napriklad nadhodnotu. Kludne si ludia mozu zalozit druzstvo je to myslienka slovana Jurkovica takto podnikat. No neplette slovanstvo s marxizmom!!! Mozete mi oponovat ze ide o uspokojovanie ziv potrieb a podobne marxisticke bla bla ale ja ked robim nie je mi jedno ci na nejaky vyrobok (technologiu co mi ulahcuje zivot) musim robit hodinu alebo cely den. Na cenu produktu maju vplyv ine veci. Co je velke a sluzi vsetkym ma byt spolocne. Energetika voda siete cesty atd. Tam problem nie je lebo tam ide vskutku o sluzbu to som uz pisal.
    Klasicky model postvat gojimov proti sebe v podobe podstrceneho marxizmu sa vydaril. Ono tam bezali pred tym aj hnutia rozbijacov strojov co ich vykoristuju to bola taka skuska marxizmu kde robotnici rozmlatili stroje na ktorych robili a sami sa pripravili o pracu. Robili to samozrejme v kolektive. Mnohi to odmietli asi ti vicej rozmyslajuci lebo na druhy den by nemali co dat jest svojim detom. No kolegovia ich rozmlatili aj namiesto nich,
    Marx riesil hlavne prisvojovanie si hodnoty prace druheho do urovne kapitalistu t.z. upriamil nespravodlivost systemu na cloveka ktoreho ludia videli priamo vedeli ho identifikovat. Problem co opomenul ze cely financno kreditny system si prisvojuje pracu kazdeho vratane kapitalistu. Doja ludi zamestnavatelov aj cele staty.
    Rusofil k videjku nemam vyhrad, rusko ide na autopilotovi je tam algoritmus co som pochopil hlavne im ide o spravodlivost, Je to v nich zakorenene. Kolektivizmus proti individualizmu ja som to takto nepostavil a takto to vnimat je blbost mne ide o obsah. Inak su to prazdne vykriky nechcem sa opakovat.To ze si tam nieco napisal neznamena ze som dostal odpoved. Neobvinuj z klamstva. Ogar ma vyzval tak som odpoved napisal.

  • Rusofil.
    Pokial som to dopisal som sa dostal do nejakeho kvadratu. Nalepky si strc vies kam, nalepky davaju liberali ked nemaju k teme co povedat. Prestan ma riesit pis k teme.

  • K novembru 1989:

    17.november 1989 - nežná revolúcia alebo podvod na občanoch?
    https://www.sarisskadrzava.sk/l/17-november-1989-nezna-revolucia-alebo-podvod-na-obcanoch/

  • r
    upravené Fri 18 Nov 2022 #55->

    Stat sa ma starat...Rusofil to neni moja veta ale to mam z KSB, sme na stranke s nazvom KSB. Ta veta je princip nieco ako vychodzia pozicia na rozmyslanie.Taketo mam rad a nie nejake zoznamy co pozadujes odo mna. Ak ma pamat neklame pochadza od nejakeho ami ekonoma. Vnutorny prediktor precital kde kade co niektore veci prijal niektore odmietol. Pises k mojej osobe nezmysli len z dovodu ze nerozumies co pisem. Co ja mam s dnesnym rezimom? NIC. Minulost a sucasnost su dve lzi Ty si si vybral minulu co ja s tym mam? Iba upozornujem na nezmysli stareho rezimu . marxizmu. Bola tema 17 november a ano mne sa necnie aj ked niektore veci boli a fungovali ved som o tom pisal. Pantha rhei nevstupis dva krat do tej istej rieky. To sa dufam tyka aj marxizmu ved ho odmietli ako ZSSR2. Kapitalizmus konci tak isto. Videl som videjko Putina s mladymi ludmi hovoril ze ano marxizmus ho oslovil a studoval ho ale pochopil ze nemozes ludi ohradit a tvrdit im ze su stastni. Ja som etatista stat sa ma starat ma byt paternalisticky kde si ma zaradil ja s tym nic nemam a necitim potrebu sa tu vyvinovat z Tvojich nezmyslov. Marxizmus a cely ten system tu bol nastoleny nasilim a bol udrzovany nasilim. Stat ma pravo na nasilie ale ideologie pokial nie su prijate dobrovolne su o nicom. Niekto ten prevrat v 48 zariadil ci nie? Evolucia nie revolucia. To tu este nebolo.
    Vyrobne prostriedky boli podla definicie marxizmu v spolocenskom vlastnictve. Za sociku este existovalo druzstevne vlastnictvo VP. Na cenu produktu vlastnictvo VP nema ziaden vplyv. Z akeho dovodu je to potom pre Teba dolezite?

  • @Zora povedal/-a:
    K novembru 1989:

    17.november 1989 - nežná revolúcia alebo podvod na občanoch?
    https://www.sarisskadrzava.sk/l/17-november-1989-nezna-revolucia-alebo-podvod-na-obcanoch/

    Kvalitne spracovaný materiál od Miroslava Dolejsi, vyšlo niečo aj knižne:

    https://pospolitost.files.wordpress.com/2009/01/miroslav-dolejc5a1c3ad-prevrat-1989-alebo-histc3b3ria-sa-opakuje-odlic5a1nc3a1-verzia-2-sk.pdf

  • rony povedal/-a: to neni moja veta ale to mam z KSB, sme na stranke s nazvom KSB.

    Ak to nie je aj tvoj názor, aký je teda tvoj názor?

    rony povedal/-a: Vnutorny prediktor precital kde kade co niektore veci prijal niektore odmietol.

    VP ZSSR nemá patent na rozum, na čo som už neraz poukázal.

    rony povedal/-a: Ak ma pamat neklame pochadza od nejakeho ami ekonoma.

    Čo je dobré pre Američana, nemusí, a v tomto prípade ani nie je dobré pre nás.

    rony povedal/-a: Bola tema 17 november a ano mne sa necnie aj ked niektore veci boli a fungovali ved som o tom pisal.

    Každý sa podľa svojej povahy prikláňa buď ku kolektivizmu, alebo k individualizmu.

    rony povedal/-a: Marxizmus a cely ten system tu bol nastoleny nasilim.

    Klementa Gottwalda priamo podporilo milión ľudí.

  • r
    upravené Sat 19 Nov 2022 #60->

    K privatizacii.
    To co sa dialo po 89 som mohol sledovat priamo lebo som bol v tom case podnikovym pravnikom neskor pre viacej podnikov potom skusky a advokat. Ked odisli komunisti z podnikov zacalo sa kradnut vo velkom ( dovtedy v malom). Nemal to kto strazit nastala rabovacka. O zmene rezimu bolo rozhodnute inde to tu snad nemusim pisat Klaus Meciar a spol robili len co sa od nich ocakavalo. Ako zabezpecit ked strazcovia odisli aby podnik prosperoval a nekradlo sa? Kradli uz zasobovaci MTZ ktori si zakladali sro a cez ne nakupovali s prirazkou co mali nakupit napriamo. Kradli odbytari (obchodne oddelenie) ktori davali na nastrcene sro tovar ktory nikto nezaplatil. Sro nasledne predali ciganom a podobne veci. Chodil som po sudoch a policii velmi casto videl som do toho pisal som trestne oznamenia atd.To su zname veci ale pisem pre mladych ked su tu. Privatizovat a to co najskorej bola nevyhnutnost nech podnik ma vlastnika aby nebol doslova rozkradnuty vlastnymi zamestnancami. Podniky co sa privatizovali uz mali dlhy na odvodoch bola masivna platobna neschopnost v hospodarstve. Tak ze takto je to s tym byvalim spolocnym a narodnym. Bez policajta vtedy komunisti teraz vlastnici to neustrazis. Ked si ja mozem vybrat tak radsej toho vlastnika z dovodu ze mam rad poriadok. To ze je niekto vlastnik neznamena ze je amoralny a to ze je niekto robotnik neznamena ze je moralny a naopak. To ze niekto dostal taketo podniky mohol sa rozhodnut to dotunelovat alebo sa trapit snazit to zachranit uchovat pracovne miesta a rozvijat. Problem bol aj to ze sa rozpadli odbytistia RVHP ako spolocny hospodarsky priestor. Nasledne vacsina takychto podnikov presla vlnou privatizacii cez exekucie kde sa ako tak dali zachranit a kupit funkcne celky.
    Ste tu presiaknuty marxizmom tazko tie algoritmy dostat z hlavy. Pojmy ktore pouzivate su marxisticke vymyslene nefunkcne v ekonomike atd ako je to s tymi pojmamy som uz vysvetlil. Kolektivizmus sak okej ano ale s kym? S ludmi ktori maju tak nastavene hodnoty ako som hore popisoval? KSB na to ide dobre. Treba zacat od moralky potom mozeme riesit hocico trebars aj kolektivizmus. Zial nie su ludia problem maju aj komunity ktore chcu zit mimo system so vztahmi vo vnutri komunity. Opakujem sa cely kreditnofinancny system ovladany uzkou skupinou ludi si prisvojuje pracu jednotlivcov tak zamestnanca, ako aj zamestnavatela a kontroluje cez pozicky cele staty. Uviedli marxa na trh a mali to cele pod kontrolou s vinimkou kratkeho obdobia za Stalina ale aj tam nie celeho. Ked Stalin poukazal na tuto nekonzistentnost pojmov s ekonomickou vedou vyriekol si rozsudok.
    Dokedy na tomto chcete ficat? Motas sa niekde v suterene medzi zamestnancom a zamestnavatelom neviem Ti to inak vysvetlit.
    Co bude dalej? Zaznobin hovoril o konvergencii dvoch systemov priblizne viem o co ide ale hlbsie som sa tym nezaoberal.

  • Su tu mozno novacikovia alebo aj starsi harcovnici nezaskodi si precitat aby sme nebludili.
    http://leva-net.webnode.cz/products/o-skutecne-roli-marxe/