Správy z Afriky

24

Komentáre

  • Dávno sme tu nič nemali:

    Nie som špecialista na Afriku, ale toto ma jasnú súvislosť s Ruskom.

    Odvaha Ruska postaviť sa "pánom sveta" má vplyv na odvahu v celom svete. Rusko nesmie prehrať.

    Totižto Čadské úrady podľa Tchad Infos znárodnili všetky aktíva americkej ropnej a plynárenskej spoločnosti Exxon Mobil v krajine.

    V decembri sa Exxon Mobil pokúsil predať aktíva za 407 miliónov dolárov, ale čadská vláda túto dohodu spochybnila a včera znárodnila všetky aktíva spoločnosti a práva na využívanie.

    Pred nedávnom ešte nepredstaviteľné!

    Kedy sa zobudíš Gayrópa?

    https://t.me/Miro_Del/12078

  • Na Ukrajine sa bojuje o Europu a v samotnom Bachmute o Afriku.

  • Pre lepšiu orientáciu:

    8.4.23
    Čad vyhosťuje nemeckého veľvyslanca za nezdvorilý prístup
    Nemecký veľvyslanec Jan Christian Gordon Kricke bol v Čade vyhlásený za nežiadúcu osobu a do 48 musí opustiť túto africkú krajinu opustiť. Oznámila to v piatok čadská vláda a ako dôvod uviedla nezdvorilý prístup a nedodržiavanie diplomatických zvyklostí.
    Vláda oficiálny dôvod jeho vyhostenia neuviedla a zdroj z nemeckého ministerstva zahraničných vecí uviedol, že ministerstvo nebolo oficiálne kontaktované.
    Zdroj z prostredia čadskej vláde pre AFP povedal, že Kricke bol obzvlášť obviňovaný z častého zasahovania do záležitostí vedenia tejto krajiny a tiež bol terčom kritiky za svoje sporné vyjadrenia. Viackrát bol už v tejto súvislosti upozornený.
    Kricke je veľvyslancom Nemecka v Čade od júla 2021. Predtým pôsobil ako veľvyslanec v Nigeri, na Filipínach a bol aj špeciálnym zástupcom Nemecka pre Sahel.
    V Čade v apríli 2021 prevzal moc šéf vojenskej junty Mahamat Idriss Déby po tom, ako jeho otec - dlhoročný prezident Idriss Déby, prišiel o život v bojoch s povstalcami, pripomína AFP. Junta pôvodne sľúbila, že moc odovzdá civilnej vláde.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/cad-vyhostuje-nemeckeho-velvyslanca/706454-clanok.html

    hneď vedľa /na mape vpravo/

    19.4.23
    Nemecko pozastavilo evakuáciu obyvateľov zo Sudánu, tvrdia médiá
    V dôsledku bojov v sudánskej metropole Chartúm musela nemecká armáda pozastaviť operáciu na evakuáciu asi 150 nemeckých občanov z africkej krajiny.
    Nemecký týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedol, že nemecké vzdušné sily (Luftwaffe) vyslali na túto misiu v stredu ráno tri vojenské transportné lietadlá A400M, ktoré pristáli v Grécku na doplnenie paliva.
    Nemecká armáda neskôr misiu prerušila pre správy, že v Chartúme sa opäť obnovili boje a vzdušné útoky. Nemecké ministerstvo obrany a zahraničných vecí bezprostredne nereagovali na žiadosti médií o vyjadrenie.
    Boje medzi sudánskou armádou a polovojenskými silami si od soboty vyžiadali životy približne 200 ľudí. Dovtedajší niekoľkotýždňový zápas o moc sa zmenil na krvavé boje, ktoré prebiehajú v zaľudnených štvrtiach metropoly Chartúm a aj v iných mestách.
    Zahraničné veľmoci vrátane Spojených štátov vyzývajú na mier medzi sudánskou armádou a polovojenskými silami v súvislosti s obavami o zhoršenie humanitárnej situácie.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/nemecko-pozastavilo-evakuaciu-obyvatel/708827-clanok.html

    Japonsko pripravuje evakuáciu svojich občanov zo Sudánu
    Japonsko sa pripravuje na evakuáciu svojich občanov zo Sudánu, informovala v stredu vláda. Tokio ako prvé verejne oznámilo plán na stiahnutie svojich štátnych príslušníkov z krajiny zmietajúcej sa v konflikte.
    V Sudáne sa nachádza 60 japonských občanov vrátane pracovníkov veľvyslanectva, uviedol hovorca vlády Hirokazu Macuno. Japonské ministerstvo obrany už začalo "potrebné prípravy" na evakuáciu, povedal na mimoriadnej tlačovej konferencii.
    /.../
    Ostatné krajiny svojich občanov v Sudáne vyzvali, aby sa skontaktovali s veľvyslanectvami a poskytli im svoje údaje.
    "Vzhľadom na neistú bezpečnostnú situáciu v Chartúme a zatvorenie letiska nie sú žiadne plány na evakuáciu, ktorú by koordinovala americká vláda," napísalo v tvíte veľvyslanectvo USA. Americkým občanom odporúča, aby sa zdržiavali vo vnútri budov a ďalej od okien.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/japonsko-pripravuje-evakuaciu-svojich-o/708772-clanok.html

  • Velice zajímavé je, jak byla Etiopie, přítel Ruska, odstavena od přístupu k moři.

  • 22.4.23
    Saudská Arábia oznámila prvú úspešnú evakuáciu civilistov zo Sudánu
    "Zo Sudánu dorazilo prvé evakuačné plavidlo a priviezlo 50 (saudskoarabských) občanov a množstvo štátnych príslušníkov zo spriatelených krajín," uviedla oficiálna televízia al-Ichbáríja.
    Loď zakotvila v prístave Džidda na pobreží Červeného mora, kde v sobotu neskôr očakávajú príchod štyroch ďalších lodí zo Sudánu so 108 ľuďmi z 11 rôznych krajín, dodala televízia.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/saudska-arabia-oznamila-prvu-uspes/709508-clanok.html

    23.4.23
    Spojené štáty evakuovali personál svojho veľvyslanectva v Sudáne
    Spojené štáty už v piatok oznámili, že pracujú na evakuácií zamestnancov svojho veľvyslanectva v Sudáne, no zatiaľ nemajú plány na evakuáciu ďalších tisícok Američanov nachádzajúcich sa v tejto africkej krajine. Jeden z nich už v dôsledku súčasného násilia prišiel o život.
    Americký minister obrany Lloyd Austin uviedol, že v blízkosti Sudánu sú v rámci bezpečnostných opatrení rozmiestnení príslušníci americkej armády.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/spojene-staty-evakuovali-personal-sv/709558-clanok.html

    Biden žiada okamžité a bezpodmienečné zastavenie bojov v Sudáne
    https://www.teraz.sk/zahranicie/biden-ziada-okamzite-a-bezpodmienecn/709562-clanok.html

  • Znie to ako ocista celej krajiny.

  • 14.6.23

    Eritrea po 16 rokoch obnovila členstvo vo východoafrickom bloku IGAD

    --

    12.6.23

    Militanti zabili v tábore vysídlencov v KDR 46 ľudí vrátane 23 detí

    --

    17.5.23

    V Nigérii na americký konvoj zaútočili ozbrojenci, usmrtili 4 ľudí


    13.6.23

    Potopenie lode na rieke Niger si vyžiadalo najmenej 100 obetí


    --

    8.6.23

    Červený kríž evakuoval 300 detí zo sirotinca v Sudáne

    --

    16.6.23

    Vláda Mali žiada okamžité ukončenie mierovej misie OSN

    V Mali je v rámci misie MINUSMA nasadených približne 12.000 vojakov OSN. Býva častým terčom džihádistov - ako medzinárodná sila a symbol štátnej moci. Od svojho vzniku v roku 2013 zahynulo v Mali už najmenej 186 jej príslušníkov.

    "Vláda Mali vyzýva na bezodkladné stiahnutie (misie) MINUSMA," uviedol malijský minister zahraničných vecí Abdoulaye Diop. Zároveň však vyjadril ochotu v tejto otázke spolupracovať s OSN.

    --

    17.6.23

    TRAGÉDIA V UGANDE: Po útoku na školu hlásia najmenej 37 obetí


  • Pokus o vojenský prevrat v Nigérii

    Národná garda krajiny obsadila prezidentský palác, kde sedel prezident Bazoum, francúzska bábka.

    Nigéria je priamo závislá od Francúzska a je vlastne súčasťou pozostatkov francúzskeho neokoloniálneho impéria, z ktorého sa v posledných rokoch stiahli SAR, Mali a Burkina Faso.

    Práve v Nigérii bola vykonaná evakuácia francúzskych špeciálnych jednotiek, keď boli z Mali vyhnaní zo svojich základní, ktoré potom obsadili Wagner PMC.

    Najdôležitejšou vecou v Nigérii sú uránové bane, ktoré majú pre Francúzsko strategickú hodnotu. Skutočnou zmenou moci a príchodom vlády nezávislej od Francúzska (dočasná vojenská junta) bude Francúzsko zasiahnuté mimoriadne tvrdo.

    Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že Prigožin nedávno v rozhovore pre africký kanál uviedol, že PMC Wagner rozšíri svoje aktivity v Afrike, možno si ľahko predstaviť, že za určitých okolností bude môcť PMC Wagner dostať pozvanie od novej vlády slobodnej Nigérie.

    https://t.me/EurasianChoice/28543

  • Peter MMXX
    upravené Fri 28 Jul 2023 ->

    Francúzština je vylúčená z úradných jazykov Mali. Mali tak oficiálne vystupuje z frankofónnej Afriky. Všimnite si, že okrem Mali je vplyv francúzštiny zrušený aj v Stredoafrickej republike a Burkine Faso. Vypadnutie Nigeru z tejto konštrukcie bude znamenať definitívny kolaps bývalého francúzskeho koloniálneho systému, ktorý existoval v severozápadnej Afrike od 50. - 60. rokov 20. storočia. Pre región majú tieto procesy tektonický charakter. To je dôvod, prečo sa Nigeru venuje taká pozornosť, hoci by sa mohlo zdať, že Niger nikoho nezaujíma.

    Dekolonizácia Afriky pokračuje.

    RF je dôležitým hráčom, ktorý pomáha presadzovať prebiehajúce zmeny zamerané na vytvorenie nového multipolárneho svetového poriadku. Preto taká hystéria na Západe v súvislosti s pôsobením Ruska v Afrike. Veď tieto akcie podkopávajú vykorisťovanie Západu jeho bývalými kolóniami a závislými krajinami. Zároveň Afričanom nevnucujeme svoj diktát, ale podobne ako za čias ZSSR vystupujeme ako osloboditelia, ktorí pomáhajú miestnemu obyvateľstvu zbaviť sa kolonizátorov. Sme na správnej strane dejín.

    Nigerská armáda oznámila, že prezident bol odstránený a hranice zatvorené.

    Armáda vyhlásila celoštátny zákaz vychádzania. Médiá uvádzajú, že armáda oznámila pozastavenie všetkých inštitúcií v krajine. Prezident je v domácom väzení.

    USA hrozia sankciami voči Nigeru kvôli prevratu, čo je pre Francúzsko veľmi zlé znamenie, keďže Paríž dováža tretinu uránu z Nigeru.

    Niger je jednou len z piatich afrických štátov, ktoré odmietli zúčastniť sa na nadchádzajúcom petrohradskom summite.

    Niger predstavuje viac ako tretinu dovozu francúzskeho uránu. Jadrová energia zas tvorí viac ako 70% francúzskeho energetického balíka.

    V Nigeri je prominentná americká a veľká francúzska vojenská prítomnosť a mierna lojalita tamojšieho režimu obom bielym pánom (pozri prvý odsek).

    Včera tento režim armáda zvrhla. Zvrhla, naozaj chcem veriť, nie preto, aby nahradila zvrhnutých v existujúcich schémach, ale preto, aby bola zabezpečená suverenita štátu, a to nielen na papieri.

    Ak sa novej vláde podarí uchytiť a z Nigeru budú vyhnaní bieli so svojimi podnikmi a základňami, geopolitický význam takéhoto zvratu a jeho prínos pre ruské národné záujmy nemožno nedoceniť.

    Pozorne sledujeme, ako naša strana rozohrá túto partiu – a na začiatok, ako dlho bude trvať, kým uznáme novú vládu a určíme povahu a výšku pomoci. Vzhľadom na to, ako Západ už stihol byť z toho na prášky, prirodzenejší spojenec ako my, a podpora pre zmenu, ktorá prišla ku kormidlu, byť nemôže. 

    ADEKVAT Z - https://t.me/politadequate/7770

  • Exkluzívne pre Sputnik: Prezident Burkiny Faso víta ruskú bezpečnostnú pomoc

    Vo svojom boji proti teroristickým skupinám môže Burkina Faso počítať s množstvom ruských zbraní, ktoré sú k dispozícii na získanie, aby posilnili ozbrojené sily Burkinabe, povedal pre Sputnik Africa prechodný prezident Ibrahim Traore.

    Rusko na rozdiel od iných krajín nekladie žiadne obmedzenia na predaj vojenskej techniky. Moskva je dokonca pripravená bezplatne ponúknuť určité zbrane, aby porazila terorizmus v Saheli, zdôraznil vodca Burkinabe.

    https://t.me/EurasianChoice/28677

  • @Peter MMXX pokial viem, ide o Niger, nie Nigeriu. Nigeria slubuje Nigeru vojnu pokial povstalci nenavratia prezidenta k moci.

  • O dôsledkoch prevratu v Nigeri

    01.08.2023

    Paríž neplánuje vojenskú intervenciu v Nigeri, uviedlo francúzske ministerstvo zahraničia. Poznamenali, že hlavnou prioritou je pre nich bezpečnosť francúzskych občanov. Rezort zároveň ráta s obnovením ústavného poriadku a najmä s návratom odvolaného prezidenta Mohameda Bazuma k moci. Organizátori prevratu v africkej republike už skôr obvinili Paríž z úmyslu vykonať vojenskú intervenciu do vnútorných záležitostí krajiny. Stalo sa tak po tom, čo francúzsky vodca Emmanuel Macron oznámil, že je pripravený chrániť svojich krajanov v Nigeri. No napriek francúzskym ubezpečeniam publicista Kommersant Maxim Yusin nevylučuje, že západní spojenci vytvárajú podmienky pre vojenskú operáciu.

    Okolo Nigeru, 25-miliónovej krajiny v západnej Afrike, sa odohrávajú dramatické udalosti. Po minulotýždňovom vojenskom prevrate vydala aliancia ECOWAS, ktorá zahŕňa 15 štátov regiónu, bezprecedentné vyhlásenie. Nielenže požadovali obnovenie moci zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazuma, nielen oznámili tvrdé sankcie, nielenže im trvalo jeden týždeň, kým splnili svoje ultimátum, ale pohrozili aj iným použitím vojenskej sily.

    Tu však existuje niekoľko nuancií. ECOWAS je dnes veľmi špecifická organizácia. Z jej 15 členov boli štyria (Mali, Burkina Faso, Guinea a teraz Niger) vyhlásení za vyhnancov a podliehajú sankciám. Zo zostávajúcich 11 je len Nigéria schopná uskutočniť rozsiahlu vojenskú operáciu. Ale to je čisto teoretické.

    V praxi je táto krajina príliš pohltená bojom proti skupinám radikálnych islamistov, v skutočnosti tu prebieha dlhodobá občianska vojna. A je ťažké si predstaviť plnohodnotnú vojenskú operáciu nigérijskej armády proti obrovskej susednej krajine (treba poznamenať, že Niger je rozlohou väčší ako samotná Nigéria a päťkrát väčší ako Veľká Británia).

    Všetky ostatné štáty ECOWAS majú slabé armády a maximum, čo možno od nich očakávať, je vyslanie symbolických oddielov v rámci regionálnych mierových síl.

    Ale kto môže skutočne použiť silu proti armáde, ktorá sa chopila moci v Niamey a dosiahnuť ich zvrhnutie, to sú západní spojenci. V prvom rade bývalá metropola – Francúzsko, ktoré má bohaté skúsenosti s vojenskými zásahmi v Afrike, ale aj USA.

    Faktom je, že pre Paríž aj Washington je Niger z geopolitického hľadiska veľmi dôležitý. Po stiahnutí jednotiek z Mali sa práve v Nigeri teraz nachádza najväčší francúzsky kontingent v regióne. A čo sa týka Spojených štátov, zašli ešte ďalej a v krajine, kde sa nachádzajú ich drony, vytvorili dve základne schopné doletieť až do Líbye. Okrem toho má Niger strategické zásoby uránu a ten tradične využíva Francúzsko vo svojich jadrových elektrárňach.

    Na základe vyššie uvedeného je ťažké predpokladať, že Západ pokorne akceptuje stratu Nigeru, ako sa to stalo predtým v prípade Mali, Burkiny Faso a Stredoafrickej republiky. V tomto prípade budú strategické, geopolitické, ekonomické a imidžové náklady oveľa vážnejšie.

    A zámienkou na zásah by mohla byť ochrana francúzskych občanov žijúcich v Nigeri. Paríž už požiadal, aby armáda v Niamey zaistila ich bezpečnosť, ako aj bezpečnosť francúzskych misií. To posledné môže byť problematické. Minulý deň pred francúzskym veľvyslanectvom v Niamey protestovali tisíce ľudí proti zasahovaniu Paríža do záležitostí Nigeru. Dokonca sa pokúsili budovu podpáliť. V dave sa mihali ruské vlajky, zneli heslá „Dole s Francúzskom“, „Nech žije Rusko“.

    To všetko dalo francúzskym médiám dôvod deklarovať ruku Kremľa a PMC s ním spojených. Pre Paríž a zrejme aj pre Washington nadobúda kríza v Nigeri jasný geopolitický nádych.

    Perspektíva, že sa táto krajina dostane do sféry vplyvu Ruska a Číny, je pre západných spojencov katastrofálnym scenárom. Je teda logické predpokladať, že ešte nepovedali posledné slovo a bitka o Niamey sa práve začína.

  • Peter MMXX
    upravené Tue 1 Aug 2023 ->

    Francúzske veľvyslanectvo v Nigeri oznámilo čo najskoršiu evakuáciu francúzskych občanov z krajiny

    Zdroj: @infantmilitario

    Taliansko po Francúzsku taktiež oznámilo zorganizovanie evakuačného letu z Nigeru pre svojich občanov.

    https://t.me/intelslava/50277

  • Zdá sa, že projekt transaharského plynovodu z Nigérie do Európy cez Niger a Alžírsko sa nikdy neuskutoční. Európa plánovala prostredníctvom nej ročne prijímať 30 miliárd kubických metrov nigérijského plynu.


  • Orano oznámilo, že evakuácia francúzskych občanov nemá vplyv na jeho činnosť v Nigeri

    Evakuačné plány neovplyvnia podnikanie spoločnosti Orano v Nigeri, pretože 99 % zamestnancov spoločnosti Orano sú nigérijskí štátni príslušníci, uviedol hovorca spoločnosti.

    https://www.nasdaq.com/articles/orano-says-evacuation-of-french-citizens-does-not-impact-its-activity-in-niger

    --

    V tejto súvislosti je (možno) zaujímavá správa z Ruska z roku 2021

    Francúzska spoločnosť Orano podpísala so štátnou korporáciou Rosatom zmluvu o odoslaní viac ako tisíc ton použitého uránu do Ruska. 

    Orano ubezpečil, že Rosatom po dodatočnom spracovaní plánuje znovu použiť regenerovaný urán vo svojich jadrových reaktoroch v podniku v Seversku (Tomsk-7).

    Ekológovia sa domnievajú, že väčšina regenerovaného uránu zostane natrvalo uskladnená v Rusku. Francúzsky odpad teda nie je surovinou na výrobu nového jadrového paliva, ale jadrovým odpadom, ktorého dovoz do Ruskej federácie je oficiálne zakázaný.

    https://obshchayagazeta.eu/ru/news/122652

    --

    a táto z Ukrajiny z októbra 2022:

    "Energoatom“ rokovalo o spolupráci na obohacovaní uránu s francúzskou spoločnosťou Orano

    Energoatom, a Philippe Knoche, generálny riaditeľ francúzskej spoločnosti Orano, diskutovali o spolupráci medzi spoločnosťami počas online stretnutia.

    Enrgoatom zdôraznil, že Kotin informoval francúzsku stranu o raste potrieb Energoatomu v oblasti služieb obohacovania uránu v strednodobom horizonte.

    Treba poznamenať, že potreby vzrástli kvôli úplnému zrušeniu dovozu jadrového paliva z Ruska.

    Tlačová služba zdôraznila, že strany sa dohodli na pokračovaní spolupráce v týchto otázkach.

    https://rubryka.com/ru/2022/10/05/ukrayinskyj-energoatom-obgovoryv-iz-frantsuzkoyu-orano-spivpratsyu-shhodo-zbagachennya-uranu/


  • Povstalci v Nigeru přerušili dodávky uranu a zlata do Francie

    1.8.23

    Nigérie:

    Nigerská armáda, která svrhla prezidenta Mohammeda Bazoumu, podle Mehr News oznámila, že přestane dodávat zlato a uran do Francie.

    "Máme uran, diamanty, zlato, ropu a žijeme jako otroci? Nepotřebujeme Francouze, aby nás chránili," řekl jeden z povstalců.

    Tato africká země má velké zásoby uranu, na nichž je Francie silně závislá. Nigérie zajišťuje 15-17 % dodávek této suroviny pro francouzské jaderné elektrárny.

    Minulou středu se nigerská armáda vzbouřila, vystoupila v celostátní televizi a oznámila svržení prezidenta Mohameda Bazouma, uzavření hranic a zavedení zákazu vycházení. Ještě předtím příslušníci prezidentské gardy zablokovali palác hlavy státu v hlavním městě Niamey.

    Po státním převratu v Nigérii se západní Afrika ocitla na pokraji rozsáhlé války. Burkina Faso a Mali prohlásily, že jakýkoli vojenský zásah proti Nigeru by se rovnal vyhlášení války proti nim.

    Zdroj: https://rusvesna.su/news/1690830144

    --

    https://zvedavec.news/vezkratce/19684/

  • Spojené štáty včera (2/8) nariadili čiastočnú evakuáciu svojho veľvyslanectva v Nigeri. 

    Evakuácia sa týka niektorých zamestnancov amerického veľvyslanectva v Niamey a ich rodinných príslušníkov. Ministerstvo zároveň upozornilo amerických občanov, aby necestovali do Nigeru.

    Spojené štáty ostro odsúdili zvrhnutie nigerského prezidenta Mohameda Bazouma, no na rozdiel od Francúzska a ďalších európskych krajín nenariadili evakuáciu svojich občanov a nepozastavili pomoc pre túto africkú krajinu v hodnote stoviek miliónov dolárov.

    Zdroj: https://www.bbc.com/news/world-africa-66390918.amp

  • USA čiastočne evakuovali veľvyslanectvo 

    z Nigeru

    Ministerstvo zahraničných vecí oznámilo „z opatrnosti“ vysťahovanie niektorých amerických zamestnancov a ich rodín z hlavného mesta Niamey.

    USA zostávajú „diplomatické na najvyššej úrovni“ a veľvyslanectvo zostáva otvorené poskytovať obmedzené núdzové služby americkým občanom.

    Biely dom má v úmysle usilovať sa o návrat k moci bývalej vlády. Minister zahraničia Anthony Blinken to povedal zosadenému prezidentovi Mohamedovi Bazumovi.

    ▪Evakuačné lety do Nigeru vyslali už skôr Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Taliansko.

    ▪Šéf novej vojenskej vlády generál Abdurakhaman Tiani povedal, že pre Európanov neexistuje „najmenšia hrozba“, ako aj „objektívne dôvody na odchod z Nigeru“.

    @anna_news

    https://t.me/anna_news/53945

  • Niekoľko "konzultantov" z Wagner PMC dnes pricestovalo do Nigeru z Mali.

    https://t.me/new_militarycolumnist/114422

  • Niger dává Francii 30 dní na vyklizení země v souladu s Dohodou o technické vojenské spolupráci z roku 1977.

  • Prečo sú USA také znepokojené situáciou v Nigeri? Západ zostane bez ropy a uránu!

    Hlavným dôvodom, prečo je Západ tak znepokojený udalosťami v Nigeri, je ropa a urán.

    „Po prvé, príbeh, o ktorom nikto nehovorí. Obrovský plynovod, ktorý je takmer pripravený na spustenie. Začína v Nigérii, prechádza Nigerom a smeruje do Európy. Americká spoločnosť „Chevron“ už do tohto potrubia investovala 13 miliárd dolárov. A viete čo chlapci? Potom, ako vybuchol plynovod „Nord Stream“, „Chevron“ zintenzívnil prácu, aby ho čo najskôr uviedol do prevádzky: „Poďme rýchlo do toho.“ A teraz obyvatelia Nigeru hovoria: „Počkajte! Prečo by sme mali dovoliť, aby plynovod viedol práve cez našu krajinu, aby mala Európa zemný plyn?“

    Nič pre nás nerobíte. Stále nás okrádate. Prepáčte, už žiadne potrubie! Preto je Európa dnes vydesená. Spojené štáty už podmínovali plynovod „Nord Stream“, aby spustili svoj vlastný plynovod v Afrike – inteligentný obchodný ťah. Poďme jednoducho vyhodiť do vzduchu konkurenciu! Predstavte si, že to urobí „Walmart“ s obchodmi „Target“ v susedstve. Áno, tie obchody jednoducho vyhodíme do vzduchu, teraz budete nakupovať iba vo „Walmarte“!

    A teraz Niger hovorí: „Hej, nedovolíme vám použiť našu krajinu na čerpanie zemného plynu do Európy. Vypadnite odtiaľto!“ Takže Európe hrozí katastrofa, keď tam už nebude „Nord Stream“ z Ruska a teraz hrozí aj zatvorenie tohto ropovodu v Afrike. Toto potrubie bolo ich záchranou.

    Je tu však veľký rezervný zdroj uránu. Je to Niger. Francúzi a Spojené štáty už desaťročia kradnú urán z afrických krajín. Tieto krajiny opäť hovoria: „Dosť bolo! Sme nezávislé štáty. Vypadnite odtiaľto! My sami sa chopíme svojich nerastov a sami budeme sa rozhodovať.“

    A práve teraz im Rusko dáva túto príležitosť: „Chceme, aby ste si zachovali svoju suverenitu. Buďte nezávislou krajinou, nie otrokom Západu.

    https://sk.news-front.info/2023/08/09/preco-su-usa-take-znepokojene-situaciou-v-nigeri-zapad-zostane-bez-ropy-a-uranu/

  • Nad severní Afrikou je bezletová zóna. Hypoteticky NATO chystá letecké údery na Niger.

    https://dzen.ru/video/watch/64d395738fed8514dcfdb9f9?t=7

  • Rusofil povedal/-a: Nad severní Afrikou je bezletová zóna. Hypoteticky NATO chystá letecké údery na Niger.

    Až by agresiu/intervenciu naozaj spustili, som zvedavý, koľko NATU reálne zostalo munície. A či nebude ukrátená "hrdinská" UA.

  • Kaktus
    upravené Thu 10 Aug 2023 ->

    :D a jak to budou prodávat? Jakože hrdinné NATO likviduje ten špatný antikoloniální režim v Nigeru, ale zlé Rusko se snaží zlikvidovat ten správný režim na ukrajině?

Vitajte, priateľ!

Zdá sa, že ešte nemáte účet. Ak chcete mať prehľad o nových príspevkoch alebo prispieť do diskusie, kliknite na jedno z týchto tlačidiel!

magazín ksb fórum

Najnovšie články