Ázia - ostatné

Máme správy pre

Euroázijské krídlo: https://ksbforum.info/discussion/190/euroasijske-kridlo-iran-rusko-indie

Japonsko: https://ksbforum.info/discussion/211/japonsko

KĽDR: https://ksbforum.info/discussion/121/spravy-z-kkdr

Čínu: https://ksbforum.info/discussion/61/spravy-z-ciny

Indiu: https://ksbforum.info/discussion/341/zpravy-z-indie

Blízky východ: https://ksbforum.info/discussion/128/blizky-vychod/p1

--

Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan tu zaraďujeme obyčajne k Blízkemu východu.

--

Sem do novej témy by som zahrnula nezaradené krajiny medzi Ruskom a Čínou - Mongolsko, Kazachstan, ďalej Kirgizsko, Uzbekistan, Tadžikistan, Turkménsko, Pakistan, Nepál, Bhután, Bangladéš, Mjanmarsko, Thajsko, Vietnam, Laos, Kambodžu, Malajziu, Indonéziu, Filipíny, Brunej, Východný Timor, Maldivy, Srí Lanku, Južnú Kóreu.


Komentáre

 • 29.6.23

  Turkménsko postavilo inteligentné mesto Arkadag na počesť exprezidenta

  Turkménsko vo štvrtok otvorilo futuristické inteligentné mesto Arkadag, ktoré postavili na počesť bývalého dlhoročného prezidenta Gurbangulyho Berdymuchamedova. 'Arkadag' znamená v preklade 'ochranca' a médiá takto zvykli titulovať Berdymuchamedova, ktorý vo štvrtok oslávil svoje 66. narodeniny účasťou na moslimskej púti hadždž v saudskoarabskej Mekke.

  V novom meste, ktoré postavili v blízkosti exprezidentovej rodnej dediny Babarap v južnom Turkménsku, bude priestor pre 73.000 obyvateľov. Výstavba mesta stála tri miliardy eur a približne rovnakú sumu plánuje mesto investovať do rozvoja aj v nasledujúcich rokoch.

  Všetky budovy v Arkadagu sú bielej farby. Bytové domy majú sedem poschodí – číslo, ktoré symbolizuje šťastie. Mesto povoľuje len elektrické autá. Nachádzajú sa v ňom pamätníky venované exprezidentovi a tiež achaltekinskému koňovi (Achal-Teke), púštnemu plemenu plnokrvného koňa pochádzajúcemu z Turkménska.

  Berdymuchamedov bol na čele Turkménska od roku 2006 do vlaňajška, keď prezidentský úrad odovzdal svojmu synovi Serdarovi. Ponechal si však isté právomoci, ako napríklad funkciu predsedu Ľudovej rady Turkménska – ústavodarného orgánu, ktorý donedávna fungoval ako horná komora parlamentu.

  Okolo Berdymuchamedova sa za jeho vlády vytvoril kult osobnosti. Keď sa napríklad rozhodol zafarbiť si šedivé vlasy, jeho príklad nasledovali všetci šedivejúci muži zamestnaní v štátnej správe, pripomína Reuters. • 30.6.23

  V Soule sa predstavil robot v pozícii dirigenta

  V juhokórejskom Národnom orchestri sa v piatok prvýkrát predstavil ako dirigent robot domácej výroby, ktorý dirigoval viac ako 60 hudobníkov. Podľa agentúry AFP bola koncertná sála v Soule na predstavenie s robotom úplne vypredaná, informuje TASR.

  Robot menom EveR 6 s výškou 1,8 metra dirigoval muzikantov, ktorí hrali na tradičné kórejské hudobné nástroje. Robotovi sa podarilo úspešne dirigovať samostatne i v spolupráci so skutočným dirigentom, ktorý stál vedľa neho.

  V koncertnej sieni Národného divadla v Soule sa zišlo až 950 divákov, ktorí robota – dirigenta ocenili potleskom. Robot bol na javisko dopravený výťahom, následne sa otočil a obecenstvo pozdravil úklonom.

  Počas samotného predstavenia sa robot nehýbal, len hlavou pokyvoval do rytmu hudby.

  AFP upozorňuje, že prvé koncerty s robotickým dirigentom sa uskutočnili vo svete už skôr - napríklad v roku 2017 dirigoval talianskych muzikantov v meste Pisa robot YuMi.

  Robota EveR 6 vyvinuli vedci z Kórejského inštitútu priemyselnej technológie tak, aby dokázal zopakovať pohyby skutočného dirigenta. Stroj však nie je schopný počúvať hudbu či na javisku improvizovať, dodáva AFP.

  Inžinieri sa teraz snažia naprogramovať robota tak, aby mohol vykonávať pohyby, ktoré nie sú vopred určené, a improvizovať pre prípady, že by sa hudobníci pomýlili alebo by sa niečo v rámci koncertu pokazilo.


  --

  29.6.23

  Južná Kórea má nového ministra pre zjednotenie

  Profesor politológie Kim Jong-ho sa vo štvrtok stal novým juhokórejským ministrom pre zjednotenie, ktorý má na starosti vzťahy s Pchjongjangom. Do funkcie ho vymenoval prezident Jun Sok-jol.

  Šesťdesiattriročný Kim pôsobil ako prezidentský tajomník pre zjednotenie a vyslanec pre ľudské práva v čase administrácií prezidenta I Mjong-baka a prezidentky Pak Kun-hje.

  Jeho nominácia pravdepodobne zvýši napätie na Kórejskom polostrove. Severná Kórea totiž dlhodobo odmieta kritiku dodržiavania ľudských práv na svojom území a označuje ju za súčasť sprisahania s cieľom zvrhnúť jej vládcov.

  Reuters pripomenul, že Kim Jong-ho v novinovom článku z roku 2019 napísal, že cesta k zjednoteniu Kóreí sa otvorí, keď bude "zvrhnutý režim severokórejského vodcu Kim Čong-una a Severná Kórea bude oslobodená".

  "Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som principiálnym prístupom vyriešil severokórejskú jadrovú otázku a vybudoval základy na zlepšenie medzikórejských vzťahov," povedal Kim novinárom po oznámení svojho vymenovania.

  Opozičná Demokratická strana Kimovo vymenovanie kritizovala.

  "Profesor Kim Jung-ho sa nehodí na... pozíciu, ktorá musí vytvoriť základ pre zjednotenie prostredníctvom dialógu a výmeny," povedal hovorca juhokórejskej Demokratickej strany.

  Reuters dodal, že po oznámenie Kimovho vymenovania poklesli akcie juhokórejských spoločností napojených na medzikórejskú hospodársku spoluprácu.

  Úloha ministerstva pre zjednotenie siaha od cezhraničného dialógu a výmeny po štúdium porušovania ľudských práv v Severnej Kórei a pomoc prebehlíkom pri presídlení na Juh.

  Postavenie ministerstva sa však mení v závislosti od vzťahov medzi oboma krajinami. Technicky sú stále vo vojnovom stave - ich vzájomný konflikt z rokov 1950-53 sa skončil iba prímerím, nie mierovou dohodou.