Správy zo Slovenska

2456737

Komentáre

  • "Oslobodia Moravu"

    Takto nazvali reportáž o návrate rieky Moravy do pôvodnej podoby. Je to možné aj preto, že ČR nebude realizovať projekt DOL.
    https://tvnoviny.sk/videa/91-televizne-noviny/reportaze/27400-oslobodia-moravu

    Slovensko a Rakúsko spoločne pripravujú na rieke Morava viaceré projekty. Plánujú obnoviť meandre aj vzácne biotopy, ktoré sa na nej nachádzajú a chcú ju vrátiť do pôvodného "prírodného" stavu, v akom bola pred akýmikoľvek ľudskými zásahmi.
    https://www.bratislavskenoviny.sk/aktuality/71752-slovensko-a-rakusko-chcu-spolocne-projektami-vratit-rieku-morava-prirode
    https://www.enviroportal.sk/clanok/morava-a-jej-zaplavove-luky-su-vynimocne-chysta-sa-ich-obnova

  • @Klingacik7 povedal/-a:

    @constanze povedal/-a:

    Já si nechci vydělat více. Stačí mi tolik a tolik, hlavně abych měl volný pátek, a ve čtvrtek byl nejlépe ve dvanáct doma.

    Čo je špecificky na tomto zle?

    to je fragment toho, co ten pan hynek napsal, potom z toho unika smysl:"Myslím tím mozek. Je to šolichání. Teď jsem se setkal i s lidmi s přístupem: Já si nechci vydělat více. Stačí mi tolik a tolik, hlavně abych měl volný pátek, a ve čtvrtek byl nejlépe ve dvanáct doma. Ale s tímto přístupem nebudeme moci udržet ekonomickou úroveň státu na té úrovni, na které je teď."

    muze se stat, ze mlada generace casem rekne, ze uz chce pracovat jen 3 dny v tydnu a treba za cas uz jen 2 dny v tydnu. umite si predstavit, ze by to tak rekli vsichni? myslite, ze to by to ekonomika zvladla?

  • @Rusofil povedal/-a:
    Já tak žiji již 10 let. Právě včera jsem měl telefonát s nabídkou, která se neodmítá, a já ji odmítl. Nechtěl jsem ji vyměnit za volný čas, který věnuji tomu, co chci dělat. Jsem spokojen s tím, co mám.

    ale to je trosku neco jineho, nez jsem myslela.
    drive jsem ucila nemcinu a jeste jsem v noci prekladala. to uz nedelam. uceni i preklady jsem prestala delat a mam jen ten hlavni pracovni pomer, nicmene ten osekat nemuzu na 3 dny v tydnu.
    pan hynek v tom rozhovoru to myslel vseobecne na nastaveni mlade generace, ktera chce vsechno, ale pritom nechce pro to nic moc udelat. mladi lidi se nespokoji jen s obycejnym telefonem (tedy vetsina mladych lidi) a nechteji veci z trznice.
    pochopili jsme se ted?

  • @Kancelar povedal/-a:

    na prvý pohľad mi to neudrelo do očí, ale za pár sekúnd už áno. masírujú nás dobre tými farbami...

  • Zas by som všade nevidel Ukr vlajku. Tieto farby majú dávno v ČR, UK, DK, FIN atď.

  • @kulich povedal/-a:
    Zas by som všade nevidel Ukr vlajku. Tieto farby majú dávno v ČR, UK, DK, FIN atď.

    Súhlasím, netreba byť paranoidný. Ale zároveň mi je zvláštne, že práve teraz (prečo nie skôr) sa idú meniť farby na moderné (zelená a biela sú nemoderné?), pričom všetky varianty sú modro žlté. Tiež by ma zaujímalo kto bol tým čo navrhol túto kombináciu u nás a zároveň kto ju navrhol v zahraničí?

  • Kancelar
    upravené Wed 8 Jun 2022 #46->

    @kulich povedal/-a:
    Zas by som všade nevidel Ukr vlajku. Tieto farby majú dávno v ČR, UK, DK, FIN atď.


    https://www.facebook.com/zilinaofficial/posts/354939190112371

    ale aby som neuvadzal do omylu, tie hnusne farby mali uz skor:
    https://www.zilinak.sk/prispevky/18157/zilinska-mestska-policia-hlada-nove-posily-minimalny-pozadovany-vek-je-21-rokov

  • Ibaže ak sa pozriete na poradie, farby sú naopak. Na ukrajinskej vlajke je modrá hore.

  • Ide o to, že farba polície je modrá tak ako farba armády je zelená. Sú samozrejme výnimky, ale modrá prevažuje. Nuž a k tej modrej doplnili tzv. svietivku. Oranžovú dať nemohli, aby neboli zameniteľní s cestármi, takže tam zostávajú už len tri ďalšie neónové a neprehliadnuteľné farby: ružová, žltá a zelená. Ružová asi nie 😉, zelená tiež nie (aby nebol výsmech, že Zelená modrá, pre blázna dobrá), a tak sme pri žltej.

    Toto fakt nie je o Ukrajine, ale o grafickom dizajne a účelnosti. Samozrejme stále platí, že masírka propagandou je obrovská, ale nemôžeme ju vidieť aj tam, kde nie je.

  • @kulich povedal/-a:
    Ide o to, že farba polície je modrá tak ako farba armády je zelená. Sú samozrejme výnimky, ale modrá prevažuje. Nuž a k tej modrej doplnili tzv. svietivku. Oranžovú dať nemohli, aby neboli zameniteľní s cestármi, takže tam zostávajú už len tri ďalšie neónové a neprehliadnuteľné farby: ružová, žltá a zelená. Ružová asi nie 😉, zelená tiež nie (aby nebol výsmech, že Zelená modrá, pre blázna dobrá), a tak sme pri žltej.

    Toto fakt nie je o Ukrajine, ale o grafickom dizajne a účelnosti. Samozrejme stále platí, že masírka propagandou je obrovská, ale nemôžeme ju vidieť aj tam, kde nie je.

    Modrá, ale moc ju nenosia. Ja som naživo ešte modrého policajta nevidel (iba v amerických filmoch), vždy mali tmavozelené nohavice, bundu. Je to tradícia už od socíku...
    Neviete, kedy urobili zmeny na policajných autách napr. v ČR, ale aj inde? V ktorom roku?
    Mimochodom odtieňov je veľa druhov. Diaľkové tabule na ceste sú tiež zelené, niektoré modré, a je ich vidno na ďaleko. Lebo majú špeciálny náter. Záleží aj od odtieňa. Je belasá, je modrá, je tmavomodrá.

  • @jardob povedal/-a:

    @kulich povedal/-a:
    Ide o to, že farba polície je modrá tak ako farba armády je zelená. Sú samozrejme výnimky, ale modrá prevažuje. Záleží aj od odtieňa. Je belasá, je modrá, je tmavomodrá.

    Pro mě objevný příspěvek. Pořád jsem přemýšlel jak přeložit jednoslovně barvu užívanou v Ruském jazyce - "голубая"= belasá. Ještě mi chybí podobné slovo v Češtině.

  • jardob
    upravené Thu 9 Jun 2022 #51->

    @Rusofil povedal/-a:

    @jardob povedal/-a:

    @kulich povedal/-a:
    Ide o to, že farba polície je modrá tak ako farba armády je zelená. Sú samozrejme výnimky, ale modrá prevažuje. Záleží aj od odtieňa. Je belasá, je modrá, je tmavomodrá.

    Pro mě objevný příspěvek. Pořád jsem přemýšlel jak přeložit jednoslovně barvu užívanou v Ruském jazyce - "голубая"= belasá. Ještě mi chybí podobné slovo v Češtině.

    Maliari tomu hovoria blankyt.
    Šmolková, blankytná, nebeská?

  • @kulich povedal/-a:
    Toto fakt nie je o Ukrajine, ale o grafickom dizajne a účelnosti. Samozrejme stále platí, že masírka propagandou je obrovská, ale nemôžeme ju vidieť aj tam, kde nie je.

    A zrovna "náhodou", když se nám snaží narvat ukrajinskou vlajku i do řiti, vznikla naléhavá potřeba přebarvovat policejní vozidla. Ne, opravdu nejsem paranoidní. Vidím řízení a také vzkaz plebsu s čím se budou potýkat jestli si bude moc vyskakovat. U nás zase pouštěl na lidi "bubáky" prokurátor Stříž, nepletu-li se.

  • @jardob píšem o vozidlách, nie uniformách.

  • @kulich povedal/-a:
    @jardob píšem o vozidlách, nie uniformách.

    OK, ale odkiaľ potom máš tú modrú farbu polície? Policajné autá nikdy neboli modré. Za socíku bielo-okrové (uniforma zelená s červenými prvkami). Dnes autá bielo-zelené, uniformy cestných policajtov špeciálny tmavý odtieň zelenej. Niektoré špeciálne útvary majú vlastné tmavé farby.

  • Ja si pamätám bielo.modré policajné autá a uniformy ešte v roku 1966

  • @Fero povedal/-a:
    Ja si pamätám bielo.modré policajné autá a uniformy ešte v roku 1966

    Ok, vtedy som ešte nebol na svete :smile:

  • Kopíruji z facebooku:

    Slovenské obce na maďarských štátnych vlajkách

    Precedensy maďarskej (menšinovej) politiky voči Slovenskej republike neustále pribúdajú. Ukazujú sa stále odvážnejšie maďarské a menšinové maďarské provokácie, zasahovanie Maďarska do vnútorných záležitostí Slovenska, nerešpektovanie medzinárodných zvyklostí, pričom mnohé precedensy sa menia na zákon. Znamená to, že slovensko-maďarské vzťahy sa posúvajú čoraz bližšie k otvorenému konfliktu. Spomeňme precedensy aspoň za posledné obdobie:

    • oficiálne názvy obcí v menšinovom maďarskom jazyku na železničných staniciach schválené štátom,
    • oficiálne vztýčenie tzv. felvidéckej (maďarskej) vlajky v gemerskej rekreačnej oblasti, ale aj inde na Slovensku menšinovými maďarskými aktivistami, politikmi, predstaviteľmi samospráv a cirkvami,
    • na extrémistickej a revizionistickej činnosti sa čoraz výraznejšie oficiálne podieľajú aj zástupcovia obecných samospráv a cirkví,
    • menšinová maďarská politická strana Aliancia bude presadzovať, aby všetci občania mohli používať svoj materinský jazyk bez obmedzenia, teda na celom území SR,
    • priznanie dvoch národností v sčítaní obyvateľov 2021 v prospech národnostných menšín, umelý nárast počtu príslušníkov menšín, umelý nárast počtu obcí, v ktorých sa podľa zákona bude používať menšinový jazyk,
    • zákon o Csemadoku, ochrana najstaršieho občianskeho (a politického) združenia občanov maďarskej národnosti na Slovensku a zábezpeka ročnej finančnej dotácie pre túto najrevizionistickejšiu organizáciu, schválený Národnou radou SR.
    • Najnovšie posunutie pomyslenej hranice slovensko-maďarských vzťahov smerom ku konfliktu sa ukazuje cielený a programový projekt čoraz častejšieho uvádzania obcí Slovenskej republiky na maďarských štátnych vlajkách. Ako inak posudzovať rovnaký postup v rôznych častiach Slovenska, ale aj Rumunska?
      Napríklad na nedávnom výročí podpísania Trianonskej mierovej zmluvy 4. júna organizovala kresťanská cirkev v rumunskej časti obce Miercurea Ciuc svätú omšu pre všetkých Maďarov a maďarskú spolupatričnosť. Na zhromaždení sa objavili okrem sikulských vlajok (Sikulovia v Rumunsku sa považujú za najautentickejších Maďarov) aj tzv. felvidécke a maďarské štátne vlajky s názvami slovenských obcí – Pribeta (okr. Nové Zámky), Petrovce (okr. Rimavská Sobota), Veľké Úľany a Veľká Mača (okr. Galanta) Komárno, ako aj ďalšie pri iných príležitostiach (Dunajská Streda, Bátorové Kosihy, Malá Mača).
      Teda, vôbec nejde len o zopár obcí. Takáto vlajka je potom častokrát vyvesená alebo umiestnená na vyvýšenom mieste, na znak dobitého cudzieho územia Maďarskom.
      Podobné provokácie, väčšinou protiprávne v danom štáte sa konajú aj v Rumunsku. Aj za cenu pokutovania autora alebo organizátora. Ak musia vlajku zvesiť, urobia tak opäť ceremoniálne – s oficiálnym smútočným obradom.
      Vrcholní predstavitelia Slovenska nielenže nereagujú na tieto provokácie, ktoré môžu ohrozovať celistvosť územia Slovenska, ale ešte aj schvaľujú zákonom menšinové maďarské precedensy.
      Na maďarskej štátnej vlajke slovenská obec Pribeta, nad ňou vlajka obce Pribeta (maď. Perbete) (Șumuleu Ciuc – pútnické miesto v obci Miercurea Ciuc, Rumunsko, 4. 6. 2022,
      https://www.facebook.com/ZSIKORENE/posts/5448451595189617